Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: TOTUL despre achizitionarea unui Logan
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Diverse - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65
Slider
Cu adica, daca dacia stabileste un curs de 45.000/EU eu asa trebuie sa platesc??? blink.gif
asarban
Daca iti convin clauzele din contract DA!
Adica daca semnezi ca P...rimarul DA!
Daca belesti ochii la inceput si faci gura si cauti un dealer decent NU
DACA ITI BAGA PE GAT CLAUZA ASTA si nu cauti alta masina DA!
agryn
putin off topic: astia de la dacia au micsorat pretu' la vopsea metalizat sau sunt cam ametiti wacko.gif ca la pretu' optionalelor e 200 eu iar la calculatoru' de finantare daca alegi vopsea metalizata se adauga 140 eu? 182.gif
Rigor
QUOTE(allcris @ 9 Feb 2005, 01:35)
Am o problema legata de pretul de achizitie al masinii.
In momentul in care m-am dus sa depun avansul pentru achizitionarea unui Logan (Ambition de 8.400 Euro) la dealerul ADRAS am intrebat si care este modalitatea de calcul a cursului Euro-ROL, drept pentru care mi s-a raspuns ca se ia in considerare cursul BNR de la inceputul saptamanii(ziua de luni)pentru saptamana in curs.Ce-i drept stiam si eu acest lucru(http://www.adras.ro/ … preturi/cash) dar nu strica sa mai intrebi odata.Pentru exemplificare iata cursul ,,ADRAS’’ vs. curs BNR(http://www.bnro.ro/ )  pe mai multe intervale de timp:
Saptamana 04.01-10.01.2005 curs ADRAS 39.310 Lei/Euro,curs BNR 39.310 Lei/Euro
Saptamana 18.01-24.01.2005 curs ADRAS 37.679 Lei/Euro,curs BNR 37.679 Lei/Euro
Saptamana 01.02-07.02.2005 curs ADRAS 37.516 Lei/Euro,curs BNR 37.516 Lei/Euro
Toate bune si frumoase pana aici, dar….
Saptamana 08.02-14.02.2005 curs ADARS 37.704 Lei/Euro,curs BNR 37.283 Lei/Euro reprezinta intr-adevar o diferenta ,,relativ mica’’ (8400Euro x 421lei=3.536.400lei ). Nu sunt fatalist dar daca acest curs este stabilit dupa bunul plac al celor de la ADRAS,iar diferenta intre cursuri va fi stabilita la,sa zicem, 2.000 lei, atunci o masina va costa cu 16.800.000 lei mai mult.
Este oare corecta aceasta crestere artificiala de pret? Mai ales ca in conditiile de vanzare-cumparare clientul are mai multe obligatii decat drepturi. wub.gif
Sau poate sa fie tot o chestie legata de marketing:,,Iti dam o masina ieftina dar asa cum vrem noi’’ excl.gif
*



Salut,
Mai da nu mai vorbi atatea prostii mai ca ma sperii, era sa fac atac de cord cand am citit.In martie trebuie sa platesc masina

Ia calculeaza tu nenisor cursul bnr din ziua cand il preia dacia, parca vineri era, si adauga 1% la el si ai sa vezi ca asta e cursul la care se plateste masina.

Nu mai speria lumea frate.
klaus
Deci cursul ala este mai mare cu 1,1% fata de cursul BNR, si este, asa cum scrie in contract, cursul DACIA (ia uitati-va si pe facturile de mobil, si pe factura de romtelecom sa vedeti ca si acolo nu se foloseste ad-literam cursul BNR...)

Daca vreti intr-adevar sa intelegeti unde pacaleste DACIA la cursuri, cititi aici si incercati sa intelegeti ce zic acolo. Eu am inteles si .. m-am inteles cu Dacia, obtinand si banii inapoi...
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...3;entry16870154
bomicabomic
QUOTE(SilviuB @ 9 Feb 2005, 07:06)
>>>>> bomicabomic:
Fals. Ratele la credite in euro se pot plati la giseu si in euro.
*


Da Silviu, dar bancile au operatiuni si in lei si in valuta. Deci asa cum spunea un confrate forumist, platile in Romania se fac numai si numai in ROL.
modream
Sa va explic eu: astia de la dacia pun ce pret "vrea muschii lor", dealeru la fel, de actualizat se actualizeaza cand "vrea muschii lor" - adica luni, marti, miercuri.... depinde cand este EUR mai mare, stati linistiti ca eu asa am patit.... asa ca bafta! Nu conteaza in ce zi esti si cat e euro atunci, oricum o sa platesti mult mai mult decat trebuie. Asa e in Romania
Slider
Da' cursu' Dacia se aplica de catre toti dealerii din tara? Asa scrie in toate contractele de vinzare - cumparare? blink.gif mad.gif Ca atunci nu mai ai ce sa alegi....De fapt alegi alta masina!
bomicabomic
Da. Revin, factura o face Dacia si nu dealerul.
G.R.
QUOTE(Slider @ 9 Feb 2005, 09:27)
Da' cursu' Dacia se aplica de catre toti dealerii din tara? Asa scrie in toate contractele de vinzare - cumparare?  blink.gif  mad.gif  Ca atunci nu mai ai ce sa alegi....De fapt alegi alta masina!
*



La fel vei pati si daca iei alta marca. De ex. pe factura proforma emisa de un dealer Skoda scrie „Curs Porsche Romania“ si nu prea seama a fi identic cu cel al BNR. Iar plata desigur in ROL.
streinu
QUOTE(calmar @ 9 Feb 2005, 08:42)
Salut,
Mai da nu mai vorbi atatea prostii mai ca ma sperii, era sa fac atac de cord cand am citit.In martie trebuie sa platesc masina

Ia calculeaza tu nenisor cursul bnr din ziua cand il preia dacia, parca vineri era, si adauga 1% la el si ai sa vezi ca asta e cursul la care se plateste masina.

Nu mai speria lumea frate.
*



Si eu era sa fac atac de cord, si eu tot in martie trebuie sa platesc masina. Urat este ca problema ridicata e adevarata si allcris are dreptate: pina acum Dacia lua cursul de luni al BNR si il folosea de martea urmatoare timp de 7 zile (inclusiv urmatoare zi de luni). Acum este prima data cand cursul de luni al BNR este 37283 si al DACIA este 37704 (pe ce baza pus numai ei stiu); ce va fi daca BNR ajunge la curs de 35000 si Dacia ramine la 37000?

@klaus: ce argumente forte ai folosit sa obtii banii inapoi? pt ca in contract se specifica destul de clar: cursul DACIA
Deceneus

In cazul Klaus era vorba de diferentele rezultate dintre cursurile folosite la plata avansului, cand paritatea leu/euro era una si in consecinta avansul dat in lei insemna o anumita suma in euro si cursul de la lichidarea platii, cand paritatea se schimbase si era in defavoarea Dacia si ei au schimbat placa, incalcand astfel prevederile din propriul contract. Klaus i-a "citit" si le-a varat sub nas contractul unde scria negru pe alb ca socoteala se face la fel, adica daca 50 milioane lei au insemnat atunci 1300 EUR atunci cand calculezi restul de plata nu mai reiei calculul ci din suma totala de plata scazi 1300 EUR, ramanand sa platesti restul de EURoi la cursul actual.
Deci era o alta problemuta. smile.gif
streinu
@Deceneus: corect adica in momentul in care cursul scade sa nu aplice un mod de calcul iar in momentul in care cursul creste sa schimbe modul de calcul cu 180 grade.

dar Dacia nu ar trebui sa spuna cum alege cursul acum, daca nu il mai foloseste pe cel al BNR? pentru ca o diferenta de 8-10% intre cele doua cursuri e enorma (acum este de 1.11%, dar in contract nu apare nicaieri acel 1% despre care se vorbea mai sus)
Slider
Normal ar fi sa specifice Dacia cum naiba stabileste cursul ROL - EU sa stim si noi ce draq facem cu banii. Asa stam la bunul plac al lor? Eu daca stiu ca trebuie sa dau 3 milioane pe luna si ma trezesc ca luna viitoare ei se trezesc si schimba cursul de ma ajunge 4,5 ce fac? ca fiecare isi are socotelile lui...
gerula
Salut.Ma intereseaza foarte tare problema pentru ca vineri vreau sa depun avansul.Dupa ce am vazut si eu cursul Adras am dat un e-mail la Latin Efe sa intreb cursul dar nu m-au raspuns nici pana acum.Intrebare: La toti dealerii din Bucuresti este cursul de 37.704 ?
Daca aveti vre-un raspuns sigur as dori sa-mi spuneti va rog.(Nu de genul 1% pentru ca nu a fost niciodata vorba pana acum de curs BNR +X%).Este clar: cursul pana acum era cel de luni(BNR) valabil 7 zile( incepand de marti)
G.R.
QUOTE(Slider @ 9 Feb 2005, 13:14)
Normal ar fi sa specifice Dacia cum naiba stabileste cursul ROL - EU  sa stim si noi ce draq facem cu banii. Asa stam la bunul plac al lor? Eu daca stiu ca trebuie sa dau 3 milioane pe luna si ma trezesc ca luna viitoare ei se trezesc si schimba cursul de ma ajunge 4,5 ce fac? ca fiecare isi are socotelile lui...
*



Eu mi-am facut socotelile (rate, CASCO) cu 40 000 ROL/EUR ca sa n-am surprize. Parerea mea este ca si Dacia s-a bazat pe faptul ca ROL va ramane in jurul acestui curs si-i cam dereanjeaza cursul de acum. De fapt ii deranjeaza pe toti care au preturi stabilite in EUR.
streinu
Ce au raspuns cei de la Dacia referitor la modul de stabilire a cursului euro-leu:

Referitor la solicitarea dumneavoastra va precizam urmatoarele:
1. Dacia nu are o relatie comerciala cu BNR; bancile care ii finanteaza investitiile lucreaza pe alte baze.

2. Dacia este libera sa aplice cursul de schimb Euro/Lei pe care il doreste, acest lucru este de fapt mentionat in cadrul conditiilor generale de vanzare mentionate pe bonul de comanda.

3. Pe piata importatorilor si producatorilor auto din Romania, nimeni nu respecta strict cursul de schimb BNR. Dacia se aliniaza astfel legilor pietei.

Cu acest prilej va informam faptul ca in saptamana 08.02.2005-14.02.2005 valoarea cursului euro este 37 704 lei.
Sony
QUOTE(gerula @ 9 Feb 2005, 14:51)
Dupa ce am vazut si eu cursul Adras am dat un e-mail la Latin Efe sa intreb cursul dar nu m-au raspuns nici pana acum.
*


Latin Efe nu mai este dealer Dacia de la 1 februarie. Daca mergi si teuiti in parcul lor vei constata ca nu mai au masini.
Ake
QUOTE(streinu @ 9 Feb 2005, 14:54)
.........
2. Dacia este libera sa aplice cursul de schimb Euro/Lei pe care il doreste, acest lucru este de fapt mentionat in cadrul conditiilor generale de vanzare mentionate pe bonul de comanda.
3. Pe piata importatorilor si producatorilor auto din Romania, nimeni nu respecta strict cursul de schimb BNR. Dacia se aliniaza astfel legilor pietei.

Cu acest prilej va informam faptul ca in saptamana 08.02.2005-14.02.2005 valoarea cursului euro este 37 704 lei.

curs BNR de MAINE : 36.839 lei (asa, ca fapt divers)

Buuun, eu ca persoana juridica, incasez de la beneficiari pe baza de contracte negociate in euro. Nu neaparat ca asa vreau eu, dar in general asta vor beneficiarii. N-am monopol pe vreun produs, sunt in plina competitie cu altii, si nu-mi permit sa fac nazuri. Asa ca e clara clauza de plata- curs afisat de BNR din ziua emiterii facturii valabila 3 zile.

Am un calcul precis - atatia euro intra, atatia euro ies. Cum mama masii sa-mi mai fac eu calcule, daca la achizitii (gen Dacia si nu numai) cursul Euro e din burta?
Ce credeti ca s-ar intampla daca m-as duce la un beneficiar sa-i spun ca da dom'le ai sa-mi dai 1000 de euro, dar eu vreau sa-mi platesti 40 de milioane in lei ca la mine la firma cursul il stabilesc dupa casa de schimb din Puchenii de Vale? 166.gif
streinu
Pina la urma e o chestie ce tine de piata, cerere-oferta etc.
Daca produsul (masina) putea fi ridicata in cateva zile nu era asa mare problema cu variatia cursului.
E rau fiindca nu ai de unde alege. O masina noua, serioasa, la 6-7000 euro.
mdbellu
Oricat ati fi de suparati, treaba sta cam asa:
Suntem intr-o economie de piata, preturile variaza, in functie de diverse influente (uneori se si negociaza, dar nu e cazul aici cu Dacia). Asadar comerciantul stabileste un curs care il favorizeaza si care nu e necesar sa fie cel al BNR ( eventual se si scrie chestia asta negru pe alb intr-un contract). Nimeni nu va fi atat de nebun sa sara calul, problema este ca la valorile astea de 5700-8400 de EURO rezulta niste diferente greu de inghitit pentru orice cumparator. Poti pierde, dar poti si castiga - ganditi-va ca in noiembrie 1 EURO=aprox 41000lei, iar acum e cat e. In bani romaneti un LGN Laureate e mai ieftin cu peste 25 milioane

In concluzie sunt avantajati cei care iau masina cu banii jos, in LEI c-asa-i la noi, si relativ dezavantajati cei cu credite

Eu am luat credit BRD Moderato in EURO si am pierdut in urmatoarele locuri
-la achitarea restului de avans, al comisionului bancii si CASCO (achitate in LEI)-la banca. Recomandare : e mai bine de platit direct in EURO
-la schimbul valutar pe care l-a facut banca, pentru a transforma cei 5200EURO pe care mi i-a dat credit, in LEI ca sa-i vireze la Dacia. Aici intervine diferenta dintre cursul dealerului (sau ma rog, Dacia) si cursul bancii din ziua tranzactiei. Banca ii zice risc valutar si e scris in contract ca il suporta imprumutatul. Asta e.
Rigor
Salut,
Pe mine m-au cam suparat astia cu rata lor la euro si le-am scris mail-ul urmator:
Buna ziua,

Ma numesc XXXX xxxx si sunt client al D-voastra incepand cu plata acontului pentru un automobil Dacia Logan Preference.

Doresc sa primesc cateva informatii suplimentare, fata de prevederile contractuale, referitoare la modul de calculare al platii acontului si si al restului de plata ramas la livrarea acestuia.
In speta, vis-a-vis de plata acontului, nelamurirea mea se refera la ce rata de schimb se calculeaza paritatea Euro/leu, rata de schimb din ziua livrarii automobilului sau rata de schimb din ziua platii acontului?

De asemenea doresc sa primesc informatii despre modul de calculare al ratei Euro/Leu specific Automobile Dacia, si explicatii referitoare la lipsa acestor informatii din prevederile contractuale.
Intrucat acestea nu mi-au fost aduse la cunostinta in momentul incheierii contractului, pe nici o cale, si nici nu sunt specificate in prevederile contractuale consider ca au fost omise cu buna stiinta pentru a permite o flexibilitate a ratei in folosul D-voastra.

Cu speranta ca voi primi informatii concrete si explicatii suficiente, fara a fi necesara interventia unei a treia parti spre solutionarea diferendului,
XXXX xxxx


Astept sa vad reactia lor.
Imediat ce primesc raspuns va dau de stire.
allcris
QUOTE(calmar @ 9 Feb 2005, 21:28)
........
De asemenea doresc sa primesc informatii despre modul de calculare al ratei Euro/Leu specific Automobile Dacia, si explicatii referitoare la lipsa acestor informatii din prevederile contractuale.
Intrucat acestea nu mi-au fost aduse la cunostinta in momentul incheierii contractului, pe nici o cale, si nici nu sunt specificate in prevederile contractuale consider ca au fost omise cu buna stiinta pentru a permite o flexibilitate a ratei in folosul D-voastra.
..........
............
Astept sa vad reactia lor.
Imediat ce primesc raspuns va dau de stire.
*



Felicitari dom'le! Este,cred,una dintre cele mai bune initiative pe care le-am vazut pe acest forum.Si eu care credeam ca aici se vorbesc numai discutii. smile.gif
Rigor
Sper sa imi raspunda in curand ca am de gand sa fac scandal mare!!!
Habar nu aveam ca astia au un curs euro/leu mai mare.
streinu
QUOTE(calmar @ 10 Feb 2005, 08:14)
Sper sa imi raspunda in curand ca am de gand sa fac scandal mare!!!
Habar nu aveam ca astia au un curs euro/leu mai mare.
*



ceva noutati? din partea bnr vestile sunt triste: cursul de maine este 36461
Rigor
Salut,
Am primit vreo doua raspunsuri care ma nemultumesc si am sa le postez. Din pacate nu am timp acum, o voi face maine.

klaus
Cursul dacia il stiu eu din anul 2000 incoace, diferit si mai mare decat cursul bnr. Nu e nimic ilegal in el, drept pentru care va recomand un pahar cu suc si o relaxare pe aceasta tema
Deceneus
QUOTE(klaus @ 10 Feb 2005, 19:04)
Cursul dacia il stiu eu din anul 2000 incoace, diferit si mai mare decat cursul bnr. Nu e nimic ilegal in el, drept pentru care va recomand un pahar cu suc si o relaxare pe aceasta tema
*



Ai dreptate. Nu face sa te enervezi, ca te enervezi degeaba. In plus, nu cred ca o sa aiba cursul la 40.000 ROL/ 1 EUR cand cotatia la BNR este de 36.000. Asta ar fi un record. blush.gif
allcris
QUOTE(klaus @ 10 Feb 2005, 18:04)
Cursul dacia il stiu eu din anul 2000 incoace, diferit si mai mare decat cursul bnr. Nu e nimic ilegal in el, drept pentru care va recomand un pahar cu suc si o relaxare pe aceasta tema
*


In general am observat ca parerile tale sunt pertinente si,in general,la obiect . Acum s-ar putea sa te afli in una din urmatoarele situatii:ori nu ai citit postul meu de la inceput(acolo de unde reiesea ca dacia a schimbat regulile paritatii ROL/EURO,,in timpul jocului'')post 52,ori esti pe alt program.In primul rand ce inseamna pentru tine <<diferit si mai mare>>? In al doilea rand care este modalitatea de calcul a cursului dacia si unde este specificata in contract?
Rigor
Salut, ai foarte mare dreptate allcris.

Nu pot acum sa va postez mail-urile pe care le-am primit pentru ca sunt pe contul de la munca, o sa incerc maine daca am timp, dar nu va puteti inchipui cat de mult au ocolit sa imi dea explicatii la modul de calcul oficial al cursului Dacia.

La al treilea mail i-am amenintat ca ma duc la OPC (si asa o sa si fac), si sunt sigur ca mail-ul meu zace acum la vreun jurist de la Dacia.

Le-am cerut sa imi explice de ce nu apare in mod clamodalitatea de calcul al cursului dacia si cum imi garanteaza ei ca aceasta nu se va schimba pe durata cat am semnat contractul.

Uitati-va la cursul BNR euro/lei cum se duce la vale. crezi ca o sa stea cu mainile in san si o sa piarda zecile de milioane la fiecare masina vanduta? No way, de asta ma si astept ca euro sa fie 36000 si eu sa platesc un curs de 37500, asta este inadmisibil. Le-am mai transmis ca in cazul unui raspuns evaziv nu mai discut cu ei ci fac reclamatie directa la OPC.

La al doilea mail mi-au raspuns in 1.5 ore in schimb la al treilea ma astept sa ma sune.

O sa va mai spun eu ce cerinte am de la ei. Ma abtin pentru moment, sper sa reusesc.

Rigor
By the way, la o diferenta de 1500 lei intre cursul lor si cel BNR la euro trebuie sa dau 9450000 in plus. Oare e o nimca toata?

Ma rog... poate eu sunt singurul sarac de pe aici.smile.gif
Rigor
Aoleu...mi-am mai amintit ceva. Daca cursul BNR este de 36000 asta nu inseamna ca eu o sa iau 36000 pe euroi ci cu cel putin 500 lei mai jos.

Uite ca se mai adauga inca ceva la pierdere.

Of of of ...ai mananc cu pene cu tot....cred ca o sa ma vedeti pe la televizor.

collinro2
domnilor, eu trebuie sa primesc masina pe 15 martie (azi mi-a zis dealera, initial era pe 4 aprilie). Si am intrebat despre chestia asta cu euro. Ce mi-a spus:
Cursul dacia pitesti este cursul bnr din fiecare marti a saptaminii. Eu am depus avansul pe 20.01.2005. Cursul de schimb a fost de 37704 lei. Era intr-o joi. Cursul euro era din martea ce trecuse. Al BNR. Am intrebat de cinci ori, sa fiu sigur: cursul dacia este al BNR din martea saptaminii cind se face plata!!!!
Rigor
spune-mi ca ai comandat maina la caremil ca iti zic o povestioara.
allcris
QUOTE(collinro2 @ 10 Feb 2005, 21:55)
domnilor, eu trebuie sa primesc masina pe 15 martie (azi mi-a zis dealera, initial era pe 4 aprilie). Si am intrebat despre chestia asta cu euro. Ce  mi-a spus:
Cursul dacia pitesti este cursul bnr din fiecare marti a saptaminii. Eu am depus avansul pe 20.01.2005. Cursul de schimb a fost de 37704 lei. Era intr-o joi. Cursul euro era din martea ce trecuse. Al BNR. Am intrebat de cinci ori, sa fiu sigur: cursul dacia este al BNR din martea saptaminii cind se face plata!!!!
*


UITA-TE SI LA CURSUL dacia DE SAPTAMANA ASTA SI LUMINEAZA-NE SI PE NOI: DIN CARE ZI ESTE CURSUL BNR ??? !!!!
Apropo cursul ar trebui sa fie al zilei de luni pt. saptamana in curs. Deci deja esti in eroare.
Link-uri ajutatoare:
http://www.bnro.ro/
http://www.adras.ro/
Rigor
Stimabile collinro02, tot de la caremil imi iau si eu masina, si cred ca am sa fiu cel mai al dracului client pe care l-au vazut pana acum, foarte serios. Am de gand sa verific tot ceea ce trebuie sa faca dealer-ul de masini, inclusiv verificarea nivelului la uleiul din cutia de viteze, adica o sa trebuiasaca sa o urce pe elevator biggrin.gif.

Ce doresc sa iti mai spun, la caremil sunt vreo 2 fufe...mah da' asa de proasteee...habar nu au ce vand (klaus nu imi da warn). Mie mi-au spus ca avansul se reactualizeaza in momentul platii restului de bani. Ce circ am sa fac acolo!!! Raspunsul Dacia este ca avansul se calculeaza la rata de schimb din ziua platii AVANSULUI!

Acu uita-te si tu la ce ti-au spus tie si gandeste-te si tu.
algor
QUOTE(calmar @ 10 Feb 2005, 23:48)
Stimabile collinro02, tot de la caremil imi iau si eu masina, si  cred ca am sa fiu cel mai al dracului client pe care l-au vazut pana acum, foarte serios. Am de gand sa verific tot ceea ce trebuie sa faca dealer-ul de masini, inclusiv verificarea nivelului la uleiul din cutia de viteze, adica o sa trebuiasaca sa o urce pe elevator biggrin.gif.

Acu uita-te si tu la ce ti-au spus tie si gandeste-te si tu.
*



Mai da mare ambit mai ai:) Pe semne ca ca nu stii ce-a patit Gh. Doja! Oricum masina este la ei, si printre altele par si acoperiti legal. Nu am cascat ochii clar prin contract, dar nu cred ca risca ei prin asta! Iti pot pune o conditie...dai banu sau nu! si cum deja ai dat 50 de mil. nu cred ca ai sa risti sa nu mai dai si restul biggrin.gif
si in plus cand ai sa iti vezi dragostea pe patru roti wub.gif , nu te gandi la prostii, ai sa uiti si de ulei si de cutie. Ai sa fii ametitde mirosul de plastic nou, eventual nervos de lipsa presurilor!
Rigor
Ma rog ..parerea ta...nu prea am afiniti la mirosul de plastic.

Citeste contractul!!!
marksman
Asa e cu avansul, se va reactualiza. Eu (mai precis mama, ca e firma ei) am luat masina in leasing. Am platit 50 de bulioane si am asteptat.
La un moment dat, suntem chemati sa renegociem contractul de leasing. Surpriza: vechiul contract nu mai e valabil, s-au schimbat preturile. Daca vrem sa semnam, daca nu, pierdem cele 50 de milioane. Semnam, ce sa facem... Dupa care am dat avans 50% si am asteptat sa curga facturile pentru ratele de leasing.
Dupa a doua factura (cred ca era la inceputul lui decembrie), imi vine somatie(!) sa achit "diferenta de achizitie a autovehiculului" vreo 8 bulioane... Telefon la firma de leasing (btw, e vorba de RCI) si cerut lamuriri. Raspunsul a fost ceva de genul "nu putem lucra in pierdere, am platit in lei cand am cumparat masina de la Dacia". In plus, la sfarsitul perioadei de leasing (cand masina va intra in sfarsit in proprietatea firmei mamei) se vor aduna ratele pe care le-am platit, si daca iese o suma mai mica (in lei) decat ce au platit ei, va trebui sa platim "diferenta de achizitie a autovehiculului". Daca iese mai mult, ni se va restitui diferenta dintre suma cu care am cotizat si suma cu care ei au cumparat de la Dacia. Cand ma gandesc ca ei au cumparat de la Dacia la sfarsitul lunii septembrie... popa.gif
Rigor
Ce cretini!!!
Da si noi la fel ca ei ca facem ce ne spun!!!!!!!!!!!!
daciaclub-pablo
Salut!
Sunt nou nout pe aici...........va rog sa ma intelegeti pana ma invat ........
treaba cu mine ii urmatoarea : am dat avans 50.000.000 lei = 1350 euro in 25.01.2005
Masina cica vine in 28 luna asta,data la care ar mai trebui sa achit diferenta de avans 1750 euro (total 3100 euro,suma minima agreata de BRD ca avans pt creditare in cazul meu).Intrebarea mea este daca cei 1750 euro cat mai am de dat imi mai ajung pt achitarea restului de avans.
Multumesc
Ionut_r2100
Bai nene ce de discutii pe cursul asta, poate era mai bine sa fi fost 41000 e si nu se mai criza nimeni. Inloc sa o luati ca pe un castig, ca e 37k, ca e 36k, ca e 38k, este un castig pentru ca euro va fi cat de curand 41000 stati linistiti.

edit: eu l-am luat la un curs de aprox. 37k si am castigat vreo 20 mil, adica mi-am scos casco pe un an , alarma , presuri, huse etc, etc...cas mp3 biggrin.gif
Sony
QUOTE(calmar @ 10 Feb 2005, 22:48)
Stimabile collinro02, tot de la caremil imi iau si eu masina, si  cred ca am sa fiu cel mai al dracului client pe care l-au vazut pana acum, foarte serios. Am de gand sa verific tot ceea ce trebuie sa faca dealer-ul de masini, inclusiv verificarea nivelului la uleiul din cutia de viteze, adica o sa trebuiasaca sa o urce pe elevator biggrin.gif.
*


Asa spuneam si eu. Si cand am vazut-o nu stiam cum sa o iau mai repede. Afara am observat ca era plina de praf pe bord si pe panourile usilor, dar am plecat rapid. Ulterior am aflat ca presiunea in pneuri era prea mare, dar asta dupa ce o sprijinisem intr-un parapet. Si a mai trecut ceva timp si am aflat ca nu era masina mea, deoarece imi fusese livrata o masina cu alta serie.
Asa ca fii tu mai catolic decat papa si verifica masina cu atentie!
Scuze pt off topic!
Rigor
Am atasat contractul pe care l-am semnat.
Precum se poate vedea nu este specificat nicaieri formula de calcul al ratei euro/leu.

Asta e raspunsul Automobile Dacia!!!!
Ca sa vedeti si voi de ce o sa fie calculat 38000 pe euroi la dacia, si cand o sa il schimbati in oras o sa il vindeti cu 35000!!!!!!

Stimate domnule XXXX,

Modalitatea de calcul a cursului de schimb Lei / Euro pe care Dacia il utilizeaza in fiecare saptamana la stabilirea preturilor in Lei pentru gama sa de produse face parte din politica interna a firmei. Fiecare firma care actioneaza intr-un mediu de economie de piata isi stabileste politica de pret pe care o considera oportuna la momentul respectiv.
Reamintesc, pe bonul de comanda este mentionat faptul ca preturile Dacia sunt garantate in Euro si se calculeaza in Lei la un curs de schimb stabilit de Dacia.

O zi buna va doresc!
XXXX xxxxx
Consilier Client Vocea Clientului Dacia
Slider
Scurt si la obiect...ul...lu' masa...deci stam la cheremul lor.

Acuma vin si eu cu o intrebare. Sper sa nu spuneti ca sunt cam...intr-o ureche!
La cursul stabilit de Dacia platesc numai avansul. Restul ratelor ar trebui sa le platesc la cursul de schimb BRD, nu? Ca doar eu la BRD fac creditul nu la Dacia. Eu asa inteleg. Sunt intr-o ureche? rolleyes.gif
Rigor
10412898.gif A PLECAT RECLAMATIA CATRE OPC!!! SA VEDEM SE SE REZOLVA!!!
Va dau de stire. Sau poate ma vedeti pe la TV 10561582.gif
gerula
A facut cineva credit in Euro la Raiffeisen Bank ? Ma intereseaza daca avansul pe care trebuie sa-l depun la banca se da in Euro sau Lei (Diferenta inte 3400 Euro cat vreau eu sa fie avansul si cele 50 milioane).Va rog daca puteti sa-mi raspundeti pentru ca azi sau luni depun cele 50 milioane la Dealer
JohnyBe
@gerula: daca faci credit in EUR atunci avansul ce trebuie depus este in EUR
gerula
Multumesc !
Slider
Adicatelea il platesti in EU dar in lei. Ia citeste ce scrie pe aici pe forum!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.