Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ASIGURARE
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Diverse - Dacia SuperNova
Pages: 1, 2, 3
Fytze
Azi ma lovit unu in spate probabil nu ia placut spatele la supernova mea si a zis sa o aranjeze=)) are asigurare de la EUROINS ce ziceti imi face masina si mie in 2 sapt ?
fuzzzy
Depinde de service in cat timp iti gaseste piesele si mai important in cat timp se da acceptul de plata...
Maskatu
Pana la service ai de mers la constatare. Ori mergi la politie unde primesti autorizatie de reparatie, copie proces verbal vinovat si copie rca vinovat si scapi de grija de a mai merge cu el la constatare euroins. Ori mergi direct la un punct de constatare euroins cu vinovatul, faci amiabila si iei actele cu care mergi la service.

Agentul de la euroins iti va da o lista cu serviceuri partenere. Mergi la unul dintre ele cu actele si masina.

In principiu treaba sta cam asa. Tu poti sa lasi masina la ei de prima data, dar pana aduc piesele pot sa treaca de la 2,3 zile pana la o saptamana.

Si buba mare ce ii doare pe ei, acceptul de plata. Pana nu au acceptul de plata de la asigurator, nu iti dau masina, cu alte cuvinte ti-o tin reparata in curtea lor cat vor ei.

ps colegul distrigaz a stat 3 saptamani pentru o aripa, o bara, si un far...
Fytze
mama:( si a mea e praf spatele:( e clar:((
shade4free
Fyte(nu pot scrie cu tz)
pana sa mergi la constataor sa te uiti temeinic tu la masina,sa vezi cam ce-ti trebuie si ala sa treaca pe deviz,altfel scoti din buzunar

La constatator ala o sa iti scrie ce trebuie reparat,dar el nu o sa vada tot,tu sa ii spui ca la service la demontare o sa mai apara probleme,pe care trebuie sa le treaca si pe alea la deviz,ca altfel pleci cu ea pe jumatate facuta(daca nu ai pe deviz,service-ul nu repara)
Bafta si sa iti faci masina,


atentie la lonjeroane,sa nu fie strambe
mihaicuc2000
Urata treaba am mai auzit si eu de Euroins si sa vezi ca era sa si fiu de-al lor!!!!!

TULAI!!!!!

pe de alta parte spor si sper sa iti gasesti aripi si daca sa sa imi zici si mie de unde?
Fytze
eu mai am o intrebare. era tarziu si probabil nu mai gaseam la ora aia asigurarea deschisa asa ca am luat de la el copie de pe buletin,permis,talon si asigurare si el a zis ca suna maine la constatator ori sa vina el la firma la ei ori sa ne ducem noi la ei la sediu depinde cum vor ei e bn asa nu? masina era de la sprint curier astept sa sune el la aia sau sa sun eu?
Maskatu
La service se face reconstatare. Nu trebuie sa fie trecut totul de la inceput. Cei din service fac poze, le trimit agentului de la asigurari, se face reconstatarea si se repara tot. Nu pleci cu masina reparata pe jumatate si nu platesti de la tine nimic. Nu mai speriati omul degeaba.
mihaicuc2000
Mai nou asa se face, no nu stiam de cand nu am mai avut incidente nici nu stiu ce ii aia constarare amiabila, oricum nici nu vreau sa stiu!!!

Apropo Maskatu ce ii cu apa cand o venit ca la mine nu picura deloc tongue.gif Scuze OFF-TOPIC
Fytze
vedem dimineata ce o fiiiii
Am sunat azi la asigurarea lui si am facut progamare tocmai pentru 28 luna asta pana atunci am facut constatare amiabila e bine?

14 Nov 2012, 17:51:
2 sapt:(
Maskatu
2 saptamani ce?
and_rei
ca tot veni vorba de asigurari eu astazi am vazut ca pe asigurarea mea este trecut fostul nr de inmatriculare deci actualul nr nu are asigurare.Am oprit un echipaj de politie si am intrebat mi au spus ca daca e trecuta seria sasiului nu i problema.L am pus sa se jure smile.gif).Oricum o sa ma duc maine sa mi printeze alta asigurare cu actualul nr.

@cand am facut asigurarea a gresit o ala si l am rugat sa o corecteze.A printat alta cu nr ul bun dar din neatentie mi a dat tot foaia cu numarul vechi.Greseala mea ca nu am verificat.
Fytze
2 saptamani sa astept pana face constatarea ca cica au multe progamari sad.gif e posibil asa ceva?
fuzzzy
QUOTE(and_rei @ 14 Nov 2012, 23:39)
ca tot veni vorba de asigurari eu astazi am vazut ca pe asigurarea mea este trecut fostul nr de inmatriculare deci actualul nr nu are asigurare.Am oprit un echipaj de politie si am intrebat mi au spus ca daca e trecuta seria sasiului nu i problema.L am pus sa se jure smile.gif).Oricum o sa ma duc maine sa mi printeze alta asigurare cu actualul nr.

@cand am facut asigurarea a gresit o ala si l am rugat sa o corecteze.A printat alta cu nr ul bun dar din neatentie mi a dat tot foaia cu numarul vechi.Greseala mea ca nu am verificat.
*



Ca idee, fix acelasi lucru si la rovinieta. Politia se ia dupa numarul de sasiu, nu dupa nr de inmatriculare, deci nu e problema...

Scuze de off-topic.
MyKe89
Oau, deci pe tine te-a lovit in Bragadiru. A fost cam hotarat tipul. Tu esti bine?
Fytze
dap nu am patit nimic doar un mic cucui:D nush cum sa pun poza sa va arat:D cum arata

<span class='edit'>15 Nov 2012, 01:45:</span>
http://imageshack.us/photo/my-images/534/fotografie0072.jpg/

<span class='edit'>15 Nov 2012, 01:45:</span>
dar totusi sa astept 2 sapt pt constatare?
Maskatu
Unde are asigurarea? Probabil la vreo firma de doua parale daca ti-au zis sa te duci peste doua saptamani. Nici macar la astra sau asirom nu se intampla asta. Te duci la punctul de constatare si daca ai noroc sa nu fie multi, pleci cu actele gata de service.

Din pacate o sa te prinda zapezile cu masina in service. Mai pune doua saptamani , chiar trei, pana aduc piesele si pana o repara. In service se sta si o saptamana pentru o bara de inlocuit, la ce ai tu acolo au de munca. Iti spun din experienta nu din auzite.

Si esti cam la limita de dauna totala. Acum doi ani unui prieten cu dsn ce i-a fost lovita doar aripa fata si bara i-a iesit deviz de 1700 lei. Pa tine este mult mai trosnita tabla si fix pe colt unde se repara greu. Daca iti baga hayonul la reparat si nu inlocuit s-ar putea sa fie ok. Baietii din service o sa bage multe ore de manopera pe masina ta.
mihaicuc2000
Maskatu din cate vad eu haionul nu e asa de afectat, problema care mi se pare mie mai urata este ca are aripa urat indoita si nu se gasesc aripi din cate stiu, Fytze daca iti inlocuieste aripa sa imi zici si mie de unde si cum plssssss ca vreau sa le schimb si eu!!!
klaus
Ca sa stabilim clar ce e cu EUROINS-ul: o asigurare de care ar trebui sa fuga toti.
In urma "grevei" service-urilor fata de Euroins, CSA a cerut companiei majorarea capitalului ca sa plateasca daunele restante datorate si a bagat societate in supravegehre "speciala"
http://www.capital.ro/detalii-articole/stiri/174192.html
Fytze
are la EUROLINS imi dau seama ca am de asteptata in 2-3 sapt dupa constatare asta cu noroc. Mai intai sa fac constatarea si mai vedem porma ce si cum

15 Nov 2012, 14:40:
si nu cred ca e numai spatele lovit pentru ca eu din impact am intrat cu roata stanga intr-un santulet si acum imi trage volanul stanga deci mai e si pe la directie ceva acum sa vad la constatare pe 28 ce o sa zica astia
shade4free
Foarte bine se poate ca in urma impactului sa se fi deplasat un lonjeron,si atunci normal ca trage,
Te poti baga putin sub masina la roata de rezerva si sa inspectezi ochiometric lonjeroanele,Eu am fost lovit doar pe partea dreapta,si am avut lonjeronul stramb
De aceea am spus sa inspectezi si tu masina ca vii cu ea jumate reparata
Maskatul a sarit ,dar eu stiu ce vorbesc, Numai eu stiu cat gat si scandal am facut la service sa imi faca masina,Ei o trageau ca nu este la deviz,eu le-am spus ca ma doare in 14 inainte de reparatie trebuia sa ia legatura cu cei care platesc reparatia
Intr-un final,nu stiu cum au facut,dar au facut-o (am avut si niste pile cu telefoane nu chiar amiabile)
Si la cum ai masina tu,tare ma gandesc ca iti da toatala,daca ai ambele aripi,haion fusta un lonjeron, podeaua de la portbagaj,,pe plafon se vede ceva urma de indoitura?
Bafta,,,,nu o lua de buna,mi-am dat si eu cu parerea,(din patania mea)
Fytze
podeaua de la portbagaj e praf facuta ridicata denivelata:-j sa vad pe 28 cand ma duc la constatare
Maskatu
Vezi sa nu te dea de dauna totala, ca ce ai tu acolo de reparat, sare de 2000 lei.
fuzzzy
Cu atat mai bine... cu banii pe care ii ia de la asigurare, daca si pastreaza epava, ar fi mai ok, i-ar iesi ceva banuti pentru o masina mai buna...
Fytze
vedem pe 28 biggrin.gif va tin la curent
Maskatu
QUOTE(fuzzzy @ 15 Nov 2012, 20:38)
Cu atat mai bine... cu banii pe care ii ia de la asigurare, daca si pastreaza epava, ar fi mai ok, i-ar iesi ceva banuti pentru o masina mai buna...
*


Din cate vad si citesc, euroins astia sunt mai tristi decat astra si asirom la un loc. Asa ca pana la bani cash mai este cale lunga.
Fytze
o sa vad maskatule;) si va anunt :-s
Fytze
CUM ASA PENTRU TOT SPATELE LA A MEA AM FOST AZI LA CONSTATARE IMI DADEA 15milioane dak vreau sa o fac pe regim propiu auziti si voi:( si sunt ambele aripi+bara si multe altele si da doar 15milioane? bataie de joc sper sa aveti noroc sa nu va loveasca careva care are asigurare EUROINS
fuzzzy
In regim propriu da, iti da putin... dar daca o reparai la ei in service ce avea?
Fytze
pei asta am zis ca o repar la ei in servis astept acum acceptul de la ei a zis ala de la servis ca ma suna el sau sa sun eu peste o sapt dar o sa il sun miercuri
ionutctn
QUOTE(Fytze @ 28 Nov 2012, 12:23)
CUM ASA PENTRU TOT SPATELE LA A MEA AM FOST AZI LA CONSTATARE IMI DADEA 15milioane dak vreau sa o fac pe regim propiu auziti si voi:( si sunt ambele aripi+bara si multe altele si da doar 15milioane? bataie de joc sper sa aveti noroc sa nu va loveasca careva care are asigurare EUROINS
*


Nu inteleg ce te miri atat. La o Octavia 1 lovita din lateral si invartita in loc, toata fata facuta varza i-au oferit 83 mil. vechi cei de la Astra.
Tu la ce societate ai incheiat polita RCA>?
Fytze
ala de ma lovit are EUROINS E MAI PROASTA DECAT CARPATICA
in fine acum astept ok de la asigurare duc masina in servis si sa vad ce o sa iasa
Maskatu
In service 1500 roni iti ajung doar pentru o aripa si bara. Stiu pe cineva care a inlocuit o bara spate de dsn in service de curand pe asigurarea unuia de l-a lovit, iar devizul total a fost de 1020 roni. Bars noua plus vopsitul ei si montat. Tare sau ce?
talibanu
QUOTE(Fytze @ 28 Nov 2012, 13:13)
ala de ma lovit are EUROINS E MAI PROASTA DECAT CARPATICA
in fine acum astept ok de la asigurare duc masina in servis si sa vad ce o sa iasa
*



Amandoua sunt la fel...am un coleg de birou care a fost lovit de un turc wink.gif (cred ca unul din patronii de la shaorma Dristor, daca am inteles bine wink.gif ) care avea asigurarea la Carpatica (facuta bineinteles, cu o zi inainte icon_mrgreen.gif ).....colegul are un Opel vectra din 2001...ca daune au fost bara fata sparta vreo 3-5 cm(plus zgarieturile de rigoare) si farul zgariat putin + o ureche de la far rupta....pe langa faptul ca dosarul s-a rezolvat intr-o luna jumate (o luna a sunat zi de zi la ei, altfel.....deja il invatase aia radmasa.gif ) i-au dat doar 800 Ron dauna(el a ales sa o repare in regim propriu)...banii au fost virati in aprox. 2 saptamani sad.gif ....total cost reparatii, la un service ok, unde cunostea, a fost de aproximativ 600 Ron(bara vopsita integral + reglarea farului)....vezi cu ce service-uri lucreaza astia de la Euroins, ca multi sunt reticenti cand aud de ei si nu fac nici treaba buna...bafta
donlucyan
Salut.
Acum 2 ani a intrat in spatele supernovei mele in partea dreapta un prost cu un golf3 care a afectat la masina mea.-aripa dreapta,nu foarte rau,hayonul ,bara,armatura .
Ala a avut asigurare la asirom ,am fost cu dauna la service la ei si au constatat tot ce treb schimbat si am scris pe o foaie ce trebui schimbat.
Am luat masina dupa vreo 2 luni de zile .Toate piesele +vopsirea lor +manopera a dus la 39mil.Cam 1000euro si a fost prea putin busita.
Eu cred ca te va duce lejer 1000e poate si mai bine,si asta la un service de cartier care nu prea repara cu simt de raspundere.
Ala cu g3 la dus mult mai mult fata de mine pt ca era praf toata fata.
Bafta poate scapi usor cu reparatia.
Fytze
pei da dar cum spui tu donlucyan eu nu dau nici un ban asigurarea lu ala de ma lovit trebuie sa plateasca daca nu i dau in judecata

29 Nov 2012, 15:28:
nu este asa?

29 Nov 2012, 20:49:
dar cat astept oare pana da ok la dosar
donlucyan
QUOTE(Fytze @ 29 Nov 2012, 14:05)
pei da dar cum spui tu donlucyan eu nu dau nici un ban asigurarea lu ala de ma lovit trebuie sa plateasca daca nu i dau in judecata

<span class='edit'>29 Nov 2012, 15:28:</span>
nu este asa?

<span class='edit'>29 Nov 2012, 20:49:</span>
dar cat astept oare pana da ok la dosar
*


da dar daca depaseste jumate din pretul masini va iesi dauna totala si nu o sa iti mai repare masinuta.
O sa astept cam vreo 2 saptamani pana o sa te contacteze cei de la asigurare.
Fytze
o sa vad ce si cum
donlucyan
Sa ai bafta!
Fytze
donlucyan ai dreptate cred o aripa spate+bara spate costa cam 11 milioane=)) dar oricum la servis aia trebuie sa cumpere piesele noi nu?
donlucyan
Da sunt obligati sa iti pune piesele noi noute nu toate facaturile din dezmembri.
Aripa stanga+dreapta spate undeva la vreo 700ron +bara spate 2mil si daca iti mai treb si hayon si cu mana de lucru duce undeva la vreo 20 si ceva de mil.
Fytze
fi atent ce imi trb: Bara spate,Armatura spate,Hayon,sistem inchidere hayon,panou spate,ochelar stop stanga,aripa stanga spate,Lama stanga spate+dreapta, ASTEA TREBUIESC SKIMBATE
iar de reparat trb asa Podea portbagaj,ochelar dreapa,aripa dreapta,toba finala biggrin.gif

1 Dec 2012, 19:37:
eu zic ca costa vreo 25 mil ce am scris mai sus
Fytze
auzi ce imi zice sad.gif ca imi repara masina in Februarie-Martie auziti si voi
donlucyan
QUOTE(Fytze @ 5 Dec 2012, 19:44)
auzi ce imi zice sad.gif ca imi repara masina in Februarie-Martie auziti si voi
*


Cum frate ?de ce asa tarziu?
Fytze
asa a zis la un servis si am fost azi la altul si a zis ca asteapta rasp de la asigurare si dak e se apuca de ea dar aia la servis au zis ca asta e de dauna totala

6 Dec 2012, 01:25:
e posibil ca sa nu dea asigurarea toti bani catre servis si sa trebuiasca sa pun eu restul apoi sa ma judec cu asigurarea?
Maskatu
Procedura e urmatoarea:

Faci accident, tu esti pagubit. Mergi la politie sau la agentul de constatare, faci rost de acte. Agentul iti da o lista cu service-urile agreate.

Te duci la unul din service-uri cu masina. Cei de acolo desfac masina si fac o reconstatare daca este necesara. Apoi fac e estimare si o trimit firmei de asigurari, adica cat ii costa pe ei sa iti repare masina. Asta include piese, vopsit, manopera si mai umfla pretul ca asa se practica la noi.

Apoi cei de asigurari decid daca sunt de acord cu suma pretinsa de service si isi dau sau nu acordul cu reparatia.

Daca ai fost deja la asigurator ar fi trebuit sa iti dea o hartie unde sa scrie ce se inlocuieste si ce se repara, pentru fiecare reper in parte. Asta inseamna ca a considerat ca nu-i de dauna totala.

Dar intre noi fie vorba ar cam fi. Iti spun sigur ca ce ai tu sare de 1000 de euro, luand ca punct de reper o tamponare recenta a unui amic care a inlocuit bara spate pe rcaul vinovatului iar devizul total a fost de 1000 RON! Adica un cenzurat de spoiler nou plus vopsitul si montatul lui.
Fytze
da stiu maskatule sad.gif si nu am nici o idee ce sa fac am fost la un alt servis si a zis ca ei nu o repara sad.gif

6 Dec 2012, 14:14:
si din cate am inteles nu prea am sanse nici cu datu in judecata:(

6 Dec 2012, 14:14:
si din cate am inteles nu prea am sanse nici cu datu in judecata:(
klaus
Ai sanse cu datul in judecata, insa e boala lunga, cu cheltuiala multa.
Scopul tau este sa-ti repari masina.
Daca ai nervi sa te certi cu ei, o tii una si buna ca trebuie sa ti-o aduca la starea de dinainte de accident si ca legea ii obliga la asa ceva, nu te intereseaza pe tine cat costa.
Daca lor li se pare ca e dauna totala, sa-ti de banii pe dauna totala si gata...
Maskatu
Eu tot nu am inteles. Ai fost la politie sau ai facut amiabila? Si ai foaia aia de la asigurator unde scrie ce se repara si ce se inlocuieste?
Fytze
am facut amiabila si pe foaie de la constatare am asa:
fi atent ce imi trb: Bara spate,Armatura spate,Hayon,sistem inchidere hayon,panou spate,ochelar stop stanga,aripa stanga spate,Lama stanga spate+dreapta, ASTEA TREBUIESC SKIMBATE
iar de reparat trb asa Podea portbagaj,ochelar dreapa,aripa dreapta,toba finala biggrin.gif




6 Dec 2012, 21:20:
nici nush ce sa fac:(
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.