Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Tableta
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21
cdadan
In alta ordine de idei, nu mai am serviciile google pe lista consumatorilor. Autonomia s-a imbunatatit considerabil. rolleyes.gif
DragosP
Mai m-ai iertat?
cdadan
Intotdeauna si de fiecare data. imbratisare.gif
DragosP
worship.gif
gabize
Crecă n-or fost destule iertăciunile, dacă luăm în considearare pozna cu caucioaca la Sîbgi. sleep.gif
Liviuta
Va salut pe toti ce postati in cunostinta de cauza pe acest forum .
Am si eu urmatoarea problema :
- nu pot conecta o tableta microsoft surface rt la televizor prin portul de hdmi .
Am cumparat un cablu hdmi- micro hdmi dar televizorul nu vede tableta . Precizez ca am setat din televizor la sursa acel port in care am introdus cablul .
Ce este de facut ?
corbex
Sa n-aiba mai multe porturi hdmi televizorul. Sa nu fi pus mini hasdemeiul in televizor si invers. Sau sa fi folosit cablu rosu. Sau sa nu ai activat portul din tableta. Sau tableta sa nu fie la inaltime mai mica decit portul televizorului, ca nu mai urca semnalul. Sau sa ai sortzul de bucatarie pe tine cind faci conexiunea. Sint multe variabile care se schimba. Le stie Dragos pe toate, stai sa se intoarca de la slujba.
kum
Printre glumele badiei, vezi ca ai si raspunsul: trebuie sa activezi portul HDMI din setarile tabletei. El nu vine activat by default.
ynu22
Salut

Deoarece se apropie ziua băiețelului meu, doresc sa ii iau o tableta cadou, posibil sa aștept si vinerea „întunecata” dar ca sa îmi fac o idee, doresc sfaturile voastre referitor la marca si model, din experiientele voastre cu ele.
Acum sincer, eu nu prea am butonat multe tablete dar am fost plăcut impresionat de Samsung Tab Pro T530 care depaseste cu mult bugetul meu, plus ca nu prea mă lăsa inima sa ii las pe minuta o tableta de 1.600-2.000 lei unui ștrengar de 5 anișori wub.gif .
Acum bugetul ar fi cam max. 800 lei,

Inițial înclinam spre mărcile romanești (UTOC, Allview, Eboda etc..) dar colindând prin magazine si vorbind cu angajați de pe raionul de comunicații, cel puțin cu cei de la Altex, am fost cam „dezumflat” când mia arătat câte retururi si probleme de garanții sunt cu cele romanești, spunându-mi ca cel puțin cam 3 pe zi se prezintă la garanție cu ele , acum eu nu știu ce sa zic, dar când a deschis dulapul si am văzut grămada celor defecte am cam rămas masca, drept e ca majoritatea erau modelele pina in 350 de lei

Ca si cerințe:
sa fie minim 8`
fiabila
ecranul cit mai bun preferabil un full HD , cu rezoluția cit mai mare
memorie minim 1G
cel puțin 8 G capacitate de stocare
procesorul cit mai „potent”
android
garanție cit mai mare

mulțumesc anticipat
Markos
QUOTE(ynu22 @ 5 Nov 2014, 10:46)
Acum bugetul ar fi cam  max. 800 lei
*


Te-ai încadra la asa ceva.
ynu22
multumesc,

o sa tin cont de recomandare.
ideal ar fi ceva din oferta de la mediagalaxy sau altex, doarece are plata prin Card Avantaj.

DragosP
QUOTE(ynu22 @ 5 Nov 2014, 10:46)
Deoarece se apropie ziua băiețelului meu,
*


QUOTE(ynu22 @ 5 Nov 2014, 13:55)
doarece are plata prin Card Avantaj.
*


Cine? nedumerire.gif
corbex
Tableta.
Liviu
QUOTE(ynu22 @ 5 Nov 2014, 09:46)
Ca si cerințe:
sa fie minim 8`
fiabila
ecranul cit mai bun preferabil un full HD , cu rezoluția cit mai mare
memorie minim 1G
cel puțin 8 G capacitate de stocare
procesorul cit mai „potent”
android
garanție cit mai mare
*


Un Nexus 7 2012 s-ar potrivi bine cred eu. Are tot cce vrei, mai putin 1" la diagonala smile.gif.
Fi'miu rupe una din asta in 2 de 1 an de zile aproape si ea se incapataneaza sa cedeze smile.gif Merge perfect.
Gasesti o groaza resigilate (ca noi practic) la emag, cu preturi foarte bune.
ynu22
multumesc badie,

@DragosP
scuze ca nu am fost mai precis in exprimare, scriam de pe telefon; căutam plata prin Card Avantaj datorita situației mai dificile prin care am trecut in anul acesta, in decurs de 10 luni am avut 2 decese in familie sad.gif (bunica si la fix 10 luni mama sad.gif , răpusa de o boala incurabila care a necesitat un tratament, chiar daca a fost doar paliativ, destul de costisitor)
gabize
Dumnezeu să le odihnească!
Markos
QUOTE(Liviu @ 5 Nov 2014, 14:17)
Un Nexus 7 2012 s-ar potrivi bine cred eu. Are tot cce vrei, mai putin 1" la diagonala smile.gif.
Fi'miu rupe una din asta in 2 de 1 an de zile aproape si ea se incapataneaza sa cedeze smile.gif Merge perfect.
Gasesti o groaza resigilate (ca noi practic) la emag, cu preturi foarte bune.
*


Gaseste si noua la ei, la 500 (aia de 32). Bine, a fost si 450 acum cateva zile.
ynu22
@gabize
multumesc, din pacate asta e viata, te ... cind te astepti mai putin

@Liviu @Markos
multumesc de sfat, o sa o am in vedere;
acum ce sa zic... vroiam cu ecran mai mare deoarce doream sa o mai butenez si eu blush.gif cind pustiul face pauza, mai un film , eventual un joc, ...
Liviu
QUOTE(ynu22 @ 5 Nov 2014, 13:33)
.. in decurs de 10 luni am avut 2 decese in familie  sad.gif  (bunica si la fix 10 luni mama  sad.gif
*


Sincere condoleante. Treburile o sa se indrepte pe viitor.
blackout
QUOTE(ynu22 @ 5 Nov 2014, 10:46)
Deoarece se apropie ziua băiețelului meu, doresc sa ii iau o tableta cadou,.......
*


La fiica-mea i-am luat cand a implinit 6 ani, una d'asta. A fost 399 cand am luat-o. Pentru joculetele ei, ca si caracteristici e arhisuficient. Nu stiu cat de fiabila e, o are de cateva luni si deocamdata se comporta ok. Nu are gps(nici nu-i trebuie) iar camera e praf dar pentru poze exista aparat foto.
Garantia e de 2 ani pentru tableta si 1 an pentru baterie.
ynu22
mulțumesc pt sfaturi,
cred ca totuși o sa aștept vinerea "magica"

Markos
Sau una de-asta?
ynu22
comanda efectuată,

livrarea probabil marți.

mulțumesc worship.gif

din partea drunksinging.gif sau mai bine o palinca de Bihor blush.gif
Markos
QUOTE(ynu22 @ 8 Nov 2014, 23:36)
comanda efectuată,
*


pentru care? huh.gif
ynu22
tab 3
dacis
Un service de tablete ori local, ori cu trimitere prin curier stie cineva? Ca trebe schimbat touch-ul sau digitizerul, cum ii mai zic astia...
AR-18-MOS
Ai varsat alcoolice pe el? tongue.gif
bmwh548
Orice service GSM mai serios. Par egzamplu cel din Tudor.
corbex
5 minute in cuptorul cu microunde o usuca si o aduc la stara dinainte.
Markos
QUOTE(ynu22 @ 9 Nov 2014, 08:36)
tab 3
*


Ok, aștept palinca sleep.gif
maru
salut

vreau sa cumpar si eu o tableta pentru asta mica si dupa cateva zile de cautare m`am oprit la urmatoarea: Tableta Haier Pad722, Procesor Dual Core 1.6GHz, IPS 7", 1GB RAM, 8GB Flash, Wi-Fi, Android 4.1.1 la pretul de 250 lei
nu ma pricep la IT dar m`am orientat "babeste", gen :
-memorie de 1gb nu de 512
-flash de 8 gb nu de 4 gb
-procesor de 1.6 ghz nu de 1.0 sau 1.2
voi ce credeti ? stiti ceva mai bun la pretu` asta ?

multumesc
Markos
Haier nu erau cu aerele condiționate?
corbex
Pai as se vinde, impreuna cu aerul conditionat
Pentru o pustoaica de virsta mica/medie e buna.
Merced
Haier aveam o cana d-aia de fiert apa. Sau o masina de tocat electrica. Vezi si pe la Utok dracii de genu' asta, am impresia ca au garantie mai multa, sau aveau intr-o perioada.
maru
da, mai gasisem ceva asemanator de la utok (i800 parca la 240 lei) dar avea rezolutia mai mica si procesoru` de 1.2..
C a t a l i n
Mai degraba te orientezi la ceva cu memorie mai mare (8GB e cam putin), decat sa cauti procesor mai rapid...
maru
cu siguranta daca aveam un buget peste 300 lei sa dau pe o tableta ca sa invete asta mica nu ma opream la asta.. dar am zis sa nu iau nici d`aia de 160-200 lei care au 4 gb flash si 512 memorie ram si procesor de 1 ghz.. cum am spus si mai sus, nu le am cu IT-ul, dar m`am orientat ca flashu`,memoria si ghz sa aibe cat mai mult la acea suma..
daca stiti ceva mai bun la suma asta mi`ati fi de mare ajutor dar am tot cautat pe : emag,evomag,flanco,domo,cel,metro,carrefour si care or mai fi
Markos
dedeman?
bmwh548
Daca te trezeai de ziua emag prindeai niste oferte decente. Acum asteapta pana aproape de sarbatori poate prinzi vreo promotie.
maru
nu vreau sa`ti spun mai multe despre emag ca ma fac de c@c@o.. dar iti pot spune cu siguranta ca luni ( pe data de 08.12.2014 cand au implinit niste ani) au dat drumul la site la ora 07.36 si am intrat.. urmarisem cu o saptamana inainte pe site`urile enumerate mai sus toate reducerile/ofertele/promotiile si le dadusem print screen si`ti pot spune un singur lucru - V R A J E A L A -.. reducerile erau mici la produse mai proaste decat am ales si faceam mereu comparatie la un anumit produs gasit pe un site cu acelasi produs gasit pe alt site sa vad diferenta (de ex arata ca o tableta a fost redusa pe emag de la 399 la 299 dar pe alt site fara nici o reducere acea tableta era 299)
nu as dori sa mai intram in discutii, asa ca v`as ruga daca stiti ceva mai bun la 250 lei decat ce am ales sa`mi ziceti

multumesc
C a t a l i n
De ziua lor reducerile erau defapt niste carduri cadou...
maru
da,exact.. la banii pe care doream sa`i dau pe o tableta beneficiam de o reducere intre 20-50 lei, in fuctie de tableta/reducerea acordata, in niste carduri cadou si trebuia sa cumpar tot de la ei nu stiu ce electronice/electrocasnice (bineinteles sa mai pun diferenta)

p.s: daca stiti o tableta mai buna decat cea mentionata mai sus (cu configuratie asemanatoare sau mai buna) va rog sa`mi ziceti unde o pot gasi
corbex
La categoria asta de pret e greu de spus ca o tableta e mai buna decit alta. Sint prea multe marci. Unii chinezi mai si mint la specificatii. Aia despre cae ai scris tu mai sus pare in regula. Scriptic. Ii rogi pe aia care o vind sa bage un test pe ea, sa fii sigur ca procesorul e la frecventa pe care o pretind ei. De obicei frecventele reale sint binisor mai mici decit cele pretinse.

Uite si aici o varianta:
http://www.okazii.ro/alte-tablete/vand-tab...demo-a155294618

Sau asta:
http://www.okazii.ro/alte-tablete/tableta-...rbox-a165470674
Produsul e vindut de IT Galaxy, adica magazin virtual, persoana juridica.
maru
da, multumesc corbex
prima nu stiu de ea nimic dar a doua am gasit`o si eu cam la acelasi pret (numai ca era noua si cu garantie 2 ani) si am avut de ales intre : haier,colorovo si quiqtab la acelasi pret (quiqtab avea diagonala 8 dar avea multe comentarii negative la recenzii pe emag)
de 250 lei (1.6 ghz, 8 gb flash, 1gb memorie,camera de secundara de 0.3 mp si principala de 2 mp, wi-fi, rezolutie 1280x800 etc)
Markos
Eu aș căuta un Cocotabo sau un Tchintab.
C a t a l i n
QUOTE(maru @ 11 Dec 2014, 09:22)
numai ca era noua si cu garantie 2 ani
*



Si aia e la fel.
dizzy
Eu am luat cu banii aia o tableta de la Petrom, d-aia Ebola, avantaj e ca are loc de doua SIM-uri si mi-am tras si Cartablet cu ocazia asta.
Ce sa zic, ecranul prost, in rest e buna. La banii astia e tot slaba, n-ai ce face.

La capitolul spatiu de pe card, poti sa-i vari card cat de mare te tine buzunarul.
Markos
QUOTE(dizzy @ 11 Dec 2014, 11:03)
Eu am luat cu banii aia o tableta de la Petrom, d-aia Ebola
*


Cumva cu 512 ram?

Parerea mea e ca n-are rost sa dati bani pe mizeriile astea care au umplut piata. Dupa un timp (mai scurt sau mai lung) veti realiza ca ati aruncat banii pe fereastra.

@maru: Ok, înteleg ca bugetul este doar 250. Ai doua optiuni: ori mai astepti pana îl maresti (pe la 400 de lei am vazut oferte cu tablete mai mult decat decente în ultima vreme), ori cumperi acum o petarda si vei regreta mai tarziu. Your choice.
dizzy
Da, Markos, e cu 512 RAM.
Mai am una veche tot cu 512 si ma satisface, canta muzica, ruleaza Waze, primeste mailuri, imi ajunge. Filme nu rulez pe Cartableta, d'astea de pe Youtube merg.
Cand nu mai imi place o retrogradez la radio online - ceas pe frigider si gata.
Markos
QUOTE(dizzy @ 11 Dec 2014, 12:47)
Da, Markos, e cu 512 RAM.
*


Si cu ce android? Ai idee cum merge orice 4.X pe 512 ram? Iti bati copiii de fericire.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.