Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Butoane si butonase
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
bobo77
Vali vezi ca ti-am raspuns pe E-mail, pm nu merge cel putin la mine.Ajutatil va rog si pe Vali cind vine la Bucuresti , de unde sa ia , de care si la ce pret.
Codrin
IRONICK a zis pretul. Se gasesc 'la oficial', la Ovidiu&co. (prelata galbena pe dreapta)
semit
si neoficial sunt 100.000 duminica..... deci eu zic sa mergeti duminica....
eudin_umarian
da' ce-s alea?! butoane cu impuls?
Codrin
Eu zic sa mearga cu bani la el cum i-a zis IRONICK. O sa aiba niste surprize rolleyes.gif
Ducu1
Oficial la Ovidiu nu mai are, am luat eu ultimele 3 bucati. Acum eu stiu o fii adus dar m-as mira ca am vorbit cu Ovidiu si mi-a zis ca nu prea se mai aduc. oricum bafta.
florin1
A adus cineva butoane cu impuls la Constanta?
florin1
A adus cineva la Constanta butoane cu impuls?
edyus
QUOTE(florin1 @ 4 Apr 2006, 05:01)
A adus cineva la Constanta butoane cu impuls?
*



de 1 mai sigur venim mai multi in zona .... asa ca bagti pe PM .... eu unu vin sigur wink.gif
potba
Mie mi-a luat un prieten din Vitan butonul cu 55 ron. Mult fata de preturile vehiculate pe aci. A cautat omul si i-a spus unu care avea ca au sarit preturile. Cica nu se mai fabrica. El mai avea unu dar nu garanta ca merge si cerea 35 ron pe el. Nu a luat de acolo ci a mai cautat....
Se poate sa ma fi tapit io dar asta e avand in vedere ca io chiar nu am drum prin Vitan. Sunt din Alexandria.
Butonul a fost luat astazi 11.04.2006 ora 16.


Macar aveti grija sa va duceti Duminica...poate sunt alte preturi!
IRONICK
Nu sunt alte preturi nici duminica. Tot 55RON.
Sau dus vremurile alea de 5RON pe buton cu impuls.
Apolodor
Chiar nu se mai fac butoanele astea ? 5 foi un amarat de buton mi se pare cam exagerat nu ? E vre-o sansa sa gasim duminica la baietii care vin de la Pitesti cu piese ? Daca stie careva sa ne zica si noua.
potba
Explicatia celor din targ este ca nu se mai folosesc astfel de butoane pe noile masini huh.gif .... nu se mai fabrica! Cele ramase se folosesc ca piese de schimb.
Daca are dreptate inseamna ca or sa mai sara preturile. Fratilor grabitiva!!!
bobo77
@edyus te laudai ca vii de 1 mai , mai vii ? sau nu conteaza cine, vreau si eu un buton, da-mi un E-mail, in ce statiune vii? sau oricine de pe acest forum care vine la mare.
florinvfd
QUOTE(potba @ 12 Apr 2006, 07:53)
Explicatia celor din targ este ca nu se mai folosesc astfel de butoane pe noile masini  huh.gif .... nu se mai fabrica!  Cele ramase se folosesc ca piese de schimb.
  Daca are dreptate inseamna ca or sa mai sara preturile. Fratilor grabitiva!!!
*



asa e, nu mai pun astfel de butoane pe noile masini (am luat eu de curand si confirm) dar nu merita 500 mii un buton d-ala...
cei din targ profita si pun cat vor ei...atata timp cat are cine sa le cumpere...
angel35
daca citeam mai de mult acest topic va aduceam eu (ma refer la Ct) Simbata trec pe acolo in drum spre casa din Eforie. Poate data viitoare....
vad
GHINION!
la 1 luna duap ce mi-a iesit amsina din garantie mi s-a stin sbecul de pozitii din butonul de comanda (cu impuls) la sofer, am fost in service si au constatat ca nu se poate schimba doar becul ci butonul cu totul, costa fara manopera 160 RON, am mers in vitan de unde mi-am luat eu mai demult buton cu (15 RON) si acum abia am gasit la cineva cu 50 RON, l-am luat ca becul la butonul asta este integrat in el pe placa!

ps: cine vrea butoane (aviz amtorilor din tara sa dea un PM sau un mail la adresa ro_vad@yahoo.com) ca peste cateva zile merg iar in trag si cum am posta la parterul blocului.....

toate bune!
Dsign
daca te uitai mai atent, ai fi observat in buton niste contacte de care te poti lega cu un bec martor de 3 mm, 12v costa 1000 lei vechi la orice magazin de componente electronice de pe maica domnului.


pt ca sa spun asa: Ai luat o mare teapaaaaaaaaaaaaa


PS: baietii (adica eu si altii ca mine) am pus chiar si leduri cu rezistente in butonul acela !!!!!!!
lau_swat
Imi poate spune cineva, de preferat din Bucuresti(datorita targului Vitan), va rog daca imi poate trimite intrerupatorul becului de la torpedou, am fost azi la un dealer si mi-a zis ca, costa 65 RON, iar blocul de lumina cam 50 RON, am ramas masca, un intrerupator mai scump ca un bloc de lumina blink.gif . Deci daca ma poate ajuta cineva, sa-mi spuneti si niste preturi va rog(si pt intrerupator si pt blocul de lumina).

Merci anticipat.


P.S. M-ar mai interesa cat costa un contactor de usa... si blocul care il are Ambition-ul pt blocarea geamurilor din spate...(cu tot cu butoane)
B30KDT
cine are 2 butoane de geamuri in plus (fara impuls) si unu pt inchiderea centralizata ?le vreau eu ,evident contra cost
stau in ghencea,vorbim pe pm
lau_swat
Nu ma ajuta nimeni nici cu niste preturi? va rog mult
bassfreak
QUOTE(lau_swat @ 15 May 2006, 00:17)
Nu ma ajuta nimeni nici cu niste preturi? va rog mult
*



ti-am trimis pm
undemerg
B30KDT, vreau eu sa-mi schimb ambele butoane de geamuri, sa-mi pun cu impuls, deci nu voi mai avea ce face cu ele. Contacteaza-ma pe PM sau pe yahoo id: neuron_media, poate facem o treaba
paulica
stimati confrati.
Cumparai azi butoane din târg. De la Vitan. Fara impuls. Nu mai gasesti cu impuls nici sa dai cu tunu'. Si mai sunt si 500k. Asa ca lasa. Acum am o intrebare. Cum este numerotarea pinilor?

[attachmentid=28117] [attachmentid=28118]

Care dintre cele doua este buna. Desenele sunt cum te-ai uita in "fundul" butonului.
Multam fain.
vsebas
QUOTE(paulica @ 28 May 2006, 21:09)
..... Nu mai gasesti cu impuls nici sa dai cu tunu'.


chiar nu se mai gasesc ? doream si eu 1 bucata si acum nu mai pot sa-mi cumpar

stie cineva o solutie "externa" ce poate fi adoptata la butonul normal fara impuls astfel incat sa se comporte ca cel cu impuls ? (releu+temporizare cu un RC pe papuci sau ceva )
Smeagol
@paulica:

Vezi daca te ajuta poza urmatoare:
[attachmentid=28131]
paulica

@ Smeagol mille grazzie.
undemerg
Intrebare: Stie totusi cineva unde gasesc buton cu impuls la un pret decent?
Puiu Tabara
Buna. Am si eu o rugaminte pentru cei care merg in targ in Vitan sa se uite, daca gasesc, acele bucse aflate in "cuiul" de la inchiderea usi (cred ca numai acolo se gasesc). Sper ca m-am "exprimat" bine. Ca ma scoate din minti troncanitul usilor din cauza lor. Multumesc.
bobo77
Se pare ca sunt norocos, cind a venit dydycom la mare, avea la el si butoane cu impuls.Mi-am pus si eu si am scapat de aceasta obsesie.Mi se pare ca mai are 2 bucati, dar pt asta exista pm si prioripost... pt cei care nu sunt din Bucuresti. Intradevar este una din cele mai utile imbunatatiri, se merita,dar s-a spus ca nu se mai fabrica si de aceea ma simt norocos.
atoader
Dupa o cautare scurta acest topic este singurul care a avut o problema asemanatoare cu a mea.
Comanda geamului fata/dreapta nu mai functioneaza.
Unde poate fi problema, la buton sau la mecanismul de actionare?
Becul butonului nu se mai aprinde odata cu farurile.
Sper sa ma ajutati in aceasta problema pentru a sti sigur unde este problema la vizita pe care o voi face la service.
DFA
Probabil butonul s-a defectat. Ca să fii sigur, probează pe dreapta butonul din stânga.
klaus
Probabil i-a iesit mufa, dar e ciudat, ca mufa aia iese greu...
atoader
Multumesc!
Butonul se scoate prin extragere?
Codrin
Da. Baga pe exteriorul lui un cap de surubelnita acoperit de o carpa.
avathan
QUOTE(lungan @ 18 Jul 2005, 22:21)
...
*


Stiu ca ai zis ca nu ea murdar geamul.. dar ai tinut-o sub vreun copac ?
eu am patit asa ca era chederul lipicios pe partea dinspre geam... mi se oprea(am buton cu impuls)
ovidiusoft
Intrebare: butoanele pentru geamurile spate de la Logan Ambition sunt cumva compatibile cu cele de pe Megane 1? Am aruncat o privire si mie-mi par asemanatoare, si cum pe Megane sunt cu impuls...
klaus
Da cred ca pe megane sunt cu impuls din UCH, nu din buton...
ga!nusha
daca nu mai gasiti butoane cu impuls nu va faceti griji...o sa reapara odata cu loganu 16v wink.gif
gomez99
QUOTE(Smeagol @ 29 May 2006, 10:24)
Vezi daca te ajuta poza urmatoare:

ai cumva o schema similara si pt butonul de avarie si cel de inchidere centralizata?
klaus
...
gomez99
incomensurabile multumiri biggrin.gif
atoader
Am rezolvat problema nefunctionarii geamului fata dreapta.
Problema s-a rezolvat in service.
Au demontat panoul usii si au gasit un contact imperfect (cel putin acesta a fost raspunsul).
Multumesc pentru informatiile anterioare.
kodrix
Am patit si eu sa nu mi se deschida nici un geam, dar asta iarna pt. ca au inghetat.
Dupa aceea nu am avut nici o problema. tongue.gif
Kostica
Rugaminte pentru cei din Bucuresti sau cu treburi pe acolo. Am pierdut ornamentul de cauciuc la un buton care intrerupe lumina plafon si este actionat de inchiderea usii. Voi aveti minunea de Vitan. Gasim poate o varianta prin posta? As lua doua , unul sa fie de rezerva. Eu sint din Iasi, a gasit cineva butonul asta pe aici? La dealer cit e?
Multumesc
Corbu'
Hmmm, nu cred ca o sa gasesti ornamentul acela, eu chiar astazi am schimbat contactorul cu totul (era rupt) si dracia costa 50 RON. Am intrebat daca au si cauciuc separat si au zis ca nu. Poate ai noroc si gasesti pe undeva ...
Kostica
Am rezolvat in felul urmator : am un prieten care s-a dus in service pentru zgomote in portiera, el fiind in garantie, am extras de la el un ornament de cauciuc si el a motivat ca s-a desprins si la pierdut. Lui i s-a inlocuit contactorul si eu am ramas cu ornamentul. Ar putea fi o idee si pentru alte situatii cu piese de schimb greu de procurat.
Kostica
Am vazut pe loganul nou (in poze) buton pentru capota portbagaj. Exista la vinzare ? Se poate monta pe capota model vechi?
IRONICK
radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
Na ca a aparut si cererea . .
Corbu'
QUOTE(Kostica @ 28 Aug 2006, 16:48)
Am vazut pe loganul nou (in poze) buton pentru capota portbagaj. Exista la vinzare ? Se poate monta pe capota model vechi?
*



Unde anume ai vazut in poze butonul ala ? Baga poza aici !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.