Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Despre Caini
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130
Markos
Dacă o atacă pe vecina, să-l bați cu vecina-n cap.
Victoras2001
L-am batut dupa ce m-am calmat, ca daca-l bateam cand eram nervos vorberam acum despre el la trecut. Si numai prins in fapt. Cu vita de vie (pe care o rupea in draci) l-am calmat dupa ce l-am caftit de 2-3 ori dar in momentul in care-l prindeam. Acum io nu pot sa organizez pande pentru cretin, ca mai am si altceva de facut. Cand il prind il altoiesc cu obiectul respectiv. Problema e ca nu face nimic daca sunt eu prin preajma. pandeste pana plec si se duce tinta unde avea el gandul. Am ajuns de plec cu masina si ma intorc peste cateva minuyte tiptil,, pe jos, ca sa-l prind in fapt. Si-l prind. Ca nu se poate abtine. E ca mine. Io ma uitam dupa tata, sa iasa de pe intrare, apoi il urmaream din casa cum traverseza parcul, si gata. Stiam sigur ca-s singur si incepeam. Odata venisera niste musafiri si le arata tablourile. Cand a luat un tablu sa le arate dedicatie pictorului, in perete era o gaura sapata de mine, voiam sa vad daca ajung din sufragerie in bucatarie. Si nu mai aveam mult. Am facut pipi in vasul de lut de n-au mai stat astia in casa o saptamana pana s-au prins ce miroase, i-am pisat lu maica-mea cu ciocanul de traforaj margelele aduse de tata din india si care erau din pietre pretioase, ehehe... ASSr trebui un topic separat pentru aventurile mele. Da asta-mi seamana. Cred ca am regulat catele, altfel nu se explica. icon_mrgreen.gif
cdadan
QUOTE(bmwh548 @ 21 Sep 2012, 13:56)
Repeti actiunea pana intelege ca nu are voie sa se apropie de gard la mai putin de x metri
*


Pui gardul in priza si-ai terminat discutia.
Victoras2001
Si gainile, si vita si papucii si tot de prin curte. icon_mrgreen.gif
cdadan
Sau doar cainele.

Uite un alt ticalos care alearga pisicile ca un dement. In rest e simpatic.

[attachmentid=1627838499]
ady77
Asta-i motan, ce cauta pe topicul de caini? rolleyes.gif
cdadan
Inca e pui. O sa mai creasca unpic.
Victoras2001
Ca fapt divers, in urma asa zisei ologeli nu mai bea si nu mai mananca. Degeaba ii da cineva. Nu se atinge nici de apa si nici de mancare. Trebuie sa ma duc personal sa-l mangai. Dupa care baga de rupe. Dar daca n-o fac nu se atinge de hrana. sad.gif
Markos
QUOTE(cdadan @ 21 Sep 2012, 14:44)
Inca e pui. O sa mai creasca unpic.
*


În lungime?
ady77
QUOTE(Victoras2001 @ 21 Sep 2012, 14:48)
Ca fapt divers, in urma asa zisei ologeli nu mai bea si nu mai mananca. Degeaba ii da cineva. Nu se atinge nici de apa si nici de mancare. Trebuie sa ma duc personal sa-l mangai. Dupa care baga de rupe. Dar daca n-o fac nu se atinge de hrana.  sad.gif
*


Ma tu esti sigur ca ala-i caine? radmasa.gif radmasa.gif
bmwh548
Auzi da' daca zici ca rupe tot ce prinde...ai incercat sa-l epuizezi in alte moduri? Ca din ce zici el cam sta degeaba toata ziua in curte pentru ca tu esti ocupat cu alte activitati. E si normal sa roada papuci, sa vrea sa fuga... Nu conteaza ca tu ii pui la dispozitie curtea, el o vede tot ca pe o cusca, doar ca mai mare.
Daca nu ai chef sa iesi la plimbare incearca sa te joci cu el macar 30 de minute pe zi. Stie sa faca aport? Ar fi un exercitiu bun, poti sa stai si jos sa bei o damigeana si el sa fuga de nebun dupa un bat sau o jucarie pe care i le arunci tu. Incearca si asa cateva zile si vezi care e rezultatul. Mai ales in primii ani e dificil pentru ca are energia tipica varstei. De obicei dupa vreo 3 ani se linisteste.
Markos
După 30 min de aport, câinele va fi epuizat, iar stăpânul beat mort sub masă.
Victoras2001
Da ma, jur. Si asta vara se gasea cate o maimuta, stii cum sunt fomeile, miloase, sa-i dea haleala fara sa stiu eu, desi era pedepsit. Apoi se mira ca nu mananca. Pai nu mananca pana nu-l iert io. Si nici nu bea apa. Nici nu miroase strachina macar. Se uita non-stop dupa mine c-o privire imploratoare si corabiile inecate. Daca ma duc la el si mangai, gata. Iese soarele.
ady77
QUOTE(Markos @ 21 Sep 2012, 14:56)
După 30 min de aport, câinele va fi epuizat, iar stăpânul beat mort sub masă.
*




Apoi schimba rolurile la aport tongue.gif
Victoras2001
Aport face la comanda "sicasicasicasicapisica". Baga niste ture de zici ca-i Usain Bolt. Ia curtea in lung si-n lat ca sa prinda jivina.
bmwh548
Ala nu e aport si sincer mai rau faci. Ii intretii o obsesie.
Victoras2001
P'asta l-a tampit bataia cu gaina. sad.gif Iata repercursiunile.
In urma cu cateva minute
[attachmentid=1627838598] [attachmentid=1627838599] [attachmentid=1627838600] [attachmentid=1627838601] [attachmentid=1627838602] [attachmentid=1627838603] [attachmentid=1627838604] [attachmentid=1627838605] [attachmentid=1627838606] [attachmentid=1627838607] [attachmentid=1627838608] [attachmentid=1627838609]
iulia_boris
QUOTE(Markos @ 21 Sep 2012, 13:56)
După 30 min de aport, câinele va fi epuizat, iar stăpânul beat mort sub masă.
*


radmasa.gif


fiindca erai de fata a stat cumintel..oricum este un pas inainte.. smile.gif
io nu i-am permis lui Boris sa atace pisicile..
singura lui reactie este sa se joace cu ele..
bine,eu am avut si porcusorii de guineea cu care se intelegea f bine..
adica nu le-a halit ci au murit de batranete..
a fost invatat de cand a venit in casa cu animalute mici..
Victoras2001
Pai nu eram de fata. L-am cauta prin toata curtea si vazand ca nu apare m=-am gandit ca a comis-o iar si e sub scara. Cand colo el era sus, se juca cu pisica. biggrin.gif
iulia_boris
cred ca ti-a inteles disperarea si a considerat ca nu-i de gluma.. smile.gif
radian
Azi maine or sa mearga impreuna la hacuit gaini. Se organizeaza ...
Fyrestarter
Poate i-a venit de ros cotetu... Si catele canci...
kum
QUOTE(Victoras2001 @ 21 Sep 2012, 14:57)
Da ma, jur. Si asta vara se gasea cate o maimuta, stii cum sunt fomeile, miloase, sa-i dea haleala fara sa stiu eu, desi era pedepsit...
*


Il mai lua si in brate? nedumerire.gif

user posted image
quick
victoras cred ca cainele-i pus la respect de mata aia biggrin.gif .....
Victoras2001
Io-s convins. Si e doar un motanel din primavara. Daca-l asmuteam o prindea si-i dadea cu labele in cap. N-o mananca boul. Da gainile le mananca. Ca alea nu-l zgaraie cu ghearele. E cam idiot, da-i idiotul meu. Ce sa-i fac? Ma gandeam sa agat motanelul in pom, cat sa n-ajunga asta la el si sa-l las asa cateva ore. Sa vad cine oboseste primul. radmasa.gif
radian
Tu! Imblanitii fac blat numai sa te oftici ...
Marty
user posted image
Altis
Pictore, daca nu sunt invatati special sa omoare pisici, in general cainii sunt agitati doar daca o zbughesc matele.
Matahala mea, sta toata ziua bot in bot cu ele. Asta pana o ia vre-una la fuga...
Pe masura ce se maturizeaza or sa-i devina din ce in ce mai indiferente. Asta daca nu-i intretii tu pasiunea!
bmwh548
Cainii incep sa alerge dupa orice fuge de ei, e instinctul lor. Evident, poti sa ii inveti sa nu faca asta.
ady77
Astia de la dinamu au si reusit, nu mai fug deloc cool.gif
bmwh548
UE Steaua!
77licu
Se pregătește legea legilor:
-dacă stai la bloc ai voie la două mâțe și/sau doi cuțu,doar cu acordul asociației de propitari.
-dacă stai la casă ai voie la trei mâțe și/sau trei cuțu doar cu acordul a doi vecini.
Victoras2001
QUOTE
Bono, pe lista favoritilor la premiul Nobelul pentru Pace

10 OCTOMBRIE 2012    23:49    
 
Bono ar putea primi Nobelul pentru Pace. Sau Uniunea Europeana. Sunt doar doua dintre nominalizarile mai neobisnuite din acest an. Prima sansa o are un profesor de stiinte politice. Bono e obisnuit cu premiile, dar Nobelul e unul dintre putinele pe care inca nu si le-a trecut inca in cont. Are insa o sansa vineri.



 
Comitetul Nobel ii apreciaza mult, pentru campaniile pe care le-a dus pentru populatiile sarace din Africa. Combaterea saraciei din Africa este una dintre cauzele in care Bono s-a implicat cel mai activ. Inca din 1984 a scris piese, a organizat concerte si a strans fonduri si semnaturi. A militat inclusiv pentru stergerea datoriei tarilor africane.

Sunt 231 de nominalizati la Nobelul pentru Pace. Intre care peste 40 de institutii, foruri sau organizatii. Una dintre ele este chiar Uniunea Europeana. Are sanse si postul de radio Echo din Moscova. Insa favoritul este un profesor de stiinte politice din Statele Unite, Gene Sharp. Lucrarile lui despre lupta de rezistenta fara violenta au servit drept sursa de inspiratie in Primavara Araba si chiar in perioada caderii Cortinei de Fier.


biggrin.gif 124.gif
Altis
Stai calm ca apare Can-Can cu poze spion cu gaina lesinata si ii retrag astia titlul!
corbex
La cite gaini a pacificat, mi se pare cea mai buna alegere.
Victoras2001
Zilele trecute l-am dus la vaccinul anual. A facut un circ de zile mari. In cabinet era un caine otravit asa ca am stat in strada. Acolo s-a intalnit Bonifaciu cu masini, motociclete, biciclete, camioane, pisici, catei, oameni, tigani, claxoane, toate deodata si fix pe capul lui. Cum el e obisnuit cu traiul pasnic, de sanatoriu as putea spune, din curte, unde mananca si doarme, eventual mai hacuie o gaina, l-a cuprins brusc o agitatie teribila. Nu mai stia la cine sa se dea prima data, de cine sa se fereasca, pe cine sa faca pipi, pe cine sa muste primul, nu mai intelegea nimic. Mai-mai sa rupa zgarda de cat tragea. Nici el nu stia incotro voia s-o apuce asa ca s-a gandit s-o ia in toate partile in acelasi timp. Nu l-am vazut in viata mea atat de agitat. A vrut sa faca pipi pe piciorul domnului doctor care iesise-n strada ci vaccinul. Cu greu l-am convins sa faca totusi pe stalpul portii. Nu mai spun ca in momentul in care am ajuns acasa si-am deschis usa masinii a sarit direct pe vine, ca nu se mai putea tine. Aventuri.
bmwh548
Si tu ce ai facut sa-l potolesti?

vet ce ar fi mai indicat pentru un Samoyed de 2 luni: hamul sau lesa? As vrea sa il invat cu lesa cat mai repede, dar cica la inceput e mai bun hamul (instinctul lor fiind sa traga, iar in lesa se "sugruma"). Sfaturi?
Filip
Trebuia să-l tranchilizezi înainte să-l duci să faca vaccinul.
Merced
Tu ai asa, la indemana tranchilizant Filipe? Daca da, te-ai tranchilizat vreodata din greseala? blush.gif
ady77
Trebuia sa mearga intai la alt veterinar sa il tranchilizeze, ce nu iti este clar?
Altis
Cum sa tranchilizeze ma cainele pentru vaccin?
Adica ii face o injectie ca sa poata sa ii faca alta?

Merced
Lasa-ma usor, sa ma readaptez conditiilor de aici...
Markos
QUOTE(Filip @ 18 Oct 2012, 17:45)
Trebuia să-l tranchilizezi înainte să-l duci să faca vaccinul.
*


Da, sa-i dea o gaina.
Filip
QUOTE(Merced @ 18 Oct 2012, 17:48)
Tu ai asa, la indemana tranchilizant Filipe? Daca da, te-ai tranchilizat vreodata din greseala?  blush.gif
*


îl tranchilizează cu ce are la îndemână: cu țuică de exemplu! biggrin.gif
Victoras2001
QUOTE(bmwh548 @ 18 Oct 2012, 12:13)
Si tu ce ai facut sa-l potolesti?
*


Am servit o tuica, ca sa ma exprim romaneste.

shade4free
cum traiesc 'boschetarii'
Markos
Chestia din a treia poză e foarte cul. Si nici nu-i foarte scumpă.
l@u
pai ,nu le cumperi la angajati ?????
Markos
N-ar ști s-o folosească sad.gif
l@u
pai de aia ai megan mai, ca nu stii sa ii alegi !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.