Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Digi Net Mobil
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment > GSM Zone
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
tatimeu
QUOTE(cj98czh @ 15 Jul 2015, 09:00)
Ma nu stiu la ce privati lucrati voi ... dar eu nu am lucrat niciodata la buget si nici nu am de gand .. si pe la toate companiile la care am fost salarul trecut pe cartea de munca a fost cel real ... eu unul nu as lucra la firme din astea care fac magarii de genul asta ... acuma fiecare cum crede ..
*




QUOTE(tatimeu @ 15 Jul 2015, 09:34)
clujeanule cand ai schimbat ultimul loc de munca?
*




QUOTE(cj98czh @ 15 Jul 2015, 10:03)
Miticule, de vreo 3 ani ultima data ... si daca totul merge bine fac iar mutarea in cateva luni smile.gif sa ne intelegem doar smile.gif
*




QUOTE(tatimeu @ 15 Jul 2015, 10:45)
esti un scump - ca sa ma exprim elegant desi se pare ca esti departe de a merita acest epitet (apelativul clujean vine de la faptul ca esti din Cluj). daca te uiti nu sunt din zona respectiva sunt ardelean ca si tine daca nu cumva tu esti unul stramutat prin zonele astea.
Un alt aspect cred ca esti si un pic mincinos; - carti de munca nu mai exista de 5 ani deci nu stiu unde ai vazut tu remuneratia pe cartea de munca "de fiecare data" radmasa.gif
*




cred ca nu te confund
vallixx
O dam in altele si ne indepartam de Digi dar cred ca se referea la faptul ca in acte are salariul real, spre deosebire de alte companii unde ai in acte minim pe economie , uneori chiar si 2 sau 4 ore in loc de 8, iar restul de bani se dau la negru.

Nu cred ca se referea la cartea de munca fizica, adica carnetelul ala maro.
cj98czh
Tatimeu, nu zic decat atat ... Pricepi greu si intelegi si mai greu ... daca tu aia ai dedus din ce am scris eu ...

Rog un mederator de pe arie sa stearga offtopicul
argon
Io-s de vina, ca am inviat topicul, am aflat raspunsul, cati mega gratis am in romaning, si cat platesc dupa, nu trebuia sa se transforme intr-un versus, cum spuneam, cu cat vin mai multi la digi, se imparte banda la toti, va merge mai incet, stati pe unde sunteti,d aca sunteti multumiti, si gata.
cj98czh
Si cat ai? Chiar sunt curios ..
argon
690 mb gratuit pe fiecare din cele 3 numere, si dupa depasire 0.0077 euro mb, deci 7.7 euro pe gb, acceptabil.
Avani
Eu zic sa arunci un ochi aici inainte sa incepi sa folosesti ceva in roaming.

QUOTE
Pentru apelurile efectuate in roaming in SEE abonatii RCS&RDS vor plati, de la primul minut, numai suprataxa, in limita minutelor nationale incluse, respectiv tariful pentru apeluri in afara retelei plus suprataxa, dupa epuizarea minutelor nationale incluse


R19/16v
D-aia plătim de 5 ori mai mult la portocala.
cj98czh
Gigi venind cu abonamente mici pt a atrage clienti le este cam greu sa sustina roaming see la ce au dat, in plus de asta nu au o acoperire mare ca sa intre cei din afara cand sunt in ro pe roamingul lor, deci nu au venituri ... portocala si cu vomafone au concerne grele in spate si isi permit.

Derogarea asta este doar pt un an, dupa sunt obligati sa se alinieze si ei ..
VladSoare
E ca o companie de zbor low-cost. Te bucuri că-i prețul mai mic pe bilet, dar ți-o trage dup-aia din toate pozițiile posibile și-și scoate pîrleala cu vîrf și-ndesat. După care te autosugestionezi că serviciile sînt beton, că nu merită să plătești mai mult la alții, că mușterii celorlalți sînt niște fraieri. rolleyes.gif

Directiva aia UE se referă numai la tarifele pentru abonați, sau și la cele pentru alte rețele? Adică nu mai au voie să-i taxeze suplimentar pe abonați, dar au în continuare voie să-i taxeze pe operatorii ai căror abonați apelează la serviciul lor?
tatimeu
QUOTE(cj98czh @ 30 Jun 2017, 15:53)
Tatimeu, nu zic decat atat ... Pricepi greu si intelegi si mai greu ... daca tu aia ai dedus din ce am scris eu ...

Rog un mederator de pe arie sa stearga offtopicul
*


Cred că tu ai o problema îți a așterne gândurile pe hârtie adică a folosi cuvintele. A pricepe și a înțelege sunt sinonime deci fraza ta e fara logica dar na, asta e. Mă retrag căci văd că sunteți foarte mulțumiți că va investiți bănuții de pe cartea de munca cu maxim randament. Utilizare plăcută a serviciilor indiferent de locatie
Manuel
Na poftim

IMPORTANT! Tarife roaming, cu TVA inclus, pentru Spatiul Economic European valabile incepind cu 1 iulie 2017: apeluri locale si catre tari din SEE 0.0369 Euro/min; catre alte tari 1.4875 Euro/min; 0.0119 Euro/SMS trimis. Apeluri primite 0.0129 Euro/min si 0 Euro/SMS primit. Trafic date 0.0076 Euro/MB. Tarifele se aplica de la primul min/MB/SMS utilizat.
argon
60 de lei in plus mi-a venit factura dupa 2 saptamani de roaming cu net si vorbit la greu. Pe 3 numere de 2-3 euro fiecare. Daca stai tot pe dincolo, nu renteaza, dar pe mine, doar in concedii ma coafeaza si asa.
argon
E ok viteza asta la 4g? Voi cat aveți prin alte orașe?
vallixx
Cam mică. Dar poate pentru RDS e normala, nu stiu, insa comparativ cu portocaliii mei e mai puțin de jumătate.
argon
La oraș am avut viteze mai mari, întrebam pe alții de pe Digi sa fac o comparație. Am impresia că.la noi la tara (Deva) e viteza prea mica , chiar daca dau 10 lei pe lună pe apeluri și net nelimitat, atât da și unul de la oraș , care are viteza dubla...
Lex Luthor
Pe Vodafone 4G:
105.4 Mbps download
6.45 Mbps upload

Pe Vodafone 4G+;
78.50 Mbps download
13.45 Mbps upload

LE: am vazut prea tarziu ca e vorba doar de Digi.
VladSoare
Deci la Vodafone 4G plus este de fapt minus? biggrin.gif
einstein1984
Upload mai bun.
Argoane, 2 lei dai pe abonament, 2 lei face. Best effortu lu Digi e mai putin decat best effortul unor firme mai serioase.
IRONICK
QUOTE(einstein1984 @ 16 Nov 2017, 13:40)
Best effortu[...]
*
A invatat ainstain un cuvant nou.
VladSoare
QUOTE(einstein1984 @ 16 Nov 2017, 14:40)
Upload mai bun.
*

Adică au tăiat dintr-o parte ca să pună în alta. Asta înseamnă "plus"? dry.gif
YouTube, Facebook, music streaming, etc. merg mai prost, dar în schimb mailurile, post-urile de pe forumuri și alte măruțișuri de-astea, care oricum durau juma' de secundă, s-au îmbunătățit. Progres, nu glumă. laugh.gif
bucatzel
Actually... mai un skype cu video, mai un upload to youtube, maruntisuri de-astea.
dizzy
Buna dimineata,
As dori sa fac urmatoarea treaba si am nevoie de un sfat de la voi.
Intr-un smartafon cu Androbitoc, am o cartela Digimobil de-aia de date, adica merge internetul, merge sa fac teethering, dar nu merge sa dau si sa primesc apeluri telefonice.
As dori sa apelez de pe el prin wazzup sau viber sau orice altceva de genul asta.
Chestia e, ca soaftele astea cer sa primesti un sms la un anumit numar... si... nu prea am cum.
Aveti vreo idee cum sa ocolesc chestiunea asta?
IRONICK
Esti sigur ca nu poti sa primesti sms?
dizzy
cu acea cartela nu pot primi sms.
argon
QUOTE(einstein1984 @ 16 Nov 2017, 15:40)
Upload mai bun.
Argoane, 2 lei dai pe abonament, 2 lei face. Best effortu lu Digi e mai putin decat best effortul unor firme mai serioase.
*



Eu sunt multumit, ce ma nemultumeste e ca in strainatate, dupa ce ca imi ia 0.004 euro pe mb, intra doar pe 3g in retelele locale. Nu stiu cum e la alti, banuiesc ca ai 4g in roaming.
AndreiMR
La Orange ai 4G in roaming
espacern
QUOTE(dizzy @ 17 Nov 2017, 08:49)
cu acea cartela nu pot primi sms.

Baga alta cartela pe care poti sa primesti sms-ul si dupa ce instalezi aplicatia poti s-o folosesti indiferent de cartela introdusa.......aplicatia ramane pe telefon nu pe cartela.
ady77
QUOTE(dizzy @ 17 Nov 2017, 08:49)
cu acea cartela nu pot primi sms.
*


Baga alt numar pentru whatsup.
tatimeu
espacern ti-a dat solutia
dizzy
Multumesc, o sa testez asa si o sa scriu aici

dizzy
Gataaaa, merge, cu wazzup pe el, bun de vorba.
Multumesc pt ajutor!
einstein1984
QUOTE(IRONICK @ 16 Nov 2017, 15:45)
A invatat ainstain un cuvant nou.
*


ai mai facut un post. Multe inainte!
argon
QUOTE
Bine ai venit in GERMANY! Tarifele de roaming, cu TVA inclus, care se aplica de la primul min/MB/SMS utilizat sunt: apeluri locale si catre tari UE 0.0256 Euro/min; catre alte tari 1.4875 Euro/min si 0.0060 Euro/SMS trimis. Apeluri primite 0.0129 Euro/min si 0 Euro/SMS primit. Trafic date 0.0040 Euro/Mbyte. Apeluri gratuite in UE/SEE: 112 (Urgenta) si  40314007777 (info tarife). Echipa Digi Mobil


Mă bucur că s-a ieftinit traficul, dar mă dispera o chestie, nu am văzut neam semnal 4G, suntem mai trasi la fata ăștia cu Digi de ne da doar 3g in roaming?
einstein1984
In Franta si in Frankfurt aml stat doar cu 4g si mergea ca acasa, dar eu dau 8 euro la vodafone, nu 300 euro pe telefon.
IRONICK
Grupul Digi donează către mai multe spitale din țară echipamente medicale de peste 1,6 milioane EUR?


Grupul va dona 60 de kit-uri de ventilare mecanică a pacienților infectați cu COVID-19 către Ministerul Sănătății și municipalitățile din mari aglomerări urbane din țară
Grupul Digi a achiziționat și echipamente pentru două laboratoare de testare COVID-19 prin metoda Real Time PCR, fiecare în valoare de peste 300.000 lei. Unul dintre echipamente a fost donat, împreună cu un set de teste, Spitalului Clinic Județean de Urgență Oradea, iar cel de-al doilea va fi pus la dispoziția Ministerului Sănătății, în cadrul unui parteneriat cu un centru de diagnostic și tratament din București
bion
Si echipa care sa faca testele? Incepand cu recoltate corecta. O lulă. Asta nu se invata in 3 zile. Asta e o problema mare in RO.
DragosP
Topicul de la cafenea nu era necesar pentru marea veste?
Postarea în mai multe topice este contra regulamentului, domnu' #.
vallixx
Dixarobil sa mor de nu suna a nume de medicament.... laugh.gif

Cum ar suna Dixarobil Max Forte.... tongue.gif
tatabobu
Ala-i abonamentu' cu "totul nelimitat".
Laurentziu83
In Portugalia se poarta nume ciudate, langa cenzurat merge si dixa.

Bravo lor ca se extind, eu sunt foarte multumit de ei.
Laurentziu83
Iata ca se fac aproape 2 ani de cand folosesc serviciile Digi mobil, servicii de care sunt foarte multumit.

Referitor la semnal, pot spune ca am avut mai peste tot pe unde am fost (si eu cam merg prin toata tara, prin diverse vagauni), nu mi s-a intamplat sa nu am semnal unde era lipsa si la ceilalti. Pana si pe drumul dezafectat dinspre Soveja catre Lepsa am avut semnal sau la Plaiul Foii, etc.
Zic ca pentru majoritatea celor care stau in oras sau in zone populate, merg doar la mare si la munte de 2 ori pe an, in rest pe la tara, Digi e suficient. Da, sunt si mici zone neacoperite (gen drumul forestier din aval de lacul Vidra), dar am intalnit si zone cu semnal Digi si pauza alte retele. Pentru 2 euro pe luna e perfect.
Ca roaming e imbatabil: am fost in concediu prin Balcani si am putut sa las netul deschis in Serbia si Macedonia, la 1 euro/gb e absolut decent comparativ cu 9 euro/mb cum are Orange. Si in Ucraina e 12 euro gb, nu e o tragedie daca ai nevoie de net in caz de urgenta. Plus ca a functionat binemersi in Macedonia, ceea ce nu pot spune despre Orange acum cativa ani cand am fost in black-out, pur si simplu nu s-a conectat la nici o retea.
In UE n-o avea el beneficiile nationale, dar poti sa consumi zeci de gb cu cativa euro, am avut si meeting pe Teams care mi-a consumat 2 gb de date in roaming si am platit cativa lei, habar nu mai am cat.

Pe partea de net hotspot national insa, aici cam scartaie: daca pentru navigat pe internet in interes personal e decent, cand vine vorba de meeting-uri, apeluri cu clientii, nu prea e de utilizat daca nu vrei intreruperi. Asta in conditiile in care unde l-am incercat vedeam releul la 300 de metri de mine conform cellmapper. Apoi am luat si un sim de orange pentru a putea lucra acolo, era mai stabil desi releul era dupa colt (in oras).
Oricum, daca vrei sa lucrezi remote si nu ai cum sa-ti tragi fibra acolo unde lucrezi (asa am facut intr-un final, ieseam mai convenabil la 360 de lei/an si il inchid apoi), cel mai bine e sa iei un telefon separat cu android cu minim 2 gb de ram si sa pui simul de date in el si sa il faci hotspot, altfel exista riscul sa pierzi conexiunea la net cand iti intra un apel. Eu asa am patit cand lucram cu netul de pe simul de orange si imi intra apel pe simul de Digi. Poate nu as fi patit la fel daca intra apel pe simul de Digi, telefonul stiind VoLTe, dar probabil imi afecta conexiunea.

Ca si o concluzie, pentru majoritatea celor care stau in oras sau in zone populate, merg doar la mare si la munte de 2 ori pe an, folosesc telefonul doar pentru vorbit si stat pe facebook, Digi e suficient, n-ai nevoie de abonamente de zeci de euro lunar, cu 5 euro pe luna ai nelimitat in orice retea.
einstein1984
exista routere 5G cu slot de sim...Sau chiar leptopuri cu asa ceva.
Laurentziu83
Problema nu e neaparat viteza cat stabilitatea conexiunii, pentru mine 10 mb/s sunt suficienti. Ori aici Digi cam scartaie, desi speedtest imi indica 25 mb/s si pe Digi si pe Orange, la Orange calitatea sunetului in Teams e mult mai buna.

Laptopul meu de munca are slot sim, insa nu e activ si nici n-am drepturi de admin pe el. Plus ca e un proces laborios sa mi se aprobe activarea lui.
einstein1984
ma gandesc ca fiind facute pentru asta sunt si stabile....
Laurentziu83
Problema nu e de la terminal, ci de la retea in sine. Asta e, vrei si work from anywhere, vrei si 2 euro pe luna cu tot cu telefonie in banii astia...

FYI, am incercat cu un modem cu slot sim de la TP-Link la vreo 300 de lei: vai de capul meu, cu sim de Orange in el mergea de parca faceam hotspot cu telefonul in 2G, basca mai avea si intreruperi. L-am returnat in aceeasi zi la Altex.
Vazusem la Orange un modem Huawei B311 cu slot sim, dar am renuntat cand am vazut ca nu stie decat alimentare de la 220 de volti, nema alimentare prin USB.
IRONICK
1. Conteaza si ce clasa de 4G stie modemul sau telefonul ala.
2. Conteaza si ce wifi folosesti, adica macar un ac pe 5Ghz.

Dar tu da-i inainte ca e sculele sau reteaua proaste.
GBX
Un tepelinc de 300 lei cu siguranta e doar 3G.
cj98czh
up.gif

corect, unul care merge bine si stie cu sdevarst de minim 4g ... costs minim de 2 ori cat un tp link din ala ..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.