Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: mazda 3
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
AndreiMR
Arata mult mai bine cu jantele astea up.gif
Macione
Culmea e ca sotia, desi nu a fost de acord la inceput cu jantele negre si spitate, in seara asta cand le-a vazut, a zis ca nu ii plac astea pe 17, ca arata mai bine cu cele negre. smile.gif
AndreiMR
Cele negre erau model fain, dar erau putin cam mici, plus ca janta neagra+cauciucul da senzatia de roata mica...masina asta arata foarte bine cu roti cat mai mari. Merg puse cele de MPS pe variantele "civile"?
Macione
Se pot pune dar sunt destul de grele, au 11,2 kg si pentru motorul meu e prea mult. Astea au cam 8,7 kg.
Si la cele negre vroiam pe 17 dar Michelin PS3 pe 17 erau de 2 ori mai scumpe decat pe 16.
Macione
Niste poze mai clare cu noile jante. Ma gandesc sa le vopsesc ca cele din poza si nu stiu daca se le pun capacele cu Mazda sau cu Enkei.
Markos
Alea cu Mazda.
AndreiMR
Eu le-as pune capacele cu Mazda, se potrivesc atat de bine cu liniile masinii incat nu cred ca ar da ca nuca in perete smile.gif Vopsite ar arata foarte bine, numai sa si tina. Ar fi aiurea sa inceapa sa se decojeasca, mai ales ca la noi pe drumuri e praf, e mult noroi, la spalatorie dau cu fel de fel de nenorociri de substante...
Macione
Aici: https://www.facebook.com/SRZPowdercoatingCustoms

le pot vopsi cum trebuie
AndreiMR
Ah, asa da. Ma gandeam ca le faci cu spray. Cat costa operatiunea?
Macione
Nu fac nici o modificare la masina in bataie de joc. Decat facuta prost mai bine nu o mai fac. Costa aprox. 100 de E.
AndreiMR
E ok pretul. O sa iau si eu legatura cu baietii astia, ale mele au zgarieturi si sunt curios daca se poate face ceva cu ele, fiind polished la suprafata. Prin pozele lor n-am vazut ceva similar.
Macione
Am ajuns si la 48k km. Ii caut niste incaltari pe 17.
Macione
La 50k km a primit cadou o iesire pe Transalpina si Transfagarasan in aceeasi zi. Am si ceva filmari dar trebuie sa le mai micsorez
Shush
Poti sa detaliezi putin ruta urmata ?
Si eu vreau sa fac ceva de genul.

Multi kmp fara probleme !
Macione
Traseul a fost Bucuresti- Pitesti- Rm Valcea - Novaci- Ranca- Obarsia Lotrului- Voineasa- Brezoi- Sibiu- Balea Cascada - Balea Lac- Vidraru- CUrtea de Arges- Pitesti- Bucuresti.
Ar trebui sa tge grabesti ca se inchid la 1 Noiembrie, Transalpina fiind "oficial" inchisa deja.
Macione
Si inca un filmulet de pe Transfagarasan.

b76bgaarh
cum mai este obarsia lotrului - voineasa?
Macione
Mai bine decat anul trecut, portiuni asfaltate complet si altele plombate decent.
Shush
QUOTE(Macione @ 22 Oct 2013, 07:57)
Traseul a fost Bucuresti- Pitesti- Rm Valcea - Novaci- Ranca- Obarsia Lotrului- Voineasa- Brezoi- Sibiu- Balea Cascada - Balea Lac- Vidraru- CUrtea de Arges- Pitesti- Bucuresti.
Ar trebui sa tge grabesti ca se inchid la 1 Noiembrie, Transalpina fiind "oficial" inchisa deja.
*



Mersi !

Probabil o sa astept pana la primavara ca in weekend-urile urmatoare am altele planuite si apoi cred ca vine iarna biggrin.gif
Macione
Am trecut la rotile de iarna pe 15. Mult mai confortabil prin gropile din Bucuresti.
Am schimbat placutele de frana pe fata si am trecut de 51300 km.
Macione
M-am mai plimbat ceva si am ajuns la 55k km. Pentru prima oara am lasat si pe altcineva sa o conduca mai mult de 100 de m. Persoana are Golf V 1.9 TDI si vroiam sa aflu cum i se pare fata de a lui.
Raspunsul a fost unul multumitor. smile.gif
R E M U S
N-a vrut sa te supere. peacefingers.gif
Macione
S-a oferit sa o cumpere, asa de mult nu a vrut sa ma supere.
Oricum ma gandesc anul asta sau la anul sa trec inapoi la benzina.
zanzie
Te gandesti sa cumperi un Logan 0.9 tce?
Macione
In nici un caz. Un 2 litri peste 150 de cai.
C a t a l i n
Îți poate recomanda Dan unul, cică mănâncă 2-3 litri Kg de ulei între revizii.
Macione
Unul facut de galbejiti, singura exceptie ar fi 265 TCE
gabize
user posted image
Macione
Am revenit sa la rotile de vara acum echipate cu Bridgestone Potenza RE 050a si a revenit si placerea de a conduce.
cdadan
Care ti-a furat capacele?
corbex
Toata lumea se bucura daca mai are Potenza.
Macione
Jantele sunt de pe o Honda si nu puteam sa le pun asa. O sa cumpar de Mazda sau Enkei, producatorul jantelor.
potenza am vrut,sunt f misto dupa ce le incalzesc, la rece sunt de "piatra"
smile.gif
Macione
La 59970 km am folosit prima oara garantia. Am inlocuit suportul motor central din cauza unor zgomote si vibratii. Acum e iar liniste in masina la viteze mici.

Urmeaza sa ii inlocuiesc amortizoarele stock cu unele KONI FSD care asteapta in cutia lor sa fie montate. smile.gif.
speedman
Te rog sa nu mai aberezi pe forumul al carei marci o detii. Ca nu ai inteles nimic din postarile mele, nu este vina mea. Nu am afirmat ca mazda nu ar fi o masina ok, ci doar ca era sub fosta mea masina...eu eram dispus sa o iau daca ma dadea pe spate.
Eu nu am vandut masina pt ca ar fi avut ceva (desi ma stresa suspensia) ci pt ca am avut alte prioritati. Ca idee am vazut si mazda 6, penultimul model, dar acea masina avea probleme, motiv pentru care mi am luat altceva. Poti da copy paste si posta pe forum sa priceapa si amicul tau despre ce vorbim...
Macione
In momentul in care am postat nu stiam motivul pentru care ai vandut-o. Ca sa nu mai aberam, nici pe mine nu m-a dat pe spate Skoda, pentru ca la un moment dat ma interesa f tare Octavia 3 cu 1.8 180 de cai.
Macione
Facut azi revizia de 80k km la 64500 .
Schimbat
Ulei
Filtru ulei
Filtru polen
Filtru aer
Filtru combustibil
Inlocuit lichid de frana

TOTAL 870 de lei
Macione
Am pus in sfarsit amortizoarele KONI FSD marti dimineata. Am facut vreo 160 de km cu ele si am si niste concluzii:

- masina mai rigida, mai stabila, mai placuta si in acelasi timp pe viraje luate in forta, puntea fata este mai aderenta,nu mai topaie.la placarile in forta.

Masina pare mai ridicata de fata, o sa fac niste poze noi sa compar cu altele mai vechi.

Pana acum multumit de alegere.
Sapt viitoare urmeaza un drum de vreo 5000 de km prin Europa si o sa revin cu impresii.
Macione
Intre timp am trecut de 73k km si ma gandesc sa schimb si cauciucurile de vara 205/55/16, si parca nu as mai lua PS3.
As alege intre Bridgestone RE002, Dunlop Sportmaxx RT, Nokian Zline si Uniroyal Rainsport3 (asta mai mult pentru cum arata)
Orice sugestie, review pentru cauciucurile astea e binevenit, daca stiti si greutatea fiecaruia cu atat mai bine.
Multumesc
Macione
Am trecut de 75k km. Am "scapat" de Michelin PS3 si mi-am luat Bridgestone RE002. Fara sa le montez, doar la "pipait" par mult mai solide decat PS3(umerii intariti) si ceva mai grele.
Asteptam primavara sa le montez impreuna cu arcurile Eibach Pro Kit.
pishky
cum fura michelin ps3?
Macione
Sunt OK. Franeaza bine si pe ud si pe uscat, Ofera aderenta buna si ud si uscat. Probleme apar la schimbarea brusca de directie, cand umerii moi isi fac de cap si iti da senzatia de nesiguranta.
Inca un lucru mai putin bun e uzura rapida la un condus mai agresiv.
madhorsefuzzy
Umflate cat trebuie, apropo de nesiguranta pe schimbare brusca de directie?

Caut si eu cauciucuri pentru la vara si tot stau in cumpana intre Michelin PSS si Goodyear Eagle F1 Asymmetric 2. Un avantaj la GY era talonul (umerii) foarte moale pentru gropi si denivelari. Dar daca zici ca de fapt e un dezavantaj ...

Acum am niste mizerii de Dunlop SP Sport 01. Bune pe uscat dar tari ca naiba si prastie pe ploaie.
Macione
Incercat presiune de la 2,2 la 2,8 "la rece". Pe la 2.8 isi faceau treaba mai bine, dar nu suficient.
Zilee astea o sa fac un filmulet ca mai am si un ps3 pe acasa, e evidenta diferenta.

PSS a avut un prieten si a zis ca sunt perfecte cand sunt incalzite si pe asfalt perfect in rest sunt cam impredictibile.
Macione
Mi-am cumparat si o camera GT550WS cu GPS logger.
https://www.youtube.com/watch?v=DBv4Ph_6WAk
b76bgaarh
mijto data.
l@u
Mijto si gps-ul ala sare de la 21km/h la 89km/h intr-o secunda....laser frate!
Macione
Da, e cam sensibil. Pierde semnalul cam usor...

2 Dec 2014, 22:26:
Da, e cam sensibil. Pierde semnalul cam usor...
l@u
fara suparare dar nu este sensibil ci este foarte prost !
Macione
78k km si un drum prin zapada

https://www.youtube.com/watch?v=TCTAkWP6-NE&feature=youtu.be
Macione
Tocmai ce am trecut de o alta suma rotunda. 80k km. Abias astept primavara, poate se mai repara din gropile aparute si sa scap de "molozul" de pe drumuri.
Vreau sa ii schimb becurile, pentru ca, dupa aproape 4 ani, parca nu mai lumineaza ca la inceput.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.