Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Voineasa, 11-13 martie
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39
Merced
Bine ca nu conduc eu. a scapat.gif
Markos
conduc io alcoholic.gif
ady77
Si la intoarcere? Ca o sa fii suparat ca va spulbera rapidul icon_mrgreen.gif
Merced
Conduce Victoras.
Markos
tie ti-e pofta de cisterne, sau cum?
Merced
Pai sa-mi iau atunci niste bidoane la mine, ca poate or fi cisterne cu motorina...
corbex
Recapitulare:
Markos - 20 de cefe bulgaresti + ape
Cdadan - Mic dejun la Tiffany
Corbex - 2 caserole bulane de pasarica + 15 beri + 2 lapti + cafea

Cine mai are de gind, sa scrie aici, sa stim ce ramine de cumparat.

Merced
Hm. Pai vreo doua caserole mari de mici d-aia "ca la Dedulesti" in caz ca participantilor de la Ranca 1 le-au placut, de fapt si la Ranca 2 ai adus chiar tu identici, zece-douazeci de oua pentru a doua zi, o cutie de 3 litri de vin pentru sprit, asta daca stiti ca beti, altfel iau bere, eu oricum ma indoiesc ca voi bea vreun pic, niste apa minerala, un sirop, doua, ciuperci daca vreti sa punem pe gratar, de care doriti voi, si alte dracii de genu'. Daca gasesc o pastrama buna, iau si d-aia. De oaie.
PaulT
Ceafa - Aduce Grecu . Sa fie maxim o bucata de persoana
Mici -
Virsli - Renuntam la ei si punem cremwursti? cam o pereche de participant?
Carnati- eu sincer cred ca nu ar fi nevoie...
Pulpe pui + piept de pui- 2-3 kg?
Cartofi - Cam cate kg estimati ca ar trebui? Ar ajunge vreo 5-6?
Malai - 2kg?
Rosii - 5kg?
Castraveti- 2kg?
Ceapa- 1kg?
Usturoi- cam cat?
Ardei - Ardei rosu sa zicem 1-2kg?
Ridichi - 1kg?
Ciuperci - 2kg?
Oua - 50?
Branza - telemea de oi cam 1,5kg?
Cascaval - 1kg?
Lapte - 2-3L?
Ceai - asta ar fi bine sa isi aduca fiecare cam ce stie ca prefera, cateva pliculete..
Ulei fl - 1L
Ulei m - 0,5L
Mustar - 1 borcan 400gr dulce + 1 borcan 400gr iute
Unt - 2 pachete
Gem - 1 borcan, problema este de care... mie imi este indiferent
Paine - Cam cate ar trebui? 10-20 paini?

Practic masa de pranz de sambata poate fi perfect formata din cefele aduse de Markos+garnitura +salata... Nu cred ca ar avea rost sa luam carnati si alte carnuri. Cel mult, cum am scris si in lista, sa luam o pereche de cremwursti de cap participant Doar ceva pui pentru seara + ceva mici. Ar trebui sa treaca fiecare cantitatea de mici estimata sa nu luam prea mult. Eu de exemplu nu mananc mai mult de 4 impreuna cu sotia.. Nici porc nu prea mancam. In schimb consumam pui.. Oricum, repet, in Voineasa exista magazine in caz ca ne va mai trebui ceva.
corbex
Recapitulare:
Markos - 20 de cefe bulgaresti + ape
Cdadan - Mic dejun la Tiffany
Corbex - 3 caserole bulane de pasarica + 15 beri + 2 lapti, 2 sucuri (am taia cafeaua, daca zici ca aduce Markos ). Am mai pus o caserola de pui, s-o rezolvam dintr-o singura sursa
Merced: - doua caserole mari de mici " Dedulesti", 3 litri de vin pentru sprit sau bere, un sirop, doua ciuperci icon_mrgreen.gif si alte mustaruri
Muttley
QUOTE(PaulT @ 5 Mar 2011, 13:50)
Gem - 1 borcan, problema este de care... mie imi este indiferent
*


N-ausma, c-aduce argon dulceata?!? mad.gif
tribunul
QUOTE(Markos @ 4 Mar 2011, 23:14)
Nu de alta, dar m-am gandit la un comando gen Markos - Pictoraj - visu - Merced pe un megan cu ambreiaj nou  icon_mrgreen.gif
*


Daca vrei sa testezi ambreiajul pe dealul negru ... ma ofer voluntar. biggrin.gif

5 Mar 2011, 15:04:
QUOTE(corbex @ 4 Mar 2011, 20:48)
@Tribunul: parca pe la Big trece un metrou. Care ajunge hat, pina la Aviatorilor (Sarldegol).
*


ti-am trimis un pm.
Victoras2001
QUOTE(PaulT @ 5 Mar 2011, 13:50)
Ceafa  - Aduce Grecu . Sa fie maxim o bucata de persoana
Mici     -
Virsli   - Renuntam la ei si punem cremwursti?  cam o pereche de participant?
Carnati- eu sincer cred ca nu ar fi nevoie... subscriu
Pulpe pui + piept de pui- 2-3 kg?
Cartofi - Cam cate kg estimati ca ar trebui? Ar ajunge vreo 5-6? 200g/furajata
Malai - 2kg?
Rosii -  5kg?
Castraveti- 2kg?
Ceapa- 1kg?
Usturoi- cam cat? 1 capatana/2-3furajate
Ardei - Ardei rosu sa zicem 1-2kg? Ridichi - 1kg? Ardei rosu mi se pare mult. Nu vad ce faci cu el. Mai bine niste capia pe gratar. Eventual haliti cu cefele domnului Markos, la pranz.
Ciuperci - 2kg? Era bine sa stea cineva sa aleaga palariile, ca n-avem ce face cu cozile. Io mai fac d-astea prin carfur. biggrin.gif
Oua - 50?
Branza - telemea de oi cam 1,5kg? Nu suna mai bine un burduf?
Cascaval - 1kg?
Lapte - 2-3L?
Ceai - asta ar fi bine sa isi aduca fiecare cam ce stie ca prefera, cateva pliculete..
Ulei fl - 1L
Ulei m - 0,5L
Mustar - 1 borcan 400gr dulce + 1 borcan 400gr iute
Unt - 2 pachete
Gem - 1 borcan, problema este de care... mie imi este indiferent
Paine - Cam cate ar trebui? 10-20 paini?
*



Am zis si io... Plus ca n-as renunta la virsli, daca-s d-aia argonieni, veritabili. icon_mrgreen.gif
Merced
Hai sa vedem, pe rand, ce "amendamente" mai propun.

Aduc eu si-un kil de carnati de oaie cu vita din Kaufland de care am luat prin la ultimele gratare am luat si au fost ok. Ca sa fie, oricum e o cantitate infima.

La pui chiar nu ma bag, ca nu-s fan, deci acolo stiti voi mai bine cata trebuie. Slabe sanse sa consum eu asa ceva. tongue.gif

Cartofi cred ca ar fi mai bine sa fie d-aia congelati, direct de pus in tigaie. Asta pentru prajit Sigur, nu au acelasi gust, dar macar nu sta nimeni sa munceasca la cojitul lor. Insa decizia finala va apartine, eu oricum am cutitu' la mine si pun osu' daca-i nevoie. La fel ca la pui, pe mine nu prea ma intereseaza, poa' sa fie sau poa' sa nu fie. Parca mai repede ar merge un piure facut din ei, cu niste unt si lapte decat prajiti, la masa de seara.

Malai luam daca suntem 100% siguri ca facem mamaliga. Asta inseamna pastrama. De oaie. 04.gif Sau mancare de ciuperci a la Dan, ca la Ranca 1. E ieftin da' si sa-l luam ca sa avem ce plimba prin masini, se sparge punga si se imprastie intr-o masina, cineva injura. Eu stiu ca am patit-o cu niste zahar purtat prin toata tara degeaba prin 2007.
Mai merge si cu mamaliga, am vazut ca ziceti de telemea, in cazul asta mai adaugam si o galeata de smantana.
Si cu niste oua si unt, ar merge bagata o tava de mamaliga la cuptor, daca stiti despre ce-i vorba, sigur va place.

Ciuperci as propune pleutorus. Cica-s mai sanatoase, sunt mari, merg puse de minune pe gratar, cu niste unt si usturoi in ele ies de vis, le taiem in bucati ca sa ia fiecare cat doreste. Restul de legume, o rosioara pentru dimineata, desi nu prea au gust nici alea pe cracuta, dar merg, niste usturoi, de preferat obisnuit, nu d-ala chinezesc care-i la fel de fad, niste ceapa, chiar verde ca a inceput sa apara. Si salata a aparut, ar merge la friptane, dar la fel, eu am luat si n-are gust neam...


Cu 50(cincizeci) de oua nu cred ca avem ce face, daca nu planuieste cineva oua umplute. tongue.gif Dar ar insemna ca in doua zile si o noapte am sta mai mult de mancare decat de alte alea, si ajungem la vorba lu' argon. Cred ca maxim 20 sunt suficiente, dimineata de "dupa" vor fi atatea chestii pe masa incat n-o sa manance fiecare om echivalentul a doua oua. Garantat. Desi nu mai e Marty, expertul in domeniu, primit sa fiu eu ala care se va ocupa de acest preparat.

Unt, dar si miere sau gem am putea cumpara d-alea ca la hotel, ambalate in cantitati mici, ca sa-si ia fiecare pe masa, mai ales la ca la gemuri se pot pune mai multe sortimente si e mai simplu decat sa stea 20 de insi in jurul a doua borcane.
Cascaval ne-ar trebui o halca d-aia de un kil de la Hochland, ala are mereu acelasi gust, sa n-avem surprize. De la altii, acu' poa' sa fie bun, sau sa se farame si sa fie sarat aiurea, ori prea gras, ori prea slab si asa mai departe.

Paini cred ca ar ajunge 20 obisnuite, sau d-alea de prin hypermarket-uri, de dimensiuni mari, maxim 8.

Asta asa, la prima vedere. 04.gif
PaulT

Mi se pare ca incet incet iar exageram cu carnea. Ceafa de la Markos practic asigura o masa impreuna cu o garnitura si o salata. Niste mici sa nu zicem ca nu facem si asta + o mamaliguta cu oua si ciuperci seara si e gata ziua. Zi in care poate ne mai si plimbam un pic prin zona in loc sa stam intepeniti langa gratare. Dimineata(duminica) niste cremwursti cu ceva cascaval, un ou(ca sa fie diversificat meniul... functie de preferinte), un lapte/ceai/cafea si s-a terminat iesirea. La 20 de persoane nu cred ca 50 oua sunt multe, dar hai sa scadem la 40. Ar fi foarte buna si o supa/ciorba usoara, un cartof piure(cum zicea Merced biggrin.gif ) sa nu ne umplem numai cu carne si prajeli. Parerea mea tongue.gif .
tribunul
Pana acum nu a trecut nimeni pe lista bomboane agricole.
Victoras2001
QUOTE(Merced @ 5 Mar 2011, 19:12)
Mai merge si cu mamaliga, am vazut ca ziceti de telemea, in cazul asta mai adaugam si o galeata de smantana.
Si cu niste oua si unt, ar merge bagata o tava de mamaliga la cuptor, daca stiti despre ce-i vorba, sigur va place.
*


Mamaliga se umple cu bucatele de carnat de oaie picant si costita trase la tigaie, oua fierte tari, branza burduf oaie, se lasa la jar sa prinda crusta cat sa imprulute gustul de la carnuri si sa se topeasca nitel burduful gras, si gata de haleala. tongue.gif

Dimineata, pentru ca tot n-au rosiile gust, se poate face o salata din rosii, branza capra, usturoi, busuioc proaspat, ulei masline. E jale.
corbex
PaulT are dreptate. Din lista aia s-ar deduce ca ne intilnim la o competitie culinara. Doar n-o sa ne peierdem ziua cu retete.Mincam ca sa traim, nu invers ! icon_mrgreen.gif
radian
Ar reuni ultimile propuneri ale lui Paul si Victoras, si votez pentru ele cu amandoua mainile. Sunteti de acord? In fond nu mergem sa facem o cura intensiva de colesterol.
corbex
Si eu sint pentru.
Marty
Ba nene, da' cautarati mult pina gasirati asa o locatie potrivita pentru fiecare? Zici ca-i intilnirea nationala a celor mai vechi "locatari" de prin azilurile si sanatoriile din tara asta. Ete ce zice Wiki:

QUOTE(wikipedia)
Stațiunea este recomandată atât pentru odihnă, cât și pentru tratarea asteniilor nervoase, a stărilor de debilitate, de surmenaj fizic și intelectual, a anemiilor secundare, a bolilor aparatului locomotor și ale căilor respiratorii


Cine vede dracu' unde mergeti zice ca sunteti un atlas de boli ambulant. radmasa.gif
cdadan
Boli nervoase, debilitate, surmenaj intelectual. wub.gif
E perfecta locatia. wink.gif
l@u
Sa dea dracu de nu vine si rodica !!!!
vis-a-vis
Eu ce trebuie sa iau pana la urma?
radian
Pai daca ramanem pe meniul propus de Paul cu amendamentul Victoras, (mamaliga imbunantatita) ramane de vazut cum ne impartim sarcinile. Ca sa nu mai dezvoltam inca 15 pagini de discutii, se ofera careva voluntar, iar apoi la cabana decontam cheltuielile? In fond, in zona am inteles ca sunt magazine. Daca chiar ramanem infometati (desi mi-ar fi greu sa cred) mai completam de la fata locului.
daniM
QUOTE(Marty @ 5 Mar 2011, 22:17)
Ba nene, da' cautarati mult pina gasirati asa o locatie potrivita pentru fiecare? Zici ca-i intilnirea nationala a  celor mai vechi "locatari" de prin azilurile si sanatoriile din tara asta. Ete ce zice Wiki:

QUOTE(wikipedia)
Stațiunea este recomandată atât pentru odihnă, cât și pentru tratarea asteniilor nervoase, a stărilor de debilitate, de surmenaj fizic și intelectual, a anemiilor secundare, a bolilor aparatului locomotor și ale căilor respiratorii


Cine vede dracu' unde mergeti zice ca sunteti un atlas de boli ambulant. radmasa.gif
*


Pai subconstientul a ales locul...
Victoras2001
Se mai tine?
Merced
Tu te mai tii? Ca am inteles ca esti batran, poate mai scapi cate un pic fara sa-ti dai seama. blush.gif tongue.gif
PaulT
Normal. Vad ca s-a aprobat meniul cu amendamentele tale, deci ne putem pune pe impartit sarcini. Cine, ce crede ca poate sa cumpere? La locul faptei facem socotelile si sarim cu banu'. Sau primim, dupa caz... laugh.gif Putem estima de pe acum...
radian
Pai stai nitel ca nici jumate nu au votat pentru. Ar fi bine sa-si exprime pozitia si ceilalti, ca intram in criza de timp...

Daca varianta asta nu intruneste acordul, probabil am sa votez cu meniul de la restaurant.
Merced
Nu cred ca are restaurant pensiunea asta, ca daca avea, nu dadea acces in bucatarie.
Victoras2001
QUOTE(PaulT @ 6 Mar 2011, 23:10)
Normal. Vad ca s-a aprobat meniul cu amendamentele tale,
*


Imi pare rau da io n-am niciun amendament. era doar o parere. Asa ca sa n-aud comentarii p-acolo. smile.gif
Merced
Sa vedem cine-ti scuipa in mancare. radmasa.gif
Victoras2001
QUOTE(Merced @ 6 Mar 2011, 23:16)
Nu cred ca are restaurant pensiunea asta, ca daca avea, nu dadea acces in bucatarie.
*


Acum ai vorbit ca un om mare. tongue.gif
radian
De foame n-oi muri...

Deci pana acuma si-au exprimat acordul explicit:

PaulT,
Corbex,
Radian

Indrazniti, baieti, cu ocazia asta facem si o actualizare a listei de prezenta.
Merced
Pai eu n-am fost destul de explicit?
PaulT
PaulT,
Corbex,
Radian

As adauga:

cdadan
Victoras2001

L.E.

Merced
Merced
Eu am zis si ce aduc.
Markos
Si io. Fuck restaurantul.
Victoras2001
Io nu stiu pentru ce-mi exprim acordul, dar daca e nevoie aveti si acordul meu. Cum zice grecul >:D<
tribunul
Am actualizat lista.

PaulT,
Corbex,
Radian
cdadan
Victoras2001
Merced
Markos
Tribunul
corbex
Cu carnurile e rezolvata: Markos-ceafa, Merced-micii, eu-puii.
Sa trecem la legume-fructe si alte amanunte !
cdadan
QUOTE(cdadan @ 5 Mar 2011, 08:10)
Io aduc chestiile de care-am zis ca trebuie, pentru mic dejun. Sa fie pentru toata lumea. Mai aduc niste bere si ceva sucuri.
*



oua 25 buc. (pentru omleta)
cremwursti 2/caciula
ceva sunca de pus in omleta
unt, 2 pachete
pate, 2-3 cutii
un borcan cu gem
lapte, 2 litri?
ceva cacao/nesquik
nuggets, de pui, sa fie vreo 3 de caciula
ceva salam (sasesc sau mai uscat), felii
telemea, 700-800 gr
cascaval 500 gr
rosii, castraveti, ridichi, ardei (cat sa ajunga la micul dejun)

Sau sa aduc si eu niste ceafa de porc? Dooj' de bucati? Scuze, patruzeci, ca vin cu nevasta.
b76bgaarh
ma nene noi mergem sa facem nunta acolo?

la cata mancare se anunta, ce vreti sa aduc, un kil de portocale pt grecu, un kil de banane, un kil de mere? si niste colebil, esentiale?
cdadan
QUOTE(b76bgaarh @ 7 Mar 2011, 10:08)
ma nene noi mergem sa facem nunta acolo?
*


Sa nu uiti buchetul de flori si plicul cu "cinstea".
tribunul
QUOTE(b76bgaarh @ 7 Mar 2011, 10:08)
ma nene noi mergem sa facem nunta acolo?
*


sa nu mai zic ca e si post.
Marty
QUOTE(b76bgaarh @ 7 Mar 2011, 10:08)
la cata mancare se anunta, ce vreti sa aduc,[...] niste colebil, esentiale?
*

Io zic sa le duci niste Magne B6, sa aiba anduranta la dat din falci. Si mai du-le si niste Memo Plus, sa-si aduca naiba dracu' aminte data viitoare sa nu mai ia atita mincare cu ei.
corbex
Tot ce-ar mai trebui e sa mai aducem pe cite cineva, sa aiba cine minca toate astea.
Victoras2001
Vad ca s-a adus haleala.
Io o sa aduc o curva (face cat 4 bunaciuni treze) si doua pungi cu iarba. De Olanda, normal. PM pentru rezervare, sau "la gramada, care-o are mai mare sau da mai bine".
vis-a-vis
Ba, io ce tre' sa iau pana la urma?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.