Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Renault Megane Sedan
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18
ThunderRa
Eu am avut jante pe 17 si acum am pe 16. Nu-mi explica tu cum 4 mm in teorie difera de 4 mm in practica. Ti-am spus ca de la 15 la 17 se simte insa de la 16 la 17, mai ales cu pastrarea dimensiunilor recomandate de Ranault, diferenta este practic nula.

De fapt, ignora ce am spus ... ai tu dreptate si evident ca aia 0,8% diferenta sunt enormi.

LE: hai sa nu mai poluam topicul asta. Exista un topic dedicat 16" vs. 17"

LLE: tine-ti aprecierile legate de cum se trezeste lumea pentru tine. Nu eu sunt ala pentru care cativa milimetri se transforma in centimetri din teorie in realitate si nici ala care ortografiaza "umpic". Sa fie din cauza dioptriilor sau a lipsei de cafea? Si vezi ca e aproape 13... unii s-au trezit deja de 5-6 ore... Scuze pentru offtopic, eu ma retrag din discutie.
Hack
crazys4.gif Am impresia ca nu te-ai trezit cum trebuie, dar hai sa nu stricam topicul omului.
nr1_gogon_1979
jantele cand apar?5,7 sau mai multe spite?
adrian mgn
Desi sunt convins de subiectivitatea mea ... ii dau dreptate lui Hack.
Intradevar matematic diferenta dintre 16 si 17 e mica,insa la masina mea de exemplu cand le-am schimbat efectul "vizual" mi s-a parut semnificativ .
gotty
QUOTE(ThunderRa @ 12 Apr 2009, 06:58)
un calculator si poti sa vezi diferenta care la circumferinta e mai mica de 1%......
Daca vei pune anvelope si mai inguste, vei pierde prea mult la capitolul comfort (arcuri sport + anvelope inguste),

In cazul tau, de la 16 inch de tabla la 17 inch de aluminiu cred ca totusi vei fi incantat. tongue.gif
*



Diferenta va fi chiar un pic mai mica pentru ca nu vor respectate marimile renault icon_mrgreen.gif ....anvelopele vor fi mai late,compensand la confort pentru talonul mic.

masina a mai avut niste tentative de jante de aluminiu,dar pe 16 deci efectul vizual va fi foarte bun zic eu....
QUOTE(Hackmikey @ 12 Apr 2009, 10:22)
Frumos gotty respekt.gif

*



multumesc!

QUOTE(Hackmikey @ 12 Apr 2009, 11:46)
crazys4.gif Am impresia ca nu te-ai trezit cum trebuie, dar hai sa nu stricam topicul omului.
*



goosfraba!...parca eu eram carcotasul pe forumul asta! cool.gif
QUOTE(nr1_gogon_1979 @ 12 Apr 2009, 16:49)
jantele cand apar?5,7 sau mai multe spite?
*



sper ca saptamana asta sa rezolv si cu jantele!5 spite maxim....
QUOTE(adrian mgn @ 12 Apr 2009, 21:35)
Intradevar matematic diferenta dintre 16 si 17 e mica,insa la masina mea de exemplu cand le-am schimbat efectul "vizual" mi s-a parut semnificativ .
*



pe asta contez si eu!
ThunderRa
La mine efectul vizual a fost foarte aiurea pentru ca inca mai am PDG-ul. Insa le-am schimbat in urma unor incidente care au implicat diverse gropi si drumuri offroad...
Inca ceva: anvelopele mai late nu compenseaza balonul mai mic. In schimb apar alte aspecte... unele pozitive si altele nu chiar...
dantes
In sfarsit a disparut look-ul de off-roader tongue.gif

Cum e cu amortizoarele? Se impaca cu noile arcuri?
gotty
QUOTE(ThunderRa @ 13 Apr 2009, 17:08)
La mine efectul vizual a fost foarte aiurea pentru ca inca mai am PDG-ul. Insa le-am schimbat in urma unor incidente care au implicat diverse gropi si drumuri offroad...
Inca ceva: anvelopele mai late nu compenseaza balonul mai mic. In schimb apar alte aspecte... unele pozitive si altele nu chiar...
*



am evitat sa mi iau jante inainte de a schimba arcurile,convins fiind ca investitia nu se va regasi si in lookul total al masinii....depinde din ce punct de vedere pui problema cu latimea anvelopelor si talonul mic....poate am gresit un pic cand m am referit la confort....
QUOTE(dantes @ 13 Apr 2009, 17:18)
In sfarsit a disparut look-ul de off-roader tongue.gif

Cum e cu amortizoarele? Se impaca cu noile arcuri?
*



sunt foarte incantat de relatia dintre amortizoare si arcuri....in sfarsit ,nu mai am sentimentul de a ma afla pe spatele unei camile....
zeu_4u_sweety
hai ca arata belea abia acum am zarit-o. imi trebuie si mie la clio acelasi tratament. oricum cred ca e mult mai grav sentimentu ~sentimentul de a ma afla pe spatele unei camile....~ la clio decat la meg. sa vedem la ce scor fac rost de niste arce aveti idee de preturi?
dansora
Vazut, placut, admirat una bucata CTM + jantele aferente + suspensia aferenta astazi pe Barbu Vacarescu.
gotty
QUOTE(zeu_4u_sweety @ 15 Apr 2009, 09:31)
hai ca arata belea abia acum am zarit-o. imi trebuie si mie la clio acelasi tratament. oricum cred ca e mult mai grav sentimentu ~sentimentul de a ma afla pe spatele unei camile....~ la clio decat la meg. sa vedem la ce scor fac rost de niste arce aveti idee de preturi?
*



tocmai tu ,care ai avut cea mai mare contributie la schimbarea arcurilor n o vazusei? tongue.gif
pentru arcuri incearca la racing nick....
QUOTE(dansora @ 15 Apr 2009, 13:15)
Vazut, placut, admirat una bucata CTM + jantele aferente + suspensia aferenta astazi pe Barbu Vacarescu.
*



dan,esti cam primu'forumist care a vazut o cu jante si suspensie coborata....
b76bgaarh
care jante???????????
gotty
vineri! wink.gif
semit
eu cred ca le stiu... mellow.gif
gotty
eu cred ca le stii mai bine decat le stiu eu ras hohote.gif

dar nu le ai vazut pe ale mele....
dansora
QUOTE
dan,esti cam primu'forumist care a vazut o cu jante si suspensie coborata....


bababa_rock.gif

QUOTE(semit @ 15 Apr 2009, 19:35)
eu cred ca le stiu...  mellow.gif
*



si eu cred ca le stii tongue.gif



Hack
Cumva...? unsure.gif
[attachmentid=1627516403]
gotty
emotionat.gif
Hack
Busted! Asteptam pozele smile.gif .
Solon
Am mai facut eu odata chestia asta unor prieteni cu masinile identice! Le-am schimbat numerele intre masini!
Gotty, incet-incet masina incepe sa semene cu a lui Semit! mad.gif
Iti mai trebuie "eingial ais" si gata!
In momentul de fata doar panglica de pe antena te deosebeste! radmasa.gif radmasa.gif
Duyu
QUOTE(Solon @ 16 Apr 2009, 09:13)
In momentul de fata doar panglica de pe antena te deosebeste! radmasa.gif  radmasa.gif
*



Mai sunt sticker-ul cu Master Tuner si suportii de numere (Semit ii are pe cei vechi, iar Gotty pe cei noi). smile.gif
Hack
A lui gotty are feis lift tongue.gif si pentru asta nu sunt faruri cu eingel aiz icon_mrgreen.gif .
Solon
Pana si spatele este la fel! Semit are cur de 2.2! smile.gif
Hack
Pai da ca si-a schimbat stopurile, dar nu are scris RENAULT laugh.gif .
M i h a i
QUOTE(Solon @ 16 Apr 2009, 09:30)
Semit are cur de 2.2! smile.gif
*


radmasa.gif radmasa.gif daca tu zici...
Sunt mai multe diferente intre ele..dar de la o anumita distanta se pot confunda.. tongue.gif
gotty
QUOTE(Solon @ 16 Apr 2009, 08:13)
Gotty, incet-incet masina incepe sa semene cu a lui Semit!  mad.gif
Iti mai trebuie "eingial ais" si gata!
In momentul de fata doar panglica de pe antena te deosebeste! radmasa.gif  radmasa.gif
*



jantele au fost un compromis,pe praful asta nu mi am permis ce am vrut eu,insa exista o diferenta:talonul cauciucurilor este diferit...pe viitor vor aparea 2 modificari care vor diferentia masinile...
QUOTE(Duyu @ 16 Apr 2009, 08:16)
Mai sunt sticker-ul cu Master Tuner si suportii de numere (Semit ii are pe cei vechi, iar Gotty pe cei noi).  smile.gif
*



true!
QUOTE(Hackmikey @ 16 Apr 2009, 08:28)
A lui gotty are feis lift tongue.gif si pentru asta nu sunt faruri cu eingel aiz icon_mrgreen.gif .
*



n am avut curiozitatea sa caut...pe masina mea nu vor fi eingel...faruri cu interior negru,insa wub.gif
QUOTE(Hackmikey @ 16 Apr 2009, 08:33)
Pai da ca si-a schimbat stopurile, dar nu are scris RENAULT  laugh.gif .
*



nici eu nu am Renault scris pe spate...deh,reducereea costurilor.... radmasa.gif


L.E.semit este idolul meu tongue.gif ...insa ,sper sa nu fac ce a facut el azi....
Solon
Vei fi surprins Hack-ule dar are scris si RENAULT. radmasa.gif
Hack
QUOTE(gotty @ 16 Apr 2009, 09:42)
nici eu nu am Renault scris pe spate...deh,reducereea costurilor.... radmasa.gif
*


Dar ai avut...nu? unsure.gif
Solon
Ce a facut Semit? Vad e offline!
gotty
Hack,chiar nu am avut...n am glumit cand am zis de reducerea costurilor....chiar imi place politica asta in cazul de fata...daca vorbim de luminile de curtoazie,aia i alta discutie 022.gif
Hack
ohmy.gif Incredibil, astea nu stiam ca le-au scos, oricum mai bine fara ele laugh.gif(la litere ma refer smile.gif ) .
Solon
Zici tu! Nu e deloc mai bine!
Mie imi plac alea cu leduri ale lui Mutzu! radmasa.gif
Hack, ii masacram topicul lui gotty! Nu e frumos! biggrin.gif
Hack
Io ma refeream la litere blush.gif , luminile din usi sunt f. bune smile.gif .

P.S: Si eu am cu led-uri tongue.gif .

L.E: Las' ca face el curat biggrin.gif .
hellcat
Hai gotty pune si tu o poza pe "jurnalul asta de bord".
Solon
Adevarul cam asta e! Pune poze sa vedem si noi ca parca vad ca maine seara nu apare nimeni!
dantes
user posted image
megane1
eu i am zis..teasing, teasing..da'la un moment dat se pierde farmecu si starea aia de asteptare..smile.gifsmile.gif
gotty
QUOTE(hellcat @ 16 Apr 2009, 09:59)
Hai gotty pune si tu o poza pe "jurnalul asta de bord".
*




QUOTE(Solon @ 16 Apr 2009, 10:02)
Adevarul cam asta e! Pune poze sa vedem si noi ca parca vad ca maine seara nu apare nimeni!
*




QUOTE(dantes @ 16 Apr 2009, 12:20)
user posted image
*



la cererea publicului tongue.gif si cu scuzele de rigoare ,tinand cont ca lucrez in distributie si ca aceasta saptamana este mana cereasca pentru noi icon_mrgreen.gif ,postez cateva poze facute in graba dintre 2 livrari....
dantes
Ptiu...cautam xmi si nu-l gaseam tongue.gif

Frumoasa bre. Sa stapanesti sanatos jantele si caucioacele si arcurile....etc...

Acum eu zic s-o lasi asa ca arata bine si n-are sens sa mai pui alte rahaturi pe ea....aaa...farurile alea negre pe interior...ar arata bine ca alea parca sunt doar de 2.2 ...
Spor la facut bani wink.gif
gotty
nu se mai pune nimic in plus,cel putin pe dinafara...doar 2 mici retusuri vor fi....
M i h a i
Ce dimenisune au gumele si ce marca sunt? F1? Arata bine masina...destul de comune jantele.. tongue.gif dar ..arata bine...amortizoare mai ai de pus...si aia e...
gotty
F1 205/40...priveste partea buna a lucrurilor,daca ma hotarasc sa ma apuc de taximetrie,nu trebuie decat s o colantez ca jantele le am deja radmasa.gif radmasa.gif
M i h a i
radmasa.gif sunt ok jantele..mie imi plac...decat cur-a-sao.. tongue.gif
gotty
pai tu compari jante cu capace? tongue.gif
nr1_gogon_1979
masina arata super ok! linia e fff misto,geamuri negre,ea neagra,lasata din suspensie...sper sa nu te superi pe mine dar... as fi ales alte jante. blush.gif
gotty
nu am de ce sa ma supar si nu voi sterge niciun post de pe acest topic pentru ca am multe de invatat....

aici ai prima mea alegere de jante...din pacate,banii a trebuit sa i investesc in altceva,astfel incat la momentul asta,aceste jante mi l am permis...totusi sunt foarte incantat de acest model fiind printre preferatele mele de cand a aparut....

in viitor,vor fi putin personalizate....

si multumesc pentru aprecieri....
madkat
arata bine jantele
ce nu imi place (cel putin la genul asta de masina) este montarea cauciucurilor "cu o marime mai inguste" decat necesarul jantei
astfel incat sa stea cracanate ca la ursuletii de drifturi din salajan...
sorry...
megane1
bravo!!!p.s. spor la $..am auzit ca saptamana asta iti scoti pirleala pe toata luna tongue.gif
b76bgaarh
de ce nu ai ales si tu alte cauciuce....????

de exemplu f1 ala mai nou...asimetric.....
nr1_gogon_1979
daca gasiti f1 asymmetric pe 16 sa-mi spuneti si mie
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.