Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Centrale termice
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59
tribunul
Pe caloriferele de tabla le lipesc. Ce se strica la cele prinse in suruburi?
C@talin
lam daramt de cateva ori dupa calorifer e prins vai de steaua lui . radmasa.gif

bateria nu se schimba prea usor di ce am vazut in interior,si are si un boton care sta apasat cand e pus pe calorifer .
corbex
QUOTE(tribunul @ 28 Oct 2010, 13:43)
Pe caloriferele de tabla le lipesc. Ce se strica la cele prinse in suruburi?
*


Capetele suruburilor sint inauntru repartitorului, capacul se desface cu o chestie speciala, daca n-o ai il spargi cind il fortezi.
tribunul
Aha...

Am vazut la un amic care si-a inlocuit caloriferul de la baie, avea tip prosop, iar instalatorul i-a scos repartitorul de pe caloriferul vechi si i l-a prins pe cel nou.
Problema era ca suruburile se invarteau in divais si nu puteai sa strangi piulitele.
Nu desfacut niciun capac, a desfacut pilitele.
C@talin
kkt de repartitor wacko.gif
vic24
Se poate pune centrala pe gaz in balcon daca balconul nu este incalzit? Adica este inchis, dar nu vreau calorifer in el, ca am gogonele, varza, etc.....
DannyY
In principiu, se poate.
Riscurile sunt pe circuitul de gaz, nu pe cel de apa, asa ca un eventual inghet nu va produce decat o mica inundatie.
Daca spui ca centrala va merge non-stop si nu poate sa inghete, intreaba-te cum va functiona in timpul unei pene de curent.
rodi
Nu iti aproba nimeni o centrala murala pe un balcon, fie si inchis;
(nu se face racordare gaz pe balcon).
corbex
Vrei sa-ti pun poza cu centrala?
tribunul
Or fi si balcoanele astea de mai multe tipuri, dar oamenii le zic balcoane la toate.
corbex
Vorbeam chiar despre o centrala termica pusa in balcon.
Se exista.
rodi
Poate sa existe, te cred, dar nu va complicati. Centrala murala se pune in interior, sus pe un perete de zidarie.
Victoras2001
De ce? Si cat de sus?
rodi
QUOTE(Victoras2001 @ 6 Jan 2011, 16:12)
De ce? Si cat de sus?
*



Ferita de curenti de aer si pe perete la inaltimea de amplasare indicata in instructiunile de montaj ale producatorului centralei respective.
ady77
QUOTE(rodi @ 6 Jan 2011, 15:41)
Nu iti aproba nimeni o centrala murala pe un balcon, fie si inchis;
(nu se face racordare gaz pe balcon).
*




QUOTE(rodi @ 6 Jan 2011, 16:09)
Poate sa existe, te cred, dar nu va complicati. Centrala murala se pune in interior, sus pe un perete de zidarie.
*



Daca nu iti da nimeni aprobare, cum poate sa existe? blink.gif
Victoras2001
QUOTE(rodi @ 6 Jan 2011, 16:25)
Ferita de curenti de aer
*


Dupa flatulatiile tale ar trebui zidita.
andreig1982
pe balcon o am si eu
iar instalatia de gaz a fost modificata inclusiv in proiect daca-mi aduc bine aminte
DannyY
Eu as zice ca baietii de la gaze s-ar bucura, ca ventilatie mai buna si riscuri mai mici (pentru ei) decat in balcon, unde?
Pentru ei e ideal: nu tu scapari de gaze in interior, nu tu monoxid de carbon. Care-i problema lor?
Cine mai da aprobari, in afara de cei de la gaze?
vic24
vorbeam de un balcon in cel mai tipic sens al cuvantului (nu logie sau altceva). balcon placa de beton iesita in afara, cu parapet din beton si termopan in sus. faza cu pana de curent mi-a scapat. o pun in bucatarie atunci. thx.
corbex
Asa e mai bine. In bucatarii nu prea s-au semnalat pene de curent.
vic24
esti un i***t. in bucataria incalzita (24 grade) spre deosebire de balconul neincalzit (in care sunt minus cate grade or fi afara), sansele de a atinge temperatura de inghet in timpul unei pene de curent sunt oare mai mici ?
vorbim ca sa nu adormim.. glumele bune se fac de oameni inteligenti..
corbex
Auzisem ca Navodarii au fost declarati oras. Trebuie sa fi fost doar un zvon.
vic24
ok. nu mai am nimic de declarat.
radian
QUOTE(rodi @ 6 Jan 2011, 16:09)
...Centrala murala se pune in interior, sus pe un perete de zidarie.
*



De ce neaparat zidarie? Panourile prefabricate nu-s bune sa sustina o centrala?

Daca balconul e inchis cu geamuri termopan e un pic m ai complicat cu gura de aerisire, in rest, n-as crede ca cei de la E-ON sa aiba vreo obiectie. In schimb daca conductele au un traseu mai lung prin balconul neincalzit, chiar de la intrarea in buclele de alimentare a radiatoarelor, o sa-ti creasca pierderile de caldura, implicit creste consumul.
corbex
In balcoane inchise cu termopan sint instalate multe centrale in Curtea de Arges. Cu acte in regula.
ambx
si eu am centrala in balcon de multi ani... nu am avut probleme niciodata.
chiar daca centrala nu a functionat cateva ore (varianta unei pene de curent) in balcon temperatura nu a scazut mai jos de 7-8 grade desi afara erau mult sub -10 grade.
balconul e inchis cu termopan.
Cioby92
Un prieten cand s-a mutat in alt apartament avea centrala montata pe balcon, unul destul de marisor, era inchis, dar nu cu termopan... doar cu un rand de sticla si avea doar un calorifer de 1 m din acela cum se puneau in bai, pe timpul comunismului. Nu a avut probleme cu inghetul instalatiei, doar ca avea ceva pierderi de caldura si pana la urma a inchis balconul cu termopan.

Si la mine centrala este montata, din vara, pe balcon inchis cu termopan iar pana acum nu au apatru probleme nici cu aerisirea nici cu inghetul, iar cu aprobarile nu am avut treaba... deci nu cred ca iti interzice nimeni sa o montezi pe balcon, atat timp cat sunt indeplinite toate conditiile de functionare.
tribunul
Ai idee ce fel de calorifer am avut in baie pe timpul comunismului?
Cioby92
eu vorbesc de acele calorifere din tevi si cu doua randuri de tabla, pe o parte si pe cealalta, cu multe "guri de aerisire"... stiu ca se puneau mai multe tipuri de calorifere, dar credeam ca acelea sunt specifice baii icon_mrgreen.gif
rodi
QUOTE(rodi @ 6 Jan 2011, 15:41)
Nu iti aproba nimeni o centrala murala pe un balcon, fie si inchis;
(nu se face racordare gaz pe balcon).
*




QUOTE(DannyY @ 6 Jan 2011, 18:51)
Eu as zice ca baietii de la gaze s-ar bucura, ca ventilatie mai buna si riscuri mai mici (pentru ei) decat in balcon, unde?
Pentru ei e ideal: nu tu scapari de gaze in interior, nu tu monoxid de carbon. Care-i problema lor?
Cine mai da aprobari, in afara de cei de la gaze?
*





9 Jan 2011, 16:42:
QUOTE(Richelieu @ 2 Jan 2011, 19:24)
Gata, dar distractia a inceput abia la miezul noptii dintre ani. Niste idioti mi-au incendiat balconul cu o racheta. Maine trebuie sa ajung la politie.
*




QUOTE(Richelieu @ 2 Jan 2011, 19:54)
Cutia era lipita de perete, focul a ars mocnit in cutie pana cand l-am stins dupa maxim un minut de la explozie.



(pst sau sst, am plecat ,,pe varfuri" de la Cafenea...)
Richelieu
Intelege cineva ce a vrut sa spuna bufonul forumului? blink.gif


Ah, scuze! El spune mereu doar lucruri neinteligibile.
radian
Zicea ca mai face odata pasi marunti...
Richelieu
Cine dracu il mai crede?
rodi
QUOTE(Richelieu @ 9 Jan 2011, 17:14)
Intelege cineva ce a vrut sa spuna bufonul forumului? blink.gif
Ah, scuze! El spune mereu doar lucruri neinteligibile.
*



Colega Richelieu, poate ca nu vezi bine...

Aici este un topic de centrale termice si aratam ceva lumii in legatura cu amplasamentul acestora in balcon.

Tu ? Esti o clona. Un ,,profesionist".

Catre topicul cu Centrale termice :

Este la cafenea dar va rog sa luati in considerare si ceea ce eu v-am aratat in postul

http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...dpost&p=2804900

(fie ca este balconul inchis cu termopan sau sticla simpla)
Richelieu
Ce sa nu vad? Ca un pacalici scrie ca nu mai posteaza pe forum si dupa o zi revine in forta? Ca acelasi pacalici posteaza pe banda rulanta fara nicio logica in exprimare? Ca acelasi pacalici ii pune la bula pe cei care ii zic ceva, desi postarile respective nu-s de bula?

Toata lumea iti spune sa mergi sa te culci ca ai nevoie, dar tu nu si nu... betmen... betmen...
DannyY
Am trait o epifanie:
Rodi ar vrea sa lucreze la gaze, sa se joace cum ii place cu autorizarile.

@rodi: ori taci, ori pui un document oficial care interzice montarea in balcon.
Personal NU recomand plasarea in balcon, dar fiecare-si stie socotelile mai bine.
ady77
Tu esti constient ca e vorba de Rodi? wink.gif
rodi
QUOTE(DannyY @ 9 Jan 2011, 20:16)
Am trait o epifanie:
Rodi ar vrea sa lucreze la gaze, sa se joace cum ii place cu autorizarile.

@rodi: ori taci, ori pui un document oficial care interzice montarea in balcon.
Personal NU recomand plasarea in balcon, dar fiecare-si stie socotelile mai bine.
*



Mi-am spus parerea in fata oamenilor. Clar , sa inteleaga toti. Nu trebuie nici ,,sa ma joc cu autorizarile" nici sa pun un document oficial care interzice.
Fiecare isi stie socotelile mai bine, este un adevar, de aceea vorbim pe forumul Dacia.
Punct.
Richelieu
Tine-ti "socoteala" acasa!
radian
QUOTE(rodi @ 6 Jan 2011, 15:41)
Nu iti aproba nimeni o centrala murala pe un balcon, fie si inchis;
(nu se face racordare gaz pe balcon).
*




QUOTE(rodi @ 9 Jan 2011, 20:36)
Mi-am spus parerea in fata oamenilor...
*



Ma Rodi ma, ceva da cu virgula. Nu prea suna a parere personala.
rodi
nu se face o racordare de gaze pe balcon caci daca prin absurd vine un razboi ce facem ?
Tremuram...
Acum suna, scuzati, am inteles.
corbex
radmasa.gif radmasa.gif
rugaciune.gifA mea e inauntru. E protejata. Mai am si asigurare la Astra.
radian
Daca vine razboiu am belito indiferent unde avem montata centrala termica de apartament...

Ce are bai sula cu prefectura?
rodi
Da, bine, populatia civila este ferita ! Dar un glonte ratacit sau o rachetuta de semnalizare, o beleste in plin sau putin langa.

Aceasta se poate intampla si la manevre si ... de sarbatori.
Richelieu
Sa-i trimit pe vecinii mei sa manevreze si la tine ca alte sanse nu avem! sad.gif
radian
Rodi asa-i ca ai noaptea cosmaruri ca vin ungurii peste tine sa-ti ia Ardealul?
Richelieu
Mai vin si rusii sa i-l ia pe Eminovici. sad.gif
rodi
QUOTE(radian @ 9 Jan 2011, 21:15)
Rodi asa-i ca ai noaptea cosmaruri ca vin ungurii peste tine sa-ti ia Ardealul?
*



Nu.
zanzie
Ce ma, esti fan Vadim? huh.gif
radian
Mai vine si Marea Neagra sa ne ia litoralul si bulgarul sa ne ia investitorii. Ce mai Holocaust scrie pe fruntea nostra, si voi vreti sa va montati centralele pe balcon. NU realizati la ce riscuri va expuneti. mad.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.