Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Grilă față, modificări aduse acesteia
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Imbunatatiri - Dacia SuperNova
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
fory
singura poza pe care o am acum facuta este asta...
sergiu-iulian
nu se prea vede tongue.gif
fory
tocmai asta e ca nu se vede....insa fa o diferenta intre bara stoc cu sita aia urata(mie asa mi-se pare) si asta.
ti3sto
dar ia amploare acest subiect .... incepe sa imi semene ca acela in care unu a vopsit stopurile si imediat prin oras au aparut noul model de tuning dsn ...fara suparare glumeam rolleyes.gif

buna ideea dar nu sa gandit nimeni la o combinatie intre grila si plasa ceva original ..
Tince1290
scuze cristi....ma grabeam biggrin.gif...te-am facu mai tanar tongue.gif

revenind la plasa...am cautat in cluj in piata marasti...si din 5 magazine de piese auto dar la unul avusese si a zis ca "azi am dat ultima bucata"....si cand am intrebat daca mai aduce a zis ca nu...ca nu o sa mai tina in magazin si ca aduce doar pe comanda sad.gif....dar tot ieri cand am ajuns acasa indrumat de colegul mihai_cuc am gasit in turda un magazin la care o sa aduca spre sfarsitul saptamanii biggrin.gif

drumuri bune!
alin007
un mic sfat baieti,daca tot munciti atata sa taiati, chituiti, finisati, vopsiti etc,dc nu puneti si doua doape vopsite in culoare masini jos la prindere?? smile.gif
cristi87
corect....
b13mat
erau prea entuziasmati si au uitat si de gaurelele alea
Relu_GTT
Am vrut sa pun niste dopulete dar nu am gasit ceva sa se potriveasca si am renuntat la idee
alin007
cred ca merg perfect ornamentele car vin peste suruburi la panourile de nova modelul vechi
Cosmin.nova
QUOTE(Maskatu @ 28 May 2009, 21:05)
Am facut o poza de aproape... iata si zonele despre care s-a discutat intens. Ce punem in locul gaurilor? Inteleg ca se pune chit de fibra dar pe ce sta chitul daca acolo este GAURA???

Zona verde e ok.... plasticul e mic si nu ar fii probleme, dar la zona cu rosu... acolo e problema.
*



Mastic de tinichigerie. kit. (faci in asa fel incat sa-l modelezi si sa stea acolo)
apoi le faci cu smirgherul
apoi le vopsesti
Tince1290
sau umpli gaurile cu kit....asa e mai ieftin si mai accesibil insa daca vrei sa mai demontezi dupaia grila nu stiu ce faci tongue.gif
marianmn
istoria grilelor mele.
Tince1290
modelul pe negru e cel mai misto wink.gif .....dupa mine....abia astept sa-mi iau si eu plasa sa ma pun pe treaba....
psorin
Intr-adevar cea pe negru e cea mai reusita. Felicitari pentru munca depusa.
Maskatu
Am cumparat astazi plasa din vitan , neagra, 25 de ron + un spray verde jad, ca asta de il am se cam termina (25 de lei). Chit de fibra am, chit normal am, si ma gandeam sa lipesc plasa cu SILICON... tine cu silicon? Banuiesc ca da... am lipit emblema de la grila cu silicon si sta bine de tot. Maine seara cred ca ma apuc. Va tin la 220v ( curent ).
Tince1290
da ce vrei sa-i faci?....mai exact....
Maskatu
Pai tu ce crezi? blink.gif Avand in vedere ca am postat la rubrica modificari grile si am spus ca am cumparat plasa... evident vreau sa pun plasa pe grila, decupez plasticul din interior si bag plasa. Noroc ca am grila veche si nu trebuie sa o ciopartesc pe asta noua biggrin.gif Am cumparat si o sigla "DACIA" modelul nou... cea mica nu cea mare de juma de metru patrat de logan, dar nu cred ca o pun pe plasa pentru ca s-ar vedea urat. Momentan sta pe grila actuala .

P.S. Pana la urma cu ce lipesc plasa pe spate? Tine siliconul?
Tince1290
eu pe a mea vreau sa o prind cu chit de fibra la margini (stanga si dreapta)...sau in 4 puncte si apoi sa dau cu silicon de jur imprejur...doar sa fiu sigur ca are o baza mai solida....ca oricand poate sari o piatra sau ceva si siliconul nu cred ca are atata forta....

nu este chiar atat de evident ce vrei sa faci la grila tongue.gif ....eu am o idee pe care nu am vazut-o la nimeni pe forum si ma gandeam ca poate si tu vrei sa faci la fel....dinaia intrebam tongue.gif ....o sa revin mai tz cu o poza modificata sa intelegi despre ce e vorba si sa-ti pui imaginatia la bataie sa-mi zici cum crezi ca o sa iasa wink.gif




EDIT: revin cu pozele:

eu vreau sa tai doar pe unde e trasat cu rosu....atat la grila cat si la bara:

[attachmentid=1627545901]

spre deosebire de ce au facut majoritatea...si anume asta:

[attachmentid=1627545902]
Maskatu
Uita-te sus la postul lui marianmn, ultima poza.... a avut el. Este interesant si asa dar parca mai frumos este sa decupezi totul. Eu zic ca ar arata frumos la tine cu tot interiorul scos, pentru ca ai si prelungiri...

PS buna ideea cu chitul de fibra. Eu mai am fibra de sticla destula, pentru ca am luat acum cateva luni o cutie. Cat despre plasa in bara, nu stiu ce sa zic. Eu am bara noua , fiind schimbata in service acum 1 luna si parca mi-e aiurea sa ma apuc sa o ciopartesc.
Tince1290
totusi ce vreau eu nu e chiar ce a facut marian...sincer iti spun ca m-am uitat la poze dar nici nu am observat ca a facut asa....dar nu-mi prea pot da seama...ca el a pus plasa deasa si argintie si are grila neagra...eu am grila gri si pun plasa neagra...


uite si o masinuta care are culoarea ca a mea si are plasa si la grila si la bara (cea din mijloc....a lui Marco)...nu zic ca arata rau dar eu cred ca ce vreau eu o sa fie si mai bine biggrin.gif

[attachmentid=1627545916]
Relu_GTT
Eu am facut alta chestie la bara
cristi87
ai mai taiat din gratiile alea??le-ai mai rarit,sau care e faza?
Tince1290
dap tongue.gif
Relu_GTT
da am taiat cate 2 la fiecare
Puicula
da e super masina. dar care poate sa-mi spuna si mie unde pot gasi pleoape pt DSN in judetul bacau? multumesc
Tince1290
nicaieri...se gasesc doar in satu mare parca la o firma si se comanda prin mandat postal....costa 40 lei perechea + taxa postale..iti poti face in schimb singur din fibra....cauta pe forum ca s-a discutat wink.gif

maskatule...asteptam poze biggrin.gif
Maskatu
Astazi am montat grila... Reiau pasii care i-am urmat poate va ajuta cu ceva....
1. se decupeaza interiorul grilei (scule necesare, fierastrau subtire + cutter)
2. se smilgheruiesc zonele unde ramane plasticul nefinisat
3. se lipesc bucati de plastic in spatele celor 3 gauri ramase in urma decuparii interiorului, eu am luat o carcasa de cd si am taiat 3 bucati mici, le-am lipit cu picatura pe spate.
4. se pregateste fibra de sticla, si se aplica in "gauri" dar fibra va sta pentru ca se aseaza pe plasticul lipit anterior.
5. se finiseaza cu smilgher fibra de sticla
6. se aplica chit normal, apoi desigur se aduce la nivel
7. se curata toata masca cu diluant
8. se aplica spray la culoare (ce doriti) in cateva straturi.
9. se pregateste plasa, masurarea + decuparea ei.
10. se modeleaza astefel incat sa intre in fanta grilei de sus si jos.
11. se pregateste iar chit fibra de sticla si se prinde plasa in anumite locuri, unde doriti.
12. dupa ce se usuca chitul de fibra, se siliconeaza de jur imprejur.

si rezultatul final.......

[attachmentid=1627546513] [attachmentid=1627546514] [attachmentid=1627546512] [attachmentid=1627546519] [attachmentid=1627546518] [attachmentid=1627546516] [attachmentid=1627546515] [attachmentid=1627546517] [attachmentid=1627546521] [attachmentid=1627546520] [attachmentid=1627546522]

Si pe masina......
[attachmentid=1627546523] [attachmentid=1627546524] [attachmentid=1627546525] [attachmentid=1627546526] [attachmentid=1627546527]

PS. sa pun emblema aceasta in centrul plasei? Sau s-ar vedea urat???Este modelul nou cu albastru... am dat 7 lei pe ea mai demult.
[attachmentid=1627546528]
Relu_GTT
A iesit destul de bine
Eu zic sa nu o pui
Tince1290
a iesti foarte bine..nu mai pune nicio stema....lasa asa sa nu stie necunoscatorii ca e dacie 04.gif
alin007
arat super asa cum este ,fara emblema
cristi87
cred k ai luat cea mai deasa plasa care ai gasit-o...
Maskatu
Mai era un model, mai rară întradevăr, dar mi se părea prea rară pentru cât de mică este grila. Oricum aerisirea radiatorului este mult mai bună acum, pentru că din start spațiul "mort" creat de plasticul de pe centru orizontală și centru verticală, unde era emblema, a dispărut. Eu sunt mulțumit de rezultat.
sonnic53
fara stema biggrin.gif de aceasi parere si eu . o da mai bine asa . arata fain .
Maskatu
Am scos si pozele de pe camera foto. Poate va ajuta cu idei...

Primul pas a fost decuparea plasei interioare, apoi cu ajutorul unui panze de bomfaier, am decupat si marginile aceastea care erau mai groase. Apoi am smilgheruit pana am adus la un nivel mai mic.
[attachmentid=1627548127] [attachmentid=1627548126] [attachmentid=1627548125] [attachmentid=1627548124] [attachmentid=1627548128]

Apoi am luat o carcasa de cd si am taiat-o cu cutterul astfel incat sa fac bucatele mici, pentru a le lipi pe spatele gaurilor.
[attachmentid=1627548129] [attachmentid=1627548130] [attachmentid=1627548131]

Apoi chit de fibra
[attachmentid=1627548133] [attachmentid=1627548132]

Apoi am slefuit chitul de fibra si am aplicat chit normal... restul pozelor pe pagina anterioara, adica aici.
Relu_GTT
Trebuia sa decupezi mai mult din laterale ca asa ti-a iesit mai bombat acolo dupa ce ai dat cu chit
Maskatu
Da relu, puteam sa fac asa, dar ramanea o gaura prea MARE. Nu era problema, dar in felul in care am facut-o a ramas curbura aceasta si am lipit usor bucata de plastic pe spate si nici chit nu a intrat mult deci mai putin smilgheruit.

Si nu ma deranjeaza curbura. Arata mai frumos asa biggrin.gif
Relu_GTT
Curbura oricum ramanea dar nu si umflat acolo unde a fost decupat
Eu asa am facut cum ti-am aratat in poza respectiva
Maskatu
Pai nu se vede unde era taiat... am smilgheruit bine + 2 randuri de chit. Sa pierdut taietura.
Relu_GTT
oricum ti-ai iesit bine fata de cum au facut altii
Maskatu
M-am și chinuit cam 3-4 ore în total. Eu zic că a ieșit bine pentru o persoană care nu prea a mai umblat cu chit și nebunii dastea biggrin.gif Omul cât trăiește învață...

Vroiam să decupez plasticele alea dintre proiectoare și să pun plasă... dar mie aiurea să ciopârțesc bara, așa că am renunțat la idee.
sonnic53
ati luat plasa speciala pentru asa ceva ? la mine e 20 lei bucata.. si din cate am inteles daca vreau sa bag in baga de jos nu vine chiar asa de perfect ... adik nu e asa lunga .... sau ati luat altfel de plasa ? de care si cat va ajuns ? cam ce lungime avea.. ca lata parca e destula zic eu .. mersi
Maskatu
125/20... a costat 25 de lei, si aveau mai multe modele.. alba, argintie, cu gaurile mai mari, mai mici.
sonnic53
ok.ms
liviu242006
sall.am luat si eu plasa si vreau sa modific grila si bara ,grila am inteles cum se face, ce ma intereseaza este cum dau bara jos de pe masina,unde sunt suruburile?ajutatima ca sa nu ma apuc fara sa stiu si sa ma chinui cateva ore so dau jos.ms
cristi87
ridici capota si ai 2 suruburi si mai ai 2 suruburi in gaurile din masca,le vezi knd te uiti la ea din fata, cu capoat inchisa
and_rei
vezi sa nu fie lipita.sa fi fost masina lovita si ex proprietarul sa o fi lipit.cunosc cazuri.zic si eu acum nu stiu cum de nu gasesti tu 4 suruburi..
liviu242006
va multumesc dar ma refeream la bara fata(spoiler)asta nu stiu cum sa-l dau jos ca sa pun plasa la el
S.Alex-F
va rog sa tineti cont de faptul ca e vorba de un radiator de racire nu de un intercoler (al unei masini turbate) iar randamentul acestora(al radiatoarelor de racire) este foarte mare chiar si astupata find aceea gaura superioara pentru ca mai are si spatiu pe jos...si evident ambele participa la racire...dar...nu o sa sa se intampla mare lucru chiar daca am merge fara bara si fara nimic in fata lui...pentru ca ...racirea este conditionata de termostat....

Chiar daca coeficientul de racire creste din cauza fluxului mare de aer care va disponibil odata cu gaurirea barii.....temperatura lichidului de racire este conditionata tot de acelasi termostat....deci temperatura va fi aceasi....numai ca va deschide mai des termostatul....,uzura mai mare a acestuia....etc...etc!

Sper ca ma intelegeti ce spun!

inca ceva de la mine.....stiti aripioarele alea din targ de se pun pe bara fata....scapati de ele...cresc consumul cu pana la 1 in afara orasului!

Al vostru coleg...,S.Alex-F!
mihaicuc2000
Scuze de off topic dar nu ai dreptate S.Alex-F cu aripioarele care zici tu, te referi la prelungirea pentru spoiler, daca la aia te referi sa stii ca eu am avut-o pusa si am mers pana in austria si inapooi si consumul mi-a fost la 5,5l/100, la o viteza de 110-130.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.