Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Downgrade
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
MuciX
Cam prin cate tuneluri neiluminate credeti ca am trecut eu calare? nedumerire.gif
einstein1984
nu-i doar in tunel, ca si cand intri in padure e diferenta mare.
MuciX
Dar heliomatii nu se fac in asa hal incat sa nu vezi in padure.

Ti-as fi aratat niste filmulete dar aveam mereu filtre ND32 pe camera si nu se vedea mai nimic asa ca am taiat mai toate clipurle din paduri. biggrin.gif

Later edit: Si oricum, dupa cum ziceam, ochelarii nu se inchid in casca, iar casca mea nu are viziera heliomat (sa vedeti ce va bomban daca incep iar cu heliomat cand m-oi duce la control la ochi). Problema ramane cand am ochelarii de soare, dar sincer nu am avut neplaceri pana acum, decat legat de faptul ca trebuie sa ma schimb de ochelari cand fac pauze si ca trebuie telefonul in landscape.

Probabil o sa mai scot N87 de la naftalina pentru ca la ala am pus montura de gopro pe centrul barbiei, dar la Glamster nu am cum, trebuie pe lateral si nu prea imi place ideea. N-am mai filmat nimic si mi-ar placea sa mai incerc niste chestii.
einstein1984
casca cu ochelari de soare inclusi, la viteza la care mergi tu poti ridica si vieizera clara de tot pt putin aer.
MuciX
Nu suport sa merg cu viziera ridicata. Abia o tin intredeschisa prin oras.

Ma batea gandul sa imi iau una jet, ar fi mai comoda pentru frecus pe distante mici, dar imi e "teama".
einstein1984
flip up. Bonus ca faci si muschi la gat.
MuciX
Anul asta nu i-am facut mai nimic in afara de spalat si calarit. Dar nu prea mult. In august ar trebui sa ii fac schimbul de ulei. Abia am sarit de 1k kmp de la ultimul.

Saptamana trecuta am reusit cel mai mare consum de cand o am - 7l/100kmp. Mers exclusiv in oras, de acasa pana la birou si invers. In zilele cu trafic mai liber fac cam 9 minute, in rest intre 12 si 15.

Am scos niste inaltatoare de la oglinzi, sa nu mai stea asa sus. Ma tot gandesc sa pun unele bar-end, pentru ca nu imi place cat de incarcat e ghidonul cu astea.

In rest am schimbat dispersorul lampii de frana cu unul care pare ca nu mai atinge de bec si cam atat.

Am gasit niste vopsea sarita + rugina de suprafata la niste suduri de pe bascula. Si am mai gasit niste zone cu lacul cojit. Am luat niste hammerite pentru bascula, sa vad cand imi fac chef sa o si aplic.
einstein1984
o si incalzesti inaite sa o calaresti alea 10 minute?
MuciX
Doar cat imi pun casca si manusile sad.gif
Am tot fost pe graba in ultima vreme.
einstein1984
mi se pare mare consumul, dar daca merge rece mereu....
MuciX
Si eu am fost luat prin surprindere, am aprins becul dupa maxim 150 kmp de la ultimul plin.
MuciX
Am dat o tura ieri sa ii mai ard uleiul, i-am facut plinul sa o am gata de naveta azi, a iesit 4.6l/100kmp consumul. Deci nu-i defecta. sleep.gif

9k kmp de cand e la mine
[attachmentid=1628140465]
MuciX
Din obisnuinta ii puneam benzina E10 si doar asa cand imi mai aminteam puneam din aia E5. Mi-am amintit din nou la ultimele 2 plinuri si vad ca merge mai bine, spre exemplu nu mai "bate avansul" daca plec prea repede si subturat de la semafor. Deci ar trebui sa imi amintesc mai des.
vis-a-vis
Vezi la aeroport d-aia cu plumb tongue.gif
MuciX
A venit vremea, e deja ridicol, nu vreau sa ma mai prinda o iarna cu rugina asta.

As vrea sa fac umpic de carpeala, nu vreau sa dau bascula jos sa o revopsesc. Ma gandesc ca poate o mai duc asa pana peste 3-4 ani cand va trebui schimbata iar anvelopa, sau macar pana la urmatorul kit de lant.

Rugina e doar de supafata, destul de greu de ajuns acolo, deci spray iese din discutie. Oare scap cu slefuit, degresat si hammerite dat cu o pensula subtire?

[attachmentid=1628141831] [attachmentid=1628141829]

Aici pe cric e mai usoara treaba, ma gandesc ca as putea demonta cricul de tot si sa nu fie nevoie sa fac totul in-situ. Nu am elevator, evident, si e naspa sa stau aplecat atat timp.

[attachmentid=1628141830]
IRONICK
slefuit, tratament si pe urma vopsea
vezi la slefuit poate faci treaba buna cu un mini drill
MuciX
Creca de slefuitul ala imi e cel mai urat. Si degresat, la cat sunt de paranoia, mai mult ca sigur nu voi fi niciodata convins ca am degresat destul. Si antisil din ala n-am gasit inca de unde sa cumpar. sad.gif

Iar apropos tratament, la fel ca in cazul lui Mafli, Hammerite zice sa dau direct pe rugina, ca e mai eficient asa.
IRONICK
Vopseaua aia este un fel de cauciuc all season.
Tie iti trebuie tratament simplu, ca asta (exista si tip fara pensula, ala este ptr altceva):

[attachmentid=1628141832]
einstein1984
arbore flexibil la bormasina pt acces acolo ar putea fi util.
MuciX
Pusesem Fertan in lista, dar ai dreptate, nu imi trebuie asa mult. Mersi de recomandare.

Creca daca ma ambitionez si imi iau si un scaunel scap cu perii de sarma.

Degreaser? nedumerire.gif

L.E. masina de gaurit n-am decat cu SDS si cablu, deci nu numai ca mi-ar trebui adaptor de la SDS la mandrina normala, dar nici nu am sursa de curent unde vreau sa lucrez. Oare o filetanta cu acumulator la 12v o duce? nedumerire.gif
bucatzel
Nu poti sa ancorezi capra intre doi stalpi cu corzi, si sa poti da jos cricu'?

La dremel exista si racord flexibil https://www.amazon.nl/Dremel-26150225JA-Ver...766565159&psc=1

Dezavantajul e ca ... Dremel, si in consecinta perii de sarma minuscule.
MuciX
Asta si ca nu am dremel. smile.gif

5 Sep 2022, 12:04:
Mobra are 2 cricuri, pot demonta cate unul pe rand, in timp ce sta fixata pe celalalt. Oricum, durerea mare e la asta central momentan ca e urat rau de tot.
IRONICK
Eu am sugerat dremel ca sunt perii mici sa incapa intra cauciuc si cadru. Si pentru ca rugina este de suprafata.
einstein1984
daca dai jos cricul mai bine il duci la powder coating si stii o treaba. Daca crculi pe drumuri cu sare vopseaua la spray nu o sa tina mai mult de 1 an sau 2.
MuciX
Eu te inteleg, pana la urma imi iau si Dremel, dar vad ca si asta tot cu cablu e.
IRONICK
Sau pe interior curata cu smirghel. Tai niste fasii si bagi miscari verticale.
Sa nu mai cumperi dremel.

5 Sep 2022, 13:23:
QUOTE(einstein1984 @ 5 Sep 2022, 13:10)
Daca crculi pe drumuri cu sare vopseaua la spray nu o sa tina mai mult de 1 an sau 2.
*

Acolo este loc unde roata arunca diverse.
MuciX
160 Dremel + 60 materiale + timpul meu, deja mai bine o duc in service. biggrin.gif
bucatzel
Amu... cu Dremelu' poate mai faci si altceva...
tomageorgian
Dremelul e 120€ . Nu e rau

5 Sep 2022, 13:44:
QUOTE(MuciX @ 5 Sep 2022, 13:26)
160 Dremel + 60 materiale + timpul meu, deja mai bine o duc in service. biggrin.gif
*




Si unde e placerea?
einstein1984
returnezi dremelul dupa aia.
MuciX
Just, ca e cu prime. Pot da retur fara intrebari. nedumerire.gif

5 Sep 2022, 14:09:
sau il iau pe ala de pe lidl.de cu 30 euro. smile.gif
einstein1984
Si fara prime, legislatia europeana la achizitii online zice 14 zile retur fara intrebari.
MuciX
Ma rog. La prime imi iau banii inapoi imediat ce a ridicat carrierul pachetul, nici nu mai astept sa ajunga la vanzator. biggrin.gif
tomageorgian
Depinde. Am prime si cateodata astept mult si bine.
bgdrenault
QUOTE(einstein1984 @ 5 Sep 2022, 14:11)
Si fara prime, legislatia europeana la achizitii online zice 14 zile retur fara intrebari.
*


Chiar cu urme de folosire?\
Stiam ca daca te razgandesti, dar e nou , nu daca e folosit si faci retur dupa 13 zile de folosinta
MuciX
QUOTE(tomageorgian @ 5 Sep 2022, 14:35)
Depinde. Am prime si cateodata astept mult si bine.
*


Daca nu iei de pe marketplace. Mai nou, pentru pachete mici nici nu mai trebuie sa pui in cutie de livrare, doar te duci cu produsul si cu labelul pe telefon, se ocupa ei de impachetat.
einstein1984
Acuma nu cred ca poi returna galeata de lavabila de 10l cu 1 l de vopsea in ea ca nu-ti place.
Dar daca bormasina nu gaureste cum ai vrea... nu poti fara fara proba. Dar cauta si tu legislatia si citeste.
bgdrenault
Pai am citit candva, stiam ca spune ca identic si la fel cum ai primit o.
Nicidecum ca nu ti place cum gaureste.......ma rog, asa o fi, dar eu stiam ca nu i chiar asa
MuciX
In 4 ani si ceva nu mi-a fost refuzat nimic la retur. Ce-i drept, n-am returnat pasta de dinti consumata, dar n-au zis nimic niciodata. Ba mai mult, sunt super pe partea de customer service, nu am patit niciodata sa "nu am dreptate". Au fost probleme cu ceva comenzi, numeri pe degete in tot timpul asta, dar au rezolvat imediat.

A si unele produse au tag de "low value" si nu trebuie returnate, chiar daca nu le mai vrei; am prins asa cu niste sticle de gin, niste filtre pentru roborock, etc.

Caut sa iau mereu cu prime si evit marketplace, ca e mult mai scarbos reuturul, de genul vrea ala neaparat sa printezi label pe hartie si jumate o lipesti pe pachet, jumate o pui in pachet. Prea mare bataia de cap.
bgdrenault
E bine.
Deci chiar cu urme de folosire ai primit banii integral?

MuciX
Negresit.
vis-a-vis
D-aia găsești la Lidl în pachet scule cu urme de folosire... Ce-a ajuns lumea asta. Ne păcălim unii pe alții...
Fără perie sănătoasă nu scoți rugina aia. Adică d-aia de prins în bormașină. Iar să dai cu perie manuală. Nu știi ce înseamnă. Te cântă cucii, taică! La cât de ocazional folosești dremelu, e foarte bun ăla din Lidl. Dar nu cred că îl găsești decât la promoție, când și când. Fără o brumă de scule tu vrei să faci reparații d-astea de finețe. Hai că ești haios...
bgdrenault
De curand am facut o operatiune de curatare a unor jante de tabla originale Renault, primite cadou de la dealer la cumpararea masinii, cu anvelope de iarna. Nu aveti idee cat au ruginit in 3 ierni, in care nu am facut mai mult de 10000 de km si masina stationata in garaj, in conditii in care am fost cat de cat atent ca inainte de a o baga in garaj sa o spal si sa o usuc. Si daca nu am avut nevoie urgenta, si era zloata si zapada evitam folosirea Renault-ului , ca aveam alta la dispozitie.
Si sunt jante cu caiet de sarcini, ce naiba.... biggrin.gif
Ma rog, sa zicem ca au ruginit mult mai repede decat cele originale skoda, care au necesitat cosmetizare dupa 7-8 ani.
Am folosit o scula din lidl, un fel de slefuitor, un dremel si mana cu smirghel . Dat cu nigrin antirugina si dupa 2 zile vopsire cu negru la spray din Dedeman, care ar fi pentru jante.
Nu am luat hammerite, foarte scump, iar daca am ales aplicarea solutie antirugina am zis ca hammerite o fi cam degeaba
Expperienta mea cu hammerite, dat cu pensula, pe interior jante de tabla la skoda , pe suprafata curatata de rugina dar fara protectie antirugina( caci spune ca e mai bine sa dai asa) nu a fost cea mai buna, intr un an erau identic si la fel
stolniceanulucian
Eu nu mi-am batut niciodata capul sa reconditionez jantele de tabla neagra.

De obicei incepeau sa rugineasca in zonele unde nu erau acoperite de capacele de roti si se vedea inestetic.

Cumparam un spray de vopsea neagra si dupa fiecare spalare la jet retusam pe loc daca era vreo zona cu rugina. Spray direct pe rugina. Daca sareau stropi pe anvelopa nu era nici o problema anvelopa fiind tot neagra.
Chiar si dupa 7 ani la Logan si 10 ani la Opel jantele aratau ca noi, dupa retus.

Mai greu este daca ai jante de tabla gri sau jante de aliaj cu lac umflat si sarit .
MuciX
QUOTE(vis-a-vis @ 8 Sep 2022, 06:17)
Dar nu cred că îl găsești decât la promoție, când și când.
*


cand si cand tongue.gif
dizzy
Parkside d'asta am si eu.
Face treaba dar sa nu te grabesti.
IRONICK
QUOTE(vis-a-vis @ 8 Sep 2022, 07:17)
Fără perie sănătoasă nu scoți rugina aia. Adică d-aia de prins în bormașină. Iar să dai cu perie manuală.
*


Ce nu iese la perie, iese la piatra.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.