Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: 1987 DACIA 1310
DaciaClub - Forum Dacia > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
sorin1983
grila si ochelarii arata foarte bine, daca si tine vopseaua pe ele sunt curios...
Def Jam
QUOTE(sorin1983 @ 21 Feb 2024, 00:06)
grila si ochelarii arata foarte bine, daca si tine vopseaua pe ele sunt curios...
*


Am dat înainte și cu primer pentru plastic. Să sperăm că o să țină.
Def Jam
Astăzi am terminat de vopsit scutul și m.am ocupat puțin de bara față. După ce se usucă, o voi polișa. Aceiași soartă o v.a avea și cea de spate.
1310CL
Chiar arata foarte ok masca cu ochelarii ca si celelalte piese de altfel,is curios daca o sa tina in timp treaba .

Cu rugina la usi cum stai ?

Spor !!! smile.gif

L.E : Cu ce primer de plastic ai dat pe ele?
Def Jam
QUOTE(1310CL @ 23 Feb 2024, 09:15)
Chiar arata foarte ok masca cu ochelarii ca si celelalte piese de altfel,is curios daca o sa tina in timp treaba .

Cu rugina la usi cum stai ?

Spor !!!  smile.gif

L.E : Cu ce primer de plastic ai dat pe ele?
*



În mod normal ar trebui să țină, pt. că s.a făcut operația ca la carte. (Mătuit bine de tot toate suprafețele, degresat, primer 2 straturi, vopsea 3 staraturi).
La uși n.am probleme mari cu rugina. Am doar la baza uneia, puțina rugină de suprafata. Curățasem până la tablă zona, cu gândul să o vopsesc, dar am uitat.
Ăsta este primer.ul pentru plastic.

23 Feb 2024, 15:34:
Astăzi s.a rezolvat cu bara spate și suporții.

24 Feb 2024, 07:50:
Bucșile de la bieletele antiruliu, după 37 de ani în Ploiești. Cred că o să le folosesc tot p.astea, pentru următorii 40 de ani.😆
iulica89
https://targuldepiese.ro/bieleta-antiruliu-...32/leaf-100590/

Aici gasesti bieleta de calitate. Pe acest tip de renault gasesti piese compatibile cu modelul nostru.
Daca mai vrei piese, intreaba.
Def Jam
QUOTE(iulica89 @ 24 Feb 2024, 14:54)
https://targuldepiese.ro/bieleta-antiruliu-...32/leaf-100590/

Aici gasesti bieleta de calitate. Pe acest tip de renault gasesti piese compatibile cu modelul nostru.
Daca mai vrei piese, intreaba.
*



Mulțumesc Iulică! 🙂
1310CL
QUOTE(Def Jam @ 22 Feb 2024, 13:12)
Astăzi am terminat de vopsit scutul și m.am ocupat puțin de bara față. După ce se usucă, o voi polișa. Aceiași soartă o v.a avea și cea de spate.
*



Spune-mi te rog, cu șuruburile din partea de fata a scutului cum ai procedat ? la mine au necesitat flex,urmează sa vad ce colivii sa bag în gauri pe când trebuie sa-l pun sus. huh.gif

Spor !
Def Jam
QUOTE(1310CL @ 25 Feb 2024, 22:06)
Spune-mi te rog, cu șuruburile din partea de fata a scutului cum ai procedat ? la mine au necesitat flex,urmează sa vad ce colivii sa bag în gauri pe când trebuie sa-l pun sus. huh.gif

Spor !
*



S.au desfăcut ușor. Le.am mai desfăcut acum mulți ani, când am dat baia jos să o curăț și le.am dat cu vaselină.
Def Jam
Se lucrează în continuare la mărunțișuri.
1310CL
Vad ca esti pus pe treaba bine, sigur o termini pana la varadinum biggrin.gif smile.gif

Spor la treaba !
Def Jam
QUOTE(1310CL @ 27 Feb 2024, 16:18)
Vad ca esti pus pe treaba bine, sigur o termini pana la varadinum  biggrin.gif  smile.gif

Spor la treaba !
*



Mersi! Da, asta e doar așa, ce pot face până vine căldura ca lumea și până se mai mărește ziua. Meșteresc când vin de la schimbul 1, până se întunecă chestii d.astea mărunte. Dar o să am de lucru la ea strașnic, mai ales pe mecanică. Sper să o fac până atunci.
Def Jam
Cu mici excepții, cam așa se prezintă toată mașina pe dedesubt.
iulica89
Arata super bine, dar trebuie curatat antifonul ala cumva... Sau ce planuri ai pentru ea? Ca daca ai dat aripile jos, e clar ca esti pus pe fapte mari. De antifonul ala nu se prinde nimic, alta problema ar fi faptul ca e facut din reziduuri petroliere si poate poate si ceva chestii acide care mai mult ataca decat sa protejeze. Acum depinde de cat vrei sa te im(com)plici.
Def Jam
QUOTE(iulica89 @ 29 Feb 2024, 10:15)
Arata super bine, dar trebuie curatat antifonul ala cumva... Sau ce planuri ai pentru ea? Ca daca ai dat aripile jos, e clar ca esti pus pe fapte mari. De antifonul ala nu se prinde nimic, alta problema ar fi faptul ca e facut din reziduuri petroliere si poate poate si ceva chestii acide care mai mult ataca decat sa protejeze. Acum depinde de cat vrei sa te im(com)plici.
*



Aici sunt în dilemă. L.aș lăsa acolo (dacă a ținut atâta vreme, nu pare să.i facă rau). L.aș degresa bine și aș încerca într.o parte să.l vopsesc, să văd cum prinde vopseaua pe el. Dacă prinde bine, l.aș vopsi și aș da cu ceară peste. Pe de altă parte mă gândesc să.l dau jos și să.i dau cu însonorizant d.asta modern, bituminos, vospsea peste și la urmă ceară.
maho
Eu as alege calea de mijloc: as curati bine zonele (mici, dar probabil multe, dupa cum se vede in cateva poze) in care antifonul a sarit (sau s-a cojit, ca se poate intampla de la pietricele, sare, etc.) si se vede un inceput de rugina superficiala, si as aplica pe zonele alea tot antifon, n-ar avea nimic cu vechiul antifon. E un mastic pe baza de rasina si cauciuc in solvent, nu are nimic acid care sa dauneze. Se usuca repede si se poate si vopsi dupa aia. Merge si ceara la urma.
Def Jam
QUOTE(maho @ 29 Feb 2024, 15:00)
Eu as alege calea de mijloc: as curati bine zonele (mici, dar probabil multe, dupa cum se vede in cateva poze) in care antifonul a sarit (sau s-a cojit, ca se poate intampla de la pietricele, sare, etc.) si se vede un inceput de rugina superficiala, si as aplica pe zonele alea tot antifon, n-ar avea nimic cu vechiul antifon. E un mastic pe baza de rasina si cauciuc in solvent, nu are nimic acid care sa dauneze. Se usuca repede si se poate si vopsi dupa aia. Merge si ceara la urma.
*



Ar fi și asta o treabă. În primă fază o să spăl tot praful și mizeria de pe antifonul vechi și inspectez bine toată zona. Pe urmă mai vedem ce variantă aleg.
1310CL
Hmm....eu zic sa iei soluție pentru degresat motor,sa dai peste tot pe unde vrei sa cureti(merge și pe caroserie lejer)preferat cu ceva pâs-pâs,îți trebuie ceva pensule iar apoi clătit cu apa și iese curat lacrima.

Eu am curățat compartimentul motor la mine după ce am inlocuit toate garniturile,sunt multumit de rezultat. smile.gif sleep.gif

Spor ! biggrin.gif
95bogdi
Ma bucur ca inca mai ai masina si mai postezi pe daciaclub , mereu intru cu drag sa mai citesc pe aici , parca e alt feeling....de postarile de pe facebook sunt satul , bafta mai departe cu masina biggrin.gif
Rob3rto
Am zis ca mi se pare, dar ne reorientam toti spre forum laugh.gif
Sub insonorizantul ala bun se pot ascunde multe surprize. De curatat tot si de dat la fel de bine e cam greu, decizia iti apartine. Ceara peste e fix degeaba din punctul meu de vedere, diferenta intre cauza si efect e foarte mare. Trateaza cauza, nu efectul!

Mai zi-ne si de broasca aia, vazusem ceva poze in fb cu ea vopsita si parca apare si-n pozele recente de pe aici happy.gif
bogdan2001
Ma bucur sa vad ca mai exista masina, chiar urmaream pe vremuri topicul.
Eu propun curatarea pe cat posibil a antifonului vechi, am patit sa curat antifon de genul si sa gasesc rugina (de suprafata) sub el.
Def Jam
QUOTE(1310CL @ 1 Mar 2024, 23:47)
Hmm....eu zic sa iei soluție pentru degresat motor,sa dai peste tot pe unde vrei sa cureti(merge și pe caroserie lejer)preferat cu ceva pâs-pâs,îți trebuie ceva pensule iar apoi clătit cu apa și iese curat lacrima.

Eu am curățat compartimentul motor la mine după ce am inlocuit toate  garniturile,sunt multumit de rezultat.  smile.gif  sleep.gif

Spor !  biggrin.gif
*



Mulțunesc! O să încerc.


QUOTE(95bogdi @ 2 Mar 2024, 08:05)
Ma bucur ca inca mai ai masina si mai postezi pe daciaclub , mereu intru cu drag sa mai citesc pe aici , parca e alt feeling....de postarile de pe facebook sunt satul , bafta mai departe cu masina biggrin.gif
*



O mai am și sper să o am cât mai mult. Pentru treburi importante, sfaturi, etc tot forumul rămâne baza. Pe fb postez mai mult, pt. prietenii care vor să mai vadă mersul lucrării, dar care n.au cont aici.


QUOTE(Rob3rto @ 2 Mar 2024, 10:11)
Am zis ca mi se pare, dar ne reorientam toti spre forum laugh.gif
Sub insonorizantul ala bun se pot ascunde multe surprize. De curatat tot si de dat la fel de bine e cam greu, decizia iti apartine. Ceara peste e fix degeaba din punctul meu de vedere, diferenta intre cauza si efect e foarte mare. Trateaza cauza, nu efectul!

Mai zi-ne si de broasca aia, vazusem ceva poze in fb cu ea vopsita si parca apare si-n pozele recente de pe aici happy.gif
*



Da.m te rogi un sfat referitor la antifon. Tu ce ai face? L.ai da jos sau nu?
Broasca e liniștită în garaj, până îi vine rândul. Mai e și acolo o grămadă de lucru. A fost vopsită, refăcut motorul, montat motorul pe mașină, refăcute scaunele și bancheta spate. Ar mai fi de refăcut instalația electrică și montat restul de elemente.



3 Mar 2024, 09:30:
QUOTE(bogdan2001 @ 2 Mar 2024, 20:03)
Ma bucur sa vad ca mai exista masina, chiar urmaream pe vremuri topicul.
Eu propun curatarea pe cat posibil a antifonului vechi, am patit sa curat antifon de genul si sa gasesc rugina (de suprafata) sub el.
*



Sincer așa aș fi vrut să fac, dar nu am posibilitate să fac toată podeaua, n.am spațiu să o întorc pe o parte, ca să lucrez ca omul normal. Aș putea să fac treaba asta doar în zona roților și pe unde îmi permite situația.


3 Mar 2024, 14:03:
Momentan, până ajung la partea de tablă, vreau să rezolv un pic cu compartimentul motor. Se va da jos motorul pentru a schimba semeringul de la arbore dinspre volantă pentru că pierde ulei, posibil și chiulasa pentru verificări și schimbat garnitura de chiulasă. Voi vopsi compartimentul motor și restul de anexe. Zilele astea pentru că n.am avut prea mult timp, am curățat toate șuruburile care le.am avut demontate și le.am dat cu spray cu zinc, am înlocuit toate șaibele și piulițele cu unele noi. De asemeni, am vopsit cu spray cu zinc și restul de măruntaie (suportul de la radiator, suporții din tabla ale furtunelor de răcire...)
iulica89
Daca tot dai jos motorul, schimba si simeringul de la priza CV, si, de ce nu, ambreiajul. Recomand urmatoarele piese:

https://targuldepiese.ro/curea-transmisie-r...dpprdt-3432772/

https://targuldepiese.ro/simering-arbore-co...dpprdt-1136883/

https://targuldepiese.ro/simering-arbore-co...dpprdt-1130742/

https://targuldepiese.ro/set-garnituri-baie...dpprdt-1133149/

https://targuldepiese.ro/kit-ambreiaj-renau...dpprdt-3514320/

https://targuldepiese.ro/garnitura-capac-su...dpprdt-1131601/

https://targuldepiese.ro/garnitura-inel-de-...02/leaf-100376/

https://targuldepiese.ro/garnitura-chiulasa...rdt-1871991.htm

Inainte sa iei o decizie pentru ce vrei sa faci pe dedesubt, recomand o spalare cu presiune, ca sa vezi ce ramane. Ideea e ca mai bine amani o dezasamblare completa, ca sa nu ajunga in aceeasi situatie precum broasca... speli bine cu presiune, iei o galeata de negru-kober pentru rugina si ii mai lungesti un pic suferinta.
Simeringul de la arbore il iei de la magazine, pentru ca nu se gaseste aici, preferabil de FARTEC
Rob3rto
Se gaseste si simering pt. palier mic de producator bun happy.gif
iulica89
El are palier marit mai mult ca sigur.
Def Jam
QUOTE(iulica89 @ 4 Mar 2024, 10:42)
Daca tot dai jos motorul, schimba si simeringul de la priza CV, si, de ce nu, ambreiajul. Recomand urmatoarele piese:

https://targuldepiese.ro/curea-transmisie-r...dpprdt-3432772/

https://targuldepiese.ro/simering-arbore-co...dpprdt-1136883/

https://targuldepiese.ro/simering-arbore-co...dpprdt-1130742/

https://targuldepiese.ro/set-garnituri-baie...dpprdt-1133149/

https://targuldepiese.ro/kit-ambreiaj-renau...dpprdt-3514320/

https://targuldepiese.ro/garnitura-capac-su...dpprdt-1131601/

https://targuldepiese.ro/garnitura-inel-de-...02/leaf-100376/

https://targuldepiese.ro/garnitura-chiulasa...rdt-1871991.htm

Inainte sa iei o decizie pentru ce vrei sa faci pe dedesubt, recomand o spalare cu presiune, ca sa vezi ce ramane. Ideea e ca mai bine amani o dezasamblare completa, ca sa nu ajunga in aceeasi situatie precum broasca... speli bine cu presiune, iei o galeata de negru-kober pentru rugina si ii mai lungesti un pic suferinta.
Simeringul de la arbore il iei de la magazine, pentru ca nu se gaseste aici, preferabil de FARTEC
*



Mersi Iulică! O să verific toate piesele și ce e mai important, o să schimb. Nu o voi dezasambla pe toată. Voi face pe bucăți, am început din față că e mai mult de muncă. O fac pe îndelete, că am cu ce merge, mi.am luat o Corsa + motocicleta + vreo 6, 7 biciclete😆 Nu.i problemă de logistică, așa că nu mă grăbesc. Broasca din păcate, așa am luat.o, dezasamblată de altcineva, nu a fost cea mai bună alegere, dar la vremea aia, voiam să fac de toate, după au intervenit alte chestii, mă cam lăsase și răbdarea... Nu e pierdută nici broasca, dar le iau pe rând.

Rob3rto
QUOTE(Def Jam @ 3 Mar 2024, 09:26)
Da.m te rogi un sfat referitor la antifon. Tu ce ai face? L.ai da jos sau nu?

Curata unde-i umflat pe imbinari si in punctele prin care se stie ca ruginesc tigaile astea. De refacut, cred ca merge bine cu mastic dat la pensula sau cu pistol special(dar e foarte scump panarana)

QUOTE(iulica89 @ 4 Mar 2024, 13:08)
El are palier marit mai mult ca sigur.
*


Si atunci de ce sa puna Fartec? unsure.gif
Def Jam
QUOTE(Rob3rto @ 5 Mar 2024, 01:04)
Curata unde-i umflat pe imbinari si in punctele prin care se stie ca ruginesc tigaile astea. De refacut, cred ca merge bine cu mastic dat la pensula sau cu pistol special(dar e foarte scump panarana)
Si atunci de ce sa puna Fartec?  unsure.gif
*



O să iau în calcul și varianta asta cu masticul, oricum o să.i dau pe la îmbinări. Am un pistol pentru ceară, dar masticul cred ca e mult mai vâscos și nu cred că o să meargă. Voi încerca totuși. Daca nu merge, îl dau la pensulă. Referitor la simeringuri, garnituri, o să merg pe Victor Reinz sau Elring.
iulica89
QUOTE(Rob3rto @ 5 Mar 2024, 01:04)
Curata unde-i umflat pe imbinari si in punctele prin care se stie ca ruginesc tigaile astea. De refacut, cred ca merge bine cu mastic dat la pensula sau cu pistol special(dar e foarte scump panarana)
Si atunci de ce sa puna Fartec?  unsure.gif
*



Pentru priza de la cutie, pentru ca mai mult ca sigur ca e plastic si acela, iar in cativa km o sa inceapa sa curga.
Def Jam
Acum câteva zile, am dat motorul jos. Chiuloasa este la verificat și eventual reparat (față plană daca o fi nevoie, înlocuit ghiduri daca o fi nevoie, rectificat scaunele la supape și schimbat semeringurile de la supape). Între timp am pregătit blocul pentru vopsit.
1310CL
Hmm...simeringuri supape nu știu dacă are chiulasa ta.....dacă e cea din fabrica a mașinii,oricum sa schimbi ghidurile , multe belele am avut de la ghiduri uzate.
Def Jam
QUOTE(1310CL @ 13 Mar 2024, 07:44)
Hmm...simeringuri supape nu știu dacă are chiulasa ta.....dacă e cea din fabrica a mașinii,oricum sa schimbi ghidurile , multe belele am avut de la ghiduri uzate.
*



Nu are semeringuri, ulterior am observat. Supapele și ghidurile se vor schimba.
Def Jam
Printre picături, am luat chiulasa de la refăcut și am vopsit blocul cu Rentagrund de la Policolor.
1310CL
Frumos,rentagrund asta,cred ca e cel mai apropiat ca si nuanta de culoarea originala.

Cum ai stat cu ghidurile? ai avut ceva uzura la ele ?

Spor ! smile.gif
Def Jam
QUOTE(1310CL @ 18 Mar 2024, 08:17)
Frumos,rentagrund asta,cred ca e cel mai apropiat ca si nuanta de culoarea originala.

Cum ai stat cu ghidurile? ai avut ceva uzura la ele ?

Spor !  smile.gif
*



Daca era un pic mai închis era mai bine, dar intr.adevăr e pe lângă culoarea originală. Asta am și vrut. Referitor la ghiduri... au fost foarte bune și nu a fost nevoie să le înlocuiască. A schimbat doar supapele.
1310CL
Cum stai cu lucrările? baga mare ca se apropie varadinum biggrin.gif
Def Jam
QUOTE(1310CL @ 6 Apr 2024, 13:21)
Cum stai cu lucrările? baga mare ca se apropie varadinum biggrin.gif
*



Mai am, lucrez printre picături când am timp, dar avansez cât de cât. Momentan șlefuiesc la compartimentul motor, ca să.i dau un grund și vopsea.
1310CL
Super,se tine bine la tabla ! Sa nu faci prostia sa nu pui si o bucsa de bronz noua la arborele cotit si daca-ti permit "gloantele"si un kit de ambreiaj. smile.gif

Spor la treaba ,sper sa ne vedem la Oradea. biggrin.gif
Def Jam
QUOTE(1310CL @ 12 Apr 2024, 07:55)
Super,se tine bine la tabla ! Sa nu faci prostia sa nu pui si o bucsa de bronz noua la arborele cotit si daca-ti permit "gloantele"si un kit de ambreiaj. smile.gif

Spor la treaba ,sper sa ne vedem la Oradea.  biggrin.gif
*



Mersi. Da, pe tabla stă surprinzător de bine. Kit.ul de ambreiajul l.am cumpărat deja (LuK). O să.i schimb și bucșa de bronz, preventiv.
iulica89
Nu am schimbat niciodata bucsa. Vad ca ai ajuns la tabla in compartimentul motor, deci recomand sa dai si grund epoxidic inainte de vopsire.
Def Jam
QUOTE(iulica89 @ 15 Apr 2024, 07:15)
Nu am schimbat niciodata bucsa. Vad ca ai ajuns la tabla in compartimentul motor, deci recomand sa dai si grund epoxidic inainte de vopsire.
*



Mi.ai luat.o înainte😁 Chiar voiam să pun întrebarea asta aici. Ce grund mai bun să folosesc? Daca e bun de ceva grundul epoxidic? Am auzit de el, îl laudă lumea, dar eu n.am folosit niciodată. O să mă duc la PEX zilele astea, să vad daca au și cu d.ăsta îi dăm.
Între timp am șlefuit și fusta față și am dat cu 3 în 1 la ochelari.
iulica89
Ce nuanta de alb e aceea? Grund epozidic de la Sole folosesc eu(cat si Robert) si e foarte bun. Sper ca nu dai la pensula ce vopsesti tu pe acolo.
DACIOTUL_97
Sfat: incearca sa scoti acele dibluri de la masca si de la ochelari,ca e pacat sa le vopsesti si pe ele smile.gif
Def Jam
QUOTE(DACIOTUL_97 @ 17 Apr 2024, 08:56)
Sfat: incearca sa scoti acele dibluri de la masca si de la ochelari,ca e pacat sa le  vopsesti si pe ele smile.gif
*



Am scos câteva, o să le scot și pe celelalte, dar ies destul de greu și îmi e frică să nu le rup. Am una sau două lipsă.

17 Apr 2024, 11:05:
QUOTE(iulica89 @ 17 Apr 2024, 06:43)
Ce nuanta de alb e aceea? Grund epozidic de la Sole folosesc eu(cat si Robert) si e foarte bun. Sper ca nu dai la pensula ce vopsesti tu pe acolo.
*



E bine de știut în privința grundului. Nu știu ce nuanță de alb este, o să mă uit pe cutie să vad daca scrie. În orice caz este un RAL. La ochelari fix cu pensula am dat, dar nu mă deranjează că nu se vede în spate acolo, plus că s.a așezat destul de bine vopseaua încât nu se bagă de seamă.
iulica89
Aici ai cod pentru masele, in caz de le rupi, iar celalt cod este pentru clipsurile care tin fetele de usi.
Def Jam
QUOTE(iulica89 @ 17 Apr 2024, 11:08)
Aici ai cod pentru masele, in caz de le rupi, iar celalt cod este pentru clipsurile care tin fetele de usi.
*



Mulțumesc!🙂
1310CL
Te bagi si pe dedesubt cu lucrarile ? smile.gif






This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.