Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Intalnirea Nationala Dacia Clasic 2015
DaciaClub - Forum Dacia > Oldtimers > Oldtimers
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
Mircea Zahan
QUOTE(tavi_dacia1100 @ 2 Mar 2015, 20:14)
Piata Sfatului e deja neincapatoare si nu cred ca sunt singurul de aceasta parere (este un adevar evident). Sigur vor fi multi care ar vrea sa participe (sa-si expuna masinile), dar nu vor mai avea loc/nu vor fi lasati si inevitabil se vor supara/resemna, dar poate cu riscul de a nu mai vrea sa participe alta data (voluntar in cazul asta). Si pe buna dreptate, ca nu e normal sa se intample asa ceva. Ori e intalnire la care sa poata participa toti pasionatii, ori nu mai e... In concluzie, propun schimbarea locatiei cu una mai incapatoare, chiar daca nu e in "buricul targului".

P.S.: Eu numa' zic, nu dau cu paru'.
*

Intradevar , La brasov , este cam putin spatiu , ar fi bine ca pe viitor sa se caute o alta locatie , e parerea mea , si e doar o sugestie , sa nu intelegeti gresit..... icon_mrgreen.gif
bucatzel
Si unde (in afara de bucuresti) gasiti voi vreo piata prin care sa se si plimbe lumea si sa si fie cat vreo 2-3 stadioane de fotbal ?
DACIOTUL_97
Cred ca un aeroport ar fi solutia blink.gif
kzoltan22
QUOTE(bucatzel @ 12 Mar 2015, 23:45)
Si unde (in afara de bucuresti) gasiti voi vreo piata prin care sa se si plimbe lumea si sa si fie cat vreo 2-3 stadioane de fotbal ?
*

Cluj, Piata Unirii.
Ov
Si piata sfatului e mare, dar sa o gasesti pe toata libera pentru un eveniment e imposibil. In plus nu e greu de facut propuneri, e greu sa mearga cineva efectiv sa vorbeasca si sa obtina autorizatie. La Brasov se ocupa de cativa ani Horatiu, cine a mai organizat in alte parti stie ca nu e chiar o activitate care se rezolva cu "un telefon" si-atat.
RawSteel
Daca ati sti cat de greu se obtin si acele 60 si ceva de locuri in Piata Sfatului. Piata Unirii din Cluj e faina, sunt de acord sa se faca si acolo.
bucatzel
Cele doua sunt comparabile ca dimensiuni.
Un pic mai mare ar fi Piata Mare din Sibiu. Care insa avand in vedere diferenta mica intre pasti si intalnire, cel mai probabil inca mai e amenajata cu cascarabetele care se monteaza in perioadele de sarbatori.

Dar, oricum, cum zice Ov mai sus, propusul e simplu...
Ov
anul asta oricum e rezolvata deja treaba, puteti sa va interesati activ (adica sa mergeti la primarie, sa intrebati ce suprafata se poate obtine si cat costa, ca nici in brasov nu e gratis, asta daca-si inchipuia cineva ca e asa wink.gif ) pentru la anul.
Viorel Balmez
Pacat ca unele autoritati/primarii, inteleg sa faca ceva numai pe bani...Aici in Bucuresti, avem norocul sa ne sprijine autoritatile locale, fara a plati pentru asa ceva. Chiar acum pe 29 martie, facem intalnirea trabantistilor in Parcul Lumea Copiilor, cu ajutorul Primariei sect.4 smile.gif Pe de alta parte, cum s-a mai zis, este mare bataie de cap sa organizezi o intalnire de cateva ore si asta o spun din experienta personala.
Ov
Nu banii sunt problema aici, evenimentul este inclus in calendarul Retromobil si beneficiem de fonduri pentru organizare.
kzoltan22
Bineinteles, anul asta intalnirea va fi la Brasov. Insa daca anul viitor ar fi cineva dispus sa organizeze intalnirea in Cluj, Sibiu, etc. ar fi foarte bine ca si acolo sunt fani.
ydaniel
https://www.youtube.com/watch?v=PJIR_4j80A4
roby_1300_rap
Foarte frumos videoclipul wub.gif
iustin_uap
QUOTE(kzoltan22 @ 16 Mar 2015, 10:07)
Cluj, Piata Unirii.
*

Da, ar putea reprezenta o alternativa buna. Piata Unirii este pilonul central al celor patru, daca nu ma insel, evenimente dedicate automobilelor retro care au loc in Cluj. Chiar ieri ma gandeam la ea. Locurile s-ar putea suplimenta prin inchiderea laturii vestice.

Legat de aprobari, reprezentatul RCR Cluj este principalul responsabil de organizarea paradelor mai sus mentionate si, la randul sau, posesor de Dacie, deci ma gandesc ca s-ar putea apela la domnia sa.

Nu vreau ca acest mesaj sa fie perceput ca o critica la adresa locatiei si organizarii actuale, pe care le respect si apreciez, caci se vede ca evenimentul creste de la an la an, ci ca o sustinere a viabilitatii punctului de vedere exprimat mai sus intr-un viitor in care Piata Sfatului va deveni neincapatoare.
adriantoader
salutare,pentru intilnirea de la Brasov,cum putem sa ne inscriem,sau ce anume trebuie facut sad.gif
iustin_uap
Scrie la inceputul topicului ca pentru a se evita, pe cat posibil, situatiile in care oamenii se inscriu si dupa se retrag pe parcurs inscrierile se vor face cu 2 sapt. inainte de eveniment.
adriantoader
e ok,poate o sa fie si vreme frumoasa pe 9 mai,ca sa poata fi admirate in toata splendoarea lor
95bogdi
alte detalii ? nimic ? cazare..etc..
BH 59 FIF
Si eu as fi interesat de niste date referitoare la cazare.
Ov
Dragi colegi,

Ne bucuram sa va anuntam ca in data de 9 Mai 2015 va avea loc la Brasov a 7-a editie a

Intalnirii Nationale Dacia Clasic.

Va prezentam programul evenimentului:

9.00 – adunarea participantilor in parcarea Motelului Timisul de Jos;
9.15 – plecarea coloanei spre Piata Sfatului;
10.00 -13.30 – expunerea masinilor in Piata Sfatului;
14.00 - 16.00 – servirea pranzului;
16.00 – concursuri (organizate in Parcarea Motelului Timisul de Jos).

Inscrierile se vor face prin e-mail la secretariat@daciaclasic.ro pana pe 30 aprilie 2015.

Intrucat numarul de locuri este limitat, la inscriere vor avea prioritate membrii Retromobil. Pentru
inscriere va rugam sa specificati modelul autoturismului, anul de fabricatie, numarul de
inmatriculare si daca sunteti sau nu membru Retromobil. Pentru autoturismele care nu sunt vehicule
istorice, la inscriere, va rugam sa trimiteti si o fotografie cu masina. Fiecarui participant i se va confirma
inscrierea pe e-mail. Accesul masinilor in Piata Sfatului se va face doar pe baza inscrierilor.

Pentru cazare in noptile de Vineri (8 Mai) si/sau Sambata (9 Mai), s-a negociat o reducere la
preturile de lista la Motel Timisul de Jos. Rezervarile se fac individual, direct la receptia hotelului,
la numarul de telefon 0268 306 283, cu specificatia pentru Intalnirea Retromobil – Dacia Clasic.

Preturile per noapte de cazare sunt : 170 RON/apartament, 130 RON/camera dubla, 110 RON/
camera single. Preturile includ mic-dejun. Hotelul dispune de 29 de camere din care 3 apartamente.

Va asteptam!

Echipa Dacia Clasic
www.daciaclasic.ro

Nota : Toti cei care doresc sa contribuie cu materiale (filmari/fotografii/materiale de arhiva) sunt
rugati sa contacteze echipa editoriala pe adresa secretariat@daciaclasic.ro
udar123
merge cineva din zona moldovei inspre brasov? ar fi frumos sa se mearga organizat unsure.gif zic si eu
ct74cdi
cerere inscriere trimisa
95bogdi
cine doreste sa vina din arad sa ma anunte.
roby_1300_rap
QUOTE(95bogdi @ 14 Apr 2015, 21:53)
cine doreste sa vina din arad sa ma anunte.
*

ne intalnim amandoi pe drum daca vrei , numa sa repar scurgerile de ulei radmasa.gif
DjAlin_Bv
Gata m-am inscris si io smile.gif voi fi prezent si in anu cu nr 2 la participare cu scumpa mea masinuta smile.gif
adriantoader
da , din Moldova merge de la Focsani,o Liberta,chiar daca au refuzat sa o inscrie. Au spus ca are prea multe modificari!!!!!!!!!! blink.gif si o liberta de fabrica
Ov
a existat zambetul lui iliescu pe liberta?
adriantoader
de curiozitate,in 6 editii de cind este intilnirea .cite Liberta au participat pina acum? Ar fi singura modificata in limita bunului simt si al originalitatii marcii Dacia? Libertele 1325 au fost CN1,CN2 si CN3
ag02cws
QUOTE(Ov @ 15 Apr 2015, 09:13)
a existat zambetul lui iliescu pe liberta?
*

Nu. Si nici pe dacia sport, asa cum am vazut una prin Pitesti.
tunderbird
QUOTE(adriantoader @ 15 Apr 2015, 08:08)
da , din Moldova merge de la Focsani,o Liberta,chiar daca au refuzat sa o inscrie. Au spus ca are prea multe modificari!!!!!!!!!!

Si care-i problema? Trebuie neaparat sa fie expusa in Piata Sfatului? Numai pentru expozitia din Piata Sfatului a devenit demn de interes, evenimentul acesta? mellow.gif
Ov
eu as fi acceptat liberta chiar putin modificata (ca si asa sunt putine), dar din pacate asta numai liberta nu mai e cu botul complet schimbat.
udar123
asa le mai place unora sa scoata ochii dry.gif intalnirea dacia clasic inseamna dacii clasice :-/ inscrise in retromobil sau nu, dar clasice.. eu vin cu un zambet 99, dar vin pentru atmosfera, nu ca sa-mi vada lumea masina expusa in piata sfatului.. pana la urma urmei, despre asta sunt intalnirile nationale, despre atmosfera(si nu ma refer la cea din piata sfatului, ci ma refer la cea de la motel, cand ne intalnim toti, cu dacii clasice sau nu, cu liberte, cu zambete si mai stiu eu ce).
tunderbird
Corect! Va veni vremea cand si "ranjetul" va putea deveni istorica, fie ca proprietarul este inscris in RCR, sau nu... si or sa fie atunci, mult mai rare aceste zambete, decat frantuzoaice.
95bogdi
pentru mine nu conteaza unde o parchez in piata sfatului...in parcare la timisul de jos clar va fi parcata langa dacia VBA , BAR , BOD
iulica89
Imi pastrati si mie un loc langa voi. biggrin.gif
CyPz
Am trimis mesaj pentru inscriere pe 14 Aprilie la ora 12:23 de minute. Mi s-a raspuns la solicitare pe 15 Aprilie la ora 4:52 de minute. Dl. Ov a postat pe topic "start inscrieri" la ora 09:38 pe data de 14 Aprilie, iar dupa 2 ore si 45 de minute nu mai sunt locuri? Sa fim seriosi..

"Buna ziua,

Din pacate nu mai sunt locuri disponibile pentru expozitia din Piata
Sfatului. Va asteptam cu masina in parcarea de la motel sau in piata, ca
spectator.

Cele bune,

Echipa Dacia Clasic"
bucatzel
Esti sigur de ora trimiterii?
Ca pe unde-mi dau eu cu ochiul imi pare a fi mai degraba 22:23.
CyPz
Da, probabil imi afiseaza ciudat in yahoo mail ora, dar ma rog, ideea e ca azi pe la 12 am aflat de la cineva care a vorbit cu Dl Ovidiu ca inca mai erau cateva locuri disponibile.. deci tot nu se nimereste avand in vedere ca ieri am trimis datele .. Ma rog..
sorin105
QUOTE(CyPz @ 15 Apr 2015, 19:59)
Da, probabil imi afiseaza ciudat in yahoo mail ora, dar ma rog, ideea e ca azi pe la 12 am aflat de la cineva care a vorbit cu Dl Ovidiu ca inca mai erau cateva locuri disponibile.. deci tot nu se nimereste avand in vedere ca ieri am trimis datele .. Ma rog..
*

Dupa cum a zis dl Ovidiu vor avea intaietatea membri retromobil..

Mai are rost sa mai trimit o cere de inscriere,daca deja sunt ocupate locurile?

Multumesc.
Ov
@Cypz: cum am spus si in comunicat prioritare sunt masinile clasice, in principal cele atestate (care din oficiu corespund) si apoi cele nemodificate. Cum masina ta numai originala nu mai e, am preferat sa dau locul "tau" unei masini nemodificate. Am primit si multe cereri de la posesori de masini modificate si am acceptat 2-3 pentru diversitate, dar nu e corect fata de ceilalti sa refuz masini originale pentru cele modificate. Intalnirea este Dacia Clasic wink.gif
CyPz
Atata timp cat e intalnirea pasionatilor de DACIA ar trebui sa se gaseasca loc pentru toata lumea. Pacat, pacat ca devine intalnirea pasionatilor de serie de caroserie. Eu m-am gandit, anul asta o dau la rabla. Mi-am luat passat, nu-mi mai trebuie.
95bogdi
QUOTE(Ov @ 15 Apr 2015, 21:35)
Intalnirea este Dacia Clasic wink.gif
*

cand o sa fie intalnirea nationala dacia 13xx ?
ciupu_cvm
nu cred ca ceea ce se intampla este corect.in postul lui Hondarul se ragasesc foarte multi dintre posesorii de dacii.dar intr-o tara in care totul merge atat de rau aceasta treaba de ce ar merge altfel?
iulica89
Problema se pune altfel: daca ne strangem in parcarea hotelului inainte de intoarcerea lor de la "expozitie" si nu mai au ei unde sa-si parcheze masinile ce se intampla? radmasa.gif
In alta ordine de idei, nu toate masinile atestate chiar sunt conforme si nici cele neatesate nu sunt de nebagat in seama de exemplu cea a lui cypz - daca vine cu rotile originale si cumva scapa de tenta aia de la geamuri, arata chiar ok...
Si daca tot sunteti pasionati de ce va bateti cu pumnii-n piept sa va expuneti masinile? Nu e mai "frumos" sa faci un drum la destinatia caruia sa-ti impartasesti experientele auto-dacia cu colegii de "breasla" intr-un loc linistit?
Raul90
O fi Intalnirea Dacia Clasic, dar sunt convins ca spectatorii nu cauta neaparat sa vada masini originale si atestate.
Ov
Ca idee generala, sunt de acord 100% cu ce a spus Hondarul, doar ca noi ne adresam altor tip de pasionati. Eu v-am mai spus de nenumarate ori, daca nu va simtiti bine aici, daca o dacie clasica nemodificata nu va face fericiti si impliniti, atunci nu incercati sa ne schimbati pe noi ci faceti-va intalnirile si evenimentele care sa va reprezinte si unde sa primiti masini modificate, mai vechi sau mai noi sau cum doriti. In principiu forumul 4tuning cam cu asta se ocupa, nu inteleg de ce trebuie sa facem toate forumurile si toate intalnirile la fel? Vreti clasic, veniti aici - ca participant sau ca vizitator. Vreti tuning creeati ceva pe 4tuning. Faceti acolo o sectie de dacii modificate, sunteti multi si sunt convins 100% ca veti avea si suport din partea celor de pe 4tuning! Noi nu cu asta ne ocupam, nu facem "intalnirea pasionatilor de dacie"!

Cat despre "strangere" in parcarea motelului, chiar v-am invitat pe toti acolo! E loc pentru toata lumea. Macar sa fiti voi destui cat sa nu avem suficiente locuri. In fond de asta am si ales locul respectiv - are o parcare imensa.
Rob3rto
Eu chiar daca nu eram primit la expozitie, veneam in coloana pana in centru, o parcam pe acolo, apoi mai intorceam iar cu coloana la motel. Treaba e ca expozitia e eveniment organizat de Retromobil, nu de un grup de prieteni. Intalnirea pasionatilor are loc dupa expozitie, in parcarea motelului rolleyes.gif
cristeacosmin
Pot sa particip si eu cu Dacia 1310 din 1981 atestata ca vehicul istoric?
Ar fi prima data cand vin la Brasov, m-as bucura sa iau parte la eveniment chiar din mijlocul lui.
maho
Confirmat inscrierea.
@ cristeacosmin: sper sa gasesc un loc pe langa tine, sa le grupam. smile.gif
CyPz
In fine, nu isi mai are rostul, ma voi inscrie la alte evenimente unde masina mea poate ar putea fi apreciata.. asa corcitura cum e ea..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2021 Invision Power Services, Inc.