Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Despre Caini
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130
radian
ieri l-am dus pe Oscar la "spalatorie". Toate au fost bune si frumoase pana am ajuns la uscare. Are o frica inimaginabila de baraitul unui motor electric a inceput dezastrul. Se zbatea de zici ca il jupuiam de viu. Doua persoane abia am reusit sa-l tinem macar cat sa-i zvante putin blanita.

Dupa ce l-am dus acasa, ticalosul, s-a razbunat. Stie ca nu are voie in patul in care dorm eu. Cand sunt acasa, regula se aplica cu strictete. Cand is plecat, i se rupe pwla de regulile mele si se aplica regulile lui personale, care zic ca e permis tot ce-i trece prin cap. Mai vad, umeori cand ajung acasa, asternutul de pe pat este mototlit. intodeauna il las intins perfect. Deformatie din aramata. Ei, aseara cand m-am intors acasa, patul facut harcea-parcea. O perina scoasa pe jumatate din husa. Pilota, cam un sfert scoasa din husa, Cearceaful adunat gramada...

bion
Sper ca si pisat rolleyes.gif
paul_damian
Nu cred, suparat-suparat, dar probabil are inca instinct de conservare,
Chestiile gen Amber Heard le lasa pentru cazuri mai grave radmasa.gif
yoncv
Radian, te plângi degeaba, e clar că îl iubești maxim. De asta îi permiți atâtea și nu te superi pe el.
radian
Pai, el ii familia mea, cum sa nu-l iubesc? El doarme pe fotoliu, la jumatate de metru de capul meu si-mi face noptile placute. Jumatate de noapts isi suge, plescaie pwla si jumatate de noapte sforaie.

Dar si dimineata, la 7, cand suna ceasul si el asteapta cu nerabdare sa deschid ochii si urmeaza momentul de masaiala…
radian
Raiul cainesc pe pamant. Am cumparat de la magazin un pachet cu 200 de bilute de plastic. Jucarii pentru Oscar. Cand le-am dat drumul sa curga pe pardoseala panica totala, a fugit in camera, are o frica teribla de tot ce cade de sus. Dar apoi s-a "imprietenit" cu ele. Le rontaie de zici ca-i platit in acord global, Cel putin 10 - 12 bucati pe zi. Is curios, daca ii ajung pe doua saptamani e de bine...
paul_damian
Sper sa nu fie tont sa inghita plasticul ala dupa ce le sparge...
radian
Exclus. Am stat cu ochii pe el la inceput. O rontaie cateva minute pana o termina apoi numai prezinta interes, daca nu se mai invarte nu mai are niciun sarm...
bgdrenault
totusi plasticul asta nu i toxic?

Parca nu prea suna cu stilul lui de viata.
radian
Cata vreme destinatia initiala era jucarie pentru copii, banuiesc ca nu. Cum am precizat, am stat cu ochii pe el le inceput. Nu le haleste, doar le rontaie si apoi le abandoneaza.
bgdrenault
Copilul nu le roade, sau nu trebuie sa le roada.

Cred ca faci ceva gresit. Am crescut si eu caini la viata mea. Boxeri.
Sunt jucarii speciale pentru caini, nu plastic toxic.
Basca, poate rupe bucati din ele si le poate inghiti. Ai sa patesti niste belele cu el, de n ai sa l mai salvezi.
Nu mai spun cat de nerecomandate sunt pentru dintii si gingiile lui.
Tu faci cum crezi
einstein1984
plasticu e plastic, e din petrol, nu sunt acadele. Da-i o minge de cauciuc gen alea de tenis nu alea.
Sunt bile pt copii, nu jucarii de dentitie !
bion
QUOTE(paul_damian @ 24 May 2022, 22:45)
Sper sa nu fie tont ...
*


Stapanul care a cumparat de zgarca din alea. cool.gif Sunt dedicate pentru potai nu chiar doua la leu dar are ce roade. Pentru interior recomand franghia cu ghiulea de cauciuc icon_mrgreen.gif
radian
Bine mai, m-ati convins. Dupa-amiaza le adun de pe balcon, cate au mai ramas, si le arunc. De halit bucati din ele, cu siguranta n-a halit, fiecare minge, dupa ce a fost sparta si abandonata, cand am dus-o la punga de gunoi am verificat-o si era intreaga, nu avea parti lipsa. Daca o sa fie dezamagit ca ramane fara jucarii am sa-i spun ca din cauza voastra...
axabrt
Pai pantofi nu mănâncă ?
bion
Chitros unguru. nu i-ar cumpara o jucarie dedicata. smile.gif
yhattori
radiane, nu le da atentie spielbrecher-ilor astia. am avut eu ciine care rodea pet-uri toata ziua, ii placea zgomotul pe care-l scoteau cind le crantanea. mai minca si pietre de terasament din gradina, pentru digestie probabil. avea toti dintii sparti de la ele. a murit de batrinete la 13 ani.
radian
Chiar crezi ca as lua jucaria de la botul catelului? biggrin.gif

Axa, nu. Pana pe la varsta de un an si jumatate papucii de casa erau de aproape unica folosinta. Trebuie sa-i schimb saptamanal. Noaptea, asta e, ii lasam langa pat si erau irezistibili pentru el. Pantofi nu, ca ii tineam in pantofar, nu avea acces la ei. Acum n-are treaba cu incaltamintea. Singurele jucarii care-i starnesc interesul sunt cele rotunde care se invart.

Cand isi aduce aminte, iese pe balcon. Este in extaz cand vede mormanul de bile.

Mai are o bila mai mare cu miorlaitoare. Doar cu aia doar afara cand ne jucam "adu mingea". Nu exista bucurie mai mare decat sa o molfaie si minge sa miorlaie in botul lui. In casa nu-i o dau ca in in 3 minute o face praf, n-ar fi prima...
einstein1984
Parca erau unele de cauciuc cu clopotel in interior.
bgdrenault
Cauta i o partenera, la varsta lui il pui sa linga mingi?
radian
Is doua chestii diferite, partenera si jucariile. Caut de cinci ani. Peste tot pe unde m-a dus capul sa caut. Din rasa lui sunt exemplare putine in tara. Cel putin in Valea Jiului, din cate am vorbit cu medciii veterinari de aici, este singurul exemplar. Am cautat si pe siteuri de matrimoniale canine. Nimic.

O cretina din Oradea, care imi este si verisoara si e asistenta medicala, imi zice la un momemnt dat ca stie ea o femela Basset hound. Wow, deja ma vedeam socru mare... Ma intreaba imbecila daca e vreo problema daca femela e sterilizata... Si e asistenta medicala...

Cu maidaneze nu vreau sa-l las. Nu vreau sa contribuim la inmultirea cainilor fara stapan. Sunt si asa destui.
einstein1984
Pai e perfect daca e sterilizata, scapa si el de o grija si nu plateste pensie alimentara.
radian
Daca-i sterilizata nu mai intra in calduri. Asa ca in cel mai bun caz il bate daca devine prea inisistent.
einstein1984
la cat de lenesi sunt basseti poate sta o tura;
bion
Ii ia o gonflabila
radian
Vorba consoartei. La cat de puturos ii, i-o fi lene si sa fwta..:
bion
Era o metafora ,aluzie cool.gif
einstein1984
Se referea la oscar sau.....? ca in general cainele seamana cu stapanul.
maho
Belea mare cu Dixy al meu (ma rog, a lu' socrela acum): prietenul lui de lant (cel mic si batran), si-a scos presul din cusca in care doarme (de caldura probabil). Baba s-a nevrozat si a luat un arac sa-l "altoiasca", in timp ce a incercat sa-i bage presul inapoi. Ghinion, Dixy a apucat-o pe la spate de fusta, si cica nu mai vroia sa-i dea drumu', s-a speriat baba. Cre'c-a vrut sa-l protejeze pe ala mic. Greu cu educatia p-acolo.
radian
Oscar nu stie ce-i aia bataia. O singura data, urcam scarile dupa plimbare. Cum ii el lung si cu garda joasa, era intins pe vreo trei trepte, se tara obosit dupa plimbare,pe cea mai de sus cu capul lipit de ciment. Draperile care-i curg din cap erau intinse ca niste presuri. L-am calcat, din greseala, pe ureche. A scos un strigat de lupta de mi-a alarmat toti vecinii. Prostane, is urechile tale. Daca tu nu ti le protejezi, cine s-o faca?
kato
stapanul lui??? rolleyes.gif
bion
E proaspat ginerica. Il fezandeaza secuia. cool.gif
radian
Bre Bioane, nu toti ungurii din Ro sunt secui. Si nici ginerica ca n-am cui. Consoarta e orfana. De la prima sotie am ramas cuun socru si o soacra vitrega. 😤
paul_damian
Dom' doctor, uneori dai dovada de o lipsa totala de sensibilitate si bagi bocancii unde nu trebuie...
bmwh548
QUOTE(radian @ 26 May 2022, 07:24)
O cretina din Oradea, care imi este si verisoara si e asistenta medicala, imi zice la un momemnt dat ca stie ea o femela Basset hound. Wow, deja ma vedeam socru mare... Ma intreaba imbecila daca e vreo problema daca femela e sterilizata... Si e asistenta medicala...
*



O duduie (decat farmacista) incerca sa imi explice (profund indignata) ca masculii intra in calduri. Avusesem tupeul sa ii spun ca doar femelele au perioade de calduri, masculii sunt dispusi oricand.
maho
I-oi fi zambit prea insistent, si se gandea la masculii umani. tongue.gif
bmwh548
Ew. Decat ew.
bion
Ginerica e termen generic pentru proaspat insurat. Chiar credeam ca duamna are origini in secuime. Nu ca ar face-o mai empatica fata de sot. Gena de satrap li se activeaza la fumei de cum semneaza la primarie smile.gif
wolfin
In banat are alt sens.

radian
QUOTE(einstein1984 @ 26 May 2022, 11:40)
... in general cainele seamana cu stapanul.
*



Am avut o discutie mai aprinsa cu un nene acum mai multi ani, pe tema asta. Catelusa, precedenta lu' Oscar, o femela do cocker spaniel, cand se interecta cu persoane adulte si simtea ea simpatie din partea omului se punea in cwr in fata omului si nu pleca pana nu-si primea mangaierile. In schimb avea boala pe copii, a lovit-o unul cand era pui si a zburat prin aer ca o minge de fotbal, si pe caini. Ori de cate ori avea ocazia sarea la bataie, o tineam doar in lesa s-o pot controla. Cand o lasam libera pe vreun maidan, sigur ca in zona nu sunt nici copii, nici alti cini, ma scana o data la zece secunde, trebuia sa ai contact vizual cu mine permanent.

La pwla de Oscar i se rupe, daca-l las liber, or jucam "adu mingea" ori pleaca de nebun dupa mirosuri.

Ei, nenea cu pricina avea un caine, lup alsacin, exemplar superb si foarte bine dresat. Mergea liber dupa stapan. La un moment dat ne intersectam. Lupul vine s-o miroasa la cwr pe d-soara mea. Obraznicie insuportabila. Catelusa s-a rasucit si a clampanit in gol, a fost la un pas sa-l muste de bot pe lup. Lupul s-a stapanit, n-a fost agreziv. Vine stapanul cainelui. Domne. imi pare rau de incident, dar a mea este in lesa, al dumitale este liber si a provocat-o. Pai da, zice, caini au tendinta sa imite comportamentul stapanilor. Mai, sa-mi sugi tu mie pwla, am avut eu tendinta sa te musc de nas?

Acum vreo 2, 3 luni l-am vazut pe lup la plimabre cu stapanul. Mi-au dat lacrimile. Cainele, acum e batran, cred ca are peste 18 ani, mergea schiopatand si balanganindu-se in urma stapanului.pe strada. ..
maho
QUOTE(radian @ 26 May 2022, 18:02)
La pwla de Oscar i se rupe, ..Lupul vine s-o miroasa la cwr pe d-soara mea. Obraznicie insuportabila. Catelusa s-a rasucit

Pai stai asa... Oscar e o "ea"? unsure.gif
radian
Stai bre, ai scos franturi din context si ai facut un colaj care nu are nicio legatura cu ce am vrut eu sa spun.
maho
Ai dreptate, m-a pacalit inserarea timpului prezent (cu Oscar) la mijlocul postarii, intre doua amintiri despre trecut.
bion
La oscar genul e in curs de definire. biggrin.gif
Io am inteles ca la stapan oole nu ii mai folsesc si il incurca la stat pe scaun dar stimabilul partruped poate tine la egoul sau. sad.gif
radian
Tu chiar vrei sa primesti replica invatate la biblioteca la cursuri intensive cu camionagii si racimetristi?
kato
na ca faci "dezacoarde" ......asa-ti trebuie daca scrii dupa nea bion icon_mrgreen.gif
radian
Baui apa dupa el…

Putina indulgenta pentru minoritar.😬
radian
La plimbarea de dimineata, dintr-un copac, sare pe trotuar la vreun metru in fata noastra o veverita. Oscar surescitat tasnete dupa ea, la ce viteza ametitoare are catelul cu picioarele sale scurte, evident veverita i-a dat fum in nas. Dar si-a facut datoria,macar a incercat... biggrin.gif
Agrig
Cateaua plecata, gata de foto!
biggrin.gif
[attachmentid=1628139449]
radian
Faini catelusii.

Incep sa devina interesante plimbarile cu Oscar. Acum 2 zile, consoarta il socate pe Oscar la plimbarea de dupa-amiaza. Il duce la Bradet (zona de agrement, aflata la cca. 10 - 15 minute de mers lejer, de la blocul meu, pe Dealul Institutului, padure, natura, etc.).

Intr-o groapa nu prea adanca, au dat de un pui de vulpe. Trancalaul meu a inceput sa latre si a reusit sa sperie sufiecient de tare puiul de vulpe incat acesta a gasit resurse sa sara afara din groapa si s-o tuleasca in padure.

Veverite, vulpi, ciocanitori, rate salbatice...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.