Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cotiera
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24
IRONICK
1. Logan
2. Trimite-i un pm . .
tonicelli
QUOTE(IRONICK @ 22 May 2006, 21:37)
Trimite-i un pm . .
*


Cui??? blink.gif
Sorry acum am revăzut postul și văd cine are montată cotiera blush.gif
adoase
Pentru cei care au cotiera originala de Dacia (aia de pe site) intrebare:
NU VI SE MISCA ACUM TOATA CONSOLA AIA CARE IMBRACA FRANA DE MANA?
La mine se misca fara cotiera, foarte putin, dar se misca! Oare cum va si atunci cand o sa creasca in inaltime si in greutate dupa ce pun cotiera? Exista vreo metoda mai eficienta de prindere? Se poate adapta ceva, stiu eu, dar de bun gust si aspectuos, care sa prelungeasca piciorusele alea pana pe podea? Asa cum avea aia neoriginala (fara loc de butoane geamuri)? Cred ca aia ramane cea mai buna, pacat ca nu am vazut cu decupaj finisat frumos!
Codrin
Nu, nu se misca, dar nici nu te apuci sa dansezi cu cotul pe ea sa vezi cat rezista. Daca totusi ti se pare ca e loc de mai bine mai strange surubul de prindere de sub butoanele pentru geamurile spate.
klaus
sau fa un suport metalic pe sub masca centrala (cea de care te prinzi cu cotiera)
Alecs_TGA
http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=47387 cine e interesat de cotiera ..........
vali71
Va salut. Eu sunt nou pe acest forum si vreau sa va spun cum am fixat cotiera ungureasca pe care am cumparat-o din vitan cu 180 lei.
Initial o montasera baietii de la care am cumparat-o, dar se misca destul de naspa...
Am fost la un prieten si am rezolvat astfel: 1.am desfacut suportul pe care era fixata initial.
2.am confectionat din tabla de 2mm, doi suporti de dimensiuni aproximative de 3cm X 7cm pe care i-am fixat in podea cu cite doua hallz-suruburi.
3. ultima operatiune a fost sa prindem cotiera cu cite un hallz-surub pe fiecare parte a cotierei.
A iesit o super treaba... Nu se mai misca aproape deloc si vreau sa va spun ca eu am aproximativ 110 kg.
Pentru detalii mai intrebati-ma.
Eu am un laureate plus iar butoanele pentru geamurile din spate sunt puse pe piciorul cotierei, prin decuparea acestuia.
Prima data am postat gresit la bursa/cotiera.
bassfreak
cotiera prezentata de alecs_tga se gaseste si in vitan ceva mai ieftin.
mi-am luat si eu una, nu spun cu cat ca sa nu se supere alecs ca ii stric afacerea, vine foarte bine.
eduardve
QUOTE(vali71 @ 6 Jun 2006, 21:59)
Va salut. Eu sunt nou pe acest forum si vreau sa va spun cum am fixat cotiera ungureasca pe care am cumparat-o din vitan cu 180 lei.
Initial o montasera baietii de la care am cumparat-o, dar se misca destul de naspa...
Am fost la un prieten si am rezolvat astfel: 1.am desfacut suportul pe care era fixata initial.
2.am confectionat din tabla de 2mm, doi suporti de dimensiuni aproximative de 3cm X 7cm pe care i-am fixat in podea cu cite doua hallz-suruburi.
3. ultima operatiune a fost sa prindem cotiera cu cite un hallz-surub pe fiecare parte a cotierei.
A iesit o super treaba... Nu se mai misca aproape deloc si vreau sa va spun ca eu am aproximativ 110 kg.
Pentru detalii mai intrebati-ma.
Eu am un laureate plus iar butoanele pentru geamurile din spate sunt puse pe piciorul cotierei, prin decuparea acestuia.
Prima data am postat gresit la bursa/cotiera.
*




La solutia asta ma gandeam si eu (chiar cu 4 suporti).
Problema e cu prinderea in podea. Probabil de-acolo va incepe rugina.
klaus
pai lipeste suportii de tabla cu silicon poliuretanic...
pedrovl
Aia cu 100 RON e ingrozitor de urata. Cea originala mi se pare extrem de scumpa . La Valcea e 2 milioane. Si-a montat un prieten, efectul estetic fiind fain dar "batzaie" groaznic tot tunelul ala de plastic pana la schimbator. In concluzie ....care sa merite mai bine? La Emil sau Ovidiu in Vitan nu e nimic care sa merite?
bassfreak
ba da, exista copie dupa cea ungureasca, cu imitatie de piele neagra in loc de piele, cu velur negru pe picior, nu o are deocamdata nici emil nici ovidiu, o au altii.
eduardve
QUOTE(klaus @ 7 Jun 2006, 09:12)
pai lipeste suportii de tabla cu silicon poliuretanic...
*



Cum arata acest tip de silicon, tot ca cel in tub?
Ai idee cam cat costa?
Crezi ca prinde bine?

(mersi pt. raspuns)
Alecs_TGA
da?
eu o iau de la unu care se lauda ca el e producator................ tot ce e posibil sa fie mai ieftina........ nush ce sa zic!!
JAC
ieri mi-am montat si eu cotiera...cea originala.(210RON).
+ spatiu interior de depozitare suficient
+ confortabila la condus
+/- spatiu ptr butoane deschidere geamuri spate /dar ptr cei care n-au geamuri electrice pe spate, locul ala e gol si urat
- nu mai ajung la butoanele de reglat scaunul(numai daca ridic cotiera)
- nu pot pune centura de siguranta(numai daca ridic cotiera)
- nu mai ajung usor la frana de mana
asta e parerea mea....
IRONICK
QUOTE(JAC @ 16 Jun 2006, 11:01)
-  ptr cei care n-au geamuri electrice pe spate, locul ala e gol si urat
*
- spatiul ala se poate umple cu ceva . . . eu am pus o chestie mirositoare
QUOTE(JAC @ 16 Jun 2006, 11:01)
- nu mai ajung la butoanele de reglat scaunul(numai daca ridic cotiera)
*
- doar daca este dat scaunul in fata la maxim
QUOTE(JAC @ 16 Jun 2006, 11:01)
- nu mai ajung usor la frana de mana
*
- la frana de mana nu ajungi la nici o masina cu cotiera montata in felul asta
QUOTE(JAC @ 16 Jun 2006, 11:01)
- nu pot pune centura de siguranta(numai daca ridic cotiera)
*
Problema de obisnuita. Si mie mi sa parut la inceput, pana am prins tehnica . . .
bogdy33
QUOTE(JAC @ 16 Jun 2006, 11:01)
ieri mi-am montat si eu cotiera...cea originala.(210RON).
+ spatiu interior de depozitare suficient
+ confortabila la condus
+/- spatiu ptr butoane deschidere geamuri spate /dar ptr cei care n-au geamuri electrice pe spate, locul ala e gol si urat
- nu mai ajung la butoanele de reglat scaunul(numai daca ridic cotiera)
- nu pot pune centura de siguranta(numai daca ridic cotiera)
- nu mai ajung usor la frana de mana
asta e parerea mea....
*


Spune-mi si mie te rog unde ai gasit cotiera "originala" care sa aibe spatiu ptr butoane deschidere geamuri spate. Eu am sunat la Adras unde mi-au spus ca pretul este 275RON si nu are spatiu pentru butoane, iar la AutoCobalcescu acelasi lucru numai ca nu aveau... doar pretul era un pic mai mic: 225RON.
eduardve
QUOTE(klaus @ 5 Jun 2006, 15:27)
sau fa un suport metalic pe sub masca centrala (cea de care te prinzi cu cotiera)
*



pana la urma am facut un suport din tabla groasa prin care masca se prinde de suruburile din spate de la scaune, pe sub mocheta.
acum nu se mai misca.
IRONICK
bogdy33, se discuta despre cotiera "originala" de aproape 100 posturi si tu nu esti in stare sa iti dai seama de unde se poate cumpara si la ce pret ?
Smeagol
Recomand calduros modificarea cotierei model unguresc, sau de Oradea, in asa fel incat sa aiba butoane.

Satisfactii garantate !

On the other side ....
Stie cineva daca butoanele de geamuri de Megane sunt de putere sau nu ? Cam cere ar fi pretul lor (informativ ?)
bogdan_dmb
Cotiera originala cu spatiu pentru butoanele spate se gaseste la Auto Marcus Grup(AMG)Pantelimon si este in jur de 230RON si o au si disponibila pe stoc
VeNoM386
user posted image

Eu am pus butoanele pe cea ungureasca.
Ice_2k
si tu mai ajungi la butoane???
VeNoM386
Chiar foarte usor.
JAC
QUOTE(bogdy33 @ 28 Jun 2006, 09:11)
Spune-mi si mie te rog unde ai gasit cotiera "originala" care sa aibe spatiu ptr butoane deschidere geamuri spate. Eu am sunat la Adras unde mi-au spus ca pretul este 275RON si nu are spatiu pentru butoane, iar la AutoCobalcescu acelasi lucru numai ca nu aveau... doar pretul era un pic mai mic: 225RON.
*



eu am luat-o din Sibiu de la emilian cu 210Ron
Dsign
Sa stiti stimabili co-forumisti ca sunt unele persoane care cauta piesele in toata tara asta, fara sa mai intrebe pe forum, si minune, mare minune, iata ca au si gasit ... asa ca fiti draguti si nu va mai suparati atunci cind cineva va atrage atentia ca s-a raspuns deja la intrebarile voastre... nu suntem noi de vina ca nustiuce dealer nu mai are pe stoc nustiuce piesa...
gcaramaliu
Salut,

Am vazut pe dacia.ro cum ca au facut in sfarsit cotiera pentru Logan care permite si folosirea butoanelor pentru geamurile electrice spate.

http://www.dacia.ro/piese-si-accesorii/acc...tiera-fata/view

A vazut cineva asa ceva montat, aveti poze?
Codrin
Incearca sa rasfoiesti si celelalte pagini ale topicului. wink.gif
simon
Mi-am montat si eu cotiera originala. smile.gif sad.gif Totul bun si frumos, mai putin inchiderea si deschiderea centurii din dreapta care, fara o ridicare a cotierei la verticala, este pura prestidigitatie. Asta si pentru ca exista o usoara inclinare a cotierei spre dreapta. Sa vad daca nu se poate treage incuietoarea centurii mai in fata.
Dupa ce iti pui o cotiera trebuie, totusi, sa te inveti sa schimbi vitezele 'mai altfel'. La fel cu tragerea si eliberarea frinei de mina, pe asta inca nu am invatat s-o fac 'mai cu eleganta'. Ma duc sa mai exersez. icon_mrgreen.gif
adister
QUOTE(simon @ 21 Jul 2006, 07:32)
Sa vad daca nu se poate treage incuietoarea centurii mai in fata.
*



"incuietoarea" centurii este fixata de scaun, asa ca trebuie sa misti scaunul cu totul mai in fata ca sa poti avea acces.
IRONICK
QUOTE(simon @ 21 Jul 2006, 07:32)
[...] mai putin inchiderea si deschiderea centurii din dreapta care, fara o ridicare a cotierei la verticala, este pura prestidigitatie
*
Incearca sa inchizi centura cu mana dreapta. Nu o folosi pe stanga ca asa se intampla.
simon
@mem si IRONICK
Multumesc pentru sfaturi.
red_dog 4 ever
Cotiera numai pe Logan merge?
raducu13
Smeagol, gasesti in Piata Decebal...65 RON...si sunt multe modele
simon
QUOTE(mem @ 21 Jul 2006, 09:23)
"incuietoarea" centurii este fixata de scaun, asa ca trebuie sa misti scaunul cu totul mai in fata ca sa poti avea acces.
*


Da, asa este. Tocmai am incheiat testele rolleyes.gif si am rezolvat problema. Conditia ca sa inchizi/deschizi usor centura la locul din dreapta este sa pozitionezi scaunul astfel incit incuietoarea sa se aseze in dreptul piciorului cotierei.
In acel loc incuietoarea este impinsa spre scaun de respectivul picior si, astfel, sta mai aprope de scaun fiind usor accesibila, poti s-a pui centura in mod obisnuit cu mina stinga.
Daca scaunul este dat mai in fata atunci incuietoarea scapa sub bratul cotierei si este mai greu de accesat.
simon
Pentru scaunul soferului nu mai este valabil sfatul de mai sus pentru ca il dam mai in spate sau mai in fata dupa cit de lungi sau scurti sintem icon_mrgreen.gif, dar am observat ca accesul la incuietoarea centurii este facilitat daca scaunul este reglat pe inaltime cit mai jos.
aqua
QUOTE(Codrin @ 12 May 2006, 00:00)
Se rabateaza cotiera si apoi se poate trage frana de mana. Mai greu cu prinderea centurii de siguranta, trebuie sa ai degete finute sa te strecori.
*


am o intrebare pt cei care si-au montat cotiera originala....ok, ridici cotiera si tragi frana de mana cand o lasi peste noapte, da' in trafic daca ai nevoie de frana de mana?ridici cotiera si o lasi inapoi de fiecare data?sau merge si asa dar mai greu? merci
Codrin
Daca n-a remodelat Videanu Bucurestiul in ultima luna, nu prea vad cum folosesti tu in mod curent frana de mana in trafic. unsure.gif

edit: cu cotiera lasata jos nu merge sa tragi frana indeajuns. Trebuie ridicata de fiecare data.
aqua
QUOTE(Codrin @ 18 Aug 2006, 08:48)
Daca n-a remodelat Videanu Bucurestiul in ultima luna, nu prea vad cum folosesti tu in mod curent frana de mana in trafic.  unsure.gif
*


eu nu stiu pe unde ai tu drumuri, eu am intrebat pentru ca stiu ceva, nu crezi?bineinteles ca ma refeream la plecari din panta, diverse parcari sau manevre in care ma ajut de frana de mana....si cred ca iti dai seama ca nu e vorba de manevre pe drum drept...oricum era o intrebare strict cum se mai poate folosi frana de mana si atat, daca vrei sa raspunzi ok daca nu merci oricum
Como
Eu duc mana prin dreapta cotierei si manevrez cu varfurile degetelor. Dupa ce am exersat de cateva ori, pot sa ridic fara probleme vreo 5 dinti si sa o las jos, inclusiv in trafic.
klaus
QUOTE(aqua @ 18 Aug 2006, 08:57)
ma refeream la plecari din panta, diverse parcari sau manevre in care ma ajut de frana de mana....si cred ca iti dai seama ca nu e vorba de manevre pe drum drept...
*
Eu de mult de tot nu mai folosesc frana de mana la plecarile din rampa... Nu mai zic de alte manevre (parcare)...
aqua
QUOTE(klaus @ 18 Aug 2006, 10:13)
Eu de mult de tot nu mai folosesc frana de mana la plecarile din rampa... Nu mai zic de alte manevre (parcare)...
*


ce sa zic, e ok , fiecare cum e invatat sau cum ii place, mie drept sa zic chiar imi place sa folosesc si frana de mana chiar daca m-as putea descurca si fara ea, dar asta doar in trafic, nu obisnuiesc sa o las parcata cu frana de mana trasa, m-am exprimat eu gresit cu parcarea si frana de mana
ClaudiuFlorin
QUOTE(Codrin @ 10 May 2006, 18:28)
Am primit jucaria comandata in Bucuresti cu codul ala ''prost''. 04.gif

E perfecta ca inaltime iar scaunele inca se mai pot regla.

Da, e ungureasca.
*




Da se pot regla daca le dai mai in fata... frate cata bataie de cap pt client din cauza prostiei producatorului, care putea sa puna reglazele pe partea opusa ascaunului radmasa.gif prefer sa-mi las mana dreapta sa fluture...
silviu_79
ca sa nu se mai miste cotiera cu tot cu partea aia de plastic care acopera frana de mana, deci cea in care se prinde cotiera am facut o tabla care sa o prinde sub mocheta sub suruburile de la scaune si in partea de sus sa infiletez cotiera prin plastic si apoi sa treaca si prin tabla facuta de mine si astfel sper sa fie mai rigida. in poza e tabla dar nu e gata. mai e de lucru la ea si luni cred ca o fac si pun poze cu rezultatul final. wink.gif
silviu_79
poze cu tabla in forma finala...aproape finala ca am vopsit-o neagra si i-am pus niste kiplinguri ca sa se insurubeze holtzsuruburile in ea.
Dsign
pt cei care au probleme cu frina de mina: se regleaza in asa fel incit sa tina bine la primii dinti (acum trebuie sa tragi pina in tavan de maneta aia) si se actioneaza prin partea dreapta, cu virfurile degetelor, cum s-a spus mai la deal... ce mari probleme isi fac unii...
pina una alta, foarte tare d-le silviu, nota 10+ pentru straduinta
aqua
acum 10 minute m-a sunat domnul de la automarcus ca au venit cotiere la amg in pantelimon, 210 RON si cica astea venite acum sunt imbunatatite cu o structura metalica, nu am vazut inca ma duc dupa amiaza , poate mai sunt persoane interesate
stiancu
am gasit in targ la mine in Craiova cotiera de Logan cu 850mii.arata bine,era rabatabila,culoare neagra.acum nu stiu daca se merita,dar e mult m ieftina decat altele.oricum pe mine nu ma intereseaza,dar pt cei care vor...
Mario_b
Am vazut si eu, la ala cu taraba din colt, in targ, nu? E de calitate foarte proasta, n-as lua de acolo in nici un caz. Si cand am intrebat eu erau 80lei...
aqua
sunt modele si modele, nu cred ca pentru logan e vreuna care sa arate mai bine decat cea originala, si culoarea parca se potriveste altfel decat negru, zic si eu
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.