Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Montare conducte aer cald
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
sonykel
Am si eu o intrebare. Intentionez sa-mi achizitionez un MCV cu 7locuri , echipare LAUREAT. vine cu aceste conducte sau nu?
IRONICK
In mod normal da. La mcv (7loc) conductele sunt un pic diferite fata de cele cu 5 locuri si berlina.
sonykel
Ok ok inteleg dar intrebarea se pare ca n-am formulat-o bine , vine sau nu cu conductele din fabrica sau e ca la loto?6/49? radmasa.gif
klaus
Din cate stiu eu toate MCV-urile au conducte de incalzire, ca e dificil de incalzit ditamai hardughia numai din aeratoarele fata
dadoshel
pe 29 astept si eu un ambition.am sanse oare sa vina cu conductele buclucase?
l@u
Daca ai fost cuminte si ai papat tot poate vine cu conducte!!!!!!
adiya
Ambition vine sigur cu ele montate. Am vazut cu ochiu' meu.
Nu stiu daca este o coincidenta sau nu insa se pare ca masinile cu AC vin echipate cu aceste conducte.
Sau mai poate fi varianta ca primele doua modele (Ambiance si Preferance) sa nu aiba iar ultimele doua da...
Ce va pot spune sigur este ca ABS PLUS cu AC are conductele montate.
crising
Nu fi asa de sigur. Daca tu ai fost norocos nu generaliza ca sa fie omu' dezamagit mai tarziu.
Conductele se monteaza din fabrica pe loturile de export. Loturi care se mai ratacesc si la intern.
draculica
QUOTE(dadoshel @ 19 Jun 2007, 23:17)
pe 29 astept si eu un ambition.am sanse oare sa vina cu conductele buclucase?
*




QUOTE(l@u @ 20 Jun 2007, 08:21)
Daca ai fost cuminte si ai papat tot poate vine cu conducte!!!!!!
*




Eu am un Prestige de 2 saptamani. In general sunt cuminte, pap tot, insa conducte de aer cald nu am biggrin.gif Speram sa aiba, dar....asa e la dacia, loterie.

Bafta
l@u
Inseamna ca ai facut tu ceva ...macar in gand laugh.gif
driverx
Doar cei care nu au injurat in viata lor Dacia (nici macar in gand), doar aceia primesc conductele cand cumpara un logan nou.
l@u
Pai si acuma' spui ...macar luam altceva ....da' tu ai conducte naughty.gif ?
ady85btz
Eu n-am icon_mrgreen.gif ,sau am unsure.gif ? Habar nu stiu laugh.gif
driverx
l@au

Nu, ca eu la Logan i-am spus frigider inca dinainte de a lua si eu un frigider. Asa ca m-am ars din timp. Deci raspunsul este NU, nu am conducte.
mario1980
Eu in loc de conducte originale, care costa o capita, pentru ceea ce sunt, am folosit furtun de evacuare de la masina de spalat, + una bucata de izolator (din burete) pentru tevi groase, am bagat in el 2 astfel de furtune, la un capat le-am prins impreuna cu un scotch mai lat, sa intre "in faza", si le-am infipt in cutia de climatizare, (in prealabil au fost scoase dopurile).
Sub scaune, desi nu cred ca se uita cineva vreodata, am taiat conductele imediat dupa ce ies din mocheta, dar izolatorul l-am lasat mai lung putin.
Eftin, si mai bun decit nimic...

Sanatate!
livium
Nici pe ambitionul meu nu sunt conductele alea. Sincer, ma asteptam sa vina cu ele, dar... asta e.
adiya
Hmm...Cam nasol. Atunci mai ramane o singura coincidenta: Ambition-ul care avea conducte si ABS-ul meu sunt dci biggrin.gif
livium
Nu m-ar mira... Tinand cont ca pe dci au pus si discuri ventilate, desi cred ca e justificat, banuiesc ca masina e mai grea... Asta e.. ce sa fac daca nu-s fan diesel tongue.gif
daciafan
QUOTE(silviu_79 @ 10 Apr 2007, 16:20)
am montat conductele si le-am montat si o sita, eu zic ca a iesit super ok
*


fantastic job
felicitari

21 Jun 2007, 22:27:
tot felul de chestii in plus (conducte incalzire locuri spate, functie de inchidere automata la 7 km/h etc) pe loganurile pentru export, voi nu v-ati saturat?
MIH
ma ajuta si pe mine cineva binenteles contracost sa finalizez montajul conductelor ?
le-am montat sunt pe pozitie dar nu am indepartat membrana de la stuturile din aeroterma.

nu am nevoie de sfaturi pt ca acum stiu despre ce e vorba , as vrea sa-mi faca cineva care a mai facut sa nu ramana urme...
C@talin
Am si eu o intrebare,am bagat mana sub bord dupa comanda de climatizare,si am gasit o gaura dreptunghiulara in care imi intra 4 degete si cand dau drumu la ventilator spre picioaere vine aer si pe acolo,daca schimb pe o treapa fara aer dirijat spre picioare nu mai vine wacko.gif Aia e gaura ptr conductele din spate?Ca daca da,la mine e deja taiata sa inteleg?Va rog lamuriti-ma cei aia unsure.gif
l@u
Sa inteleg ca vine aer si pe acolo si pe unde trebuie sa vina default la picioare?
C@talin
da logic vine prin spatele bordului la pedalier si pasager fata da vreu sa stiu cei cu gaursa aia din spatele comenzi de climatizare asa mare prin care iese aer cand e pus pe picioare .E sau nu ptr conducte spate unsure.gif ?
adiya
Pai sunt doua gauri nu e doar una. Acea membrana care trebuie indepartata are pe mijloc o gaura de cca 10mm diametru pe unde vine ceva aer; probabil ca aia ai simtit.
C@talin
Da am gasit membrana,poate fac si eu cum am citit pe aici la un co-forumist ca sia pus nite furtunuri ca sa nu mai cumpere tevile speciale biggrin.gif
cucurel
Salutare tuturor !
Poate mai intereseaza pe cineva .... acesta este raspunsul primit de la Vocea Clientului la intrebarea mea referitoare la conductele de aer cald pe MCV:


"Buna ziua,
Stimate domnule ....,


Va multumim pentru increderea pe care ne-ati acordat-o apeland la serviciile noastre.

Referitor la solicitarea dumneavoastra privind gradul de echipare a autoturismelor Logan, va comunicam faptul ca reperul conducta distributie caldura locuri spate face parte din gradul de echipare a versiunilor Logan diesel dotate cu instalatie de aer conditionat.

Reteaua autorizata Dacia nu executa operatia de montare a acestor conducte.

Ramanem deschisi in continuare pentru orice solicitari si sugestii in legatura cu produsele si serviciile oferite de firma noastra. Ne puteti contacta la adresa de e-email vocea.clientului@daciagroup.com sau folosind formularul de contact de pe site-ul www.dacia.ro, ori la numarul de telefon 0248 500 000, fax 0248 500 076, de luni pana vineri intre orele 8-20 si sambata intre orele 8-16 . Ne puteti scrie si prin posta, la adresa: Automobile Dacia SA - Vocea Clientului Dacia, str. Uzinei nr. 1, Mioveni, jud. Arges, cod 115400.


Cu stima,
Analist Servicii Client,
Angelica Necsulescu"

adiya
QUOTE(adiya @ 20 Jun 2007, 20:31)
Atunci mai ramane o singura coincidenta: Ambition-ul care avea conducte si ABS-ul meu sunt dci biggrin.gif
*



Ciudat. Nu inteleg care ar fi rationamentul aflat la baza acestei decizii...
drbzn
Am reusit sa fac si eu rost de conductele in cauza si azi am purces la montarea lor, tinind cont de sfaturile din acest topic. Dar, faza de tot risul, e ca dupa ce m-am chinuit sa decupez capacele pe dedesupt (mentionez ca am ridicat blocul comenzilor de aer ca sa am acces mai usor), cind aproape sa termin decuparea am observat ca o gura din cele doua se cam clatina. La inceput m-am cam speriat pentru ca am crezut ca in timpul operatiunii de decupare am fisurat cumva carcasa blocului cu ventilatorul. Insa dupa o studiere mai indeaproape a problemei am observat ca gura respectiva se misca pe un fel de sina. Atunci din curiozitate am desfacut surubul dintre cele doua guri de aer pentru conductele din spate. si..............
SURPRIZA FRATE.
M-am chinuit ca fraieru pe dedesupt cind cele doua guri se detaseaza in lateral pe un fel de sina. Cu ele date jos operatiunea de indepartare a capacelor e "floare la ureche". Mentionez ca la detasarea pentru prima data a gurilor trebuie sa impingeti putin mai tare in lateral (dupa ce ati dat jos surubul dintre cele doua guri) deoarece gurile respective sunt prinse pe una din laturi de corpul cu ventilatorul cu o foita subtire de plastic (ca un fel de sigiliu) care cedeaza usor si care pentru una din guri eu l-am rupt cind ma chinuiam sa decupez capacele pe dedesupt. Cind remontati gurile va sfatuiesc sa dati cu putin silicon pe partea cu care vin pe corpul ventilatorului pentru a evita pierderea de aer prin acea zona.

Spor la treaba!
unEL
QUOTE(drbzn @ 5 Sep 2007, 22:24)
Am reusit sa fac si eu rost de conductele in cauza si azi am purces la montarea lor, tinind cont de sfaturile din acest topic. Dar, faza de tot risul, e ca dupa ce m-am chinuit sa decupez capacele pe dedesupt (mentionez ca am ridicat blocul comenzilor de aer ca sa am acces mai usor), cind aproape sa termin decuparea am observat ca o gura din cele doua se cam clatina. La inceput m-am cam speriat pentru ca am crezut ca in timpul operatiunii de decupare am fisurat cumva carcasa blocului cu ventilatorul. Insa dupa o studiere mai indeaproape a problemei am observat ca gura respectiva se misca pe un fel de sina. Atunci din curiozitate am desfacut surubul dintre cele doua guri de aer pentru conductele din spate.  si..............
SURPRIZA  FRATE.
M-am chinuit ca fraieru pe dedesupt cind cele doua guri se detaseaza in lateral pe un fel de sina. Cu ele date jos operatiunea de indepartare a capacelor e "floare la ureche". Mentionez ca la detasarea pentru prima data a gurilor trebuie sa impingeti putin mai tare in lateral (dupa ce ati dat jos surubul dintre cele doua guri) deoarece gurile respective sunt prinse pe una din laturi de corpul cu  ventilatorul cu o foita subtire de plastic (ca un fel de sigiliu) care cedeaza usor si care pentru una din guri eu l-am rupt cind ma chinuiam sa decupez capacele pe dedesupt. Cind remontati gurile va sfatuiesc sa dati cu putin silicon pe partea cu care vin pe corpul ventilatorului pentru a evita pierderea de aer prin acea zona.

Spor la treaba!
*



Sa inteleg ca daca desfaci acel surub nu mai e nevoie sa slabesti suruburile de la control climatizare ??
Daca poti pune o poza cu surubul bucuclash si poza mai de ansamblu. Ca daca e asa o fac pe aia cu furtunul ca nu mai dau jos toate cele si nici bani nu mai dau .... 2 gauri in mocheta sub scaun, si modelat pe sub consola de la schimbator.
drbzn
Panoul de control climatizare se misca usor din locul lui (se da consola centrala si se desfac 2 suruburi). Operatiunea asta tot trebuie sa o faci ca sa poti avea acces usor la acel surub. Avantajul e ca nu te mai chinui sa tai capacele pe pozitie.
nova_invicta
interesant topic se gasesc mai usor acum adica in targ sau la reprezentanta?
tkx
Astazi m-am uitat la Loganul (Preferance dCI din mai 2007) unui coleg de servici si are conducte din fabrica. O sa ma uit si la al meu. Poate are chiar daca nu e diesel. unsure.gif
l@u
Daca e Laureate-ul din semnatura sigur nu are.
bobo77
La ce pret se mai vind conductele prin targ? se mai gasesc?
Alexroit
Buna tuturor, am si eu nevoie de sprijin in obtinerea conductelor astea buclucase...... ma poate ajuta cineva?
Nu raman dator , promit.
sonykel
am aflat si eu ca doar mcv-urile disel vin cu conducte montate...
are cinvea coduri si poze cu imbracamintea conductelor???
am inteles ca la mcv sunt altfel ca distribuie caldura si ptr locurile din randu 2
are cineva codurile
Alexroit
Codurile nu-s o problema, eu le am dar degeaba ptr ca nu prea ajuta .
Uite codurile :
6001548047 = Imbracaminte conducte
6001547204 = conducta incalzire spate stg
6001547203 = conducta incalzire spate dr.

IRONICK
Nu este chiar asa de usor. Doar imbracamintea se potriveste pentru mcv de 7 locuri. In rest totul este diferit. Sunt 5 elemente, nu 2.
sonykel
ironick pls ma poti ajuta cu coduri... da este un mcv cu 7locuri varianta laureate 1.6 16v...
speed_fane
al meu a venit cu aceste conducte din fabrica, am un diselache din mai 2007
IRONICK
6001 549 347 - conducta stanga 28Euro
6001 549 346 - conducta dreapta 28Euro
6001 549 349 - coducta intermediara stanga 56Euro
6001 549 348 - coducta intermediara dreapta 56Euro
6001 549 350 - conducta iesire spate centrala 25Euro
sonykel
ironick mersi de coduri dar oare unde pot vedea cum vin montate aceste conducte? de exemplu vreau sa rabates canapeau si sa pun ceva bagaje sa zicem nu cumva conductele ssunt expuse in cazul acesta???
IRONICK
[attachmentid=1627417780]

Acum intelegi ?
Alexroit
Cu scuzele de rigoare am uitat sa fac precizarea ca eu am codurile ptr berlina nu ptr mcv.
Ironick a fost mai atent si dupa cum vad a si exemplificat.
Cu respect
sonykel
dap c-am inteleg...
mersi mult...
daca mai am nelamuriri te mai stresez putin biggrin.gif:D:D
IRONICK
Alea din interior sunt de berlina. Prelungirile vin pe langa tunelul central.
alexgame
Stie cineva prin Galati daca se gasesc astfel de conducte?(nu la dealeri)Si daca a luat cineva pana acum sa zica si pretul.
Multumesc!
IRONICK
Nu te opreste nimeni sa pui furtun de aspirator in loc de conducte si sa iesi mai ieftin ...
han_1.6 mpi
sau sarpe din ala pentru izolat cablurile electrice.
tkx
QUOTE(speed_fane @ 3 Nov 2007, 21:03)
al meu a venit cu aceste conducte din fabrica, am un diselache din mai 2007
*



am vazut si la ambiance (berlina) din fabrica. se intelege ca tot "dieselache" tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.