Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: România de mâine: inventarul schimbărilor necesare
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12
luck33ro
biserica...
bion
Unii nu-i nmic ca-s "...manivela" dar mai si semnalizeaza. tongue.gif
dacis
Subectul zilei: alejerea primarilor in unul ori doo tururi? rolleyes.gif
luck33ro
Subectu zilei este Republica Moldova smile.gif
dacis
RM ce?
ady77
QUOTE(dacis @ 26 Jan 2016, 13:15)
Subectul zilei: alejerea primarilor in unul ori doo tururi?  rolleyes.gif
*


Pai RNP-urile ce zice?
ady77
da!
AR-18-MOS
Confirm pentru rusi!
luck33ro
Sa fie primiti happy.gif
dacis
QUOTE(ady77 @ 26 Jan 2016, 14:15)
Pai RNP-urile ce zice?
*

Pai RNP-urile zic ca nu se fac schimbari ale legislatiei electorale cu mai putin de un an inainte de alegerile vizate de schimbarile respective.

PS Cu exceptia situatiei cand schimbarea legislatiei are ca efect / produce "mai multa democratie". icon_mrgreen.gif
tony-s
Problema e ca psd începe sa urce in sondaje iar alinuta si blaga dintr-o data și-au dat seama ca e mai bine in 2 tururi...acum câteva luni când pnl stătea pe cai mari in sondaje au votat cu ambele mâini pt. Un singur tur....ăștia de dreapta de obicei sunt extrem de consecvenți in decizii politice si nu numai.
luck33ro
Ai uitat ca suntem tara exceptiilor, a dispenselor, a derogarilor, etc...
ady77
QUOTE(dacis @ 26 Jan 2016, 15:35)
PS Cu exceptia situatiei cand schimbarea legislatiei are ca efect / produce "mai multa democratie".  icon_mrgreen.gif
*


Și cine hotărăște dacă produce mai multa democrație?
dacis
Calculul. Ca la contabilitate.
bion
Dacis & biggrin.gif
Cica pesedeaua se retrage in munti si la alegeri merg hungurii, partidele lui peste si marele pndl. Culmea ar fi ca astia de la pndl sa ajunga in turul 2 si lumea la sto sa voteze nimicurile. ( dar asta ar presupune vot cenzitar etc.) radmasa.gif
Idee pentru o schimbare necesara. Pedeapsa penala pentru postaci si manipulatori indiferent de mediul unde presteaza. Spor de 5 ani la sare pentru cei care presteaza pentru bani. rolleyes.gif
kato
da bag seama ca ai pata mare pe dacis icon_mrgreen.gif
luck33ro
QUOTE(bion @ 26 Jan 2016, 20:30)

Idee pentru o schimbare necesara. Pedeapsa penala pentru postaci si manipulatori indiferent de mediul unde presteaza. Spor de 5 ani la sare pentru cei care presteaza pentru bani. rolleyes.gif
*


Comunistii le ziceau instigatori smile.gif
In principiu orice postac e platit, eu asa am inteles ... Manipulatorii si manipulantii sunt din alta categorie de munca blush.gif
bion
QUOTE(kato @ 26 Jan 2016, 20:36)
da bag seama ca ai pata mare pe dacis  icon_mrgreen.gif
*


Bre ce il bagi pe carp la ce incriminez io. El se chinuie sa faca ceva impresie artistica dar e de la Scoala Populara de Arta nu de la Belle arte. Io de aia zic. biggrin.gif
paul_p
QUOTE(dacis @ 26 Jan 2016, 15:35)
Pai RNP-urile zic ca nu se fac schimbari ale legislatiei electorale cu mai putin de un an inainte de alegerile vizate de schimbarile respective.
*

Asa zic RNP-urile? Poti preciza mai exact care anume RNP-uri??
dacis
Bre, man, io la Scoala Populara de Arte Haioase am invatat ca la Comisiunea de la Venetia s-a dat ordin (poreclit recomandare, ca ioropeanu are simtirea suava si nu vrea sa fie violentat de cuvinte cu inteles imperativ) ca sa nu se faca nici o schimbare in legislatia electorala a unei tari, democratice si, basca, stat de drept, cu mai putin de un an inainte de momentul / evenimentul electoral legiferat. Povestea asta o gaseste cititorul egzplicata si aplecata, ca fundament de drept, in hotararile CCR din vara lui 2012, de cand cu pardalnicul de referendum.
vi_escu
ce mai conteaza recomandarile alea daca interesele o cer...
dacis
Tocmai, ca schimbarea legii electorale respecta si litera si spiritul recomandarilor Comisiei.
kato
QUOTE(bion @ 26 Jan 2016, 21:02)
Bre ce il bagi pe carp la ce incriminez io. El se chinuie  sa faca ceva impresie artistica dar e de la Scoala Populara de Arta nu de la Belle arte. Io de aia zic. biggrin.gif
*


pai nu ai zis tu de pedeapsa penala pentru postaci si manipulatori? ca sa nu zic de sporul ala de 5 ani cu sare! blush.gif
Markos
QUOTE(tony-s @ 26 Jan 2016, 16:47)
Problema e ca psd începe sa urce in sondaje
*


Dai o bere pe chestia asta.
Garett
QUOTE(dacis @ 26 Jan 2016, 23:30)
Bre, man, io la Scoala Populara de Arte Haioase am invatat ca la Comisiunea de la Venetia s-a dat ordin (poreclit recomandare, ca ioropeanu are simtirea suava si nu vrea sa fie violentat de cuvinte cu inteles imperativ) ca sa nu se faca nici o schimbare in legislatia electorala a unei tari, democratice si, basca, stat de drept, cu mai putin de un an inainte de momentul / evenimentul electoral legiferat. Povestea asta o gaseste cititorul egzplicata si aplecata, ca fundament de drept, in hotararile CCR din vara lui 2012, de cand cu pardalnicul de referendum.
*


Si daca schimba astia legea peste noapte cum o mai sucesti? icon_mrgreen.gif
dacis
Poi de ce s-o sucesc? Ca am zis si mai sus: fac exceptie legile care aduc un spor de democratie / reprezentativitate.

Si da, ma astept ca sa fie schimbata legea actuala. Ca asa este normal, ca legea in forma de azi este aberanta. Pentru ca trece la "pierderi" marea majoritate a voturilor (aka 50%+1) in cele mai multe localitati. Iar, daca legea se schimba, acolo unde un candidat ia din prima 50%+1 din voturi, oricum el este ales din turul I. Scolareste, rezulta ca, prin schimbarea legii, doar se adauga ceva reprezentativitate, contracarandu-se dezavantajele votului uninominal intr-un singur tur, fara sa se piarda nici un avantaj al mecanismului de vot uninominal intr-un singur tur...
luck33ro
QUOTE(vi_escu @ 26 Jan 2016, 23:46)
ce mai conteaza recomandarile alea  daca interesele o cer...
*



Interesul national - se stieee!!!
ady77
Dacis e un simpatic, părerea mea.
dacis
QUOTE(vi_escu @ 26 Jan 2016, 22:46)
ce mai conteaza recomandarile alea  daca interesele o cer...
*

Recomandarile acelea nu doar ca permit o asemenea schimbare, dar o si cer.
Garett
QUOTE(dacis @ 27 Jan 2016, 10:40)
Poi de ce s-o sucesc? Ca am zis si mai sus: fac exceptie legile care aduc un spor de democratie / reprezentativitate.
*


Eu când iti spun ca te sucesti! rolleyes.gif
Cu ce aduce un "plus de democrație" alegerea primarilor în două tururi versus dreptul cetatenilor de a decide asupra demiterii presedintelui?
Deci: cetatenii sa demita preshul e câh în viziunea comisiei de la Vascauti dar doua tururi de scrutin e cool?
dacis
QUOTE(Garett @ 27 Jan 2016, 12:39)
Cu ce aduce un "plus de democrație" alegerea primarilor în două tururi versus dreptul cetatenilor de a decide asupra demiterii presedintelui?
Deci: cetatenii sa demita preshul e câh în viziunea comisiei de la Vascauti dar doua tururi de scrutin e cool?
*

Tradusa, dilema ta suna cam asa: de ce-i mai legitim sa bei un pahar de viziki decat sa iei un sut in ...
Dan73
QUOTE(dacis @ 26 Jan 2016, 15:35)
Pai RNP-urile zic ca nu se fac schimbari ale legislatiei electorale cu mai putin de un an inainte de alegerile vizate de schimbarile respective.

PS Cu exceptia situatiei cand schimbarea legislatiei are ca efect / produce "mai multa democratie".   icon_mrgreen.gif
*




QUOTE(dacis @ 26 Jan 2016, 22:30)
Bre, man, io la Scoala Populara de Arte Haioase am invatat ca la Comisiunea de la Venetia s-a dat ordin ...
*


Arata-ne si noua unde e pomenita in acest document al Comisiei de la Venetia o bazaconie atat de imprecis formulata cum e chestia de o inventezi tu mai sus. "mai multa democratie" radmasa.gif
QUOTE
2.         Regulatory levels and stability of electoral law
a. Apart from rules on technical matters and detail – which may be included in regulations of the executive –, rules of electoral law must have at least the rank of a statute.
b.  The  fundamental  elements  of  electoral  law,  in  particular  the  electoral  system  proper, membership of electoral commissions and the drawing of constituency boundaries, should not be  open  to  amendment  less  than  one  year  before  an  election,  or  should  be  written  in  the constitution or at a level higher than ordinary law.
...
65. It  is  not  so  much  changing  voting  systems  which  is a  bad  thing  –  they  can  always  be changed  for  the  better  –  as  changing  them  frequently  or  just  before  (within  one  year  of) elections.  Even  when  no manipulation  is  intended,  changes  will  seem  to  be  dictated  by immediate party political interests.
66. One  way  of  avoiding  manipulation  is  to  define  in  the  Constitution  or  in  a  text  higher  in status  than  ordinary  law  the  elements  that  are  most  exposed  (the  electoral  system  itself,  the membership  of  electoral  commissions,  constituencies  or  rules  on  drawing  constituency boundaries). Another, more flexible, solution would be to stipulate in the Constitution that, if the electoral law is amended, the old system will apply to the next election – at least if it takes place within the coming year – and the new one will take effect after that.

Prin urmare, daca nu gasesti in documentul de mai sus o formulare echivalenta cu ce pretinzi tu ca ar fi real, citez: "cu exceptia situatiei cand schimbarea legislatiei are ca efect / produce "mai multa democratie" inseamna ca produci ceea ce ti-am spus mai deunazi, adica manipulare de proasta calitate.
Ca sa poti spera c-o sa ai mai mult succes in ceea ce intreprinzi pe aici, poate tii cont de opinia mea: enervant la tine (in general la cei care practica activitati de genul asta) este faptul ca ne crezi mai prosti decat suntem. smile.gif
tony-s
Nici macar nu e original....vrăjeală aia cu mai multa democrație zegrean de la ccr a lansat-o...dinozaurul ala comunist ar trebui sa-i invete si pe americani - acolo nu e destula democrație pt. Ca alegerile au un singur tur.
ady77
Ce n-ați priceput?
Ca sa îl demiti pe Base, trebuie respectat anul înaintea modificării legilor electorale.
Dacă PSD-ul câștiga mai multe mandate cu actuala legislație, e ok sa schimbi legea și în joia dinaintea alegerilor.

RNP, CPLM.
b76bgaarh
eu am inteles ce a zis nea bion, daca aduce sarea eu il tin pe dacis.
Garett
QUOTE(dacis @ 27 Jan 2016, 14:07)
Tradusa, dilema ta suna cam asa: de ce-i mai legitim sa bei un pahar de viziki decat sa iei un sut in ...
*


Da' cine ti-a zis ca as avea vreo dilema? Doar ma amuz când te vad cum te dezici de principiile cu care defilai pe aici în 2012! biggrin.gif
ady77
N-ai înțeles tu. nici eu, nimeni. Ne explică acus în 300 de rânduri.
kato
doar un mic rezumat.... blush.gif
M.C.
Daca nu zice si de renepeuri,degeaba....... blush.gif
dacis
QUOTE(Dan73 @ 27 Jan 2016, 14:55)
Arata-ne si noua unde e pomenita in acest document al Comisiei de la Venetia o bazaconie atat de imprecis formulata cum e chestia de o inventezi tu mai sus. "mai multa democratie" radmasa.gif
*

Ia cu pâiniță, sa nu ti se faca prea greata: "It is not so much changing voting systems which is a bad thing – they can always be changed for the better".

Danute, invart draciile astea cu democratia, statul de drept, doctrine, ideologii si partide politice de aproape 20 de ani. Productiile Comisiei de la Venetia le citesc relativ frecvent (nu pe toate, ca produc astia texte la greu)... Io zic sa ramanem cu discutia la vinuri. biggrin.gif
Dan73
QUOTE
65. It  is  not  so  much  changing  voting  systems  which  is a  bad  thing  –  they  can  always  be changed  for  the  better  –  as  changing  them  frequently  or  just  before  (within  one  year  of) elections.  Even  when  no manipulation  is  intended,  changes  will  seem  to  be  dictated  by immediate party political interests.

Draghe dacis, unde pui tu punct nu este punct...deci "ai uitat" sa citezi ce ti-am marcat cu bold. laugh.gif
Din ce inteleg eu acolo zice ca nu este un lucru atat de rau schimbarea sistemelor de vot (deoarece acestea pot fi mereu imbunatatite) ca schimbarea frecventa sau chiar inainte de alegeri (in termenul unui an).

Preluat dintr-o traducere integrala a documentului in romana:
65. Ceea ce trebuie evitat, este nu atât modificarea sistemelor de scrutin- ele pot fi intotdeauna îmbunătățite – ci modificarea lor frecventă sau cu puțin timp (mai puțin de un an) înainte de alegeri.

Am fost rau daca am considerat ca tu chiar crezi ceea ce spui? icon_mrgreen.gif
Fata de metodele pe care le aplici tu...nu am cuvinte, sa muara Cici.

PS: cu riscul de a-mi atrage oprobiul daciotilor pentru lipsa de modestie: eu nu discut cu tine despre vinuri, ca nu cunosti. Eu pot insa sa te sfatuiesc, pentru ca ma ocup cu degustatul lor de mai mult timp decat zici tu ca te ocupi de "draciile" alea tongue.gif
Markos
A scos consultantu' nițel din context, acum ce vrei, să-l flegmăm?

Nu-i frumos..
Garett
QUOTE(dacis @ 27 Jan 2016, 23:39)
Danute, invart draciile astea cu democratia, statul de drept, doctrine, ideologii si partide politice de aproape 20 de ani.
*


Si inca nu s-a prins nimeni ca nu faci nimic util de fapt! tongue.gif
ady77
QUOTE(Markos @ 28 Jan 2016, 04:34)
A scos consultantu' nițel din context, acum ce vrei, să-l flegmăm?

Nu-i frumos..
*


Ei nu!
DragosP
Nu, chiar nu e.
dacis
QUOTE(Dan73 @ 28 Jan 2016, 00:16)
65. Ceea ce trebuie evitat, este nu atât modificarea sistemelor de scrutin- ele pot fi intotdeauna îmbunătățite – ci modificarea lor frecventă sau cu puțin timp (mai puțin de un an) înainte de alegeri.
*

Good point. Nenea Dan, ocupandu-te de vinuri (sper ca nu doar le bei, ci le si produci / vinzi / oferi spre degustare etc.etc.) n-am indoiala ca ai printre clienti si juristi. Juristi adica avocati, procurori, judecatori si cam atat; excludem notarii si consilierii juridici, plus absolventii de la privata, indiferent de giobul lor. Asa ca am sa reformulez regula, strict canonic (asta inseamna dupa regula de interpretare literala, aplicata riguros - e un fel de traducere), pe limbajul unui student de anul I de la drept. Astfel interpretat, textul de mai sus trebuie citit astfel:

Trebuie evitata modificarea frecventa ori cu puțin timp (mai puțin de un an) înainte de alegeri a stemelor de scrutin, cu exceptia situatiei cand se aduc imbunatatiri acestora, care pot fi realizate oricand.

Daca tu imi gasesti un singur individ care a invatat drept pe bune si care spune ca interpretarea aceasta este nevalida, io tiparesc textul pe o coala A4, o inmoi in vin si o mananc pana la ultima bucatica. Dupa care mai cer una! tongue.gif
Liviu
Dacise, las-o ma ca macane rau. Accepta macar de data asta, ca un barbat, faptul ca ai dat cu oistea'n gard.
dacis
Pai nu-i mai bine sa intervina un jurist, sa vedem si noi ce si cum? Vorba aia, autoritatea profesiei...

Ce ma mir eu este ca pe DC sunt puzderie de IT-isti, din care unii lucră intensiv cu baze de date. Nu stiu daca in toate "limbajele" lucrurile stau la fel, dar in SQL operatorul EXCEPT este prezent la datorie, fix la fel ca in textele legale. Ia sa vad, se baga frun IT-ist sa scrie regula de mai sus in SQL? naughty.gif

PS Tocmai ce mi-am amintit ca la Info la Iasi este un prof mai batran si mai excentric care face trasnai de-astea: scrie in cod reguli legale, norme gramaticale etc.. Le-a placut si altora ce face, ca l-au ales MC la Academie. Academia Romana, nu parodiile alealalte comuniste...
Dan73
Nu ti-e si tie asa putin rusinica? ...macar uneori. blush.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.