Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: PIESE DE UZINA
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Piese auto - Dacia Clasic
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
tzepesch
Propun, daca nu deranjez pe nimeni, initierea acestui topic, care are ca scop prezentarea tuturor marcilor de piese bune pt dacie, fabricanti, etc.

asta pt a nu ne lua teapa cu piesele de Uzina, care nu-s intotdeauna cele care trebuiesc in cutiile albastre. si in plus sa luam direct cerand de fabricantul cutare, ex Topoloveni sau Carfil, sau io stiu ce de Urziceni sau Electro-Precizia... intelegeti voi...

asta in contrast cu topicul anti-piese ASAM & Co. jegul de "firma" care ne pune noua si celorlalti viata in pericol.

sau macar daca sunt ingineri care s-au desprins din firmele mari si si-au facut ei SRL, si care produc in continuare piese de calitate f buna. ex: etrieri PULSOR. facuti de niste neni care au plecat de la firma mare care fac pompe de ulei.


deci, asta e un topic pe principiul, dai un ban dar stii ca face!


gresesc?
ydaniel
pai:
-rofep urziceni:ferite,perii colectoare,fise bujii
-pulsor scornicesti:pompe:benzina,ulei,apa
-selfi:becuri
-topoleveni:bielete,pivoti
-romcat borla:sisteme de esapament
-romcarbon:filtre benzina/aer/motorina/ulei
-sinterom cluj napoca:bujii mas+mac
-electroprecizia sacele:sisteme de aprindere,electromotoare,alternatoare,sonde,borduri
-fermit rm sarat:garnituri,elemente de frictiune(saboti,placute,discuri)
-gerom buzau:parbrize,geamuri laterale
-elba tm:iluminat
-electroarges-curtea de arges:pompe electrice de stropit parbrizul/luneta
-carfil bv-carburatoare( nu mai exista)
-sc ana imep sa pitesti-electroventilatoare racire,motor stergatoare,motor aeroterma
-sc electroaparataj bucuresti-diverse piese plastic si motoare electrice(nu mai exista)
-uamt oradea:oglinzi,robinete caldura,alte elemente dacia
-sc rolast sa pitesti -elemente cauciuc(nu mai exista din mai 2006)
-sc autonova satu mare-pompe de frana,servo frana,cilindrii de frana
-sc romradiatoare bv sa-radiatoare de racire/incalzire
-chimia orastie:elemente din plastic(grile radiator,volane)
-sc arteca jilava-furtune de frana
-sc chimopar sa bucuresti-lichide de racire/frana/spalat parbrizul
-sc rombat bistrita-acumulatori
-sc jante auto dragasani sa-jante
-sc gotronic srl tg mures-aprinderi electronice
-sc ardeleana tisa sa.-cauciucaraie ,bielete antiruliu
-fartec bv:curele,bucse(in curs de demolare)
-sc krupp compa arcuri sibiu sa:amortizoare si arcuri(elicoidale si lamelare)
-sc rulmentul alexandria sa:rulmenti
-sc romlag bv sa cuzineti
-sc iame sa sf gheorghe:bobine,claxoane,alte elemente electrice si electronice

piese straine:
-lemforder:pivoti
-hepu:pompa de apa
-victor reinz:garnituri
-ferodo:saboti si placute
-brembo:discuri de frana
-vernet:termostate
tzepesch
super, la asta ma refeream si chiar voiam sa te rog yDaniel sa postezi ca esti in domeniu.

acum, ma gandesc ca si firmele streine care fac pt Renault12 (Dacie) piese bune sa fie anuntate.... ex. Ferodo.

eu de ex am luat niste saboti de break polonezi excelenti. dar am uitat numele firmei
dacia_gpg
-Comefin sa Arges:cilindri frana,pompe frana, discuri frana, etc
-Artego TG.Jiu: bucse brat
-import:MECAPART Franta:ex-un pivot 16 euro fara TVA si taxe de transport.
Muttley
In principiu e disponibil cam orice reper ca piesa de schimb pentru reno 12. Mai putin piesele de conceptie romaneasca, gen "bieleta de tipul nou". Inconveniente - dureaza livrarea lor si costa cat piesele pentru auto straine smile.gif
ionut.tanase
Nu mai cumparati dupa ureche! Daca vreti piese de calitate luati piesele de origine, cele in cutiile albastre si cu holograma de securizare.
Kruger
Daaaaaa, cum sa nu. Am luat contact de origine in cutie albastra. Mergea super.....cu absolut orice cheie.

Am luat robineti de apa calda in cutie albastra si holograme cu femei goale si RAR, si Reno, si semnaturi pe ele.....se gripau, se blocau, se rupeau.

Discuri de frana la fel, vreo 3 seturi ovalizate intr-un an, apoi am luat Brembo si mai bine faceam asa de la inceput.


Sa continui ?


ionut.tanase
Eu pe daica tatalui meu am pus intotdeauna numai piese de origine si nu a avut probleme niciodata. In fine ... nu vreau sa contrazic pe nimeni insa in cazul meu nu au fost probleme si tocmai de aia am si postat mai sus. Mai mult de atat, la mine s-a intamplat de cateva ori sa cumpar piese fara grafica si holograma si dupa foarte putin timp am fost nevoit sa le inlocuiesc din cauza prostei calitati.
Eu personal merg pe piese de origine!
ydaniel
pai poti sa cumperi o piesa care nu e in ambalaj de uzina,dar care are aceeasi calitate:)
ex:pompa de frana de autonova satu mare-in ambalaj de uzina e 130lei,in ambalaj de firma producatoare e 100lei.
tzepesch
in principiu asta e si scopul topicului. sa cunoastem producatorii adevarati care livreaza si pt piese de origine. tocmai pt a cumpara direct mai ieftin.

eu asa, de frica sa nu-mi iau teapa mi-am comandat direct la carfil jiglere. si au venit pe comanda, mai ieftine putin. chiar daca am gasit si prin magazine macar asa stateam mai linistit ca sunt de la mama lor. bine, acu, mult slabe calitativ fata de cele mai vechi. cel putin ajutajul.
ydaniel
pai daca vrei ieftin te duci direct la producator biggrin.gif
intr-adevar unele piese sunt cam scumpe,dar mult mai bune fata de restul de srl/asam/import.
cicisxn
Recent am schimbat CV,disc ambreiaj si placa de presiune. De 200. Originale erau 190 si 175 ron,eu am luat Master (Germania)la recomandarea mecanicului,cu 145 si 97,5ron. Nu chiar TOATE piesele de uzina sunt mai bune.
Merced
Si sa crezi ca alea de Master sunt bune de ceva. Sa ne zici in 2-3 luni cand pica...
Mr_Devil83
Am si eu un bendix de master + ca am montat un starter master si chiar am rams uimit de cat de bine rezista. Master Sport, alea nemtesti.
Merced
Daca voi credeti ca firma aia produce piesele in Germania, si isi permite sa le vanda cu preturile cu care le vinde, va inselati amarnic... radmasa.gif
De cand ai bendix-ul? De un an, maxim? Ce sa pice intr-un an? Stati oameni buni sa treaca vremea, si apoi sa vedem, tine o piesa de "Master Sport" macar cat a tinut aia originala cu care a venit masina? wink.gif
soulraven
relee de incarcare cine la face?nu le mai situ site-ul....
tzepesch
IPEE curtea de arges. cele mai bune pt dacii. si eu m-am convins.
http://www.ipee.ro/component/page,shop.pro...mid,26/lang,ro/

metaplast suje, ca si alea mecanice de E/P daca nu-s calibrate
argon
Malvina e producatorul autorizat de relee de incarcare. Alea din punga cu holograma..
ydaniel
Master sport sunt f slabe.
pt relee recomand IPEE curtea de arges-cam 20lei buc.
soulraven
eu mi-am facut dintr-un releu standard de 12RON, releu cu referinta si sunt super multumit.....astea au alta schema ?
Sorin_18
cumva ambreajele originale sunt facute de conex?? sau asam cum ii mai zice
radu_ionescu
da de conex sunt f proaste cauta de luk. sacks sau valeo
Merced
QUOTE(Sorin_18 @ 6 Feb 2009, 18:05)
cumva ambreajele originale sunt facute de conex?? sau asam cum ii mai zice
*



Mi-a zis-o chiar un tip care lucreaza la Conex. radmasa.gif
Sorin_18
radmasa.gif radmasa.gif deci....mai bine bat ferodouri pe discu care il am??
radu_ionescu
nu neaparat ca la un disc nu se uzeaza doar ferodoul se uzeaza si suportul sau si placa si rulmentul e atat de nasol sa umbli la ambreiaj de unu singur si fara groapa ca mai bine pui nou si stai in fata
ydaniel
huh.gif nu sunt sigur... mellow.gif blink.gif
dar.... sleep.gif
Sorin_18
QUOTE(radu_ionescu @ 6 Feb 2009, 18:47)
nu neaparat ca la un disc nu se uzeaza doar ferodoul se uzeaza si suportul sau si placa si rulmentul e atat de nasol sa umbli la ambreiaj de unu singur si fara groapa ca mai bine pui nou si stai in fata
*


am totul nou inafara de disc,oricum il fac unui prieten,decizia va fi a lui,el vroia sa cumpere ``original`` facut la iasi radmasa.gif acum decizia va fi a lui
AdyTirla
Eu am luat placa de presiune de conex si ma tinut 3luni.
Vreau sa iau tot kitul anbreiaj de care sa iau, am inteles ca cele de uzina sunt tot de conex? sad.gif
ydaniel
acuma...poate astea mai noi:) daca gasesti mai vechi...
Sorin_18
QUOTE(AdyTirla @ 12 Feb 2009, 19:20)
Eu am luat placa de presiune de conex si ma tinut 3luni.
Vreau sa iau tot kitul anbreiaj de care sa iau, am inteles ca cele de uzina sunt tot de conex? sad.gif
*


da,sunt facute tot de conex,ia de import poloneze,fratimiu le are de 8 luni si inca nu da semne de oboseala
argon
si Master sunt bune, pe langa Asam...totusi daca luati asam montati-le intr-un service care da hartie, sa le dati la magazin in cap cu el.

Eu am ferodourile pregatite, cand ma lasa doar le nituiesc pe discul vechi, e o prostie sa schimbi placa si rulmentul daca doar ferodourile sunt uzate.
Sorin_18
QUOTE(argon @ 12 Feb 2009, 20:27)
si Master sunt bune, pe langa Asam...totusi daca luati asam montati-le intr-un service care da hartie, sa le dati la magazin in cap cu el.

Eu am ferodourile pregatite, cand ma lasa doar le nituiesc pe discul vechi, e o prostie sa schimbi placa si rulmentul daca doar ferodourile sunt uzate.
*


de acord cu tine,dar majoritatea,il monteaza ori acasa ori la ``mecanici de sticle`` de curand am facut un ambreaj al unui prieten,el cumparase placa rulment si mai trebuia sa cumpere discul,i-am recomandat sa cumpere doar ferodouri si placa veche am refolosito,avea pe soare un fel de piulita de protectie,placa era foarte buna,rulmentul l-am pus pe cel nou iar placa pe care o cumparasem am duso inapoi la magazin si am primit bani inapoi,asa am facut eu ambreaj cu 50 lei( inclusa berea non alcool)
payty
ambreiaj de 200 nou am luat si eu ... si cu el, cred ca am luat si o teapa mare (gratuit, inclusa in pretul ambreiajului smile.gif). Nu m-am uitat, am cerut de uzina si rezultatul e ca ambreiajul e foarte moale pe masina mea. cand ma urc in dacia lu' tata (unde ambreiajul a fost schimbat acum vreo 3-4 ani) se simte diferenta la pedala.

ma gandesc sa pun de 180, dar ce recomandati? poate sa fie chiar mai scump un pic dar macar sa merite.

gasisem la un nene in targ unul marca luk. era nou, nenea il avusese in cutie si nu il folosise. sunt bune?

in ultima instanta ma gandeam sa imi iau de la mecaparts ambreiaj sport pt renault 5 alpine, sau daca nu, macar varianta stock. pt cel stock, doar placa e vreo 60 de euro parca, iar cel sport e vreo 100 daca imi aduc bine aminte.

numai sa mearga pe volanta de 180 de dacie.

Mr_Devil83
da ce legatura are discul de ambreaj cu cat de tare apesi tu pe pedala?

Io am un sentiment ca la dacia lui batranu' i-ar prinde un cablu nou de ambreaj.

Am intanlit si eu o astfel de dacie si sunt incantat ca la a mea pedalele se apasa usor, nu trebuie sa depun efort ca la alte dacii.


Edit...de ce ai pune ambreaj de 180 daca poti pune de 200?
ydaniel
eu am ambreiaj de uzina de 3 ani si nu are nimica;))

@argon-aia se facea pe vremuri:)) reparatia -schimbat numai ferodouri:)
payty
planetarele de uzina aveti idee cine le face? tot asam'n' shit sunt? daca da, cum recunosc ca sunt de asam? poate gasesc unele mai vechi pe stoc...si sa stiu unde sa ma uit.


intreb de planetare scurte.

a, si cam ce pret are una?
ydaniel
greu de spus...
una noua era cam 380lei...
Sorin_18
daca te hotaresti sa dai bani aststea pe o planetara,monteazao intr-un service de la care sa primesti si o hartie care sa confirme garantia
STORMTROOPER
vezi aici
http://www.daciaclub.ro/Planetare-scurte-t...ml#entry1651389

postarea nr.#55 si postarea #57
ionut_09_RWX
salut,
stie cineva??? autonova face si repartitoare de frana, sau o alta marca mai buna??
multumesc!!
AdyTirla
ydaniel ce scrie pe dicul si placa de presiune a ta de uzina??????
tot conex???
ydaniel
-nu scrie nimica
-da autonova face(ea) si limitatoare de frana
AdyTirla
Mersi, sa vad ce iau ori de uzina ori luk (am inteles ca sunt bune).
hordeagabriel
De Gotronic nu aminteste nimeni nimic? Eu cred ca merita.
ydaniel
b-( daca ai fi citit cu atentie producatorii ai fi observat mad.gif
hordeagabriel
My bad sad.gif
argon
producatorul autorizat de uzina este Malvina Deva, daca va uitati la ambalaj de releu de incarcare, releu semnalizare, temporizator sau alte echipamente electronice va convingeti. In lista aia ydaniel a bagat ce i s-a nazarit chiar daca nu au legatura cu 'uzina'.
ydaniel
releu incarcare-ipee curtea arges
releu semnalizare-electroprecizia sacele.
eu nu am vazut vreun produs malvina-live laugh.gif
argon
alea s-au pus din fabrica la Daciile pana in 1999, ia uita-te la o Dacie pe injectie sa vezi surpriza.. iar piesele sunt singurele in ambagal original cu holograma. Am vazut cum arata releul de IPEE, intr-o punga infecta si binetleles ca al treilea l-am prins sa incarce cum trebuie, binenteles, minunea nu a durat decat o luna, niste gunoaie.

Am uitat de ceasul de plafoniera, tot Malvina e producatorul oficial. Sigur ai vazut dar nu ti-ai dat seama, nu scrie niciunde Malvina, au o sigla specifica pe care sigur o recunosti wink.gif
ydaniel
eu am fost mereu multumit de IPEE.
nu stiu cum de nu a mers la tine.
poate ai ceva defect? sleep.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.