Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cotiera
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24
donraulo
am tot citit pe aici insa nu am reusit sa ma lamuresc complet.
pentru a trage frana de mana, este nevoie sa rabatezi - cotiera originala - sau nu?
intreb deoarece intentionez sa achizitionez una si sunt cam nehotarat.

cu multumiri,
laurian
Nu trebuie rabatata cotiera pentru a trage frana de mana.
mirceateodorescu683
Cu frâna de mână, așa e, după ce te obisnuiești și găsești o poziție, nu mai ridici cotiera. Eu însă nu am reușit până acum să-mi pun centura fără a ridica cotiera.
driverx
NU? Cum dracu?

E usor, dar nu o faci cu mana stanga ci cu dreapta. O prostia aia in mana, te apleci usor la stanga, dibui pe unde e cotiera si voila...ai bagat-o. Nu imi ia mai mult de 5 secunde sa imi pun centura.....
l@u
Pentru frana de mana bag mana pe deasupra cotierei si apoi pe langa scaunul pasagerului si o actionez iar centura prin spatele banchetei cu degetul aratator o sustin si cu cel mare o bag(centura desigur) fara a rabate deloc cotiera.La inceput a fost mai greu dar acum sunt expert. wink.gif


driverx am impresia ca centura o pui in ~ 5 sec nu cotiera tongue.gif
driverx
radmasa.gif

Corectez imediat. Senchiu

Iar frana de mana se poate actiona si prin fata cotierei, eu asa fac, mai ales daca ai pe cineva in dreapta. Solutii sunt...destule....minte trebuie... radmasa.gif
l@u
Eu nu pot prin fata cotierei ca merg cu scaunul la maxim in spate (am~1.90m) si nu ajung cu mana prin fata dar in schimb este mai simplu cu centura la mine.
sebi4fc
Scorpion 250ron ohmy.gif eu am dat pe a mea 70ron si i in mare parte la fel ca a ta
pun maine niste poze .
stiancu
sebi4fc:de unde ?
sebi4fc
Daca te intereseaza o sa merg sa vad dacamai are si ce modele fac poza si itzi alegi . contacteazama pe PM ((STIANCu))
Alydor
vreau si eu...

Suma resepectelor, Alydor.
SCORPION21
Cotiera am cumparat-o prin august anul trecut din Vitan.Dar am pus un link cu producatorul direct si acolo gasesti si firma care le importa de la producator. Acesta era pretzul atunci in targ
l@u
@sebi4fc Cand pui poze cu minunea de 70 ron????
sebi4fc
Azi imediat;) uite si pozele blush.gif
stiancu
pai si de unde iau si eu?
Mich@el
sebi4fc: asta e cotiera de 70 ron??? vreau si eu...de unde?,din cj?ai un link,pe privat,tnx.
SCORPION21
sebi4fc nu te supara dar este diferenta intre cotiera mea si a ta.Uita-te putzin la a ta si ai sa vezi ca este foarte subtire (ingusta) .A mea este mai lata.A vazut-o si pe a ta si l in targ si la un dealer era mai ieftina dar nu asta ma facut sa o aleg pe asta pe care o am acum .
sebi4fc
Scorpion21 am zis in mare parte nu la fel , da totusi diferenta de pret i 173.gif .
Cotierele le avea o cunostinta o sa trec maine pe la el sa sa vad daca mai are si ce modele si daca mai aduce. Daca o sa aflu ceva o sa scriu aici.
driverx
Are si maciulie de prestij ieftina?
C@talin
daca maciulia aia ar fi fost 10 ron luam si eu icon_mrgreen.gif
george_moga
Mi se pare ca in ultima poza cotiera a luat forma cotului...asa e?
Sau e doar o iluzie optica?
Sau are din "fabrica" asa ceva?
david79
o intrebare pt cei mai meseriasi..., sau cunoscatori
exista un model de cotiera pt lgn ( din cele expuse aici in topic ) care ar putea fi montata la solenza , eventual adaptata? Ma gandesc ca un punct de prindere ar fi suruburile ce tin centurile...
Acum am o tiganie de cotiera de 30 ron care se balangane printre scaune, abia pot regla scaunul, sa pun centura e complicat, dar m-am obisnuit cu sprijinitoarea...
sebi4fc
Mi se pare ca in ultima poza cotiera a luat forma cotului...asa e?

asa i forma ei din fabirca .
l@u
Vrajeala.......da la banii astia ce asteptati!!!!!
sebi4fc
VRJEALA hai sa o vezi si sa mai vezi inca 10 ca ea si mai vb dupaia da .............L@U.
lau_swat
Da-i pace ca se tot baga aiurea... tongue.gif
l@u
QUOTE(lau_swat @ 31 Jan 2007, 20:02)
Da-i pace ca se tot baga aiurea... tongue.gif
*




Pune si tu te rog niste poze cu cotiera ta asa ca sa vad si eu ca vorbesti in cunostinta de cauza daca nu da-ti cu parerea la cafenea ca aici e vorba de cotiere unde vad ca ai aproape un post si acela in afara discutiei bla bla bla.gif bla bla bla.gif bla bla bla.gif
lau_swat
Gogule, probleme?...
Mihai R
pana la urma ... se mai gaseste in targ in vitan?
2dor
Eu sunt foarte multumit de aceasta cotiera. Eu am dat 90 RON din Carrefour dar acum cred ca este 60 RON, atat era ultima data cand am vazut-o. Surubul ala lung dintre tablele alea este pus de mine. La Solenza sta bine intre scaune fixata de chestile alea in care intra centura.

[attachmentid=44074][attachmentid=44075][attachmentid=44076]
mihaix82
identica am pus si io blush.gif

e 65 ron mai exact tongue.gif

am prins-o in 2 holsuruburi biggrin.gif

daca tragi se ridica de fata ca ii mai treb 2 buc in fata ph34r.gif

dar la banii care i-am dat e ok cool.gif


sal all ph34r.gif
dieselfan
Eu mi-am luat de la Cluj de pe Turzii de la reprezentanta, pentru Logan, costa 2 milioane, e conceputa special pentru Logan, robusta, finisata ok, sunt foarte multumit. Are loc si pentru butoanele de actionare a geamurilor din spate, nu incomodeaza deloc.
Am vazut si mai ieftine, dar daca tii in mana una ieftina si asta de 2 milioane, nu se compara.
Asa ca depimde ce vreti, calitate sau ieftinaturi...
A! Si cred ca cea ungureasca e de fapt aceeasi cu cea originala de Logan care se vinde in reprezentanta.smile.gif
l@u
Sigur e aceeasi...
claudino
QUOTE(dieselfan @ 3 Feb 2007, 20:33)
Eu mi-am luat de la Cluj de pe Turzii de la reprezentanta, pentru Logan, costa 2 milioane, e conceputa special pentru Logan, robusta, finisata ok, sunt foarte multumit. Are loc si pentru butoanele de actionare a geamurilor din spate, nu incomodeaza deloc.
Am vazut si mai ieftine, dar daca tii in mana una ieftina si asta de 2 milioane, nu se compara.
Asa ca depimde ce vreti, calitate sau ieftinaturi...
A! Si cred ca cea ungureasca e de fapt aceeasi cu cea originala de Logan care se vinde in reprezentanta.smile.gif
*


Asa este cea ungureasca este cea care echipeaza versiuneA PRESTIGE si costa 220RON in Bucuresti. Oricum nu are nicio legatura cu celelalte cotiere, esuper are reglaje si pe lungime si pe inaltime. Una peste alta e ok
andrei_2006
QUOTE(claudino @ 4 Feb 2007, 23:41)
Asa este cea ungureasca este cea care echipeaza versiuneA PRESTIGE si costa 220RON in Bucuresti. Oricum nu are nicio legatura cu celelalte cotiere, esuper are reglaje si pe lungime si pe inaltime. Una peste alta e ok
*


Prestige-ul are cotiera???
claudino
QUOTE(andrei_2006 @ 5 Feb 2007, 00:45)
Prestige-ul are cotiera???
*


Da. Prestige-ul are cotiera chiar si volan imbract in piele si schimbatorul la fel.
E super misto inauntru.
Daca ai ocazia mergi la showroom sa te convingi.
Ciao
klaus
Si de cand are cotiera? Ca la lansare nu avea sigur-sigur.
Mihai R
Si eu stiam ca nu are cotiera din fabrica.
IRONICK
Prestige nu are cotiera din fabrica. Dar, asta-i o "metoda" buna de a te face cu cotiera gratis. Da trebuie un pic de talent ...
Mihai R
Ceata locala. Explica-ne si noua ca noi e mai prosti si nu intelege.
IRONICK
Eu m-am referit doar la cei care inca nu au cumparat masina inca de la dealerul respectiv. Ca pe gratis toata lumea se baga.
mickemaus
Mi-am luat si eu azi de la Cobalcescu 203 RON, cod produs 6001998148 (am dat un tel inainte sa intreb daca au). dar oricum a trebuit sa ma duc pana acolo ca am intrebat daca are partea metalica si mi s-a spus ca e cea originala. Am rugat sa se uite in cutie si sa vada daca are ranforsarea metalica si mi-au zis ca sa ma duc sa vad wacko.gif . Mi-a luat putin timp ca sa o montez ca de....n-am mai montat d-astea. Oricum au instructiuni de montaj d-alea pt prosti (cum imi place mie sa le zic la schitele alea mari explodate). Partea frumoasa a venit cand a trebuit sa nimeresc alea 2 suruburi laterale ce se infileteaza in tija metalica care se monteaza sub tunelul de plastic central. Am pus suportul am dat semne si am gaurit. dreapta a picat perfect stanga era adiaceta, dar am dat alta langa. oricum o acopera suportul cotierei. Una peste alta arata foarte bine.
Am atasat si instructiunile de montaj scanate. Stiu ca oricine care o cumpara le gaseste in cutie, dar vad ca mai intreaba lumea cum e cu tija metalica si asa isi face o idee mai buna.

Apropo de Prestige, am vazut una la bloc la mine si nu avea cotiera.
dariusboom
QUOTE(claudino @ 7 Feb 2007, 02:12)
Da. Prestige-ul are cotiera chiar si volan imbract in piele si schimbatorul la fel.
E super misto inauntru.
Daca ai ocazia mergi la showroom sa te convingi.
Ciao
*



glumesti...eu am fost la un test drive si mi-am si comandat una, dar nu are cotiera...
andrei_2006
QUOTE(claudino @ 7 Feb 2007, 02:12)
Da. Prestige-ul are cotiera chiar si volan imbract in piele si schimbatorul la fel.
E super misto inauntru.
Daca ai ocazia mergi la showroom sa te convingi.
Ciao
*


De cand are Prestigeul cotiera? Ca am fost la cativa dealeri si n-am observat lucrul asta. Poate pe masina pe care ai vazut-o tu era pusa de dealer ca sa vezi cum arata. Asa mai procedeaza unii dealeri, pun multe accesorii pe masinile din showroom sa vezi cum ar sta pe masina...
BAB
Alo, constantenii! Mai stiti cat e cotiera la "nenea" Olteanu?
l@u
QUOTE(andrei_2006 @ 8 Feb 2007, 17:24)
Asa  procedeaza unii dealeri, pun multe accesorii pe masinile din showroom sa vezi cum ar sta pe masina...
*




Are dreptate nu va luati dupa ,,Zvonieri"................
R@du
QUOTE
Mi-am luat si eu azi de la Cobalcescu 203 RON

Cand am vazut ca la Caremil Iasi, o cotiera costa 260 Ron, mi-a pierit tot cheful. huh.gif
Diferente mari de preturi intre dealeri. Unul e mai lacom, altul mai putin..
andrei_2006
Normal ca sunt diferente de preturi, din cauza adaosului comercial.
mihaix82
QUOTE(BAB @ 8 Feb 2007, 20:08)
Alo, constantenii! Mai stiti cat e cotiera la "nenea" Olteanu?
*



cred ca e cam 2 mil babule
BAB
Danke.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.