Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Design exterior
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42
bogo4all
[quote=valentinppp,10 Jul 2006, 23:57]
Cateva pareri, va rog.
Mie unu imi place destul de mult............... as fi interesat cam cat te-a costat......... tot pe ea.............. ,ms
=virus=
QUOTE(valentinppp @ 10 Jul 2006, 22:57)
Cateva pareri, va rog.
[

Vopseste retrovizoarele in culoarea masinii si pune o suspensie sport. In rest e super up.gif
Dsign
nu pot decit sa rid in hohote... pai bine ma baieti, voi ati luat suta de kile de fibra si ati aruncat-o pe bara aia ???


misto jantele, chiar foarte frumoase, insa bara aia nu-i de acolo... Putin simt estetic n-are nimeni?
ga!nusha
Ai vazut pana acu vreo bara facuta cu simt estetic?? ca eu pot sa zic ca in afara de cea de la pilot nu prea am vazut...si nici aia...
valentinppp
Bara a fost facuta de siadimet (a postat si el pe acest forum) anul trecut. E adevarat ca mai necesita un pic de finisare, insa la banii astia (in jur de 100 euro cu vopsit cu tot nu stiu daca puteam sa cer mai mult).
Problema cu pragurile a fost urmatoarea - ce-mi oferea el trebuiau prinse cu suruburi/nituri/orice altceva, ceea ce necesita sa-mi gauresc eu pragurile si nu am vrut lucrul asta (teama de rugina in timp). In silicon sau alte substante de prindere pe care le-am gasit pe piata la vremea respectiva nu am avut incredere (mi-era teama sa nu se desprinda in mers sa nu se intample alte ........ chestii).
Spatele inca nu l-am modificat deoarece unde parchez eu este o bordura destul de inalta si atingeam mereu cu bara (parchez cu spatele perpendicular ).
@Dsign - spoilerul l-am cumparat gata facut (il avea el montat pe masina, mi-a placut, ne-am inteles la pret). Chiar nu mi-am pus niciodata intrebarea asta - cata fibra o avea? biggrin.gif biggrin.gif
Pt. cei interesati - jantele sunt luate din metro - m-au dus vreo 10 milioane daca nu ma insel.
@virus - cand am vopsit spoilerul, am fost sfatuit sa vopsesc si retrovizoarele si grila neagra pe care este pus simbolul Dacia. Nu am facut-o pt. ca nu stiam ce iese. Acum regret si eu la faza cu retrovizoarele, insa vezi tu la noi fiind orasul mic nu sunt multe firme sa-ti vopseasca bine => preturi mari si trebuie sa lasi masina acolo 1 zi,2 ceea ce nu ma incanta.
Sanatate.
erica
Tedy,arata super masina ta.Am o intrebare:cand ti-ai vopsit oglinzile,le-ai dat jos sau le-ai vopsit direct?
tedy
Le-a vopsit pe loc,pe masina,izolate ca lumea,tratate cu primer(scria pe factura) si vopsite.
A,multumesc pt apreciere,dar nu eu am vopsit acolo,ci vopsitorul
=virus=
QUOTE(valentinppp @ 11 Jul 2006, 16:51)
@virus - cand am vopsit spoilerul, am fost sfatuit sa vopsesc si retrovizoarele si grila neagra pe care este pus simbolul Dacia. Nu am facut-o pt. ca nu stiam ce iese. Acum regret si eu la faza cu retrovizoarele, insa vezi tu la noi fiind orasul mic nu sunt multe firme sa-ti vopseasca bine => preturi mari si trebuie sa lasi masina acolo 1 zi,2 ceea ce nu ma incanta.
Sanatate.
*


Stiu, stiu... sad.gif

Acum m-am mai uitat o data la poze, si observ ca suspensie sport nu prea ai cum sa-i pui la cat este de joasa bara fata. Oricum, revin la ideea cu vopsit retrovizoarele si adaug propunerea de a folia in negru montantii centrali + o bucata din cadrul geamului la portierele spate ca in poza atasata.
valentinppp
Folia neagra pe montantii centrali imi suradea de mai demult, dar ........ (de ce trebuie intotdeauna sa existe un dar biggrin.gif ) geamurile din fata sunt o nuanta mai deschisa. Pe zi se observa diferenta destul de mare. Acum ce fel de folie sa pun? Mai deschisa pentru a "merge" cu geamurile din fata, sau mai inchisa (mai exact autocolant negru) pentru a nu avea niciun fel de contrast cu geamurile din spate? sad.gif
Oricum oglinzile sunt decis sa le vopsesc, si mai am in plan neaparat un eleron finut, o "coada de randunica" sau cum i-o zice (dar si la asta e problema cu gauritul care ma ingozeste tongue.gif ).
cristi_xp
Am vorbit si eu la Siadimet,m-a si contactat telefonic urma sa imi trimita poze cu spoileru,a vrut sa ma convinga ca nu sunt bune spoilerele,is prea joase ca s`a luat el cu unu la intrecere si a reusit de l-a spart,a vrut sa imi ofere ceva ce se pune peste,ceva ce se ataseaza la restul,doar ca nu am mai primit nici un raspuns.Remember loganu ala albastru cu numere de IF e facut de ei,si mi se pare ca e acelasi kit.Oricum arata fain,si nu e scump...
=virus=
QUOTE(valentinppp @ 11 Jul 2006, 22:22)
Folia neagra pe montantii centrali imi suradea de mai demult, dar ........ (de ce trebuie intotdeauna sa existe un dar  biggrin.gif ) geamurile din fata sunt o nuanta mai deschisa. Pe zi se observa diferenta destul de mare. Acum ce fel de folie sa pun? Mai deschisa pentru a "merge" cu geamurile din fata, sau mai inchisa (mai exact autocolant negru) pentru a nu avea niciun fel de contrast cu geamurile din spate? sad.gif
Oricum oglinzile sunt decis sa le vopsesc, si mai am in plan neaparat un eleron finut, o "coada de randunica" sau cum i-o zice (dar si la asta e problema cu gauritul care ma ingozeste  tongue.gif ).

Folia negra pe montantii centrali merge chiar daca nu ai geamuri fumurii smile.gif Ca nuanta eu recomand negru mat, asa cum au unele masini straine pusa din fabrica. Cat despre eleron, vezi ca sunt eleroane care se lipesc cu silicon sau fel de fel de adezivi, fara suruburi.
djvibecmc
Folia de pe montanti poate sa fie tot folie de geamuri? sau un autocolant care se gaseste.... unde?
florinvfd
QUOTE(djvibecmc @ 12 Jul 2006, 18:57)
Folia de pe montanti poate sa fie tot folie de geamuri? sau un autocolant care se gaseste.... unde?
*


Eu am gasit autocolant in magazin la Obor (pe partea dreapta a magazinului cum mergi dinspre linia lui 34. A costat 50 mii metrul smile.gif
=virus=
QUOTE(djvibecmc @ 12 Jul 2006, 19:57)
Folia de pe montanti poate sa fie tot folie de geamuri? sau un autocolant care se gaseste.... unde?
*



Autocolant pentru simplul motiv ca "folia de geamuri" nu rezista la exterior smile.gif
Apolodor
Uitati aici culoare pe un Logan in Constanta si NU E COLANT !
Miky 48
Uita-te te rog mai de aproape. In TM sunt cel putin 500 de masini de aceasta culoare si toate sunt foliate.
andrey2003
am vazut si eu in buc. aceeasi culoare si era autocolant... era pus mai frumos decat la altele.... wink.gif
=virus=
Dap, si in IS am vazut taxiuri colate culoarea asta.
stiancu
de unde pot sa-mi iau si eu niste pleoape k cele de pe masina lui Mafiosso(sau cum se scrie).va rog mult sa ma ajutati!!!!!!!!!
6000rpm
cred ca este o noua culoare. am vazut si eu log asta mustar si nu e autocolant. am crezut ca e ala in 16V dar era 1.4
Mich@el
QUOTE(Miky 48 @ 23 Jul 2006, 11:15)
Uita-te te rog mai de aproape. In TM sunt cel putin 500 de masini de aceasta culoare si toate sunt foliate.
*


confirm,este folie,le-am vazut de aproape.la unele chiar s-a matuit folia de atat sters praful pe uscat,este ceva specific taximetristilor,in statie scot carpa si sterg pe uscat,scuturand carpa de praf in nasul trecatorilor.
Apolodor
ESTE VOPSEA 100% . Stiu si eu foarte bine sa fac diferenta intre colant si vopsea. Tocmai d-asta am si pus poza. Cine sta prin Constanta il intalneste mai des si poate sa ne spuna. Intr-o saptamana l-am vazut de vre-o 3 ori , ultima data am avut si aparatu' la mine si i-am tras o poza.
cristi_xp
Vopsea pe dreq,ganditi-va si asa...ce taximetrist ar da 200-300 euro pe vopsea ca sa isi vopseasca masina in culoarea aia?Am vazut plin de masini de astea in timisoara,plus ca acum toti taximetristii schimba culoarea la masina asa ,nu o mai vopsesc...
Apolodor
Ma-ti spart cu Timisoara voastra. Ia da matale singur zoom la inelul de remorcare din dreapta spate si o sa vezi ca e vopsit in gaurica aia. La colantat nu o sa-ti bage nimeni colant acolo , la fel si la proiectoare. Acolo se vede mereu culorea barii/masinii. Si in legtura cu banii nu da nici un taximetrist 200-300 E , decat 400-500 pe kit Pilot , alte cateva sute arcuri + amortizoare , jante Dotz. (Vazute de mine). Asa ca este absolut imposibil pentru un taximetrist sa-si vopseasca masina.
florinvfd
culoarea aia am vazut-o si eu la mai multi in Bucuresti si e vopsea...nu e autocolant. Oricum e cam naspa...
ga!nusha
eu am vazut ieri in autovit un logan care avea culoarea asta...si era autocolant...era lipit foarte bine....mi-am dat seama ca avea o usa deschisa si s-a vazut inauntru...
zvasti
am nevoie de ajutor! s-a discutat mult de vopsitul barilor dar totusi ce nu stiu e ce vopsea sa iau pentru a mea.E rosu passion.La praktiker in arad au o gramada de vopsele la raionul auto dar nu scrie nici un cod pe ele.Am gasit niste nuante de rosu cu mentiuni "dacia" pe tub gen "dacia imperial" , "dacia nova"... stie careva ce trebuie sa scrie pe nenorocitul de tub de spray sau ceva marca de culoare? specificati ca pentru analfabeti ca deja m-am saturat sa ma chiorasc pe flacoane.Cu argintiul de pe aeratoare am nimerit-o dar la bari nu m-as baga la nimereala..va rog un pic de ajutor.mersi
stiancu
hai ca ai nimerit bine.fii atent si noteaza:RM 1 vopsea acrilica 2KM de la Policolor cu codul Rosu Pasion 021C.Acum e umatoarea problema:eu am pe masina codul asta(am masina din 2004 de cand s-a lansat),dar am un prieten care are masina din decembrie 2005 si are vopsea 021D.Asa ca deschizi portiera si cauti pe abtibildul ala negru de pe stalpul central jos codul de la vopsea(021C sau 021D).Sper ca ti-am fost de folos. tongue.gif
zvasti
mii de multumiri.problem solved smile.gif
stiancu
si inca ceva.ma bucur ca a-ti terminat cu acea culoarea tampita de pe taxi 053.gif
zvasti
uf al naibii...a trebuit sa ma iau dupa tata : "ce..nu ajung 2 tuburi de vopsea?" 251.gif Acuma trebuie sa astept pana maine..si mai am juma din bara de fatza de vopsit.Oricum, sunt tare mandru de cum a iesit pana acum. Cred ca nici nu dorm pana maine cand termin si cu oglinzile. Chiar ca arata fain loganul cu barile in culoarea masinii. Tiiii, ce de rosuuu rolleyes.gif
stiancu
baga niste poze rapid biggrin.gif
zvasti
o sa bag maine ca nu e gata afacerea smile.gif si pe langa e camera la un amic...fii sigur ca o sa pun, sunt prea entuziasmat ca sa nu ma mandresc smile.gif
bogo4all
Nu a vopsit nimeni tamburi de pe spate............. as fi curios ce culoare...si cam cum arata ......... ms



PS: pt cei care au jenti..............
stiancu
arata super tamburii vopsiti.mai ales daca ai culoare mai deschisa.eu am rosu pasion si imi place cum a iesit.din pacate nu am poza decat cu etrierul fata
Dsign
ma nene, va mai aberati mult? de ce si-ar vopsi cineva tamburii? ca sa arate cit de ieftina e masina, si ca nu e dotata cu discuri pe spate? hai sa zic, un etrier in culoarea masinii mai merge, dar tamburii? am vazut pe la unii tamburii vopsiti cu vopsea fosforescenta... nimic mai oribil, mai ales ca erau niste Dacii berline cazute
stiancu
fiecare cu gusturile lui.mie imi palce cum arata

si nu stiu care din noi abereaza.......... bla bla bla.gif
ga!nusha
Dsign...vrei sa spui ca nu iti place a mea??? mie imi place rosul acela nefosforescent. si da bine chiar daca nu am discuri pe spate...
alinakes
Depinde de culoarea vopselei !

Ieri ( ora 17.30 ) am fost pana in Targ la Vitan cu un amic sa cumpere ceva si am vazut acolo un Logan albastru ( Egee cred ca era ) si avea vopsiti etrierii si tamburii intr-o culoare deosebita .... GALBEN deschis !

Arata ...... minunat ! radmasa.gif
Omydee
sad.gif
Oare se pot pune discuri si pe spate?
Daca da, cam cat ar costa operatia?? blush.gif
cristio_79
QUOTE(Miky 48 @ 23 Jul 2006, 11:15)
Uita-te te rog mai de aproape. In TM sunt cel putin 500 de masini de aceasta culoare si toate sunt foliate.
*


Este vopsea 100%.In Constanta,foarte multi taximetristi au vopsit masinile in cularea aceasta,numai pt a nu le face galben simplu.Asa ca nu-i mai trageti cu foliatul.Si daca vreti sa stiti cat costa sa foliezi(colezi) o masina,aflati ca pretul este undeva la 9 milioane lei vechi.Si colantul este galben obisnuit,nu auriul acesta.
De aceea,multi au preferat sa dea 300-400 euro pe vopsea decat sa o coleze.
=virus=
Deci, exista si multe masini COLATE in galben-auriu!!! Pentru cine vrea sa stie, exista folie cam toate culorile, insa cel mai des intalnita e cea "galben-lamai", nuanta in care au fost colate foarte multe taxiuri.
ovidiusoft
Dar totusi, de ce nu-si cumpara taximetristii direct masini galbene? 9 milioane nu sunt de aruncat... si ma indoiesc ca tabla arata minunat dupa ce se da jos colantul. Ma insel eu?
Codrin
Nu gasesc pe stoc intotdeauna galben si nu-si pot permite sa stea 2-3 luni dupa p masina.

Colantul se da jos, se polisheaza, se da inapoi kilometrajul, si se vinde masina de 4 ani cu 80 000 km. mad.gif
cristio_79
Cei care si-au cumparat masini mai scumpe(gen Passat,Megane II etc),nu le-au gasit galbene pt simplul motiv ca firmele producatoare nu le vopsesc in aceasta culoare,iar in momentul aparitiei,nici Loganul nu se vopsea galben din fabrica.
Mich@el
QUOTE(cristio_79 @ 29 Jul 2006, 14:04)
Este vopsea 100%.In Constanta,foarte multi taximetristi au vopsit masinile in cularea aceasta,numai pt a nu le face galben simplu.
*



ok,tu le stii pe ale tale din constanta,noi stim cum sta treaba in TM...n-are rost sa mai discutam pe tema asta excl.gif


QUOTE(cristio_79 @ 29 Jul 2006, 14:04)
Asa ca nu-i mai trageti cu foliatul


nu cred ca esti in masura sa ne spui cu ce s-o tragem sau sa ne exprimam opinia si puctul de vedere pe forum,CLAR?
cristio_79
Una este sa-ti expui parerea si alta este sa o impui.
cristio_79
QUOTE(Codrin @ 29 Jul 2006, 15:15)
Nu gasesc pe stoc intotdeauna galben si nu-si pot permite sa stea 2-3 luni dupa p masina.

Colantul se da jos, se polisheaza, se da inapoi kilometrajul, si se vinde masina de 4 ani cu 80 000 km.  mad.gif
*


Da,dar in cartea de identitate ramane schimbarea de culoare.
Mich@el
cristio_79: se pare ca tu esti cel care impune.

hai sa incheiem aici excl.gif
cristi_xp
Un spoiler fainut,sincer mie nu prea imi place sita,parca trebuia sa fie mai deasa,sau nu stiu.,vedeti si voi tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.