Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: GPL pe Duster 1,6 16V
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Duster > Imbunatatiri - Dacia Duster
Pages: 1, 2, 3
bobo77
De curiozitate fa si aici o socoteala magica, prin care sa arati detaliat cum ti-ai amortizat instalatia in 12 mii de km...
bygy007
biggrin.gif
siandu
intrebarea este in sensul urmator: sa las sa se faca rodajul numai pe benzina (pana la 3000 km) sau nu are importanta daca montez acum o instalatie GPL si rodajul se va face pe GPL. Multumesc.
paul80
salut
eu zic sa nu mai astepti sa faci rodajul pe benzina.
eu de exemplu mi-am pus gazul cand masina avea pana in 500 km si nu am avut nici o problema de atunci
acum mai am un pic si fac 14000
drumuri bune
siandu
@paul80: multumesc pentru sfat.
As mai veni cu o intrebare. Dusterul meu este varianta 4x2 pe benzina si are roata de rezerva sub portbagaj, la exterior. Ma gandesc la un rezervor de gaz toroidal insa nu prea vad unde s-ar putea monta, pentru ca la exterior (in locul rotii de rezerva) nu cred ca e sigur, iar in portbagaj nu stiu cum s-ar putea prinde...
corbex
Se poate prinde, nu-ti face griji.
misuku81
salut siandu
in cazul tau rezervorul de gpl se pune in locul rotii de rezerva adica sub masina asaca te vei plimba cu roata in portbagaj.
dar nici o problema poti sa iti iei un kit din acela de reparat roata(nu stiu ce contine dar am auzit ca poti sa iti faci treaba cu el)
pana la urmace vrei sa iti pui pe masina?
siandu
salut misuku81,

nu ma deranjeaza sa merg cu roata in portbagaj, e suficient de mare. Ma gandesc sa nu existe riscuri de loviri pentru rezervorul montat in exterior, prin care sa se deterioreze vreo supapa sau conducta. Ca model instalatie GPL, nu pot pune decat ceea ce oferta reprezentatul Dacia si anume Landi Renzo, pentru a nu pierde garantia. Evident montajul trebuie musai la reprezentanta. Inca nu m-am hotarat sa montez (ma costa cam 2700 lei), as las-o mai spre primavara.
paul80
salut siandu
din cate cunos eu rezervorul de gpl este destul de rezistent adica un rezervor de gpl nu explodeaza pe cand unul de benzina da iar multivalva are mai multe sisteme de siguranta (aici cel mai bine iti va explica cel care o sa ti-o monteze)
legat de alegerea instalatiei de gaz eu am tot un landi renzo si sunt multumit
nu mai astepta pana in primavara ca cine stie cat o sa se faca benzina
bobo77
Ma faci sa-mi fie frica ca am benzinar...
paul80
ai auzit de vre-un rezervor de gpl care sa explodeze?
eu nu ...
stiu doar ca arde dar nu explodeaza pe cand cel de benzina are mari sanse sa faca buummm
bygy007
mai ales ca e din plastic , avantajul mare este ca se afla mult mai in spate
paul80
pana la urma o sa imi iau duster-ul si o sa ii pun tot unlandi renzo ca la prima masina pe care am avut-o
o sa revin cu detalii dupa ce o montez
paul80
ei bine astazi mi-am montat duster-ul cu un landi renzo
montajul a durat 4 ore iar reglajul undeva la 10 minute
am facut cam 90 km pe gaz si ce pot sa spun :nici o diferenta intre gaz si benzina
o sa va tin la curent si cu consumul
siandu
@paul80: esti multumit de calitatea lucrarii ? au inghesuit firele/conductele la motor sau le-au pus pe un traseu bine gandit dinainte ? de care rezervor ai ales ? unde au pus duza de alimentare ?
paul80
@siandu
sa sti ca baietii au fost supe ok si atenti adica daca ridici capota nici nu se vede ca am instalatie de gaz
rezervorul este in locul rotii de rezerva iar pentru roata de rezerva mi-au dat o husa de protectie iar priza dealimentare este langa busonul de benzina
siandu
@paul80
cred ca au facut treaba buna. Cat a costat toata operatia ?
paul80
2600 si o sticla de cola

26 Oct 2012, 14:42:
fuzzzy sa sti ca am fost la baietii de la vernesti
ii recomand cu cea mai mare placere dar iti trebuie programare
paul80
salutare
am reusit in cele din urma sa ii fac un consum masinitii mele
7-7.5 la exterio si 9-9.5 in oras
andreig1982
in ce oras?
ca mi se pare dubios de mic consumul in oras pentru un duster pe GPL
god
Cei care ati facut deja operatia si ati pus GPL pe duster puteti va rog sa puneti si niste consumuri cat se poate de reale si in ce situatii(oras-ce oras?, in afara oraselor pe drum national/autostrada respectiv in mediu offroad/semi-offroad)?

Ma tot invart de ceva vreme dupa un duster diesel sh insa cum preturile raman maricele observ ca duster pe benzina+GPL = win... nu stiu insa cum m-as impaca cu motorizarea pe benzina(sau ma rog, benzina+gpl) dupa peste 4 ani de 1.5 dci pe fostul logan dar pana la urma asta sa fie problema cea mai mica smile.gif
paul80
in buzau
dar care ar trebui sa fie consumul?
costelandrei20
Va salut
De la 1 iulie am montat pe masina Gpl tip BRC Sequent 24.MY11. Merge foarte bine, nu e diferenta fata de benzina. Urmeaza sa vad consumul. Reapect.
costelandrei20
Salut. Revin cu primele estimari ale consumului. Am pus 102 litri de gaz, am mers 720 km, mai am 2 leduri aprinse la bord. In conditiile in care am avut parte si de vreo 4 km cu viteza intaia pe un dig, pe ploaie, de unde era sa iesim trasi cu tractorul. Aventuri la pescuit ! Estimez cam 10, 11 litri la suta consum mixt. In bani, inseamna ~ 320 lei pentru 1000 km. E bine, cu benzina lua 9,3 la suta mixt. O zi buna.
costelandrei20
Cu 108 litri , in bani 299,5 lei, am 860 km ; ultimul led palpaie. Deci va fi un consum de ~ 12 % mixt. Plus 2 litri la 100 km benzina(estimez, nu sunt sigur). In bani: pe benzina 9.3 x 5.96 = 55,4 lei / 100 km; pe gpl : 12 x 2,79 + 2 x 5,96 = 45,4 lei. Deci o diferenta de 10 lei la 100 km. Amortizare la preturile actuale in 27 000 de km. Posibil sa ma insel, mai vedem in continuare. Respect.
costelandrei20
Am mers 945 km cu 108 litri de gpl si inca mai e ceva gaz in rezervor. Revin cand se termina tot gazul. Respect tuturor.
costelandrei20
Buna seara. Rezultatul final : 108 l gpl = 1002 km. Consum mediu 10, 77 l / 100 km. Plus benzina aferenta.
Squirrel
Acum depinde și de „benzina aferentă”. Să nu fie cca. 50 litri…
costelandrei20
QUOTE(Squirrel @ 5 Aug 2013, 12:20)
Acum depinde și de „benzina aferentă”. Să nu fie cca. 50 litri…
*


Am facut un plin de benzina ieri si sunt in masura sa dau o valoare pentru ,,benzina aferenta'' : 15 litri. Deci 1000km cu 15 litri benzina & 108 litri gaz. Iese cu 25% mai ieftin gpl decat benzina. Amortizare in aproximativ 20 000 km ( 2750 lei instalatia). Concluziile le trage fiecare. O seara buna tuturor.
jay333
Reviziile instalatiei de GPL la ce interval sunt prevazute si cat costa?
costelandrei20
QUOTE(jay333 @ 8 Aug 2013, 11:44)
Reviziile instalatiei de GPL la ce interval sunt prevazute si cat costa?
*


Pe mine m-au chemat la 30 000 km. BRC. Cat costa nu stiu, dar nu poate fi prea mult, cat sa coste 2 filtre ? O zi buna.
paul80
la landi renzo sunt parca din 15000 in 15000 iar prima revizie de 1000 este gratuita
costelandrei20
Salutare tuturor. Am depasit 7000 km pe Gpl. Va pun la dispozitie datele in ce priveste consumul.
1. Instalatie BRC montata pe 01/07/2013 la Vernesti. Index km. initial 16625 km. Index actual 23910 km. Parcurs 7285 km. In aceasta perioada am alimentat cu 140.16 litri benzina in valoare de 802.56 lei si cu 774.28 litri GPL in valoare de 2173.8 lei. Total: 2976.36 lei. Consum mediu la 100 km: 10.63 litri GPL si 1.92 litri benzina. Pret pe 100 km.: 40.85 lei. (cu plin de Gpl si cam 75% plin benzina)
2. Am circulat preponderent urban, cam 70% din parcurs. Drumuri scurte de 3-10 km. In general respect viteza legala in oras, dar o si calc cand e cazul. In exterior maximum 110, rareori 130. Aer conditionat non stop cand e necesar. Uneori conditii grele care au necesitat 4X4 (nameti, urcus la munte pe pante accentuate, drumuri in delta dupa ploaie cu noroi la jumatatea rotii). O zi buna tuturor.
sir2009
Nu este convingator cred ca este mai bun pe motorina.
costelandrei20
QUOTE(sir2009 @ 15 Apr 2014, 21:48)
Nu este convingator cred ca este mai bun pe motorina.
*


Nu vreau sa conving pe cineva, doar am aratat cu ce costuri si in ce stil imi exploatez vehicolul. Posesorii de diesel probabil scot costuri mai mici, dar e alta discutie.
paul80
cei cu disel nu au cum sa scoata costuri totale mai mici decat cei cu gpl parerea mea ...
costelandrei20
Mai am un pic si fac 10000 de km. Pe GPL. Consumul mediu va fi cam 41, 42 lei la suta de km. Se simte scumpirea benzinei bine de tot...
costelandrei20
Salut. Intre timp am ajuns la 16 000 de km, cu un consum de 41 lei / 100 km. Foarte multumit.
god
Este foarte ok!

La mine(diesel) pe ~22.000 km costul este 44,53 lei/100km.
tavi_ro
Eu am 54,49 RON/100km in 30 mii km . Astept sa mai se scumpeasca benzina si poate GPL-ul devine atractiv pentru mine.
costelandrei20
Da, cam asta e consumul pe care-l aveam inainte de Gpl. Cu 13 lei la suta de km economie imi scot investitia initiala cam in 20 000 km. Deja am facut 16 000, deci prin vara 2016 trec pe profit wink.gif. Bineinteles, cu conditia sa mearga instalatia ok. Nu am avut nici o problema pana acum.
tavi_ro
QUOTE(costelandrei20 @ 29 Apr 2015, 05:34)
Nu am avut nici o problema pana acum.
*



Normal, sunt instalatii moderne. Si eu cred ca o sa trec in viitor pe GPL daca pretul benzinei creste prea mult. Dar problema mea principala e roata de rezerva. Unde o pun ca portbagajul e mic. Nu se pune in discutie sa o plimb de la et. 4/4 unde stau si inapoi, ca nu am lift. Si mai e o treaba, niciodata nu stiu cand plec hai-hui prin munti daca o sa ajung in off-road sau nu. Pur si simplu ma urc in masina si pe drum imi aleg o destinatie. Poate sa fie asfalt sau.....drumuri cu adevarat dificile.
Tu cum ai rezolvat problema ?
PS: scuze moderatorilor dar cand am mai pus acesta intrebare mi-am luat ban pe motiv de off.
costelandrei20
Nu e offtopic, ce faci cu roata e legat strict de instalatia de Gpl. Scurt: eu stau la bloc dar am si o casa cu curte si garaj. Roata sta in garaj cat ma invart prin oras si o iau cu mine cand ies in afara. O singura pana in 4 ani si jumatate. Respect tuturor.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.