Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ASIGURARE
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Diverse - Dacia SuperNova
Pages: 1, 2, 3
Maskatu
Mergi inapoi la inspectorul de ti-a dat foile si spune-i ca ti se refuza reparatia de catre serviceuri.
Fytze
ma duc maine sa vad ce si cum:(
Maskatu
Sau mai incearca in 2-3 service-uri. Eventual suna si la csa .
Fytze
auzi maskatule dar nu au cum sa imi dea dauna totala? :-?
Maskatu
Daca vrei dauna insista de dauna dar tot trebuie sa vorbesti cu un agent. Despre ce firma vorbim? Astra, carpatica? Mai mult de 3-4 mii de lei nu vezi. Daca cumperi sh s-ar putea sa iti ajunga pentru reparatii. Acum depinde si la ce tinichigiu mergi.
Fytze
EUROINS are cat sa imi dea pt dauna totala?
Maskatu
Euroins e tristete mare. De unde sa stiu cat sa iti dea? Vorbeste cu ei.
Fytze
au zis ca imi dau 15mil pt regim propiu
fuzzzy
deja se cam exagereaza pe aici...
Maskatu
Nu iti ajung 1500... Poate doar sa cumperi piesele sh. Dar si pentru manopera si vopsit... No way.
cnada
Pentru o daună asemanatoare mie mi-au dat cca 3650 ron cei de la Uniqa respectiv daună totală, si asta fara nici o obiectie din partea lor...deci pana la urma conteaza doar asiguratorul...un motiv in plus sa incercam sa ne amintim de asta atunci cand incheiem polita de asigurare vorba romanului "ce tie nu-ti place altuia nu-i face"! smile.gif
Fytze
ai dreptate cnada

7 Dec 2012, 21:02:
AVETI IDEE CAT TREBUIE SA COSTE DEVIZU PENTRU DAUNA TOTALA?
donlucyan
QUOTE(Fytze @ 7 Dec 2012, 09:40)
ai dreptate cnada

<span class='edit'>7 Dec 2012, 21:02:</span>
AVETI IDEE CAT TREBUIE SA COSTE DEVIZU PENTRU DAUNA TOTALA?
*


Din cate stiu eu trebui sa depaseasca jumatate din pretul masini reparatie si va fi dauna totala.
Fytze
nush ce sa zic ma duc luni la astia la pipera sa vad ce pot face
klaus
QUOTE(donlucyan @ 8 Dec 2012, 11:20)
Din cate stiu eu trebui sa depaseasca jumatate din pretul masini reparatie si va fi dauna totala.
*


In norme scrie negru pe alb, la art. 50:
QUOTE(ordinul 14 pe 2011 a CSA)
(13) Dauna totală se definește ca fiind situația în care cuantumul pagubei, așa cum a fost definit la alin. (3),  depășește 75% din  valoarea vehiculului la data producerii evenimentului
Fytze
cam cat costa 75% ?
Maskatu
Depinde cat mai valoreaza in cataloagele lor una "intreaga". Probabil sub 1000 de euro.
Maskatu
Sa inteleg ca ai pus masina la dezmembrat pentru ca ai renuntat la despagubiri sau ai rezolvat si cu asigurarea?
mafiozzo
Doamne in ce tara traim, chiar nu inteleg, tu ai masina ta, buna, nelovita neatinsa, si iti vine un milog te loveste si stai 2 sapt numa ptr constatare? Apoi pana iti baga ei banii inca vre-o luna. Asa am patit si eu la sn cand am lovit-o pe regim propriu imi dadea 22 de mil, si la service costuri totale a fost 68 de mil parca asta era acu 2 ani.

Intr-un fel fi fericit ca ti-o dat asigurarea, mie mi-o luat un batran[ numa astia se baga in mine ] la opel toata oglinda, si nu o vrut sa imi dee asigurarea, el era pe partea mea de mers, venea din contrasens si cica eu eram pe banda lui in fine, politistu o stabilit inculpatu si pagubitu, si la sfarsit nu mi-a dat asigurarea de am scos din buzunaru meu bani ptr oglinda noua motoras nou etc.

Feriti-va pe cat puteti...
Maskatu
Cu politistul de fata nu a dat asigurarea? Pai si politistului nu i-a aratat-o?
Fytze
PANA LA URMA AM LUAT BANI DE LA ASIGURARE SI AM DUSO ASTAZI LA REPARAT MA DUCE UNDEVA LA 1700 Ron reparatia cu cunostinte. Iar eu am luat 1900 de la asigurare
donlucyan
QUOTE(Fytze @ 11 Jan 2013, 15:06)
PANA LA URMA AM LUAT BANI DE LA ASIGURARE SI AM DUSO ASTAZI LA REPARAT MA DUCE UNDEVA LA 1700 Ron reparatia cu cunostinte. Iar eu am luat 1900 de la asigurare
*


Ai facut o alegere foarte buna.Sper ca cei ce la service sa o repare foarte bine .
Te va tine o luna de zile cu ea in service poate si mai mult.
Bafta!
Fytze
donlucyan imi pare rau dar nu este asa in maxim 1 sapt o am acasa
donlucyan
QUOTE(Fytze @ 11 Jan 2013, 20:42)
donlucyan imi pare rau dar nu este asa in maxim 1 sapt o am acasa
*


Ar fi chiar foarte bine sa o ai intr-o saptamana terminata ,dar nu prea imi vine a cred.
Fytze
Donlucyan maine e gata masina tongue.gif
donlucyan
QUOTE(Fytze @ 20 Jan 2013, 23:31)
Donlucyan maine e  gata masina tongue.gif
*


Foarte bine,sa bagi cateva poze cu ea. blush.gif
coco_blondu
Am facut o simulare cu noile reguli si modul in care se calculeaza (dupa varsta , ani de condus parca si inca ceva...) la nu stiu ce firma ma costa 11 milioane(una mai capabila) iar la carpatica 7 mil ceva gen........macar de as fi avut o masina straina sa-si merite banii, dar asa mai pun inca 50 de mil si-mi mai cumpar 1 supernova cat de cat:)))
donlucyan
QUOTE(coco_blondu @ 22 Jan 2013, 19:11)
Am facut o simulare cu noile reguli si modul in care se calculeaza (dupa varsta , ani de condus parca si inca ceva...) la nu stiu ce firma ma costa 11 milioane(una mai capabila) iar la carpatica 7 mil ceva gen........macar de as fi avut o masina straina sa-si merite banii, dar asa mai pun inca 50 de mil si-mi mai cumpar 1 supernova cat de cat:)))
*


Pai la 50 cumperi o supernova intr-o stare cat ce cat bunicica.
Maskatu
La 5000 cumperi o super nova clima din 2002-2003 care sa fie mai mult decat ok. Preturile au scazut mult. Gasesti megane din 2000 cu 2000~2500 de euro. Supernova nu mai este demult 2000.
donlucyan
A arata bine,esti multumit cum au lucrat la masina?
marian_turbo
QUOTE(Fytze @ 23 Jan 2013, 19:28)




cat te-a costat reparatia, cu tot cu spaga?

a iesit bine, felicitari , i-ai mai prelungit viata cu cel putin 2,3 ani..........
aplauze.gif
Fytze
cam 1800 ron ma costat
da sunt multumit de ea;)
florinakee
QUOTE(Fytze @ 23 Jan 2013, 18:43)
cam 1800 ron ma costat
da sunt multumit de ea;)
*


ma bucur ca ti-ai facut-o >:D< , am reusit si eu sa o fac pe a mea biggrin.gif
Maskatu
Daca masina este trecuta pe numele meu in acte, pot sa fac rca pe numele tatalui ca sa fie mai ieftina?
C a t a l i n
Tu crezi că asiguratorii s-au născut ieri?
donlucyan
QUOTE(Maskatu @ 24 Jan 2013, 20:38)
Daca masina este trecuta pe numele meu in acte, pot sa fac rca pe numele tatalui ca sa fie mai ieftina?
*


Ar fi bine daca ar merge,dar din pacate nu se poate.Am incercat si eu la fel ca tine si raspunsul lor a fost nu.
Maskatu
Ma gandeam ca nu se poate dar am vrut sa fiu sigur. Mi se pare mult totusi 350 pe juma de an cu b8. Nu mi se pare corect sa platesc mai mult din cauza retarzilor care fac accidente la o zi dupa ce iau permisul.
Merced
Mai normal era sa platesti o asigurare care sa tina de omul care-i la volan, nu de ala care e proprietarul masinii.
Ca daca eu fac acu' accident cu masina care-i pe numele maica-mii, si ii stric ei bonusul, ce vina are ea?

Mai cunosc de si-au pus masina pe numele bunicilor care nici n-aveau permis, ca sa aiba reducere de pensionar la asigurare si impozite mai mici, ca aia erau pe la tara...
BoR
Eu acum cativa ani am incheiat asigurare cu datele mele personale, masina fiind pe numele tatalui meu. Probabil ca acum situatia este alta, insa pe mine oricum ma avantajeaza reducerea pentru pensionar.
marian_turbo
QUOTE(Maskatu @ 24 Jan 2013, 21:38)
Daca masina este trecuta pe numele meu in acte, pot sa fac rca pe numele tatalui ca sa fie mai ieftina?
*


DA BINEINTELES CA POTI SA FACI, DAR
noua asigurare sa fie IN VEDEREA IMATRICULARII,[ asa o am eu ] dar masina in talon e de fapt alt proprietar, si asigurarea e pe cnp meu si seria de sasiu [[ cu b 0 ]], valabila........... DAR,
masina nu e imatriculata pe numele meu
vad_sunete
da, dar vezi ca acum trebuie sa o si inmatriculezi. data viitoare nu iti va mai face in vederea inmatricularii decat daca prezinti fiscalul pe numele tau.. si asta daca e baiat bun cine o face. altfel, rca-ul se va face tot pe numele celui din talon.

si atentie, aviz si altora.. de la 1 ianuarie 2013 pt asigurarea in vederea inmatricularii pe langa contractul de vanzare-cumparare sau factura trebuie sa prezentati si fiscalul pe numele noului proprietar. fara ele nu se mai pot face asigurari decat la cei care se joaca de-a asigurarile sau se risca pt un amarat de comision.
Maskatu
Pe astia de la astra i-a prostit foamea? Sunt mai scumpi decat allianz si unica. Pe 12 luni m-ar costa 450 la groupama (cel mai ieftin), pe cand cel mai scump ASTRA cu 1.400 RONI. radmasa.gif Asta tinand cont ca la allianz ar costa 800!
quick
astra 1400 roni? astia-s nebuni? pai acuma la sfarsitu lu februarie tre sa o fac din nou, daca imi cer multi bani inseamna ca tre sa schimb asiguratoru.
Mihai_DSN
pai la banii aia cred ca ne vopseste si masina in fiecare an smile.gif
Maskatu
Dat fiind faptul ca au anuntat scumpiri (din nou), am luat de pe acum rcaul. Groupama, 12 luni, b8 (-32%, adica reducere de 150 lei altfel dadeam 615). A costat 466 lei. De la b6 am trecut la b8. biggrin.gif

Pentru cine nu stie, pentru sistemul bonus malus, daca nu faceti accident primiti o clasa pentru rca pe 6 luni si 2 clase pentru rca pe 12 luni.

PS am primit cadou si un dvd cu titi aur. blush.gif
puiu82
Astra,6 luni,clasa b/m 5,30 ani=158 ron pt cazanul din semnatura.

Asta se intampla pe 7 ianuarie.......calculatorul ala ori e defect,ori .....e defect.
Maski........sa invati sa conduci defensiv,da?
Bafta!



P.S.Calculatorul nu e defect........416 ron la astra pe 12 luni......nea Maski.......unde ai calculat,bre?
Maskatu
La tine ca ai 30 de ani... Eu am dat 466. Sper sa dea faliment astra cu tot cu politicile lor si metodele de calcul.
vad_sunete
cine vrea, ma poate contacta pentru cotatii de pret la rca-uri. cam asa mi-a dat mie pt masina mea comparatie rca ieftin si ce fac eu. sper sa nu se inteleaga ca imi fac reclama si alerg dupa asigurari. cu asta ma ocup de vreo 3 ani full time si doar vreau sa va ajut cu preturi mai mici daca pot. o seara buna.
bogdandsn
Auzi daca faci care ar fi pretu pt o super nova 2001 fara acidente am b6 parca pe polita veche si am sub 30 de ani(din pacate)?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.