Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Voineasa, 11-13 martie
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39
radian
QUOTE(kum @ 20 Feb 2011, 22:44)
...Da' sa fac 1000 de km in doo zile aia nu se mai chiama dixtractie  sad.gif
*



In trei zile, una dus, una intors, si intre ele va odihniti si voi la o bere si un gratar. biggrin.gif

Pai asta-i distanta mare, comparativ cu un drum in Grecia? Un rezervor dus unul intors, si gata treaba.

Daca sunteti oameni gospodari, plecati pe la 4, 5 dimineata, ajungeti la Voineasa 10, 11, puneti berea la rece, si aveti timp sa incingeti si focul la gratar pana apare maestrul M.
Merced
Pleci cu noaptea in cap si pe la pranz esti ajuns. Nu stiu cum se circula pana in Capitala, dar de acolo pana la Voineasa, exceptand Pitesti-Valcea as zice ca e drum lejer.

Cam asa planuiesc sa vin in Bucovina de 1 mai, daca se organizeaza acolo intalnirea viitoare, plec cu noaptea in cap ca sa ajung la o ora rezonabila, si la intoarcere la maxim 12-1, ca sa nu ma prinda noaptea.
Evident pentru distante d-astea nu merita pentru o singura seara, macar sa ai o zi intreaga in care sa nu te gandesti la drum si alte rahaturi.
Si ma opresc, ca iar zice Victoras ca iau ostatici.
Markos
tu esti "maestrul M"? huh.gif
Merced
Ei cum as putea sa fiu? Tu esti probabil.
radian
Maestrul M = Merced, indiscutabil, este regele gratarului.

D-le Markos, pune o vorba buna acolo, ca altfel sa vezi ce trebuie sa muncim cu totii la gratar.. biggrin.gif
ady77
Merced Rulzzzzzzzzzzzzzz tongue.gif
Merced
A fost doar o conjunctura. Sunt convins ca sunt altii mai competenti decat mine, ramane sa-i vedem in actiune peste vreo trei saptamani. icon_mrgreen.gif
Tu sa nu uiti borcanu' ala suplimentar de pasta d-aia delicioasa coane radian. tongue.gif
Markos
QUOTE(radian @ 20 Feb 2011, 23:20)
Merced, indiscutabil, este regele gratarului.

Recomand!
cdadan
Mie Passiflora aia mi se pare un pic ... aiurea.
Asta-i curtea:

[attachmentid=1627698791]

Si e fix la drumul principal. N-avem nici loc sa lasam masinile parcate calumea (in zona pare a fi linie continua).

[attachmentid=1627698792]

Peste gard e o dihanie de hotel (iar in partea cealalta case). Sa nu fie la drum, sa existe spatiu, locuri de parcare, sa fie liniste ... ete noh. Sunt curios unde e locul de gratar (in strada?).
Pe langa asta, Denisa pare din alt film. Preferata mea (aia cu 8 camere) cade din lipsa de spatiu locativ. unsure.gif
Merced
Acum depinde si de cat de mult prefera astia singuri sa ocupe o camera dubla de persoana. Pe grec poti sa-l bagi cu radian in camera, seara il invata si cum sa ruleze o tigara. Si s-a eliberat o camera. radmasa.gif
radian
Pai acolo, daca facem gratarul la parter si sala de mese e la etajul I sigur n-o sa ne ingrasam niciun gram...



20 Feb 2011, 23:33:
Sa fim noi destui sa umplem pensiunea, ca sigur n-o sa doarma nimeni in sala de mese.
Merced
Eu prefer o locatie mai departata de "centru" si cu spatiu mult. Aia cu 8 camere are foisor frumos in curte, verdeata, ma rog, depinde ce vreme prindem, dar ma rog, e alta mancare de peste.
Daca lista ramane fix cum este, si cei care vin cu copii, n-au neaparata nevoie de inca un pat, un singur om e teoretic in plus, din cate vad eu.
Sa zicem ca-s eu.
















Nu va ganditi ca scapati de mine, dupa cum se stie eu pot sa dorm linistit pe jos fara niciun stres, daca inseamna ca ne incadram la locatia aia care pare mai ok.
corbex
Mercede, nu te da pe dupa gratar, ma angajez sa-ti tai lemne!
cdadan
Cea de 8 camere e impartita dupa cum urmeaza:
6 camere
1 apartament care contine practic doua camere cu o singura baie.
Indiferent cum calculezi, nu ne incadram. 6 suntem cu familiile (presupun ca si arhi e cu nevasta/prietena). Camerele ar fi ocupate. Cei 5 care s-au anuntat solo nu prea au cum sa stea toti in apartamentul ala cu 2 camere.
Pentru lista de acum, asta e, nu-i suficient spatiu. Plus ca s-ar putea sa avem si confirmari de ultim moment (ma gandesc de ex. la Marty).
radian
Cum dracu sa dormi pe jos mai, or avea la pensiune paturi suplimentare, chiar nu cred ca "supraglomerarea" pensiunii ar putea fi o problema. Si, la o adica, mai putem lua o camera, doua si la vreo alta pensiune din vecini, doar, actiunea principala se petrece in sala de mese si in aer liber, nu in camere...

Pai, pentru cei 5 solo, ar exista o solutie. La spartul chefului, un concurs de dat pahare pe gat. Primul care pica, doarme in cada, ceilalti cu patul asigurat!
PaulT
Eu n-am nevoie de trei paturi. Aia de 8 camere ar fi excelenta... Dar in configuratia actuala 8 camere nu ajung... Atunci ramane Denisa?

L.E. Si ocuparea unor spatii la pensiuni invecinate poate fi o solutie. biggrin.gif
corbex
Las-o la Persiflarea asta, are iarba in spate, in ogeacurile de la parter ne adapostim daca-i vremea rea. Ne lasa si la plita de cafea..
Merced
Ca dracu' ma, in apartamentu' ala daca-s locuri pentru patru insi in paturi, ma doare pe mine mai putin ca ma trag intr-un locsor pun sacul de dormit si dorm, asta cand nu mai pot sa vorbesc, mai spre dimineata asa...
radian
Da' cand numai poti sa vorbesti, sforai?
ady77
QUOTE(Merced @ 20 Feb 2011, 23:52)
asta cand nu mai pot sa vorbesc
*


Se exista asa ceva? tongue.gif
Merced
Asta doar cand nu vorbesc in somn.
radian
Pai stai bre, o lamuriseram ca am terminat etapa cu vorbitul. Ca esti treaz, ca esti varza, ca faci nani...
cdadan
QUOTE(Merced @ 20 Feb 2011, 23:52)
Ca dracu' ma, in apartamentu' ala daca-s locuri pentru patru insi in paturi, ma doare pe mine mai putin ca ma trag intr-un locsor pun sacul de dormit si dorm, asta cand nu mai pot sa vorbesc, mai spre dimineata asa...
*


Dar daca paturile alea sunt matrimoniale? unsure.gif
Merced
Pe mine nu ma deranjeaza ca-s matrimoniale, ca eu dorm pe jos. tongue.gif
Asta care se tem de "straini" sa-si dea cu parerea. radmasa.gif

Daca ma supar dorm in foisoru' ala misto fac un foc stajnic in grataru' ala acoperit. laugh.gif
Lostboy
Eu vreau camera cu geamu' de lemn.
kum
Can'zic doo zile, stiu ce zic. Chiar nu pot pleca decat vineri seara pe la 18! Ceiace insemneaza sa ajung vineri noaptea pe dupa 1-2, rupt de oboseala! Deci beau un spritz, mananc un mik si ma culc! Si ma trezesc sambata pe la pranz! Sa zic ca bag pana mai pe seara, dar nu prea tarziu, ca duminica dimineata ar trebui sa plec!
Nu prea merge! sad.gif
Puate data viitoare... blush.gif
tribunul
Pt. tine ar fi ok daca ai putea sa pleci de acasa vineri mai devreme, adica sa-ti iei vineri liber.
Marty
Ma nene, c-o ardeti in chek aiurea, da' nu mai bine faceti intilnirea asta fiecare la el in oras? Faceti fiecare cite un gratar in fata blocului si va apelati pa smarfuane, ca toti aveti. Nu mai dati nici banii pe benzina, nici pe cazare, nu va mai e de drum... Parol!
tribunul
Trebuie sa treaca Merced pe la fiecare sa le faca gratarul, tot nu e bine.
Victoras2001
Ma, io n-am nicio problema in a dormi cu cineva in camera. Dar s-ar putea sa aiba respectivul in caz ca nu sforaie mai rau ca mine. icon_mrgreen.gif D-aia ma gandeam ca cel mai comod si elegant e fiecare cu-a lui camera. Da nu-i musai din partea mea.

Desi, vorba lu' Marty. As putea sa-mi fac gratarul in curte, la Monteoru, si vorbim pe forum. Cu poze, clipuri, alea alea. laugh.gif
Merced
In camera nu era problema oricum, da' o sa dormi cu cineva in pat. radmasa.gif
Victoras2001
Pai d-aia voiam sa dorm singur.
Merced
Oricum cred ca se mai anunta lume asa ca putem sa trecem la ceva mai mare. Daca nu strica, un telefon la Denisa sa intrebam daca cumva ne-or lasa si in bucatarie, si aia e, loc berechet sa doarma fiecare in camera lui. Plus camere cu doua paturi, daca-mi aduc bine aminte.
b76bgaarh
1. PaulT (cu nevasta si copil), o camera, 2 nopti
2. cdadan (cu nevasta), o camera, 2 nopti
3. Merced (posibil si vallyyy), o camera, o noapte
4. Markos o camera, o noapte
5. radian, o camera, o noapte
6. Lostboy (cu nevasta si copil), o camera, o noapte
7. corbex (cu nevasta), o camera, o noapte
8. Victoras o camera, o noapte
9. argon (cu nevasta si copil), o camera, ? nopti
10. b7bgaarh (cu inca o persoana), o camera, 1 noapte.

ba da parca am mai scris odata ce si cum.

cui dam bani de avans? acum cat mai am in cont. radmasa.gif
cdadan
Am dat mai devreme un telefon la Montana. Zice ca e peste gard de chestia asta, unde sunt 4 camere.

La Denisa in toate pozele apar paturi matrimoniale. Mie-mi convine. tongue.gif Insa nu stiu cum e cu bucataria, cred ca au restaurant, doarece afisaza tarife pentru demipensiune si pensiune completa.

E absolut normal ca fiecare sa poata opta pentru modul in care doreste sa se cazeze. Trebuie sa gasim o solutie convenabila pentru toti. Daca Victoras, Domnul Markos sau oricare altul doresc sa opteze pentru o camera de caciula, nu mi se pare deloc o fitza. Si eu as proceda exact la fel.

Apropo, la Montana zice ca ne lasa la 90 lei/camera/noapte. Si apartamentul (chestia cu doua camere si o baie) banuiesc la 150. Bucataria este la dispozitia turistilor. Patru din camere sunt cu doua paturi, restul sunt cu pat matrimonial. Inclusiv apartamentul (din cate am inteles). unsure.gif
Merced
E ok si chichineata asta de langa Montana.
argon
Eu nu vreau apartament.
Merced
Pfoai, si noi care ne chinuiam sa gasim ceva si cu garaj. a scapat.gif
cdadan
QUOTE(argon @ 20 Feb 2011, 18:01)
Eu o noapte, sambata spre duminica, camera sa fie de 3 locuri. 
*


QUOTE(argon @ 21 Feb 2011, 10:48)
Eu nu vreau apartament.
*


Da sefu', am inteles, sa traiti! A fost vreo intalnire la care argon sa nu comenteze ceva legat de cazare? ohmy.gif De unde sa scot eu camera cu 3 locuri?

La pensiunea Stefanescu tariful este 70 lei/camera/noapte. Fiecare doua camere au o baie, un mic living si o chicineta. 3 din 4 sunt cu pat matrimonial, una cu doua paturi.
argon
Camera in care a stat andy_acs avea 3 locuri, doua persoane, a mea doua locuri, 3 persoane, ghici cine a fost organizatoru, cum ti se pare?


La toate pensiunile unde am stat de-a lungul timpului, inclusiv pe Transfagarasam am luat camera cu 3 locuri, spune daca tu nu poti, sa-mi rezolv singur.
l@u
Se da un telefon si se mai pune un pat in camera dar de regula cer si ceva in plus la plata
PaulT
Camere cu 3 locuri nu am vazut la pensiunile astea. E foarte ok si pensiunea Stefanescu si daca e lipita de Montana ar fi o solutie perfecta in cazul in care cei care vin singuri si vor cate o camera ar opta pentru ea(paturile fiind matrimoniale).
corbex
Telefon de 2 lei, nochea, sau smartfon? rolleyes.gif
PAturi patrimoniale exista? Ne descurcam si cu ele.
l@u
aifon obligatoriu !
argon
Pentru mine e bine si un pat mare, matrimonial, in lipsa de altceva. Adica sa fie dintr-o bucata, nu 2 paturi lipite.
cdadan
QUOTE(argon @ 21 Feb 2011, 11:13)
Camera in care a stat andy_acs avea 3 locuri, doua persoane, a mea doua locuri, 3 persoane, ghici cine a fost organizatoru, cum ti se pare?
*


Toate camerele erau identice, cu un singur pat, matrimonial. De unde ai scos tu camere cu 3 locuri?
La Ranca proprietarul a pus la dispozitia noastra 2 saltele si lenjeria aferenta. Atat a avut ... 2 saltele.
Intr-o camera au dormit Merced, vis-a-vis + Vali si amcul lui, adica 4 oameni. Normal si logic, au cerut o saltea.
Andy a venit cu amica lui, insa nu au dorit sa doarma in acelasi pat. Cum paturile erau matrimoniale, in toate camerele, existau doua posibilitati: Andy sa doarma direct pe pardoseala sau tu sa dormi in pat cu sotia si fetita.
Te-ai "sacrificat" pentru un coleg, ai dormit o noapte un pic mai inghesuit, dar impreuna cu familia ta. Sa amintesc ca si Paul a venit cu sotia si fetita, si au dormit intr-un singur pat fara nici o problema?
Marty
QUOTE(Merced @ 21 Feb 2011, 10:51)
QUOTE(argon @ 21 Feb 2011, 10:48)

Eu nu vreau apartament.
*

Pfoai, si noi care ne chinuiam sa gasim ceva si cu garaj. a scapat.gif
*

'tereaq!!!!! radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
PaulT
La Montana exista 6 camere duble si un apartament format din doua duble la mansarda, cu baia comuna. Langa, la pensiunea Stefanescu avem o vila cu doua dormitoare, baie, bucatarie si living + un apartament la mansarda cu doua dormitoare, baie, bucatarie si terasa. Suntem sase care venim cu familia si 4 care vin solo. Am putea sa ne cazam asa:

Cei sase care vin insotiti, cazare in dublele din Montana.
Doi dintre cei solo cazati in cate o dubla din apartamentul din Montana. Ar avea camere separate, in comun fiind doar baia.
Pentru ceilalti doi cazare la Stefanescu, in vila sau apartament. In vila ar mai fi spatiu si pentru 1 sau 2 care se hotarasc in ultima clipa...
Cum vi se pare?
Merced
Mi se pare absolut ok. Ma pana la urma astia care suntem in clipa asta pe lista putem practic sa inchiriem ambele locatii, corect?
Si daca mai raman locuri in plus, poate se mai anunta cineva pe ultima suta de metri. Eu stau in dracia aia mica, daca sunt gard in gard conteaza mai putin.
cdadan
QUOTE(PaulT @ 21 Feb 2011, 12:28)
Suntem sase care venim cu familia si 4 care vin solo.
*


Chiar 5: Radian, Merced, Markos, vis-a-vis, Victoras. Plus ca e posibil sa vina si Vali.

1. PaulT (cu nevasta si copil), o camera, 2 nopti
2. cdadan (cu nevasta), o camera, 2 nopti
3. Merced/vis a vis (posibil si Vali), o camera, o noapte
4. Markos o camera, o noapte
5. radian, o camera, o noapte
6. Lostboy (cu nevasta si copil), o camera, o noapte
7. corbex (cu nevasta), o camera, o noapte
8. Victoras o camera, o noapte
9. argon (cu nevasta si copil), o camera, o noapte
10. b7bgaarh (cu inca o persoana), o camera, o noapte

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.