Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Iar ne pacalesc cu armata?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15
mars
Hopa! Ce mai e in august??? Parca in iunie a fost ultima la TR! M-am bucurat prea devreme?
klaus
Pentru noi astia mai intelectuali si cu facultate, s-o gatit cu recrutarile...
Marty
Ma, norocu' meu c-am prieteni cu mame cu spirit civic. Asadar, un pretenar d-al meu s-a trezit cu foaia de la armata direct pe berou, acasa. Adica ma-sa, minata de cele mai curate sentimente civice, a dat cu subsemnatu' si a pus mina pe recomandata cu pricina. Ei bine, scrie acolo ca amicu' meu sa se prezinte cu DIPLOMA DE LICENTA de la facultate, la Comis. Mil. S.1
WTF is that supposed to mean ? blink.gif Cred ca m-apuc sa caut o descendenta directa a lu' Mother Caterpillar si o s-o-ntreb ce-mi rezerva viitoru', daca-mi luceste ceva pe umar sau nu....

Cristianco, abia Simbata am luat devizul de la Meridian. O sa-l duc azi sau maine la Asirom.
vijelie
@Marty: servicul militar e una, evidenta e alta. Faptul ca cineva nu a facut armata nu inseamna ca nu va mai da ochii niciodata cu marii razboinici de la comisariatele militare.
Marty
Pai...stai un pic... EU CE FAC? Ma duc sa iau aia de la posta sau o las acolo si mai stept sa mai trimita inca o data, luna viitoare?
P.S.: Eu am 7 ani de facultate da' n-am mai stat sa dau si licenta, am dat-o dracu'!
Walkirye
Am primit si eu vineri o recomandata misterioasa...eu nefiind prin zona suficient timp, s-au dus ai mei la posta si au rugat-o frumos pe diriginta postei sa le spuna de unde este. Nu a fost posibil, ai mei au explicat pov. cu armata, iar tipa le-a spus zambind sa semneze ca nu e de la astia...

Era de la pensie, cu nu stiu ce punctaj. O hartie care se pare ca trebuie sa o pastrezi pana te retragi din campul muncii... wacko.gif

neumann
Asta nu inteleg nici eu. Ce le pasa lor daca am licenta sau nu, si mai ales diploma de licenta (eu am ridicat-o dupa vreun an si ceva de la examen, iar aia de master inca nu m-am dus sa vad ce e cu ea desi am luat dizertatia, si o sa o iau probabil la Sfantu' Asteapta). In baza carei legi solicita diploma de licenta la comisariatul militar? Absolvent de studii superioare esti si fara licenta. Nu esti "licentiat", insa smile.gif - ce-o mai insemna si asta?
Sunt o gramada de denumiri si criterii, dar nu folosesc la nimic.
Care e diferenta dintre inginer diplomat si economist licentiat? De ce nu exista economist diplomat si inginer licentiat? Aberatii romanesti, un fel de marketing, titluri aiurea care nu isi regasesc vreo utilitate si nu iti confera nimic.
SilviuB
@cristianco2002

Mergi matale sa te angajezi pe un post care necesita studii superioare si zi-le ca ai facut facultatea dar ca nu ai mai dat licenta, sa vezi ce spun. Eu zic ca o sa te trimita la plimbare.

Facultatea facuta fara sa termini cu examen de licenta sau cum s-o fi chemand (ca vad ca are diverse denumiri) promovat este egala cu ZERO, esti egal cu unul care are liceu, doar ca ai mai multe cunostinte in cap.
Uncle-Sam
SilviuB, de obicei ii intereseaza ce stii, nu ce hartoage ai
Marty
QUOTE(SilviuB @ 27 Jun 2006, 10:18)
Facultatea facuta fara sa termini cu examen de licentat promovat este egala cu ZERO, esti egal cu unul care are liceu, doar ca ai mai multe cunostinte in cap.
*


Absolut eronat, dragul meu Watson! Ia spune-mi tu mie, poti ocupa functie de consultant juridic doar cu liceul? NU! Intr-adevar, nu poti avea functia de jurist fara licenta.

Unchiule, nu te arunca pentru ca omul cam are dreptate! Sunt anumite functii pe care nu le poti ocupa daca nu ai patalama la mina (de studii superioare de specialitate)! Bine, ca te duci intr-o firma mica unde te intelegi cu patronu' si ala te trece-n organigrama ca "Imprastietor mac-sare pe covrigi" si tu esti de fapt un super sef cu 20 de oameni in subordine, asta-i altceva!
SilviuB
Da, dar sunt putini aia si de obicei sunt firme neserioase.
Daca vrei sa mergi sa spunem ca vrei sa lucrezi in administratie publica sau intr-o firma de stat sau orice alta firma cat de cat cunoscuta daca nu ai examen de licenta promovat nu te angajeaza pe post de studii superioare.


...aaa, si hartogaraia e foarte importanta, ca hartiile ,,vorbesc", vorbele se zboara.
SilviuB
QUOTE(Marty @ 27 Jun 2006, 10:31)
Absolut eronat, dragul meu Watson! Ia spune-mi tu mie, poti ocupa functie de consultant juridic doar cu liceul? NU! Intr-adevar, nu poti avea functia de jurist fara licenta.

*



Dupa diploma de licenta nu capeti functia de jurist ca tare bine ar fi fost, ci capeti meseria sau titlul de jurist. Pana sa ocupi functia de jurist mai trebuie sa iti si gasesti de lucru. Ca nu e ca pe vremea lui nea nicu sa iti de-a repartie.
Marty
Whatever! Anyway, let's stick to the subject, and that's the army!
Oricum, in momentul in care voi fi sigur ca nu-mi mai pot face nimic, ma duc sa mictionez un peepee pe gardu' lor! In semn de recunostinta.
SilviuB
Nasol moment daca zici ca nu ai dat licenta, foarte posibil sa vina sa te ia la oaste. Se mai fac incorporari si in octombrie. Pt TR s-au terminat incorporarile. icon_mrgreen.gif
klaus
Va cheama cu diploma pentru ca ei nu au evidenta cu absolventii.
Ei au doar evidenta ca urmati cursurile facultatii (ca d-aia duceati hartie de la facultate ca sunteti in anul X).
Pentru cei cu facultate (nu stiu daca si cei cu licenta lipsa...) nu se mai fac recrutari.
Pentru cei cu liceul se mai fac recrutari pana in octombrie, si apoi gata si pentru ei.
thunder
M-au chemat pe mine sa ma duc cu diploma la ei, au semnat parinti hartia mad.gif .. oricum trebuia sa ma duc pe 20 iunie, acum suntem in 27 si tot nu m-am dus. Zicea ala care a venit cu hartia ca sigur nu ma ia in armata. Oricum nu am timp de pierdut pe la ei si nici nu prea ma intereseaza evidenta lor. Asa ca nu au decat sa astepte ... mult si bine
liviu_lb
Eu am terminat facultatea si mi-am dat si licenta, dar ei nu au de unde sa stie ca nu i-am mai onorat cu prezenta din timpul facultatii. Nu mi-am schimbat domiciliul pe buletin de 4 ani din cauza lor si am avut o gramada de probleme din cauza asta. Acum trebuie sa le calc pragul. Credeti ca o sa am probleme daca ma duc cu diploma de licenta in dinti?
klaus
Bineinteles. O sa faca spume 04.gif . O sa zica "uf, inca unul pe care l-am ratat!"
Marty
QUOTE(Marty @ 26 Jun 2006, 16:09)
Alternativele sunt in felul urmator:

1. Scrisoare de la Militie, de genu': "ba, handicapatule, iar ai mers cu 65 la ora prin oras?"
2. Scrisoare de la Raifaizãn, de genu': "ba, handicapatule, da' tu ce Pasca ma-tii astepti de nu te prezinti cu polita Casco reinnoita?"
3. Scrisoare de la armata, de genu': "ba, te-am handicapat! mars la instructie, retardule!"
4. Scrisoare de la vreun prieten, de genu': "Te-ai cam scapat in pemparshi, este?"
04.gif
*



Dupa ce-am scos rașpelu' ala mare din debara, mi-am luat inima-n dinti si am dat fuga la posta. Ca sa fac pe baiatu' simpatic, ii cer lu' tanti de la ghiseu un ac si ma apuc sa-i scot bulele de aer de sub un autocolant pus de-a-n-penisulea pe geamu' de la ghiseu. Cu o mina intepam autocolantu, c-o mina tineam de buletin si c-o mina ma uitam la ce dracu' scrie pe plic. 04.gif
Bineinteles, varianta 1! Ba 'andicapatule, vezi ca mergeai pe Buc-Pl cu 81 la ora. rolleyes.gif
bion
Sunteti o generatie de stressati. Ce drac` faceati daca apucati pe Ciuruitu`.Aveati diaree cronica. Am avut nebunia si ambitia sa nu fac oaste (si sa nu devin barbat facand laba sub patura la dormitorul comun).M-am fugarit cu Armata Populara timp de 11 ani. Chestia haioasa e ca atunci cand eram pe punctul de a ceda si sa ma las incorporat au cazut si ei psihic si m-au lasat soldat neinstruit tongue.gif

Cu stima soldat neinstruit bion
little sam
Treaba cu diploma sta astfel: ei afla in ce esti licentiat si astfel fac o repartititie mai buna pe locurile disponibile pt. TR-isti. Si oricum astia cu facultate fac altfel de pregatire in armata fata de cei cu liceu maxim. Ii pregatesc pt. corpul ofiteresc. Eu am facut vizita de incorporare in mai si daca cei de la fac nu au vrut sa imi dea adeverinta ca am absolvit cursurile facultatii nu au avut cum sa ma repartizeze. Si ma dusesem cu pile ca aveam nevoie de armata la angajare. Dar daca nu am avut adeverinta asta e. Si nu dadusem licenta atunci. Si cunostinta de la CMZ mi-a spus sa trec prin august sa vedem ce putem face. De aceea am zis de treaba cu august. In ca nu se stie nimic sigur cu obligativitatea executarii stagiului militar. Numai de bine.
klaus
Sa ma citez pe mine insumi, citand din monitorul oficial, ca sa vorbim pe acte, nu pe vorbe, ca am observat ca lumea nu a apucat sa se uite pe tot topicul:

QUOTE(klaus @ 3 Jan 2006, 12:10)
A aparut legea cu suspendarea serviciului militar obligatoriu:
QUOTE(lege)
Lege nr. 395/2005
din 16/12/2005
privind suspendarea pe timp de pace a serviciului militar obligatoriu și trecerea la serviciul militar pe bază de voluntariat

Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 1155 din 20/12/2005

Parlamentul României adoptă prezenta lege.

   Art. 1. - Cetățenii români, bărbați și femei, care îndeplinesc condițiile prevăzute de legislația în vigoare, pot efectua, pe bază de voluntariat, orice formă a serviciului militar, fără discriminare.
   Art. 2. - (1) Începând cu data de 1 ianuarie 2007, executarea serviciului obligatoriu, în calitate de militar în termen și militar cu termen redus, se suspendă.
   (2) Ultima încorporare a recruților pentru militarii în termen va fi în luna octombrie 2006, iar pentru militarii cu termen redus, în luna iunie 2006.
   Art. 3. - Pe durata stării de război, a stării de mobilizare, precum și pe timpul stării de asediu, executarea serviciului militar devine obligatorie, în condițiile legii.
   Art. 4. - După data prevăzută la art. 2 alin. (1), cetățenii români, bărbați, la împlinirea vârstei de 18 ani, se vor prezenta la centrele militare numai pentru luarea în evidență militară, selecționare, stabilirea aptitudinilor și a opțiunilor privind modul de îndeplinire a îndatoririlor militare, în situațiile prevăzute la art. 3.
   Art. 5. - Organizarea și funcționarea recrutării și selecției cetățenilor pentru efectuarea serviciului militar pe bază de voluntariat vor fi reglementate prin hotărâre a Guvernului, până la data de 31 decembrie 2006.
   Art. 6. - În termen de 6 luni de la data intrării în vigoare a prezentei legi, Guvernul va prezenta Parlamentului proiectul de lege privind pregătirea populației pentru apărare și cel al legii privind statutul soldaților și gradaților voluntari, în noile condiții.
   Art. 7. - Dispozițiile Legii nr. 46/1996 privind pregătirea populației pentru apărare, cu modificările și completările ulterioare, și ale actelor normative emise pentru executarea acesteia se aplică în continuare, în măsura în care nu contravin prevederilor prezentei legi.
    Această lege a fost adoptată de Parlamentul României, cu respectarea prevederilor art. 75 și ale art. 76 alin. (1) din Constituția României, republicată.
    PREȘEDINTELE CAMEREI DEPUTAȚILOR                          PREȘEDINTELE SENATULUI
         ADRIAN NĂSTASE                                      NICOLAE VĂCĂROIU



    București, 16 decembrie 2005.
    Nr. 395.

*


Marty
Gata, s-a luat! Care mergeti cu mine sa mictionam un pipi pe poarta Comisariatului Militar S. 1 ? biggrin.gif
vijelie
Daca tu vii la sectorul 6 cu mine, vin si eu cu tine.
Marius81
Continuam cu sectorul 4 biggrin.gif . Hehehe, in sfarsit am scapat de stres, de cinci ani tot fug de ei blush.gif .
Marty
Dup-aia ne iau astia de grup infractional organizat si dam de alte alea. Iti dai seama, daca ne prind cind deja am executat juma' d emisiune si ne indreptam catre a doua, cine-i faptuitor si icne-i complice, ha? wink.gif Asa, mergem pis-pis, tragem o pisare rapida si fugim. 04.gif
vijelie
Da, da, actiune tip comando!
Hai libi!
Pedro
Dumnezeu sa-i ierte pe toti tinerii care au sfarsit cu un glont in cap in stagiul militar, sa le fie tarana usoara!
dantes
Hehehehehe... poate pe la S4 ceva? Am fost pe acolo acum vreo luna cand am schimbat iar buletinu' si aia ca sa veniti sa recrutati ca nustiu ce... Paranteza.. In cta de unde aveam dosaru', astora le-a ars arhiva si nu mai stiu astia nimic..d-aia am scapat basma curata..

E...si tipa de la ghiseu...
Ea: Si? Vad ca aveti facultate, deci ofiter!
Eu: Asa, si?
Ea: Pai doriti sa faceti armata?
Eu: NU!
Ea: Bine.

Mi-a dat actele si la revedere!
HIHIHIHIHIHI.... uite asa am scapat cu totii de un calvar... Oricum astia cu studii superioare eram gata din iulie...asa ca... LA REVEDERE!
Uncle-Sam
pe mine m-au chemat in iunie, m-au lasat in pace, desi eram anu 1 la a 2a facultate (legea spunea ca au voie sa te ia daca esti anu 1 la a2a facultate) si mi-au zis sa vin neaparat la toamna cu carnetu ca sa le dovedesc ca am trecut anu2.
bineinteles ca nu am fost pt ca tot in anu 1 am ramas smile.gif)
acu stau cu morcovu ca nu stiu daca mai au dreptu sa ma ia sau nu, avand in vedere ca trebuia eu sa ma prezint
SerbanS
Da chiar. Mai trebuie sa ma prezint si anul asta adeverinta? Si eu am boala pe cei de la sectorul 4 smile.gif am pierdut pe acolo o zi in clasa a 12 pentru luarea aia in evidenta 022.gif
klaus
Nu mai trebuie nimic, gata, s-a terminat cu totul.
Ma rog, daca nu or baga astia o lege noua.
Marty
Ma, daca va mai cheama cineva p-acolo, va duceti acolo si bagati urmatoru' text: "Toarsu' colonel, eu nu pot face armata pentru ca-s grav bolnav de-o boala incurabila. Mai exact: ma doare-n carici de voi!"
driverx
Booooon

Deci pot sa merg sa imi fac flotant fara sa ma f**a astia iar cu mutatu dosarului de la Oradea la Cluj-Napoca?
Marty
Poti sa mergi sa-ti faci flotant, flotari si flotoare, nu te mai intreaba nimeni de sanatate!
driverx
Io nu as baga mana in foc. Banui ca pulitia tot are ceva latenta si tot o sa imi ceara nu stiu ce stampula de la armata.

....mai astept.....tongue.gif
Marty
Pai intotdeauna iti vor cere asa ceva! Trebuie sa fi luat in evidenta la Comisariatul de domiciliu, in caz de Doamne fereste! sa stie de unde sa te ia.
laurian
Deocamdata, toti cei care au facut armata sunt acum rezervisti, care pot fi convocati (concentrati ) oricand.

Nu stiu cum va fi cu tinerii care nu fac armata, in caz de razboi, de exemplu, ce se intampla.
Andrei87
In caz de razboi, se refugiaza impreuna cu femeile si copiii smile.gif. Ca de... avem armata de profesionisti.
lucianac79
Desi peste tot se spune ca e gata cu armata obligatorie si nu vor mai veni dupa noi cu "arcanul", eu raman circumspect. Pentru ca in ordinul, pe care presupun ca l-au citit si rascitit toti cei care nu aveau de gand sa dea cu biful pe la armata, scrie de suspendarea stagiului militar si daca li se pune lor pata ca nu au oameni de ajuns parca vad ca unii dintre noi se vor trezi cu invitatii sa ne incorporam, ca nu au numarul de soldatei completat. In momentul in care va apare o noua lege privind organizarea armatei si pentru strategia generala de aparare a tarii si care va elimina incorporarea obligatorie, atunci eu voi putea fi linistit.
ovidiusoft
Nu cred ca se va intampla mare lucru. Cum ar fi sa ma iei pe mine sa-mi dai in mana puscoci? Va dati seama ca pana reusesc sa trag in directia inamicului masacrez jumatate din colegi. Eventual am fi pusi sa facem munca de jos...
klaus
As mentiona ca si sustragerea de la recrutare pe timp de pace a fost eliminata din codul penal. Acum se pedepseste doar sustragerea de la recrutare pe timp de razboi.
driverx
Oricum....e mai fain in puscarie decat in transee. In ambele variante tot o iei in fund, dar mai ales in transee poti lua si chestii metalice taioase. So......
radmasa.gif

Stati linistiti. Nici la noi nu mai merge cu turme de armata. Asta a fost ultima data in al doilea razbel mondial. O sa le ajunga carnea de tun deja care va fi angajata la acel moment. Asta daca nus asa profesionisti de o sa se omoare intre ei...radmasa.gif
Ci_co
Ce m-am scos biggrin.gif ! La anu terminam facultatea si eram chemat in armata , dar acu ma doare la poponet !
Apropo ce imi spunea un nene mai batranel, si ghilimosez " bah nu daca nu faci armata nu esti barbat" blink.gif ete flosch daca nu stau 12 luni sa ma frece unii si sa bag garda la -20 grade nu sunt barbat ??? Daca eram tratati mai bine poate ma gandeam sa fac armata dar a ajuns o bataie de joc ! excl.gif

Cine vrea armata sa se duca acum este si bine platit si bine tratat dar instructia care o va face nu cred ca a mai facut-o cineva biggrin.gif
ady77
QUOTE(Ci_co @ 24 Oct 2006, 08:57)
" bah nu daca nu faci armata nu esti barbat" 
*


Are dreptate, cine nu face armata nu e doar barbat, e barbat destept.
Marty
Cine stie, cunoaste! wink.gif
rs44
Maine schimba legea si va ia pe toti, "retroactiv" radmasa.gif
argon
QUOTE(Ci_co @ 24 Oct 2006, 08:57)
Ce m-am scos  biggrin.gif  ! La anu terminam facultatea si eram chemat in armata , dar acu ma doare la poponet !
*




Stai linistit ca pe aia cu facultate nu mai ii ia de 2 ani wink.gif
marksman
@argon: nu zau! numai io stiu cum am scapat ca prin urechile acului de incorporare, la terminarea facultatii (anu trecut)
SilviuB
Si pe mine m-au cautat prin primavara baietii, doar telefonic, m-am dus pana la ei si le-am zis ca sunt la master si au zis pa. Mi-au mai zis sa aduc o adeverinta, pe care au uitat sa le-o duc, dar nu mai m-au cautat de atunci.

PS: M-am dus la ei doar ca sa vad daca ma pot angaja in armata dupa ce fac cele 6 luni care se cuveneau. Dar cum cea mai apropiata unitate unde puteam ramane era la 100 de km de casa sau chiar si mai departe,pe la bucuresti,nu am mai vrut sa fac armata.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.