Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: vaucer rabla contra bmw rechin 81
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22
SiloS
Merced, puteai sa fii baiat si dai adresa altora care erau mai descurcareti.


Bravo ca ai lasat masina sa se duca la casat!
argon
eu zic sa-l omoram cu pietre in piata constitutiei sleep.gif
Markos
eu zic ca ginerele e de vina.
Merced
Singuru' cu interes real a fost Filip, dar pentru el nu cred ca e o pierdere, sa ma ierte Dumnezeu. Restul care au citit topicul si stiau unde se afla masina, ca s-a zis, puteau sa treaca p-acolo daca erau cu adevarat interesati. Masina mai avea intr-adevar viata in ea, si mie imi pare nespus de rau.
Eu l-am batut primele zile la cap pe ginere, apoi ultima conversatie mi-a zis "Ma, lasa-l pe socra-meu ca n-o s-o duca la Rabla, cand faci rost de bon dai un telefon si vorbim atunci".
Pana una alta astazi o sa incerc sa aflu daca mai am sanse sa duc si cazanu' meu la Remat, in vreo luna si o saptamana ii expira ITP-ul si altul nu-mi da nimeni, plus ca expira si asigurarea dupa inca o saptamana. Si viata nu mai are in ea de mult prea mult timp.
C a t a l i n
Eu nu consider ca ma pacalesc. Repet, nu vreau sa fac afaceri, nu vreau sa economisesc xxxx RON. Ma gandeam ca daca tot ai 2 bonuri, cu echivalentul lor in bani aveai ceva mai multe variante pentru o viitoare masina.

Al 2-lea motiv pentru care am scris aseara este acela ca, din punctul meu de vedere, e mai bine ca rabla aia a ajuns unde ii este locul.

Pentru mine cred ca e mai simplu sa nu ma complic cu bonuri, nu am timpul si cheful necesar sa umblu dupa alte x acte si hartii... Prin urmare, daca e posibil, as face chestia asta pentru Merced. Daca nu, in niciun caz nu ma apuc sa cumpar bonuri, indiferent ca ar costa 100 RON sau 3900 RON.
rolleyes.gif
Filip
Pana la urma colectionam si BMW-ul si ajungea sa zaca in curte cu o prealata pe el. laugh.gif N-avea sens... mai ales ca am tabla buna la AUV, mai tine si 10-15 ani daca am grija de ea si-i bag ulei in praguri/lonjeroane etc.
Merced
E trist mai Filipe sa te gandesti ca tii AUV-ul 10 ani.. sad.gif
b76bgaarh
merced nu ai inteles ideea.

daca ma duc la dealer si zic ca imi iau masina si sa imi faca el rost de voucher, ma costa chiar mai ieftin. de ce sa nu primesti tu respectiva suma?

bafta si succes la gasit masina noua.
C@talin
bre acuma sincer cauta un tico cu Ac euro 2.e perfect wink.gif nuse compara cu dacia 1310,e peste dela motor care nu umbli la el deloc pana la multe altele.doar ca e mic.

sau ieftini si astea,crezi ca io il mai vand pe al meu.osafie masina de coletie,cum a facut BZN
.daca nu il mananca rugina detot.
da in rest la motor sau alte chestii nai treaba. blush.gif
Merced
Am inteles ideea, daca reusesc sa casez rablea mea vorbim b76bgaarh. smile.gif
C@talin, s-au ieftinit si nu prea, eu prin zona sub 900 de euro nu gasesc nimic, si nu mai zic sa fie E2 si sa aiba A/C, n-am neaparat pretentia asta.
C@talin
oksi unu simplu e ok.numai sa mearga bine.
plus ca piesele sunt super ieftine.chiar mai ieftine ca la 1310
Merced
N-am zis ca nu e ok, e foarte ok, dar pe un Tico n-as da mai mult de 3000 de lei, sincer... A avut soarta cu caru' un cunoscut, a luat de la cineva, Tico super ok, mici probleme cu rugina, dar in zone fara mare importanta, jos la usi de exemplu, intr-o aripa fata, lonjeroane si oale fata in ordine, motor neumblat si vreo 120.000km, prim proprietar(si cunosc masina aia ca era parcata mereu in acelasi loc, si avea un sticker in spate), cu 20 de milioane. Aia da afacere... sad.gif
dizzy
Sunt atataea masini si tu plangi dupe pemfeul ala.
Mai e unul pe langa Diham, pe langa mine cu un geam spart, cred ca ti-l da ala pe un bon daca il gasesti.
Pe la mine prin spatele blocului sunt niste troace de genul asta, daca le pui 2000 Ron in palma pleci cu ele, de la Dacii, la Fiat, Renault, pemfeu, etc.
Totusi o decaportabila nu e , si mi-ar placea!
Merced
Nu plang pentru nimic. Gata, interventiile mele au fost deja prea multe, revin cu un topic la Jurnel de Bord cand va fi cazul.
bylexus
trist, trist... chiar imi pare rau de aceea masina.BMW e mai mult decat o masina, are viata pentru iubitorii de masini, cum sunt eu unul.
saraca unsure.gif
Markos
din tabla reciclata va iesi o hidosenie de X1 sad.gif
C a t a l i n
QUOTE(bylexus @ 31 May 2010, 18:43)
BMW e mai mult decat o masina, are viata pentru iubitorii de masini, cum sunt eu unul.
saraca  unsure.gif
*



Stim, stim, are viata, fiecare BMW imbratiseaza cate un pom sau copac, din cand in cand...
C@talin
[/QUOTE]din tabla reciclata va iesi o hidosenie de X1 sad.gif][/QUOTE]


user posted image unsure.gif
paradox_utopic
are vacinamiu o supernova cu aer pe ea
vrea 1400 pe ea,dar eu zic ca daca apari
cu 1000 la el la usa pleci cu ea
ieri a dat o tura cu ea,nu o mai miscase de 1 an
(are un reno de servici)
la aspect ai dau un 7-8...de mecanica nu ma bag..
Filip
Urmatoarea masina o sa fie un logan ph1 Laureate 1.4 mpi. Asta mi-am propus, si daca-mi ies trebusoarele cum trebuie, la anul ar trebui sa-mi permit unul. Sh evident... an de fabricatie mai timpuriu un 2005-2006.
Dar Dacia AUV o mai tin, va dati seama.
Edit: asta ca sa-ti raspund @Merced. smile.gif
Markos
cam cat mai costa o dracie d-asta, de vrei tu?
Merced
paradox_utopic, baga doua poze. Daca e cu aer inseamna ca are si jante de aliaj, corect? Daca nu-i ruginita a prost ar fi si asta o solutie, acu' nu stiu la ce te referi cand zici ca arata de nota 7.
cosmin_2300
Jantele au fost optionale chiar si la modelul clima ... costau 200 de euro parca ...
Filip
QUOTE(Merced @ 31 May 2010, 15:23)
E trist mai Filipe sa te gandesti ca tii AUV-ul 10 ani..  sad.gif
*




QUOTE(Markos @ 31 May 2010, 20:01)
cam cat mai costa o dracie d-asta, de vrei tu?
*


Cine, eu?
Pai un Logan d-asta de care vreau eu, cu 1 singur propietar, carte de service cu reviziile la zi, si pana in 40000 km, ar avea un pret corect dupa mine de pana in 4000 euro, mie mi-ar conveni 3500 sa dau pe o asemenea masina. Bineinteles ne-lovita, ne-tunarita, cu protectiile la pasajele rotilor montate (semn ca a fost dusa-n service), repet, ingrijita. Pana acum ma gandeam la solenza clima, insa... e de conceptie veche, si nu se merita. Prefer Logan cu acelasi motor, ca e berlina in 3 volume ca AUV, si am tot ce-mi trebuie pe ea: ABS, airbag sofer/pasager, scaun sofer reglabil inaltime, servodirectie, oglinzi electrice si incalzite, AC si cam atat ma intereseaza. Si spatiu interior si de bagaje generos.
Nu vreau sa fie nici prea apropiata de 60000 km, sa trebuiasca imediat ce am luat-o sa-i schimb eu distributia. Sau daca gasesc, sa fie cu distributia deja schimbata. Na, ca poate iau si cu kilometraj mai mare de 40000 km, ca sunt motoare fiabile, dar sa fie ingrijita.
Andy_ACS
Daca iti iei Laureate 2005 cum vrei tu sa stii ca nu are ABS.
La primele modele ABS a fost montat doar pe Ambition.
Ai putea sa te orientezi catre un Laurate Plus sau un ABS plus cu dotare optionala de AC.
Pana la anul in vremea asta cand strangi tu banii cred ca gasesti asa ceva la 3000-3500E

Jantele de aliaj nu au fost standard la DSN Clima, deci poate sa nu aiba.
O Clima la 1000E, daca e intreaga, eu zic ca e o varianta mult mai buna decat rechinul, indiferent cat de 'vie' o fi fost masina aia.

Bafta!
Filip
Da, asa cum spui tu, neaparat cu ABS, n-am avut pana acum nevoie, si sper sa n-am niciodata, dar "SA FIE!". Vreau o masina ieftina, spatioasa, motor mic, ca nu prea am nevoie de altceva, berlina in 3 volume, cu toate dotarile de bun simt.
Nu ma intereseaza altceva. Multumesc Andy_ACS pentru completare. Oricum, MAI E laugh.gif pana cand mi-oi lua si eu Logan, si am timp sa-mi fac temele, oricum nu m-as duce pentru nimic in lume de capul meu sa vad o masina. smile.gif
Merced
QUOTE(Andy_ACS @ 31 May 2010, 21:24)
O Clima la 1000E, daca e intreaga, eu zic ca e o varianta mult mai buna decat rechinul, indiferent cat de 'vie' o fi fost masina aia.
*



Evident.
Nici nu s-ar fi pus vreodata problema, nici nu m-a interesat rechinul initial decat din punct de vedere financiar, ca practic nu costa nimic, dupa ce am mai frunzarit internetu' pot spune ca a ramas una din masinile dupa care o sa intorc mereu capul.
Sa vedem daca pune paradox_utopic poze. smile.gif

Filipe, cum dracu' sa ai nevoie, cand tu ai kilometri aproape cati fac unii cand pleaca "afara" intr-o zi? huh.gif
Kruger
Sa inteleg ca rechinu a decedat ? smile.gif))

Ntz ntz ntz ntz...cum se poate asa ceva, nu stii ca nu e arma ca ag-ul si masina ca bemveu' ?
kog
Imi place de Filip ca e optimist. Eu in urmatorul cincinal nu vad alta masina in garajul resedintei inafara de DGF-ul din semnatura. Atata timp cat merge nu imi fac probleme.
paradox_utopic
n-are jante supernova
e clima
maine ai fac niste poze,sa fie lumina
vi si o vezi,cel mai bine,zona pantelimon
iti dau si nr maine,daca te intereseaza,il iau din geam de la masina
ca si-a pus afis de vanzare saptamana trecuta
nu are gauri caroseria,imi pare cam matuita vopseaua,
sau e o iluzie,masina sta de un an in parcare(fara exagerare)
zilele astea am vazut ca a dat niste ture cu ea,probabil au aparut ceva interesati
iti fac maine niste poze in detaliu
Filip
Pana la urma tot Daciot ramai Merced! Lasa ca e mai bine asa! smile.gif
Merced
Pai vezi tu mi se pare interesanta la 1000 de euro cum zici tu, dar daca au aparut deja oameni interesati, si masina e cum zici, m-as indoi ca n-o da cu 1300 p-acolo. E o diferenta de niste bani. Fa-i maine cate poze poti sa vada si ochiu' meu. In legatura cu jantele, si asa nu eram "fan", aratau nasol alea de pe DSN.
Nu stiu daca raman "daciot", cand ma gandesc la finisajul interior al DSN-ului si la tabla absolut infecta imi trece tot chefu', dar la pret bun pana la urma...
cosmin_2300
Bsht ma ca aratau chiar misto ... si erau si rezistente biggrin.gif

L.E.: mai bine gandeste-te la apa radmasa.gif
Filip
Semanau cu alea turcesti, pentru berlina, bine, aveau spitele mai subtiri, dar tot stilul ala rotunjit - stilizat. Mie chiar imi plac jantele de tabla, tin minte ca am vazut odata un mercedes C classe asta iarna (model w203) cu jante de tabla de origine fara capace, doar cu butucul ala mic dintre prezoane cu sigla mercedes-benz - doamne cat de bine putea sa arate! Cred ca era cel mai frumos butuc de roata pe care l-am vazut, nu mai zic, cu jantele alea, masina avea un "aspect industrial" - nemtesc asa. German machine. laugh.gif - erau argintii jantele, nu negre.
Markos
si ce culoare vrei loganu?
Filip
De preferat as prefera albul, pentru ca reflecta caldura mai bine vara, insa cum vopselurile metalizate au stratul de lac mai rezistent, as opta pentru a doua varianta.
kog
Ce-i Marcose, vrei sa-i faci unul cadou? Vezi ca te omoara Marcela
Merced
Si recunoaste, alb pentru ca sa te apropi, macar de la distanta mare de aspectul LIMUZINEI.
Filip
Da, da, neaparat si asta! smile.gif)
Mr_Devil83
Merced supernova e o masina care merge mult si bine la un pret mic.
Cam fac naveta deva - timisoara si imi mananca undeva pe la 20 de l daca sunt putin grabit si undeva la 17 daca merg lejer.

Cu rugine crede-ma ca nu are probleme mai mari decat espero; cielo; ford; VW.

Iti spun sincer ca ai sa cumperi 2 masini, o tinichea care troncane pe drumuri proaste dar motorul si cutia de viteze sunt o cu totul alta masina. atat la demaraj cat si la cuplu, am tras si remorca cu 1300 de kg de boltari cu ea fara probleme.
Daca gasesti in 1000 de euro una care sa necesite mici petice pe la caroserie, eventuale retusuri la vopsea, o baie dar motorul si cutia sunt impecabile in 1000 de euro nu mai ezita si ia-o.


Merced
Vedem... Inca o parere subiectiva. smile.gif Cum poti spune ca are tabla la nivel de VW? Ca-s atat de penale, doar alea ingrijite serios n-au acum rugina, restul, Dumnezeu cu mila.
Orice masina normala din anii 2000 NU trebuie sa necesite tabla PETICITA din punctul meu de vedere. Mici retusuri cu kit poate, dar nu sa sudez tabla pe unde are gauri...
Poti spune multe despre DSN-uri, dar ca au tabla buna, nu...
Andy_ACS
QUOTE(Mr_Devil83 @ 31 May 2010, 23:43)
Cu rugine crede-ma ca nu are probleme mai mari decat  espero; cielo; ford; VW. 
*



Nu te supara, dar nu prea te crede nimeni. Daca tu compari Supernova cu masini cu tabla galvanizata intreci masura rau de tot. Nu de alta dar au mai avut si altii Supernova si stim cum sta treaba cu problemele ei clasice. Are si avantaje certe, insa caroseria per ansamblu (imbinari, protectie anticoroziva, materiale, insonorizare, vopsea - totul) e minusul masinii.

Bafta!
argon
ai sarit de la 1 tichet la aproape 3 vad ca..nu da vrabia din mana pe cioara de pe gard, credeam ca ti-a ajuns cu rugina si balti prin masina, dar daca o iei altfel, ce masina cu AC mai iei la 1000 euro? chiar si tentativa cum are SN-ul, dar mai bine decat nimic...
Merced
Adevaru' asta e, aer conditionat, clima tropicala, ploua in ea in fiecare zi, hayon, chestii d-astea... 04.gif
argon
nu-ti fa planuri ca patesti ca si cu BMW-ul, te-ai hotarat, actioneaza rapid, ma indoiesc ca ti-o lasa de al 1400 la 1000, dar ce ai de pierdut?
Merced
Nici nu mi-am facut. Nici nu stiu masina, si eu am aceeasi indoiala, nu mai cred in d-astea. In plus urmaresc altceva in momentul asta. Totusi nu pot sa misc nimic pana nu stiu ca voi reusi sa duc la Rabla si Dacia mea.
Mr_Devil83
daca ai fi zilnic la o tinichigerie auto ai fi uimit cate masini nemtesti de renume vin la peticit caroseriile.

De cielo si de astea nu mai vorbesc ca n-are rost. La astea se schimba pragurile si podeaua de obicei.
cosmin_2300
Mr_devil ... deja o dai in SF-uri ... stiu Cielo din 1996 , fara pic de rugina ... si tu-mi spui ca Dacia e mai buna decat un Cielo ?
Du-te si lasa-ma ... radmasa.gif


P.S.: nu laud Cielo , are si el bubele lui ! Dar este mai bun decat orice SuperNova (cu exceptia consumului icon_mrgreen.gif) !
kum
Bai grecule! Ce-ai avut ma cu saraca Tarra? sad.gif
Nu vezi ce fata are acum? mad.gif
argon
cred ca stie si merced cum e cu Cielo, ca are unul in familie, sa spuna el de cate ori a inlocuit podele si praguri, iar de nemtesti, a vazut si el vreo 2 astre din 93 terciuite de rugina, si gata, nemtestile is proaste, cunosc marfa.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.