Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Camere/Radare fixe și mobile din România (+EU)
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment > PDA / GPS
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21
horsewhisperer27
QUOTE(Alydor @ 18 Jul 2008, 15:41)
@horse & haky - cred ca ar fi bine sa mutam discutia in topicul dedicat...

Suma respectelor, Alydor
*




da, corect.pe ala cu softuri? blush.gif
memtronic
Camere de supraveghere trafic pe ambele sensuri in fata Primariei Cluj-Napoca
N46.76865 E23.58494
maremestera
Folosesc iGO8 cu Ultra Skin 3.0 Kate. Pe A2 in vreo 2 locuri aproape de Bucuresti imi arata Redlight, dar desigur nu e nici un semafor acolo. Si tot de vreo 2 ori pe DN1 intre Bucuresti- Ploiesti. Folosesc ultima actualizare, RO only
parpanel
Redlight camera da si la trecerea la nivel peste calea ferata unde este semnalizata cu verde intermitent..
DFA
maremestera, acolo nu sunt semnalizate semafoare, ci Camere Video de Supraveghere a Traficului (CVST), care sunt setate ca și camere RedLight.

Tot ca și camere RedLight sunt setate și Trecerile la Nivel cu Calea Ferată (TNCF).

Mai multe detalii găsești aici: http://speedcams.tehnoplus.net/informatii/...i_speedcams.htm
horsewhisperer27
scuzee, de cand avem camere pe A2?? blink.gif blink.gif blink.gif ca n-aveam jcaria la mine, si ma si grabeam putin icon_mrgreen.gif !
GabyT
sunt camere de supraveghere, nu radare... asa ca daca doar te-ai "grabit putin" si nu ai facut prostii mari care sa dea bine pe ecran, nu ai de ce sa-ti faci griji biggrin.gif


L.E. In alta ordine de idei, tocmai am creat un fisier "la zi" cu locatiile din toata Europa ale camerelor si radarelor si am ramas surprins de cresterea spectaculoasa a numarului lor : 39.616 bucati (de la 31.869 / 14.07.2008) blink.gif

[attachmentid=1627463075]
dansidragos
@GabyT - Multumim pentru efortul depus!
Se poate si in format .txt?
Multumesc!

L.E. Scuze, trebuia doar sa citesc ce scrie aici:
http://speedcams.tehnoplus.net/informatii/...rele_din_EU.htm
L-am facut eu ... pentru cei interesati.
Cu stima,
dansidragos
RIon
Eu revin cu o chestie care inca nu s-a probat... in drumul CJ-Zalau, localitatea Radaia, cineva scria de bucle inductive, drept pentru care au aparut in update.

Eu fac saptamanal drumul ala, si zau ca nu le-am vazut!!! Ma poate lamuri cineva, unde sunt exact???
DFA
Buclele inductive raportate nu sunt publicate în fișierele cu camere, ele intră doar în baza de date, pentru că atât timp cât nu sunt asociate cu o cameră foto ele nu sunt periculoase.

Mai multe detalii sunt aici: http://speedcams.tehnoplus.net/informatii/...viteză_mai_mare

Lista cu camerele posibile și buclele inductive este aici: http://speedcams.tehnoplus.net/sc_download...RO_Posibile.htm

Lista cu camerele active e aici: http://speedcams.tehnoplus.net/sc_download...O_RO_active.htm
testerics
QUOTE(dansidragos @ 29 Jul 2008, 11:40)
@GabyT - Multumim pentru efortul depus!
Se poate si in format .txt?
Multumesc!

L.E. Scuze, trebuia doar sa citesc ce scrie aici:
http://speedcams.tehnoplus.net/informatii/...rele_din_EU.htm
L-am facut eu ... pentru cei interesati.
Cu stima,
dansidragos
*



Multumesc, este chiar binevenit un fisier speedcam txt actualizat cu full Europa pentru iGO8.
Good job!
RIon
DFA, eu sunt de acord... insa nu am gasit locatia pe sosea unde ar putea sa fie aceste bucle, ceea ce ma face sa sustin (daca nu imi explica, arata, demonstreaza careva ca sunt acolo) ca NU EXISTA pe acea portiune de drum...
DFA
În Radaia nu am nici o buclă inductivă în baza de date.
La ce coordonate nu există bucla?
RIon
Intr-un mail trimis cu updateurile erau semnalate de catre un clujean...
DFA
Adică aia de la nr. 671 de aici: http://speedcams.tehnoplus.net/sc_download...RO_Posibile.htm nu o poți confirma?
Alydor
o noua camera de supraveghere a traficului in bv N45.6500598 E25.6036527


Suma respectelor, Alydor
Manuelos
QUOTE(DFA @ 23 Jun 2008, 10:28)
Astăzi vor fi adăugate camerele din Sânmartin, eu am niște coordonate aproximative, poate reușește cineva din Oradea să culeagă coordonatele de lângă camere.
*


Confirm functionarea celor 2 camere fixe din Sanmartin, sunt sesizate si de detectorul radar.
Cand ajung la ele o sa le iau coordonatele.
RIon
si 670 si 671... cand merg data viitoare ma opresc sa verific, e posibil doar sa fie bucle decorative, sa incetinesti sa nu trepideze masina.
DFA
OK, aștept verificarea, să știu dacă le las sau le scot.
beginer_driver
Deci nu e inca nicio camera fixa pe A2 cu radar?
DFA
Nu, doar camere mobile. Nu a semnalat nimeni camere fixe.
ionutz72
QUOTE(Alydor @ 17 Jul 2008, 09:05)
...
Dupa ce am descarcat ultima actualizare am vazut ca in brasov lipsesc :
1 Camera de supraveghere de la N45.6449309 E25.5953580. La trecerea de pietoni de la  N45.6449309 E25.5953580 mai sunt inca 2 numaratoare de masini amplasate chiar pe semafor. banuiesc ca nu este necesar sa le trecem avand in vedere ca la 10 metri de ele este amplasata o camera de supraveghere.
2 Camera de supraveghere de la N45.6456583 E25.5894249  cu orientare spre piata Teatrului (supravegheaza traficul din spate)
3 Camera de supraveghere de la N45.6457411 E25.5895457  cu aceiasi orientare
4 Radar mobil in prejmer in fata liceului N45.7183734 E25.7642718, ii inhata pe cei care vin dinspre brasov
5.Pe strada Lunga in zona N45.6580802 E25.58.06411 sta frecvent un radar mobil.
Suma respectelor, Alydor
*


Confirm si eu camerele.Nu le-am regasit in lista.Pe cand?
PS: multe camere din Constanta cred ca is puse la bâza pe acolo...Nu e nimeni de acolo sa confirme sau infirme?Odata pe an merg acolo si nu am stat sa retin care,sa dau exemple;)
RIon
Ieri dupamasa am trecut pe acolo, nu sunt wink.gif
Manuelos
1. La intrarea in Sanmartin dinspre Oradea pe dreapta este radar gatso chiar la intrare.
Coordonate: N 47.01050 E 21.96765

2. La intrarea in Sanmartin dinspre Baile Felix pe dreapta este radar gatso.
Coordonate: N 47.00290 E 21.97930
petru_
nu ma pricep deloc in gps-uri am un mio moov 360.si as vrea sa stiu si eu cum pot sa vad camerele radar.Am un folder SpeedCams cu 3 fisiere:import.txt,speedcams(fsx file),speedcameras.ri2(ri2 file)Eu in acest moment nu detectez nici o camera radar.Va rog frumos daca stiti explicati mi care este problema sau ce ar trebui sa fa.Va multumesc!!! smile.gif wub.gif
dansidragos
Intra aici:
http://speedcams.tehnoplus.net/descarca.htm
descarca SpeedCams MioMap (ASC, MTC & TXT), dezarhiveaza, intra in SpeedCams/MioMap/v2008 si vei gasi acolo un fisier citeste.txt
Urmeaza instructiunile si vei vedea camerele radar.
Cu stima,
dansidragos
DFA
QUOTE(ionutz72 @ 1 Aug 2008, 23:21)
Confirm si eu camerele.Nu le-am regasit in lista.Pe cand?
PS: multe camere din Constanta cred ca is puse la bâza pe acolo...Nu e nimeni de acolo sa confirme sau infirme?Odata pe an merg acolo si nu am stat sa retin care,sa dau exemple;)
*


O să le adaug și pe ele!

QUOTE(RIon @ 3 Aug 2008, 08:27)
Ieri dupamasa am trecut pe acolo, nu sunt wink.gif
*


OK, le retrag.

QUOTE(Manuelos @ 4 Aug 2008, 21:19)
1. La intrarea in Sanmartin dinspre Oradea pe dreapta este radar gatso chiar la intrare.
*


Mulțumim, le-am adăugat deja în baza de date!

QUOTE(petru_ @ 5 Aug 2008, 01:09)
nu ma pricep deloc in gps-uri am un mio moov 360.si as vrea sa stiu si eu cum pot sa vad camerele radar.Am un folder SpeedCams cu 3 fisiere:import.txt,speedcams(fsx file),speedcameras.ri2(ri2 file)Eu in acest moment nu detectez nici o camera radar.Va rog frumos daca stiti explicati mi care este problema sau ce ar trebui sa fa.Va multumesc!!!
*


Poate că nu ai activate și setate corect alertele pentru camere:

Instrucțiuni de activare a alertelor pentru MioMap 2008

1. Intrați în meniul principal (Main Menu)
2. Click pe butonul Preferences (Preferințe)
3. Click pe butonul POI Alerts (Alerte POI)
4. Click pe categoria de POI dorită (Safety Camera/Mobile/RedLight/Average - Cameră fixă radar/Mobilă/IndicatorRoșu/Generală)
5. Din meniul ce apare bifați următoarele opțiuni
- Display on the map (Afișare pe hartă)
- Warn me when i am close (Avertizare când sunt aproape)
- With an audible alert (Cu alertă sunet)
- With a visual alert (Cu alertă vizibilă)
- Warning distance (Avertizare distanță)
- mișcați cursorul pentru a selecta distanța la care se activează alertele (distanța recomandată: 1Km)
6. Navigați înapoi la meniul principal (preferințele sunt salvate automat)
petru_
Mersi mult DFA insa nu merge adik asa le aveam pe toate setate nu stiu ce sa fac pentru ca pe 9 August plec la un drum mai mare pana la Viena si cam am nevoie de avertizari sad.gif
daca stiti altceva chiar va rog ajutati ma
DFA
1. Apar pe hartă camerele?
2. Cum ai testat dacă primești sau nu alerte de la camere?
petru_
Deci pe harta nu apare nici o camera.Spre exemplu daca las mare harta europei si dau cautare camere radar fixe imi apare mesaj cu ne pare rau nu s-a gasit ...NU stiu ce sa mai fac mad.gif
Alydor
radmasa.gif banuiesc ca tu le cauti ca si puncte de interes, insa sa nu te astepti sa le gasesti la POI... pune fisierul in formatul si in locul unde trebuie pus si iesi cu aparatul la aer, adica sa iti prinda satelitii. intrii in setari si vezi daca sunt activate. daca sunt acvtivate da un zoom pe traseul turda- cluj in zona comunei Copaceni. daca iti apare camera e ok. daca nu, verifica pasii descrisi de DFA. Eventual mai citesti o data ce scrie aici http://www.daciaclub.ro/index.php?
showtopic=78511&view=findpost&p=1479095


Suma respectelor, Alydor
dansidragos
Fisier IGO - Speedcams full Europa actualizat la 06.08.2008.
Cu stima,
dansidragos
testerics
QUOTE(dansidragos @ 6 Aug 2008, 13:26)
Fisier IGO - Speedcams full Europa actualizat.
Cu stima,
dansidragos
*



Super treaba, dar pune te rog si o data a fisierului ca sa stim daca e o versiune mai noua decat cea postata de tine ultima data.
Multumesc!
maremestera
dai frate zoom in Bucuresti ca e plin de camere !
DFA
Cică în Brașov, după pod până în Selgros au fost puse 2 radare care funcționează doar noaptea și pun culoarea roșie la semafor...

În altă ordine de idei, vedeți că pe DN7/E68, pe tronsonul Nădlac-Arad-Deva se vor monta vreo 4 camere fixe LIDAR, identice cu cea de la Săcel.

VITRONIC, model PoliScan speed Fixed, senzor LIDAR, 2 camere foto A/N 4Mpixeli

Deja s-au montat 2, una la Sâmbăteni (încă nu funcționează) și una la Săvârșin (care funcționează!).

7 Aug 2008, 15:22:
Poate cineva să confirme, cică în Sânmartin sunt 3 (trei) camere fixe?
Raportate sunt doar 2...

1. la intrarea dinspre Oradea, lângă școală (lângă bibliotecă)
2. pe lângă primărie
3. la ieșirea către Hidișelu
ionutz72
QUOTE(DFA @ 7 Aug 2008, 13:59)
Cică în Brașov, după pod până în Selgros au fost puse 2 radare care funcționează doar noaptea și pun culoarea roșie la semafor...
*


Care pod?! Sunt vreo doua in zona...
Da mai multe amanunte te rog despre "radar care pune culoarea rosie la semafor"!...sau nu inteleg eu?
Thx.
Alydor
la intersectia calea bucuresti cu strada garii sunt intra-devar doua numaratoare de masini... de radare nici vorba... si nici la semafoare nu am vazut ceva care sa semene cu camere de supraveghere...

Suma respectelor, Alydor
dansidragos
Fisier IGO - Speedcams full Europa actualizat la 08.08.2008.
Acest fisier contine camerele RO+TR+BG actualizate la 07.08.2008 de aici:
http://speedcams.tehnoplus.net/actualizari.htm
si camerele din restul EU conform tutorialului de aici:
http://speedcams.tehnoplus.net/informatii/...rele_din_EU.htm
Cu stima,
dansidragos
horsewhisperer27
tot testand azi functionarea hartii pe 2008, am trecut prin zona eroilor si am observat ca inca figureaza in sistem camera aceea dinainte de Academia Militara(cum vii dinspre centru).(mai jos de academia militara mergand spre centru), desi pe stalp nu mai e nimic de destula vreme.

sau poate au montat-o pe alt stalp.cert e ca nu mai e nimic acolo unde era.
am zis sa zic! smile.gif
DFA
QUOTE(horsewhisperer27 @ 11 Aug 2008, 21:19)
tot testand azi functionarea hartii pe 2008, am trecut prin zona eroilor si am observat ca inca figureaza in sistem camera aceea dinainte de Academia Militara(cum vii dinspre centru).(mai jos de academia militara mergand spre centru), desi pe stalp nu mai e nimic de destula vreme.
*



E cumva camera asta?

26.0687036 44.4316440 2 50 1 50



###################################################


CAMERE CODEC NOI !!!

Pe DN6/E70, între Drobeta-Turnu Severin și Strehaia precum și între Strehaia și Filiași se vor instala 6-7 camere CODEC:

2 la Tâmna
1 la Fața Cremenii
2 la Butoiești
1 la Arginești

Toate sunt la nivel de fundații cu stâlpii montați și cu cablurile electrice trase.
S-au mai montat și antenele de comunicație, identice cu cele de la camerele aflate pe Valea Oltului.

Mai lipsește 1 cameră (probabil urmează sau va fi mai târziu montată), un server CODEC are 7 porturi cu care se conectează la camere și pentru eficiență dispeceratul deservește cu o echipă maxim 7 camere. Pentru mai multe camere decât 7 trebuie o echipă suplimentară, o imprimantă și un sistem de împlicuire separat, mai mult spațiu, etc.

Nu am detalii despre locația lor exactă, poate cineva din zonă poate afla unde anume sunt fundațiile, pe ce parte/sens, coordonate GPS...
horsewhisperer27
dupa cum mi-o arata harta aici, in casa, as baga mana in foc ca aia e.
rog alti bucuresteni sa confirme.

sa iertati, ce e aia CODEC?nu gasesc!:(sad.gifsad.gif
DFA
Camerele CODEC, mai exact modelul C01 sunt camerele fabricate de către CODEC SRL Cluj-Napoca și sunt instalate pe tronsonul Cluj-Turda, pe Valea Oltului, în jud. Bacău, la Sânmartin, etc.

Sunt camere foto cu senzor de viteză cu microunde în banda K, similare (dar nu identice) cu cele fabricate de GATSOmeter (Olanda) și montate în jud. Ialomița (Coșereni, Cotorca, Slobozia) sau în Argeș (Pitești).

Sunt mai ieftine și mai simple decât cele GATSOmeter (nu necesită decât 1 stâlp, camera foto fiind integrată în cutia principală, cele de la GATSO necesitând 2 stâlpi, unul pentru camera foto și unul pentru radar + restul electronicii).

Fotografiile atașate reprezintă o cameră CODEC model C01, cu 3 ferestre, în ordine, de la stânga la dreapta și de sus în jos:

1. Camera foto (fereastra transparentă)
2. Antena radar (fereastra acoperită cu plastic alb)
3. Iluminatorul IR (fereastra cu LED-uri transparente)
GabyT
2 camere de supraveghere care nu sunt in baza de date, ambele din zona Universitatii :
- la N44.4335805 E26.1033912 o camera cu "vedere" spre Universitate;
- la N44.4372555 E26.1017529 o camera tip Dome;

Radarul din celebrul Logan rosu care isi face veacul pe B-dul Lascar Catargiu si care supravegheaza traficul spre P-ta Romana era vineri la datorie intr-o locatie mai apropiata de P-ta Victoriei decat cea mentionata la un momet dat (zona Hotelului Minerva).
maremestera
Camerele pt Sygic sunt pt versiunea veche (7.0xxx) sau cea noua ( McGuider)?
george1582
Am fost in weekend la giurgiu la peste si am vazut dungi in asfalt la intrare in calugareni si la iesire din ultimul sat inainte de intrare in giurgiu si uitandu-ma mai bine la intoarcere sunt puse inainte de trecerea de pietoni un este limitare la 40km.eram in graba si nu am avut timp sa ma opresc sa ma uit de camere video,dar de dungi sunt 100%

18 Aug 2008, 20:46:
am mai vazut dungi la iesirea de la lehliu de pe autostrada ,cand vi de la bucurestiunde este si limitare ,cred ca la 40,si spre calarasi intre comunele nucetu si lupsanu,m-am oprit la nucetu sa ma uit dupa camera dar nu am vazuto firu duce la unu in casa si el spunea ca ar fi decat un contor de autoturisme si ca nu e de viteza,am trecut de multe ori pe acolo si mai tare de 50 si pana acum nu am primit felicitari acasa,dar inca nu e tarziu sa ca daca mai trece sau stie cineva zona ......a

PS toate asteasi cele de mai sus nu apareau pe GPS
George Paul
In Movilita (fix 40km de centrul capitalei) am trecut pe 22.08.2008 spre Bucuresti, lasand un trepied cu ceva pe el in urma, pe dreapta. Vad acum ca pe harta cu camere e una, pe care o "vede" Gipi al meu ca (si) "camera de supraveghere".
Poate ca-i muta pozitia, si de-aia nu mi-a dat Gipi (GPS-ul) nici un sughit macar, insa detectorul a semnalizat prompt si din timp. Banuiesc un radar serios.

N-aveam decat 67km/h, eram suparat ca cu cativa km in urma m-au luat brusc unii langa niste masini cu pepeni. Intre localitati, din diagonala, nu m-am prins decat ca aveam 120 exact cand am trecut prin dreptul lor. Detectorul a sunat instantaneu, la maxim si in 20m a tacut definitiv.

Se tin si ei de cioace, ii duce mintea, nu-i duci cu 2 sculisoare pe bord.
DFA
QUOTE(maremestera @ 18 Aug 2008, 15:00)
Camerele pt Sygic sunt pt versiunea veche (7.0xxx) sau cea noua ( McGuider)?
*


Ar trebui să meargă și pe v7 și pentru McGuider.

QUOTE(george1582 @ 18 Aug 2008, 20:37)
Am fost in weekend la giurgiu la peste si am vazut dungi in asfalt la intrare in calugareni ...........
PS toate asteasi cele de mai sus nu apareau pe GPS
*


Majoritatea buclelor inductive sunt și ele în baza de date, dar atâta timp cât nu au asociată o cameră foto nu sunt periculoase și ca atare nu primești alertă pentru ele.
Mai multe detalii găsești aici.

Lista cu camerele posibile și cu buclele inductive raportate o găsești aici

QUOTE(George Paul @ 23 Aug 2008, 18:32)
In Movilita (fix 40km de centrul capitalei) am trecut pe 22.08.2008 spre Bucuresti, lasand un trepied cu ceva pe el in urma, pe dreapta. Vad acum ca pe harta cu camere e una, pe care o "vede" Gipi al meu ca (si) "camera de supraveghere".
Poate ca-i muta pozitia, si de-aia nu mi-a dat Gipi (GPS-ul) nici un sughit macar, insa detectorul a semnalizat prompt si din timp.
*


Localitatea Movilița este încadrată ca LSRM, cu 2 radare mobile setate la fiecare intrare în localitate. Deci ar fi trebuit să fii avertizat că în Movilița s-ar putea să fie o cameră mobilă.
Pe GPS nu avea cum să fie o cameră de supraveghere (RedLight) ci 2 camere mobile.
mmgmarius
Actualizez camerele numai de pe site-ul tehnoplus. Mergand prin tara am observat ca unele camere sunt puse fix in camp si nu cred ca acolo ar fi ceva de monitorizare a traficului iar altele sunt puse la intrarile in localitati. Sa inteleg ca la intrarea in acele localitati exista camere de supraveghere sau radare? Am mai obsercvat ca si la trecerile peste calea ferata GPS-ul ma atentioneaza si imi indica o camera acolo cu limita max de viteza 30 km/h (ceea ce este o treaba buna)
DFA
Dacă găsiți camere dispuse aiurea, raportați poziția lor, pentru a investiga și eventual a le elimina.

Cele de la intrarea în localități trebuie să fie camere mobile. Uitați-vă pe ecran să vedeți ce fel de pictogramă afișează GPS-ul ca să le puteți deosebi, nu ascultați doar bipăitul alertei. Dacă puteți, puneți-vă alerte vocale și atunci veți ști mai ușor despre ce cameră e vorba.

Mai multe detalii găsiți aici: De ce primesc alerte pentru camere pe care nu reușesc să le văd?
m_cosy2000
Va rog dc ma puteti ajuta, am cumparat sun Gps Mio DigiWalker model C 620 din Italia, dar pe el este doar harta europei de vest, cum as putea sa introduc si harta europei de est. Softul este preinstalat "Miomap 2008"?

Astept un raspuns .

Id yahoo: m_cosy2000

Multumesc anticipat!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.