Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Despre City Insurance
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
Pages: 1, 2, 3, 4
goto
Daca faci asigurarea la ei pe site, cam in cat timp iti vine asigurarea acasa (in Bucuresti)?
Lord Hades
Daca platesti online primesti copia pe mail intro ora si originalul a doua zi.
CaLeDONis
DA!!! azi am mers la firma de asigurari sa imi iau actele de la dosar sa ii dau in judecata! si surpriza de la Dauna Totala mi s-a zis ca am inteles eu totul gresit si ei imi dau 6000 de lei pt dauna:)) si am mers la serviceul unde e masina mea si mi-au dat deviz de reparative de 12000 de lei smile.gif) ce sa mai zic? bazati-va pe City Insurance
kosfunny
Asa se intampla cand nu "vorbesti in scris " .
Suma pe care ti-au oferit-o este o simpla oferta de regie proprie . Pentru a obliga asiguratorul sa declare dauna totala trebuie facuti cativa pasi "avocatesti" .
Cere-i in scris asiguratorului sa iti comunice care este valoarea maxima de despagubire a autovehicului , adica valoarea reala a acestuia la momentul accidentului precum si modul de calcul a acesteia. Asiguratorul este obligat sa raspunda .
Apoi compari cu devizul si daca acesta depaseste 75 % din aceasta valoare poti opta pentru dauna totala .
Bine, in ce priveste corectitutinea calculului e alta problema .

In acest sens va stau cu placere la dispozitie ***
RadulescuRomulus
stiti vreun broker cu relatii bune la city insurance?
am pe cineva care vrea sa asigure un parc de 24 masini...
kosfunny
Eu unul nu as recomanda City pentru asigurari Casco !
RadulescuRomulus
atunci?
pe cine? [in afara de abc, carpatica, astra si generali] [de acolo cica a cerut deja cotatie]...
Lord Hades
Generali pt Casco e ok. Am avut cateva evinimente rezolvate decent oe casco cu ei.
RadulescuRomulus
asa e. sunt OK.
dar au si un pret exagerat.

Prietenul meu a lucrat bine si cu societati mai naspa [gen carpatica, euroins].

de aceea se orienteaza spre firma mai ... mici : city, abc, etc...
b76bgaarh
allianz?
RadulescuRomulus
Astia chiar sunt mici ...
b76bgaarh
fuarte, da platesc tot timpul.
RadulescuRomulus
PAI... omul meu e interesat de firme mici! ! !
Nu am zis ca e interesat de firme mari sau care platesc repede!
kosfunny
Omul tau e cumva patron de service ?

24 Jun 2014, 08:04:
QUOTE(RadulescuRomulus @ 23 Jun 2014, 15:33)
atunci?
pe cine? [in afara de abc, carpatica, astra si generali] [de acolo cica a cerut deja cotatie]...
*


Ii pot reduce cu 25 % poate chiar mai mult cotatiile la ABC. Conditia ca masinile sa fie "curate" si prietenul tau sau firma pe care sunt masinile sa nu fie pe "lista neagra" .
RadulescuRomulus
salve,

lasa-mi nr tau de tel.

Nu e pe nici o lista neagra; doar ca nu vrea sa plateasca "cat nu face o asig casco". De ex, anul acesta a avut casco la astra; daca nu era sa fie scandalul cu adamescu, ii era ok sa continue. In tot anul a avut o bara sparta la un matiz si o dauna totala la o duba [a lovit o vaca, noaptea] si in 3 luni astra i-a platit suma...

Problema e ca a cerut deja cotatie de la ABC pana sa ii spun ca stiu pe unu' de pe forum... Daca tu poti face ceva, da-mi de veste.
CaLeDONis
smile.gif baieti! masina mea e ok! e raparata , de aprox 1 luna dar nu am mai avut timp sa postez !:D cei cu dauna prin Suceava imi pot da un mesaj sa vad daca ii pot ajuta si pe ei biggrin.gif am sa pun poze ca am facut unele imbunatatiri la aspect. cel putin asa zic eu:d
Lord Hades
Ne bucuram pentru tine smile.gif

In alta ordine de idei voi cere returnarea asigurarii datorita vanzarii auto.
Va tin la curent smile.gif
Lord Hades
am depus actele pt recuperare RCA. cica saptamana viitoare imi raspund ...
Lord Hades
Mi-am recuperat RCA-ul ieee biggrin.gif destul de usor si de rapid, fara niciun fel de obiectie din partea City Insurance. So far so good ...
RPas
Salutare!
Alaltăieri a intrat,din senin, un stimabil cu o Dacia Solenza in masina personala, eu mergând regulamentar, daunele se pot vedea cu ochiul. Luni la ora 9, vine inspectorul de la City Insurance să facă constatarea, la Bras. Din ceea ce am vorbit cu un mecanic de acolo a zis sigur daună totală. Ceva sugestii, sfaturi ?
sk0rpion
Scrie ce echipare ai, motorul, anul fabricatiei si km
RPas
QUOTE(sk0rpion @ 21 Dec 2014, 21:11)
Scrie ce  echipare ai, motorul, anul fabricatiei  si km
*


1.5 dci, 2007, 94.000
sk0rpion
QUOTE(RPas @ 21 Dec 2014, 21:31)
1.5 dci, 2007, 94.000
*


nivelul de echipare, si ce este, sedan , hatch etc
Lord Hades
Verifica si centurile fata daca s-a activat pretensionare vor trebui si ele inlocuite. Mai mult ca sigur s-au declanșat odata cu airbag ul.
masina ta face pe piata 3500-5000 in funcție de nivelul de echipare. Nu stiu care este pretul dr catalog dar te cam apropii ca avarii de suma asta (mai ales daca te duci cu deviz de la Renault).
Inspectorul de dauna iti face doar constatarea avariilor, decizia pe dosar o primești doar cand duci devizul de la service.

Mult succes si bine ca esti sănătos.
red_apple
Cei de la City Insurance sunt niste nenorociti , am avut un accident , eu(vinovat) fiind pe moped am intrat intr-un autobuz , pagube ? i-am spart ditamai parbrizul si i-am zgariat bara si o masca dauna ridicandu-se cred pe la vreo 7000 de lei.Incidentul a avut loc in luna octombrie si nici pana acum nu au vrut sa platesca dauna desii s-a facut constatare amiabila intre mine si soferul autobuzului.
sk0rpion
Hatchback 1.5 dci 86cp , Authentique - 16.600 euro
Hatchback 1.5 dci 106 cp Avantage - 18.825 euro
Hatchback 1.5 dci 103 cp FAP Authentique - 19.500 euro
Hatchback 1.5 dci 103 cp FAP Avantage - 19.600 euro
Hatchback 1.5 dci 103 cp FAP Dynamique - 20.900 euro
Hatchback 1.5 dci 103 cp FAP Exception - 21.300 euro


Sedan pe 2007 sau 2006 am in lista doar 1.6 si 1.9

Cel mai probabil o sa fie incadrata la un coeficient de 67% iar la cel mai ieftin model din lista ar fi 5478 - epava in caz de dauna totala = 4105 euro
RPas
QUOTE(Lord Hades @ 22 Dec 2014, 07:06)
Verifica si centurile fata daca s-a activat pretensionare vor trebui si ele inlocuite. Mai mult ca sigur s-au declanșat odata cu airbag ul.
masina ta face pe piata 3500-5000 in funcție de nivelul de echipare.  Nu stiu care este pretul dr catalog dar te cam apropii ca avarii de suma asta (mai ales daca te duci cu deviz de la Renault).
Inspectorul de dauna iti face doar constatarea avariilor, decizia pe dosar o primești doar cand duci devizul de la service.

Mult succes si bine ca esti sănătos.
*




QUOTE(sk0rpion @ 22 Dec 2014, 10:07)
Hatchback 1.5 dci 86cp , Authentique - 16.600 euro
Hatchback 1.5 dci 106 cp Avantage - 18.825 euro
Hatchback 1.5 dci 103 cp FAP Authentique - 19.500 euro
Hatchback 1.5 dci 103 cp FAP Avantage - 19.600 euro
Hatchback 1.5 dci 103 cp FAP Dynamique - 20.900 euro
Hatchback 1.5 dci 103 cp FAP Exception - 21.300 euro
Sedan pe 2007 sau 2006 am in lista doar 1.6 si 1.9

Cel mai probabil o sa fie incadrata la un coeficient de 67% iar la cea mai ieftin model din lista ar fi 5478 - epava in caz de dauna totala = 4105 euro
*


Multumesc Lord Hades de urare.
sk0rpion masina este Sedan 1.5 dci 82 cp si este facuta pe 17.01.2007. Sincer nu mai tin minte ce echipare are, dar oricum am cam toate optiunile pe ea... Multumesc oricum de raspuns.
kosfunny
De la 1 ianuarie nu va mai conta ce pret de nou a avut masina pentru ca se va lua in calcul valoarea de piata a masinii . Cum se va face asta nu stiu inca, sunt si eu foarte curios !
sylenzyostampa
City Insurance , din proprie experienta sunt ok, am avut un accident cu o skoda venita de pe cedeaza , am facut amiabila , constatarea si mi-au facut reparatia in 7 zile in service agreat de ei, undeva pe la valea cascadelor, super multumit de rezultat,...din pacate la nici 2 luni de la acest incident , mergand spre serviciu, pe drum principal cu prioritate , mi-a iesit dintr-o spalatorie direct pe banda 2 o piaza rea ce nu s-a asigurat absolut deloc , l-am luat in lateral in plin ...pe asigurarea lui , cei de Generali au considerat costul reparatiilor prea mare pentru valoarea de piata a masinii din semnatura si au declarat-o dauna totala. costul reparatiilor la constatare a fost de 14461 ron. Mi-au oferit 9600 ron si epava...cam asa am ramas momentan... fara masina !
kosfunny
Inseamna ca te poti incadra cu reparatia pana la 12800 lei la un service , pe baza de factura si deviz !
Plus ca ar fi trebuit sa iti spuna cum au procedat pentru stabilirea valorii de piata ! Care au fost acele sisteme de specialitate pe care le invoca legea ?
sylenzyostampa
Luni am intalnire cu inspectorul care se ocupa de dosar sa stabilim toate detaliile despagubirii, atunci pot afla variantele posibile.Sincer , sunt si eu curios sa vad pe ce criterii calculeaza ei valoarea de piata a unei masini, daca-mi spun , cica sunt destul de evazivi in detalii !
sk0rpion
dosarul de dauna a fost inregistrat pe 2014 sau 2015 ?
sylenzyostampa
pe 2015
kosfunny
E luni, ce s-a intamplat ?
arab
Am patit si eu o tamponare,sunt cel nevinovat,a intrat unul in spatele meu la o trecere pietoni,facut amiabila,RCA la City Insurance.Pentru constatare si dosar de dauna trebuie sa astept,data la care am fost programat.La Bv nu mai au constatori acum,pe loc.Abia peste o saptamana am primit un bon de ordine.E normal asa?Nu stiu,ca nu am mai avut accidente.In plus operatoarea de la callcenter,mi-a zis sa vin la constatare si cu vinovatul.Culmea.daca ma pupam in alt judet,cu cineva de aiurea,cum mai ne prezentam amandoi, pentru interesul meu?Ce parere aveti?Multumesc!
kosfunny
E spre binele tau sa vii cu vinovatul ! Altfel dosarul stagneaza pana dau ei de el sa ii ceara o declaratie si sa ii vizualizeze masina avariata.
Cand faci amiabila este bine sa negociezi lucrul asta daca nu vrei sa ti se tergiverseze dosarul . Nu conteaza daca era din alt judet, asiguratul RCA are obligatia sa isi anunte asiguratorul cand produce o dauna si sa se puna la dispozitia lui. Se putea duce la filiala asiguratorului din judetul lui.

arab
Inteleg!E normal sa nu fie disponibili agenti constatatori,intr-un oras resedinta de judet?Chiar atatea daune sa fie,la firma asta?Cica ar dura vreo 45 minute o constatare!
kosfunny
Noua legislatie nu ii mai obliga pe asiguratori sa aiba inspectori angajati in fiecare judet ci au posibilitatea sa externalizeze serviciul catre alte firme specializate . Acestea lucreaza si cu alti asiguratori iar City, avand printre cele mai ieftine polite, e intr-o perioada in care e cam coplesita de daune, cum era Carpatica odata .
Din pacate nu prea ai ce face , trebuie sa astepti. Bine ca nu e vorba de Euroins ca la ei se fac constatarile si la doua saptamani ...
arab
Pai in cazul asta e mai dificil!Daca dureaza atat de mult o constatare,cat dureaza dosarul oare?In plus cel vinovat e posibil sa isi repare si el masina intre timp,de unde mai am dovezi,cum mai arata masina lui, la constatare?Am vorbit la telefon cu vinovatul si l-am rugat sa nu isi repare masina,in saptamana ce urmeaza!Culmea culmilor,ajung la milogeala,eu fiind nevinovat!
kosfunny
Legal nici el nu poate repara masina fara DOCUMENTUL DE INTRARE IN REPARATIE emis de asigurator dupa ce da declaratii cu privire la eveniment si i se fac poze la masina . Ce-i drept service-urile repara daune si doar in baza exemplarului de la amiabila, dar asta nu este legal, acesta trebuie depus de catre vinovat la asiguratorul lui.

Vinovatii de accidente trebuie sa inteleaga ca odata cu schimbarea in bine a legislatiei acceptandu-se constatul amiabil scapa de amenzi si eventuale suspendari de permis dar nu sunt scutiti si de putina alergatura la asigurator .
Multi inteleg gresit aceasta libertate care deja a adus putina anarhie in acest sistem si a avut un impact direct asupra daunalitatii si indirect asupra pretului tot mai mare la asigurari .
arab
Pai legal nu poate,dar la ce harb si lovitura avea...poate.Isi ia un far de la dezmembrari si indreapta tabla un pic,o vopseluta si gata,ca e saracie...!Se pare ca cel nevinovat alearga mai mult,basca supararea,oricum bine ca avea un RCA acolo.
corneliassy
QUOTE(Lord Hades @ 23 Sep 2014, 13:50)
Mi-am recuperat RCA-ul ieee biggrin.gif destul de usor si de rapid, fara niciun fel de obiectie din partea City Insurance. So far so good ...
*


Probabil ai avut aceeasi situatie?

La data de 17-02-2015, autovehiculul cu numarul de inmatriculare ISxxxxx are urmatoarele polite de asigurare asociate:
On 17-02-2015, the vehicle having the registration number ISxxxxx is covered by the following MTPL policies:

SOCIETATEA DE ASIGURARE SI REASIGURARE CITY INSURANCE S.A., CENTER - De la / From 01-12-2014 Pana la / Until 31-05-2015
SOCIETATEA COMERCIALA DE ASIGURARE-REASIGURARE ASTRA S.A., SUC. TARGOVISTE - De la / From 17-02-2015 Pana la / Until 16-08-2015
corneliassy
QUOTE(Lord Hades @ 23 Sep 2014, 13:50)
Mi-am recuperat RCA-ul ieee biggrin.gif destul de usor si de rapid, fara niciun fel de obiectie din partea City Insurance. So far so good ...
*


Fericitule. De curiozitate, cand ai completat formularul tip pt restituirea sumei era trecuta doar optiunea cu bifarea "radiat" sau era si o alta optiune cu vanzare-cumparare? Am depus azi toate hartiile si in locul unde era optiunea radiat am taiat si am trecut vanzare cumparare. Sa vad ce-mi raspund oficial. Normal in lege scrie clar vanzare cumparare/radiere si stim foarte bine ca acum nu se mai face radiere ci transcrierea dreptului de proprietate.
kosfunny
Se restituie restul de prima si in cazul vanzarii vehiculului . Trebuie depuse documente doveditoare in acest sens precum dovada radierii de la fisc .
corneliassy
Da mai multe detalii te rog. Te referi la fiscalul pe care-l dai cumparatorului in original sau trebuie sa ma duc eu sa cer alta hartie? Ca astia de la asigurari, nu numai ca nu cunosteau legislatia, sau doar se prefaceau, dar ma indemnau sa-l oblig cumva pe cumparator sa-si inmatriculeze masina pe numele lui si sa-mi trimita hartie de radiere. Ca, cica fara radiere nu se poate. Si eu intreb : "care radiere ca sunt doua?". Erau nelamuriti ca si la fisc tot radiere se cheama si ca la inmatriculari se cheama transcriere mai nou conform unei legi de prin 2006.
Brainie
Uite cererea mea de restituire, și ce documente am anexat.

De reținut că toate actele de vânzare s-au făcut ca pentru un auto functional, dar de fapt am vândut o epavă a cărei reparație costa cam mult pentru asigurător(ul CASCO).
[attachmentid=1627982828]
corneliassy
Hmm, e cam in ceata si nu se vede prea bine. Oricum nu seamana nici pe departe cu tipizatul inmanat mie. Al meu avea multe casute unde trebuia sa bifezi actele pe care le anexezi. Era si radiere, iar de CVC nici nu pomenea. Si asta m-a intrigat. Ce radiere bre? De alea de sters? blink.gif In plus de atat este si o lege prin care prestatorii de servicii financiare nebancare sunt obligati sa-si informeze clientii, bla-bla, bla-bla.
vallixx
QUOTE(corneliassy @ 19 Feb 2015, 22:21)
"care radiere ca sunt doua?". Erau nelamuriti ca si la fisc tot radiere se cheama si ca la inmatriculari se cheama transcriere mai nou conform unei legi de prin 2006.
*


Radiere e numa' la Garcea, la fisc e "scoaterea de pe rolul fiscal".

Iar la Garcea e "radiere" cand nu o mai inscrii....gen o duci la Remat sau o faci cotet de gaini la tine in curte....sau o dezmembrezi......daca o vinzi e "transcriere".
kosfunny
Eu nu stiu ce e asa greu, duci actele de instrainare sa isi faca ce copii vor si gata !

Tu te gandesti sa iti recuperezi banii doar in baza unui contract facut pe genunchi cu vreun oarecare si ulterior sa mergi cu o clona a politei RCA ?
corneliassy
Mai stii si alt gen de vanzare decat un contract facut pe genunchi pe baza unei carti de identitate valabila emisa de autoritati?
La ce te referi cand ai spus o clona a politei rca?
L.E. ai mare dreptate cand zici sa duci actele si sa-si faca ei copii, dar ei au cerut stampila pe actul de radiere din josul CVC. Pe actul ala scrie Suceava, eu sunt din Iasi. Stampila este pusa cand se duce vanzatorul la aia di Sv cand se duce sa o inmatriculeze.
De ce in Germania, cand cumperi o masina, te duci la inmatriculari doar cu talonul si cartea, iar de CVC nici nu pomenesc? Numere si noul talon gata in 4 ore si la drum, impozit de 24E primit acasa in Ro prin posta.
In Romania cred ca trebuie sa merg cu mama de manuta si sa fac dovada ca am vandut/cumparat o masina. wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.