Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ruse
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
metrix4you
Hmmm , poate ca nu am facut foarte bine , dar nici nu am remuscari din cauza asta.Eu asa stiam , ca daca nu treci mai departe de Ruse , nu ai nevoie de rovinieta , pt ca si la noi este obligatorie doar pe drumurile judetene,nationale,europene si autostrazi.La cum arata soseaua aia poate fi trecuta la categoria "drum comunal" smile.gif
gibonu
Ca nu ai remuscari sunt convins, ca nici tu nu te-ai imbogatiti si nici statul bulgar nu a saracit din cei 5 euro pe care nu i-ai dat.
Faza cu "eu asa stiam" nu tine. Daca te oprea politia bulgara crezi ca mergea vrajeala cu ei. Nu ma refer la bariera lingvistica, pentru ca in zona Ruse majoritatea politistilor o rup cat de cat in romaneste.
Hai sa incercam sa nu ne mai dam artisti pentru 5 euro, ca nu-i frumos.
MEZZO 61
inteleg ca e vorba de principii si nu comentez , noi am fost pe 24 ian si am stat la rand sa platim taxa insa functionarul ne-a intrebat unde mergem -doar la metro si nu ne-a luat bani
gibonu
Ciudat. Or fi schimbat bulgarii legea in ceea ce priveste vigneta. Sau a facut ala misto de voi.
NU vreau sa fac pe desteptul, insa daca in vama te controleaza politia la vigneta, atunci, dupa logica mea, ala e drum pe care vigneta este necesara.
MEZZO 61
gibonu ,daca ai observat ,am fost pe 24 ian ,acum aproape 1 an ,ori e vorba de o tura sau doar de un functionar care face asta si daca te intorci tot in timpul serviciului sau ,probabil ca nu ai probleme .acuma ce era sa fac daca ne-a spus ca se poate fara ? oricum pana la metro sunt aprox 10 km ,nici nu mai tin minte
leynad72
Stie cineva unde pot gasi parcuri sau tirguri auto sh pe langa Ruse ?
Am auzit ca ar fi cateva pe linga Metro, dar poate imi confirma cineva daca a vazut vreunul pe unde a trecut.
Va multumesc.
Tossi
Pe langa kaufland sunt vreo 2 parcuri cu masini, precum si pe restul drumului de la rondul de unde iesi de pe centura pana in centrul pietonal.

Bafta la cautari.
laurian
Am fost ieri la Ruse.
La intoarcere, taxa de pod la bulgari : 8 euro, in loc de 6, cum a fost.
Cica e asa de 2 saptamani.
maryus_83
Ce puteti sa-mi spuneti de preturile la hainele sport(gen Adidas) in comparatie cu preturile de la noi?

Sa merg la Silistra(50 de km de mine) sau la Ruse(in jur de 200 de km)?
talex007
Cat sunt taxele la trecere frontierei la Giurgiu?Taxa de pod, vignieta in Bulgaria?Multumesc

ydaniel
desi nu am trecut prin ruse decat in drum spre TR/Gr sunt curios cum arata centrul orasului,vad ca lumea il lauda.oricum e cam greu de mers in centru cu duba+remorca:)
tatabobu
27 ron taxa pod, 5 euro vigneta pe o saptamana, 16 leva sau 12 dolari sau 8 euro taxa de pod la intoarcere.
Clodius
Taxa de pod se va mari in curand la 31 RON, nu stiu exact de cand, dar am auzit la radio
http://www.gardianul.ro/2008/02/14/economi...sm-s109118.html
gibonu
@ ydaniel
E o zona pietonala, care se intinde intre Palatul de Justitie (cred ca asa s-o zice in bulgara) si monumentul Ostasului Sovietic, a carui manta flutura mandra in vant.
Sunt magazine, cateva circiumi si un parc. Nu este ceva sa te dea pe spate, nu se incadreaza la "trebuie neaparat vazut", dar daca esti prin zona, merita pentru o scurta plimbare si o masa buna la terasa Picadilly, de care s-a mai vorbit pe aici. In plus, la terasa asta, meniul este si in romana, si se poate plati si cu euro iar mancarea e buna.
ydaniel
oki:) dar nu cred ca o voi vedea prea curand:) singura zona pietonala dintr-un oras din Bg care am vizitat-o este cea din Burgas.acolo de-a lungul anilor am stat,pentru ca erau concursuri.intr-adevar e mai ieftin un pic in Bg,dar nu-i inteleg pe cei care se duc asa la cumparaturi.acuma sper sa nu se supere pe mine laugh.gif
talex007
Multumesc de raspuns tatabobu
mihai712
Un restaurant unde se manaca foarte bine in Ruse, http://www.strandjata.com/, site-ul nu este si in engleza din pacate. Dar pt. cine stie sa citeasca in bulgara biggrin.gif va gasiti si harta cu pozitionarea localului.
magelan_explorer
pt kid tx : in bulgaria si turcia se accepta 3 prezoane
nu te interaba nimeni de asigurare de sanatate
fereste-te de taximetristi si dubiosi daca ai drum la bazar
centrul este superb,sa nu ratezi inghetata daca te duci vara!
si daca vrei sa faci un bisnis,cumpara ceasuri !
Gorbaciov
Salut!

Vreau sa merg si pentru ceva cumparaturi gen cadouri, pentru Paste. Nu am ceva stabilit, ce sa cumpar...asa ca intreb la modul general, unde se pot face asemenea cumparaturi?

alecsz99
QUOTE(magelan_explorer @ 28 Feb 2008, 00:32)
pt kid tx : in bulgaria si turcia se accepta 3 prezoane
             
*



OFFTOPIC....si nu numai aici, ci cam in toata Europa!
ageana
Du-te bre d-acilea, ca nu te lasa sa iesi din tara cu 3 prezoane.
O cunostinta de-a unui prieten de-al varului soacrei mamei mele a fost intors de la granita cu dacia, si doar dupa ce si-a pus capace la roti l-au lasat sa iasa. Beleaua a fost la intrarea in tara, ca i s-au spart capacele si nu l-au lasat sa nitre. Asa ca omul mentionat mai sus sta si acum, dupa 3 ani la granita implorand vamesii sa-l lase sa intre in tara. Am auzit ca vrea sa ceara azil in tara respectiva.
De asemenea, fara centuri la locurile din spate nu te lasa sa iesi din tara, decat daca ai un cocos negru cu mot pe bancheta.
Cand iesi din tara trebuie sa-ti pui si semne de incepator indiferent de experienta ca sofer, deoarece practic esti incepator in acea tara.

Asa ca aveti grija, eu zic sa nu plecati mai bine.
laurentiupopa79
Eu am gasit aici o prezentare destul de buna si detaliata a Bulgariei si a ce anume gasesti acolo. In timpul asta, pe site-ul MAE, autoritatile romane nu dau asa de multe detalii.
gibonu
Ca tot au fost discutii pe aici referitoare la plata vignetei.
Am fost in week-end la Sofia, si acolo, la muzeul de arta, am luat o brosura care se distribuia gratuit si care se numeste Sofia City - Complementary Monthly Guide, March 2008, care la capitolul Vignette System zice asa (o sa scriu direct in engleza, ca sa nu existe discutii):
"The Vignette System is valid for the National Road Network, except for the ring roads and by-pass roads of populated areas as well as the roads within populated areas. Buying a vignette, you have the right to use over 300 km of motor ways and over 18.000 km of roads for the period specified in the vignette".
Brainie
Păi și tu cum interpretezi ce scrie acolo ? Unii (parcă și tu) susțin necesitatea (conform legilor bulgărești) a vinietei inclusiv pentru bucata punct forntieră - Metro Ruse. Or din citatul tău rezultă că ar fi excluse "ring-road"-urile și "by-pass"-urile la zonele locuite, deci și centura Ruse. Deci nu ar trebui vinieta. Pun aici problema strict referitor la reguli, că dacă ne oprește vreun Garciov chitit pe problemă sau pe șpagă nu cred că am avea (noi românii) în vreo situație câștig de cauză.

Pe de altă parte în vederea unei ipotetice excursii la Ruse (mai mult pentru plimbare decât pentru cumpărături) am studiat pe google earth evitarea centurii Ruse. Și s-ar părea că există un drum care pleacă din giratoriul de după punctul de control, merge la început oblic către Dunăre și apoi aproximativ paralel, și după ce trece prin zone industriale (cel puțin așa se vede în poză) ajunge în orașul propriu-zis. Știe cineva mai multe ?

LE: Interesantă info cu cei 300 km autostrăzi ai lor; la noi 100 + 150 = 250; stăm aproape, mai avem puțin și îi luăm. "Cinste" nouă ! Asta la un teritoriu și o populație de cam 2.5 ori mai mare. Și cu mai puțini munți ! Dar dacă gată Bechtelu' măcar un tronsonaș, i-am făcut de rușine !
laurian
Din giratoriul de la iesirea din vama, daca se ia la dreapta, se ajunge in oras, in centru( dupa vreo 4 km).
Inainte e centura, iar la stanga e drumul spre Silistra.
gibonu
@ Brainie
Eu zic ca mai bine iti iei vigneta.
Cum ii dovedesc eu bulgarului care ma intreaba in punctul de frontiera de vigneta ca am fost doar pana la Metro.
Am fost eu controlat anul trecut, ca sa nu zici ca vorbesc prostii.
Sa nu zici ca politistul trebuie sa dovedeasca ceea ce zice ca nu tine.
Asadar, eu zic ca mai bine dai 5 euro si mergi linistit, decat sa stai sa te certi cu politia bulgara.
Sau, daca te duci frecvent la Ruse, iti iei una de 34 de euro si gata.
amia
Eu am intrebat la vama daca trebuie vigneta,si mi-au zis ca daca merg numai in oras(Kauffland,etc),nu-mi trebuie.La Metro cica daca mergi,iti trebuie.Am vazut ca marea majoritate a masinilor trec fara sa opreasca prin dreptul gheretei care vinde vignete.Nici ei nu te mai intreaba de sanatate.Eu zic sa mergeti linistiti si fara vigneta.

Bafta!
Kojak
QUOTE(amia @ 20 Mar 2008, 17:57)
Eu zic sa mergeti linistiti si fara vigneta.

Bafta!
*



Eu zic sa NU! dry.gif

Politia rutiera bulgara sta (vegheaza tongue.gif ) exact in dreptul Metro Ruse, pe DN5.
Astazi erau prezenti atat la orele 13 cat si la 18, cand am trecut eu pe acolo...acelasi echipaj...si aveau ceva "clienti" wink.gif
laurentiupopa79
Daca va intereseaza harta detaliata Ruse sau motor de cautare adrese posatale... clicati cu incredere. Daca nu - nu.

Pe mine unul ma intereseaza o localizare exacta pe wikimapia a benzinarii din Ruse. Care a fost pe acolo (eu am in plan luna aprilie) poate sa le puna acolo?

magelan_explorer
azi am fost la russe
plecare la ora 8 zona morarilor-pantelimon
o ora pana la iesirea din bucuresti
(nu mergea niciun semafor in titan si salajan!)
ploaie infernala,150 pe ora,niciun radar
la pod,31 ron taxa pod,vama comuna
vamesii bulgari s-au uitat in buletine si atat
la chioscul de bulgaro-viniete dupa scurtul
dialog "unde merge" "pana la russe" "
am realizat ca nu se plateste nimic
drumul de la pod pana in russe-varza
aici:techno-polis.metro,plata cu card-avantaj
MasterCard dupa 20 de verificari su legitimare
cu buletinul..
preturi neinteresante :electronice (foto,camere video,sitme home-cinema,cass mp3,boxe auto,fax,telefoane-la fel ca la noi)
preturi bune: haini din piele 250-300 ron
adidasi de firma 160-200 ron nike,adidas,puma 100-120 lotto,reeebok,tricouri de fima 50-60 ron,haleala:vin,mezeluri,dulciuri,tarii,whisky,vodca
retur:tx pod bulgari:8 euro,vrificat buletine vamesii romani,150 pe ora,radar la calugareni,amenda,acasa.
drum bun!
bashtalu
retur:tx pod bulgari:8 euro,vrificat buletine vamesii romani,150 pe ora,radar la calugareni,amenda,acasa.
drum bun!



tare rau fraza asta.... radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
Kojak
@magelan_explorer:

...si permisu-l mai ai in buzunar? biggrin.gif
magelan_explorer
QUOTE(Kojak @ 7 Apr 2008, 21:55)
@magelan_explorer:

...si permisu-l mai ai in buzunar? biggrin.gif
*


din fericire vad bine pe lungime !
si am reusit sa franez pana la 62 !
pe drum limitat la 40 (unde sunt giratoriile alea)
oricum,se rezolva..dupa...si pe altii eventual..
(asta vorbim pe privat)dar fara "alcool" si"vatamari..."
Brainie
Singurele deosebiri față de magelan (în 2 apr, prima zi de samit):
-taxa de pod pe direcția Giurgiu-Ruse: 27 lei (26.xx pe chitanță)
-înregistrare toate actele (CI sau pașapoarte pentru toate persoanele și talonul mașinii) în calculator, și la dus și la întors; am stat cam 10-15 min la ieșire (după vreo 3 mașini) și 5 min fiind singur (la întoarcere); polițistul și-a cerut scuze că durează atât, dar astea erau regulile pe timpul summit-ului; ambele controale pe malul românesc
-la întoarcere coada de tiruri se termina pe pod; noroc că erau polițai care făceau semne ca mașinile mici să depășească coloana

Curs de schimb: 1.94 leva/euro (cumpărare leva) și 1.96 invers, la câteva case de schimb din Veliko Târnovo. La Alpha Bank mi-a dat 1.9530 leva pentru 1 euro. Am plătit și cu cardul (card Maestro în lei) în Kaufland Ruse dar încă nu știu cursul.
magelan_explorer
ce mai e pe la veliko ?
ai fost in vizita sau la bisniss-shoping?
n-am mai fost de cativa ani si chiar super acolo
AlexC
Cu preturile astea nesimtite de la mancare de la noi din ultima vreme (8 lei la litrul de ulei in Carrefour), as vrea sa ii intreb pe cei care au fost de curand la Ruse (Kaufland si METRO) daca merita mers pentru o sesiune de cumparaturi pentru Pasti, in special alimente de baza si produse de sezon.

Costurile cu drumul ar fi in jur de 100 RON, si daca merg cu microbuzul putem face cumparaturi pentru 3 familii tongue.gif
Brainie
@magelan: am fost la VT și Ruse pentru turism și secundar șoping. Alte info despre VT aici (ca să nu ieșim din subiect):
http://www.daciaclub.ro/Bulgaria-Grecia-t2...-p1327312.html# postul 2568

În Ruse am intrat numai în Kauflandul din apropiere de centură (se pare că există 2). După toate aparențele prețurile la alimente (unele, nu toate) sunt ceva mai mici decât la noi. Eu m-am uitat numai după produse "made in Bul", și eventual mai ieftine decât la noi. După sesiunea de degustare de acasă, pot să zic că nu am făcut cele mai bune alegeri (cam 50% au meritat, celelate nu le-aș mai lua a doua oară). Probabil că trebuie studiat în timp ce merită și ce nu.

Se poate ajunge la acest Kaufland (în același loc e și Technopolis), precum și la Metro, și probabil și la celelalte supermarketuri din Ruse fără a merge pe centură (bvd. Bulgaria). Deci, în actualul context, dacă mă voi duce vreodată numai în Ruse, nu o să-mi cumpăr vinieta.

LE Am șters întrebarea de gâgă de aici. Era simplu și trebuiau citite vreo 10 cuvinte, dar eu am încercat pe căi mai complicate.
laurentiupopa79
Da, se pare ca sunt doua Kauflanduri in Ruse. Potrivit site-ului kaufland.bg, mai exact pe crawl, in Ruse exista un magazin pe str. Lipnik si unul pe "J. K. Drujba 1". Vad ca este un cartier...
Am gasit Technopolis, se afla intre Hristo Botev/Kazanlak - Vasil Levski - Elenin Vrah - Geo Milev, in cartierul asta al primei drujbe.
Kaufland, nu prea. O fi prin zona, oricum.

In plus:
Benzinarii Shell in Ruse.
Benzinarii OMV in Ruse.
Benzinarii Rompetrol in toata Bulgaria.
Brainie
Este un Kaufland unde zici, în Drujba 1, lângă intersecția Hristo Botev - Centura (Bulgaria). Tot aici e Technopolis (parcare comună). Dacă vii dinspre Sofia pe centură, înainte de intersecția respectivă (denivelată, H. Botev trece pe dedesubt) ieși la dreapta pe bretea, ajungi pe H. Botev și după 200 m intri în parcare, tot pe dreapta. Venind pe centură sunt și 2 indicatoare pe stâlpi.
laurentiupopa79
Preturile de la Kaufland sunt mai mici decat cele de la Metro? Am auzit asta ca pe zvon, dar nu mi-a confirmat nimeni.
magelan_explorer
preturile la kaufland sunt aceleasi,deci e inutil sa te plimbi aiurea prin russe
produsele alimentare+dulciuri+vin sunt in proportie de peste50% mai mici
ca in romania,oricum,mai fac o tura luna asta si imi aduc 100 de sticle de vin
bulgaresc (kadarka,sofia,targoviste)
daca mergi la russe,nu mai lua vinieta
incearca sa eviti weekendul (e aglomerat)
recomand plata cu cardul pt cumparaturi
si ceva marunt in leva (10-15 de persoana)
pt restaurant,alte cumparaturi
atentie in parcari (daca nu aveti alarma)
am vazut un break de giurgiu cu portbagajul gol in parcare la kufland !
si mare grija pe ruta buc-giurgiu (sigur e un radar undeva)!
drum bun !
micutu
pentru Ruse ... sau pentru Bulgaria ... are cineva POI (PDI)?
multumiri anticipate
laurentiupopa79
Am facut eu un layer pentru google earth... daca te intereseaza. Doar cu magazinele.
Flamingo
Sambata plec la shoping in Ruse ! Incerc sa impac si capra si varza. Vin sarbatorile de Pasti si ziua lui fii-meu. Din ce am citit pe aici mi-am cam facut o oarecare parere la ce trebuie sa ma astept si la ce nu, insa recunosc, nu am avut rabdare sa citesc chiar tot. Multumesc pentru informatii. Am si eu totusi cateva intrebari...

Are cineva idee cam cat m-ar costa un GPS si daca are si soft pentru limba romana ?
Si tot din aria asta, un detector de radar bunicel la cat m-ar duce ?
Dar un monitor LCD de dimensiuni sa zicem "normale" ?


Si-a cumparat cineva pana acum asa ceva ? Nu de alta dar nu as vrea sa plec cu bani prea putini si apoi sa imi bag unghia-n gat. rolleyes.gif

Multumesc anticipat. wink.gif
gibonu
@ Catalin S.

Pentru electronice poate te ajuta asta
http://www.technomarket.bg/
Flamingo
Multumesc mult Gibonu ! O sa incerc sa localizez magazinul pe harta sau dupa ce s-a mai postat pe aici. Respect ! wink.gif
tatabobu
Catalin, in Ruse e un sens girator mare in centru. Acolo se intalnesc Skobelev, Osvoboditeli si Lipnik. Lipnik este ala pe care este Kauflandul, si daca mergi in continuare dupa ce treci de Kaufland la un moment dat, pe stanga o sa vezi un Billa. Technomarket e in spatele Billei wink.gif
Flamingo
Foarte tare ! Merci mult de tot ! wink.gif
laurentiupopa79
Catalin, si eu o sa plec sambata la Ruse cu un coleg de serviciu. Eu cu prietena, el cu fi-su', toti intr-un Logan. Nu avem inca un orar clar definit, o sa plecam probabil pe dimineata (8-9-10...). Mai pune un drum prin Bucuresti ca ma duc sa-l iau pe om din zona in care sta: Rahova -> Pantelimon -> Centura -> sos. Giurgiului -> Giurgiu -> ocol Ruse -> Metro -> prin oras.

Avem in plan Metro, Technomarket sau Technopolis, centru (plimbat, magazine, mancat) apoi plecat in aceeasi zi.

Tu cam ce ai in plan? Poate ne vedem pe acolo.

PS
Am lada frigorifica biggrin.gif

PS2
Imi iau vinieta pe un an. E primul drum acolo, mai am unul in plan in 2-3 sapt, dar am o presimtire ca o sa ma mai duc + la vara o sa traversez Bulgaria spre Thasos (sau Thassos, inca nu mi-a explicat nimeni cum e corect).

PS3
Am pregatit deja bani ficsi pentru plata vinietei + taxa pod la bulgari, hehehe.
michirec
Pentru Metro Ruse nu se mai cumpara vigneta;te intreaba unde mergi si daca spui Ruse, nu te incaseaza.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.