Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Țeapă firmă telefonie
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Legislatie
Pages: 1, 2, 3, 4
Sudsemnatu
Eu i-am zis rezolvarea cea mai rapida si fara bataie de cap dar vad ca voi il sfatuiti sa se scarpine invers:
1. A facut deja o cerere de reziliere care va fi procesata si va incheia alt contract cu alt operator
2. Sa plateasca suma care a fost facturata, suma pe care oricum ar fi platit-o catre Mitnet ( deci nu e nimic in pierdere) pentru un serviciu de care a beneficiat. Ceea ce e si corect la urma urmei. El se leaga ca i-a zis o casierita mai in gluma mai in serios ca luna decembrie a fost cadou smile.gif De parca ati primiti voi vreo luna gratis de la upc, rcs, telekom vreodata in viata asa tam nesam.
marksman
Ceea ce ii propui tu este sa continue cu UPC, ceea ce a zis ca nu vrea. Suma i-a fost facturata pentru ca nu a avut posibilitatea sa renunte la contract (nu a fost notificat de cedent sau de cesionar).
Prin urmare sunt curios care este contractul in baza caruia UPC ii emite facturi, in lipsa posibilitatii partii ramase in contract de a-si exprima opozitia fata de cesiunea contractului.
Sudsemnatu
Imi pare rau dar tu nu citesti ce scriu
BioHazarD
Da' tarifu'? Cat e tarifu'? Barem platesti la fel/mai putin?
vallixx
Sunt foarte curios ce contract va rezilia el cu UPC....
tatabobu
Uite aici incercare de teapa aparent din partea unei firme de telefonie: se da mailul cu continutul

QUOTE
Buna ziua ,

Accesul la serviciile Vodafone a fost suspendat pentru neplata facturilor. Pentru a reactiva serviciile Vodafone si a evita rezilierea contractului, va rugam sa dispuneti de urgenta plata facturilor scadente. Total datorat 294.26 Ron.

Va multumim, Vodafone


venit aparent de pe adresa vodafone.departamentulplati_ro@vodafone.com

N-am chef sa-i injur, dar nici nu i-as lasa in pace. Se ocupa vreo institutie de tentative de-astea, sau pot doar sa marchez drept spam si trec mai departe?
Bicicleta galbena
http://ro-ro.facebook.com/mitnet.ro/

Si altii au fost in situatia lui Uxe, intamplandu-se ce am banuit: UPC au luat lista de clienti ai Mitnet si au inceput sa factureze la rand.

Jenanta strategie pt ditamai firma...


ady77
QUOTE(marksman @ 7 Feb 2018, 15:20)
@St: povestea lui UXE e diferita: el nu a primit notificare nici de la Mi(n)tnet ("vezi ca vindem, poti sa ramai cu UPC daca vrei, sau sa renunti"), nici de la UPC ("vezi c-am cumparat, poti continua cu noi sau sa renunti").
Daca primea notificare, putea sa renunte la un serviciu oferit de o firma pe care nu o agreeaza. Nu poti fi obligat sa primesti un serviciu, fie si prin cesionare de contract.

Repet: transferul de clienti nu e tot aia cu transferul de bunuri.
*


Eu sunt convins ca UPC-ul o sa prezinte dovada notificarii. wink.gif
mars
Ma UXE, stai asa... Deci aia ti-au dat SMS cu "lamultean" de ziua ta si tu nu vrei sa platesti op'jdalei blink.gif?!
UXE
Daca totul este legal platesc cat datorez. Am gasit contractul .. o sa il postez aici..


Pai de plata a ramas 120 de lei. Au emis a treia factura pe 01.02.2018. Rezilierea aceea era pe 6 febr.


Am acea clauza cu cesiunea, punctul 17.5 . Deci va trebui sa platesc. Aatept sa imi dea rezultatul in urma cererii recalcularii.

user posted image
marksman
QUOTE(ady77 @ 7 Feb 2018, 19:42)
Eu sunt convins ca UPC-ul o sa prezinte dovada notificarii. wink.gif
*


Si eu sunt convins ca pot face asta. Prin 2006 am renuntat la cablul de la ei si am trecut la erdeesh pentru ca la 2-3 luni mai bagau cativa lei (x10000, nedenominati) la abonament. Punctul culminant a fost cand au facut ceva manevra si au bagat Discovery/Animal Planet si inca vreo doua canale intr-un pachet separat si au zis ca ala costa in plus. A doua zi eram la ei cu cererea de reziliere.

7 Feb 2018, 21:51:
@UXE: mda, te-au ars bine cu clauza aia, ca practic tu ai renuntat la dreptul de opozitie.
ady77
Si nici nu aveau obligatia sa il notifice.
einstein1984
2018, bucuresti, net la firma de cartier cu incasare la usa casei???
Time travel nu alta!
Sudsemnatu
QED

Nu mai sunteti asa vocali acum cand ati vazut cauzele din contractul lui nu? Cum era aia ca serviciile nu sunt ca marfurile?

Foarte bine ca ai facut cererea de reziliere, acum urmeaza sa platesti cat ai consumat si sa te muti la ce firma vrei tu. Bafta!
Aerius
Sudsemnatu, ai castigat internetul...
Mie mi se pare o clauza abuziva. Merita sa-ti bati capul pentru 100 lei sau cat era, mai ales daca ai beneficiat de serviciile alea? Nu.
Data viitoare citesti inainte sa semnezi. Desi nu poti negocia contractele astea, macar alegi alt operator, daca nu-ti plac anumite clauze.
Sudsemnatu
Nu am castigat nimic ci doar am dovedit ca sfaturile de pe interent nu pot fi decat proaste, mai ales cand nu ai informatii despre situatia clara a omului. Sfaturi de genu: nu plati nimic, nu au ce sa iti faca, nu fi fraier, nu au cum sa te preia asa abuziv, lasa ca stiu eu, am patit si eu la fel, nu dovedesc decat ca poti baga in belea pe un om, pentru simplul fapt ca situatia lui nu se asemeana cu a ta.
Aerius
L-am sfatuit doar sa se intereseze un pic, nu sa plateasca in orb
Sudsemnatu
Nu am facut referire la tine smile.gif
marksman
QUOTE(marksman @ 7 Feb 2018, 11:29)
Eu i-as intreba pe aia care imi trimit facturile, in baza carui contract o fac.[...]Ca preluare de abonati, ca preluare de firma, astea-s povesti vanatoresti fara acoperire pe hartie.
*


Mda... victorie mare pentru unii.

<span class='edit'>8 Feb 2018, 10:48:</span>
QUOTE(Sudsemnatu @ 8 Feb 2018, 09:43)
[...] Cum era aia ca serviciile nu sunt ca marfurile?

[...]

Clientii.


Ziceai ceva de citit?
Sudsemnatu
Ti se pare ca exemplele tale au legatura cu realitatea?

QUOTE(marksman @ 7 Feb 2018, 14:55)
Maine ma duc sa demufez fibra de la vecini si sa o bag in mediaconverterul meu, apoi peste o luna ii facturez ca au avut net de la mine, c-am preluat eu clientii erdeesh de pe strada.
Au beneficiat de net de la mine? Sigur ca da, doar fibra vine din mediaconverterul meu! Sa plateasca ce au folosit!
*



Sa plateasca ce au folosit, atata timp cat au semnat ca sunt de acord sa ia net de la tine sau de la cel caruia i-ai dat tu voie sa dea.

QUOTE(marksman @ 7 Feb 2018, 15:13)
Nu are cum sa fie "legat". Transferul asta de clienti nu se face ca si transferul de marfuri.
*



Uite ca se face.
mars
Se pot vinde si contractele sau clientii. Daca se face, de exemplu, o fuziune, contractele sunt preluate automat (drepturi si obligatii).

Am mai vazut in asigurari vanzare de drepturi de reinnoire a politelor. Evident ca nu te obliga nimeni sa iti faci polita la aia care le-au cumparat, dar, fiind vorba de asigurari de viata, 90% dintre clienti prefera sa mearga cu ei, pentru ca aia deja au toate datele (mai ales data expirarii politei, stiu exact cand sa sune rolleyes.gif), decat sa caute alt asigurator.

Asa si cu astia, UPC nu a cumparat cabluri si modem-uri, ci lista de clienti, in ideea ca majoritatea vor prefera sa ramana la ei.
marksman
QUOTE(Sudsemnatu @ 8 Feb 2018, 11:00)
Ti se pare ca exemplele tale au legatura cu realitatea?
Sa plateasca ce au folosit, atata timp cat au semnat ca sunt de acord sa ia net de la tine sau de la cel caruia i-ai dat tu voie sa dea.

Au.

Eu i-am zis lui UXE, ca si Aerius, sa se intereseze in baza carui contract sunt emise acele facturi, pentru ca altfel orice manevra de genul celei exemplificate de mine cu fibra, poate genera niste situatii mai mult sau mai putin acoperite legal, dar pe care beneficiarul serviciilor nu le doreste.

QUOTE(Sudsemnatu @ 8 Feb 2018, 11:00)
Uite ca se face.
*


Revenim la ce am zis initial, si mai postez o data, poate si citesti si intelegi:

QUOTE
Ca preluare de abonati, ca preluare de firma, astea-s povesti vanatoresti fara acoperire pe hartie.


El a semnat ca renunta la dreptul de opozitie. Fara semnatura/clauza aia UPC-ul nu putea sa il factureze legal, motiv pentru care

QUOTE
Eu i-as intreba pe aia care imi trimit facturile, in baza carui contract o fac
mars
white_flag.gif
Sudsemnatu
Adevarat, pace. Dupa razboi, multi viteji se arata smile.gif
marksman
Corect. Unii il sfatuiesc sa se uite pe contract (ca poate e de acolo), altii sa plateasca oricum, ca nu merita deranjul pentru 100 de lei.
Sudsemnatu
QUOTE(marksman @ 7 Feb 2018, 15:13)
Nu are cum sa fie "legat". Transferul asta de clienti nu se face ca si transferul de marfuri.
*



poate explici mai clar ce ai vrut sa zici prin NU are cum sa fie legat. Si...transferul de clienti nu se face ca si transferul de marfuri.

Si eu i-am zis sa plateasca pe ce a consumat. Ce e gresit in asta?
marksman
QUOTE(Sudsemnatu @ 8 Feb 2018, 11:40)
poate explici mai clar ce ai vrut sa zici prin NU are cum sa fie legat. Si...transferul de clienti nu se face ca si transferul de marfuri.

Ceea ce s-a aflat pana la urma a fost ca el avea o clauza abuziva in contract. A semnat practic ca renunta la dreptul de opozitie.

De aia am dat exemplul meu cu banca. Am fost notificat ca au fost cumparati si am avut optiunea sa raman cu aia care au cumparat sau sa renunt la contract, tocmai pentru ca un transfer de clienti in urma cesiunii unui contract nu e tot aia cu transfer de marfuri in urma cesiunii de contract.

QUOTE(Sudsemnatu @ 8 Feb 2018, 11:40)
Si eu i-am zis sa plateasca pe ce a consumat. Ce e gresit in asta?
*


Pai eu i-am zis sa nu plateasca? I-am zis sa-i intrebe pe aia de la UPC in baza carui contract e facturat.

Se pare ca tu stiai in prealabil de chestia asta in contractele Mi(n)tnet, si de asta l-ai sfatuit sa plateasca. Dupa aia ai trantit-o triumfator c-ai avut dreptate, si toti aia de pe aici care l-au sfatuit sa nu plateasca inainte de a avea dovada existentei unui contract legal in baza caruia s-au emis acele facturi sunt pe langa.
Aerius
Haideti sa ne calmam.
Nu cred a fost cineva de rea credinta, poate doar Mitnet...
Important e ca UXE s-a lamurit, cred eu.
marksman
up.gif
Sudsemnatu
Am si zis ca stiam, pentru ca inainte sa postez am dat un mic search pe google si am gasit pe pagina de facebook a celor de la Mitnet mai multi oameni in situatia domnului care au postat pasaje din contractele lui. Dupa ce m-am documentat putin, l-am sfatuit sa citeasca si el ce scrie in al lui.

Am zis eu ca as fi avut viziuni?smile.gif
Bicicleta galbena
La fel cum au stiut sa-i dea sms de Lamultean, la fel cum au stiut sa dea sms cu factura de plata, UPC puteau sa dea un mesaj - stimate client Uxe, Mitnet a fost achizitionata de UPC si in baza art. nr xx din contract veti fi clientul UPC cu nr. zz.

Atat.

Comunicarea varza din partea unei companii care livreaza, pana la urma, servicii de comunicatii...



St
QUOTE(Aerius @ 8 Feb 2018, 09:56)
Mie mi se pare o clauza abuziva.
*




Este pentru ca obligatiile lui si ale furnizorului nu sunt similare: Furnizorul poate cesiona oricand, el nu poate cesiona deloc. Din punctul asta de vedere contractul cred ca este nul, ceea ce ar insemna ca UPC nu te poate prelua fara sa te instiinteze si sa iti dai acordul sau chiar nu te poate prelua deloc.
Aerius
St, pai cesiunea nu prea face parte din obligatiile acestui contract, nu? Aici unul se obliga sa furnizeze internet si celalalt sa plateasca, mai pe scurt spus, nu unul sa cesioneze si unul sa accepte.
M-am referit abuziva in sens mai popular, nu neaparat in sensul legii privind clauzele abuzive, pentru ca Mitnet a cerut acordul cilentului in avans, dar a uitat sa mentioneze si momentul cesiunii, si anume

"Art. 1.317. C. civ.
(1) Dacă o parte a consimțit în mod anticipat ca partea cealaltă să își poată substitui un terț în raporturile născute din contract, cesiunea produce efecte față de acea parte din momentul în care substituirea îi este notificată ori, după caz, din momentul în care o acceptă."

Si ca a uitat sa mentioneze in contract e una, dar daca am inteles bine nici nu a facut-o in realitate, poate doar in masura in care consideram vorba casieritei drept notificare.

St
Scuze, ma refeream la drepturi, nu la obligatii. Dreptul de a cesiona al lui UXE nu este acelasi cu dreptul firmei de a cesiona.
einstein1984
cesionezi o sursa de venit, nu o obligatie de plata... Poti poate doar sa vinzi net mai departe catre vecinu, eventual mai scump. UX nu avea ce sa "cesioneze"
cesionare: transmitere de către o persoană altei persoane a unui drept de creanță cu titlu oneros în temeiul unui contract.
St
Aceea e prima definitie din dex. Daca te duci mai jos, la fel daca cauti definitia juridica o sa vezi ca se pot cesiona si contracte, nu doar creante.
Avani
Dezbateri aprinse. Totuși, Uxe, de ce nu vrei UPC? Doar din curiozitate mă interesează. Pe ce alegi să mergi mai departe?
vallixx
Da chiar, tot de curiozitate, de ce nu vrei UPC? Eu sunt mulțumit de ei.

QUOTE(einstein1984 @ 8 Feb 2018, 16:08)
Poti poate doar sa vinzi net mai departe catre vecinu, eventual mai scump.

Faci o mica confuzie. Aia se cheama subcontractare nu cesiune.

QUOTE(einstein1984 @ 8 Feb 2018, 16:08)
UX nu avea ce sa "cesioneze"

Ba cum sa nu?
Daca mie imi conveneau condițiile din contractul lui UXE si el in loc sa-l rezilieze mi-l transfera mie asta se cheamă că el mi-a "cesionat" mie contractul.

Si aici intervine partea cam abuzivă pentru că la alineatul ala citat de el, se specifică ca Mitnet poate cesiona fara acceptul lui UXE.
Dar fix alineatul anterior zice că UXE poate cesiona doar cu acceptul furnizorului.

Adică eu tre sa cer voie, tu nu. Cam abuziv. Desi...atata timp cat nu e ilegal, nu prea ai ce sa faci.
UXE
Revin cu noutati.

La inceputul saptamanii am sunat la call-center sa ii intreb cat exact am de platit pentru ca mi-au trimis mesaje cum ca am de platit 120 de lei , adica 3 luni de internet. Am specificat ca rezilierea s-a facut pe 6 febr si nu mi se pare normal sa platesc o luna intreaga.

Operatorul mi-a spus ca am de plata 2 luni plus zilele din februarie cat au fost ele pana la expirarea contractului si ca ma pot duce la casierie si imi va calcula pe loc suma exacta, el estimand ca totalul va fi undeva la 89-90 de lei

Astazi m-am dus la punctul UPC sa platesc. Am luat bon de ordine desi nu mai era nimeni, m-am asezat si le-am dat datele mele. Mi-au cerut adresa si apoi m-au intrebat pe ce nume. Ciudat ptr ca la mitnet dadeam adresa exacta si stiau exact cine e clientul pe contract. De data asta am vazut ca a introdus si numele.

In fine, mi-au zis ca contractul (scuzati cacofonia) s-a incheiat din 7 decembrie ( DA , 7 DECEMBRIE !) , iar facturile vor fi stornate. Imi va mai veni o factura luna urmatoare cu suma exacta de plata , adica zilele din decembrie pana la incheierea contractului.

I-am mentionat casieritei ca am primit mesaje cu facturile si cu amenintari cu firme de recuperare si a zambit si mi-a spus sa stau linistit.

Ceva imi spune ca e in cunostinta de cauza de acele sms-uri si n-a vrut sa imi spuna mai multe.

Eu in ianuarie le-am dat mail si i-am rugat sa nu ma mai spameze cu facturi fictive si ca ne vedem in instanta daca mai mai agaseaza. Atunci nu stiam de acea clauza sincer.

Acum nu stiu ce i-a determinat sa renunte la plata facturilor trimise prin sms. Oare mailul meu? Nu cred.

Voi de ce credeti ca s-au razgandit?
.
Agrig
Eu sint abonat UPC de prin 2000 si n`am avut probleme cu ei.
Cel mai posibil n`ai semnat nimic cu ei si ati incetat relatia contractuala.
E o situatie logica si normala.
Bicicleta galbena
Da, frate. Presiune pe clientii din lista - daca pun botu' si semneaza cu noi, bine. Daca face vreunul pe nebunu' si ameninta il reziliem din decembrie, mai da-l dreak d sarak.



mars
QUOTE(UXE @ 16 Feb 2018, 18:52)
Voi de ce credeti ca s-au razgandit?
*



Apăi, mno, când au văzut cât ești de arici, le-a trecut rolleyes.gif. Și acum de unde ai net?
UXE
DIGI
bion
group_pointing.gif
vallixx
doh.gif

group_pointing.gif
UXE
28 de lei fata de 40. Si merge si mai bine.

Televiziunea tot de la ei.

sorin1983
clar netul merge mai bine...
maho
Au si aia de la digi momentele lor de nesimtire.
Luna trecuta, cu vreo 5 zile inainte de expirarea termenului limita de plata a facturii, am vazut ca nu pot intra pe net decat dupa ce treceam (in browser) de pagina lor, in care ma anuntau ca n-am platit factura. A doua zi mi-au trimis si mail in sensul asta, asa ca le-am raspuns sa ma scuteasca si sa nu ma mai woota la icre decat daca trece (nu s-a intamplat pana acum) termenul limita, ca altfel renunt la serviciile lor. Binenteles ca n-au raspuns, dar netul a revenit la normal, iar factura am platit-o in penultima zi.
Agrig
Mi se pare o treaba foarte buna cu atentionarea.
Trebuia sa le transmiti ca apreciezi efortul dar sa`ti
trimita atentionarea cind ai depasit cu o luna termenul!
UXE
Eu vreau sa vad ce parere are Sudsemnatul legata de UPC si plata serviciilor de internet de la UPC
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.