Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Iar ne pacalesc cu armata?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15
mil
Acum ca nu o fi toata lumea interesata, stiu, eu insa sunt si cred ca orice student si om de bine de a scapat de armata si acu' lucreaza la patrron si vrea sa isi plateasca ratele in liniste. Pana acum dupa ce am(au?) votat cu entuziasm noua Constitutie situatia era tare verde. In sensul ca am prieteni, ingineri de bine si cu 3 ani vechime, care au platit spaga la doctoru' ca sa scape definitiv, iar de reducerea stagiului la 4 luni nici vorba...plus ca in cel mai porceste stil, dupa ce se votase minunea, aparuse vestea ca va trebui sa dam spaga cu chitanta la stat si chiar dubla.

Ei iata ca dupa o oarece inatrziere (anelectorala as zice) logica promisiunii le-a revenit. Se apucara sa faca in sf. proiectul de lege care sa puna in capopera minunile de le promit de doi ani.



P.S. Daca va intrebati ce e cu justificarea comentariul asta, o sa va indrept spre asarban sa va raspunda (MojoJojo stie de ce:).



BBC.ro 04/02



Militarii în termen vor fi înlocuiți treptat, până în 2007, cu profesioniști



04.2.2004 15:59 Ora României



Ministrul Administrației și Internelor, Ioan Rus, a anunțat că treptat, până în 2007, militarii în termen de la Poliția de frontieră, Jandarmerie, Pompieri și Protecția civilă, vor fi înlocuiți cu profesioniști.



Pe de altă parte, specialiștii de la interne și de la apărare, care lucrează la proiectul de lege privind efectuarea stagiului militar, au eliminat din legea referitoare la serviciul militar, propunerea potrivit căreia tinerii care nu vor să facă armata trebuie să plătească o sumă de bani.



Proiectul mai prevede reducerea efectuării stagiului militar de la un an la nouă luni și de la șase la patru luni a celui cu termen redus. Potrivit aceluiași proiect, stagiul militar va rămâne obligatoriu numai în condiții excepționale, cum ar fi starea de război.
zamolxes
Evident ca este iar tzeapa.

Totusi suntem in an electoral si au nevoie de voturile tinerilor, ca sunt convins ca batranii vor cauta iar sa vada unde e iliescu pe lista pentru presedinte.



Chiar credeti ca au de unde sa pompeze atatia bani in salariile militarilor? Cum vor face armata atractiva daca nu prin salarii? Prin faptul ca "iti dam pusca"?

Credeti ca "oferim salariul minim pe economie" il va face pe un tanar sa se inscrie voluntar? Sa fim seriosi.



parerea mea..care este...
MojoJojo
Nu vad de ce n-ar fi "pe bune" proiectul de lege respectiv...in fond s-a ajuns de la o situatie aberanta (plata unei sume astronomice pentru a nu face armata) la o situatie normala...sper sa si treaca prin Parlament, sa fie promulgata si aplicata cat mai repede in actuala forma...nu prea vad conotatiile electorale ale legii, cat timp efectele sale se vor simti tocmai prin 2007!

PS

QUOTE


P.S. Daca va intrebati ce e cu justificarea comentariul asta, o sa va indrept spre asarban sa va raspunda (MojoJojo stie de ce:).  

Tanks for your sympathy!
aviasol
fac ceva pe sukerii astia care pacalesc lumea cu promisiunile lor. dupa ce ne-am dus cu totii sa votam constitutia mai mai ca era sa ma ia cu politia pe sus la incorporare. noroc ca aveam back-up si i-am pupat pe fes (chipiu).
Mihai_E
ce back-up ai daca nu ti-e cu suparare, ca m-ar interesa si pe mine
Marty
Aviasol, parca te-am pus eu sa te duci sa te-nghesui cu toti retarzii la coada la stampilat ......
driverx
Am auzit la radio ceva ca poti sa nu faci armata din motive de constiinta si religie



Eu urasc armele, pe bune, nici nu vreau sa aud de ele....asa am fost educat....pot invoca constiinta? Pare cam in aer forumulat totul



:shock:
aviasol
Mihai_E, inca ma scolarizez laugh.gif laugh.gif laugh.gif
Mihai_E
pai sa stii ca si io ma scolarizez, da pina in vara, dupa aia nu stiu ce ma fac. da poate o-m avea noroc si scapam.
aviasol
pai la toamna inscrie-te iar si te scolarizezi in continuare - io am terminat acu 1 an si m-am inscris la doctorat 8)
fion98
cu frecventa sau fara frecventa?
klaus
In primul rand nu deschideti, sau daca se deschide nu se semneaza nimic nimic (nu uitati sa informati vecinii ca-i umpleti de bucurii de semneaza de primire ceva).

Daca s-a intamplat (cu semnatura), internati-va in perioada de prezentare (sau picior in ghips etc)

Obtineti de la patron o hartie ca este imposibil sa se dispenseze de voi pe urmatoarele x luni (proiecte, angajamente etc)

Sau mergeti la recrutari, dati un cico cui trebuie (trebuie depistata persoana) sa puna deoparte fisa voastra (pe sub dulap, prin spatele lui etc.) astfel incat sa nu va gaseasca disponibil la urmatoarea chemare (pe principiu nu sunt acte, nu existi...)
Me
Bagati-va la un master, a doua facultate etc.



Asta e cea mai buna solutie. Stai in facultate pana la 35 de ani(sau cat o fi limita de varsta).

:-)

Asta e. Totul e minciuna in tara asta.

Scapa cine poate.
aviasol
fion98, fara frecventa - 4 ani - e valabila treaba pe incercate 8)
fion98
icon_evil.gif

eu am trecut de la cu frecv --> la fara frecv



dar tot mau chemat la "clarificarea situatiei", icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif
fion98
m-au
aviasol
stai linistit in armata nu teia daca esti la doctorat indiferent de frecventa. 10561582.gif
klaus
Pt. a doua facultate, cf. legii se suspenda pe 6 luni, chiar daca o faci la zi, si te ia in armata.
aviasol
QUOTE








Pt. a doua facultate, cf. legii se suspenda pe 6 luni, chiar daca o faci la zi, si te ia in armata.



numai daca esti in anul I
Me
Ideea e ca poti fenta cumva. Nu e normal, dar asta e.

Intr-o tara in care vine statul sa te ia sa servesti patria, desi ai gasit cu greu un loc de munca, nu ti se mai pare anormala "fenta". In loc sa lase tinerii sa munceasca, hai la armata. Ca daca nu, la puscarie.

E absurd. :x
Letto
Ai mei au zis ca sunt plecat din tara asa ca baietii au pus dosarul deoparte...si deoparte ar fi ramas daca nu ma duceam sa le spun ca sunt la facultate
Letto
Ascultati la baiat o poveste:

'cica un oarecare a vrut sa-si faca mutatia intr-un alt oras si s-a dus la comisariat pt a face cererea de transfer catre localitatea cutare.Pt asta avea nevoie de actul de luare in spatiu la adresa unde urma sa se mute.Le-a explicat acelora ca s-a informat prin telefon ,ca nu a stiut de chestia asta si ca a venit tocmai de la... asa ca aceia i-au explicat ca se poate aproba cererea si prin anexarea unei copii dupa actul de proprietate al persoanei ce urmeaza sa il ia in spatiu (trimisa prin fax).Dosarul a iesit astfel din evidenta sectiei respective si isi asteapta si acum , inr-un dulap, transferul pt ca ,evident, individul nu a mai ajuns la noul comisariat pt a fi luat in evidenta.



Faza tare este ca ideea i-a fost sugerata, fara voie, chiar de cei de la comisariat... 168.gif
Letto
Cel mai bazat mi se pare insa un prieten care pur si simplu a refuzat sa se duca la recrutare si are acum 7 ani de cind nu l-a mai cautat 'nimeni'...



deh , lipsa de fonduri...
Letto
Ajunge cu logoreea!!!
SGN_1310
Shi pe mine ma vaneaza zilele astea astia cu armata.

Spuneti voi ca pot spera sa nu ma mai frece astia la cap???!

Am shi o situatie nasoala....shi 2 credite p cap.
mil
Frati necajiti, ca initiator al temei ma simt un pic responsabil de devenirea ei si as schimba-o in: Pai daca ei ne pacalesc, apoi sa ii pacalim si noi?



Pe scurt deci, va rog spuneti cum ati reusit, care ati reusit. Exlus cazurile exceptionale ce nu se pot aplica muritorilor de rand (am un unchi/matusa/ bunica in guvern sau general in armata sau la SRI etc.).



Ex: Aviasol, doctorat 4 ani fara de griji (si eu sunt la ff in tara dar parca am 6 ani in fata, oricum multam de inf, cum sunt si plecat pe bune din tara...sper ca le-am scapat pana in 2008 si pururi:).



Cei care au dat spaga sa spuna cat, functia respectivului spaguit si locatia.



Ex: 600 parai la medic-colonel (stiu eu un caz), Buc.



Pentru cei din provincie am inteles ca preturile sunt mai mici, de aceea mi se pare utila locatia. Cei care nu vor sa desconspire cine stie ce secrete pe public (sunt unele orase mici in care nu poti da decat la o persoana spaga) sa nu spuna numele orasului ci zona (S,E,V,N,Centru si marimea orasului).



Cine vrea detalii sa incerce pe mp. Idei?
Marty
mil, cit am fost plecat am primit 2 citatii de la ei. Maica-mea, nestiind despre ce e vorba, a semnat de primire. A inceput o intreaga tevatura, au plimbat-o ca sa vina cu copii de la actele mele (pasaport, permis de munca, etc.). Eu, cind am auzit, le-am transmis ca i bip in gura si ca nu le dau nici un act. Stii cu ce m-au amenintat ? Mi-au zis ca ma dau in urmarire internationala prin Interpol! Am crezut ca inebunesc de ris, mi-au inchis si telefonul cind au auzit cum rideam. Ma rog, intr-un final, maica-mea a gasit niste copii dupa actele cerute de ei si le-a dus acolo. Anul urmator, aceeasi problema, dar stia maica-mea si le-a dus. Deci eu zic ca tu n-ai de ce sa-ti faci griji din moment ce ai treaba pe acolo pina in 2008
asarban
QUOTE




Cei care au dat spaga sa spuna cat, functia respectivului spaguit si locatia.

 


Auzi la el!

Nu vrei sa faca toate astea si dand o declaratie in fata notarului sau mai bine, daaa, mult mai bine in fata procurorului PNA unde sa se autodenunte?



Sfatul meu pentru cei care s-au "descurcat" e sa-si tina gura!

Stransa de tot ca altfel schimba uniforma kaki in d'aia albastra cu DGP pe spate!



Eventualele tips&tricks sau pile dati-le DOAR persoanelor fff deincredere nu pe un forum public!
klaus
As dori sa citez din Legea 46/1996 privind pregatirea populatiei pentru aparare:

"Art. 26 - Absolventii institutiilor de invatamant superior, recunoscute de stat, care nu au indeplinit obligatiile militare pana la inceperea studiilor, efectueaza serviciul militar cu termen redus cu durata de 6 luni, in primul an dupa absolvire (s.n), daca nu au implinit varsta de 35 de ani.

...

(3) Nu vor fi incorporati cei care frecventeaza cursurile unei alte facultati si au absolvit cel putin 1 an. Aceasta amanare se acorda numai pana la absolvirea cursurilor celei de-a doua facultati"



Oare daca nu ai facut in primul an de dupa absolvire, nu te mai pot lua in armata?
mil
QUOTE


Auzi la el!  
Nu vrei sa faca toate astea si dand o declaratie in fata notarului sau mai bine, daaa, mult mai bine in fata procurorului PNA unde sa se autodenunte?  


Scuze asarban, dar nu vreau mai bine asta, ce am vrut eu e altceva si mi se parea destul de neimplicant pentru fiecare si daca din declaratia urmatoare:



"stiu un caz de 450 parai, colonel, oras de provincie din S, tarii, semnata doom3"



pe o lista de discutii, se ajunge la DGP. Apoi se pare ca e bine...mai avem un pic si e dec 89. Si asta e o veste buna, ca ar mai exista speranta. Sper pentru viitorul tarii noastre ca ai glumit.



OK, oameni bun, daca nu e de gluma luati in seama avertismentul si conspirati in grupuri mici si sigure. Preferabil de doi, tu si cel cu stampila. Numai asa tara noastra va avansa...inainte. Si nu va plangeti ca ne calaresc tot felul de arendasi si parveniti care ca isi cumpara masini cu care se urca pe sop si isi fac case cat hangarul. Si asta in timp ce la PNA lucrurile sunt lamurite: toti medicii de dau scutiri au un unchi bogat in State...iar tineri de bine absolventi ar face mai bine sa isi plateasca impozitele si stea ascunsi in codrii vlasiei pana la 35 de ani. NUP - a mai trecut o zi de munca.

Recunosc ca overall ai dreptate, dar pacat ca ca nu pot castiga decat ei...



Macar un top anonim al marimii spagii pe zone se poate face? eu sunt pifan si nu stiu, un fel de chestionar... sa stie recrutii din timp cati bani sa stranga. Ei?
Walkirye
Am si eu o intrebare: daca imi iau ceva in rate, de ex. o masina, iar aia te vor musai in armata, ce faci cu creditul/ratele, cum le mai platesti...? Ca pe banca nu cred ca o intereseaza faptul ca tu esti plecat in armata, iar firma la care lucrezi nu te plateste cat esti plecat sa "servesti patria" (eu o servesc platind impozitele, tva-ul si/sau accizele produselor pe care le cumpar, etc... si mi se pare mai mult decat suficient)



Si daca refuzi pur si simplu sa te duci in armata, nu cumva aia te declara dezertor ca nu te-ai prezentat cand te-au solicitat?
Razvy
Pai nu prea ai ce face! Te gandesti si tu cand stii ca-ti vine vremea biggrin.gif sa nu ai datorii, rate, facturi, telefoane etc. Daca te-ai prezentat la incorporare si nu ai ceva doveditor ca nu poti efectua stagiul militar (inapt, scoala), si te-au repartizat astia, trebuie sa te duci ca altfel vin dupa tine cu jandarmii. Mai bine vezi cum faci si o amani, 1 an, 2, poate s-o duce in masa de tot. Si eu sunt ultimul an la fac si ma gandesc cu groaza ca in toamna o sa vina dupa mine 022.gif Dar sigur o sa urmez un masterat asa ca ma c.c in gura lor.
Ghidioneanu
:wink: Pt cei interesati. search pe Google ( de exemplu) pt clasare armata , spital militar si luati informatii .........Oricum pe langa fiecare CMJ sau Sp Mil exista un ,, birou " de clasari , tariful se afla la poarta de la ,, binevoitori " ( astia sunt peste tot , la politie, pasapoarte, ambasade, primarii etc.
Rew
Daca vreti sa va declare un doctor "inapt" aveti grija ce scrie el acolo. Cel mai usor e sa va gaseasca ceva la cap, dar asta e cu urmari: va poate suspenda permisul auto (caz prezentat la TV) sau va treziti ca la dosarul de munca in US sau UE apare "boala" si sinteti trimis acasa.

Eu am avut colegi la army (la t.r.) chiar bolnavi pe bune, unu dement si unu cu ulcer. Dementu a fost lasat la vatra dupa vreo 2 luni, ala cu ulcer din 6 luni a stat 5 in spital.

Cel mai bine e sa faceti armata acasa. Adica treceti pe la unitate odata la 2 luni si la trageri. Am avut si cazuri d'astea o gramada. Numai sa nu faceti ca mine: toate permisiile munca 20/24 pt recuperarea restantelor si "odihna" la unitate.
EEN
La crizele astea repetate de sinucideri si omucideri in armata eu cred ca va fi dificil pentru un psihiatru sa declare apt pe cineva care a raspuns ca a avut trei tentative de suicid sau ca uneori se gindeste sa-l omoare pe vecinul de la trei ca si-a luat Solenza!
Wolfmark
Cred ca dai de dracu' daca zici asa ceva... Banuiesc ca vor urma comisii dupa comisii, interviuri peste interviuri ... si dracu stie ce o sa-ti mai gaseasca atunci. E f. riscant sa te dai nebun icon_twisted.gif
asarban
NU e riscant, e doar o tampenie imensa!

Asa cum s-a mai spus, daca ai pila si te scoate atat de diliu cat sa nu te ia in armata atunci...nu mai pupi permis de conducere, s-a rputea sa pierzi si serviciul, doamne fereste iti iau copiii de langa tine, de iesit in afara tarii...no way...burse ciuciu, o groaza de chestii de care te lingi pe bot
EEN
Ce legatura are permisul de conducere cu depresia? Nu am auzit ca la cei care scapa dupa o tentativa de suicid sa li se suspende permisul de conducere (si, prin natura meseriei, cunosc citeva astfel de persoane). Pe de alta parte poate-mi spuneti si mie, la condamnarea unuia pentru omucidere cum suna sentinta? Cumva spune: Se condamna X-ulescu la 20 ani inchisoare si ridicarea permisului ce conducere?- suna straniu.
asarban
Eu vb de cei care se prefac dilii, nu de cei cu tentative de suicid

"Condamna inculpatul Xulescu la peseapsa principala a inchisorii de 20 ani. Condamna inculpatul Xulescu la pedeapsa complimenara a interzicerii unor drepturi pe o perioada de XX ani"

DUPA ce iese din parnaie, de bun simt!
Me
Zicea cineva ca daca esti la doctorat nu te mai ia.



Am caz concret in firma. Un coleg e la doctorat fara frecventa si l-au chemat in armata.



A trebuit sa-si puna pilele in functiune ca sa scape. Cica chestia cu doctoratul nu mai e valabila. Sau cel putin asa i-au spus aia de la comisariat.
aviasol
eu am fost acum o saptamana.......
Me
Tipul a avut problema asta in octombrie.



S-or mai fi schimbat lucrurile.



Oricum, e bine daca se poate "amana".

:-)
EEN
Pe vremea lui Ceausescu se aplica formula asta: 10 aspirine + 1/2 litru palinca si faceai ulcer clar. Pina intr-o zi cind unul a facut o perforatie gastrica si dus a fost. Nu recomand aceste lucruri.
Me
E periculoasa chestia cu "bolile" de pe livretul militar.

Nu stii cand ai posibilitatea sa faci o chestie mareata pentru tine si sa nu poti din cauza unei tampenii(tampenie fortata de statul roman :x ).



Cel mai bine e daca se poate rezolva cu adeverinte de la scoala.



Si pana una-alta, nu strica sa mai ai o diploma.
ashu
Am auzit si io chestia asta ca sa fii atent ce scrie doftoru daca esti inapt ca poate avea repercursiuni. Unui prieten chiar ii era frica sa nu-i creasca prima la asigurarea de viata. Insa io nu inteleg, daca peste 10 ani am nevoie sa arat ca-s sanatos si aia vad ca in dosaru de armata figurez cu o boala grava, nu pot oricand sa cer o reverificare?? Miracole s-au mai vazut, s-au facut bine bolnavi de sida, de ce nu m-as putea insanatosi io de la o hepatita cronica sau de la dementa acuta? Zic ca am facut tratamente naturiste, am baut pipi de la bivolaru, kilu meu, am atins niste moashte, pana la urma conteaza starea sanatatii mele din momentu respectiv, nu de acum 10 ani. Gresesc pe undeva?
asarban
Nu chiar ashule!

Bolile pentru care scapi de armata tre sa indeplineasca 2 conditii: grave si CRONICE!

Adica nu te mai faci bine, ci le tii cu tine.

Miracole....cand miracolele astea depasesc procentul de 99% din cei care au scapat de armanta...intervine politia....
Me
Dar poate boala poate recidiva, din moment ce-ai avut-o.



Asa ca pe ei ii intereseaza ce trecut medical ai avut.

Sunt tot felul de institutii care se intereseaza de chestiile astea.
ashu
Dar imi fac analize si pot vedea ca boala respectiva a disparut. Hai ma, s-au vindecat oameni de sida si nu te vindeci de altele mai usoare? V-am mai zis, poa s-o ia ca pe un miracol, o minune Dumnezeiasca.
kaspersky
minune Dumnezeiasca ar fi sa se scoata obligativitatea stagiului militar ca deja mi-a scos peri albi
Marty
Au dat iama prin Baneasa cu ordine de recrutare. Target: neinstruitii de peste 29 de ani

Un amic d-al s-a dus la vizita medicala si a avut grija ca in noaptea precedenta vizitei sa nu doarma, iar dimineata inainte de plecare, a consumat 8 cafele tari + 1,5 l. de Pepsi. Stiti ce i-a zis doctoru' cind i-a luat tensiunea ??? LAAAAA SPITAAAAAAAAALLLLL !!!!!!

laugh.gif laugh.gif laugh.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.