Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Iar ne pacalesc cu armata?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15
dantes
Da...proiectul a plecat de la guvern, da..alea sunt prevederile...
Nu...inca nu e in vigoare, se discuta...

La codul rutier dicuta de 1 an, asa ca la asta de ce nu ar fi la fel...
J o h n n y
QUOTE(dantes @ 30 Jun 2005, 10:57)
..Iar incorporari nu se prea mai fac...
*



Se pare ca se mai fac... mie mi'a venit ordinul de incorporare marti blink.gif si a doau zi am dat fuga la facultate sa imi iau adeverinta. Totul era la limita, urma sa am sustinearea lucrarii de dizertatie a 2-a zi, a trebuit sa ma rog de secretara sa imi pot lua adeverinta. Panala urma mi'a dat'o. Faza ceva mai tare a fost la Centru Militar cand tipul de acolo (plutonier parca) s'a apucat sa imi citeasa regulamentul, cu indatoririre recrutului... i'am explicat ca nu e cazul meu, io sunt student inca, am adeverinta asta. Fara rezultat, ala o tinea pe a lui. La un momenta dat m'am enervat si i'am smuls din mama regulamentul si i'am citi in ce conditii se poate amana armata. Era si cazul studentilor. I'am spus: "pe adevernta nu scrie ca sunt student inca?" "ba da" zice el, "dar trebuia sa vii la inceputul anului univeristar, nu acum" wacko.gif Aseara mi'a venit ordinul de incorporare, trebuia sa stau pana in toamna asa? huh.gif Apoi nu a vrut sa imi dea inapoi actele ca sa ma duc la Registratura sa imi depun cererea de amanare, adeverinta de la fac si ordinul de incoroprare, pana la urma le'am luat cumva.... offff.. ce nervi am avut toata ziua aia! mad.gif

In fine, sper sa nu dati peste indivizii de genul asta pe la centrele militare... rolleyes.gif
lecar
Articol de azi... Desi pana nu apare legea, nu te poti baza pe nimic...

http://www.jurnalul.ro/articol.php?id=1267


Textul din articol (in caz ca nu va mai merge linkul):

Proiect 2007 - Nu se mai face armata
# de Monica Andrei

Serviciul militar obligatoriu se va suspenda incepand cu 1 ianuarie 2007, iar armata va fi pe baza de voluntariat, a declarat, ieri, intr-o conferinta de presa, ministrul Apararii, Teodor Atanasiu, prezentand un proiect de lege in acest sens.
Conform lui Atanasiu, ultima incorporare a recrutilor va avea loc in octombrie 2006, pentru militarii in termen, si in iunie 2006, pentru cei cu termen redus.

PROFESIONALISM. Pana la sfarsitul anului viitor, MApN va organiza sistemul de recrutare si de selectie a tinerilor care vor sa faca armata pe baza de voluntariat. Atanasiu a precizat ca pe durata starii de razboi, mobilizare sau asediu, executarea serviciului militar devine obligatorie pentru toti barbatii in varsta de peste 20 de ani. Ministrul a enumerat cateva dintre avantajele noii legi: profesionalizarea completa a armatei, o mai mare stabilitate a organismului militar si reducerea problemelor de disciplina. "De asemenea, costurile de instruire vor fi diminuate. In prezent, cheltuim aproximativ 2.200 de dolari pentru un militar in termen si 1.100 de dolari pentru un militar cu termen redus", a subliniat ministrul.

El a spus ca pentru un militar profesionist, care va avea un contract de cinci ani, va fi cheltuita o singura data suma necesara pregatirii acestuia. "Aplicarea acestei legi nu presupune costuri care sa exceada bugetul anual al armatei", a completat Atanasiu. Ministrul sustine ca proiectul de lege a fost depus la Guvern si ca pana la sfarsitul anului ar putea fi adoptat de Parlament.
dantes
@Johnny... Mie mi-a venit prin iarna, m-am dus, m-a intrebat daca vreau, i-am spus ca nu, a zis bine, si am plecat! Asta in Cta ca acolo e bolentinu'...

Incorporari se fac, dar nu prea...nu stiu acum ce si cum da' cand a vazut cu varsta, situatia generala (familie, loc de munca), si alte chestii care sunt trecute prin dosarul ala, nu a tinut sa ma ia, decat daca vreau eu...iar eu nu am vrut...

Oricum in Cta incorporari se faceau masiv la marina, dar aia nu mai fac de mult, asa ca necesarul ptr. Cta e destul de mic...uite d-aia nu am chef sa-mi fac bolentinu' pe buc (unul din motive)...
J o h n n y
Pe mine m'a enervat incrancenarea cu care ala vroia cu orice pret sa imi gaseasca nod in papura, desi eram ok cu actele. Era absurd tipu'. Bine ca am reusit sa o aman.

Mai stiu 2 prieteni la care le'au venit ordinul in incorporare perioada asta, si unul din ei e casatorit si cu loc de munca.... nu mai e asa mult pana in iunie 2006 wink.gif




klaus
Oameni buni, la voi nu s-a descoperit inca utilizarea cratimei? Stiti voi, liniuta aia de legatura intre cuvinte. Ca poate nu stiti, da' limba romana nu e limba engleza, asta una la mana, si limba romana moderna nu foloseste apostrofu' pentru realizarea legaturii fonice intre cuvinte...
Dati-o naibii de treaba... Si dupa aia ziceti ca suntem noi ghertoi, ca nu respectam userii "normali", ca suntem dictatori etc.
Da ca unii sunt lipsiti de respect si ma chinuie cu tot felul de moduri de scriere, care mai de care mai dubioase, de care eu nu prea am auzit prin scoala (sa nu fi facut eu scoala?) nu sufla nimeni nici un cuvintel. Alea-s normale...
Ma rog, vanatoarea poate fi un sport nobil sau o crima sangeroasa, depinde de care parte a tevii te afli... Asa si cu altele...
dantes
@klaus...Am gresit? sorry daca am gresit... blush.gif

Ptr. ca e off topic...am pus apostroful in cazul in care scriu un cuvant de genul...buletinu' si nu buletinul, pentru ca in vorbirea curenta cand te grabesti sa spui ceva, sau mai stiu eu ce, nu mai apuci sa termini cuvantul, iar din cate stiam apostroful se foloseste in limba romana. De asemenea folosirea " ......" e pentru o pauza in gandire sau pentru a delimita cumva ideile in scris sau pentru a le evidentia.
Nu folosesc apostroful aiurea de genul m'am in loc de m-am.

On topic. Pentru ca astia cu armata nu au bani sau sunt in plina restructurare, nu stiu cum au venit ordine de incorporare si sa vrea musai sa te ia in armata! Daca e sa pui la socoteala nesimtirea lucratorilor cu publicul, sau a functionarilor, care cand trebuie sa rezolvi ceva, tu, clientul/beneficiarul esti interesat, esti pentru ei ultimul om care trebuie servit, sau cu cea mai lunga perioada posibila de rezolvare, atunci a intrat si armata in randul celor din societatea civila smile.gif
AIX
Cred ca Johnny_Bravo era luat in catare smile.gif
J o h n n y
Yep, io eram luat la intrebari

Corect, limba romana moderna nu folosete apostroful ci cratima. Asta nu pentru ca am figuri de limba engleza in cap ci pentru ca asa sunt obisnuit sa scriu. Nu cred ca amanuntul asta poate fi considerat "lipsa de respect" fata de colegii de pe forum... totusi. Ok, daca e asa de enervenat pt voi, o sa scriu cu cratima, nici o problema, nu ma deranjeaza si nici nu am nimic impotriva cratimei. E doar vorba de obisnuinta aici.
Reactia lui Klaus mi se pare putin exagerata. Pana la urma e vorba de toleranta aici. Suntem oameni educati si putem avea un ton normal al discutiei chiar daca vorbim in contradictoriu, nu trebuie sa dam cu parul. Ma dereanjeaza tonul, nu mesajul in sine.

Ma bucur sa vad ca fac parte din categorie userilor "normali", chiar nu stiam amanuntul asta.

anpop
Ar trebuie sa stie toata lumea ca facultatile (doamnele de la secretariat...) au sarcina sa trimita la MApN situatia scolerilor( repetenti care nu au platit taxele, exmatriculati, absolventi...)....iar cei de acolo, indiferent ca-ti pot asigura sau nu, o scoala de ofiteri in cadrul armatei (altfel ca TR poti sa refuzi), fac tot posibilul sa-si ia cat mai multa spaga, chit ca au unde sa te bage sau nu (in principiu gasesc ei un loc...)! Dar tot iti freaca creierii!
Am multi colegi "boboci" care anul asta isi termina masteratul si au patit-o 5 din 6, inainte de dizertatie...totul s-a rezolvat...
Dar ceea ce nu stiu multi, e ca se poate amana incorporarea un an de zile pe motive personale!!! Cu tot gatul care-l fac cei de la recrutare....
klaus
Poti sa amani un an pentru motive personale? Mmmm, pai deja inseamna ca armata nu mai e obligatorie... ca daca amani cu un an, intri in fatidicul iunie 2006, cand nu te mai incorporeaza si gata, ai scapat...
Daca e adevarat ce zici, BUNA VESTE!
mil
ia detaliaza domn'e, sa stie poporul cum se face rost de o amanare pe motive personale...? ce sunt alea?...cui? etc....
anpop
QUOTE(mil @ 1 Jul 2005, 19:54)
ia detaliaza domn'e, sa stie poporul cum se face rost de o amanare pe motive personale...? ce sunt alea?...cui? etc....
*


Nu faci rost, trebuie doar sa completezi un formular, pe care (din cate am auzit de la altii..)
trebuie sa te rogi de prea inalta dobitoceasca institutie sa ti-l dea...
Recte, daca zice ala ca nu exista asa ceva, zi-i sa-ti arate legea! ca pana o gaseste trece anul biggrin.gif
Pe respectivul formular, la rubrica motive, e indicat sa nu scrii "nu am chef".....dar mi-a murit pisica, sau mama (in cazul meu sad.gif ), sau am probleme in famile se accepta.
Informatiile in cauza le am (in mare parte) de la socrul meu, care de cand a iesit la pensie (colonel, sef incorporari la sect. *) a redevenit "om"....cel putin asta zice sotia mea...si sincer e un om de toata treaba!!! ....dar din cate am auzit despre el de pe vremea cand era in MApN, ma intreb daca exista extraterestrii tongue.gif si l-au schimbat cu totul acum ...
Guardy
Sapt trecuta am auzit la stiri ca in primavara anului viitor se vor face ultimile incorporari obligatorii, deci mai avem 2 hopuri incluzandu-l pe cel din toamna : Doamne-ajuta.
donraulo
incorporarea din toamna lui '06 va fi ultima, iar din 01.01.2007 nu va mai fi obligatorie
Guardy
Asta era varianta oficiala care se pare ca s-a schimbat intre timp.
donraulo
si atunci care este varianta oficiala si finala? fiindca sunt urmarit de armata de catziva ani si fug ca draq de tamanie de ea...
Guardy
Eu asa am auzit la TV ca la anul in primavara este ultima recrutare "fortata", acuma traim in tara tuturor posibilitatilor cine-stie ce se mai poate intampla. Pe mine se pare ca m-au uitat de vreo 2 ani, poate da D-zeu sa-mi fi ratacit dosarul.
liviu_lb
QUOTE(vv @ 27 Jun 2005, 11:59)
sandman - vezi ca nu tine aia cu copilu'... trebuie sa poti demonstra ca toata familia se bazeaza pe salariul tau, ca nu au nici o alta sursa de venit - altfel sufletu', te pot lua in armata.
*



Legal nu ai prea multe posibilitati de a te fofila, decat in situatii pe care nu le doresc nimanui, dar cei de la comisariate sunt si ei oameni si inteleg unele aspecte ale vietii. Stiu oameni care au copii sub 2 ani care au fost amanati si mai stiu oameni care au credite la banci si au avut parte de intelegere.
Eu unul nu prea am curaj sa dau ochii cu ei sperand ca o sa gasesc intelegere (am copil de 1 an), asa ca ma fac de vreo 10 ani ca nu sunt acasa. smile.gif
liviu_lb
QUOTE(liviu_lb @ 6 Jul 2005, 12:31)
Eu unul nu prea am curaj sa dau ochii cu ei sperand ca o sa gasesc intelegere (am copil de 1 an), asa ca ma fac de vreo 10 ani ca nu sunt acasa. smile.gif
*



Se pare ca n-a fost suficient sa ma prefac ca nu sunt acasa. Au semnat ei ordinul de chemare si apoi mi-au trimis amenda ca nu m-am prezentat. Vedeti la http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=22472
Ionut_r2100
sad.gif Uite de aia nu ma duc la posta dupa recomante pe care nu le astept, si asa cand astept ceva ma duc cu strangere de inima ca poate e vreo surpriza si se intersecteaza cu a lor sad.gif .......
Boss
Daca esti la facultate, trebuie sa te duci tu de fiecare data cand se incepe anul universitar cu o adeverinta la ei sa le arati ca esti student ? Eu nu m-am mai dus, sper sa nu am probleme.
bonzai
Eu am dus adeverinta doar in primii 2 ani cand imi venise chemare acasa. Probabil dupa 2 ani au vazut ca ma tin de facultate si m-au lasat in pace. Eu zic sa le duci adeverinta doar daca te cauta ei, nu din proprie initiativa. Bucuria la mine incepe acum, ca tocmai ce am terminat.
marksman
Am auzit din mai multe surse (prieteni, vecini..., inclusiv un cadru MApN) ca de anul asta, cei care au absolvit o facultate oarecare si nu se inscriu la master vor fi luati in armata.

Acuma, nu sariti asa, ca eu doar prezint ipoteza. Voi stiti ceva de asta ???
vv
Din anul asta si pana cel tarziu anul viitor... adica fix anul asta au mare nevoie... hmm, parca nu prea suna plauzibil, dar cine stie? Oricum, timp de un an se poate sa nu te gaseasca acasa.
marksman
@vv: da, tocmai schimb a doua adresa anul asta biggrin.gif In schimb, daca ma cauta la serviciu o sa fie nasol...
Guardy
Io am auzit contrariul, si tot de la cineva "din interior", cum ca acuma se imbulzesc multi de la tara sa faca armata si ca nu prea se mai obosesc ei sa faca recrutari ca si asa sunt "full-options". Ramane sa vedem care a mintit ph34r.gif .
bonzai
Bai imi dati palpitatii...eu am terminat acum, dar diploma pot sa o dau abia in februarie=>nu pot da la master...cred ca incep sa ma ascund prin tara.
victor23ro
mai baieti, eu am fost zilele trecute la CMJ Hunedoara, (am primit ordin de incorporare, fara valiza smile.gif ), totul a fost ok le-am dat o adeverinta de absolvire si-au notat ei ceva pe acolo, si mi-au spus sa stau in "stad-by" ca ma cheama dar am aflat ulterior ca la TR-isti nu mai, sunt prea multe locuri , si deja sunt ocupate (am prieteni mai mari ca mine si care au terminat faculta de cel putin 3 - 4 ani, si inca nu i-a chemat )asa ca stati flexati ca nu va mai ia nimeni....
bonzai
Am auzit la stiri azi ca proiectul a trecut de comisia din Camera Deputatilor, urmeaza sa fie dezbatut in plen. E bine ca a trecut in unanimitate.
klaus
E vorba de proiectul asta?
http://www.cdep.ro/caseta/2005/08/31/pl05306_gv.pdf
donraulo
INFORMATII DE ULTIMA ORA


STAGIU MILITAR-VOLUNTARIAT / Voluntariatul, extins în tot sistemul de apărare și ordine publică

BUCUREȘTI, 7 sep (MEDIAFAX) ora 13:35:00
- Ministrul Apărării Naționale, Teodor Atanasiu, a anunțat, marți, după întâlnirea cu membrii Comisiei de resort din Camera Deputaților, că membrii acesteia au fost de acord în unanimitate cu propunerea extinderii voluntariatului în cazul tuturor instituțiilor din sistemul național de apărare și ordine
Atanasiu a precizat că proiectul de lege inițiat de Ministerul Apărării Naționale (potrivit căruia urmează a se renunța la sistemul încorporării obligatorii și trecerea la un sistem pe bază de voluntariat) a primit un caracter mult mai larg, urmând a fi aplicat la toate structurile care țin de apărare, și nu numai la armată.
"În cadrul comisiei s-a discutat, la propunerea Ministerului de Interne, să fie extins proiectul MApN la toate instituțiile din sistemul național de apărare și ordine publică. Spre surprinderea mea plăcută toți membrii comisiei au fost favorabili acestui proiect de lege, majoritatea articolelor trecând cu unanimitate de voturi", a menționat Atanasiu, adăugând că noua versiune alegii se referă nu numai la armată, ci la întregul sistem de ordine publică și apărare.
Ministrul Apărării Naționale a arătat, totodată, că de la 1 ianuarie 2007 tinerii nu vor mai fi încorporați, aceștia urmând ca doar pe bază de voluntariat să își desfășoare activitatea fie în armată, fie la jandarmi, fie la pompieri sau în alte forme de ordine publică și siguranță.
Atanasiu a subliniat faptul că până în 2007 rămâne valabil actualul sistem de încorporare obligatorie. Ultima recrutrare pentru militarii în termen va avea loc în octombrie 2006, pentru cei cu termen redus în iunie 2006, a precizat ministrul.
Atanasiu a arătat că armata va avea nevoie, pentru început, de 5-10 mii de voluntari, funcție de angajamentele pe care România le va avea în perioada următoare. El a menționat că nu va fi nevoie de fonduri suplimentare începând cu 2007.
"Armata română va fi una profesionistă după intrarea în vigoare a acestei legi. Nu vom avea decât angajați pe bază de contract, care vor avea foarte clar stipulate obligațiile și drepturile", a precizat Atanasiu, menționând că legea urmează a intra în dezbaterea Parlamentului săptămâna viitoare.
Președintele Comisiei de Apărare din Camera Deputaților, Mihai Stănișoară, a precizat că reprezenta o chestiune de normalitate ca proiectul de lege să se refere la întreg sistemul de apărare și nu exclusiv la armată.
Stănișoară a explicat că voluntariatul va reprezenta de fapt "decizia voluntară" de a încheia un contract cu structura respectivă de apărare sau ordine publică, contract care va avea termene și condiții "extrem de precise".
bj
QUOTE(bonzai @ 6 Sep 2005, 17:15)
Bai imi dati palpitatii...eu am terminat acum, dar diploma pot sa o dau abia in februarie=>nu pot da la master...cred ca incep sa ma ascund prin tara.
*



te poti inscrie la master cu o adeverinta de absolvire.
Ant
Inca un pic si scapam biggrin.gif ... am un fost coleg de liceu care a facut Academia de marina si in primul an a satisfacut si stagiul militar in cadrul facultatii. In anul 4 i-a venit patrula la usa sa-l ia fortat la incorporare . In actele lor figura ca lipsa la incorporare ... asa ca sa nu va mire nimic in romanica .. Noroc ca tatal respectivului e doar contra-amiral si s-a rezolvat pe loc treaba ...
bonzai
@bj, (scuzati offtopicul) Vrei sa spui ca ma pot inscrie la master, (in perioada asta sunt inscrierile) desi NU am dat licenta ?(abosolvent fara licenta). Ma cam indoiesc.
zodrac
Se pare ca mai avem putin si sapam de tot biggrin.gif
costi
QUOTE(zodrac @ 25 Oct 2005, 16:49)
Se pare ca mai avem putin si sapam de tot biggrin.gif
*



ci sa sapati pacatili mele ?
adister
Pe site-ul MApN e trecut AMR-ul pana la ultima incorporare...puteti sa-l verificati! Bafta
klaus
A aparut legea cu suspendarea serviciului militar obligatoriu:
QUOTE(lege)
Lege nr. 395/2005
din 16/12/2005
privind suspendarea pe timp de pace a serviciului militar obligatoriu și trecerea la serviciul militar pe bază de voluntariat

Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 1155 din 20/12/2005

Parlamentul României adoptă prezenta lege.

   Art. 1. - Cetățenii români, bărbați și femei, care îndeplinesc condițiile prevăzute de legislația în vigoare, pot efectua, pe bază de voluntariat, orice formă a serviciului militar, fără discriminare.
   Art. 2. - (1) Începând cu data de 1 ianuarie 2007, executarea serviciului obligatoriu, în calitate de militar în termen și militar cu termen redus, se suspendă.
   (2) Ultima încorporare a recruților pentru militarii în termen va fi în luna octombrie 2006, iar pentru militarii cu termen redus, în luna iunie 2006.
   Art. 3. - Pe durata stării de război, a stării de mobilizare, precum și pe timpul stării de asediu, executarea serviciului militar devine obligatorie, în condițiile legii.
   Art. 4. - După data prevăzută la art. 2 alin. (1), cetățenii români, bărbați, la împlinirea vârstei de 18 ani, se vor prezenta la centrele militare numai pentru luarea în evidență militară, selecționare, stabilirea aptitudinilor și a opțiunilor privind modul de îndeplinire a îndatoririlor militare, în situațiile prevăzute la art. 3.
   Art. 5. - Organizarea și funcționarea recrutării și selecției cetățenilor pentru efectuarea serviciului militar pe bază de voluntariat vor fi reglementate prin hotărâre a Guvernului, până la data de 31 decembrie 2006.
   Art. 6. - În termen de 6 luni de la data intrării în vigoare a prezentei legi, Guvernul va prezenta Parlamentului proiectul de lege privind pregătirea populației pentru apărare și cel al legii privind statutul soldaților și gradaților voluntari, în noile condiții.
   Art. 7. - Dispozițiile Legii nr. 46/1996 privind pregătirea populației pentru apărare, cu modificările și completările ulterioare, și ale actelor normative emise pentru executarea acesteia se aplică în continuare, în măsura în care nu contravin prevederilor prezentei legi.


    Această lege a fost adoptată de Parlamentul României, cu respectarea prevederilor art. 75 și ale art. 76 alin. (1) din Constituția României, republicată.
    PREȘEDINTELE CAMEREI DEPUTAȚILOR                          PREȘEDINTELE SENATULUI
         ADRIAN NĂSTASE                                      NICOLAE VĂCĂROIU





    București, 16 decembrie 2005.
    Nr. 395.
marius80_eugen
Parerea mea este ca tot raul e spre bine din punctul asta de vedere . Bineanteles ca , daca li se pune pata , mai schimba legea de 3 ori si tot te ia . Banuiesc eu ca are legatura cu intrarea Romaniei in ..U..E . Si s-au trezit ca pe timp de inundatii nu mai sunt fraieri care sa ianlte diguri in timp ce taranii sunt la crasma , nu mai are cine sa le dea zapada si nu mai are cine sa alerge dupa gaini si rate daca mai vine vre-o aviara . Ce porcarie ! Pana acum nu cred ca e vre-o persoana care sa ma convinga sa fac armata "pentru tara si popor" . Dupa ce s-a intamplat in '89 , ca nici acum nu se stie cine a tras si cine i-a omorat pe tineri , dupa tot ce se spune despre SRI si alte servicii de securitate care au fsot implicate , nu am de gand sa-mi bag pielea in saramura pentru niste cretini care se joaca de-a politica . "Eu imi apar saracia si nevoile si neamul " se spunea candva , si acum in afara de familie si rude , cu toata ura asta generala , nepasarea si nesimtirea asta nu cred ca mai exista acel patriotism . Dupa atatia ani s-au trezit si soldatii americani si altii care se tot duceau prin alte tari "sa mentina ordinea" ca nu se merita sa-ti risti viata pentru niste ordine politice . Sa ramana mercenarii si cei din legiunea straina sa traga cu pusca si sa incaseze gloantele , nu pustii care abia su terminat liceul . Voi ce parere aveti ? Daca ar mai fi ceva genul '89 v-ati risca ?
mil
eu zic ca e un semn de civilizatie si ca abia acum merita cariera militara devine o cariera...nu o puscarie, ca acum
neumann
Era si la americani un program de armata, am vazut pe discovery... Doar ca era pentru cei cu condamnari usoare, de 2-3 ani, si care scapau de pedeapsa cu inchisoarea daca faceau armata 6 luni.
alex275
QUOTE(marius80_eugen @ 3 Jan 2006, 12:28)
Daca ar mai fi ceva genul '89 v-ati risca ?
*




Pentru libertatea poporului roman, m-as risca oricand, ca sunt patriot.
Dar in conditiile actuale, cand am vazut clar ce s-a intamplat din '89 si pana azi, sa mor de ma risc vreun pic!
Adica eu imi dau viata ca sa se imbuibe Mitrea, sau mai stiu eu ce cheliosi slinosi cu mustata, burta sau chelie? Eu sa putrezesc in groapa, iar ei sa-si faca vile? Si sa ne trateze cu impertinenta cunoscuta? Sa puna bariere in Parlamentul Romaniei ca sa nu mai poata fi filmati? Sa-si scoata mucii din nas in fata mea, sa-si voteze salarii de zeci de milioane si sa ne spuna 'da-i ma drumul de aici, ca n-ai voie', sa apara la TV spunand ca li se pare rezonabila pensia de 50 000 000, ca doar au muncit, nu?
Toti jegosii si presedintii de C.A.P.-uri sunt in parlament si fac burta mare!
Si eu sa ma risc pentru ei! Vai ce-mi pare rau dupa copiii morti la revolutie! Stiau ei atunci, ce vile-si vor trage sefii politiei de acum?
Va mai spun ceva: au luat comunistii pielea de pe noi, sa vina astia acum, sa ne dea pielea-napoi!!!
bomicabomic
QUOTE(alex275 @ 4 Jan 2006, 13:05)
sa ne dea pielea-napoi!!!
*


Pielea.....ma abtin sa continui sa nu-mi iau draculu vreun warn.
GABONE77
aflu de la niste prieteni cu facultatea terminata ca le-au venit niste carti postale acasa de incorporare. stiti ceva mai multe? ca si eu sunt in aceleasi conditii si nu mi-a venit nimic. unsure.gif
Marty
QUOTE(GABONE77 @ 9 Jan 2006, 11:48)
stiti ceva mai multe? ca si eu sunt in aceleasi conditii si nu mi-a venit nimic. unsure.gif
*


Incearca si tu testul Barza.

Am auzit despre faza asta, dar numai de la un prieten care a auzit de la verisoara unui primar care are un copil handicapat si un prieten de-al aluia are o sora al carei gagic a primit ordin de chemare. Adica: am auzit ceva dar nimic concret!
alex275
Stai linistit! Poate sa-ti vina si garcea de la sectie cu "mandat de aducere", nu deschizi, sau spui ca nu esti tu cel cautat.
Intai iti trimit o chestie de genul "urmariti-l si prindeti-l pe nesupusul la recrutare...." menita sa faca a curge apele pe tine. Dar tu, baiat destept, bei un pahar cu apa si te linistesti!
Mai sunt vreo trei cicluri de incorporare pana in 2007 si au de unde sa ia oameni. Mai pune la socoteala si voluntarii. Asa ca nu-ti face mari probleme.
Acum armata nu mai e disperata dupa incorporari. S-au desfintat sute de unitati si-ti repet: mai sunt trei cicluri: februarie, mai-iunie si octombrie!
GABONE77
pt cei cu TR mai sunt doar 2 termene februarie si iunie dar oricum e un sentiment neplacut sa vezi cum colegii tai de facultate primesc din astea acasa. si normal treaba asta te pune pe ganduri. asa daca ai facut-o sau nu au cum sa te mai ia normal ca faci glume razi si te simti bine sa vezi cum se agita restul.
alex275
Fa tata cum iti spun eu si nu te mai da de ceasul cenzurat, ca nu te ia nimeni fix pe tine daca te ascunzi!

Dupa ce-ti vine hartia, te retragi in munti o perioada! Iti iei un radio cu tine (si baterii bune) si astepti sa vina Revelionul! Dupa aia, ai scapat!
tongue.gif
Chiar nu te poti face "pierdut" doua incorporari? Tu stii cati ani m-am facut eu "pierdut"? Mi-a venit prima hartie acasa, la 18 ani. Si au tot venit, si au tot venit... pana la 26 cand, din motive personale, am onorat-o cu draga inima!!!
Au trecut anii... si nici acum nu-mi pare rau. (Bine, la mine e un caz particular. Daca ai avea parte de armata mea, parca te-ai duce.. smile.gif )

Asa ca, dormi linistit. N-o sa te ia nimeni in armata. Trebuie doar sa nu le raspunzi! E simplu!

Si daca te ia, venim noi si-ti aducem pachetel tongue.gif

Spor la scris!
Walkirye
O stire despre incorporare din Cotidianul:

http://www.cotidianul.ro/index.php?id=3701...Hash=cf01523494

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.