Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Tableta
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21
Iulikk
Da, stiu... Pot folosi cartela din stick-ul de la digi?
C a t a l i n
Poți.
DragosP
Și poți folosi stick-ul rds ls cea doar cu wi-fi.
iulia_boris
Io ma intreb daca acele componente care fac o tableta mai performanta,atat cat inseamna, ca 3G,wi fi,eventual bluetooth,sunt atat de scumpe ori mari si nu incap in device?


Una are wi fi da' n-are 3G alta invers.. wacko.gif
DragosP
Toate au uaifai bre.
3geul e sau nu.
Jipiesul e sau nu.
kum
La tableta mea 3G-ul nu e asa puternic. La birou de exemplu nu puteam urmari un clip pe iutub in conditii OK (asteptam mult pana se incarca). De cand am modemul ala mi-fi, vad si TV on-line (mai vad cate un snooker blush.gif )...
Ce voiam sa subliniez este ca decat sa dai 300 RON in plus pe acelasi model de tableta dar cu 3G, mai bine o iei p-aia fara 3G si iti iei un mi-fi din ala. Avantajul ar fi (in afara de faptul ca e mai puternic decat modemul tabletei) ca suporta pana la 5 conexiuni. Adica mai conectezi si telefonul, si un laptop, ...
iulia_boris
QUOTE(DragosP @ 23 Jan 2013, 08:55)
Toate au uaifai bre.
3geul e sau nu.
Jipiesul e sau nu.
*


Asa cum zici,matale..
C a t a l i n
Din câte văd eu, Nexus 7 cu Wifi si 16 GB e 1049, iar Nexus 7 cu Wifi, 3G și 32GB e 1349. Deci în ăia 300 RON intră și 16GB, pe lângă 3G.
La iPad cele fără 3G n-au nici GPS.

Oricum, să stai cu stick înfipt într-o tabletă de 7" e ridicol.
DragosP
Nu poți să stai cu stick-ul înfip în ea.
Cel mult cu un cablu OTG.
C a t a l i n
E nu! Vorbesc în general, nu de Nexus! Sunt multe panarame cu port USB host. D-alea care n-au semnal bun pe 3G. blush.gif
Andy_ACS
Poti sa faci tetering cu telefonul la nevoie.
Iulikk
QUOTE(DragosP @ 23 Jan 2013, 06:25)
Și poți folosi stick-ul rds ls cea doar cu wi-fi.
*



Poti detalia un pic? blush.gif

LE: am gasit:

http://furbie.ro/ppp-widget-si-stick-ul-de...ableta-fara-3g/
DragosP
Uite și ce a scris Liviu aici.
vis-a-vis
QUOTE(yoncv @ 21 Jan 2013, 10:33)
A fost anuntata!
Nu stiu de unde ai informatiile, dar ai avut 100% dreptate.
*


E cam mare... Adica prea mult chenar negru in jurul ecranului.
yoncv
Chenarul ala are si el un rost, sa ai cum s-o tii fara sa pui degetele pe ecran.
razvan_89
Am si eu o intrebare: Este buna tableta asta?

http://www.cel.ro/tablete/tableta-smailo-web-energy-8gb- android-4.0-white-l/
Alydor
Tu cetisi ce scrisesera restul pe forum? Banuiesc ca nu. Buna pentru ce? La pingpong merge fara probleme un set. Scopul si durat utilizarii?

Suma respectelor, Alydor
razvan_89
QUOTE(Alydor @ 26 Jan 2013, 16:46)
Tu cetisi ce scrisesera restul pe forum? Banuiesc ca nu. Buna pentru ce? La pingpong merge fara probleme un set. Scopul si durat utilizarii?

Suma respectelor, Alydor
*




Nu... radmasa.gif
DragosP
Cititul e pentru proști, nu te stresa.
razvan_89
Nu stiu pt cine e... nu am avut timp sa citesc, deoarece ma interesa doar o parere despre tableta aia. Multumesc alydor.
Alydor
pai depinde pentru ce vrei sa o folosesti. Dupa cum ziceam, pentru ping-pong e excelenta. De dat pe net fara prea mari pretentii... idem Daca ai pretentii mai mari... atunci ia-ti gandul


Suma respectelor, Alydor
Iulikk
Mi-a sosit tableta. Google Nexus 7 de 32 de gigoloși cu 3g.

Cum instalez aplicatii de la pescarie? Trebuie facut "jailbreak" sau ceva? blush.gif
Este prima data cand dau nas in nas cu Androidu, scuzats sad.gif .
vis-a-vis
radmasa.gif
Markos
Nu, deschizi Play Store.

Cât fu jucâria?
Lostboy
Nu trebuie hacks. Unele sunt pe bani, însă.
Iulikk
1350 de lei + 10 lei spaga la curier biggrin.gif

29 Jan 2013, 22:19:
Pai din Play Store am descarcat o grama de aplicatii, adica chestii care le am si pe gayfon4... dar vreau sa incerc o aplicatie pt navigatie biggrin.gif
vis-a-vis
Aia doar de la pescarie, cauta pt rezolutia ta.
Lostboy
O cauți, așa cum a spus vizavi, o instalezi și pe card pui content-ul ”normal”.
Iulikk
Care card? biggrin.gif
gabize
Copiezi aplicatia respectiva pe tableta, si rulezi fisierul cu extensia .apk
Iulikk
Installation instructions:
1.Copy iGO folder to the phone's SD Card
2.Choose your phone's resolutin and rename it to sys and delete other resolution text files.
4.Install one of the APKs

Tableta are rezolutia: 1280 x 800
Eu in folder am asa:
[attachmentid=1627865694]


Deci, sterg celalte .txt-uri, pe cel selectat in redenumesc in sys.txt?
klaus
cauti igo-ul (in general primo) cu de toate, sau sygicul / navigonul crackuit si isi trage el apoi hartile si celelalte necesare.
vis-a-vis
Vezi ca exista Google Maps, are si optiune de "Navigate". Daca ai net la ea e cel mai bun navigator...
Iulikk
Da, dar vreau sa imi fac o dambla. La aifon mi-am cumparat iGo primo Ro + Hu si sunt multumit de el, daca imi place si pe tabla o sa cumpar aplicatia direct din store.
vis-a-vis
Vezi ca mai e o chichita. Trebuie debifat sa poti instala programe neautorizate...
Alydor
nu o gasesti in store...
Cica oficial nici nu e suportata pe android

Suma respectelor, Alydor
Sclaud
De asta ce ziceti : http://www.emag.ro/tableta-asus-memo-cu-pr...w/pd/E1LMNBBBM/
?
vis-a-vis
N-are playstore tongue.gif
Sclaud
Are wingaoz store wink.gif
Iulikk
N-a mers igo. Imi spune sa bag nush ce iGO card...
GoGu
Iulikk, e clasic
E vorba de calea catre folderul igo...
Sau poate fi o problema cu unul din fisierele de licenta, google it
Iulikk
Mersi. Voi mai cauta, dar acum sunt in plina sesiune, n-am timp de nimic sad.gif . Deh... tre pastrata bursa dry.gif ...
dan22y
QUOTE(Iulikk @ 30 Jan 2013, 01:10)
Mersi. Voi mai cauta, dar acum sunt in plina sesiune, n-am timp de nimic sad.gif . Deh... tre pastrata bursa dry.gif ...
*


Vezi, toata lumea zice sa nu o cheltuiesti, pastreaz-o...
Bafta la examene.
sbt
QUOTE(cosmin_2300 @ 1 Jan 2012, 23:42)
Deci, telefonul meu (care nu cred că intră în categoria "high tech") este mai deștept ca tableta aia  icon_mrgreen.gif

Prima veste bună pe 2012  radmasa.gif
*



Hai sa ma bag si eu in discutie,

Sunt cateva modele de tablete unele au Mini Usb sau Micro usb care in functie de model se poate utiliza pentru incarcarea tabletei,transfer de date , conectare memorie usb(mai rar) sau dongle 3G (acest dongle 3G este un cablu adaptor pur si simplu de la mini usb sau micro la usb , in acest usb intoduci un stick de date,dar in functie de producator iarasi sunt doar cateva stick de date care merg, vezi evoliotab fun), sunt tablete gen ipad ,samsung galaxy care au 3g incorporat , si care nu au mufe de iesire HDMI sau mai stiu eu ce.
In general tabletele mai chinezisme cum le numiti ,multe facute in china de firme romanesti au o conectica mai variata,decat cele hitech.
Cand vorbim de performante se vede diferenta la ele, dar sa stii ca sunt multe tablete de "2 lei" care au aceleasi componeten ca un samsung tab ,sau un acer sau lenovo tab.....
E vorba la multe de diferente de Display ,Multitasking si alte prostii
Mai tine de buget si de ce vrei sa faci cu ea. Si la urma urmei multi ia un IPAD doar sa se laude,ca un lucru util nu prea poti face, doar ca usor usor migram de la Desktop-Laptop-NEtbook-ultrabook-tableta..... si cine stie unde.
Deci in concluzie avem o gama variata de Gadgeturi pentru mai multe tipuri de buzunare,gusturi,fitze si alte chestii.

O zi buna.smile.gif
tribunul
QUOTE(l@u @ 7 Jan 2013, 19:20)
Eu i-am luat fiica-mii o ieftinaciune romaneasca d'asta , ca si impresii se misca foarte bine ,merge cu stick-ul de la RDS fara probleme,bateria tine peste 3 ore,GPS-ul(cu toate ca nu va fi folosit) merge destul de ok ,are in pachet incarcator de retea,auto cablu de date ,cablu otg, suport parbriz ,deci in concluzie la banii astia este foarte ok.
*



Cred ca-i linkul imbatranit.
Probabil asta-i:
http://www.evolioshop.com/ro/tablete-pc/ta...a-pc-evotab-fun

Ma uitam, pt. junior, si am vazut modelul asta:
http://www.evolioshop.com/ro/tablete-pc/tableta-aria-mini

Dar ma gandesc ca nu prea imi vine sa dau 800 lei ca sa omoare gaini, la fel de bine le poate omora si daca dau 400 lei http://www.evolioshop.com/ro/tablete-pc/tableta-evotab-3
Markos
QUOTE(tribunul @ 16 Feb 2013, 13:03)
Ma uitam, pt. junior, si am vazut modelul asta:
http://www.evolioshop.com/ro/tablete-pc/tableta-aria-mini
*


La banii ăia găsești și cu displei mai mare.
Lostboy
@tribunul - ia-i ceva mai ieftin, ceva să nu depășească suma de 400-450 lei. Astfel, nu o să-ți pară rău dacă o strică sau cine știe ce îi face. Și pe lângă asta, o să-l pregătești să aibă grijă de lucruri și pentru cele mai scumpe care or să vină. Pentru că, sigur or să vină și mai scumpe.
DragosP
Ți-ai rezolvat conașule mufa?
Lostboy
Vineri a luat-o curierul.
DragosP
Trebuia s-o dai și tu luni.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.