Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: [VAND] BUCSE CADRU MOTOR, RENAULT, OPEL, NISSAN.
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Anunturi - Oferte Permanente
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12
daovidiu
dl.Nicu vreau sa va intreb daca lucrati azi sau maine.Vreau sa va uitati la compresor.am impresia ca a murit.dar mai intai vreau o inspectie.multumesc
autonicu
daovidiu, asa cum am vorbit la telefon in cursul zilei astept sa ma suni de luni.

Piese cu montaj Renault, Nissan, Opel si alte marci.

-Constatare partea mecanica, pivoti, bucsi, amortizoare, flanse, directie etc. 50 ron. daca la masina se executa lucrari de reparatie la partea de articulatie in acel moment nu se mai ia in considerare constatarea.
-Constatarea defectelor elecrtonice si electrice, tester pe calculatorul masini 50 ron, schimbul de piese nu intra in pretul constatari.

-Trimit bucse si piese in tara prin fan curier cu plata in rambus.
-Caseta Directie Renault Megane 2, Scenic 2
1-Caseta completa marca TRW 900 ron sau cu montaj 1000 ron
2-Caseta fara capete de bara marca MGA 600 ron sau cu montaj 700 ron.
Manopera cu caseta clientului este de 200 ron.
Manopera bucse cadru megane2, scenic2, clio3 cu bucsele clientului este de 150 ron sau cu bucsele mele 350 ron cu montaj
Manopera pentru bucse punte spate, megane2, scenic2, laguna2, cu bucsele clientului este de 250 ron sau cu bucsele mele 400 ron cu montaj
In atentia celor care veniti cu piesele voastre va rog sunati si intrebati pretul pentru montajl pieselor inainte sa achizionati din alta parte piesele, multi fac diferenta intre pretul de vanzare la piesele mele si cel de montaj tot al pieselor mele, eu la piesele mele practic o manopera mai mica.
Atentie; Preturile la piese si manopera sunt informative pot suferi modificari in timpul lucrari daca apar complicatii, va rog cititi si ultimele anunturi de la ultima pagina, pentru mai multe informati sunati.
-Bucsi cadru motor Renault Megane 2, Scenic 2, Clio 3, Modus, Twyngo. 250 ron sau cu montaj 350 ron.
-Bucsi cadru motor Nissan Tiida, Note. 250 ron. sau cu montaj 400 ron.
-Bucsi cadru motor Renault Laguna 2. 350 ron. sau cu montaj 550 ron
-Bucsi cadru motor Renault Trafic. 350 ron. sau cu montaj 550 ron, pentru modelu lung 600 ron
-Bucsi cadru motor Opel Vivaro 350 ron. sau cu montaj 550 ron, pentru modelu lung 600 ron
-Bucsi cadru motor Nissan Primestar. 350 ron sau cu montaj 550 ron, pentru modelu lung 600 ron
-Bucsi punte spate Renault Megane 2, Scenic 250 ron sau cu montaj 400 ron.
-Bucsi Punte spate Laguna 2. 250 ron sau cu montaj 400 ron.
-Bucsi bascule Renault Megane 2, Scenic. 250 ron cu montaj stinga, dreapta doar bucsele mari
-Bucsi bara stabilizatoare, Renault Megane 1, 2, Scenic, Laguna 2,Trafic, Opel Vivaro, Nissan Primestar 200 ron cu montaj.
-Bucsa caseta directie originala Renault Megane 2, Scenic 2, 150 ron. sau cu montaj 200 ron.
-Bucsa caseta directie originala Renault Clio 3, Nissan Tiida, Note. 150 ron sau cu montaj 250 ron.
-Bucsa suport motor Renault Laguna 2. 100 ron sau cu montaj 150 ron.
-Tampon antibalans Renault Megane 2, Scenic 2. 150 ron cu montaj
-Pivotii TRW Megan 2, Scenic 2. 250 ron cu montaj perechia, sau 120 manopera de montaj cu pivotii clientului.
-Bielete antiroliu, Renault Megane, Scenic 2, 150 ron perechia cu montaj,
-Bielete directie, Renault Megane, Scenic 2, 260 ron perechia cu montaj.
-Cap bara, Renault Megane,2 Scenic 2, 260 ron perechia cu montaj.
-Flanse amortizoare, kayaba Renault Megane, Scenic 2, sau originale renault 400 ron perechia sau 500 ron cu montaj.
-Amortizoare fata kayaba Renault Megane, Scenic 2, 550 ron perechia sau 650 ron cu montaj pentru drumuri grele 600 perechia cu montaj 700.
-Amortizoare spate kayaba Renault Megane 2, Scenic 2. 500 ron perechia sa cu montaj 600 ron
Manopere;
- Distributie pentru orice tip auto incepe de la 250 ron.
- Ambreiaj pentru orice tip auto incepe de la 350 ron.
- De curatat EGR si tubulatura gaze la motoarele de 1,5, 1,9 dci. Megan, Scenic, Laguna 2,Trafic, Opel Vivaro Si alte marci cu accesori de curatat incepe de la 130 ron. se demonteaza cu motorul rece.
- De curatat clapeta acceleratie la motoarele pe benzina. pentru orice marca incepe de la 50 ron.
Va rog pe totii care ma-ti gasit pe acest forum si veniti la service pentru diferite lucrari sa postati in acest topic parerile voastre dupa executarea reparatiei dupa cateva mi de kilometri. Va multumesc.
Locatia este in Bucuresti Sector 3, Blv. Theodor Pallady Nr.287 in incinta IOR. 2 vizavi de reprezentanta Opel GTT. La iesirea spre autostrada soarelui.
cordonate Google maps 44°24'33.8"N 26°11'01.3"E
Tel. 0723007249 Nicu.
autonicu
CONSTATAREA DEFECTE MECANICE, ELECTRICE, ELECTRONICE.


-Constatare partea mecanica, pivoti, bucsi, amortizoare, flanse, directie etc. 50 ron. daca la masina se executa lucrari de reparatie la partea de articulatie in acel moment nu se mai ia in considerare constatarea.
-Constatarea defectelor elecrtonice si electrice, tester pe calculatorul masini 50 ron, schimbul de piese nu intra in pretul constatari.

-Trimit bucse si piese in tara prin fan curier cu plata in rambus.
-Caseta Directie Renault Megane 2, Scenic 2
1-Caseta completa marca TRW 900 ron sau cu montaj 1000 ron
2-Caseta fara capete de bara marca MGA 600 ron sau cu montaj 700 ron.
Manopera cu caseta clientului este de 200 ron.
Manopera bucse cadru Megane2, Scenic2, Clio3 cu bucsele clientului este de 200 ron sau cu bucsele mele 350 ron cu montaj, bucsele fara montaj 250 ron.
Manopera pentru bucse punte spate, Megane2, Scenic2, Laguna2, cu bucsele clientului este de 250 ron sau cu bucsele mele 400 ron cu montaj, bucsele fara montaj 250 ron
In atentia celor care veniti cu piesele voastre va rog sunati si intrebati pretul pentru montajl pieselor inainte sa achizionati din alta parte piesele, multi fac diferenta intre pretul de vanzare la piesele mele si cel de montaj tot al pieselor mele, eu la piesele mele practic o manopera mai mica.
Atentie; Preturile la piese si manopera sunt informative pot suferi modificari in timpul lucrari daca apar complicatii.
Va rog cititi si ultimele anunturi de la ultima pagina, pentru mai multe informati sunati.
Tel. 0723007249 Nicu.
ADIMK3.5
Am schimbat azi celebrele bucse cadru + bucsele spate la Nicu.
Foarte operativ, stie ce face.

Recomand!
wolfin
salut
la un clio symbol 2006 am facut o constatare la reno iar verdictul a fost joc in palier caseta de directie si pe dreapta si pe stanga (mai accentuat)

ce poate face ceva in afara de schimbare casetei...se pot schimba bucsele metalice in care intra biela???
autonicu
Salut wolfin.
Din pacate eu nu te pot ajuta cu nimic, trebuie data caseta jos si inlocuita sau dusa caseta la reparat...
wolfin
mersi pt reply
aqua
strangerile la fixare piese se fac la cuplul indicat de renault sau la mana?
cat ma costa schimbarea suportului antibalans?
merci
nergo94
Salut Nicu,
Am nevoie de un pic de ajutor, am fost in urma cu mult timp la tine cu al meu Nissan Tiida, am schimbat bucsile cadru motor si totul e ok. Atunci cand am facut operatiunea mi-ai spus si de bucsile punte spate... ei uite ca a sosit clipa sa le inlocuiesc. Te org sa imi spui daca le putem inlocui si cat ar costa!
Masina a ajuns intre timp la aproape 110.000 km.
Mai am o buba: Bieleta de la cutia de viteze (cred nu sunt sigur) isi face de cap: uneori in curbe stranse daca incerc sa bag a doua nu vrea (stiu nu se schimba vitezele in curba...dar asa sunt eu mai incapatanat). As vrea sa fac un singur drum la tine si sa rezolvam mai multe, de preferabil in octombrie.
Astept raspunsul tau!
autonicu
QUOTE(aqua @ 9 Sep 2014, 11:18)
strangerile la fixare piese se fac la cuplul indicat de renault sau la mana?
cat ma costa schimbarea suportului antibalans?
merci
*



Salut
depiunde de ce piesa este vorba, de regula suruburile le strang la mana sa cu pistolu.
Nu stiu la care suport antibalans te referi, pt. o mai buna colaborare te rog suna-ma.

9 Sep 2014, 19:48:
QUOTE(nergo94 @ 9 Sep 2014, 17:59)
Salut Nicu,
Am nevoie de un pic de ajutor, am fost in urma cu mult timp la tine cu al meu Nissan Tiida, am schimbat bucsile cadru motor si totul e ok. Atunci cand am facut operatiunea mi-ai spus si de bucsile punte spate... ei uite ca a sosit clipa sa le inlocuiesc. Te org sa imi spui daca le putem inlocui si cat ar costa!
Masina a ajuns intre timp la aproape 110.000 km.
Mai am o buba: Bieleta de la cutia de viteze (cred nu sunt sigur)  isi face de cap: uneori in curbe stranse daca incerc sa bag a doua nu vrea (stiu nu se schimba vitezele in curba...dar asa sunt eu mai incapatanat). As vrea sa fac un singur drum la tine si sa rezolvam mai multe, de preferabil in octombrie.
Astept raspunsul tau!
*



Salut.
In situatia de fata trebuie sa ajungi cu masina la mine sa ii facem o constatare la partea mecanica sa vedem ce problema este pe fata, apoi comandate piesele si inlocuite.
Pentru bucsile punte spate trebuie sa iau masuratori, posibil sa scot bucsa, apoi sa vina masina la inlocuit bucse spate dupa cateva zile, pt. bucsele punte spate Nissan Tida imi trebuie avans 250 ron, bucsele le fac la comanda, nu se gasesc, nu am pe stoc. pretul bucselor cu montaj este 450 ron.

Pentru mai multe informati la Tel. 0723007249
nergo94
Multumesc pentru raspuns!
Ne vedem la inceput de octombrie, te sun inainte pentru a stabilit data exacta!
aqua
am ajuns si eu la nicu sapt trecuta pentru un schimb de tampon antibalans, ocazie cu care am dat si peste celebrele bucsi
inlocuit tamponul si bucsile, apoi un schimb de ulei plus filtre, mi a placut cum se misca, nu bajbaie, stie ce are de facut
mi a facut si alte verificari, urmeaza sa mai ajung pentru partea de articulatii fata
recomand, +1
DjurdjaK
Am ajuns si eu astazi la Nicu pentru bucsele minune. Acum parca am alta masina.

+2 smile.gif
oanavas
Ce simptome are masina de la bucsile cadru motor? face cumva? tremura sau cum ne dam seama?

22 Sep 2014, 14:35:
binenteles cand sunt uzate
autonicu
Vibrati in caroserie apar cand sunt tampoanele de la motor uzate, bucsele de la cadru motor in multe situati nici nu iti dai seama ca sunt uzate, aceste bucse cand sunt prea uzate incepe sa bata in podea, masina sa nu fie stabila in curbe, la trecere peste linile de tranvai in intersectie peste opritoarele de limitare de viteza etc. pentru mai multe detali urmariti link-urile de mai jos;




http://www.reno.ro/Bucsi-Jug-Motor-t198888.html

https://www.youtube.com/watch?v=D__ubh-irdA
adrian.petrov
Buna seara la toata lumea ,
Ieri mi-am schimbat si eu bucsile de la cadrul motor si pivotul fata stanga.
Dupa o verilicare totala la puntile masinii, a urmat operatia de inlocuire propriuzisa ; si cum spunea colegul "aqua" -mi a placut cum se misca dl. Nicu, nu bajbaie, stie ce are de facut.
In concluzie: acest service mi-a castigat increderea si il recomand cu incredere; si cu siguranta voi apela la serviciile lor si pe viitor.
Cu bine,
Adrian
marius9
salut
cat costa bucsele puntea spate si bucsa pentru suportul motor plus manopera


9 Oct 2014, 11:15:
pentru laguna 2
autonicu
Salut.
-Bucse punte spate Laguna 2. 400 ron cu montaj.
-Bucsa suport 150 ron cu montaj.

Piese cu montaj Renault, Nissan, Opel si alte marci.

-Constatare partea mecanica, pivoti, bucsi, amortizoare, flanse, directie etc. 50 ron. daca la masina se executa lucrarii de reparatie la partea de articulatie in acel moment nu se mai ia in considerare constatarea.
-Constatarea defectelor elecrtonice si electrice, tester pe calculatorul masini 50 ron, schimbul de piese nu intra in pretul constatari.

-Trimit bucse si piese in tara prin fan curier cu plata in rambus.
-Caseta Directie Renault Megane 2, Scenic 2
1-Caseta completa marca TRW 900 ron sau cu montaj 1000 ron
2-Caseta fara capete de bara marca MGA 600 ron sau cu montaj 700 ron.
Manopera cu caseta clientului este de 200 ron.
Manopera bucse cadru megane2, scenic2, clio 3 cu bucsele clientului este de 200 ron sau cu bucsele mele 350 ron cu montaj
Manopera pentru bucse punte spate, megane2, scenic2, laguna2, cu bucsele clientului este de 250 ron sau cu bucsele mele 400 ron cu montaj
In atentia celor care veniti cu piesele voastre va rog sunati si intrebati pretul pentru montajl pieselor inainte sa achizionati din alta parte piesele, multi fac diferenta intre pretul de vanzare la piesele mele si cel de montaj tot al pieselor mele, eu la piesele mele practic o manopera mai mica.
Atentie; Preturile la piese si manopera sunt informative pot suferi modificari in timpul lucrari daca apar complicatii, va rog cititi si ultimele anunturii de la ultima pagina, pentru mai multe informati sunati.
-Bucsi cadru motor Renault Megane 2, Scenic 2, Clio 3, Modus, Twyngo. 250 ron sau cu montaj 350 ron.
-Bucsi cadru motor Nissan Tiida, Note. 250 ron. sau cu montaj 400 ron.
-Bucsi cadru motor Renault Laguna 2. 350 ron. sau cu montaj 550 ron
-Bucsi cadru motor Renault Trafic. 350 ron. sau cu montaj 550 ron, pentru modelu lung 600 ron
-Bucsi cadru motor Opel Vivaro 350 ron. sau cu montaj 550 ron, pentru modelu lung 600 ron
-Bucsi cadru motor Nissan Primestar. 350 ron sau cu montaj 550 ron, pentru modelu lung 600 ron
-Bucsi punte spate Renault Megane 2, Scenic 250 ron sau cu montaj 400 ron.
-Bucsi Punte spate Laguna 2. 250 ron sau cu montaj 400 ron.
-Bucsi bascule Renault Megane 2, Scenic. 250 ron cu montaj stinga, dreapta doar bucsele mari
-Bucsi bara stabilizatoare, Renault Megane 1, 2, Scenic, Laguna 2,Trafic, Opel Vivaro, Nissan Primestar 200 ron cu montaj.
-Bucsa caseta directie originala Renault Megane 2, Scenic 2, 150 ron. sau cu montaj 200 ron.
-Bucsa caseta directie originala Renault Clio 3, Nissan Tiida, Note. 150 ron sau cu montaj 250 ron.
-Bucsa suport motor Renault Laguna 2. 100 ron sau cu montaj 150 ron.
-Tampon antibalans Renault Megane 2, Scenic 2. 150 ron cu montaj
-Pivotii TRW Megan 2, Scenic 2. 250 ron cu montaj perechia, sau 120 manopera de montaj cu pivotii clientului.
-Bielete antiroliu, Renault Megane, Scenic 2, 150 ron perechia cu montaj,
-Bielete directie, Renault Megane, Scenic 2, 260 ron perechia cu montaj.
-Cap bara, Renault Megane,2 Scenic 2, 260 ron perechia cu montaj.
-Flanse amortizoare, kayaba Renault Megane, Scenic 2, sau originale renault 400 ron perechia sau 500 ron cu montaj.
-Amortizoare fata kayaba Renault Megane, Scenic 2, 550 ron perechia sau 650 ron cu montaj pentru drumuri grele 600 perechia cu montaj 700.
-Amortizoare spate kayaba Renault Megane 2, Scenic 2. 500 ron perechia sa cu montaj 600 ron
Manopere;
- Distributie pentru orice tip auto incepe de la 250 ron.
- Ambreiaj pentru orice tip auto incepe de la 350 ron.
- De curatat EGR si tubulatura gaze la motoarele de 1,5, 1,9 dci. Megan, Scenic, Laguna 2,Trafic, Opel Vivaro Si alte marci cu accesori de curatat incepe de la 130 ron. se demonteaza cu motorul rece.
- De curatat clapeta acceleratie la motoarele pe benzina. pentru orice marca incepe de la 50 ron.
Va rog pe totii care ma-ti gasit pe acest forum si veniti la service pentru diferite lucrari sa postati in acest topic parerile voastre dupa executarea reparatiei dupa cateva mi de kilometri. Va multumesc.
Locatia este in Bucuresti Sector 3, Blv. Theodor Pallady Nr.287 in incinta IOR. 2 vizavi de reprezentanta Opel GTT. La iesirea spre autostrada soarelui.
cordonate Google maps 44°24'33.8"N 26°11'01.3"E
Tel. 0723007249 Nicu.
durandorin
Weekendu trecut am vizitat AUTONICU pentru inlocuirea bucsilor cadru motor. Foarte priceputi, buni cunoscatori de RENAULT, masina se comporta mai bine, mai stabila,s-au redus din zgomote (au mai ramas cele de la bucsa caseta dar revin).ma declar multumit.
nergo94
Buna seara,
Masina a ajuns azi la atelier la Nicu and co. dinou: o revizie extinsa.
Kilometri 112.000, starea bucsilor mai mult decat ok.
Am facut o revizie extinsa a masinii (pe langa schimbat ulei si filtrele toate) am inlocuit doua bielete (antiruliu? daca nu ma insel) care erau praf la partea superioara, schimbat bujii, Curatat EGR de cocs si inspectie generala.
La vizita urmatoare vreau sa schimb la domnul Nicu tot ce inseamna fixare motor (tampoane) si probabil amortizoarele. Din pacate vizita a fost doar de o zi iar amortizoare pe stoc nu am gasit.
Am trecut de pe ulei Petrocanada 5w40 pe Castrol 5W40, sper sa nu fie efect placebo dar parca o mica diferenta in bine se simte de la toate operatiunile de azi.
Numai bine,
Marcel
ruh01
Buna ziua, la o vizita in service am fost informat ca trebuie sa schimb, la un megane 2.2, 2xbucsi bara stabilizatoare, 1 bieleta antibasculare (dintre motor si cutie) si o bieleta de directie. RUgaminte, nu sunt acum prea in bani dar ma asteapta intr-o luna ITP. Dintre cele trei, care sunt cele mai nasoale la ITP, as vrea sa vin sa le schimb dar pe cele mai importante. Cred ca bieleta de directie ar trebui neaparat si pe locul 2 ce ar fi? Cat m-ar costa 1+2? Scuze daca este prea ciudata intrebarea mea dar bani...Multumesc.
autonicu
Slut ruh01, bieleta de directie trebuie schimbata pentru ITP, posibil sa se lege si de bucsele de la bara depinde de servicul la care faci ITP-ul.
oni99
Salut,

Cateva sfaturi imi puteti da si mie:
-sa schimb bucsa pentru caseta de directie
-sa schimb caseta?


A mai schimbat cineva bucsa... cum se prezinta in timp ?
multumesc
ruh01
@autonicu

multumesc de raspuns, bieleta de directie o am mai de mult. Cele doua bucse cu montajul aferent si montajul pt bieleta de directie cat ma costa in total? As vrea sa fac o programare dupa 10 noiembrie dar vreau sa stiu cand o fi sa vin. Multumesc
autonicu
-Montaj bieleta directie cu piesa ta este 50 ron include si colier metal burduf.
-Bucsi bara stabilizatoare 150 ron.
Pentru o buna colaborare va raspund la telefon. 0723007249 Nicu. Va multumesc.
Brabus
Salut
am ajuns si eu la autonicu acum 1 saptamina si de atunci sa tot fi trecut 1000 km.
am schimbat bucsele de la jug motor (se pare ca doar la ei se schimba, in zona mea toti zicind ca trebuie sa schimb jugul cu totul).
masina se simte mult mai bine, e drept ca mai rigida acum (ca deh, sunt piese noi) insa senzatia de dansat la denivelari a disparut complet impreuna cu 80% din zgomotele de batai pe fata.
mi-a placut cum au lucrat baietii, mai ales colegul dlui nicu, ceva rar vazut: nu s-au enervat si nu au luat un ciocan mai mare cind o busce s-a incapatinat sa intre ci au studiat ce si cum si totul s-a facut cu calm si fara sa se forteze ceva nici macar 1 mm.
din punctul meu de vedere sunt oameni (in zilele noastre asta inseamna mult) si ii recomand oricui ar vrea sa ajunga pe la ei.
merci
autonicu
Salut oni99 imi cer scuze iti dau raspunsul cu intarziere, acum am vazut ce mai intrebat.
-Bucsa caseta Directie se schimba, pretul este 200 ron cu montaj, daca axul de la caseta este lucios bucsa pe care o schimb tine 50.000 km, daca exul casetei este ruginit poate sa tina o saptamana, o luna un an sau 10.000 km, depinde cat de ruginit este exul.
-Caseta directie TRW completa cu capete de bara cu montaj inclus 1000 ron
-Caseta directie MGA fara capete de bara, se recupereaza capetele dupa caseta care se schimba 700 ron cu montaj inclus.
oni99
Salut,

Multumesc!
Am rezolvat masina la ServiceNicu; schimbat :caseta de directie noua TRW si bucsele cadrului motor in maxim 50 min.
Recomand super profi.
MariusRZR
Un pret manopera distributie Laguna 2 1.9 107?
autonicu
Salut MariusRZR.
Pretul este pt. Schimb distributie Laguna 2.1,9 .250 Ron.
Villanueva
Salut,
Piese + manopera pentru :

Burduf planetara stanga spre cutia de viteze -OEM;
Pivot dreapa - OEM;
Flanse amortizor- OEM;

Megane II, 2008, 1.6, 16v, VF1LM1ROH39571793, motor tip K4M-D8,
Multumesc !
autonicu
Salut ai preturile afisate mai jos, ai si foto la pivot si flansele pe care le montez, mai putin la burduf.

QUOTE(Villanueva @ 19 Nov 2014, 22:08)
Salut,
Piese + manopera pentru :

Burduf planetara stanga spre cutia de viteze -OEM; 150 RON
Pivot dreapa - OEM; 130 RON
Flanse amortizor- OEM; 500 RON

Megane II, 2008, 1.6, 16v, VF1LM1ROH39571793, motor tip K4M-D8,
Multumesc !
*

ruh01
Am fost si eu la o vizita pt o bieleta de directie si un tampon antibalans (cutie viteza-motor). Multumit de timpul de executie, de pret si de raspunsurile primite la intrebarile pe care le-am pus. Tamponul antibalans nou isi face simtita prezenta, masina nu mai batzaie inainte si inapoi cand decelerez sau schimb in viteza inferioara. Mai sunt si alte piese de schimbat, dar in timp.
Multumesc
Radu-MII2007


Inca o vizita dupa 6000 de km si un concediu pe coclauri smile.gif

De cateva zile masina refuza sa mai porneasca la primul buton. Se auzea doar un click si apoi liniste...

Cum bateria este noua am ajuns la service.


S-a lasat cu schimbat platoul cu carbuni la electromotor si daca tot era acolo si bieleta directie stanga si pivot dreapta.



Multumiri pentru serviciul prompt. Masina porneste la primul buton.



autonicu
Anunturile sunt valabile;
Sunt disponibil din data de 05-01-2015
Sa avetii cu totii un an nou mai bun in 2015.
LA MULTI ANI!!!!
mnorel49
Am schimbat azi bucsele cadru motor si am reparat electromotorul. Preturi rezonabile,meseriasi buni.Recomand cu multumiri.
RBV
Recomand cu foarte multa incredere.Am schimbat astazi bucsa la caseta de directie. Au lucrat cu grija si foarte repede.Profesionisti.Foarte politicosi.Multumiri!
dragos_p
Am schimbat si eu pe 19 ianuarie bucsele cadru motor la dl. Nicu. Foarte multumit! Totul a durat maxim 30 de minute si acum masina se simte mai inchegata.
guido
Buna ziua.

In sfarsit, m-am lovit si eu de problema bucselor de la cadrul inferior la megane 2.

Postarea mea se doreste o mare rugaminte si din start precizez ca nu vreau sa fac pe desteptul in niciun fel.

Rugamintea mea este: domnule Nicu, se poate sa dati o descriere mai detaliata a operatiunii de schimbare a bucsilor din cadrul inferior de la megane 2 ? Eventual a SDV-urilor pe care le folositi ? Sper ca nu poate fi interpretat ca vreun secret profesional. Mie mi-au explicat doi insi dintre care unul lucreaza in reprezentanta Renault la mine-n oras ca operatiunea nu prezinta nicio garantie daca nu dai cadrul jos si sa-l pui in presa. Si am si vazut cu arata presa si sculele folosite de ei. Ba chiar unul dintre ei nici nu vede cum ar putea pune si ce presa ar putea pune in locul acela lasat de cadru cand se lasa o data cu desfacerea suruburilor, astfel incat sa mai si poata strange, fara sa indoaie cadrul in locul respectiv, etc ... Mai mult decat atat, nu riscati sa desfaceti din suduri cele doua parti componente ale cadrului cand trageti in jos de el ?

Nu ma intelegeti gresit, eu nu sunt din Bucuresti, iar la cat cereti Dvs. pentru operatiune, as fi bucuros oricand sa va fac o vizita pentru ca m-ar ajunge mai putin inclusiv cu motorina consumata pana la Dvs..

Mai mult decat atat, fiind bratele prinse de el, niciunul din ei nu stie cum se poate termina treaba asta fara geometrie, tinand cont ca geometria tocmai pe cadrul ala se bazeaza.
autonicu
Salut guido.
Bucsele pe care le montez sunt mai bune decat cele originale, montez bucse cadru motor la Renault Megan 2, Scenic 2, Nissan Tiida, Total, Micra Renault Laguna 2 si 3, Trafic Opel Vivaro, Nissan Primestar, Montez aceste bucse din anul 2008 bine inteles ca scot aceste bucse cu presa din locul lor si tot cu presa le bag pe cele noi, presa este conceputa special pentru fiecare tip de bucsa, nu se forteaza cu leviere in cadru motor sau in alte piese dupa masina asa ca nu se strica nimic, eu lucrez cu clientul langa mine.
Bucsele se schimba pe masina nu se demonteaza cadru motor.
Daca citesti de la inceputul topicului meu de aici de la Bursa ai sa intelegi ca nu se intampla nimic [vezi ce spun cei care au schimbat bucsele cadru motor] sunt masini care au sute de mii de km cu bucsele schimbate de mine.
Este si un topic deschis pe sectiunea megane 2 referitor la Bucsele cadru motor, ai sa dai si de postari scrise de mine.
urmareste lin-kul de mai jos:

http://www.reno.ro/-t198888.html
guido
Multumesc pentru raspuns. Macar pentru atitudine si tot va apreciez. Daca SDV-ul dvs. arata ca cel din unicele poze aratate in topicul indicat, tot nu inteleg pe unde are loc toata "s#la" aia de surub in partea de sus care sa impinga bucsa in jos, tinand cont ca acel cadru nu se departeaza foarte mult. Deocamdata mai merg cu ea asa (ceva mai cu grija) si-om vedea. Oricum, chiar daca nu mi-ati raspuns la toate probleme ridicate de mine, eu va multumesc.
lico
Mergi acolo cu incredere si.o sa vezi minunea tehnologica smile.gif) Intre timp, ai grija ca pe cadrul ala se fixeaza cam toata articulatia masinii. Sa nu te miri daca apar si alte jocuri...
Spor !!!
valikris2002
cum ar putea sa afecteze aceste bucse restul articulatiei? cum se manifesta aceste bucse cand sunt terminate, in afara de batai in podul pedalier?
autonicu
QUOTE(autonicu @ 9 Dec 2012, 16:01)
Topicurile vechi au fost inchise pt. ca preturile nu mai erau de actualitate ,topicurile nu erau bine organizate, au fost unite mai multe topicuri pt. ca asa spune regulamentul acestui forum. P.S.am facut un topic pt.a se intelege mai bine ceeia ce vand.
Topicul vechi este inca vizibil pe acest forum.

http://www.reno.ro/index.php?act=ST&f=5&t=252528 biggrin.gif
Aceste bucsi de cadru motor cand sunt duse, bat in podea, pedalier, masina este instabila cand sunt prea duse, la trecerea peste linile de tramvai zici ca se rupe pe fata, in viraje iti da o senzatie ciudata.
De verificat cu masina pe elevator, rampa, deci trebuie sa fie suspendata de fata cel putin si la cadru motor in spatele lui exact unde sunt aceste bucse prin ele trece un surub cu cap de 18, aceste suruburi trebuie date jos si tabla care este prinsa in suruburile de 16, se scoate inelele da cauciuc dupa bucsa, cadru coboara singur mai jos ca nu mai are in ce sa stea pe partea din spate, apoi cu o surubelnita mare se forteaza in bucsa, acea bucsa trebuie sa nu se miste deloc cu surubelnita, daca joaca ca o masea stricata sunt duse si trebuie schimbate.
Din cauza acestor bucsii de cadru se strica si bucsi bascule, pivoti,caseta si amortizoare,chiar si tamponul antirasturnare, motivul este ca se misca tot cadrul motor si da batai in toate aceste piese pe care le-am mentionat mai sus.

pt. mai multe detali la sectiunea bucsi cadru motor, jug renault megane cititi de acolo sunt pagini scrise. aveti ce citi...

http://www.reno.ro/Bucsi-Jug-Motor-t198888...ml#entry3603550
*





http://youtu.be/tEV3CtENjFk

https://www.youtube.com/watch?v=D__ubh-irdA
muv0
Buna seara,bucse pentru caseta de directie de Renault Kangoo 2 aveti ?
autonicu
-Bucsa Caseta directie Renault Kangoo 2. 150 ron sau cu montaj 250 ron

Piese cu montaj Renault, Nissan, Opel si alte marci.

-Constatare partea mecanica, pivoti, bucsi, amortizoare, flanse, directie etc. 50 ron. daca la masina se executa lucrarii de reparatie la partea de articulatie in acel moment nu se mai ia in considerare constatarea.
-Constatarea defectelor elecrtonice si electrice, tester pe calculatorul masini 50 ron, schimbul de piese nu intra in pretul constatari.

-Trimit bucse si piese in tara prin fan curier cu plata in rambus.
-Caseta Directie Renault Megane 2, Scenic 2
1-Caseta completa marca TRW 900 ron sau cu montaj 1000 ron
Manopera cu caseta clientului este de 200 ron.
Manopera bucse cadru megane2, scenic2, clio 3 cu bucsele clientului este de 200 ron sau cu bucsele mele 350 ron cu montaj
Manopera pentru bucse punte spate, megane2, scenic2, laguna2, cu bucsele clientului este de 250 ron sau cu bucsele mele 400 ron cu montaj
In atentia celor care veniti cu piesele voastre va rog sunati si intrebati pretul pentru montajl pieselor inainte sa achizionati din alta parte piesele, multi fac diferenta intre pretul de vanzare la piesele mele si cel de montaj tot al pieselor mele, eu la piesele mele practic o manopera mai mica.
Atentie; Preturile la piese si manopera sunt informative pot suferi modificari in timpul lucrari daca apar complicatii, va rog cititi si ultimele anunturii de la ultima pagina, pentru mai multe informati sunati.
-Bucsi cadru motor Renault Megane 2, Scenic 2, Clio 3, Modus, Twyngo. 250 ron sau cu montaj 350 ron.
-Bucsi cadru motor Nissan Tiida, Note. 250 ron. sau cu montaj 400 ron.
-Bucsi cadru motor Renault Laguna 2. 350 ron. sau cu montaj 550 ron
-Bucsi cadru motor Renault Trafic. 350 ron. sau cu montaj 550 ron, pentru modelu lung 600 ron
-Bucsi cadru motor Opel Vivaro 350 ron. sau cu montaj 550 ron, pentru modelu lung 600 ron
-Bucsi cadru motor Nissan Primestar. 350 ron sau cu montaj 550 ron, pentru modelu lung 600 ron
-Bucsi punte spate Renault Megane 2, Scenic 250 ron sau cu montaj 400 ron.
-Bucsi Punte spate Laguna 2. 250 ron sau cu montaj 400 ron.
-Bucsi bascule Renault Megane 2, Scenic. 250 ron cu montaj stinga, dreapta doar bucsele mari
-Bucsi bara stabilizatoare, Renault Megane 1, 2, Scenic, Laguna 2,Trafic, Opel Vivaro, Nissan Primestar 200 ron cu montaj.
-Bucsa caseta directie originala Renault Megane 2, Scenic 2, 150 ron. sau cu montaj 200 ron.
-Bucsa caseta directie originala Renault Clio 3, Nissan Tiida, Note. 150 ron sau cu montaj 250 ron.
-Bucsa Caseta directie Renault Kangoo 2. 150 ron sau cu montaj 250 ron
-Bucsa suport motor Renault Laguna 2. 100 ron sau cu montaj 150 ron.
-Tampon antibalans Renault Megane 2, Scenic 2. 150 ron cu montaj
-Pivotii TRW Megan 2, Scenic 2. 250 ron cu montaj perechia, sau 120 manopera de montaj cu pivotii clientului.
-Bielete antiroliu, Renault Megane, Scenic 2, 150 ron perechia cu montaj,
-Bielete directie, Renault Megane, Scenic 2, 260 ron perechia cu montaj.
-Cap bara, Renault Megane,2 Scenic 2, 260 ron perechia cu montaj.
-Flanse amortizoare, kayaba Renault Megane, Scenic 2, sau originale renault 400 ron perechia sau 500 ron cu montaj.
-Amortizoare fata kayaba Renault Megane, Scenic 2, 550 ron perechia sau 650 ron cu montaj pentru drumuri grele 600 perechia cu montaj 700.
-Amortizoare spate kayaba Renault Megane 2, Scenic 2. 500 ron perechia sa cu montaj 600 ron
Manopere;
- Distributie pentru orice tip auto incepe de la 250 ron.
- Ambreiaj pentru orice tip auto incepe de la 350 ron.
- De curatat EGR si tubulatura gaze la motoarele de 1,5, 1,9 dci. Megan, Scenic, Laguna 2,Trafic, Opel Vivaro Si alte marci cu accesori de curatat incepe de la 130 ron. se demonteaza cu motorul rece.
- De curatat clapeta acceleratie la motoarele pe benzina. pentru orice marca incepe de la 50 ron.
Va rog pe totii care ma-ti gasit pe acest forum si veniti la service pentru diferite lucrari sa postati in acest topic parerile voastre dupa executarea reparatiei dupa cateva mi de kilometri. Va multumesc.
Locatia este in Bucuresti Sector 3, Blv. Theodor Pallady Nr.287 in incinta IOR. 2 vizavi de reprezentanta Opel GTT. La iesirea spre autostrada soarelui.
cordonate Google maps 44°24'33.8"N 26°11'01.3"E
Tel. 0723007249 Nicu.
anecula_08
Salut, ma intereseaza un pret pentru bucse cadru motor + bucse bara stabilizatoare Renault Laguna 2 facelift, 1.6 16v ( bucse + montaj). Multumesc
autonicu
Salut ai preturile mai jos: dar si in lista de mai sus.
pt. mai multe informati astept telefonul tau
0723007249 Nicu

-Bucsi cadru motor Renault Laguna 2. 350 ron. sau cu montaj 550 ron

-Bucsi bara stabilizatoare, Renault Megane 1, 2, Scenic 2, Laguna 2,Trafic, Opel Vivaro 200 ron cu montaj.
ada49
Pentru un meg 2,2 bucsi spate + montaj ? Garantie oferiti?
autonicu
Salut ada49.
Manopera pentru bucse punte spate, Megane2, Scenic2, Laguna2, cu bucsele clientului este de 250 ron sau cu bucsele mele 400 ron cu montaj

Garantie duar verbala si atentie ce scriu oameni in topicul meu de cativa ani de cand montez bucse punte spate pana acum ce bucsa am schimbat nu a cazut nici una si sunt cativa ani.

Este si un topic bucse punte spate la sectiunea megan 2 la cativa care au scris pe acolo le-am schimbat eu bucsele in urma cu cativa ani.

http://www.reno.ro/bucse-punte-spate-megane-II-t60948.html
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.