Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ruse
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
Flamingo
Vedeti ca s-au cam "imputit" bulgarii. Nu mai sunt preturile de odinioara iar in pietele de legume, unele sunt chiar mai scumpe decat la noi. Asa ca... mai bine va luati castraveti si ce mai vreti voi tongue.gif de aici, de la P-ta Rahova, la ora 4-5 dimineata cand vin taranii din imprejurimi si de la care cumpara tiganii de le vand mai apoi la super pret... la tarabe.

Ce merita la ora actuala sa cumparati din Bulgaria (asta dupa ce am iesit din tara de cateva ori anul acesta), este incaltamintea. Si aici ma refer la incaltaminte de productie autohtona, care este aproape la jumatate de pret din cea de aici... iar unele modele sunt excelente.

Sau mancatul la restaurant... rolleyes.gif

Cand am fost ultima data la bulgari, nevasta-mea a ales sa cumpere cateva borcane cu muraturi, ambalate logic, de firme de profil din Bulgaria. Au fost ok... dar repet, daca mergeti in Ruse in piata, o sa ramaneti cu un gust amar deoarece preturile sunt cam ca la noi sau un pic mai mari... si nu stiu daca va coafeaza sa platiti taxa de pod la ducere, taxa de pod la intoarcere, bulgarovinieta si apoi sa mergeti la shoping. O sa iesiti in pierdere. Daca sunteti giurgiuveni, e ok... pentru ca Giurgiu si Ruse au nu stiu ce protocol din care reiese ca ei nu platesc taxe de pod.
magelan_explorer
ma intereseaza catravetii si muraturile la borcan...
de la ei din metro...
plus ca mai iau cate ceva..
b34uen
merita muraturile la borcan + dulceatza care e f f ieftina (in metro sau kaufland)
mare grija la muraturile lor pt ca nu contin conservanti si dupa deschidere se strica destul de repede
Flamingo
Eu nu prea m-am omorat cu muraturile de la bulgari insa am intrebat-o pe nevasta-mea ieri si mi-a spus ca doar castravetii merita cumparati la borcan, restul muraturilor nu sunt cine-stie-ce. Ma rog, parerea ei de gospodina care pune la randul ei muraturi. Noi am cumparat cam din fiecare sortiment un borcan, de la castraveti si gogosari pana la tot felul de combinatii colorate sau nu dar repet, doar castravetii se pare ca au meritat toti banii.
b34uen
pentru cei mai curajosi un pic taxa de pod neoficiala este 15 lei in romania si 10 leva in bulgaria
taxa de drum nu e necesara in ruse
driverx
Adica? Explica-te. Tocmai m-am golit de bani cu rahatul ala de pod.
Flamingo
Adica intinzi banii, dai spaga mai pe romaneste si iti vezi de drum. Si eu m-am intepat asa ca sa aflu ulterior ca se poate spagui vamesul.
Brainie
Țeapă e atunci când dai banii oficiali iar chioșcarul (că numai vameș nu e) uită să dea chitanță. Pățită la noi, nu la bulgari.
michirec
Am patit-o si eu, nenea de la taxa de pod din Romania, nu mi-a dat chitanta si la fel s-a intamplat si cu cel din fata mea....oare cat scoate pe tura?......
claudiu_bnc
Salut! Am citit cu atentie forumul, pentru ca vreau sa plec in BG la shopping & travel biggrin.gif

Am inteles ca e mai bine sa ai la tine euro care sa ii schimbi acolo in leva, sa nu platesti cu carduri si sa ai 15 ero marunt la tine smile.gif

Ok, cu magazinele mari ma descurc, dar stie cineva unde se gasesc haine replici dupa modelele originale nike adidas si restul?
Inspre sofia sau varna?!

si in afara de vestitul salam de magar si castravetii aia buni, ce se mai merita sa cumperi de mancare?

Pentru Haine ieftine se merita sa mergi in varna sau gasesti si in ruse?

multumesc anticipat pentru raspunsuri biggrin.gif
alecsz99
QUOTE(claudiu_bnc @ 22 Oct 2008, 02:47)
Salut! Am citit cu atentie forumul, pentru ca vreau sa plec in BG la shopping & travel biggrin.gif

Am inteles ca e mai bine sa ai la tine euro care sa ii schimbi acolo in leva, sa nu platesti cu carduri si sa ai 15 ero marunt la tine smile.gif

Ok, cu magazinele mari ma descurc, dar stie cineva unde se gasesc haine replici dupa modelele originale nike adidas si restul?
Inspre sofia sau varna?!

si in afara de vestitul salam de magar si castravetii aia buni, ce se mai merita sa cumperi de mancare?

Pentru Haine ieftine se merita sa mergi in varna sau gasesti si in ruse?

multumesc anticipat pentru raspunsuri biggrin.gif
*



Eu zic ca mare afacere nu faci! A fost afacere candva, acum nu mai e! Daca te intereseaza electronicele si electrocasnicele acolo poate fi vorba de afacere, unele fiind sensibil mai ieftine!

Insa daca vrei sa mergi ca sa mai schimbi aerul, sa vezi locurile si sa cumperi chestii mai "altfel" recomand o iesire la sud de Dunare!

Unde vrei sa mergi este discutabil in functie de unde pleci. Din Bucuresti? Atunci nu ai ce cauta la Varna pentru shopping. Poti merge pana la Varna in plimbare, dar in nici un caz numai pentru shopping, nu se justifica in nici un fel.

In general se merita sa cumperi de mancare orice nu gasesti la noi si poate fi pe gustul tau. Cumpara in principal produse locale, cele straine le gasesti si la noi putin mai scump.
In Ruse gasesti tot ce vrei pentru a iti satisface pofta de cumparaturi dar daca vrei si ai timp si chef sa te plimbi poti ajunge si la Varna.

Cateva impresii din zonele Ruse si Varna.

Drum bun!
Flamingo
Din Bulgaria mai merita la ora actuala sa cumparati mancare (productie proprie) si incaltaminte.

- ref. la incaltaminte, veti gasi super calitate cam la jumatate de pret cat in Romania, dar atentie, sa fie facuta in Bulgaria si nu importata... Atat eu cat si nevasta-mea, ne-am cumparat din Ruse si din Balchik pantofi si sandale si au meritat din plin.

- ref. la mancare, cu un dictionar bulgar-roman veti sti exact ce cumparati. Recunosc, de Pasti am umplut portbagajul la Clio cu unele produse alimentare despre care nu stiam mare lucru (m-am luat in primul rand dupa cum arata carnea) ci doar deduceam ce-ar putea fi din putina rusa pe care o mai stiam din scoala. Astfel daca veti gasi scris "grenadir" (cu caractere slave, desigur), sa stiti ca e scrumbie... biggrin.gif

- tot ref. la mancare, merita sa cumparati branza "feta" dar la cutii mari de 5-6-10 kg. Pretul este cam la jumatate cat in RO (cel putin asa era prin primavara)...

- ref. la bani, indicat ar fi sa aveti un card in euro, asta daca mergeti la hypermarketuri, pentru ca la magazinele en-detail, "leva" e la putere... vreo 100 de leva nu strica sa aveti ca marunt pt orice evntualitate

- ref. la electronice, eu zic sa stati in banca voastra... wink.gif
b34uen
cardul poate fi si in lei nu in euro, bancile fac tranzactiile intre ele si fac schimbul valutar, dar folosit la magazine mari gen metro kaufland
comisionul interbancar este de 0,5-1,5% mult mai bine decat sa schimbi leii in euro si apoi in leva, iar restul de leva in euro la fel
am cumparat ocazional din bulgaria mai mult cand veneam de pe litoralul bulgaresc si de la greci si mai mult chesti care sunt mult mai ieftine decat la noi - dulceata (0,5-1 Euro) castraveciori , ardei copti, si compoturi (un compot care la ei e pana intr-un euro la noi e peste 8-9 lei (camara lui totev se numeste in magazinele romanesti)
hainele fabricate la ei sunt la jumate din pret
la ruse au crescut preturile fata de restul tarii (de exemplu fata de varna sunt cu 20-25% mai mari) dar nu merita drumul
si inca ceva - in ruse nu e obligatorie taxa de drum
mateimatei
S-a mai discutat de taxa de drum. De ce nu este obligatorie in Ruse? Nu se merge pe drumuri?
b34uen
e ca in romania
circuli in oras nu ai nevoie de vinieta...
daca o cere un politist ii spui sa iti trimita amenda acasa daca are pt ce
Flamingo
Asta doar daca te intelegi in vreo limba cu politistul...
Oricum, nu-i dai "dreptul" nu poti pleca mai departe.
ursul-alb
QUOTE(b34uen @ 28 Oct 2008, 10:30)
comisionul interbancar este de 0,5-1,5%

Pentru orice plata POS (in Romania sau afara) nu se plateste comision! Asta numai daca in ultima luna nu a intrat si aici "criza"; conversia din valuta tarii respective in RON (o sa vezi asta daca o sa ceri un extras de cont al cardului) se face la cursul BNR din ziua debitarii efective a contului (deci nu din ziua tranzactiei; in Austria am avut plati care s-au decontat efectiv din cont si la 4-5 zile dupa operatiune).
Evident, exista comision daca vrei sa scoti bani la ATM...
b34uen
nu am verificat efectiv ce suma, am intrebat la banca in romania si asta a fost raspunsul
in ruse nu te opreste politia sa iti ceara vinieta - poata sa gaseasca si pretexte mai bune, dar nu deranjeaza romanii care vin la cumparaturi
nasty
Transportul din Bucuresti in Ruse se va putea efectua din 2013 si cu telecabina:

http://capital.ro/articol/telecabina-intre...use-113887.html

7 Nov 2008, 13:12:
adica Giurgiu-Ruse!
alecsz99
Taxa de la podul Giurgiu-Ruse va fi redusa cu 30% de la 1 ianuarie 2009.

Anuntul a fost facut vineri de directorul de comunicare al Companiei Nationale de Autostrazi si Drumuri Nationale din Romania (CNADNR), Stefan Szobotka, relateaza Antena 3.

Acum, taxa de pod la Giurgiu pentru trecerea autoturismelor este de 6 euro, abonamentul pe 6 luni costa 700 de euro, iar pe un an 1.170 euro.

Taxa de trecere pentru microbuze este de 12 euro, iar la autocare si autobuze de 28 de euro.

Reducerea a fost stabilita in urma negocierilor dintre ministrul Transporturilor, Ludovic Orban, si omologul sau bulgar, Peter Mutafciev

sursa

Flamingo
Cu alte cuvinte vom plati undeva pe la 15 lei. Bun asa... Deci va scade si spaga asa ca vom trece "la negru" cu 5 lei. icon_mrgreen.gif
laurentiupopa79
QUOTE(nasty @ 7 Nov 2008, 13:11)
Transportul din Bucuresti in Ruse se va putea efectua din 2013 si cu telecabina:

http://capital.ro/articol/telecabina-intre...use-113887.html

<span class='edit'>7 Nov 2008, 13:12:</span>
adica Giurgiu-Ruse!
*




Mersi de promovare. E materialul meu...

Ontopic: Incearca zacusca locala din borcane patrate pe are scrie "Semeina" (СЕМЕЙНА) si sortimentul local de cozonac, cel rotund (KOЗYHAK). Painea este la jumatate de pret (cea ambalata si feliata). Dar, fiind ceva ce nu tine, nu faceti o afacere luand prea multa paine, ca e riscul sa se strice. Daca tot nu mai era, am zis sa luam una. Vinurile locale sunt ieftine, cea mai ieftina sticla era 4 lei.
Ca tot suntem intre baieti, pachetul de Durex in lei vine cam 5 lei (zambea casiera cand a vazut cate am luat)

La Metro are un fel de pasta de susan, Tahini (scrie cu caractere latine), de specific macedonean. Este dulce, mai moale ca mierea si destul de inecacios daca nu e intins pe paine. N-am inteles ce scrie exact pe el, ca in afara de detalii (fara conservanti etc etc) povestea cu probabil cum se mananca e scrisa-n bulgara. Mai sunt unele produse traditionale macedonene, pt ca pentru ei Macedonia e cam cum e pt noi Rep. Moldova.

Pentru a lua carucioare la Kaufland va trebuie fise de 20 de stotinki. Era si un slot pt fisa de 50, dar nu aveam decat de 20.

Referitor la vinieta, daca dupa vama faci direct la dreapta, intri din prima in oras, pe bulevardul Tutrakan si nu e nevoie. Pe centura (blvd. Bulgaria), e discutabil, unii zic ca da, altii ca nu, in orice caz, doar politia bulgara stie. De cate ori am fost nu am vazut echipaje care sa stea acolo.

In schimb, baietii stau la intrarea in Metro, cu 50 metri INAINTE de intrare. Din auzite, am inteles ca te opresc doar pentru viteza si ca daca tot te-au oprit de intreaba si de vinieta. Toti care mi-au povestit o aveau, deci nu stiu daca ar da amenzi pt lista ei. Eu ca sa nu am bataie de cap, mai ales ca e f utila in drumul spre Grecia sau Veliko Tarnovo, am luat vinieta pe un an. Expira la 31 dec. indiferent cand o iei (eu am luat-o in aprilie, daca iei pe 30 decembrie nu cred ca ar expira a doua zi).
gibonu
Kaufland Ruse: merita sa va luati braga, este chiar buna. In schimb, mi-am luat o mare teapa cu o sticla de gin (Gordon's). Ca pret era super bine, vreo 32 de lei sticla de 1 litru, insa la gus era spirt curat, cred ca-l faceau bulgarii in cada, in spatele magazinului. Nu ai are rost sa spun ca pe sticla scria in engleza, doar timbrul era scris in bulgara.
Flamingo
Ca tot se apropie Craciunul, a mai fost cineva de curand ?

M-ar interesa sa cumpar carne "la greu". Ultima data am fost la Ruse de Pasti, anul asta... Aveti cunostinta de ceva schimbari la magazinul Metro in legatura cu carnea ? O sa facem iar carnati, caltabosi si alte preparate cu specific romanesc si nu numai... Si daca stie cineva amanunte legfate de carne... ar putea "traduce" etichetele pe forum ?

Am vazut ca Laurentiupopa79 da si explicatii in acest sens. Recunosc, data trecuta am mers la "ghici"... dar nu mi-a parut rau (cu mici exceptii). smile.gif


Multumesc anticipat.
costin_bad
QUOTE
a Metro are un fel de pasta de susan, Tahini (scrie cu caractere latine), de specific macedonean. Este dulce, mai moale ca mierea si destul de inecacios daca nu e intins pe paine. N-am inteles ce scrie exact pe el...


Tahini este o pasta de seminte de susan macinate, si este de provenienta arabeasca, de asemenea si cuvantul ce o denumeste, nu macedoneana. Se foloseste in bucataria din Orientul Mijlociu, ca inlocuitor de unt, margarina si ingredient pentru alte mancaruri (humus). Le-am vazut si p-aici, prin carrefour, tahinu' si humusu'.
laurentiupopa79
QUOTE(Flamingo @ 17 Dec 2008, 09:29)
Ca tot se apropie Craciunul, a mai fost cineva de curand ?

M-ar interesa sa cumpar carne "la greu". Ultima data am fost la Ruse de Pasti, anul asta... Aveti cunostinta de ceva schimbari la magazinul Metro in legatura cu carnea ? O sa facem iar carnati, caltabosi si alte preparate cu specific romanesc si nu numai... Si daca stie cineva amanunte legfate de carne... ar putea "traduce" etichetele pe forum ?

*



Problema cu carnea de acolo este urmatoarea. Mai toate carnurile sunt produse local. Nu am vazut nici o marca pe care sa o cunosc, nu mi-a ramas decat sa ma uit asa, dupa cum arata. Am vazut ceva (o fi si la noi, dar nu am observat) niste mici si niste fripturi gata puse la gratar, adica aveau linii paralele negre. Nu am luat, nu stui cum sunt.

Pentru preturi exacte, mai bine consulta in prealabil brosurile Metro de pe site-ul bulgaresc (www.metro.bg). Selecteaza limba engleza si introdu codul 12-010-151940-11-1 (cu liniute). Vezi ca o parte dintre brosuri poti sa le vizualizezi online, restul sunt downloadabile, in format pdf. Sunt bune ca sa ai o idee, ca uneori poti avea mici surprize ca au modificat putin pretul. La Kaufland preturile sunt relativ aceleasi, diferentele sunt mici uneori 2-3 stotinci.

La fel era si la cascaval, nu am recunoscut nimic. In schimb, la legume totul parea identic. (Bonduelle si restul)

Inca o chestie la carne. O sa observi cateva diferente de prezentare fata de produsele de la noi. La ei pastrama de pui se vinde la bucati mari. Pe langa halcile de carne tip pastrama de la bulgari ale noastre (Caroli, etc... scuze ca dau asa putin exemple de marci, nu-mi prea vin in cap acum) par niste aripioare.
Si la cascaval, au ceva care mi se pare ca e specific o rulada cu carne pe dinauntru si dat prin niste ierburi. A luat un coleg, mi-a zis ca e buna, dar nu atat de buna sa o eticheteze drept delicioasa si sa faca o pasiune pt ea.

La salamuri sunt aproape toate locale, cu exceptia sortimentelor unguresti. Atentie la data expirarii salamurilor unguresti ca, fiind cele mai scumpe, nu se cumpara. Au de specific local un fel de parizer impachetat in plastic rosu, cu diametrul unui salam si luuuung de cca 1-1,25 metri. Ca si la noi, au o incapere frigorifica.
Flamingo
Multumesc mult Laurentziu.

Acea rulada de care vorbeai mai sus este chiar buna. Eu o stiam de ceva ani ca-mi aducea o cunostinta din Bulgaria, iar cand am fost la Ruse am luat nu una, ci doua si nu mi-a parut deloc rau.

Salamurile unguresti nu stiu cum sunt, insa am luat 3 sortimente de salam uscat din care doar unul a fost asa-zis prost... In fine.

Multumesc inca o data pentru ideea cu siteul Metro din Ruse. O s-a consult indeamanunt. wink.gif
clara
Pentru o călătorie în Bulgaria e folositor să aveți un dicționar. Eu am cumpărat un foarte bun din o benzinărie în Ruse. Uite asta:www.ramosbg.com
b34uen
dictionarul s-ar putea sa fie nefolositor: - la vama vorbesc toti in romana bine, la metro 75% din angajati vorbesc si romana, iar in rest vorbesc destul de repede sa fie nefolositor dictionarul
Flamingo
Ce chestie... rolleyes.gif Tocmai aici s-a gasit sa posteze domnisoara / domnisorul Clara.

Cred totusi ca face publicitate unui anumit dictionar sau unei anumite edituri. Atentie la numarul de posturi pe care le-a acumulat ! Este "campioana". Eu as fi banat-o daca as fi fost moderatror.
gotty
Numai ca nu esti....

Foloseste cu incredere functia Report!
Flamingo
Mda, multumesc. Am folosit aceasta functie chiar ieri. Nu ti-a crescut cumva procentul ?
xcss
gotty... do not feed the effin' troll... wink.gif
laurentiupopa79
Sper sa nu-mi iau vreo reclamatie. Sfatul meu este achizitia unui "Ghid de Conversatie roman-bulgar" de la libraria de pe str. Alexandrovska. Nu aveti cum s-o ratati este principala strada pietonala din centru. Cum vii dinspre centru, libraria e pe dreapta. Carticica e facuta de bulgari, autor bulgar, editura bulgareasca, tiparit in Bulgaria, nici nu se gaseste aici. Facut special pentru romanii care viziteaza BG.

Ca orice ghid, te ia de la litere, pana la expresii uzuale. Eu nu prea am intalnit multi bulgari care sa stie romana. Doar la vama (se faceau ca ciupesc putin romana) si la terase/restaurante, unde sunt ospatari care stiu romana si ceilalti care nu stiu. Cum te aude vb romaneste, iti trimite un ospatar care vorbeste limba. Interesant ca accentul bulgar pare o combinatie intre accentul moldovenesc (de dincoace de Prut) si rusa (in special la literele "L" si "SH"). Noroc cu ghidul am aflat la wc ca "maja" e barbat si "jena" e femeie.

Costa 8 leva. Sunt vreo 3-4 ghiduri + dictionare. Am preferat ghidul asta deoarece fata de un dictionar imi da expresiile clare, iar fata de alte ghiduri are dimensiuni "de buzunar" si e mai usor de manuit.

Pentru cine vrea sa se uite pe toate etichetele din rafturi, ar fi indicat si un dictionar.

PS
Singura data cand m-am inteles cu personalul din magazin a fost la faza ca "fara carne" se spune "veghetarianski". Cautam ceva fara carne.
Libraria e buna daca vrei sa faci unui amic o gluma, sa-i iei integrame bulgaresti.
St
A mai fost cineva in ultima vreme?
La kaufland/metro accepta Visa Electron in RON?
gibonu
@ St
Cred ca da.
Eu am platit la Kaufland cu un MasterCard (in lei) si nu a fost nici un fel de problema, doar ca mi-a cerut un act de identitate.
Asadar, daca accepta MasterCard sigur accepta si Visa.
Referirtor la Visa Electron, am auzit oameni care au platiti cu cardul fara probleme in strainatate, desi pe card era scis "valid only in Romania"
Bafta.
Brainie
QUOTE(gibonu @ 5 Mar 2009, 09:16)
Eu am platit la Kaufland cu un MasterCard (in lei) si nu a fost nici un fel de problema, doar ca mi-a cerut un act de identitate.
*


Idem, dar nu mi-a cerut niciun act.
alecsz99
Si noi am platit cu cardul (VISA) in RON fara probleme chiar la Kaufland, dar ni s-a cerut actul de identitate al posesorului cardului.

Vezi ca drumul la Adunatii Copaceni s-a stricat de tot, mai ales imediat cum se termina podul de la intrarea in localitate! Greu de descris in cuvinte cum arata acum...
luck33ro
QUOTE(Brainie @ 5 Mar 2009, 10:23)
Idem, dar nu mi-a cerut niciun act.
*


Cer acte de identitate doar daca pari putin suspect smile.gif

Drumul ala din Adunatii din Copaci e de toata jena...de cand tot merg la Ruse nu l-am vazut odata in stare acceptabila macar - e bun de circulat doar cu caruta!
Sa le fie rusine nesimtitilor de la Drumuri Nationale, ca taxe si vignete stiu sa ne bage pe gat!!!

La fel sa le fie rusine si ptr. taxa aia de pod (bani inghititi de mafia politica) care nu are nici un rost si celor de la Bruxelles ca ii lasa sa-si faca de cap si impiedica libera circulatie!
St
MasterCard eram sigur ca accepta, dar cu VisaElectron sunt probleme prin strainatate, nu multe magazine le accepta.

Multumesc de raspunsuri!

PS: Ultima data am fost pe drumul asta acum un an jumatate, dar nu imi aduc aminte sa fi fost stricat prin vre-o localitate.
laurentiupopa79
Chestia cu cardul este urmatoarea: daca pe card scrie "valid only in romania" inseamna ca, oficial, nu merge la comerciant strain. Adica nici pe internet, daca magazinul are site-ul in alta tara. daca merge la, inseamna ca a fost o pura intamplare. Nu este o regula ca trebuie sa mearga oriunde desi scrie pe el "valid only in ro" si nu ai de ce sa te superi daca nu iti merge pentru ca... nu trebuia sa mearga.

Solicitarea unui act de identitate nu este ceva ciudat. Sigur, comerciantii nu mai solicita pentru ca se gandesc ca daca ai furat/gasit cardul este probabilitatea mica sa stii pin-ul. Unii doar respecta regula.

Da, eu am platit la Kaufland cu VISA Electron de ING.
luck33ro
In afara tarii, de obicei, nu ti se cere PINul... smile.gif
Ultima data acum vreo 2 ani la Metro in Ruse nu primeau MAsterCArd blink.gif doar Visa..
andrei_dacia1410
stie careva cum se ajunge la un restaurant care se numeste cioflica (cel putin asa se citeste)
luck33ro
Eu numai acolo mananc ...se cheama Dolno Ciflik...e un restaurant traditional superb. Se mananca super , f. convenabil si are meniul si in limba romana. E imens pe 2 etaje si cred ca are 3-400 locuri capacitate!
Daca mergi in centrul comercial din Ruse si intrebi acolo, toata lumea stie (e langa muzeul de istorie si biblioteca municipala). Iti urez pofta mare ! tongue.gif
andrei_dacia1410
ms pt informatie smile.gif
sorin_12003
Va rog sa imi spuneti daca gasesc in afara de marketurile Metro, kaufland , billa, si alte zone de unde pot face cumparaturi. Ma intereseaza in special cosmetice, detergenti... . Am inteles ca mai sunt 3 depozite sau ceva de genul unor piete puternic dezvoltate .
Si inca ceva....e iurea cu GPS-ul ca dupa ce aleg tara Bulgaria....incep literele alea aiurea si nu mai inteleg nimik.

Multumesc.
eddy21
salutare,
vreau sa stiu si eu daca preturile din sofia sunt mai mici fata de ruse aici ma refer la metro kaufland selgros etc.
merci anticipat
luck33ro
Daca ne spui tu cum sunt preturile din Metro Timisoara comparativ cu Bucuresti... smile.gif La Sofia ar trebui sa fie mai scump nivelul de trai smile.gif
b34uen
la sofia si varna sunt preturi mai mici decat la ruse (in metro si kaufland + tehnomarket). se bazeaza foarte mult pe cumparatori romani. nu stiu daca merita drumul.
luck33ro
Daca te duci cu duba sa-ti aprovizionezi "buticu" se merita tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.