Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ce-i mai rau decat un Megane sh?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24
turbodxman
Cica ATE ar fi za best. blush.gif
Si eu eram in dilema, cand cautam discuri fata pt R 21.

Pana la urma am ales ATE. blush.gif
argon
Ai avut scut de plastic, si l-ai schimbat cu metalic? Nu ti se pare aiurea spatiul gol ramas neacoperit sub masina?

Inca ceva, daca ai umblat pe sub masina, ai retinut ce fel de bieleta antirasturnare ai, cu schelet metalic, sau plina imbracata in guma?
Diac
Am lasat si scutul de plastic. Am descoperit ca era chiar plesnit in spate. Singura problema, am pus alte suruburi in fata, pentru ca cele originale s-au dovedit prea scurte pentru noua combinatie, scut plastic + scut tabla. Deja am probat scutul in parcarea de la Universitate smile.gif

Bieleta anti-rasturnare am originala Renault de cand am facut distributia in 2011. Cred ca e tot imbracata in guma. La vremea aia parca a costat 190 RON. Cea veche era rupta.
Diac
[attachmentid=1627930058]

Eroina mea e pe baricade, iar pneurile Tigar sunt surprinzator de bune.
R E M U S
Cred ca nu spun un secret ca multe gume no name sau low budget sapa mai bine in zapada decat unele high class, doar ca primele mentionate stau f prost la capitolul aderenta pe mazga and shit.
madhorsefuzzy
Pentru ca pe zapada mare nu conteaza compozitia ci mai mult crampoanele si marimea lor.
Diac
Primul set de pneuri de iarna au fost Dunlop wintersport M3 pe 16. Au fost bune, dar de vreo doua ierni se simtea ca imbatrānisera. Aveau DOT 2005 - 2006 dar au fost puse pe masina mai tārziu parca. Bineinteles ca estetic aratau "fioroase" rau. Ca profil erau ok.
La al doilea set nu mi-am mai permis premium si am mers pe ceva low-cost. Pot spune ca ma descurc acum mai bine cu ele decāt cu fostele, anu trecut. O fi contribuind si dilmensiunea pe 15 cu balon mai mare, nu stiu.
dandobre
Nu balonul mai inalt, cat latimea mai mica, presupunand ca astea sunt 195/65 fata de cele vechi 205/55.
195/65 mi se pare dimensiunea ideala pentru Romania si pentru suspensia Meganelului.
Diac
Asa e! Insa cu roti pe 16 masina e mai "fioroasa".
corbex
Se ingrozeste zapada cind o vede.
Diac
Dupa indelungi perioade de gandire si de rasgandire, mi-am facut un cadou de ziua mea : discuri si placute ATE. Recunosc ca am ales dupa ce am auzit si pe aici pe forum:
[attachmentid=1627930382]

Cred ca cele vechi ar mai fi mers, insa o roata spate era infranata. Plus ca aveau bavuri mari pe margine.

[attachmentid=1627930383] [attachmentid=1627930384] [attachmentid=1627930385]

Ce nu am priceput niciodata : de ce mecanicii refuza constant sa schimbe si suruburile + tablitele de la placute. Dom-le e mai bine cu astea inale din fabrica!

[attachmentid=1627930386]

In fine discuri fata + spate + placute fata + spate + 1l lichid de frana (pe care il voi schimba zilele urmatoare) :1350
argon
Cat au costat doar discurile spate? Sunt cu rulmentul inclus?
Diac
Sunt cu rulment si inel ABS inclus. Au costat ceva gen 650 - 700 RON. Tre' sa caut bonul prin portbagaj.


PS. Uitasem sa adaug ca saptamana trecuta am mai schimbat o bieleta 90 RON TRW. Studiind topicul asta, am constatat ca cea veche avea un an si cam 10.000 km. Parca Starline pusesem. Initial m-am ofticat, insa mi-am amintit ca aproximativ atatia km mi-a spus si mecanicul ca o sa tina. smile.gif

Printre pagubele facute iarna asta , mentionez o oglinda sparta si o aripioara de sub spoiler sarita. Am recuperat-o si o voi remonta la primavara.

In fine acuma masina are 110.000 km. Sper sa nu mai am investitii majore in mecanica prea curand. Sa ramana bani pentru upgrade-uri smile.gif
Diac
Facui rodajul la frane cu un drum pana in judetul lui Argon smile.gif Ocazie cu care am trecut de 110.000 km.

[attachmentid=1627931621] [attachmentid=1627931622][attachmentid=1627931626]

Masina a mers impecabil. Incarcata extra full + forje la greu pe autostrada si pe Dealu Negru. Doua incidente : am pierdut un capac la roata si mi s-a ars un bec de far. Becul l-am schimbat, pentru capac o sa iau un alt set din targ.

Din pacate voiajul in Hunedoara nu a dus la un consum mai mic. La o viteza medie de 60 km/h in cei 700 km, dus-intors a avut un consum mediu de 8,3%. Ma rog in formula urmatoare :

[attachmentid=1627931624]


Oricum a meritat, se citeste bucuria pe fata mea smile.gif
[attachmentid=1627931625]
Diac
Miroase a AMBREIAAAAAAAAAJ sad.gif Cum il patinez un pic sa intru in locuri de parcare cu zapada, cum patineaza un pic rotile, ma loveste mirosul de ambreiaj. 'gami-as. In rest merge ok, desi pedala e destul de tare.
l@u
greculeeee ! biggrin.gif
b76bgaarh
unde ai schiat?
Diac
Straja, jud Hunedoara !
argon
QUOTE(Diac @ 12 Feb 2014, 10:55)
Miroase a AMBREIAAAAAAAAAJ sad.gif Cum il patinez un pic sa intru in locuri de parcare cu zapada, cum patineaza un pic rotile, ma loveste mirosul de ambreiaj. 'gami-as. In rest merge ok, desi pedala e destul de tare.
*



Daca nu-ti patineaza cu pedala ridicata e normal sa mai miroasa din cand in cand daca-l fortezi.
Laurentziu83
Daca e pedala tare, pregateste-te de un ambreiaj nou (placa decalita), eventual pastreaza de back-up bani si de rulment de presiune, in cazul in care si el e pe duca, sa nu dai de 2 ori cutia jos. La un moment dat nu va mai intra in viteze.
Ai noroc ca la Megane 2 nu trebuie facuta geometria dupa ce schimbi ambreiajul, cum era la Clio.
Markos
QUOTE(Diac @ 12 Feb 2014, 09:55)
Miroase a AMBREIAAAAAAAAAJ sad.gif
*


QUOTE(l@u @ 12 Feb 2014, 09:57)
greculeeee !  biggrin.gif
*


Recomand un odorizant cat mai puternic tocilar.gif
Diac
Pai daca e sa schimb, schimb cu totul. Placa + disc + rulment + lichid frāna + ulei cutie. Cam 1200 - 1300 Ron a costat asta vara la masina lui taica-miu. (kit Valeo + rulment Sachs). Acuma cu pedala : mie mi se pare tare la apasat in comparatie cu cealalta masina, a carei ambreiaj are cam 5000 km de la inlocuire. La a mea nu patineaza in mers, doar tremura un pic daca nu o turez la plecare cānd e rece.

Mai studiez problema, oricum n-am apucat sa schimb lichidul de frāna, asa ca il las pentru mai tārziu. Termenul limita ar fi luna septembrie, cānd plecam la Kusadasi si nu as vrea sa ma lase masina in drum prin Bg sau Tr.

As vrea sa schimb totusi pneurile de vara, si ma gandeam la Kleber Dynaxer

http://www.norauto.ro/catalog_produse_afis..._autoturism.xml

Ma pune pe gānduri doar chestia cu "proiectate pentru autovehicule urbane"
Laurentziu83
La cum se manifesta problema, raportat la rulajul tau, daca nu il schimbi acum, prognozez ca va ceda pe autostrada intre Schumen si Varna. tongue.gif
corbex
Exclus! Nimeni nu mai merge pe drumul ala cu ghinioane.
Diac
Pai la valoarea mea, ma mai uit la Varna? Mergem la Kusadasi pt ca Antalya e prea departe.
corbex
Nu-i vorba de valoare, ala cu Varna e drumul ambreiajelor.
Diac
Inseamna ca anu' trecut si acu' doi ani am scapat la mustata. M-am gandit bine sa schimb destinatia.
b76bgaarh
atunci o sa gasesti ambreiaj la super pret. ia legatura cu rambox(99aim) ca stie el un magazin cu piese de megan.

decat preventiv.
argon
Am zis ca daca-mi pica si mie ambreiajul, pun si cutie de dci, ca vine perfect fara modificari, ca sa am si motiv de desfacut. Nu ma impac deloc cu kktul pus din fabrica pe benzinar, pentru ca circul mult pe autostrada.
corbex
Nu e suficient sa-i schimbi pinioanele de a 5-a?
Diac
QUOTE(argon @ 12 Feb 2014, 14:53)
Am zis ca daca-mi pica si mie ambreiajul, pun si cutie de dci, ca vine perfect fara modificari, 
*




Cumva cutie in 6 trepte dry.gif
R19/16v
5
argon
QUOTE(Diac @ 12 Feb 2014, 15:58)
Cumva cutie in 6 trepte  dry.gif
*



Nu, in 5, de megane dci merge fara mofificari, de Logan dci tot la fel. De pinioane nu stiu...posibil si asta, daca nu gasesc cutie buna la pret de dumping. Stiu ca se leneveste in a cincea, fiind mai lunga, dar pe autostrada ma intereseaza strict sa nu stea asa turat la 138 pe cruise control, acum are vreo ~4500 rpm.
Diac
Ai pus cruise la limuzina? Ma gandesc si eu la upgrade-ul asta, dar nu prea ma impac cu ideea de a cumpara alt airbag.
Hack
Se poate si fara sa schimbi airbag-ul, vezi topicul dedicat.
argon
Airbagul tau poate ramane acolo linistit, pui controalele pe satelitul de comanda radio wink.gif
Diac
Pai sper asa sa fac. La drumuri lungi, daca nu am scaunul dat la maxim in spate, si spatarul lasat in jos, de stau la volan gen "cocalar pe sezlong", ma doare genunchiul stāng.
corbex
Poti sa si atipesti. Te scoala cruzul.
Squirrel
Ezapt! Cruz, Chevrolet Cruz…
R E M U S
In cel mai fericit caz te scoala smurdu.
Diac


Apare si treaba cu scaunul pe undeva pe acolo smile.gif
Diac
Probleme, probleme si iar probleme.

Mai ales cu sedanul. Se plange taica-miu ca nu prea mai baga caldura masina. Apoi mentioneaza ca parca clipoceste apa in bord dimineata cand pleaca de acasa. Verificam vasul de expansiune si era gol. Ce-i drept nu mai verificasem de vreo doi ani. Umplem cu vreo doi litri de antigel si apa. Vasul e murdar pe interior :
http://www.reno.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=187...dpost&p=4021965

Deci masina e suspecta de garnitura de chiulasa. Asta la nici 90.000 km mad.gif Sa urmarim ce si cum. Oricum a expirat termenul pentru distributie (care s-a facut in decembrie 2009 la 45.000 km) deci ar cam trebui facuta conform Renault Romania. dry.gif

Apoi asta toamna s-au ars becurile de pozitie de pe fata. Frig, zapada, nu le-am inlocuit. Rezultat ? s-au topit soclurile de la stopuri si avea joc de lumini pe spate. Am rezolvat cu Menic. Foarte de treaba omu. Am luat alte socluri. Sa vad cum schimb si mufele ca si alea erau un pic topite.
S-a rupt si burduful prin care trec firele de la portbagaj. Se gaseste doar la Serus. 31,11 RON. L-am luat si p-ala si astept sa stea ploaia si sa-l schimb.

In schimb breakul merge ok. Ma rog, ma tot chinuie diverse zgomote prin gropi. Am schimbat o oglinda ca s-a spart si mi-am pus suport de ochelari. cool.gif

As schimba pneurile de vara, iar aici optiunile mele se limiteaza la gama Michelin. huh.gif Deci nu stiu ca sa bag Kleber, BF Goodrich sau poate chiar ceva Michelin. M-ar tenta un Energy saver. biggrin.gif Sa vad ce oferta primesc.
argon
Ti-ai facut-o cu mana ta, apa nu se verifica la doi ani, de obicei, daca intra ulei in vas e o garnituta de cinspe lei de la corpul termostatului - problema comuna la megane 2. Dar daca deschizi capota in anii bisecti, si mergi fara apa, se poate duce si garnitura de chiulasa.
Diac
Nu am acces zilnic la masina asta cu porbleme. Dezvolta un pic cu un link treaba cu garnitura de la corpul termostatului. Poate cine stie. Diagnosticul de garnitura de chiulasa eu l-am dat citind topicul aferent. Deci n-a vazut-o un mecanic specializat pe Megane.
Diac
Ne-am luat si cipici de vara ! Ma rog la cum arata mai degraba adidasi de munte huh.gif Deci Good Year au fot inlocuite cu Good....rich tongue.gif , BF Goodrich G-grip Go. Ceva mai de buget blush.gif

[attachmentid=1627939266]
Da stiu is C cu E dar asta e!



[attachmentid=1627939267] [attachmentid=1627939268]
Flacari, flacari si iar flacari, zic ca se asorteaza cu culoarea masinii: "Rouge de feu"
[attachmentid=1627939269]
Cum am zis, pneurile is fioroase rau. Unidirectionale, nu ma asteptam la asta la pneuri de vara.

[attachmentid=1627939270]

In fine, sper sa n-am probleme cu ele.
b76bgaarh
made in?
Diac
...Poland.
R E M U S
Bre, da ce-i acolo in ultima poza, puscarie? huh.gif
Diac
Casa lui bunica-miu. S-a baricadat asa dupa ce i-au spart casa prin anii '90 si i-au furat Goldstaru'.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.