Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: TOTUL despre achizitionarea unui Logan
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Diverse - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65
gogota_69
La Volksbank le-am cerut o foaie cu toate ch. care o sa ma duca... sper ca alea sa fie tot unsure.gif
OFFTOPIC:Aveti idee daca o sa mai continue astia la Dacia cu Garantia Extinsa-gratuita si dupa 31 Martie????
kriiss888
QUOTE(gogota_69 @ 26 Mar 2007, 14:36)
am cam luat toate banicile la rand si am ramas la 3 -Alpha Bank-Brd-VolksBank. Dintre astea care credeti ca e mai bine??? sad.gif
*



Nu BRD...sunt foarte scumpi.

Si eu am avut de ales intre Alpha si Volksbank, per total DAE sunt comparabile. Alpha are dobanda mai mare...Volksbank are o dobanda mica...era 5.95 acum trei luni DAR...are un comision mare de gestiune aplicat lunar la sold.....practic o dobanda mascata...si s-ar putea sa ai surpriza sa-ti mareasca dobanda ...cea de 5.95 ..care e sub piata...iar suma dobanda+comision sa depaseasca binisor dobanda de la Alpha.

Sfatul meu este sa alegi Alpha Bank ....cel putin eu asa am facut .
baszu
Dragi colegi, masina a sosit la termenul stabilit (ziua respectiva) si declar ca sunt deplin satisfacut de serviciile meridian sud, m-au gadilat destul, fiind un client cu credit.

Masina este ok, intradevar OFFTOPIC servodirectia zgomotoasa dar insonorizare motor foarte buna. Concluzia este ca voi ramane fidel serviciilor meridian pentru reviziile aferente cat si pentru garantie.

In rest ne regasim in alte topicuri si la cat mai multi km cu ale noastre golanasHe. wink.gif
OAP
Felicitari!....cred ca sunt surori (tot albastru mineral)
danseke
QUOTE(baszu @ 29 Mar 2007, 21:54)
Dragi colegi, masina a sosit la termenul stabilit (ziua respectiva) si declar ca sunt deplin satisfacut de serviciile meridian sud, m-au gadilat destul, fiind un client cu credit.

Masina este ok, intradevar OFFTOPIC servodirectia zgomotoasa dar insonorizare motor foarte buna. Concluzia este ca voi ramane fidel serviciilor meridian pentru reviziile aferente cat si pentru garantie.

In rest ne regasim in alte topicuri si la cat mai multi km cu ale noastre golanasHe. wink.gif
*



Felicitari!
Cand ai facut comanda cand ti-au spus ca vine?
Eu am facut comanda pe 22martie, de abia astept sa vina, mi-au spus ca pe la sfarsitul lui aprilie(am airbaguri laterale)

pitucris
sunt o membra noua a acestui forum si va salut!azi am facut o comanda la un ambition 1.6 mpi albastru mineral la dealerul dacoserv.dupa 10 minute de la comanda,vine domnul foarte bine dispus si zice ca am noroc,ca masina abia a iesit din fabricatie ieri si luni la ora 12 o si ridic.pai cum vine asta?azi dau comanda,dar masina e gata de ieri?ma bucur si eu,dar o umbra de banuiala ma face sa fiu un pic nelinistita.are ceva masina?cum de asa rapid?ma asteptam sa vine intr-o luna,asa cum si ceilalti de pe forum au asteptat.pe masina am platit 31500lei si am avut garantia exstinsa gratuita.de la dacoserv primesc gratis covorase si prima revizie gratuita.au fost amabili,chiar si cu un drive test.
baszu
Comanda am dat-o pe 7 martie si termenul de livrare pe 27 martie, iar masina am ridicat-o pe 26 seara.

Treaba cu airbagele laterale nu cred ca ar trebui sa afecteze cu mult termenul de livrare, dar la MCV am auzit ca dureaza cam mult.
SUPERCAR
QUOTE(pitucris @ 30 Mar 2007, 18:39)
sunt o membra noua a acestui forum si va salut!azi am facut o comanda la un ambition 1.6 mpi albastru mineral la dealerul dacoserv.dupa 10 minute de la comanda,vine domnul foarte bine dispus si zice ca am noroc,ca masina abia a iesit din fabricatie ieri si luni la ora 12 o si ridic.pai cum vine asta?azi dau comanda,dar masina e gata de ieri?
*


stai linistita masina o aveau pe stoc,ce ti-au zis ei e vrajala,daca nu aveau masina pe stoc asteptai sa ti-o faca cel putin 1 saptamana.
pitucris
oare era pe stoc?de ce?atunci are o problema.de ce nu mi-au dat-o de azi?imi ziceau ca daca iau prestige,adica sa mai pun 30 de milioane plec acasa cu ea.mie nu-mi trebuie prestige,e prea puternica ptr mine.ar fi trebuit sa mi-o dea daca era pe stoc.cum vine asta?cu prestige plecam acasa si cu ambitionul nu?sigur are o problema
SUPERCAR
pai eu cand am platit masina o aveau pe stoc,am si vazuto,da pana le intra lor banii in cont la dacia mai astepti cel putin o zi,adica azi o platesti si maine o ridici ceva de genu,cel putin asa e la rent car constanta.
OAP
@pitucris: linisteste-te, nu cred ca e o problema. Masina poate e inca la fabrica si pana o aduc dureaza cateva zile. Pentru linistea ta suna la vocea clientului si intreaba-i.
valentyn1982
luna asta am avut si eu o neplacere.
initial am comandat un logan la meridian (rate)!
am dus toate actele si a trebuit sa astept 2 saptamani (chiar daca pe site la ei zic ca primesti raspuns , preaprobare in 30 min) si mi-au spus ca nu ma incadrez!
suparat, mi-am luat actele joi seara (am pierdut luna cu promotie garantie extinsa) si m-am dus la dacoserv!
aclo e cu totul alta poveste! oamenii foarte amabili mi-au verificat actele si mi-au spus ca ma incadrez fara probleme. dupa am fost la banca si se pare ca totul e ok! tot joi seara m-au intrebat si ce masina vreau si le-am spus ca vreau ceva din stoc (logan ambition 1.5 dci). mi-a spus ca au in stoc un rosu toreador si mi-au facut un fel de rezervare pe ea si mi-au dat un bon de comanda cu serie motor sasiu etc!
marti voi merge din nou la banca si miercuri mi-au spus ca pot sa ridic masina!

nelamuririle mele sunt urmatoarele:

1. rezervarea aia chiar e pe bune? exista sansa sa pierd masina? se intampla des sa aibe masini in stoc si sa le poti ridica imediat? din ce am citit pe aici lumea astepta si 1 luna!
m-am uitat prim masinile lor din parc si nu am vazut acest ambition 1.5 dci! se poate ca ei sa vada stocul de la fabrica si prin binul de comanda pe care mi l-au dat sa fie adusa masina pana miercuri?

2. stie ineva ce promotie intra in vigoare de luna asta? aia cu garantie extinsa am inteles ca s-a terminat deci de la 1 ar trebui sa inceapa alta!
e posibil sa pic intre 2 promotii si sa nu prind nici una?

multumesc anticipat pentru lamuriri!
dinescu
Am vazut pe situl dacia.ro ofertele de luna aceasta: Logan ABS si logan Easy. Nu prea inteleg ce echipare au acestea. sad.gif
mad_voly
@valentyn1982
Daca ti-a facut rezervare pe masina respectiva si ti-a dat si o hartie cu toate seriile, nu ai cum sa o pierzi. Daca nu ai vazut-o in curte, stai calm. De obicei cam toti dealerii tin masinile in alte parcuri de-ale lor. Iar la DAcoserv m-am mirat cand intr-o zi descarcau masinile de pe trailer cu cateva sute de m in afara serviceului pe o straduta.
Ca fapt divers, Meridianul ( atat SUD cat si VEST) isi tin la un loc masinile intr-un parc auto. La fel si IPSO otopeni ( tine masinile intr-un parc pe centura)
mad_voly
M-am uitat si eu la www.dacia.ro
Logan abs are in standard doar ABS si proiectoare. Restul enumerate ( airbaguri laterale, cd player, AC ) sunt tot optionale.
danseke
QUOTE(mad_voly @ 2 Apr 2007, 12:23)
M-am uitat si eu la www.dacia.ro
Logan abs  are in standard doar ABS si proiectoare. Restul enumerate ( airbaguri laterale, cd player, AC ) sunt tot optionale.
*



Da, dar daca pun si optionalele iese in total 9900euro(diesel,vopsea+aer,cd+airbag)...Si eu am dat 10650 pe Ambition Diesel.Mi-am luat teapa sau care e faza?
mad_voly
Parerea mea este ca DCI din aceasta promotie este euro 3 ( probabil variante mai simple) si au facut acest lucru pt ca probabil au ramas cu ele pe stoc.
Nu ti-ai luat teapa. 10200 cat este cel de E4+ vopsea+garantie extinsa+taxa de inmatriculare
Pe cand la 9900 euro nu ai jenti, probabil nu ai nici oglinzi electrice, sunt curios daca ai servodirectie, nu stiu daca ai geamuri electrice pe spate, poate nici pe fata..., alarma+ alte nimicuri
valentyn1982
exact problema de care imi era frica
eu am comandat logan ambition dci. miercuri il iau! sa inteleg ca nu am prins nici un fel de promotie?
garantia extinsa s-a dus, iar asta cu logan abs ma lasa rece. sad.gif
mad_voly
Daca nu ti-a scris pe factura , la inceput, de garantie extinsa la promotie, atunci sigur nu ai. Totusi ar trebui sa intrebi daca beneficiezi de vreo promotie ceva ca sigur trebuie sa existe
valentyn1982
pai initial pe bonul de comanda facut joi scrie garantie extinsa gratis!
dar am inteles ca trebuie sa se refaca actele din cazua cursului euro in fiecare marti!
deci maine refac actele si ...nu cred ca mai are cum sa puna garantie extinsa!
nasol!
de alte promotii nu stiu nimic!
pe sitela dacia nu apare nimic.
pe siteul dealerului la fel (dacoserv)
apropo, daca din voi a mai cumparat cineva de la dacoserv, ei obisnuiesc sa mai dea cadouri gen covorase sau huse, ???? am vazut ca unii dealeri mai fac asta!
doctorasul
Logan Easy are alarma si senzori parcare din fabrica.
mad_voly
@valentyn1982
Mai , tine-te de ei sa iti scrie din nou GARANTIE EXYINSA. Mai beneficiezi de ea. Tu cand ai dat comanda era valabil, daca au gresit ei sau cine stie ce s-a intamplat nu conteaza. Te tii de capul lor. Poate se mai face ceva.
DAca nu, atunci intrebi si tu. In general se mai dau covorase , chestii din astea

P.S: Ai vazut tu undeva ca a expirat perioada cu garantie extinsa? Ai vazut scris, ai auzit?
Geonebun
am si io o intrebare .. pe site la dacia.ro cand dai la configurator sa iti faci o masina imi apar niste casute sa le selectez care banuiesc io sunt optionale si niste casute care sunt deja selectate , astea inseamna ca acele optiuni sunt deja incorporate sau nu sunt "available" pt versiunea de masina respectiva .
valentyn1982
pai scrie clar:"in perioada 1-30 martie"
o sa incerc desi nu sunt genu sa fac scandal pentru asta!
IRONICK
QUOTE(mad_voly @ 2 Apr 2007, 13:06)
Parerea mea este ca DCI din aceasta promotie este euro 3 ( probabil variante mai simple) si au facut acest lucru pt ca probabil au ramas cu ele pe stoc.
[...]
*
Mai usor cu parerile astea.
mad_voly
De ce? Te afecteaza cu ceva?
DMP
QUOTE(valentyn1982 @ 2 Apr 2007, 15:33)
pai scrie clar:"in perioada 1-30 martie"
o sa incerc desi nu sunt genu sa fac scandal pentru asta!
*



cand platesti la Dacia iti da dealerul un aviz de plata si o factura cu suma de plata iar la sfarsit, dupa ce intra banii in cont la Dacia, iti da o factura cu valoare 0.
ca sa ai garantie extinsa trebuie ca acest lucru sa fie trecut pe factura.
mad_voly
El a spus ca initial i-a scris dar a trebuit sa-i refaca actele. Dupa ce le-au refacut, probabil erau datate in afara perioadei promotionale si de asta nu a mai prins garantia. Cam ciudat. Eu as fi insistat
router
A vorbit cineva la vocea clientului sa ne spuna ce inseamna Logan Abs sau Easy exact?
mad_voly
Scrie pe site la Dacia dar este totul confuz. Sunt f multe modele cu nu stiu cate echipari
dinescu
Am sa trec pe la meridian sa vad exact ce inseamna Logan easy &Logan ABS. Teoretic poate fi modelul de baza (Ambiance) plus respectivele optionale. Dar nu ma luati inseama ca poate nu e corect ce zic... smile.gif

Ideea e ca dacia.ro a aruncat ceva pe site, ceva care mai tare te deruteaza in loc sa te ajute sa te lamuresti daca vrei sa achizitionezi un Logan. Chiar ma mir, dacia.ro este destul de bine facut chiar usor in utilizare. Se vede ca si-a bagat coada o agentie de publicitate mare tocilar.gif Pana la urma forumul este ca se ne lamurim acolo unde alte "unelte" (situri, cataloage etc) nu ne ajuta.
Bafta!
valentyn1982
am pierdut garantia extinsa!
se mai da garantie extinsa doar la masinile pe benzina! eu am luat motorina si... nimic
nici o promotie la motorina luna asta!

mai ramane "mica sansa" ca dealerul sa imi dea cadou ceva. e vorba totusi de cel mai scump model de logan.
voi din experienta ce stiti: dacoserv mai fac cadouri?
una peste alta sunt multumit de dacoserv! au fost amabili si prompti! am rezolvat tot in 3 zile!
maine iau masina! vom vedea ce va fi!
OAP
Pentru mine e un mister: iti iei masina si te bucuri la un set de covorase cadou, sau la un pix cu insemnele dealerului, sau la suporti de numere? garantia extinsa e una, micile cadouri ceva insignifiant. Felicitari pentru masina!
valentyn1982
intr-un fel ai dreptate!
dar avand in vedere preturile pe care le prctica dacia la accesorii.....nu e de neglijat chiar si un set de covorase! biggrin.gif
-Scorpio-
ma indoiesc ca setul de covorase e ala comercializat de dacia si nu unul model mai ieftin.
mad_voly
Cu siguranta este un set de la DAcia , dar probabil nu acelea gen tavita. Fata de preturile practicate de Dacia la acel tip de covorase ( 1 milion si ceva) eu am gasit setul ( fata+spate) la 650 de mii in Vitan.
Iar cele din targ sunt fix pt Logan ( chiar scrie pe spate).
Oricum ciudata promotie si la astia. Auzi, doar pt mpi mai au Garantie Extinsa... huh.gif
amoromete
am facut comanda pt un laureate pe 26 martie. termenul prevazut pentru livrare este de 2 mai. credeti ca e vreo sansa sa primesc masina mai devreme ????? rolleyes.gif
Batrânul
Da
blackcatt
Stiti cumva cat poate sa dureze pana iti livreaza masina, din momentul in care e gata? Mie mi au zis ca pe 4 apr iese din fabrica. E vorba de Gl
mad_voly
QUOTE(amoromete @ 5 Apr 2007, 14:17)
am facut comanda pt un laureate pe 26 martie. termenul prevazut pentru livrare este de 2 mai. credeti ca e vreo sansa sa primesc masina mai devreme  ????? rolleyes.gif
*


In mod normal nu. Cam se respecta ce spune. Eventual iti vine mai devreme cu cateva zile dar nu mai mult

QUOTE(blackcatt @ 6 Apr 2007, 11:00)
Stiti cumva cat poate sa dureze pana iti livreaza masina, din momentul in care e gata? Mie mi au zis ca pe 4 apr iese din fabrica. E vorba de Gl
*


Cam 2 zile. Cand o aduce la dealer trebuie programata sa-i faca verificarea de rigoare.Daca iti iese pe 4 cred ca pe 5 max 6 apr dimineata ai masina
sergiu_q
QUOTE(danseke @ 30 Mar 2007, 11:06)
Felicitari!
Cand ai facut comanda cand ti-au spus ca vine?
Eu am facut comanda pe 22martie, de abia astept sa vina, mi-au spus ca pe la sfarsitul lui aprilie(am airbaguri laterale)
*



Suntem in aceiasi oala.
Eu sunt suparat tare. Am facut actele cu dealerul pe 27 februarie, plata si comanda efectiva la dacia s-a facut pe 1 martie iar termenul maxim de livrare este 28 aprilie.
Bataie de joc la maxim. Am sunat la vocea clientului si mi-au spus ca trebuie sa primesc garantia extinsa pt ca am facut comanda pe 1Martie dar dealerul zice ca hartiile lui sunt facute in feb si "din pacate" nu pot sa imi dea nimic. Masina trebuie sa soseasca in jurul datei de 20 aprilie, adica am asteptat 2 luni in conditiile in care dacia a primit toti banii de pe 1martie sad.gif.
Este vb de un Ambition 1.5d albastru mineral cu airbaguri laterale.
valentyn1982
am facut primii 500 km cu loganul ambition 1.5 dci!
sunt foarte multumit! in primul rand consumul, foarte mic, momentan computerul arata 5.2 litri la 100 km, in care vreo 100 km sunt facuti in bucuresti iar masina e inca in rodaj, deci ar trebui sa mai scada.
masina e destul de nervoasa pana la 100 km/ora.
momentan sunt multumit. sa vedem cum se comporta odata cu trecerea timpului!

DACOSERV s-au tinut de cuvant! ce n-au reusit sa faca aia de la meridian in 3 saptamani au facut cei de la dacoserv in 2 zile! foarte amabili si promti! nota 10!
PCAdi
Azi am platit Laureat 1,6 la care am si numar sasiu si caroserie. Zice ca vine pe 25 Aprilie, scrie asa pe bonul de comanda. Sper ca o sa ajunga pe atunci NU? Nu am optionale. Standard Laureat.
Ce ziceti, concurs. Ajunge vs nu ajunge pe 25?
mitz1982
Am vazut pe finzoom ca DAE la volksbank este 6.48% pt. creditul auto in RON. Stie cineva daca chiar asa este, sau e o gresala?
SUPERCAR
DAE la volksbank este 6.48% e vrajala...pe langa dobanda asta mai au comisione...la care vei ajunge per total pe la 10% dobanda reala.
Daca vrei dobanda buna si fara comisioane multe incearca la Pireaus Bank
johnf
Salut,

nu mai inteleg nimic din oferta dacia

adras-ul am vazut ca are promotie:
garantie extinsa gratuita si taxa de prima inmatriculare gratuita

un coleg de forum si-a comandat de la dacoserv si a avut promotie:
garantie extinsa gratis si motorul de 1.6 la acelasi pret cu cel de 1.4

pe site la daci nu se specifica nimic de aceste promotii

Intrebare: se pot cumula promotiile cu absplus sau easy, care oferta e mai avantajoasa in cazul unui logan 1.6 - cea cu reducere la motorizare sau cea cu taxa de inmatriculare
dinescu
Citez de pe siteul adras:

Oferta* este valabila pentru vehiculele Logan berlina si Logan MCV fabricate în 2006, în baza unei liste de vehicule selectionate**.

Taxele speciale se calculeaza tinându-se cont de norma de depoluare a autoturismului (euro 4, euro 3), capacitatea cilindrica, precum si vechimea acestuia.

* oferta este cumulabila cu oferta de finantare « Trei rate de leasing gratuit », fie cu oferta « Garantie extinsa gratuit »

johnf
ok, deci la dacoserv ar fi mai avantajos daca vreau un 1.6 deoarece ar fi vreo 2000 ron reducerea
PCAdi
Asa este. Se da in Aprilie reducere 1,6 la pret de 1,4 + garantie extinsa pt 1,6, deci o reducere de 600 euro. Nu se aplica pentru modelele serie limitata, din cate m-au informat, au pret aparte, chiar ele sunt oferte NU?
E valabil in toata tara presupun la Dealeri autorizati. Eu in BH am achitat si astept sosirea la o asa oferta 1,6 redus cu 400 euro + garantie extinsa gratuit.
alexboss87
In primul rand BUNA ZIUA tuturor forumistilor (fiind prima mea aparitie. blush.gif )
Am si eu o mare problema in legatura cu programul rabla 2007..acum 2 saptamani am sunat la dealer ``in oras`` cu ocazia achizitionarii unui automobil Dacia Logan(varianta Easy)..am intrebat cand anume se pot face inscrieri pt. rabla 2007 si mi s-a spus ca nu este nicio problema..vin dupa 23 aprilie ma inscriu,etc....Azi am sunat din nou(sa ma asigur)..si surpriza sad.gif neplacuta...a inceput sa ma abureasca in sensul k ei au mai avut colegi cu rable,k au mai ramas inscrisi de anul trecut...si k nu mai sunt decat vreo 5-6 locuri(la un anumit dealer..nu stiu dak am voie sa spun care unsure.gif )si nu se stie dak mai am si eu loc...sun in alta parte tot cam asa ceva..macar la Me...... mi-au spus k sa vin pe 23 aprilie k poate mai am o mik sansa...
CZ:de ce nu au spus de la inceput k sunt manevre si k de fapt cele 1907 parca de locuri alocate pt Logan s-au ``evaporat``..???..sunt extrem de dezamagit mai ales ca am strans atatia bani si acum nu pot nici macar sa o dau pe cea veche...HELP daca se poate cu o idee ceva. sad.gif MULTUMESC si ``drumuri libere`` rolleyes.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.