Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Camere/Radare fixe și mobile din România (+EU)
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment > PDA / GPS
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21
alvis
In Arginesti si Butoiesti (MH) sunt trei camere in total, GSPul nu mi-a semnalizat decat 2 pe drumul Filasi-Dr. Tr. Severin, iar la intoarcere nu mi-a semnalizat nici una in cele doua sate... Nu am avut inspiratia sa notez coordonatele camerei din Butoiesti, dar nu pricep de ce la ducere mi-a semnalizat camerele din Arginesti si la intoarcere nu... si am ultimul fisier posibil incarcat...
St
nu stiu situatia in zona, dar cel mai probabil ti-a semnalizat doar la dus pentru ca acele camerele sunt pentru o singura directie de mers.
alvis
Si eu m-am gandit la asta, dar imi vine greu sa cred ca din moment ce masinile au numar de inmatriculare si in fata si in spate iar pe unda radar nu o pasioneaza in mod neaparat cum vine masina, deci imi vine greu sa cred ca aceaste camere ar fi pt o singura directie de mers, investitia in camere fixe nu renteaza atunci... si chiar daca ar fi asa, este indicat oricum sa am alerta atunci, pt ca nu stim nici unul din noi cand le adapteaza... nu credeti?
Serje
Cam asa is majoritatea camerelor, doar pe un sens. Era vorba intr-o vreme ca au voie sa faca poza doar din spate, nu stiu daca a devenit realitate sau nu.
luclapin
Sper sa nu fiu off-topic,dar as vrea sa stiu daca are cineva avertizor pt camere fixe Samurai RZ-007 GPS.Intreb asta deoarece am achizitionat de curind un asemenea aparat,insa nu am apucat zilele acestea sa ies in afara,si sunt curios daca este atit de eficace in trafic precum scrie pe prospect.Cu respect!
Alydor
eu sunt curios cum functioneaza jucaria.. pe ce principiu... ca la navigator e clar... stie coordonata si cand te apropii de coordonata miorlaie... asta de unde stie? ca radarele fixe nu sunt localizate prin satelit...

L.E. M-am lamurit... prin update de "firmware" trebuie pus un fisier *.bin in aparat. Oricum nu as avea incredere in el, mai ales la pretul care este... Mai pui 100 de ron si iei navigator


Suma respectelor, Alydor

luclapin
Ca si precizie,am memorat vreo trei puncte in afara orasului(in meniul lui ai posibilitatea de a adauga in baza de date a aparatului camere radar proaspat aparute,etc)si la intoarcere am primit avertizari inainte cu 700-1000 m de respectivele puncte.Mai ramine de vazut cit este de buna baza de date de unde se updateaza aparatulCu respect!
paul_damian
Ah, d'aia au inceput sa circule pe mail PDF-uri cu "ultimele camere / radare aparute", in rand cu scrisorile in lant? Nu intelegeam eu de ce... blush.gif
C@talin
se zvoneste ca camerele alea fixe din insuratei sunt ptr ambele sensuri in orece pozitie or fi puse,nustu ce sa cred tongue.gif ,se zvoneste asta ptr ca e doar un drum simplu cu 1 banda pe sens.
testerics
Putin ajutor, va rog...
Pe ruta Piatra Neamt - Savinesti, in Dumbrava Rosie s-au instalat 2 camere fixe tip GATSO. Mai apare un radar mobil LSRM langa prima camera (a se vedea atasamentul). Navigatorul (iGO 8.3.2.64873, skin Dimka) mi le arata, dar ma atentioneaza doar la una din ele, cea de pe sensul de mers. Cu alte cuvinte, daca trec prin dreptul camerei de pe sensul opus cu viteza peste... nu am nici o problema, chiar nu bate (nu inregistreaza) pana pe cealalta parte a strazii?
Ciudat e faptul ca apare langa prima camera si un LSRM in fisierul de la tehnoplus, dar nu primesc nici un mesaj de avertizare nici pentru asta cu toate ca aplicatia nu ar trebui sa tina cont de pe ce parte a strazii e radarul mobil...
Setarile navigatorului sunt ok, adica sa ma atentioneze la toate camerele.
Multumesc.
houseISmusic
QUOTE(danutz_r @ 14 Dec 2008, 08:57)
pe dn 6 bucuresti - alexandria in localitatea Ghimpati si urmatoarea (in sensul spre bucuresti) s-au montat 2 camere tip gatso

dry.gif
*




Si in ghimpati insa si in Valea plopilor . Acelasi tip de camera .
demin2609
Din cate stiu de la soferii cu mai multi km la bord camerele fixe te iau doar din spate!

-cica ar fi fost data politia in judecata pentru expunerea celor din masina (a soferului si amantei) smile.gif)
ador13
De ex. pe speedcams.tehnoplus scria la un moment dat ca, camera de la Cotorca/Ialomita te ia doar pe sensul Urziceni-Buzau.
Dar am primit acasa 2 procese verbale de la IPJ pentru depasirea vitezei, ambele in aceasi zi, la ore diferite: adica una la dus spre Buzau, alta la intors.
Deci nu va bazati pe ideea ca merg doar pe un singur sens.

Mai am o ciudatenie: la unele camere piuie GPS-ul cu 1km inainte, la altele nu zice absolut nimic. Stie cineva de ce?
tedy
Cred ca din cauza sensului nu te piuie
darem
Salutare,
de sarbatori am facut de multe ori drumul Slobozia-Braila....in total sunt 5 camere(le pot detalia si pozitiile) insa de data asta nu a marait nimic detectorul la nici una la nici un drum facut. sa nu fie active sa fie unele doar de intimidare/false?!!! cel putin cele 2 din afara localitatii( de la popas si de la fostul punct de alim canale) par false..nu au nici un tablou de alim sau transmisie...nimic. doar o fundatie un stalp si cutia sus.
Acum am vazut ca mai toata lumea cam incetinea pe zona aceea.
Daca mai afla cineva legat de asta este rugat sa ne impartaseasca si noua!
Drum bun!
driver
QUOTE(Serje @ 9 Dec 2008, 10:31)
Fix acelasi lucru au facut si pe Calea Manastur, un pic mai in sus de fabrica de bere.
*




QUOTE(RIon @ 11 Dec 2008, 20:10)
Sa puna cineva o poza cum arata buclele... eu cred ca sunt simple marcaje.
*



Nu sunt marcaje, sunt bucle inductive pentru monitorizare, pe alea galbene le-ati vazut dar daca ati stii cate sunt montate prin tot orasul.... icon_mrgreen.gif Aproape toate intersectiile centrale sunt monitorizate prin aceste bucle.
maremestera
se poate face ceva sa te anunte de camera indiferent de sens? in afara sa iei lista cu txt la modificat si sa pui 2 in loc de 1 la fiecare coordonata sau ceva asemananator tongue.gif
DanCVA
Am atasat ultimul comunicat de le Autoritatea Rutiera Romana cu privire la camere/radare montate in Romania.
Alydor
Noi camere de supraveghere trafic in bv:
1. N45.6353081 E25.6330147 bidirectionala pe calea bucuresti
2. N45.6512526 E25.6158796 multidirectionala intersectie Zizinului cu Calea Bucuresti si 15 Noiembrie
3. N45.6470003 E25.5892155 Multidirectionala intersectie strada Lunga cu Nicolae Iorga.
4. N45.6456553 E25.5894378 Multidirectionala intersectie Muresenilor cu Bulevardul Eroilor.
5. 45.6438465 E25.5890278 Bidirectionala pe strada Muresenilor
6. 45.6457476 E25.5895347 Multidirectionala intersectia Eroilor cu Muresenilor
7. 45.6414481 E25.6264364 Multidirectionala intersectia Uranus cu Calea Bucuresti si cu Zorilor
8. Camera de la N45.6472799 E25.6202499 (Carpatilor cu Calea Bucuresti) este multidirectionala.

Suma respectelor, Alydor
verde
cerea cineva poze cu bucle. Cred ca astea sunt. Daca nu puteti sa stergeti postarea cu scuzele de rigoare.
cj98czh
Amicul de la Codec mi-a spus ca s-a dat drumul la dispeceratul de la Zalau...adica s-a terminat perioada de teste si camerele de pe Cluj-Zalau au inceput sa emita amenzi...
bradone
salut

am facut " cunostinta " cu cele din giurigiu

asadar, atentie in Daia, Remus si Slobozia.

Drum bun!
dansidragos
SpeedCams FULL EU - 31 January 2009

Requirements: iGO v.8.x.x , tested on PDA and PNA too
Overview: These brand new updated IGO speedcam database files (as 31-01-2009) are the version with railway crossings and the other without it. The databases are about the full EU ofc.

user posted image

More Info: I suggest you to try the railway crossing database only if you can bare the warning alerts "often". (However it can be useful.)

Database WITH railway croissings:
CODE
http://rapidshare.com/files/192148018/speedcams_railway_txt_2009-01-30_07_1_.30.zip

Database WITHOUT railway croissings:
CODE
http://rapidshare.com/files/192148017/speedcams_norailway_txt_2009-01-19_09_1_.50.zip

Download Instructions: Delete all files in iGO8\content\speedcam, then copy the .txt file you've chosen in there. You'll have to wait some minutes (depending on the GPS device) for the first starting of igo after the copy. No worries on time's lenght, it'll start for sure.

Cu stima,
dansidragos
rardelean
Aceste camere EU cuprind si ultimele actualizari ale celor din RO, BG, etc... de la Tehnoplus?

Multumesc!
dansidragos
QUOTE(rardelean @ 1 Feb 2009, 11:55)
Aceste camere EU cuprind si ultimele actualizari ale celor din RO, BG, etc... de la Tehnoplus?
Nu stiu. Eu nu le-am "procesat".

Cu stima,
dansidragos
DFA
QUOTE(ador13 @ 4 Jan 2009, 09:05)
De ex. pe speedcams.tehnoplus scria la un moment dat ca, camera de la Cotorca/Ialomita te ia doar pe sensul Urziceni-Buzau.
Dar am primit acasa 2 procese verbale de la IPJ pentru depasirea vitezei, ambele in aceasi zi, la ore diferite: adica una la dus spre Buzau, alta la intors.
Deci nu va bazati pe ideea ca merg doar pe un singur sens.
*


PV-urile nu conțineau și fotografia cu numărul mașinii?
Tehnic e posibil să fie activă pe ambele sensuri, dar având în vedere cu ce viteză trec mașinile pe sensul fără cameră (Buzău-Urziceni) eu nu aș băga mână în foc că acea cameră emite amenzi pentru ambele sensuri.
De asemenea, mă îndoiesc că obiectivul camerei foto poate să facă fotografii clare pentru ambele sensuri, având în vedere unghiul față de axa drumului.
Mai multe detalii găsești aici: http://speedcams.tehnoplus.net/informatii/...adică_din_spate

QUOTE(darem @ 7 Jan 2009, 22:57)
Salutare,
de sarbatori am facut de multe ori drumul Slobozia-Braila....in total sunt 5 camere(le pot detalia si pozitiile) insa de data asta nu a marait nimic detectorul la nici una la nici un drum facut. sa nu fie active sa fie unele doar de intimidare/false?!!! cel putin cele 2 din afara localitatii( de la popas si de la fostul punct de alim canale) par false..nu au nici un tablou de alim sau transmisie...nimic. doar o fundatie un stalp si cutia sus.
*


Camerele din Brăila mereu au funcționat cu intermitență!
E posibil ca 2 dintre ele să fie false! Deocamdată nu am informații certe.

QUOTE(maremestera @ 24 Jan 2009, 19:27)
se poate face ceva sa te anunte de camera indiferent de sens? in afara sa iei lista cu txt la modificat si sa pui 2 in loc de 1 la fiecare coordonata sau ceva asemananator tongue.gif
*


Camerele au sensul setat tocmai pentru că ele sunt unidirecționale și ar fi păcat să primești o alertă pentru o cameră care nu te vizează pe tine.
Dar dacă dorești, poți modifica manual fișierul cu camere. Imporți fișierul separat cu camere GATSO în Excel, execuți un Search&Replace pe coloana DIRTYPE unde înlocuiești 1 cu 0 sau 1 cu 2 și apoi salvezi fișierul ca CSV.

QUOTE(dancva @ 27 Jan 2009, 11:44)
Am atasat ultimul comunicat de le Autoritatea Rutiera Romana cu privire la camere/radare montate in Romania.
*


Eu nu știu ca ARR să emită asemnea tipuri de documente. Documentul respectiv e foarte probabil unul fals, a luat un document oficial privind "reglementarea furnizării și transportului rutier de bunuri divizibile pe drumurile publice din România", i-a scos conținutul și apoi a făcut Copy/Paste cu tabelul cu camere pe pe site-ul meu, Camerele fixe active (instalate) din România .
testerics
QUOTE(dansidragos @ 1 Feb 2009, 07:52)
SpeedCams FULL EU - 31 January 2009



Multumesc, de ajutor ca de obicei! wink.gif
hellcat
M-am uitat si eu pe tabelul de la speedcams...am observat ca in judetul Covasna ar fi 4-5 camere...eu am trecut weekendul trecut prin toate localitattile mentionate si nu sunt nici macar stalpi montati.
Acelasi lucru si in Bogdan Voda/Bacau...alaltaieri am trecut prin localitate, nici urma de stalp/stalpi.
Parerea mea ca tabelul e mult prea vizionar... wink.gif
vad
QUOTE(george1582 @ 21 Nov 2008, 18:57)
Voi stiti ceva daca este o camera in banda K in Cotorca spre buzau ca am fost si ieri si acum vin spre bucuresti si urla detectorul in banda k pe la mijlocul comunei.detecorul e Bel RX  65 si nu ma inselat niciodata ,dar GPS-ul nu imi spune nimic am actualizat camerele acu 3 zile.....
Azi dimineata m-am uitat atent dar nu am vazut nimic.....
*


este o camera fixa situata pe directia de mers dinspre bucuresti spre buzau.....
2dor
In Cotorca e sigur camera.
GoGu
In Cotorca e o camera Gatso de la mama ei (nu e Codec). Se pare ca acea camera e pusa sa supravegheze ambele sensuri, exista raportari ca s-au primit amenzi si "din fata", dar nu am vazut nici un PV cu poza din fata ca sa zic 100% sigur. Stiu ca acea camera fusese declarata omnidirectionala in ultimele update-uri speedcams (tehnoplus si PDI Romania), vezi sa nu ai o versiune veche de baza de date.
cmandrei
smile.gif
vijelie
Nu apar camerele din Ghimpati (jud. Teleorman) si Draganesti Vlasca (Teleorman sau Giurgiu, nu sunt sigur).
cmandrei
Sincer nu le-am cercetat ... dar mi s-a parut "interesant" si astfel ca l-am atasat smile.gif
C@talin
Boon se pare ca au dat insfarsit drumu la camere de la Insuratei smile.gif , ruta Braila-Slobozia.
Intreb si eu pe ce oare merg camerele alea? Pentru ca chitaie detectoru la ele in banda K la alea care sunt cu fata de la vreo 500 m si la cele care sunt ptr sensu tau de mers din spate le prinde detectoru de la vreo 200 m Si chitaie tareeee ,langa ele da semnal maxim.
Deci atentie nu e nici una fake wink.gif
cmandrei
Pentru viitoarea camera (se pare - acum exista un stalp asemanator celor utilizate deja ... cu firele pe afara) din Vinatori ( Vanatori ) Jud. Mures, cred ca aceste coordonate 46.241935 24.917907 sunt mai aproape de locul cu pricina smile.gif ... directia (pozitia langa sosea - ce o sa "filmeze" nu stiu) spre Brasov, viteza 50km/h.
bambulica
Stie cineva de cand merg camerele radar din Insuratei?
Eu am inteles ca sunt tot in teste...
Daca aveti informatii va rog sa le postati
BigEdy
O intrebare pe care unii o vor considera prosteasca:

Cum activez in IGO 8.3 speedcams warning?
Ca am incercat sa gasesc la Warnings si nu am optiunea!!!!!
Alydor
astepti sa ia semnal de satelit si apoi o sa iti apara si optiunea...


Suma respectelor, Alydor
BigEdy
Multumesc!!!
Raman dator biggrin.gif!
alvis
Chestia cu "nu se stie sensul" din lista noilor adaugiri: cred ca nu ar trebui sa conteze asta. Adica normal ca e important sensul, dar ar trebui setat fisierul in asa fel incat sa tipe la simpla apropriere de locul une e amplasata camera. Pe de o parte, nu putem stii cand se razgandesc astia si schimba modalitatea de a da amenzi, camera cu un sens sau cu 2 sensuri, pe de alta parte ne mai tine si pe noi in frau sa mai respectam legea si sa mai mergem cu viteza legala, prevazator si precaut... gasesc chair deranjant, pe drumurile pe care merg, ca nu sunt avertizat din ambele sensuri.
bambulica
Pe 27.02.2009 am primit prin posta AMENDA de pe DN21, din orașul Însuratei, amenda fiind din data de 21.02.2008. Ce sa zic am depășit cu 12 km/h viteza cu toate ca eu știu foarte bine ca am mers sub 60 km/h. A MAI PRIMIT CINEVA[SIZE=7]
Batrânul
QUOTE
cu toate ca eu știu foarte bine ca am mers sub 60 km/h
Daca esti asa sigur, atunci singura explicatie ar fi ca ai vitezometrul defect wink.gif
C@talin
sau miscat repde baietii vad mellow.gif
alvis
Atentie doljeni, cititi aici!. O sa incerc sa iau cateva date GPS pentru cateva camere.
Si vad ca trebuie sa reinnoiesc rugamintea ca toate camerele montate pe stalpi sa fie modificate ca fiind camere dublu sens.
C@talin
situ asta il stiati ? smile.gif are locatia a camerelor din buc http://www.livetraffic.ro/lista_intersecti...pravegheate.php
sfinxgo
actualizarile de pe aici merg si pe iGo8 PC?
Alydor
merge pe orice soft care este in lista lui DFA. Pe igo pc nu o sa le vezi pana nu cuplezi un modul gps ca sa iti vada satelitii


Suma respectelor, Alydor
gabriel05
Sunt novice... puteti sa imi dati si mie... mura in gura ...ultima lista cu speedcams pentru toata EUROPA? Multumesc
Alydor
citeste cu doua posturi mai jos la postul lui DaciaClub - Reno Bot ... si ai acolo tot ce ai nevoie pentru romania...
pentru toata europa ai aici http://rapidshare.com/files/192148018/spee...30_07_1_.30.zip cu tot cu trecerile de cale ferata sau fara http://rapidshare.com/files/192148017/spee...19_09_1_.50.zip Pentru instalare urmezi pasii din postul lui Reno Bot sau iti traduci de aici Download Instructions: Delete all files in iGO8\content\speedcam, then copy the .txt file you've chosen in there. You'll have to wait some minutes (depending on the GPS device) for the first starting of igo after the copy. No worries on time's lenght, it'll start for sure.



Suma respectelor, Alydor
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.