Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Mojneagu' meu
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
Merced
Oricum vopsitul total nu ajuta, pentru ca nu te risti sa-l faci cum trebuie, cu dezechipare completa, ca se va umple de greieri.
Pentru niste urme d-alea nu mi-as face griji. Reparatie cere la prag acolo, in rest sanatate.
Markos
QUOTE(Merced @ 15 Jul 2011, 21:59)
Reparatie cere la prag acolo, in rest sanatate.
*


pentru care apeleaza la patentul lui Fibră.
kum
Gata. M-am intors. La 13:00 am plecat din Viena, la 18:30 alimentam la Petrom - Nadlac.
La 23:00 am ajuns in Deva.
ailăviu românistan wub.gif
Dupa vreo trei-patru ture de giratorii tongue.gif m-am si cazat pentru in seara asta!
Mai multe maine!
corbex
Du-te sa vezi limuzina lui Argon. Nu trebuie sa-ti fie rusine ca n-ai decit cufar.
sobolan
QUOTE(Merced @ 15 Jul 2011, 20:46)
Asta e Logan, nu e masina. sad.gif
*



las-o' dracu de treaba...e o masina f. buna,motoru-i cam lenes da' asta nu importa...e o masina care te duce la mare,la munte,oriunde si pe care ai siguranta cat de cat;e masina roamneasca,ieftina la piese,fara mari pretentii dar cu cateva dotari de baza....
ipiq
ai prins foarte aglomerat sau conduci tu mai batranescu?
mi se pare enorm 5 ore jumate de la viena la nadlac si mai ales 4 ore jumate de la nadlac la deva...
dr_mKe
Deva_Viena -pana in fata hotelului, cu tot cu pauze, cam 8 ore ? Cu tot cu ratacitul prin oras din cauza GPS-ului.
kum
QUOTE(ipiq @ 28 Jul 2011, 00:25)
ai prins foarte aglomerat sau conduci tu mai batranescu?
mi se pare enorm 5 ore jumate de la viena la nadlac si mai ales 4 ore jumate de la nadlac la deva...
*


Hartile la GPS sunt din 2008 si nu stie de drumul ala european de la unguri E68 (parca), motiv pentru care am luat-o prin oras (Szeged).
Asta una la mana. A doua la mana, am cautat sa merg legal sau la limita legalitatii. Daca limita de viteza pe autostrada e 130, eu am mers cu 130 - 135 - 140 (prin unele locuri am bagat si 145, dar nu mult, pentru ca am auzit ca ungurii sunt scarbosi si amenzile sunt foarte mari si nu am vrut sa stiu cat de mari sunt).

Am atasat un excel cu datele despre consum/km/viteza medie.

In al treilea rand: stii cam cat inseamna jumatate de secunda? Poti sa constietizezi? Ei bine, juma' de secunda e diferenta intre a citi acest monolog sau a citi necrologul (al meu). Cum am mai spus, eu caut sa merg in primul rand in siguranta si apoi legal. De aceea, daca nu am pe unde, nu o calc. Cand am iesit din Deva (la dus), am oprit intr-un sat (Mintia, daca retin corect) de mi-am mai dezmortit picioarele, am mai baut un suc, etc. M-am urcat in masina si am plecat. De-abia am apucat bine sa ies din sat, curba la stanga, drumul ascendent (pentru sensul meu de mers), doua masini veneau pe sensul lor de mers. Eu aveam cam 70 km/h, masinile alea doua cam la fel (sau poate mai putin). Intr-o clipa apare un bemveu pe contrasens, la cativa metri de mine, depasind acele doua masini. Gandul meu in acel moment a fost: bine ca sotia si copilul sunt in spate, ASTA E! Dar parca prea repede s-a dus viata mea! Toate astea au fost esenta unei idei care a durat o fractiune de secunda. Dupa acea fractiune instinctul de conservare mi-a tras una dupa ceafa si m-a indemnat sa trag dreapta de volan. In acelasi moment si celelate doua masini au franat iar animalul cu bemveul a accelerat si a avut timp sa intre pe banda lui, in fata celor doua masini. Cred ca nu intra o cutie de chibrit intre masina mea si acel bemveu! Tot ce am povestit s-a petrecut intr-o secunda. Nu exagerez cu nimic! Cred ca avea peste 100 km/h, nici numarul nu am apucat sa-l vad.
Cum s-a intamplat ca eu sa trag de volan, in acelasi moment cei doi soferi sa franeze (in aceeasi fractiune de secunda ambii) si animalul sa accelereze, adica tot acest lant de intamplari care a facut ca eu sa fiu astazi in fata lectopului si sa scriu in loc sa fiu racait si adunat cu lingurita din masina... doar al de sus stie. Cred ca tot binele pe care l-am facut eu pe lumea asta s-a compensat cu acea secunda, cu deciziile luate in acelasi timp de 4 oameni 3 oameni si un animal.
Dupa un astfel de moment crede-ma (si tu si cu domn'doctor, care sunteti voi șumahări) ca nu prea iti mai arde sa o calci.

Inainte de intamplarea asta:
Intre Sibiu si Arad, curba la dreapta, drum descendent pentru mine. Pe mijloc un parapet din plastic. Alte animale (4 la numar) ieseau dintr-o masina care intrase de pe sensul celalalt de mers (deci pentru ei era deal si curba la stanga), daramase o portiune din parapet, iesise si de pe sensul meu de mers si era rasturnata pe dreapta (mea). Nu patisera nici unul nimic, pentru ca erau pe picioarele lor. Dar daca era in acel moment o masina pe sensul meu? Nu intra in plin in ea?
TIR-uri rasturnate in sant: 2 bucati.
Duba rasturnata in sant: 1 bucata.
Toate astea la noi, in romanica, intre Sibiu si Arad.

La intoarcere am facut prostia sa o iau pe centura Arad-ului, unde am petrecut o ora. Dupa aia, pe drumul spre Deva, am stat peste 40 de km in coloana: 2 TIR-uri care mergeau in spatele unui Logan care mergea cu 60 - 70 km/h in afara si cu 40 - 50 km/h in localitate. Circulatie pe contrasens infernala. A durat 40 km sa pot depasi acele 2 TIR-uri si acel Logan.

Cred ca depasesc numarul de caractere permise la un post, asa ca alte impresii in posturile viitoare!
cdadan
Pozeeeee????
corbex
Coane, sa-ti traiasca norocul! Cine a mai umblat pe drumuri stie ca asta e cam ca si cind te-ai mai naste o data! La multi ani!
Markos
QUOTE(kum @ 28 Jul 2011, 23:21)
Toate astea au fost esenta unei idei care a durat o fractiune de secunda. Dupa acea fractiune instinctul de conservare mi-a tras una dupa ceafa si m-a indemnat sa trag dreapta de volan. In acelasi moment si celelate doua masini au franat iar animalul cu bemveul a accelerat si a avut timp sa intre pe banda lui, in fata celor doua masini. Cred ca nu intra o cutie de chibrit intre masina mea si acel bemveu! Tot ce am povestit s-a petrecut intr-o secunda. Nu exagerez cu nimic! Cred ca avea peste 100 km/h, nici numarul nu am apucat sa-l vad.
*


QUOTE(cdadan @ 28 Jul 2011, 23:29)
Pozeeeee????
*


Nu cred ca a apucat sa faca.

Kumule, bine ca v-ati întors sanatosi, asta-i tot ce conteaza.
kum
QUOTE(cdadan @ 28 Jul 2011, 23:29)
Pozeeeee????
*


Pai pozele vor fi (daca o sa am timp) pe la sectiunea cu calatorii. Acum doar sa vedeti ce companie selecta a avut mojneagu' meu pentru cateva momente (cre' ca donsoara s-a speriat, ca s-a uschit imediat)
[attachmentid=1627739389]

[attachmentid=1627739390]

Grecule&badia Corbex: multam de urari.
Grecule: sorry, da' la bude si bideuri n-am apucat sa fac poze sad.gif
Manuel
QUOTE(kum @ 28 Jul 2011, 23:37)
(cre' ca donsoara s-a speriat, ca s-a uschit imediat)
[attachmentid=1627739389]
*




Si-a tras cu tesla-n...

Sa va fie de bine!
bmwh548
De la un om care vedea cum vine tir-ul peste el si nu da semne ca vrea sa-si schimbe directia: bucura-te de viata si de cei apropiati ca e scurta si niciodata nu se termina cand vrei tu.

Nalta ordine de idei: uelcam bec!
kum
Sar'na! rolleyes.gif
ipiq
-bine ca te-ai intors intreg acasa!
-nu mi-s shumacher, da' chiar si asa mi se pare ca ai facut cam mult biggrin.gif
-ai lucrat ceva pe tabelul ala smile.gif dupa ce l-am studiat m-am convins (inca o data) ca benzinarele nu sunt de mine

sa-ti traiasca mojneagu'!!!

corbex
Nu ti-a fost rusine obrazului sa-ti pui cufarul linga o masina?
kum
QUOTE(ipiq @ 29 Jul 2011, 02:05)
-bine ca te-ai intors intreg acasa!
-nu mi-s shumacher, da' chiar si asa mi se pare ca ai facut cam mult biggrin.gif
-ai lucrat ceva pe tabelul ala smile.gif dupa ce l-am studiat m-am convins (inca o data) ca benzinarele nu sunt de mine

sa-ti traiasca mojneagu'!!!
*


Ia vezi la intoarcere cand am plecat din Viena si cand alimentam la Nadlac. wink.gif
ipiq
daca tot ai stat 1 ora pe centura aradului trebuia sa dai si tu un PM ceva. aduceam o bere la 2L si aduceam si un pachet de cartzi sa facem o sheptica pana se ridica bariera biggrin.gif
kum
Pai cin'sa te stie ma ca esti din Arad? sad.gif

<span class='edit'>29 Jul 2011, 13:44:</span>
Sa continuam cu jurnalul:
ieri cand ma intorceam spre casa, nevasta-mea imi zice ca am apa in masina.
blink.gif
Opresc, ma uit, balta!
ohmy.gif


Azi bineinteles ma infiintez la service.
Verdictul: orificiul de scurgere de la aerul conditionat infundat! mad.gif
Fuck! La plecare nu era, pentru ca prin Sebes, oprind sa cumpar ceva de la un chiosc, un nene mi-a atras atentia ca imi curge ceva de la masina. Cand m-am uitat, ala era si se scurgea condensul (am mers cu AC-ul cam 90% din drum).
Solutia: desfundat orificiul si montat filtru polen (adica ala de se monteaza undeva in interior, taind o bucatica de plastic de nustiuunde). Manopera plus montaj: 60 RON.
Urmari: tre' sa stau cu usile deschise sa se usuce, asa ca in uichend o sa ma mut la curte si o las deschisa 2 zile la rand. Am intrebat daca nu e cazul sa dam la o parte mocheta si sa vedem daca nu e pericol sa rugineasca. Mi-au zis ca nu e cazul. Ii cred, pentru ca io chiar eram dispus sa fac asta daca era necesar, si ei lua bani. Dar sunt baieti de nota 10. La fel a fost si inainte de a pleca in concediu (tot la ei am fost) cand mi se parea mie ca nu prea baga aer rece si le-am spus sa-mi verifice instalatia si sa-mi schimbe freonul daca e cazul: s-a urcat unul din baieti si mi-a spus ca nu e cazul.
Recomand service-ul celor din Galati (pe PM, ca sa nu se creada ca oi fi vreun actionar la ei si vreau sa fac reclama tongue.gif )
DannyY
Esti sigur ca nu ei ti-au infundat orificiul ala in forma de gaura? tongue.gif
Markos
Cati kmp ai facut pe autostrazile din Europa?
andreiutzu
grecule si-a luat argon masina rulata peste 95% din km autostrada...deci nu tine faza!
kum
QUOTE(Markos @ 29 Jul 2011, 13:48)
Cati kmp ai facut pe autostrazile din Europa?
*


Vezi ca ai un ecscel acoloșea pe undeva mad.gif
Markos
Excel? Subtire rau... Mosul lui pardon tinea evidenta autostrazilor în Oracle.
bucatzel
QUOTE(ipiq @ 28 Jul 2011, 00:25)
mi se pare enorm 5 ore jumate de la viena la nadlac si mai ales 4 ore jumate de la nadlac la deva...
*



Oamenii mai fac si pauze. Si daca o si facut greseala s-o ia pe centura aradului... nici nu i-o luat chiar asa mult.

Nadlac - Deva inseamna cam 190 km, daca tin bine minte. La o viteza medie de 60 km/h(*), asta ajunge pe la 3 ore de mers. Dupa care, conform jurnalului argonian, datorita giratoriilor, viteza medie scade la 18 km/h. Adunam si ora pierduta pe centura pacii, timpul pierdut in spatele melcului aluia cu loganu', si cam pe la 4 ore juma' ajunge.

(*)O viteza medie foarte normala pentru traficul de pe la noi.
kum
QUOTE(Markos @ 29 Jul 2011, 16:07)
... în Oracle.
*


Cei aia? huh.gif
cdadan
N-ai cultura jenerala dom'le. sleep.gif
http://en.wikipedia.org/wiki/Oracle
kum
Abdeit: mojneagu' se vinde! sad.gif
cosmin_2300
Ce urmează? icon_mrgreen.gif
cdadan
[attachmentid=1627745884]

blush.gif
argon
QUOTE(cosmin_2300 @ 29 Aug 2011, 10:49)
Ce urmează?  icon_mrgreen.gif
*



O masina, ce nu e clar?
QUOTE
m-am hotarat sa imi cumpar ceva cu mai multe erbeguri, ESP-uri, AFU-uri, ABS-uri, etc
cosmin_2300
Un copil de 2 ani și-ar fi dat seama că mă refeream la ce marcă/model de mașină urmează .... tu nu rolleyes.gif
corbex
El nu mai are 2 ani.
argon
QUOTE(cosmin_2300 @ 29 Aug 2011, 11:00)
Un copil de 2 ani și-ar fi dat seama că mă refeream la ce marcă/model de mașină urmează .... tu nu  rolleyes.gif
*



Dacia Solenza.
corbex
Mi-a facut oferta dar nu i-o vind. Sa-si ia d'aia cu erbeguri multe!
C a t a l i n
Țineți minte poza cu S Klasse? tongue.gif
kum
Neaah... N-am io bani sa intretin monstru' ala sad.gif
E altceva! Da' nu vreau sa stric surpriza tongue.gif
cosmin_2300
nou sau SH?
kum
Sh ofcors' dry.gif Doar nu-s nebun sa bag bani in fier de nou... blink.gif
argon
Te-a intrebat deja grecu daca ai avut ceva nou la viata ta?
cosmin_2300
Bag de seamă că "frigideru' " pentru care a făcut acest topic îl are de nou ...
kum
Ultimele doo masini le-am cumparat de noi. Si in general cumpar lucruri noi. Dar acum nu mai sunt vremuri sa bagi banu' in fiare.
argon
QUOTE(cosmin_2300 @ 29 Aug 2011, 13:53)
Bag de seamă că "frigideru' " pentru care a făcut acest topic îl are de nou ...
*



Poa sa fie nou nout, daca nu mi-l imprumuti, da-l in pwla sa ti-l phuti unsure.gif
corbex
Una cu portbagaj mare-i buna. Poti monta un gratar.
cdadan
Poftiti hal de postare la cumatrul argon. huh.gif
Lostboy
Fan robotzi.
argon
Aia fan Boc nu stiu d'astea.
b76bgaarh
bre kum nekum da trebe sa fie cu numar de italea.....altfel nu kumteaza.
bmwh548
QUOTE(cdadan @ 29 Aug 2011, 14:25)
Poftiti hal de postare la cumatrul argon.  huh.gif
*



Fiecare cu cat il duce tastatura.

@kum: iti da italeanul masina de firma, este?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.