Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Grilă față, modificări aduse acesteia
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Imbunatatiri - Dacia SuperNova
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Tince1290
ooooo...super..alta viata tongue.gif....abia astept sa le vad ca asa vreau si eu sa le fac pe ale mele biggrin.gif...apropo....am uitat...de unde ai zis ca ai cumparat plasa?

deci pe bune chiar a iesit foarte bine tongue.gif


PS: sa faci poze la masina dupa ce o pui si dupa ce repari si fustita smile.gif
PS2: uitandu-ma mai atent constat ca tu nu ai cumparat ce am cumparat eu pentru fustita mea....sigur e chit cu fibra?....al meu arata total altfel.....e verde inchis si e foarte "fibros"....al tau arata mai mult a chit simplu... unsure.gif
cristi87
puiule,eu am dat 30 lei pt vopsit spoilerul d p spate,in urma cu 2 luni la automecanica p giurgiului.treaba e k tre sa faci totul fara sa stie sefii,sau sa prinzi o masina culoare ca a ta in service si atunci au ei deja vopsea si tot...si te duce mai mult.du-te pana la ei si vorbeste direct cu un vopsitor..sa il cauti p unul blond, mai la 30 de ani..
Maskatu
Tince e bun ce ai luat. Al meu e tot verde si "fibros"... o sa ma apuc si eu de grila imediat ce iau plasa. Problema nu e plasa, si vopsirea grilei... ca daca dai marginile vrei nu vrei trebuie sa vopsesti, si dupa cum zice asu, un tub de vopsea la cod e 40 de roni....
Tince1290
eu ma gandesc sa fac "o proba"...chiar daca ma costa ceva banuti in plus....si sa tai doar grilajul de la grila radiatorului...sa nu tai si bucata aia de plastic din mijloc..si sa pun plasa de o parte si de alta...pe interior...prinsa cu silicon....si apoi merg la intalnire in cluj...ca oricum am aceasi culoare la masina ca si marco...si le punem una langa alta si vad cum imi place mai mult....daca imi place mai mult a lui mai cumpar inca o bucata de plasa si ma pun pe treaba...daca nu raman cu ea asa cum e....adica nemodificata radical biggrin.gif.....nu ma grabesc sa tai pentru ca dupa ce tai mai greu lipesti la loc tongue.gif...eu nu am o imaginatie prea bogata si nu imi pot da seama cum vine mai bine pe masina....deci incerc pana iese cum imi place smile.gif
Marco24
Tince..plasa am cumparat din piata Marasti, 25 ron. Chitul meu este cu fibra(daca te uiti atent se vede intr-o poza inainte de finisaj). icon_mrgreen.gif
Tince1290
chitul meu tongue.gif...si aplicat pe fustita care in prealabil a fost rupta si lipita cu chit simplu...se poate observa clar ca de acasta data s-a rupt in exact acelasi loc tongue.gif

[attachmentid=1627527911] [attachmentid=1627527910] [attachmentid=1627527914] [attachmentid=1627527909] [attachmentid=1627527913]
Marco24
eeee, pai tu ai dala "strainez". Uite mai jos ce am eu icon_mrgreen.gif

[attachmentid=1627527921]
melomanuu
si eu mi-am facut grila de fata, inca nu-i gata mai am de lucrat putin la finisaj. Eu in schimb am scos doar sigla de dacia si am lasat dunga aia pe mijlocul grilei. Sunt si eu curios cand ii gata cum arata biggrin.gif. Am sa revin cu poze
sergiu-iulian
asteptam pozele melomanu sa vedem cum tia iesit. tongue.gif
aluibasarabeanu
Pentru sergiu-iulian .In prima fotografie se vede banda nichelata in forma (latimea) pe care o gasesti la magazin si pe care o lipesti prima data dupa ce in prealabil masori cu ruleta distanta grrilei (daca te uiti atent in a doua fotografie o sa observi ca eu am gresit-o si se vede cam urat pentru ca e mai mica cu vreo trei mm).Tot in adoua fotografie se vede partea laterala care este facuta dintr-o bucata de banda nichelata cu aceeasi latime cu cea de jos dar din care am taiat vreo doi trei milimetri ca sa fac loc unei alte bucati de banda dar cu latimea mai mica.Dece am facut asta,pentru ca partea laterala a grilei este mai lata decat partea de jos .Ai grija sa-i rotunjesti frumos colturile si o sa vezi ca se va vedea foarte bine.Scuze pentru mizeria de pe masina .Astept poze de la tine.
sergiu-iulian
ma duc la piese auto si ce sa cer? blink.gif banda nichelata?si cat costa aceea banda?si tu doar ai taiat grila si nu ai mai chituito?direct ai pus peste banda?tine?mersi de poze
Maskatu
Parerea mea este ca arata mai bine fara acea "banda" de "nichel" pentru ca nici nu cred ca e nichel... e cauciuc vopsit. Si chiar daca ar fii nichelat, o sa se exfolieze rapid de pe cauciuc. Cel mai frumos si estetic este sa faci cum au facut toti. Adica umplii gaurile ramase cu chit de fibra, apoi finisat si vopsit. Daca e bara neagra total atunci o faci neagra , daca e bara jumatate vopsite cum are spre exemplu clima, atunci o faci in culoarea masinii. Plasa de preferat sa fie neagra...
djasu82
De ce nu nicheleaza plasticul ala de la grila biggrin.gif si termina povestea .
mihaicuc2000
Maskatu sa stii ca si eu zic la fel!!! Nu imi place banda aia!!!
Da no nu te poti c**a in gustul omului!!! Fara suparari!!!
djasu82
Si totusi sa ne spuneti si noua cei care si-au pus acea grila se mai raceste cum trebuie tot radiatorul ? se mai pastreaza temperatura la apa asa cum era in nainte creste sau scade ? Fara mistouri e ceva serios aici !
mihaicuc2000
Fara misto am zis si eu sa nu credeti ca fac misto acuma !!!!
Si eu vreau sa aflu!!!
djasu82
A pai eu as folosi in spatele grilei normale o flasa subtire din metal cu siguranta nu ar mai sari pietricele gaze si alte dracovenii ce se ivesc.
melomanuu
Astazi am terminat si eu grila fata. Inca mai stau pe ganduri daca sa pun plasa in spate sau nu. Maine cand o voi monta pe masina voi vedea
Marco24
djasule...eu nu simt nici o diferenta vizavi de temperatura apei, nici in bine nici in rau. Totusi tind sa cred ca fluxul de aer este mai bun asa, fara prea multe obstacole in calea lui. Mai vorbim dupa ce se incalzeste mai tare afara si dupa ce fac un drum mai lung.
fory
@mihaicuc2000 eu miam pus sita foarte deasa, ma refer deasa, deasa ca nici o musculita nu mai intra prin ea, sita am gasit-o pe acasa si se folosea la despartirea nisipului de pietris(atat de deasa e) si nu am nici o treaba cu temperatura... este la fel ca inainte la viteza sta la jumatate insa prin buc cam creste...dar asa era si inainte cu grila nemodificata.

Apropo voi aveti aceiasi problema cu apa care se incinge?trebuie facut ceva cand trec de la sezonul rece la cel cald?stiu ca inainte la berline se scotea termostatul si nu mai avea nici o treaba
Ms!
Relu_GTT
QUOTE(djasu82 @ 4 Jun 2009, 21:35)
Si totusi sa ne spuneti si noua cei care si-au pus acea grila se mai raceste cum trebuie tot radiatorul ? se mai pastreaza temperatura la apa asa cum era in nainte creste sau scade ? Fara mistouri e ceva serios aici !
*




QUOTE(melomanuu @ 4 Jun 2009, 22:07)
Astazi am terminat si eu grila fata. Inca mai stau pe ganduri daca sa pun plasa in spate sau nu. Maine cand o voi monta pe masina voi vedea
*


Eu zic ca va trebuii sa pui si plasa ca o sa se vada radiatorul urat
Cum ai procedat ca sa faci partea din mijloc asa ?
melomanuu
Azi am montat grila pe masina. Nu arata rau, dar nici nu sunt prea incantat. Nu am pus plasa in spate si nu se vede chiar asa urat.
@ReluGT am scos sigla, am taiat-o si am umplut cu chit de fibra iar apoi cu chit normal, spritz chit si mult smirghel. Se putea mult mai bine, au mai ramas mici urme, santulete dar nu am rabdarea si nici cunoasterea unui tinichigiu. Asa ca e relativ bine
Tince1290
sa pui poze te rog ca eu vreau sa-mi pun plasa la grila dra fara sa tai bucata aia din mijloc....si pana acum ce ai facut tu e cel mai apropiat de ce vreau eu sa fac si sunt curios cum arata....mai ales ca e aceeasi culoare...ms
iulian sn2001
QUOTE(Marco24 @ 29 May 2009, 20:57)
Am pus pe spate banda scotch argintie(izolase cineva pe aici tevile la ac cu ea). Dupa ce s-a intarit chitul am dezlipit banda. Plasa a costat 25 lei, vopsea la tub(gasesti orice culoare-in Baumax au vopsea la spray pe care scrie ptr gama Dacia ) in jur de 10-15 lei(nu mai stiu exact), chit cu fibra de sticla 10 lei, smirghelul(granulatii diferite) si banda scotch le aveam. In jur de 50-60 de lei distractia.Bafta

[attachmentid=1627527539]    [attachmentid=1627527541]
[attachmentid=1627527543]
*



Maestre la tine in rm. valcea am vazut saptamana trecuta plasa cu 19 lei.Era la un magazin de pe langa autogara.Dar ca un geniu nedescoperit ce sunt am amanat cumpararea si.....am ramas fara plasa.
Marco24
Iulian...eu stau acum in Cluj-Napoca si ajung mai rar prin Valcea. In Cluj asta este pretul.Bafta.
Tince1290
care e dimensiunea standard la plasa?.....ca maine trec prin cluj si vreau sa-mi cumpar pentru bara si grila radiator...
iulian sn2001
QUOTE(Marco24 @ 6 Jun 2009, 23:28)
Iulian...eu stau acum in Cluj-Napoca si ajung mai rar prin Valcea. In Cluj asta este pretul.Bafta.
*



La tine la profil scrie Cluj/Rm valcea si am fost indus in eroare.Oricum am avut un soc cand am vazut preturile din rm valcea.La galati am gasit in urma cu 2 ani suport casetofon si parasolar sofer cu 40ron bucata.
Iar la rm valcea am gasit suport casetofon cu 17 ron si parasolar sofer cu 25 ron(mai este cazul sa specific ca le-am cumparat in secunda 2?)
Marco24
Tince...cred ca 100x20cm...sper sa nu zic prostii icon_mrgreen.gif
Maskatu
Si-a pus careva plasa in spatiul de sub numar? Unde sunt plasticele alea dintre proiectoare.
Relu_GTT
QUOTE(Maskatu @ 8 Jun 2009, 10:31)
Si-a pus careva plasa in spatiul de sub numar? Unde sunt plasticele alea dintre proiectoare.
*


Eu vreau sa pun acolo plasa
cristi87
sunt multi kre si-au pus plasa acolo....da-ti un search
fory
salut, mi-am tait si eu grila, dar fara sa acopar cu chit, am taiat marginile grilei cat tineau cele trei gauri si am pus sita....eu sunt foarte multumit ce a iesit si nu m-am chinuit deloc....
cateva poze sa se vada biggrin.gif

ce credeti?



marginea de sus a grilei am lasat-o intreaga..nu stiu de ce dar mi-se pare ca arata mai bine grila asa decat daca as fii astupat-vopsit gaurile...poate e doar parerea mea
Marco24
..arata bine. Felicitari icon_mrgreen.gif
fory
ms... cine e interesat si vrea sa isi faca cum mi-am modificat eu grila il ajut cu poze de aproape si cu alte informatii....
marcykone
Eu as fi interesat,mai pune si tu niste poze si cum ai procedat...
djasu82
Frumos.
Maskatu
Văd că majoritatea ați procedat spre "original". Mai exact: cei care aveau din fabrică bările NEGRE total (ne-vopsite) ați lăsat grila neagră, iar cei care au avut bara vopsită aproape integral, cum are clima, ați lasat-o la culoarea mașinii (cum era din fabrică). Oare ar arăta frumos o clima cu grila neagra?

Alex nos a facut o combinatie cu negru... cu toate ca are bara la culoare cum spuneam. iar relu gt cu toate ca are bara neagra a facut grila la culoare....
[attachmentid=1627530424] [attachmentid=1627530423]
Tince1290
nu...ca nu se asorteaza cu bara tongue.gif....parerea mea...am vazut una visinie si nu prea mi-a placut....


EDIT: depinde si de culoare....pe rosu vad ca vine foarte frumos wub.gif
djasu82
se asorteaza cu capota iar bara se poate vopsi la culoarea masini .
fory
@marcykone o sa iti fac maine cateva poze sa vezi si iti zic exact cum am facut.
Andrey.vex
Asa mi`o iesit mie grila smile.gif inca nu am puso pe masina da am o intrebare: cu ce prind plasa??

Marco24 zimi de unde ti`ai luat plasa ca vad ca esti din cj ... eu am cautat da numa la 40 lei am gasit
Relu_GTT
QUOTE(Maskatu @ 10 Jun 2009, 21:28)
Văd că majoritatea ați procedat spre "original". Mai exact: cei care aveau din fabrică bările NEGRE total (ne-vopsite) ați lăsat grila neagră, iar cei care au avut bara vopsită aproape integral, cum are clima, ați lasat-o la culoarea mașinii (cum era din fabrică). Oare ar arăta frumos o clima cu grila neagra?

Alex nos a facut o combinatie cu negru... cu toate ca are bara la culoare cum spuneam. iar relu gt cu toate ca are bara neagra a facut grila la culoare....
[attachmentid=1627530424] [attachmentid=1627530423]
*


Grila am facut-o alba pt ca asa mi-a placut si arata si mai bine, daca o faceam neagra iesea foarte putin in evidenta iar al 2-lea motiv pt ca barile le voi vopsii albe in totalitate ca masina si vor fi si modificate
La cei care aveti barile vopsite dar partea de sus e neagra ar merge si grila tot neagra

12 Jun 2009, 00:26:
QUOTE(Tince1290 @ 10 Jun 2009, 21:31)
nu...ca nu se asorteaza cu bara tongue.gif....parerea mea...am vazut una visinie si nu prea mi-a placut....
EDIT: depinde si de culoare....pe rosu vad ca vine foarte frumos  wub.gif
*


La visinie da cam ai dreptate dar la mine cum e alba eu zic ca arata bine asa nu conteaza ca nu e la fel ca bara
Marco24
Andrey...din piata Marasti cu 25 lei. Au si negre si argintii, si mai dese si mai rare. icon_mrgreen.gif
andreiy
QUOTE(fory @ 8 Jun 2009, 23:00)
salut, mi-am tait si eu grila, dar fara sa acopar cu chit, am taiat marginile grilei cat tineau cele trei gauri si am pus sita....eu sunt foarte multumit ce a iesit si nu m-am chinuit deloc....
cateva poze sa se vada  biggrin.gif

ce credeti?
marginea de sus a grilei am lasat-o intreaga..nu stiu de ce dar mi-se pare ca arata mai bine grila asa decat daca as fii astupat-vopsit gaurile...poate e doar parerea mea
*


Pune si tu mai multe poze ca as vrea sa-mi fac si eu tot la fel
marcykone
QUOTE(fory @ 10 Jun 2009, 23:21)
@marcykone o sa iti fac maine cateva poze sa vezi si iti zic exact cum am facut.
*



Mai esti?Ai promis ceva!
fory
o sa fac poze, stiu ca am promis dar nu prea am avut timp...numai ploi au fost zilea astea, maine daca reusesc vin cu poze!


am facut un desen biggrin.gif

pasul 1. se ia grila originala si se trece la
pasul 2. se taie tot ce este in plus smile.gif
pasul 3. se taie din margine cat sunt gaurile ramase in urma taierii la pasul 2.
pasul 4. se pune grila in spate(fiecare cum poate si cum prefera)

si gata laugh.gif

o sa vin cu poze reale asta doar asa...

28 Jun 2009, 15:17:
gata si pozele biggrin.gif

am facut cateva ca mi-e nashpa sa ies in fata blocului sa fac poze la masina pe dictai' bulevardul
Tince1290
hai ca am tras de timp ca la fotbal...maine merg in cluj si imi cumpar plasa....si pe sfarsitul saptamanii sper sa termin macar bara....daca nu si grila 04.gif

@cristi89- sa mor daca am vazut pe vreunu.....si sunt pe forum de mai bine de jumate de an....
cristi87
e cristi87 smile.gif) si stiu ca pusese cineva plasa acolo si lasase cate un pic din dungile verticale,cate un ciot,si le ascutise,sa para ca niste colti de vampir...prin asta am retinut faza cu plasa acolo jos.
fory
am si eu acolo plasa(sub numar)..dar am bara neagra si nu se vede....nu am taiat tijele acelea ci doar plasa aceea existenta si am pus plasa neagra...


daca va luati o bucata de plasa din targ, va ajunge pentru grila si sub numar.
sergiu-iulian
pune si niste poze sa vedem si noi cum sta plasa de sub numar
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.