Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Digi Net Mobil
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment > GSM Zone
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
crisolro
cum mai merge la digi netu pe telefon si cum mai stau cu semnalul la voce?
ma gandesc la abonamentul ala maxim al lor cu net nelimitat 4g (de fapt 4g in limita a 50gb etc) pt. plod - pe asta il uita Dumnezeu pe iutub si n-am chef sa stau cu ochii pe costuri suplimentare etc. iar Vodafone e dispus sa piarda 3 abonamente doar sa nu-mi dea macar 10gb de net pe unul din ele (culmea, pe celelalte doua e mai mult net si nu se consuma)
plodu isi petrece majoritatea timpului in Bucuresti si foloseste un iPhone 6s - presupun ca in anul 2017 (aproape) nu se mai pune problema compatibilitatiii telefonului asta cu reteaua digi ... sau???? icon_mrgreen.gif
hepea
Cumpara o cartela digi si testeaza. In general e ok. Nu bine, nu rau. Ok
MoneyTalks
iPhone de la 6 in sus merge 4g pe digi. Testat de mine cu 6 si 7. Banuiesc ca 6s nu e exceptie. Conditia e sa fie cumparate din Europa, pe alte continente iphone e setat pentru alte frecvente
espacern
Merge in EU si la alea cumparat din SUA.......testat perso.
IRONICK
QUOTE(crisolro @ 22 Dec 2016, 08:00)
problema compatibilitatiii telefonului asta cu reteaua digi ...
*


3G in 900 si 2100
4G in banda 1 si banda 38

http://www.rcs-rds.ro/acoperire-servicii
crisolro
stiam de 38 ala si iphone6s nu o are, cel putin din specificatiile de pe net ... are 1 in schimb smile.gif

ms
argon
Bunaziua, am o nelamurire legata de digi, acum cu UE, am inteles ca voce am fara costuri,ca in tara, dar date? Am vreo 3 numere de optim nelimitat, cu 50 giga de 4g inclusi, in UE sunt valabil, sau imi baga taxe?
VladSoare
QUOTE
- numar redus al apelurilor//SMS-urilor receptionate sau lipsa apelurilor/SMS-urilor de intrare (receptionate);
- existenta unui numar foarte mare de apeluri/SMS-uri numai catre anumite destinatii sau
numai catre detinatii distincte;

E tare Digi ăsta. Deci dacă nu te sună nimeni, iar tu suni mereu numai o singură persoană, înseamnă că e fraudă? huh.gif
Trebuie să mă apuc să dau din cînd în cînd telefoane aiurea la cîte un număr aleator? Și să-mi rog prietenii să mă sune din cînd în cînd? laugh.gif
AR-18-MOS
Ca sa limiteze "frauda" pe Vodafone cu "Vorbesti, net primesti". Sunau de pe DigiMobil pe Vodafone (ca deh, minute nelimitate) si lasau telefonul in apel ore in sir ca sa primeasca net pe Vodafone.
marksman
QUOTE(VladSoare @ 27 Jun 2017, 16:13)
E tare Digi ăsta. Deci dacă nu te sună nimeni, iar tu suni mereu numai o singură persoană, înseamnă că e fraudă? huh.gif
Trebuie să mă apuc să dau din cînd în cînd telefoane aiurea la cîte un număr aleator? Și să-mi rog prietenii să mă sune din cînd în cînd? laugh.gif
*


Adica mergi in concediu si speri ca nu te suna nimeni si ca nu trebuie sa suni, si la finalul unui concediu linistit, vin astia de la "Gigimobil" sa-ti spuna ca i-ai fraudat, ca nu te-a sunat nimeni si nici n-ai sunat pe nimeni. Da' nu stiu de ce ma mir ca le poate mintea asa ceva.
Manuel
Mesajul ăsta l-am primit la intrarea în Germania:

Tarife roaming in Germany, cu TVA inclus, aplicabile tranzitoriu incepand cu 15 iunie 2017: apeluri locale si catre tari SEE: in limita minutelor disponibile din abonament, in conditiile nationale de utilizare rezonabila; SMS efectuat 0.012 Euro/SMS; apel catre alte tari: 1.4875 Euro/min. Apeluri si SMS -uri primite: 0 Euro/min sau SMS. Trafic date inclus: 629 MB; dupa consumarea lor: 0,009163 EUR/MB.

LE
Am DON.
argon
Deci am 630 mega gratis...suficient pentru google maps. .. E bine pentru 14 lei pe lună..50 giga la noi și 600 dincolo...și voce nelimitat..
hepea
Aici la greci au dat 839 gb.
argon
Am 3 numere, la 1 îmi dădea și mie 8-900 mega.

Ps 1050 conform listei de mai sus.
VladSoare
Deci dacă ai trei numere la ei îți dau beneficii mai mici decît dacă ai avea unul singur? huh.gif
argon
Așa se pare. Oricum e aproape 2 giga pe toate 3 adunate, au luat asta in calcul. Dar nu mă plâng, la Vodafone pentru 49 de euro ai aceleași minute nelimitate, dar de 5 ori mai puțin net national fata de 3 euro la Digi.
MoneyTalks
QUOTE(argon @ 27 Jun 2017, 15:54)
Deci am 630 mega gratis...suficient pentru google maps. ..
*


Suficient daca vrei sa cauti ceva. Dar daca vrei sa navighezi, o sa vezi ca e foarte putin. Anul trecut cind am fost in USA am avut 20GB date si mi-au ajuns vreo 13 zile, fara sa folosesc navigatia (google maps)

Stie careva daca sint ceva probleme cu 4G la digi? De vreo saptamina nu prea mai merge cum trebuie
cj98czh
Da este scumpa telefonia prin Irlanda de folosesti Digi?

Aia singurul lor atu este pretul ca in rest sunt praf.

Strunfului meu i-am facut un abonament la ei pe motiv strict de pret, dar cum iesim din oras ne cere telefoanele noua sa stea pe youtube ca gigi sucks ... in oras merge dar inafara mai mult esti fara net decat cu .. ca sa nu mai zic de gratuitatea lor in roming ..

Intr-o vreme ma batea gandul sa trec la ei dar m-am razgandit rapid.
MoneyTalks
QUOTE(cj98czh @ 27 Jun 2017, 21:45)
Da este scumpa telefonia prin Irlanda de folosesti Digi?
*


Stai linistit ca nu folosesc digi aici. E vorba de cineva din tara care il foloseste.
maho
QUOTE(MoneyTalks @ 27 Jun 2017, 22:29)
Stie careva daca sint ceva probleme cu 4G la digi? De vreo saptamina nu prea mai merge cum trebuie
*


S-or pregati pt. 5G.
vallixx
Cel mai bun banc auzit azi.

Ce-i lipsea chelului.., 5G-ul.

La aia merge netul ca un cwr oricum.....si ei baga 5G.

radmasa.gif

Prefer de o mie de ori sa dau 10 euro la Orange pentru nelimitat national + 5G de net 4G, in roaming am tot nelimitat si 2.4 GB de net, care net.....merge nene.

N-as da 10-15 lei cat e la Digi , ca sa am niste pseudo servicii......doar pt ca coasta putin....never.
MuciX
Astia nu sunt listati la bursa? Le trebuie si lor reclama.
argon
Netul îmi merge foarte bine..aici la tara, că în București, sau Cluj, zboara ca pe wifi.
cj98czh
Zboara pe dracu, ii da Orange clasa din orice punct de vedere ..

Daca iesi din oras cam este gata cu netul cat timp esti in miscare ... ailalti merg ...

Digi este doar ieftin si cam atat ...
tatimeu
de un an de zile ascult radio in masina si acasa doar pe net....... de la gigi deci clujeanule daca nu folosesti mai bine taci sa scoti numai bazme din gurita
cj98czh
Nu folosesc eu, foloseste fiul meu si nu radio ci youtube care face alt trafic fata de radio ... si se intampla cum am scris mai sus ... da te-ai trezit tu sa bati din gura si sa pari destept .. daca la tine este acelasi lucru ... Ok fie cum spui tu.

Telefonul utilizat este un htc m9
R19/16v
Cand asculti "radio" d-ala de-al tau si nu e suficienta latime de banda, sau se pierd pachete, tot ce se intampla e ca scade fidelitatea segmentului redat.
Youtube, daca e blocat intr-o rezolutie anume, se opreste, nu scade calitatea.
cj98czh
Lasa-l mah ... la el este acelasi lucru ... Culmea este ca unde Gigi sughita ... ailalti merg ...
R19/16v
Nu mai zic ca radiou' tau probabil ca emite in maxim 128kbps...
tatimeu
da ma lasa ca va merge voua portocala mai bine cu 10-15% da sunteti multumiti ca platiti cu 300-500% mai mult.
hai la baie ca la fierul meu conectand caramida la radio chiar nu conteaza "cu cat emite radioul".

daca consider ca ca nu atinge performanta dorita, simplu trec cartela II adica portocala in 4g - si e foarte bine ca e moca si las sa stea in 3g rahatelul de la gigi.

Telefonul utilizat este un htc m9 - schimba telefonul radmasa.gif
bucatzel
Am testat o singura data, amu' vreo 2-3 ani google maps cu sim de date de la digi . For fun, ca oricum stiam drumul. TM-CJ, o mancat ~30 mega. N-am vazut sughituri in mers, si era inainte sa aiba fail-over cu vodafonii, da' e posibil sa fi facut pre-caching la traseu pana sa ies din Timi.

cj98czh
Ia pune mana si citeste putin vezi ce este si cum se face cu traficul ... ia vezi mataluta cat consumi si de ce viteza ai nevoie pt o ora de radio si pentru una de youtube ... da te-ai trezit si tu sa sari la gard si acuma nu stii cum sa o tai in casa ..

Am su zis mai sus ...gigi este ok ca este ieftin .. daca pe tine te multumeste ca merge radio perfect da aia nu inseamna ca si merge ok sau ma rog cat dai atata face ..
bucatzel
Pai no, radio transfera audio, youtube mai adauga si video la asta. Si cum o imagine e cat 1000 de cuvinte, si iti trebuie cam 30 de imagini pe secunda ca sa ai o imagine miscatoare, timp in care n-apuci sa zici DIFOSFOPIRIDINNUCLEOTIDPIROFOSFATAZA ... 04.gif

QUOTE
a good rule of thumb is to expect video streaming to require anywhere from 10 to 20 times the bandwidth as audio. The difference is even greater if the video is in HD format.
sursa
tatimeu
QUOTE(cj98czh @ 29 Jun 2017, 14:04)
Ia pune mana si citeste putin vezi ce este si cum se face cu traficul ... ia vezi mataluta cat consumi si de ce viteza ai nevoie pt o ora de radio si pentru una de youtube ... da te-ai trezit si tu sa sari la gard si acuma nu stii cum sa o tai in casa ..

Am su zis mai sus ...gigi este ok ca este ieftin  .. daca pe tine te multumeste ca merge radio perfect da aia nu inseamna ca si merge ok sau ma rog cat dai atata face ..
*



mai bine pune tu mana si vezi care e diferenta dintre gigi si portocala.
eu folosesc ambele retele 4g si cum am spus diferenta de 10-20% pentru portocala la un pret de 300-500% mai mare.

daca tot esti nemultumit mai bine pui copilul sa citeasca o carte nu sa se uite pe youtube biggrin.gif
maho
Digi au acoperire mai slaba ca ceilalti in multe zone, asta-i clar. Cand merg in Oltenia, (casa e la vreo 20-30 m de DN6, in câmpie) semnalul la mobil-voce e f. slab in casa (si intr-o singura camera), full doar daca ies la drum, in conditiile in care la vf am full cam peste tot. "Roamingul" de la vf pe digi il dezactivasem, ca tot dracul ala era la semnal. Date nu folosesc.
argon
Digi e nasol, nu ai semnal, nu poti vorbi, nu nimic, ramaneti la oringi, eu si restul clientilor digi suntem multumiti asa.
cj98czh
Daaa toti sunt multumiti in special acum de cand cu roamingul 😁

Ma rog, cine vrea sa priceapa bine cine nu este multumit ca ii merge radio 😁 si cand nu merge activam a treia cartela ca doar este gratis si aia 😁

Gigi merge ok in orasele mari, cum iesi se cam termina cu netul si semnalul ok, cum ti norocul.

Lucrul bun si de necontestat a lui gigi a fost ca i-a facut pe ailalti sa scada preturile, asa ca multumim gigi! 😁
argon
PAna acum ceva vreme, unde nu era digi, intra romaning national pe Vodafone, acum si-au incheiat parteneriatul, ramane tot pe digi, dar semnalul s-a imbunatatit substantial, peste tot, nu atat la net care pe alocuri se misca mai incet, dar totusi merge , dar de vorbit, nu am avut probleme, pe niciunde. De cand au preluat telekom, posibil sa-si fi marit acoperirea.
mircea_aq
Aveti dreptate... toti.
E o treaba punctuala. Daca te misti intr-o zona restransa cu acoperire buna digi, esti multumit.
Daca te misti putin mai mult s-ar putea sa-ti friga buza sa dai un telefon si digi sa nu te poata servi. In ultimii doi ani acoperirea a crescut simtitor intr-adevar, si nu numai in marile orase, dar mai e mult pana departe.

Eu am vdf principal, iar ca back-up pe care il iau tot timpul cu mine, culmea tot un htc m9 cu abonament digi. Asta si pentru ca nu port manusi iarna si mai vreau sa-mi incalzesc si eu mainile din cand in cand.
Indoor acasa in Bucuresti vdf up/down de 15mbps / 15mbps ping 49, digi 60 mbps / 10 mbps ping 30. De pret nu mai vorbesc,
sorin1983
eu pe dn1 cu stick rds in masina pierd constant semnalul...nu mai zic de alte zone... in bucale merge dar aici ma descurc fara smile.gif
tatimeu
QUOTE(R19/16v @ 29 Jun 2017, 12:27)
Nu mai zic ca radiou' tau probabil ca emite in maxim 128kbps...
*


Mai asta nu o știu că nu e radio meu. E Tunein dar fidelitatea e net superioara radioului.
cj98czh
Digi inca are de lucru la partea de acoperire ... da de schimbat au schimbat piata din RO, asta este clar + ca la 4g folosesc niste benzi ciudate, utilizate in special in tarile din Asia ... asta pt ca cele din RO erau deja date
eurocristi
Digi are un ritm de extindere a acoperirii absolut remarcabil, in special in 4g. In ziua de azi ai probleme prin Harghita si Covasna, in rest este chiar foarte o.k.

Ai 4je de la jiji pe doua fregvente, 2100 prezenta pe aproape orice tel, cu LTE si tdd 2600 care este prezenta pe cam toate telefoanele mai noi.
Bwwlan
Io in Jermaniea am cartela Gigi si merge brici si voce si net smile.gif de regula platim cam 50 lei/luna la 2 numere (abonament+extracosturi). Cel putin pana acum, dupa 15.06 ma astept sa scada.
Netul merge pe 3G sau H, ca LTE nu stie sim-ul. Tre sa'l schimb acu cand vin pe meleagurile natale smile.gif
cj98czh
Pai normal ca merge brici in DE ca doar folosesti infrastructura alora pe care stai tu in roaming .. nu a lui gigi ..
tatimeu
imi e prea lena sa iti pun un filmulet cu rulare clipuri 4k de pe youtube pe 4G gigi asa ca te las cu stiinta ta
cj98czh
Mah tu pricepi ce scriu eu sau vrei sa iti desenez?

Da drumul la un youtuve inafara localitatilor si o sa vezi ca mai mult nu merge ... ti s-a pus tie pata si ma faci sa cobor la nivelul tau unde 100% ca ma bati cu experienta ...

Esti fericir cu Digi perfect, dar las-o asa ..
tatimeu
probabil trebuie sa urci nu sa cobori.
imi place cel mai mult cum unele persoane considera ca ei au cel mai ridicat standar in tot ceea ce fac sau detin, cum ca musai trebuie sa coboare la nivelul altuia fara sa isi puna macar problema ca poate din contra au mult de urcat dar ma rog....

stii cum esti acum ...exact ca atunci cand sustineai ca ai salariul trecut pe cartea de munca, cand de altfel cartile de munca nu mai erau de mult la societate ci in posesia titularului, dar ma rog te las sa cobori unde vrei tu.

sunt foarte fericit cu digi intratat incat ma si culc cu el radmasa.gif

nu am treaba cu persoane ci doar uneori cu ideile, afirmatiile acestora. si cu concluziile generale trasate de ele. Punct, am decretat, asta e de cacao

cj98czh
Vezi ca ma confunzi cu partea cu cartile de munca ... Nu am avut cu tine astfel de discutii
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.