Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia SuperNova in 2011
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Diverse - Dacia SuperNova
Pages: 1, 2, 3
fuzzzy
smile.gif))

Este fix aceeasi mancare de peste, numai ca tabla de pe Cielo este muult mai buna, mai groasa, mai rezistenta, apoi sa luam si barele din fata si din spate... care au faguri inauntru... Supernova are asa ceva?

I rest my case si, daca nu stiti, va rog sa va abtineti....
4x4
Cum sa cumperi o SuperNova in 2011?? radmasa.gif radmasa.gif

In 2011, unica dacia care ar trebui sa o cumperi e logan, hai solenza daca esti extrem de sarac.
sorin1983
e mai sigur cielo... mai sigur ca o sa mori. in ambele probabil ai aceeasi soarta, inmormantare cu cosciug inchis.
4x4
Pai in masini de 1500 euro cu tabla obosita ce poti spera?

Ca au sa se deschida airbagurile cortina de undeva?


Omul doar vrea ceva cu ce sa se plimbe, daca are accident asta e!
sorin1983
Eu nu sper nimic... e cineva care e fan cielo...
4x4
Am vazut ceva:
QUOTE(Buzzati @ 16 Oct 2011, 18:05)
loganul (care e inestetic) m-am gandit sa-mi cumpar o SuperNova.
*



O fi loganul o cutie, dar SuperNova a mama tuturor cutiilor pe roti din lume radmasa.gif

E prima ta masina, nu conteaza asa mult. Cumpara ceva cat mai ieftin, care sa se strice cat mai putin. Peste 2 ani, cand te formezi si tu ca sofer, ai sa vrei sa o schimbi pentru o masina mai buna, posibil una pe care nu ai busito invatand sa conduci.
fuzzzy
@sorin1983: vad ca o tii pe a ta, incerci sa fii si subtil ca un rinocer, dar nu prea iti iese. Nu am zis ca sunt fan, apreciez supernova, dar macar sunt cinstit. Cielo chiar e peste Supernova. Daca ego-ul tau nu percepe asta, nu imi pare rau pentru tine, chiar nu imi pasa, dar nu te apuca sa vorbesti aiurea cand habar nu ai, e plin deja forumul si tara de oameni de genul...
sorin1983
@fuzzzy:
Nu cred ca habar nu am...si nu stii tu ce am eu sau nu habar.
Pana una alta la ora actuala cielo si sn sunt cam aceeasi marie.... macar sn consuma mai putin si e euro 2. asta daca va conta cand se hotarasc guvernantii cu legile lor.
Pe scurt:
De treaba cu cielo pe cric si usa nu se inchide ai auzit? de faptul ca scartaie ca supernova totul prin interior? ca e aceeasi conceptie de 30 de ani ca si sn? Am vrut sa imi cumpar cielo acum vreo 2 ani... dar am zis ca trebuie sa fiu nebun sa fac asa prostie(desi avusesem de la munca unul din 2005 si am condus ceva timp pe el, nu intru in detalii cu problemele) dupa ce cazaturi am gasit pe piata(d-alea coreene). Pana la urma am reusit sa cumpar o nubira 1 cu 2300 de euro(acum e mai putin) si bate la cur si mama cielo si mama sn ca sa nu mai zic golf 3 si astra f. Dar totusi nu ma vezi recomandand pe aici nu?

Pana una alta omul vreo o parere despre ce ar putea alege ca masina nu ridicarea in slavi a uneia sau alteia.

Pentru initiator, uite ce am gasit in fuga pe autovit:
http://www.autovit.ro/renault-clio-C21120204.html
fuzzzy
@sorin1983: aceeasi treaba cu cricul e si la supernova, solenza, logan si alte masini straine chiar, e vorba de o masina ieftina totusi.

Din punctul tau sunt aceeasi Marie masinile, dar in Cielo am mult mai mult spatiu in habitaclu si e mult mai confortabil, insa pentru tine e acelasi lucru daca stai intr-un scaun de plastic sau un fotoliu din ce vad.

Opinia ti-ai format-o pe un Cielo din 2005 din ce spui, ei bine e o parere proasta si dezinformata fiindca fiind de firma, nu ma astept sa fi fost ingrijita acea masina si calitatea de fabricatie scazuse deja (dar de cate ori am zis de modelul coreean cred ca tu vedeai dar nu citeai - btw, nu stiu ce coreene ai gasit tu insa posibil ca nu ai cautat indeajuns).

Nubira e aceeasi Marie cu Cielo, dar stiu, e mai buna fiindca e a ta.

Intr-adevar, nu te vad recomandand, dar nici sa fii prea onest si informat nu te vad...

p.s.: bine ca recomanzi o cazatura de masina care e si scumpa la intretinere si e si samsarita... Mai bine un Smart ForFour decat Clio, Nubira, Cielo, SN, Golf sau alte cazane.
sorin1983
QUOTE(fuzzzy @ 20 Oct 2011, 11:18)
Nubira e aceeasi Marie cu Cielo, dar stiu, e mai buna fiindca e a ta.

Cand vreodata?
Restul nu mai comentez, sa fii sanatos si la vara cald.
fuzzzy
De cand au acelasi producator... dar merci, in cateva zile scap si de raceala si voi fi perfect sanatos.

djasu82
hai ca ati spus-o ... nici logan nu mi-as lua sa nu am bani ... mai ales cand huidu a confirmat ca loganul nu rezista la impact biggrin.gif Cu 1500 iti tragi bmw evident daca ai bani sa-i bagi in rezervor si rezista mult mai bine la impact cu un logan spre ex...
Dintre cielo ,nubira si matiz , as alege matizul plus o tulumba cu gaz pusa m-as scoate in oras asta pentru multi care nu-si mai permit sa arunce cu banu pe carburant.
Una peste alta e la inceput si el decide ... eu i-asi zice sa stranga ban pe ban si peste un an sa-si cumpere ceva strain mai nou... Nu e atata disperare sa nu conduci.
fuzzzy
Mai ales la cat s-a scumpit benzina, mai ieftin iese cu RATB sau Metrorex....
Buzzati
QUOTE(fuzzzy @ 20 Oct 2011, 19:05)
Mai ales la cat s-a scumpit benzina, mai ieftin iese cu RATB sau Metrorex....
*


Am mers destul cu autobuzul, iarna la 7 jumate dimineata asteptam/o sa astept zeci de minute pana sa vina unul full. Pana sa-mi iau masina mi-am luat o carte despre mecanica auto, pentru ca dupa ce am citit cateva posturi de pe forumul asta mi'am dat seama ca nu stiam ce e pompa de benzina, ambreaj hidraulic etc blush.gif
fuzzzy
Aici depinde de nevoia ta personala de confort si de cat de mult ti-o doresti. Intr-adevar, mergi la munca in masina ta, nu te inghesuie nimeni, nu mirosi vreun nespalat sau jegos din tramvai/autobuz/metrou/maxi-taxi, poti savura linistit o cafea/un ceai/ o tigara pe drum, caldura iarna si racoare vara pentru cine are AC. Dar pentru tote astea consumi benzina/motorina si consumabilele si piesele masinii...
and_rei
recomandare de la mine - matiz

ar fi bine sa spunem fiecare ce recomanda fara a mai avea alte discutii.
SERGIULICA04FUX
eu is curios cati dintre noi avem masina de noua. eu is foarte multumit de ea merge bine, probleme grave nu prea am avut cu ea. insa o singura data m-a lasat in drum din cauza periilor de la alternator.
ionutzoo
Cer si eu un sfat.A mea DSN este din 2001.Aproape 140k.Pana acum sunt foarte multumit de ea.Nu m-a lasat niciodata in drum.Dar problema ruginei deja ma necajeste rau.Eu m-am gandit ca decat sa mai bag o groaza de bani sa-i schimb pragurile,oalele si sa-i fac aripile spate(plus vopsire totala a masinii),mai bine ii pun deoparte,vand dsn-ul si imi iau o solenza scala(2004-2005).Am vazut la vanzare multe solnite cu tabla intacta,plus ca ai servodirectie,AC etc,deci un oarecare comfort.Voi ce parere aveti?
adi_timisoara
Eu as vrea confortul de pe solenta in super nova... biggrin.gif
puiu82
QUOTE(ionutzoo @ 22 Oct 2011, 07:30)
Cer si eu un sfat.A mea DSN este din 2001.Aproape 140k.Pana acum sunt foarte multumit de ea.Nu m-a lasat niciodata in drum.Dar problema ruginei deja ma necajeste rau.Eu m-am gandit ca decat sa mai bag o groaza de bani sa-i schimb pragurile,oalele si sa-i fac aripile spate(plus vopsire totala a masinii),mai bine ii pun deoparte,vand dsn-ul si imi iau o solenza scala(2004-2005).Am vazut la vanzare multe solnite cu tabla intacta,plus ca ai servodirectie,AC etc,deci un oarecare comfort.Voi ce parere aveti?
*



Ideea nu e rea........
robert1991
QUOTE(ionutzoo @ 22 Oct 2011, 06:30)
Cer si eu un sfat.A mea DSN este din 2001.Aproape 140k.Pana acum sunt foarte multumit de ea.Nu m-a lasat niciodata in drum.Dar problema ruginei deja ma necajeste rau.Eu m-am gandit ca decat sa mai bag o groaza de bani sa-i schimb pragurile,oalele si sa-i fac aripile spate(plus vopsire totala a masinii),mai bine ii pun deoparte,vand dsn-ul si imi iau o solenza scala(2004-2005).Am vazut la vanzare multe solnite cu tabla intacta,plus ca ai servodirectie,AC etc,deci un oarecare comfort.Voi ce parere aveti?
*



mai bine faci asa...

si cat despre initiatorul topicului , am mai spus-o o data , daca nu ai nevoie de un portbagaj maricel , decat supernova mai bine iei matiz !
ionutzoo
Multumesc pentru pareri.Dar momentan strang banu la ciorap,ca am si sotia insarcinata party.gif si de... cheltuieli.Oricum,anul viitor sunt hotarat sa fac miscarea asta.O sa caut o solnita ingrijita si-i voi aplica proceduri suplimentare de protejare a tablei.O zi buna tuturor!
Buzzati
Sigur ca ar fi matizul o optiune, daca nu ar arata ca un fier de calcat. rolleyes.gif
Am fost cu al meu "padre" sa vedem 2 dacii care in poze erau impecabile si am descoperit ca erau mancate de vii de rugina,prin locurile unde nu le batea soarele frecvent.
Mie chiar in placea supernova, dpdv al aspectului,caroserie,chiar si interiorul mi se parea mai "clasic" dar vad ca e cam raie fata de golf 3 care se tine bine.
Maskatu
Macar ai mers vreodata cu matizul? Am mers eu ceva km si iti pot spune ca este o masina mult mai inchegata decat super nova. Chiar daca aparent are tot plastice ordinare, masinuta chiar se tine bine pe drum, mai ales daca o "incalti" cu gume adecvate.

restul e' cancan.
ArtVandelay
Si consuma mai putin decat supernova, piesele sunt considerabil mai ieftine, portbagajul e satisfacator (mai mare decat pare din exterior)
Maskatu
iegzact. Cel cu care am mers eu avea ~80 mii km si pot sa spun ca se comporta precum o super nova de 20-30 mii km. Iarna cu gume de iarna deschideam drumul pe strada dupa ce ninsese toata noaptea. Si chiar sunt ieftine piesele, plus de asta gasesti multe piese compatibile care chiar sunt bune, adica nu mizerii gen conex sau asam.
djasu82
la dns-ul meu din 2003 in coace am schimbat filtrele uleiul , o distributie - doar curea si rola , un pivot doua amortizoare 2 spate la fel si arcurile de spate. Bonusuri - tablou bord logan , oglinzi retrovizoare cu reglaj si incalzire , antifonare completa interior siliconat chedere intarit spatele becuri xp si cam atat.
Deci intretinerea e ieftina la asa zis cotet peroti ... dar mai cotet e 1300 ..
gcgeorgescu
Hmm, daca ar fi sa cumpar o super nova in momentul de fata, as tine cont de urmatoarele repere:
-sa fie din 2002-2003
-sa fie clima, daca se poate si cu jante aliaj
-sa nu aiba deloc rugina, sau cat mai putina
-sa aiba maxim 50-80 mii km
-maxim 2 propietari
-sa aiba itp-ul abia facut, sau de maxim 3-4 luni
-sa fie intr-o stare tehnica buna spre foarte buna

Nu de alta dar va recomanda asta cineva care a bagat in masina in ultimii 3 ani, aproximativ 1000 de euro (piese, consumabile si manopera).



asta e parerea lui maskatu. in afara de itp care tre facut la anu in iunie a mea se incadreaza si mascatu poate sa confirme , accept orice test si inca ceva. accept un cielo bun chiar daca consuma 15-16. dar sa fie ca dacia mea. sau un matiz cu aer servo si geamuri (asa ca un fier de calcat).
deci, initiatorule de topic daca vrei un dsn buna, poti sa imi gasesti tu variantele astea si e ata.
nu uita: masina mea e mai mult ca ok , tehnic si estetic, alte detalii le vom discuta fata in fata.

23 Oct 2011, 09:34:
am uitat sa iti spun , nu mai cauta dsn uri caci ca a mea nu gaesti pe la targuri sau situri de vandut masini. garantez asta cu capul. tot ce vezi tu are rugina la oala cat casa si praguri spate (ascunsa cu mici retusuri pentru vanzare). eu am avut un mic accident in dreapta spate , mi-a spart stopul si strambat un pic, dar un pic de tot. am refacut-o si nici nu iti dai seama ca sa intamplat ceva. (unchimu vopsitor de 30 de ani , prieteni tinichigii, etc). am vazut masina mea fara bara in spate si date jos de pe la ea unele plastice si tot asa. crede-ma ca nu am vazut gram de rugina.
apropo cu ocazia mini accidentului am retusat-o si pe aripa stanga spate. dar vei vedea daca vei fi interesat!?
robert1991
nu e nici scump matizul ! In Supernova intr-un an si cateva luni am bagat pe putin 20 mil ! in piese ce picau sau rugina! pe cand la logan pana acum in un pic mai mult de jumatate de an nu mi-a picat nimic ! ca am schimbat eu mai multe piese pentru siguranta mea e altceva (distributie , discuri , placute , bujii , uleiul si filtrele) ! astea cam trebuie schimbate la orice masina cumperi sh ! exista cazuri si cazuri..depinde cum gasesti masina , daca stii la ce sa te uiti etc .

mie sincer acum imi pare rau ca nu am luat matiz in loc de supernova ca prima masina ! tot asa ziceam ca e urata si are portbagajul mic ! astea sunt nimicuri ! eram si eu la inceput , nu stiam ! acum pentru mine culoarea , portbagajul sau mai stiu eu ce nu mai conteaza ! Sa fie buna la motor si fara rugina !
spielbergl
Am avut aceeasi dilema in februarie (SuperNova, Cielo, Golf3), buget tot 1500Euro, pana la urma am luat SuperNova, 2002, 56mii km. 1470Euro. La bani astia Cielo iei dar o iei gata coapta, Golf3 iei buna dar neinscrisa, deci ce mai ramane? A... Solenza gata coapta si ea la 1500. Sunt multumit cu SuperNova, nu are rugina, troncane hayonul dar nu ma intereseaza, consuma putin, e ieftina de intretinut, a mea e fara AC, dar daca cauti bine gasesti una buna cu AC la banii acestia.
donlucyan
ca veni vorba de masini un prieten a cumparat cam acum 2 saptamani un golf3 ,94 la 1650 euro,arata bine merge tot la fel de bine,rugina asa si asa ca la orice masina mai veche ,deci sa nu crezi ca gasesti golf 3 neinscris la 1500, gasesti si inscrise destule si in stare buna dar mai bine ai cumpara un matiz sau mai degraba o supernova intretinuta pe la 1600 euro sau mai strangi ceva si o cumperi pe a lui ianys supernova cea albastra.
adrian.petrov
Salutare,
Desi sunt posesor de supernova, realizez ca structura de rezistenta a acestei masini este foarte slaba ( cred ca de asta si-au dat seama si frantuzii de la dacia care au abandonat acest proiect si astfel au dezvoltat loganul - care d.p.d.v. al structurrii de rezistenta este net superior ), se mai adauga o tabla netratata corespunzator care rugineste usor - si de aici cheltuieli de intretinere sulplimentare.
Articulatii, motor , cutie si accesorii sunt cam aceleasi - desi loganul are airbaguri ceea ce supernova nu are.
Asa ca eu consider ca intre supernova si logan, as alege dedeparte loganul ( nu vorbesc de alte marci ) daca ar fi sa aleg.
Supernova ar merge achizitionata daca o iei de la cineva cunoscut, masina de familie pe la 35000- 40000 km, iar pretul de achizitie sa fie 2000/2500 lei - asa zisul chilipir ; altfel nu merita sa te incurci cu ea - dupa aceea vezi tu cati bani mai bagi in ea . rolleyes.gif
djasu82
da dar ce te faci ca si la logan bagi bani in intretinerea tablei iar la o tamponare frontala dai coltu biggrin.gif Sincer sa fiu cat dai pe un logan mai bine iti iei un sh un ford sau astra la 4500 de euro cu 4 ani mai vechi.
powertodacia
supernova la 2mii de lei? pai daca o dezmembrez si vand motoru si cutia iau atat pe ea.

1 Nov 2011, 15:07:
toata lumea stie ca o supernova cat de cat buna care mai mergi 1an 2 cu ea fara sa ingropi bani in ea costa peste 1500 euro. si ma refer la varianta fara AC

1 Nov 2011, 15:08:
Legat de suma de 2000-2500 lei pe care ai spuso...atat am dat io pe urmatoarele piese ca sa o pot face masina dinou: planetara originala, ax volan + mitraliera+caseta+bielete+pivoti++bascule+geometrie+parbriz
spielbergl
Hai ca asta-i tare, gasiti-mi si mie una de familie, cu 35, 40 mii km si cu 2000/2500 lei. Legat de Matiz mi-a trecut si mie prin cap... doar ca eu am copil mic si am nevoie de spatiu pentru bagaje, in rest e ok pentru prima masina. Confortabila este, fiabila este, destul de noua este, consuma putin, atentie insa multe Matizuri au facut distributie sau taximetrie!!! Atentie de la cine cumperi Matiz!
@donlucyan Eu nu am gasit... nu la banii astia. As fi preferat Golf3 (4usi sau combi) la 1500 Euro inscris si in stare buna am cautat destul dar am renuntat pana la urma.
powertodacia
U v am zis pe ce am dat banii astia, dar daca poate la 500 euro iei o SN cu 200 mii km bagi vreo o mie euro in ea garantat sa nu iti fie rusine pe strada.
se stie ca o sn buna e peste 1500 euro iar solenza peste 2000 e...mereu a fost distanta de 500 euro intre ele. o solenza cu ac si geamuri o iei la 2500 maxim iar o sn 2003 ingrijita si cu aer/gpl eventual cum am io o iei la 1900-2000.
io unu nu mi as da masina sub 2 mii euro atata timp cat gpl ul in 2007 a costat 600 euro sa il montez iar aeru conditionat care din orice punct de vedere MERGE ACCEPTABIL ma costat sa il pun 1 mie euro. doctorasu mi l-a montat, iar masina ca achizitie in 2007 a fost 3 mii euro si vezi ca merge si azi perfect.
and_rei
daca aveam curte imi dezmembram supernova nu o mai vindeam toata.as lua mult mai mult pe ea asa
donlucyan
spielbergl-nu se mai merita golf 3 ,deja are o varsta foarte mare 17 -18 ani ,eu unu nu cred ca e cine stie ce de golf3,pt ca am mers in el ca pasager cat si la volan si nu mi se pare a merge mai bine ca supernova mea ,chiar mai nasol,sa il iei si cu motor de 1,4-1,6 benzina nai facut nimik ,deci sfatul meu este feritiva de golf 3,pai la 2600-2800 euro cam asa e unul interetinut si fara gram de rugina,mai bine cumpari un logan care e net superior golfului credema ca stiu ce vorbesc ,am testat toate cele 3 masina si cea mai buna dintre toate a fost loganul,deci nu mai laudati atat golful ca e prea batran saracu si cu prea multi km si cu multa rugina depine de masina smile.gif
djasu82
QUOTE(powertodacia @ 1 Nov 2011, 17:11)
U v am zis pe ce am dat banii astia, dar daca poate la 500 euro iei o SN cu 200 mii km bagi vreo o mie euro in ea garantat sa nu iti fie rusine pe strada.
se stie ca o sn buna e peste 1500 euro iar solenza peste 2000 e...mereu a fost distanta de 500 euro intre ele. o solenza cu ac si geamuri o iei la 2500 maxim iar o sn 2003 ingrijita si cu aer/gpl eventual cum am io o iei la 1900-2000.
io unu nu mi as da masina sub 2 mii euro atata timp cat gpl ul in 2007 a costat 600 euro sa il montez iar aeru conditionat care din orice punct de vedere MERGE ACCEPTABIL ma costat sa il pun 1 mie euro. doctorasu mi l-a montat, iar masina ca achizitie in 2007 a fost 3 mii euro si vezi ca merge si azi perfect.
*


Pai mai pui 45 de milioane si iti iei golf 4 sau astra g ... masini robuste tabla ca lumea nu precum loganul ,cielo, matiz, intretinera acceptabila chiar daca ai 10 milioane salariu...
Cine mai da 2000 de euro pe o slz ??? Sincer sa fiu are aceeasi tabla ca sn , loganu .. consuma la fel ca o sn , are cutia proasta fata de sn ... nu mai troncane desi se poate face si la sn .. are bordul naspa dar se poate pune usor un tablou de logan ... raceste mai bine daca are ac fata de sn si cam atat. De servo nu vorbesc fiindca nu e servo asistat si cam atat... Geamuri si oglinzi eletrice se poate pune la sn , am e ok. Una peste alta nu se mai merita o masina romaneasca fie ea noua sau veche .
BoR
Referitor la calitatea tablei,mi se pare ca cea de pe Supernova este mai slab tratata decat cea a Loganului(nu am vazut Loganuri gaurite de rugina,ci doar rugina de suprafata). Tabla de pe Supernova/Solenza imi pare a fi insa mai rezistenta la deformare,parca nu se indoaie atat de usor,nu este atat de ''moale''.
donlucyan
asta e fiecare se multumeste cu ce are,poi daca omu nu are bani sa ia ceva strain tine dacia ,dar eu unu am si un opel astra B dar este foarte scump la piese ,asa mai bine tin supernova ca masina de iesiri mai scurte.
powertodacia
imi iau cu 3 mii euro golf 4 in care bag bani sa mearga? mai am io prieteni cu g 4 din 2003 si au cel putin alea de 1.6 16 v toate pb cu egr, mananca uleiu, racordu flexibil ,si multe altele....cred ca a bagat in ea cam 80 mil in 5 luni

1 Nov 2011, 20:19:
dar ai golf 4 smile.gif esti ciumeg
djasu82
egr au toate si cum lenea e a draqu la roman ... cum dracu sa nu se blocheze biggrin.gif , egr-ul se da jos se curata , si eu am la opel egr , si odata pe an ai acord personal o ingrijire . Egr-ul se mai poate anula dar daca dai in trafic de rar iar apar noxe la evacuare mari si de aici probleme...
NorbertC
Eu mi-am luat o supernova, acum 2 luni, și am făcut cu ea 7500km. Până acum, sunt foarte mulțumit de ea, nu e ruginită tot ok. Are 148000km, nu consumă ulei și, până acum am schimbat doar piese ce trebuiau schimbate, telescoape, ceva bucșe, bieleta dreapta, am făcut schimbul de ulei + filtre și bujii. Tot s-a ajuns la mai puțin de 150 euro fără manoperă, și se comportă foarte bine pe șosea.

Aș recomanda supernova, dacă nu ești deranjat de chichițele ei și dacă găsești una chiar bună, nu ai să regreți. smile.gif
donlucyan
cu ce pret ai cumparato?
powertodacia
nu inteleg de ce schimbati doar cate o bieleta si faceti geometria si la anu pica si cealalta...cumparati ambele....normal asa se schimba, iar deabia atunci poti oferi calificativ masinii si comportament de drum.
Maskatu
A schimba bieleta doar pe o parte e ca si cum ai merge cu un cauciuc nou pe dreapta si cu unul tocit pe stanga.
CrysMM
Eu cred ca se merita cumparata daca este in stare buna, nu alergata cu sute de mii in bord sau sub bord biggrin.gif

In momentul cand am achizitionat-o, cred ca am cautat cam 2 luni. Am cheltuit ceva bani cu drumurile, dar a meritat. In 3 ani si ceva am putin peste 200.000 km rulati.

Ca investitii pot spune asa: planetare, bielete directie, telescoape fata, rulmenti fata spate pe partea dreapta (schimbati degeaba, era de la cauciucuri huruitul), un pivot, bobina inductie, baterie, anulare antidemaraj, motoras pompita stergatoare, 2 jante, schimbat crucea cardanica la ax volan, becuri far, evacuarea (tobele - mai bine le carpeam pe cele vechi), releu dezaburire luneta, un buton in bord (nu mai stiu care). In rest consumabile la timp.

Am mai schimbat in vara asta: caseta directie cu bieletele aferente, butuc roata dreapta, faruri si bara din fata, semnalizari, toate astea in urma unui accident.

Per total sunt super multumit. Am dat pe masina 2000 euro si nu m-a lasat niciodata in drum.

Sa nu uit, am mai facut mici retusuri la caroserie, deh, rugina.

Ce ma bucura este faptul ca masina trage la fel ca in prima zi cand am cumparat-o si nu imi da nici un motiv serios de schimbare.

Nu zic ca este masina perfecta. Face parte din gama low end. Nu am servo, aer, abs, troncane (asta din vina mea ca nu am luat masurile necesare, am amici cu DSN la care nu se aude aproape nimic in ea, dar toata ziua le bibilesc, eu nu am timp de asa ceva, dar am ajuns sa nu ma mai deranjeze).

Avand in vedere ca o folosesc 95% pentru a-mi castiga existenta (nu taximetrie), si 50% din drumurile pe care circul au un grad de deteriorare intre 15 si 60%, este masina perfecta pentru mine.

Edit: Daca ar fi sa o schimb, as cumpara un Chevrolet Aveo din 2007, 1,4 16V. Cunosc lotul asta de masini indeaproape. Rezistente, motor de 94 CP (are ceva viata in el), piese de schimb ieftine, pret de achizitie mic, dotari: climatronic sau AC, servo, ABS, oglinzi electrice, nu scartaie, nu troncane, nu pica toata ziua cate ceva, piese de schimb ieftine (unele mai ieftine ca la DSN !?!). Cunosc cateva masini indeaproape, cu una chiar am facut destui km, merg cu ea in service doar pentru schimburi de consumabile. Aveo cu 130.000 km (singura interventie la ea fiind flansele la amortizoare si consumabilele de rigoare la timp) a trecut ITP-ul brici, nu mi-a venit sa cred, ma asteptam sa ma trimita sa schimb diverse.

Cat despre Golf 4, cunosc si eu. Cu o suta si ceva de mii, ragalii curate. Piese scumpe, consuma ulei. Nu de alta, dar am o ruda care il are de nou, intretinut, totul schimbat la timp. Se pregateste la 150.000 sa-l duca in targ sa scape de el. Nu tine cu familia.
powertodacia
poti gasii dsn si cu 60 mii km reali facuta varza. poti gasii si cu 150 mii km reali in stare exceptionala.
nu e regula ,kilometrii multi....
NorbertC
Așa e, și vreau să schimb și pe partea cealaltă, numai că aveam joc în roata dreaptă, și nu mai puteam merge cu ea așa. Cu siguranță, nu am schimbat piesa că aveam eu toane, ci că a trebuit urgent schimbată. smile.gif

Am vrut să cumpăr mâine și pe cealaltă parte, numai că, am luat țeapă cu cauciucurile de iarnă SH, au un defect, nu mai au dinalea pe stoc, de aceeași dimensiune și SH și trebuie să plătesc diferența dintre a mele și altă pereche de cauciucuri noi, pe scurt, mare măgărie, și o problemă de care chiar nu aveam nevoie....

App preț, am cumpărat-o cu 700 euro de la o cunoștință, mașină neforjată, de garaj. smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.