Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cele mai vechi Dacii din Romania
DaciaClub - Forum Dacia > Oldtimers > Oldtimers
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20
mihaicuc2000
peski parerea mea ca acuma am vazut niste masini superbe in toate cele 11 pagini zii la domnul proprietar sa schimbe inapoi volanul cu cel original ala care este nu se potriveste.
a apropo o zic eu care am supernova si imi iau foc mainile dupa ce sta o jumate de ora la soare!!!!
parerea mea!!!! Scuzati OFF Topic !!!!

Si On Toppic
Felicitari toti celor care au pastrat daciile mai ales daca imi amintesc bine lui danut care are o flota intreaga, superbe, astept un pm de la el poate ma duc sa le vad in tabla si suruburi tongue.gif (carne si oase) tongue.gif
oameni buni m-ati facut sa imi doresc si eu o babuta de asta !!!!

SUPERRRRRRRR!!!! FELICITARI!!!!

Apropo am si eu o dacie din 1989 dar nu am votat si nu se incadreaza desi poate o sa pun poze cu ea!!! sau poate nu ca e 1310 nu se potriveste, mai ales ca acuma mi-e rusine dupa ce frumuseti am vazut!!
deceneu32
Pune-o s-o vedem si noi.Oricum,e masina veche.Nu trebuie sa-ti fie jena cu ea. wink.gif
Motreanu Sorin
QUOTE(deceneu32 @ 30 Jul 2009, 21:31)
Pune-o s-o vedem si noi.Oricum,e masina veche.Nu trebuie sa-ti fie jena cu ea. wink.gif
*



Daca masina e din 89 nu are ce cauta in "topul babelor D 1300".Se pot insa posta poze cu asa ceva in cadrul topicului "Daciile noastre, Poze cu copilasii nostri": http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...siniile+noastre
deceneu32
Cum zici tu,Sorine!
danut 69-71
Si asa sau inscris multi cu dacii care nu stiu daca mai exista atit de multe din 69 . Dar ... excl.gif
Siconi
Eu ma laud cu a mea din '75 wink.gif
danut 69-71
QUOTE(Siconi @ 6 Aug 2009, 13:30)
Eu ma laud cu a mea din '75 wink.gif
*


Foarte frumos .
doctoru1980
Salutare tuturor,

Masina din imagine este din 72. Am cumparat-o in 2007 cu 500 de RON de la un mosulica. Am vopsit-o anul asta cu 570 RON in total ( din care 400 mana de lucru).
Are carburator Solex, frana de mana sub bord, pompita pentru spalat parbrizul la picior, deci in mare parte este originala.
Are aprox. 179.000 km. Mosulica zice ca nu i-a facut nimic la motor ( a fost unic proprietar). Totusi ambreiajul este schimbat.
A fost cumparata pentru sotia mea, pt. a invata tainele sofatului smile.gif. Acum nu prea mai circula nimeni cu ea. O mai scot eu asa cateodata la plimbare smile.gif.
Sper sa va placa!
Iulikk
Stii ce-i lipseste? Stergatoarele alea de inox sau ce material o fi. Foarte frumoasa babut(z)a. biggrin.gif
doctoru1980
QUOTE(Iulikk @ 7 Aug 2009, 22:08)
Stii ce-i lipseste? Stergatoarele alea de inox sau ce material o fi. Foarte frumoasa babut(z)a. biggrin.gif
*



Le am si pe alea prin portbagaj. Problema e ca erau destul de uzate si le-am cumparat pe alea negre. Nu m-a preocupat prea tare chestia cu stergatoarele originale. In masina asta am investit foarte putini bani, dar merge foarte bine smile.gif.
catalin7070
sunt convins ca merge foarte bine, ca o randunica smile.gif
ai cutie franceza
sa te bucuri de plimbari cu ea!
Siconi
Eu as vinde Loganul din semnatura ta si as intretine-o pe asta ca lumea. Daca din '72 pana azi a rezistat atat si nu are probleme (cel putin tu nu ai evidentiat nimic major), gandeste-te daca Loganul tau va tine macar 20 de ani, nu 37 cat are Berlina din poze.
Evident, tehnologia E4 si alte extrase te aseaza mai confortabil in scaunul unui Logan, dar prestigiul unei Berline ramane ne-egalat excl.gif

Iti doresc sa o conduci cat mai fericit. sofer1.gif
deceneu32
Intelept ai vorbit!
alinmateescu
1978, peste un milion km, am crescut in ea, aveam 3 ani si mergeam la mare dormind pe jos in spate, am crescu, am iubit si am trait in ea, am vazut toata tara, o masina pentru o viata!
Este mai batrana ca mine cu 4 ani, si nu pot s-o schimb cu alta noua, pentru ca merge!!!! piese ieftine, consum 8 gpl/ 100 km, caldura, frane beton, suspensii moi. Fac zilnic naveta cu ea la 25 km! Este bomba de masina!
Raman dator cu poze.
Siconi
Sa vedem cand te revansezi cu ele...smile.gif
Alex24
Se mai adauga o babuta din 72!!

Mai multe poze cu ea vezi topicul 1300 frantuzoiaca!! smile.gif
timariu dragos
Foarte frumoasa si ingrijita babuta.Sa ai parte de ea.
Siconi
Ma uit cu jind la barele alea cromate 38.gif Ale mele ar trebui schimbate, dar nu gasesc in zona mea asa ceva.
Cum de nu ai oglinda pe usa soferului?!
catalin7070
stiu una pe okazii.ro
AR - 800 lei - '78
CGDBZ
Am votat si eu batrana lui taicamiu , nu e chiar batrana fata de altele dar are totusi aproape 30 de ani.Tehnic este in stare buna dar cam are ceva rugina si din pacate cred ca soarta o indreapta spre Remat.
Siconi
QUOTE(CGDBZ @ 26 Sep 2009, 00:13)
Am votat si eu batrana lui taicamiu , nu e chiar batrana fata de altele dar are totusi aproape 30 de ani.Tehnic este in stare buna dar cam are ceva  rugina si din pacate cred ca soarta o indreapta spre Remat.
*



Inseamna ca n-ai pasiune pentru ea sad.gif
socaciumarcel
Salut tuturor.Am intrat si eu de curand in club, si dintre toate sectiunile vizitate mi-au placut cel mai mult discutiile de aici.
Desi Dacia mea 1300 din 1982 e tanara pt. zona asta, eu totusi postez o poza cu ea ca e proaspat spalata si verificata pana in 2011. De fapt e dacia lui tata,dar mai nou umblu eu cu ea. E in familie din 1982 de noua.Aveam 11 ani (acum am 38) cand am cumparat-o de la IDMS Timisoara, si tin minte acea zi ca si cum ar fi fost ieri. Ne leaga foarte multe amintiri de aceasta masina, si de aceea mi-e greu sa ma despart de ea si sa o dau la programul rabla. Eu nu o consider rabla si ma distrez copios ,cand cate un sofer care ma desconsidera vazandu-ma cu dacia are surpriza sa vada ca ii tin piept onorabil si la demaraj de la stop si in mers.
Cel mai mult mi-ar place sa o pot reconditiona din temelii ceva in genul cum am vazut pe Discovery Chanel la emisiunea OverHaulin'.Mai tin de ea pana vin americanii cu emisiunea in Romania. biggrin.gif
Ma bucura faptul ca mai sunt entuziasti ca unii dintre voi.Sper sa ne delectam cu poze de dacia 1300 si peste 20 de ani. Doar ca ar trebui sa ne facem stoc de piese de pe acum.Numai bine tuturor.
P.S. Masina mea personala e o Skoda Fabia din 2002.Numai cuvinte de lauda pt.ea dar...senzatia placuta de interactionare cu mecanica primitiva a daciei 1300 e de neegalat.Depun efort la virare, la franare, la trantit usa care cam joaca in balamale dar e minunat.Acum chiar ca va las ca m-am lungit prea mult si devin sentimental pana peste masura si ma vor da si lacrimile. radmasa.gif
deceneu32
Bine ai venit in club! smile.gif smile.gif Felicitari pentru masina.Schimba-i masca si farurile,readu-o la starea initiala. smile.gif
iuliano_smile
QUOTE(CGDBZ @ 26 Sep 2009, 00:13)
Am votat si eu batrana lui taicamiu , nu e chiar batrana fata de altele dar are totusi aproape 30 de ani.Tehnic este in stare buna dar cam are ceva  rugina si din pacate cred ca soarta o indreapta spre Remat.
*


Hua...hua...... laugh.gif Ce ai tu cu saraca. Mai bine o dai pe a ta in schimbul aleia. Sa sti ca iesi in avantaj, tabla mai groasa, rugina mai greu se depune, si nu se strica in mijlocul drumului, in cel mai rau caz se strica la destinatie. Deci masinile noastre au PERSONALITATE, la care alte masini ravnesc tongue.gif

Haide-ti sa va arat si eu batranica mea din 80 wub.gif , eu avand 16 ani tongue.gif . Si totusi tin la ea ca la ochii din cap, si abia astept sa ma plimb cu ea.
Modificari facute:
-motor de 1400 cu chiuloasa de 1300(raport de compresie 9.3)
-aprindere electronica AT011
-bobina de skoda
-bord scoica cu instalatie noua( cealalta mai statea putin si cred ca lua foc)
-revopsire si inlocuirea tuturor elementelor ce n-au fi putut salvate sleep.gif (acuma nu ma ganditi la tablarie, ca aia era in perfecta stare)
-alarma K9 Classic-E
-IC in curand(deja am motorasele, dar nu prea imi vin idei sa le montez)


Modificari de viitor:
-vopsea albastra (de la gordini)
-o chiuloasa de r5
-2 dellorto
-o cutie deviteze de renault
-traseu de evacurare mai silentios

Si pozele

CGDBZ
Multi km fara probleme , iai cam sricat tot aspectul prin vopsirea barei cu negru. Pe a mea nu primeste la Remat , nu are vechimea smile.gif ,mai are de circulat.
iuliano_smile
QUOTE(CGDBZ @ 20 Oct 2009, 08:13)
Multi km fara probleme , iai cam sricat tot aspectul prin vopsirea barei cu negru. Pe a mea nu  primeste la Remat , nu are vechimea smile.gif  ,mai are de circulat.
*


Stiu,dar........masina nu este in posesia mea(inca). Este a bunicului, si nu prea as vrea sa ii dau peste mana, cu toate caci cateodata ii mai dau, ca ii place vorba aia "laso mah ca merge asa".
DACU'
Bine v-am (re)gasit!Cred ca e timpul sa va prezint si eu "batranica" mea.Este al nu stiu catelea copil rezultat din colaborarea Renault si Dacia(ar fi interesant de aflat),progenitura pe al carei certificat de nastere apare anul 1972.Am crezut ca este dotata cu motor francez,fapt infirmat ulterior de terte persoane.Ce pot sa afirm este ca are cu totul alt sunet decat majoritatea motoarelor de Dacia.Sunt al doilea propietar(real),si inainte sa o repun eu in miscare a stat cam 5 ani(daca nu mai mult)pe tusa,intr-un garaj semideschis.Propietara a fost nevoita sa o vanda pentru ca garajul cu pricina se afla pe terenul recent cumparat de altcineva,oricum se prevedea un viitor sumbru pentru masina,avand in vedere varsta inaintata a doamnei respective.Am intrat in posesia ei(a Daciei,nu a doamnei)la inceputul acestui an,avand la bord 61600 km.Nu a suferit nici un fel de modificari sau reparatii la caroserie,nu au fost instalate nici un fel de accesorii suplimentare,am schimbat consumabilele si unele piese din sistemele de franare si directie,care avand in compozitie cauciuc...plus amortizoarele spate.Adaug aici stergatoarele de parbriz(si ele originale-Franta) si becurile bilux din faruri-cu halogen.Inaintea executarii acestor poze am spalat masina-exterior,interiorul...vedeti cum era,acum arata putin altfel!Era sa uit de vopsea-tot originala-care insa ,pe alocuri,are niscaiva "rani",dar e de iertat la anii acestia,plus ca a fost condusa(fara sa vreau sa fiu misogin) de o femeie...Initial am vrut sa o restaurez(sau macar sa incerc sa fac asta)vara asta,sortii insa ne-au fost potrivnici,si dupa cum se vede in plan economic,se vad nori cenusii la orizont.Sper ca totusi va fi bine,si la anul am sa pot sa ii fac un "lifting"!A fost un vis vechi al meu sa intru in posesia unei asemenea Dacii,si multumesc Domnului ca a devenit realitate.Sa auzim de bine!
TheGreatBabanu
Felicitari pentru achizitie si sa o tii cat mai originala , sa nu ii pui tot fel de zorzoane pe ea ca nu merita.
deceneu32
Bravo!Felicitari pentru achizitia acestei masini. smile.gif
Pune si niste poze cu motorul si cu placutele cu serii,sa vedem a cata este!
gingasu
DACU , necesita masina ta intr-adevar o reconditionare cat se poate de rapid ... ca sa nu te dea de cheltuiala prea mult cand v-a fi sa o refaci .... ca poate daca o mai lasi , rugina ia amploare si te vei gandi de 2 ori inainte de a te mai apuca sa o faci sau nu ... !
Prickindell
Dacia 1300 din 1976....sunt al treilea proprietar....si am votat deja biggrin.gif

Poze dupa 2-3 zile dupa cumparare
[attachmentid=1627561743] [attachmentid=1627561744] [attachmentid=1627561745] [attachmentid=1627561746] [attachmentid=1627561747]

Poze dupa inmatriculare
[attachmentid=1627561748] [attachmentid=1627561749] [attachmentid=1627561750]
Siconi
Frumoasa masina. Din poze se vede ca necesita un pic de atentie pe dedesubt. Daca ai gasi volanul original aar fi si mai de efect, ca asta nu prea se pupa cu restul designulului. Cum arata motorul?
LVR-u
Din 1978 in familie:
DACU'
Deceneu32,uite-le:Si multumesc! cheers.gif
Andreiutz1988
Fabricata in 1972 prin februarie....precizez ca nu are vipusca, motorul este original, are solex, in schimb capota e romaneasca...daca nu se intelege seria, e 15024
danut 69-71
QUOTE(DACU' @ 27 Oct 2009, 02:17)
Deceneu32,uite-le:Si multumesc! cheers.gif
*


Pacat , nu e o frantuzoaica veritabila , dar este super OK la varsta ei . wink.gif
DACU'
Multumesc,Danut!810-02-francez,810-99-romanesc?Dar e posibil sa fie set francez(borgo)?Sau motor(piese made in France) asamblate la Colibasi?
danut 69-71
QUOTE(DACU' @ 29 Oct 2009, 05:37)
Multumesc,Danut!810-02-francez,810-99-romanesc?Dar e posibil sa fie set francez(borgo)?Sau motor(piese made in France) asamblate la Colibasi?
*


Da este posibil , are multe Frantuzesti , set , ax came , rampa ,pompa-ulei-apa ,s.a.m.d.
deceneu32
Bravo,baieti!S-au inmultit pozele cu frantuzoaice! smile.gif

29 Oct 2009, 23:18:
QUOTE(danut 69-71 @ 29 Oct 2009, 03:11)
Pacat , nu e o frantuzoaica veritabila , dar este super OK la varsta ei . wink.gif
*


Nu conteaza daca are motor fr sau ro.Important e ca e o Dacie veche!
daniel93
Dupa off-topicul creat acum un an aici... imi permit sa va prezint fetita familiei, nascuta in 76', nu stiu exact cati km are, tata a condus-o de cand el era incepator si ea aproape noua, si acum ii apartine, el fiind al trilea proprietar (si eo pe langa el), a avut parte de un tinichirgiu carpaci, vopseaua are un an si un pic si plesneste peste tot, nu prea are linie... dar de mers merge fara probleme, daca ar primi mai multa atentie ar fi o masina super.
Poze: [attachmentid=1627563729] [attachmentid=1627563730] [attachmentid=1627563731] [attachmentid=1627563732] [attachmentid=1627563733] [attachmentid=1627563734]
dacia baba
scuze de deranj dar imi pun si eu babuta mea .As dori parerile voastre. Mersi biggrin.gif

30 Oct 2009, 19:11:
An 1976 ,al doilea proprietar,muncit la ea dar nu prea se vede .

30 Oct 2009, 19:15:
scuze pentru poze dar au fost facute cu telefonoul
daniel93
pune-i tampoanele de pe bara din fata ca vad ca deja i-ai turtit numarul wise_guy.gif
dacia baba
multumesc pentru parare ta .dar nu eu l-am strambat ci vecinu .O sa caut sa montez
deceneu32
M-ai omorit cu clapetele alea pe usi! mad.gif
Andreiutz1988
AGC....pe unde stai prin botosani, parca ti-am mai vazut baba. da vreau mai de aproape biggrin.gif
daniel93
baba e din botosani, dar e la mine in vatra dornei, e posibil sa ma fi vazut in botosani... cand sunt in botosani o poti vedea in zona teatrului "Mihai Eminescu"
dacia baba
In legatura cu clapetele .Masina am cumparato acum 7 ani intr-o stare jalnica dupa cumparare la un an m-am apucat sa ii fac tinichigeria cautand foarte mult usi modelul vechi intr-o stare buna dar nu am gasit nimic de aceea am preferat modelul clapeta .Nu am putut alege nimic din usile vechi fiind si in interior mancate de rugina blink.gif
deceneu32
Dar de dezmembrari nu ai auzit?Uite ce mi-a gasit Catalin7070 intr-un centru de dezmembrari din Rm. Valcea:patru usi bune,bune,recuperate de pe o Dacie din 1970.Ii multumesc inca odata pe aceasta cale! cheers.gif
Nu va limitati la ceea ce se gaseste in magazine,luati la colindat rematurile si targurile de dezmembrari ca gasiti numai lucruri bune! smile.gif
TheGreatBabanu
Stii cum e vorba aia: Daca vrei,poti.
dacia baba
Corect dar ce am gasit nu mi-au placut. Sa te bucuri de ele si sa imi spui si mie la ce pret le-ai luat? bafta


31 Oct 2009, 15:19:
Dar sa ai si timp
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.