Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Butoane si butonase
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
collinro2
La cum arata prinderile la consola aia, e clar ca va fi o sursa babana de "greieri".
naturall
QUOTE(osirus @ 22 Feb 2005, 23:42)
Se scoate cel vechi cu o surubelnita subtire si se introduce cel nou!Mai simplu de atit nu se poate! blush.gif
*



bun, asta ca varianta la mana subtirica si priceputa?
am sa incerc si eu in week-end wacko.gif
tazzz
a durat ceva pana m-am prins care era treaba smile.gif

pare destul de practica...dar poate mai vrea si pasagerul sa-si deschida geamul asa ca le las cum sunt ele smile.gif
mimunku
QUOTE(tazzz @ 23 Feb 2005, 18:31)
a durat ceva pana m-am prins care era treaba smile.gif
*



si eu m-am prins greu care-i faza, cred ca nu sunt practice deloc pentru pasager, crezi ca de tampiti le-au pus aia asa, prefer sa le las ca la mama lor smile.gif
Sony
Eu, pe vremea asta folosesc mai mult dezaburirea decat geamul pasagerului. Asa ca prefer butonul pentru dezaburire mai aproape de mine.
collinro2
Eu recunosc umil ca m-am prins din prima, dar asta nu ma face mai inteligent decit sunt.
loganelul
Am gasit la reprezentanta Dacia din Timisoara(auto europa ) buton deschidere geamuri fata cu impuls cu 1,4 mil. Eu stiam de 600 000 . Care este pretul si unde il gasesc la un pret mic.
klaus
In targ la ovidiu, 200 - 300 k lei max...(standul cu prelata galbena de pe primul rand din targ - adica ultimul rand din drepata cum intri in targ)
loganelul
QUOTE(klaus @ 1 Mar 2005, 21:59)
In targ la ovidiu, 200 - 300 k lei max...(standul cu prelata galbena de pe primul rand din targ - adica ultimul rand din drepata cum intri in targ)
*


Poti sa imi dai mai multe detalii unde e targul asta in Bucuresti, targul e deschis numai in wekend? Eu nu sunt din Bucuresti dar am o cunostinta care trece destul de des prin Bucuresti.
osirus

E deschis tot timpul............in week-end e cu bani intrarea...........si se mai gasesc si pe rindul celalat,pe la mijloc!
collinro2
da, dom'le, ferice de voi ca stati in bucuresti mad.gif
loganelul
QUOTE(osirus @ 2 Mar 2005, 00:14)
E deschis tot timpul............in week-end e cu bani intrarea...........si se mai gasesc si pe rindul celalat,pe la mijloc!
*


Cum se numeste targul ? Ovidiu? Sau Ovidiu e firma unde se gaseste butonul?
In ce zona e targul?
vv
E vorba de Vitan (numele targului + unde se gaseste). 'Ovidiu' e 'prietenul', care este, al unora dintre forumisti, care se pare ca are in oferta butoane cu impuls de ceva timp.
vad
excl.gif sa va uitati atent pe la standurile din VITAN ca eu am fost astazi si mi-am cumparat butonu si l-am gasit cu 150.000 ! biggrin.gif

de montat m-am chinuit cam 5-10 min cu totul, am folosit o surubelnita subtirica,am fortat capacul vechiului buton pana a iest intreg (atentie nu trageti tare sa nu va sara becul prin masina si apoi sa il cautati cu lumanarea, e mititel), cu surubelnita am fortat putin (atentie sa nu va sprijiniti surubelnita de consola ca se zgarie, raman urme si mie mi-a ramas una) in partea de jos a butonului pana a iesit putin din locas apoi am apasat pe el in partea de jos (iesita deja) si a cedat si partea de sus, apoi am tras putin cu forta, nu ca nebunul ca totusi firele nu sunt chiar asa de lungi (la asta a iesit si butonul de inchidere usi), conectarea se face la fel cum s-a mai spus pe aici, insa atentie are o fanta ridicata pe partea stanga si nu exista fanta in consola pt asta, insa daca il impingi cu putere intra ca si cum ar fi fost de acolo! (merge de minune, mi se pare doar ca parca lumineaza mai slab decat celalalt dar in rest e ok)!
collinro2
Lumineaza mai slab? Ei, vedeti ca e o diferenta? laugh.gif
tazzz
lumineaza mai slab decat ala de blocare usi de langa el...da uita-te atent ca si celalalt original lumineaza mai slab decat cel de la degivrare wink.gif

deci nu...nu e diferenta tongue.gif
andreic
Apropo de ce a zis klaus despre ovidiu din vitan. Butonul cu impuls l-am cumparat astazi cu 250,000 lei si am mai cumparat proiectoare+suporti+cablu cu 3 mil lei.
Are omul acolo o gramada de accesorii.
Spre surprinderea mea am aflat astazi ca proiectoarele de SLZ si LGN sunt identice diferind doar suportii de prindere.
Proiectoarele sunt marca Valeo.
Blocul de lumini cu pozitie pentru proiectoare costa 1.500.000 lei.

PS: Tocmai le-am montat pe masina si intradevar sunt identice cu cele de pe Ambition.
osirus

Pai mai vad stii si de ce ti se pare ca lumineaza mai slab?Ai vazut si tu asa de curiozitate care e sistemul de face luminita de la buton sa fie portocalie?Butoanele cu impuls au vopsea pe capac,pe cind celelalte au o bucata de plastic in care e bagat beculetul!Si cum naiba ai reusit tu sa scoti beculetul..........poate capacul butonului!Ala da,ca iese foarte repede!
ps..inainte sa va aruncati la primul butic iesit in cale sa cumparati ceva,dati si voi o tura pe acolo!o sa constatati ca acelasi lucru o sa-l cumparati cu 50-150 mii mai ieftin!butoanele sunt si cu 100! biggrin.gif
loganelul
QUOTE(osirus @ 2 Mar 2005, 22:28)
ps..inainte sa va aruncati la primul butic iesit in cale sa cumparati ceva,dati si voi o tura pe acolo!o sa constatati ca acelasi lucru o sa-l cumparati cu 50-150 mii mai ieftin!butoanele sunt si cu 100! biggrin.gif
*


Cum se poate sa imi ceara 1,4 mil la reprezentanta si in targ sa fie de 14 ori mai ieftin? Sunt cu acte in regula in targ sau sunt furate(au si garantie, e posibil sa nimeresc unu stricat)? La ce pret ati gasit butonul la reprezentanta?
osirus

In tirgul de la Vitan orice e posibil biggrin.gif ............ La ce ai tu nevoie de garantie si factura la banii astia?Daca e nou poti sa verifici si singur,te uiti la papuci si se vede daca a fost incaltat de o mufa sau nu!
tazzz
e 100.000 butonu...da-o dreq de treaba ca 10 lei nu-s un capat de lume iti permiti pierderea asta avand in vedere diferenta de pret...

si este la fel...m-am holbat eu la amandoua tongue.gif

diferenta de pret este data de exclusivitatea pe care o are dacia in livrarea peselor...magazinele de piese auto nu prea au voie sa le vanda...adica nu prea pot sa le comande...profitul per piesa venit astfel e urias...si eu as face la fel biggrin.gif

deiferenta asta o gasesti si la jenti, care sunt la fel dar sunt la jumate de pret in targ(noi noute, nezgariate, nefolosite) aduse direct din cehia de la producator...creca alea sunt vro 3-4 milioane, poate chiar mai ieftine la producator 04.gif
Dsign
azi la SC EMI AUTO '99, din tirg, cum intri de pe sos vitan, pe ultimul rind din dreapta, au fost aduse 20 buc de butoane cu impuls, la 180 000 lei bucata. va sugerez sa va grabiti fiindca sunt foarte greu de gasit, eu am cumparat 3 buc, a mai luat cineva vreo 6, deci nu mai sunt multe... eu am asteptat 2 sapt pt ele.

telefon: 0722 66 49 56, Pirvu Emil, stand A14-15, B14
asybo2002
asa post mai da, la obiect si cu indicatii precise...bravo dsign
vad
QUOTE(osirus @ 2 Mar 2005, 23:28)
Si cum naiba ai reusit tu sa scoti beculetul..........poate capacul butonului!Ala da,ca iese foarte repede!


pai beculetul e intr-un suport ce sata in spatele capacului butonului, sistemul de contact foarte simplu, niste firicele pe langa suport ce fac contcat cu doua lamele din buton cand este capacul pus!
osirus

Si crezi ca daca nu i-mi spune-ai tu nu stiam? biggrin.gif Dar eu ma minunam cit de "delicat"a umblat el acolo sa scoata butonul de a scos si becul!
ps...........firicelele alea sunt piciorusele becului.
xoft
stie cineva daca se gasesc prin bucuresti, butoane de genul celui de la blocare geamuri spate? si daca da unde si la ce pret? in afara de reprezenta renault cu 600.000 smile.gif un pret mai acceptabil...smile.gif
Dsign
xoft, am scris mai sus, cineva chiar m-a laudat pt detaliile complete si precise pe care le-am dat... de ce nu treci pe acolo mai intii, sa intrebi, si dupa aia sa scrii aici?

eu sunt sigur ca n-ai intrebat acolo... eventual dai un telefon, zici ca l-a recomandat Dsign de pe daciaclub...

daca nu are, spune-i ca ai dori asa ceva si intreaba cind aduce, ca sigur aduce.
xoft
Din pacate nu sunt din bucuresti, dar am reusit cu ajutorul unui prieten sa cumpar un buton cu impuls pentru geamul din dreapta care a ajuns la mine la Galati, si fara indicatiile voastre nu cred ca ar fi gasit nici prietenul meu. wub.gif

Dar eu am intrebat de butonul de "blocare geamuri spate" unsure.gif -> eu am langa frana de mana un buton cu care pot sa blochez actionarea geamurilor spate(e mic si gri), eu de tipul ala de buton am intrebat;

Dsign am crezut ca te referi la butoanele de pe consola centrala, ca au cei de la firma de acolo, de unde ai indicat tu, si nu de cele care am intrebat eu . Am sa sun miine sa intreb si de tipul ala de buton.smile.gif poate fac si livrari si prin alte orase smile.gif blush.gif
xoft
Am rezolvat si pentru tipul ala de buton, am vb acolo unde a dat Dsign nr. de telefon si am vorbit cu domnu' respectiv si a zis ca in 2 zile ceva de genul asta si pentru cei care nu sunt din localitate a zis ca poate sa trimita si prin posta cu plata ramburs.
Multam fain' Dsign
andreic
Un lucru bun de stiut ca baietii din targ stiu sa faca comert.
Dsign
xoft, ai vazut ce simplu s-a rezolvat?

pt. ceilalti, sa nu credeti ca-i fac omului reclama degeaba... baiatul este simtit, de treaba, si chiar are combinatii... poate sa faca rost de piese ieftine, spuneti-i doar ce vreti...

inca ceva: este singurul comerciant din tirg care a fost in regula la razie...

(ps: n-am nici un interes, nu-l cunosc, dar ii fac reclama pt ca stie sase poarte ca un adevarat comerciant)
fbatran
QUOTE(xoft @ 21 Mar 2005, 13:50)
Am rezolvat si pentru tipul ala de buton, a
*




si cat te-a costat butonu de blocat geamuri spate?
eu sunt din TM, asa ca faza cu "ramburs" e aur curat !
xoft
QUOTE(fbatran @ 24 Mar 2005, 12:01)
si cat te-a costat butonu de blocat geamuri spate?
eu sunt din TM, asa ca faza cu "ramburs" e aur curat !
*



Am vb cu baiatu si mi-a spus ca nu a gasit; a ramas sa mai dau un telefon peste vreo 2 saptamani. sad.gif
elro
QUOTE(Vlad Georgescu @ 4 Sep 2004, 00:16)
Am Solenza, si mi-e de ajuns! Dupa 3 luni de condus, inca trebuie sa ma uit ca sa nimeresc butoanele de AC.
Cit despre scrumiera, arcul ala nu tine foarte bine. Pasagerul fumator il poate lasa pe bancheta din spate deschis.
Eu nu fumez, dar merg adesea cu fumatori in masina, si trebuie sa le dau scrumiera, etc.
Consider fumatul un obicei foarte urit si necivilizat, exact ca scobitul in nas, scuipatul pe jos, mincatul de seminte, si asta dintr-un singur motiv: fumatorul ii obliga pe cei din jur sa inhaleze fumul, fum care este foarte deranjant pentru majoritatea nefumatorilor.
*




Pai ii lasi sa fumeze in masina ta???la min in masina se stie ca nu se fumeaza (am si abtipilde in acest sens) si daca cineva vrea sa fumeze opresc masina fumeaza,dupa care plec.Este mai nostim cand merg cu cineva si se grabeste si de nervi sau stiu eu ce ii determina pe fumatori sa fumeze,scoate tigarea sa fumeze,eu incetinesc usor masina si trag pe dreapta,si pasagerul nedumerit cu tigarea in gura"da de ce opresti',eu ii raspund ca sa cobori din masina si sa fumezi biggrin.gif ,atunci ca un om civilizat ce este isi baga tigarea in pachet,renunta la fumat si plecam mai departe tongue.gif .Asa se procedeaza.Daca vor sa fumeze sa se duca cu trenu laugh.gif
Mr.Symbol
In Cta ,unde pot gasi si eu un buton cu impuls,ptr. geamul din dreapta...pls....
klaus
Au aparut in vitan butoanele de blocare geamuri spate, la preturi rezonabile (200 k lei)
marksman
Am si eu o intrebare: butoanele alea de blocare a geamurilor spate se potrivesc in decuparea aia din plasticul de pe marginea scaunului? (Banuiesc ca acolo ar fi locul pentru comanda incalzirii, dar eu as vrea sa montez un buton pentru deschiderea portbagajului - scotand o clema de la cel de blocare a geamurilor, daca se potriveste...)
PS: ati comandat careva butoane cu plata ramburs ? (eu sunt din TM si nu pot ajunge la Bucuresti... inca)
modream
Stie careva cum se scoate butonul ala de reglag al oglinzilor laterale? Se trage pur si simplu de el pana iese capul ? a incercat careva?
klaus
Se baga o "scula plata" (surubelnita, desfacator de sticle de la briceag etc.) sub marginea butonului si se trage in sus. Dupa care te prinzi tu cum iese, ca are mufa in lateral si trebuie un pic intors ca sa iasa din gaura.
Deci sub marginea butonului. Eu personal nu as recomanda sa tragi de capul butonului, desi merge si asa...
Dsign
@ Illusion, vezi ca emil trimite cu plata ramburs aproape orice. numai da-i un telefon. (am scris mai sus tot ce trebuie)
mimunku
QUOTE(Illusi0n @ 28 May 2005, 16:35)
Am si eu o intrebare: butoanele alea de blocare a geamurilor spate se potrivesc in decuparea aia din plasticul de pe marginea scaunului? (Banuiesc ca acolo ar fi locul pentru comanda incalzirii,
*


nu cred, sunt mult mai inguste decat decupajul
eStatic
Salut, are careva dintre voi idee unde gasesc asa ceva si in Cluj? Sau trebuie sa rog pe cineva din Bucuresti sa-mi cumpere? biggrin.gif

Edit: Ma refer la butonul cu impuls.
Tudor B
Nu stiu unde sa plasez intrebarea mea asa ca o pun aici: am slz, tocmai i-am montat macaralele, functioneaza brici, insa nu stiu configuratia pinilor de la buton, nici macar nu sunt numerotati. Cum trebuie legat?
klaus
La slz e cam asa:
Tudor B
Mii de multumiri.
VeNoM386
Astazi am luat din Vitan un buton cu impuls, dar nu am reusit sa-l pun blush.gif pentru ca nu am reusit sa-l scot pe ala vechi. Pana la urma cum naiba se scoate ?
Codrin
3 pagini in urma e scris tot despre butonul cu impuls. ai incercat si nu a mers asa?
thesys
VeNoM386 spunea ca nu poate sa scoata vechiul buton, nu nu-i merge..
smile.gif
poate a rezolvat-o pana acum...


QUOTE(KarM'ac @ 9 Jul 2005, 20:14)
3 pagini in urma e scris tot despre butonul cu impuls. ai incercat si nu a mers asa?
*


VeNoM386
Nu am rezolvat inca, din lipsa de timp, dar o sa ma ocup saptamana asta. Eu am montat un mp3 player pioneer si habar nu am cum sa-l scot momentan.
Sa nu uit, pe buton am dat 140.000 Lei
Adrian_Solenza
QUOTE(Vlad Georgescu @ 4 Sep 2004, 00:16)

Eu nu fumez, dar merg adesea cu fumatori in masina, si trebuie sa le dau scrumiera, etc.

*



Eu NU LAS pe nimeni sa fumeze la mine in masina! PE NIMENI!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.