Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Asigurari CASCO!la care firma sunteti multumiti?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
Pages: 1, 2, 3
lostris234
Acum cateva zile am dat intr-o groapa si mi-am indoit o janta de aliaj.
masina pe leasing, CASCO obligatoriu la ASTRA am fost la sediul de CASCO pe leasing de langa ASE, mi-au dat imediat fisa de reparatie si au deschis dosar de dauna. Acum astept janta. De data asta s-au miscat repede baietii, dar cand vine vorba de daune mari nici sa nu te vada....
lostris234
si acum masina este IAR dauna totala... Pacat de ea, chiar mi-a placut... Dauna pe Leasing, CASCO la ASTRA; va anunt in cat timp imi iau banii de pe asigurare...
BZN
O mai repari?
lostris234
@BZN Putin probabil. Nu imi ramane epava si chiar daca imi ramanea probabil ca o vindeam pe bucati...
RadulescuRomulus
FOARTE MULTUMIT de Groupama, dar mai ales de brokerul cu care lucrez...
vallixx
Allianz.....best of!

Am avut o singura dauna pe CASCO, s-au miscat instant, decontare directa cu ce reprezentanta vroia muschiu' meu, acceptul de plata imediat. Dai un ban dar nu pierzi vremea si nervii cu alergaturi intre asigurator, service, CSA...si pana la urma daca stai sa te gandesti, timpul pierdut tot bani inseamna.

Si daca ai la ei RCA, CASCO si daca se intampla sa nici nu prea ai daune, nici nu ai preturi mari.
Eu am ajuns cu ei la niste preturi poate chiar un pic sub preturile de la aia ieftini si prosti, gen Carpatica, Euroins, Astra..etc
Madriann
QUOTE(lostris234 @ 11 Jan 2013, 01:58)
si acum masina este IAR dauna totala... Pacat de ea, chiar mi-a placut... Dauna pe Leasing, CASCO la ASTRA; va anunt in cat timp imi iau banii de pe asigurare...
*


Ghinionist mai esti sad.gif ...ce s-a mai intamplat acum?
lostris234
Anul 2012 a fost unul foarte prost pentru acea masina...

-februarie am gasit 2zgarieturi urate pe usa stanga spate
-iulie m-a lovit din spate pe Doamna Ghica
-septembrie am gasit aripa fata infundata in parcarea de la servici
-decembrie a fost sfarsitul... Ma intorceam din Cluj pe la ora 23:00, tocmai intrasem in padurea Bogatii (41Km de Brasov). La un viraj la dreapta, tocmai la iesirea din viraj mi-a fugit spatele spre stanga; am redresat usor volanul si masina s-a intors pe diagonalul strazii, si a mers asa vre-o 10m pana sa se loveasca partea dreapta fata de zidul de protectie de pe banda opusa, apoi am ricosat si cu dreapta spate.

alex006
+1 Allianz.

Aveam in primavara un Volvo S60 2.0T 2004 si a intrat un bou in spatele mele pentru ca vorbea la telefon. Eu asteptam sa treaca un pieton pe trecere, dobitocul s-a oprit in tancul meu de la 80km/h. Bine ca a scapt pietonul...

Giumbix avea RCA la Generali. La Volvo au dat deviz de 36000 ron pe reparatie (bara spate, sasiu, etc) si s-a declarat DT. Javrele de la Generali, ca-mi dau doar 20000 si epava.

In cele din urma am inchis dosarul pe RCA-ul vinovatului si am deschis cu regres la Allianz (unde era asigurata pe 8.7k). Am avut banii si epava vanduta in 3 saptamani. Jos palaria cum s-au miscat.

Ma rog, si ei au ezitat un pic, cam greoi la comunicarea cu clientul, dar pana la urma mi-am vazut banii.

Pentru info, plateam 1.3k eur/an.

Drumuri bune si numai bine!
lostris234
Continuarea accidentului avut la inceputul lui decembrie...

Pe la sfarsitul lunii ianuarie(dupa 2luni) au constatat cei de la ASTRA ca nu pot repara masina(nici macar cu piese aftermarket pt ca este mai veche de 4ani) asa ca mi-au declarat-o dauna totala. Toate bune si frumoase, numai ca eu inca plateam la masina... Ma asteptam sa imi spuna ca de atunci s-a terminat; cand colo atunci deabia a inceput calvarul... Am fost sa dau o declaratie de imputernicire prin care le dadeam voie sa scoata epava la licitatie si am asteptat. Acum o saptamana ma suna cel care se ocupa de dosarul meu si imi spune ca au vandut epava(2000E). Rasuflu usurat si ma gandesc... bai, pana la urma... s-a rezolvat, ce mai conteaza ca au trecut aproape 3luni??? Fals! Iau legatura cu cei de la RCI Leasing si surpiza!!! Aici operatoarele sunt una rece, una calda.(nu am avut niciodata noroc sa nimeresc la 2tanti de treaba consecutiv ). Persoana cu care am vorbit eu, s-a ratoit la mine ; ca masina nu figureaza ca duna totala, ca ei nu inchie platile pana nu primesc raspuns de la asigurare si ca nu este dreptul meu sa imputernicesc pe nimeni sa le vand masina lor. Eu sunt calm de felul meu si am pus situatia pe seama "acelei perioade a lunii"... Am luat legatura cu cei de la ASTRA si surpriza... nici nu se sinchisisera sa trimita actele... Le-au trimis intr-un final ieri; m-au anuntat, dupa care la 2ore ma suna cei de la Leasing... Pana la urma s-au rezolvat lucrurile intre ASTRA si RCI si dosarul merge mai departe... Va anunt prin ce "peripetii" voi mai trece... in lungul drum spre... dauna totala...!
kosfunny
E cam nasol cu dauna totala la masina pe leasing. In functie de stadiul contractului exista si posibilitatea sa nu primesti nimic tu ca utilizator !
Bwwlan
Si eu am, la fel ca si colegul vallixx, CASCO si RCA la Allianz. Pana acum n-am fost nevoit sa apelez la ei pentru Polo--si sper sa nici nu fie nevoie, cata vreme o sa mai ramana masinuta la mine, insa pentru masinile care mi-au trecut prin mana si pentru care am avut diverse treburi de rezolvat pe CASCO, constatarea a mers snur, decontarea s-a facut prompt si fara negocieri/scheme romanesti gen "ne intelegem noi cumva/merge si-asa" iar reparatia s-a efectuat impecabil la reprezentanta (ai o lista destul de cuprinzatoare cu service-uri), drept pentru care ii recomand. La fel Groupama si Omniasig; poate ceva mai putin operativi decat Allianz, insa si cu astea doua am avut doar experiente pozitive.

Cand am luat Polo-ul, am avut RCA 6 luni la Carpatica, fiindca doar la Carpatica putea dealerul din Bistrita, sau cel putin asa mi-a spus mie. Cert este ca dupa 6 luni am rasuflat usurat...

+: Allianz, Groupama, Omniasig
?: Generali
-: Astra, Carpatica, Euroins
lostris234
Dupa accidentul avut in 5 decembrie, in februarie masina a fost declarata dauna totala iar in 4martie a fost a fost dat acordul de plata, dupa care... pauza... am discutat cu cei de la leasing si au spus ca poate dura pana la 4luni... La inceputul lui aprilie i-am lua tpe cei de la ASTRA la bani marunti. Nu au vrut sa imi dea nici o informatie si in final nu am avut de ales, am facut reclamatie si la ei si la CSA. In acel moment am primit un raspuns pe email care suna astfel: "Buna ziua,

Avand in vedere sesizarea dvs, transmisa si la CSA, va informam ca raspunsul urmeaza a fi comunicat prin intermediul Comisiei de Supraveghere a Asigurarilor

Cu respect.

Sergiu Mircos
Reclamatii si Relatii cu Publicul"

Plin de nervi m-am simtit obligat sa-i raspund... fara nici un efect...
Joi m-au sunat de la leasing sa imi spuna ca le-au fost livrati banii; mi-au cerut un numar de cont si au spus ca urmeaza sa mi-i livreze in cursul zilei si cel tarziu vineri voi intra in posesia lor... Asa a si fost... culmea este ca tot vineri am primit raspuns si de la CSA...
[attachmentid=1627884594]

Asa arata povestea unei mici victorii... Si a durat numai 5luni... Respect CSA!
kosfunny
Bravo, s-a facut plata ?
lostris234
S-a facut plata exact cand au spus cei de la CSA... CASCO - EU 0 - 1

Am si dat avansul pentru un Megane II 2.0L. biggrin.gif
Deci raman fidel marcii...
Paco_il
Salutare! Am si eu o nelamurire, se merita sa mai fac casco la Solenza? Daca da, unde imi recomandati si cam cat ar ajunge pe un an?
kosfunny
Te ajunge la vreo 200 euro in rate cu fransiza 100 euro .
Tu stii cel mai bine daca merita.
Badr Hari
Eu am casco la solenza, cu 135 euro pe an prima (4 rate), fara nicio fransiza smile.gif

EU cred ca se merita...Spre exemplu, anul trecut mi-am gasit masina lovita in strada (toata partea stanga lovita: bara fata sparta, aripa, usa sofer, usa spate, aripa spate, oglinda, bandouri etc - deviz total 2700 lei).

Bine, daca nu aveam casco as fi cumparat piese de la dezmembrari, dar cu tot cu vopsit, tot saream de 15 mil lejer.

Acum na, depinde si ce noroc ai, dar eu cum sunt mai ghinionist de fel, mi-am facut casco smile.gif
siriteanu
salut
eu am o Laguna 2 din 2004, authentique, motor 1.8 16v, benzina.
valoare ei de noua ar fi undeva la 17 000 euro.
acum ma intereseaza sa fac un casco, urmeaza sa o poarte iubita mea , si ar vrea sa stiu ca sunt in siguranta. Nu prea are experienta la volan iar la parcari e destul de "complicat",
ce firma recomandati ... eu din ce am vazut, un casco ajunge in jur de 400 de euro pe an, si asigura masina la 4000 de euro ..
are cineva?
imi puteti recomanda ceva'?
R19/16v
Da, o masina mai mica si niste ore cu un instructor.
corbex
Cu un instructor mai mare.
Tu iei de bun ce zic asicurarile, cum ca ei iti protejeaza viata? radmasa.gif
R19/16v
Nu bre, masina sa fie in siguranta!
siriteanu

da...se vede ca esti mai destept decat toti ...
ce-i aici ? forum de justificari?
ma refeream ca se simte si ea in siguranta stiind ca e masina asigurata, si circula mai relaxat.
oricum nu asta e subiectul .
intrebam doar daca imi poate recomanda cineva un asigurator cu un raport pret/"calitate"mai bun.
corbex
Allianz-Tiriac. Are cel mai bun raport calitate. Cel mai prost raport pret. Pe medie iese bine.
siriteanu
multumesc
de aliantz, intr-adevar am auzit numai de bine, dar cred ca o sa-mi ceara 1000 de euro pe an smile.gif) si nu prea imi permit atata.
am auzit totusi cuvinte de lauda si despre generali sau groupama....
uitati de exemplu o oferta la UNIQA...am inteles ca sunt ok
1. full casco fara fransiza
2. asistenta rutiera valabila in tara si in Europa
3. valoare asigurata masina 5432 euro
4. suma 492.95euro/an(4 rate)
ce parere aveti despre uniqa?

Sudsemnatu
Sunt buni Uniqua dar iti cer mult, mai ales ca ti-o evalueaza la 4000. Eu la Uniqua, tot 4000 evaluata, imi cer 300 banii sparti, sau 270...banii odata. Mai ieftin nu gasesti, poate la Astra...
siriteanu
asigura la 5400 Euro....asta era atunci in noiembrie 2012. Acum am solicitat din nou oferta.
Sa vedem ....dintre toti....uniqa sunt cei mai ok ca pret.
andreis
Salut,

Stiti cumva daca Uniqa are decontare directa la casco? Unde se poate afla?
Sudsemnatu
decontare directa cu cine? uita-te la ei pe site, au lista de serviceuri agreate
Diac
Au decontare directa cu mai multe serviceuri Dacia Renault, cu Cobalcescu au sigur.
lostris234
am impresia ca la Uniqa e la fel ca la Astra si sunt agreate numai service-uri micute si difera in functie de ce zona te duci sa deschizi dosar de dauna! Acum un an parca, cei de la Cobalcescu respingeau mai multe masini venite pe casco la Astra deoarece nu mai platisera demult.
In decembrie 2012 desi le-am cerut o firma cu decontare directa celor de la Astra, mi-au cerut cei de la Euromotor Brasov acceptul de plata pentru a putea scoate masina din service...
kosfunny
In general asiguratorii nu agreeaza reprezentantele datorita tarifelor mari si de aceea incheie conventii cu service-uri multimarca mai mici .
siriteanu
ultima oferta a celor de la Uniqa :
suma asigurata 4853 euro
toate acoperirile incluse
prima de asigurare 422,79 euro
cu plata integrala si un cost aditional de cca 7 euro
pentru o asigurare de accidente ( total 429,79 euro ).
fara franciza
...ce parere aveti ?

pishky
ai sub 26 de ani, necasatorit, fara copil mic?
kosfunny
QUOTE(siriteanu @ 24 Jun 2013, 10:29)
ultima oferta a celor de la Uniqa :
suma asigurata   4853 euro
toate acoperirile incluse
prima de asigurare  422,79 euro
cu plata integrala si un cost aditional de cca 7 euro
pentru o asigurare de accidente ( total 429,79 euro ).
fara franciza
...ce parere aveti ?
*



Raparatie doar cu service partener ?
Daca nu, eu zic ca e o oferta ok !
siriteanu
revin.
astazi m-am usurat de 20 milioane de lei vechi. noroc ca am platic cu cardul..ca daca era sa-i scot cash, sigur ma razgandeam.
mi-au facut poze....s-au uitat......s-au ***t....intr-un final, mi-au trecut in mentiuni 3 puncte ( piscaturi ) pe parbriz....bandoul superior al hayonului ondulat ( pe buna dreptate...mi-a cazut o pisica de la etaj si l-a avariat...vizibil, nu aveam ce comenta ) ..si o pata pe portiera stanga spate ( 1 cm patrat sarita vopseaua )
am inteles ca in cazul in care imi sparg parbrizul, nu se va despagubi
in caz de dauna pe portiera mentionata, vor fi ceva obiectii
oricum, nu cred ca este corect...pentru 1cm patrat de vopsea sarita eu sa ies cu portiera neagra din service....
sper sa nu am daune pe masina in urmatoarele 12 luni ..
kosfunny
Da, parbrizul nu se despagubeste si nici vopsitoria portierei !
Leo0608
ce parere aveti de casco la uniqua? sunt ok?
aveti idee daca in caz de ceva, uniqua sau dacoservul ofera masina la schimb?
Tince1290
QUOTE(siriteanu @ 25 Jun 2013, 20:39)

sper sa nu am daune pe masina in urmatoarele 12 luni ..
*



de ce 12 luni?...crezi ca pana atunci dispar problemele? tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.