Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Renault Megane Hatcback 1.5 dCi, 63 KW.
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2
Diac
Te vad destul de des pe la Piata Sudului in aglomeratie. Arata bine frigiderul!
VyRuZ
Mulțumesc fain! Sper că sunt manierat la volan (mie așa îmi place să cred). smile.gif

P.S. - Data viitoare dă-mi un claxon! wink.gif
VyRuZ
Vara asta am băgat mașina la un tur al mânăstirilor de pe lângă Piatra Neamț (Văratec, Agapia, Sihla, Sihăstria etc.) și pe bucata aia plină de gropi dinspre lacul Sfânta Ana. Drept urmare, zilele trecute am schimbat pivoții și capetele de bară, care începuseră să danseze umpic. Acum e liniște perfectă în mașină.

Schimbarea capetelor de bară este o operațiune care se face acasă, nu e cine știe ce. Pivoții însă... fără rampă/lift și presă zdravănă, hidraulică, ntz! Trebuie dată jos bascula, care nu iese până nu se mișcă de cadrul motor, care e chin de desfăcut. Ca idee, pivoții s-au desprins de basculă pe la 4-5 tone forță, iar cei noi au intrat tot la cam atât. Cei noi au venit și cu siguranțe, pt. protecție suplimentară.

Nu dau prețuri, pt. că piesele și manopera au fost plătite la preț preferențial.

23 Nov 2012, 08:31:
Gata și unghiurile. 87 de Lei, frumos, la un Service Citroen de lângă mine (Turnu Măgurele). Lucrat bine, frumos, rapid.
VyRuZ
Am schimbat cablurile de frână de mână, pentru că cel din dreapta-spate luase apă și îngheța la -3 grade. Preț lucrare - 0 (am executat-o eu), preț piese - 120 de lei pentru ambele cabluri, Bosch, cumpărate de la Autokarma.

În altă ordine de idei, nu pot decât să constat cât de subțire e tabla din care a făcut Renault pragurile de la Megane-ul 2. Am bătut iarna asta UȘOR, de câteva ori, bocancul SPORT, cu talpă MOALE, de prag ca să-i scutur talpa de zăpadă și acum, după ce am spălat mașina, am observat că s-a îndoit pragul unde l-am lovit. Nu mult, dar suficient cât să se vadă ca naiba când bate lumina din unghiul potrivit. Nici la Dacia 1300 nu am mai văzut așa ceva...
VyRuZ
Am cumpărat azi următoarele:

- curea distribuție CONTITECH - 66,48 lei;
- curea accesorii CONTITECH - 55,61 lei;
- rolă distribuție INA - 123,72 lei;
- rolă accesorii INA (pt. mașini cu A/C) - 218,82 lei;
- pompă apă AIRTEX - 114,74 lei;
- fulie alternator INA (cu ambreiaj) - 169,31 lei;
- antigel Glaceol RX Tip D x 3 litri = 66,48 lei.
- plăcuțe frână spate TRW - 83,86 lei;
- lichid de frână Bosch DOT4 Super 1 litru - 38,84 lei;
- tampon motor cutie-caroserie FEBI - 175,33 lei.

Mâine merg la mecanic pentru a le monta pe mașină. La următorul schimb de plăcuțe schimb și discurile.
Diac
La ce service te duci? Prin Berceni?
VyRuZ
Salut!

În momentul de față îmi schimb piesele cu ajutorul unui prieten.

De ce întrebi? smile.gif
Diac
Eu duc masina la un service tip Afghanistan pe Iriceanu, "la Viorel". Nu sunt foarte incântat desi n-am avut probleme cu lucrarile lor. Cautam unul prin zona mai ok.
VyRuZ
Domnule, din păcate nu te pot ajuta. Nu mai știu absolut nici un service în care să am încredere totală.
VyRuZ
5 ani mai târziu i-am schimbat și discurile de frână (împreună cu plăcuțe, sigur), rulmenții spate, bieleta direcție dreapta + cap de bară, simeringul diferențial stânga, garnitura de la capacul culbutorilor și radiatorul de A/C + freon. Preț total, manoperă inclusă = 2750 de lei. În rest, sunt în continuare foarte mulțumit de mașină și nu cred că am s-o vând prea curând. smile.gif
VyRuZ
Ultimul update: mașina a funcționat perfect până acum 4 zile, când și-a dat subit obștescul sfârșit.

Long story short, s-au învârtit cuzineții unuia dintre cilindri după o sesiune de condus ceva mai sportiv. Am încercat s-o aduc acasă în ciuda bătăii infernale însă am abandonat ideea când a început să scârțâie motorul.

Nr. de KM la data decesului: ~260 000, cu întreținere regulată cu consumabile de calitate bună.

Săptămâna asta o să ajungă la Rabla, făcând loc unui Sandero Stepway 2022.

Merci fain pt. găzduire. smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.