Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Accidente
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44
4x4
QUOTE(marksman @ 25 Oct 2018, 22:20)
Pemfeu, doojda ani, viteza.
*



"cei doi tineri care au scăpat cu viață din teribilul accident" pana la urma nu e asa rau in bmw, nu am nimic cu cei care aleg marca asta, problematica e mentalitatea soferului.

Daca iti place sa conduci ca benveistul ala, poti sa o faci si in golf 4 variant, si in a4 din 2004 si intr-un peugeot. Idioti sunt multi, si au permis.
ady77
MOS esti bine?
marksman
QUOTE(4x4 @ 26 Oct 2018, 07:01)
"cei doi tineri care au scăpat cu viață din teribilul accident" pana la urma nu e asa rau in bmw, nu am nimic cu cei care aleg marca asta, problematica e mentalitatea soferului.

Daca iti place sa conduci ca benveistul ala, poti sa o faci si in golf 4 variant, si in a4 din 2004 si intr-un peugeot. Idioti sunt multi, si au permis.
*


E plin de idioti care cred ca daca au bmw inseamna ca ei sunt piloti de curse. Din pacate, astia-s si cei mai vizibili.
Apropo de idioti cu bolf 4: saptamana trecuta dorea unul sa-mi demonstreze ca "face" Passatul. Oricum la 105 CP nu are deloc pretentii sportive. L-am lasat sa se duca, stiam ca dupa pod e o groapa. A luat-o in plin, desi a franat, am trecut pe langa el si l-am salutat zambind.
MuciX
QUOTE(marksman @ 25 Oct 2018, 22:20)
E plina parcarea de bavareze, zici ca e autohaus.
*


Alea-s inofensive, probabil toate 320d. Greu sa te omori cu ele.
marksman
Si x3-uri, plus vreo doua x5.
dizzy
QUOTE(marksman @ 26 Oct 2018, 10:47)
E plin de idioti care cred ca daca au bmw inseamna ca ei sunt piloti de curse. Din pacate, astia-s si cei mai vizibili.
Apropo de idioti cu bolf 4: saptamana trecuta dorea unul sa-mi demonstreze ca "face" Passatul. Oricum la 105 CP nu are deloc pretentii sportive. L-am lasat sa se duca, stiam ca dupa pod e o groapa. A luat-o in plin, desi a franat, am trecut pe langa el si l-am salutat zambind.
*



Si tu dai la operatie! radmasa.gif
Acu cateva zile mergeam cu un coleg, cu Kuga, pe un drum de tara.
Colegul are ca masina personala un VWPassatCC. In timp ce rulam cu vreo 60-70 km/h, s-a facut deodata un sant in fata- Hodronc-tronc, apoi inca unul - hodoronc-tronc.
Zice colegul: - Daca dadeam cu CC-ul, eram pieton acum!

HAi mah ca 320d de fro 150-200 cp nu e gunoi pe drum.
maho
Unul urat, de zilele trecute.
Taximetristul probabil scapa cu o amenda, in cel mai bun caz. sad.gif
DannyY
Ouch. Da' nenea rosu (acum decedat) de ce oare mergea la aspiratie in spatele Dusterului?
4x4
Nu parea ca merge lipit, ci pur si simplu venea tare din spate si in loc sa il trosnesca pe duster in fund a zis ca mai bine il ocoleste si a tras ca panicatu de volan sa intre pe contrasens intrun accident frontal. Top choice, bara spate imaculata a dusterului ii ramane datoare for his service.
psychoo
Ala rosu se grabea sa il depaseasca pe duster care mergea pe 2 benzi sa nu ii permita depasirea. Se vede ca e indecis, deci l.a vazut si pe rosu dar si pe cel ce iese de pe straduta.
Poate s.au sicanat de ceva vreme, nervii inflamati -> reflexe exagerate si nepotrivite.
Si cel care iese de pe straduta a fortat, banda lui nefiind libera si putea sa il vada pe rosu ca vine tare pe banda 2, dar l.a durut in bascheti.
Singurul nevinovat e cel de pe contrasens
maho
Naiba stie ce-o fi fost exact acolo, ca dusterul de cand apare in cadru e calare pe ambele benzi (pe linia dintre ele) cam cu mult inainte de intrarea taxiului, iar ala cu rosu venea (si el) cam tare... parc-ar fi fost o sicanare. Acolo e o zona de viteza.
Agrig
Probabil ala cu Duster-ul ar fi vrut sa schimbe banda, cel rosu din spate venea tare din spate, Dusterul a ezitat sa treaca pe banda 2 si de aici in colo deja a fost manevra nefericita a celui rosu.
Dumnezeu sa`l odihneasca`n pace, a murit nevinovat.
DannyY
Nevinovat, dar cam grabit, dupa parerea mea. Umila.
4x4
Nu doar dupa parerea ta, ci si dupa rezultatele accidentului, in oras sa iti dai fatality nu prea suna a condus responsabil. Avea macar centura?
Agrig
Domnule, la un moment dat, toti am fost grabiti, poate mai tare decit cel care a decedat...
Dovezi exista, cred ca la fiecare e cite un PV...
maho
QUOTE(4x4 @ 5 Mar 2020, 22:51)
Avea macar centura?
*


Mai are vreo importanta acum?
Tipa care venea din sens opus e-n spital, grav. Pe taximetrist (plecase de la locul accidentului) l-a gasit politia, are dosar penal.
(din surse media locale)
dizzy
Dosar penal pt că...?
Nu a fost implicat în accident dpdv legal.
Moral, desigur, dar legal nu.
Eventual ii da o neasigurare la schimbare sens... Maxim o suspendare de permis.
Nu poate fi făcut responsabil de infarct.
MuciX
Pai aia e clar neacordare de prioritate, ce vinovat moral? nedumerire.gif
bion
Ala cu taxi a fortat intrarea be banda la stilul lor. Las ca ma strecor.Ala venea maia tare , s-a speriat nu a mai avut timp sa evite decat instinctiv in stg.Deci domnu taxi vinovat pentru neacordare de prioriate care a genarta accident mortal.Faptul ca a fugit denota ca stia ce a facut.
GBX
Probabil este acuzat de favorizarea accidentului.
DragosP
Și unde e asta cu "genarta" în codul rutier?
BLUE R 19
Condusul necesita tot mai mult aptitudini de pilotaj; cu mult, mult, foarte mult peste jumatate din soferi nu le au, nu ar putea sa treaca niste teste relevante de reactie eficienta, acuratete a traiectoriei, instinct, perceptie reala in timp si spatiu, rationament activ privind dinamica, urmarile unor manevre complexe.
ady77
Plecam de la premisa ca nu suport taximetristii, dar in cazul dat, ala cu masina alba mergea pe banda 2 cand a inceput sa se bage ala cu taxi-ul, apoi a vrut sa se mute pe banda 1, a revenit ca era ala pe banda 1. Mi se pare ca ala cu masina alba conducea cam haotic.

6 Mar 2020, 12:25:
PS: Care e limita de viteza in Brasov?
dizzy
Nici mie nu imi plac genul asta de soferi paradoxali: Stau toata ziua in masina si tot prost conduc.
Totusi, acolo s-au intalnit asa:
Taximetristul nesimtit cu Duster-istul haotic si grabit si cu Meganistul rosu si mai grabit, haotic si nestapan pe volan.
Daca Dusterul pleznea taxiul, ala rosu cred ca tot intra in Duster sau pe contrasens
Daca cel rosu mergea mai incet si pastra distanta, ar fi rezolvat din frana

Daca faci abstractie de filmare, ramane un sofer care a intrat pe contrasens si a lovit un vehicul care circula regulamentar.

Sa-i fie tarana usoara!
ady77
Ala cu masina rosie parca s-a dus prea mult in stanga pentru cat era nevoie ca sa evite masina alba...
GBX
Instinct pur. Nu se aștepta, doar a reacționat.
ady77
Pacat ca nu a mai avut instinct si invers...

maho
QUOTE(dizzy @ 6 Mar 2020, 11:49)
Dosar penal pt că...?
Nu a fost implicat în accident dpdv legal.

Greseala mea, nu are taximetristul dosar, dar e parte in dosar, cercetare "in rem".
Se pare ca decesul a fost cauzat de un infarct?!
QUOTE(ady77 @ 6 Mar 2020, 12:17)
Care e limita de viteza in Brasov?
*


blush.gif
Lord Hades
50 km pe h.

Ala roșu pare să fi fost un opel astra. Decesul a survenit în urma impactului, a murit de frica cum se zice in popor.

Inițiatorul acestui accident este fara doar si poate taxiul. Din cate cunosc eu, poate intra cel putin ca si culpa comună.

Accidentul putea fi evitat dacă soferul cu opel nu se panica. Parerea mea.
maho
Teoretic e 50, da' practic sunt multe zone unde se poate merge mult peste, si se profita de asta. Asta e si bine si rau, depinde...
radian
Consoarta azi a comis-o iarasi...

Are permis de conducere de aproape 40 de ani dar ii este o frica teribila si sa fie pasager in masina darmite sa conduca.

Asta vara, dupa ce am facut acrobatii cu loganul verde de m-am imburdat cu el (paguba totala) a zis ca nu se mai urca in masina in viata ei. Dupa ce am schimbat caruta cu loganul albastru s-a mai urcat de cateva ori dar exclus drumuri lungi...

Are pasiunea sa "pedaleze". O face aproape saptamanal. Azi, le-am dus pe ea si pe o amica de a ei pana in Parang la telescaun, de acolo urmand sa urce cu telescaunul pe munte si apoi sa coboare pe jos pana in oras. Adica vreo 2, 3 km regim de munte pe timp de iarna si inca vreo 15 pe asfalt. Placerea babelor, cica, mersul pe jos face piciorul frumos...

Le-am lasat lasat la statia de plecare telescaun si mi-am vazut de drum. Instalatia de transport pe cablu a intrat in avarie si un nene cu un SUV s-a oferit sa le duca pe varf. Pe drum, un alt nene cu un autoturism derapat intr-o parloaga il opreste si ii cere ajutorul. Leaga auutoturismul, oamenii de la munte se ajuta intotdeauna... Baga mare si din prea mult elan se propteste cu SUVul intr-un copac si consoarta cu capul in parbrizul SUVului...

Nu-i grav dar banuiesc ca urmatoarea calatorie cu masina o s-o faca peste multe luni...
bion
Cand se fac manevre din astea pasagerii coboara
Io zic sa mearga la manastire o vreme, sa nu fie ceva semne unsure.gif
bmwh548
Uneori preferi ca masina sa fie mai grea pentru mai multa aderenta. Zic si eu.
radian
QUOTE(bion @ 27 Nov 2020, 21:51)
... Io zic sa mearga la manastire ...
*



Ptiu drace...


bion
QUOTE(bmwh548 @ 27 Nov 2020, 22:03)
Uneori preferi ca masina sa fie mai grea pentru mai multa aderenta. Zic si eu.
*


Moldofiene, ak doamna e grasă ohmy.gif
radian
radmasa.gif
bmwh548
Departe de mine asemenea ganduri.
Agrig
QUOTE(radian @ 27 Nov 2020, 20:44)
Pe drum, un alt nene cu un autoturism derapat intr-o parloaga il opreste si ii cere ajutorul. Leaga auutoturismul, oamenii de la munte se ajuta intotdeauna...




Intodeauna in masinile mari aveam sufa de tractiune si daca era cineva cu probleme il ajutam, era o cutuma a noastra.
E buna insa sufa elastica, cea de otel e pacatoasa, intr`o iarna am oprit sa`l ajut pe un nene cazut in sant, zapada batuta pe drum, nici o sansa n`am avut insa a venit un alt coleg de trafic cu un Range care mi`a aratat cum se face, cu soc, adevarat, i`a scos insa i`a indoit punctul de ancorare, nu a inteles ca sufa mea era din otel de 16mm si a smucit cit a putut de masina desi i`am spus sa n`o faca.
radmasa.gif
Lord Hades
QUOTE(radian @ 27 Nov 2020, 21:44)
Consoarta azi a comis-o iarasi...
Baga mare si din prea mult elan se propteste cu SUVul intr-un copac si consoarta cu capul in parbrizul SUVului...
*



Chestia aia de atârnă pe stalpul mașinii, pe interior, de ii zice centura de siguranță, tocmai pentru situații dinastea e pusă acolo. Data viitoare doamna Radian sa o utilizeze cu plăcere si incredere.
In rest ii doresc multa sanatate.
bion
E din aia autonomi nu se lasa legata laugh.gif
radian
Te asigur ca avea centura de siguranta pusa. Este prima ei grija cand se urca intr-o masina.
sorin1983
neglijenta pedepsita:
https://www.money.ro/o-soferita-din-iasi-fa...ta-unui-scuter/
bion
QUOTE(radian @ 1 Dec 2020, 09:12)
Te asigur ca avea centura de siguranta pusa. Este prima ei grija cand se urca intr-o masina.
*


Si atunci cum dreac a ajuns cu extremitatea cefalica la parbriz?
radian
Ia fa o experienta cu solnita ta. La masinile vechi centurile de siguranta sunt decalibrate. Cu ani in urma si mosul meu a patit o chestie similara cu o Dacie papuc.
einstein1984
Asta ma intrebam si eu.... Statea aplecata sa ia ceva de pe jos?
wolfin
Cand n ai ce face sambata la 7

wolfin
Altul...
IRONICK
Incep sa fie dese accidentele de tipul asta.
Nu ca as lua aparea majoritatii care conduce bezmetic, dar nivelul zgomotului este foarte mare pe timpul zilei in Bucuresti.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.