Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Tableta
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21
Markos
Intel rade de Android
DragosP
QUOTE(Andy_ACS @ 27 Sep 2013, 11:15)
Nici un N10? smile.gif
*


Nici, comparativ cu N7.
corbex
QUOTE(Markos @ 27 Sep 2013, 11:37)

Intel ride si de AMD, dar ride cu gura altuia.

In privinta folosirii nucleelor de catre Android, Intel e posibil sa aibe dreptate. Am nimerit un film, pe tableta, care nu putea accesa coprocesorul grafic. Imi dadea mesaj ca nu-l pot rula decit soft. Desi cu patru nuclee, filmul mergea in reluare. Cred ca 4 nuclee trebuiau sa-l rezolve mai mult decit onorabil, oricit de 1080p ar fi fost filmul. Doar n-o fi procesorul grafic mai puternic decit procesorul de baza!
bmwh548
Nu neaparat. Fiecare procesor e proiectat sa functioneze optim intr-un anumit domeniu.

Intel imi aduce aminte de gafele de marketing pe care le faceau acum niste ani in urma. AMD lansa procesoarele 64FX si Intel urla in gura mare ca nu e nevoie de ele si nu aduc niciun plus de performanta (in conditiile in care Pentiumurile si-o furau original in teste). Daca nu ma insel a fost acelasi lucru si la lansarea procesoarelor multi-core.
testike
Stie cineva cum pot face sa folosesc un modem 3G Vodafone ZTE Q78-K3565-Z pe o tableta Vonino Otis sau Vonino Speedstar, amandoua cu Android 4.1.1?

Am inteles ca s-ar putea folosi PPP Widget, dar are nevoie de root.
Iulikk
Si ce te opreste sa o rootezi?
Poti folosi un modem 3g portabil, costa ~200 de lei, si iti faci un hotspot in buzunar / geanta, orice.
Alydor
Hai ma Iulikk... serios?? N-as fi crezut! biggrin.gif
L.E. Ala nu cumva era router?

Suma respectelor, Alydor
Iulikk
Ma rog... sunt obosit biggrin.gif . Mi-e lene sa apas pe taste...

http://www.orange.ro/help/telefoane_hardwa..._e5832s/ic/3542
gabize
de fapt e mifi... wink.gif
Iulikk
De fapt, hai sa ne c@cam pe noi. Cred ca a inteles toata lumea ce am vrut sa spun. biggrin.gif
gabize
Fă cum crezi, sunt budigăii tăi. tongue.gif


P.S.
Eu îi răspunsesem lui Alydor... wink.gif
Alydor
Si cam de unde crezi ca stie Iulikk de mifi, care de fapt e un router 3g portabil? tongue.gif
MiFi vine de la "My Wi-Fi"


Suma respectelor, Alydor
testike
Nu am mai root-at nici o tableta pana acum, si am inteles ca exista riscul sa pierd garantia si in cel mai rau caz sa nu mai functioneze deloc.
Am incercat o aplicatie de temporary root, dar nu am reusit sa fac sa functioneze PPP Widget in felul asta.
Marty
QUOTE(Alydor @ 13 Nov 2013, 22:47)
MiFi vine de la "My Wi-Fi"
Suma respectelor, Alydor
*

Si eu care credeam ca e o greseala si ca de fapt e Milfy. sad.gif
Iulikk
QUOTE(testike @ 14 Nov 2013, 06:41)
Nu am mai root-at nici o tableta pana acum, si am inteles ca exista riscul sa pierd garantia si in cel mai rau caz sa nu mai functioneze deloc.
Am incercat o aplicatie de temporary root, dar nu am reusit sa fac sa functioneze PPP Widget in felul asta.
*



Rahat...

Intra pe iutub. Primesti totul mura-n gura biggrin.gif .
testike
De ce sa restrang cautarea la iutub?
Mai bine caut cu google pe tot internetul.
dacotec
Am butonat un pic o tableta e la UTOK, modelul 1000q..impresionant pentru un produs de 850 lei cu GPU octocore!
AR-18-MOS
A mai testat cineva Utok? Merita 850 de lei? Trebuie sa cumpar pentru niste copilasi, si nu stiu ce ar rula mai bine pentru jocuri, filme si web, in limita de 999 Lei. tongue.gif
Ceva recomandari?
DragosP
N7 2012.
AR-18-MOS
Se mai gaseste? Pe eMag, cel.ro etc. nu l-am mai vazut.
Garett
La Altex, oferta speciala:
http://www.altex.ro/newsletter
AR-18-MOS
Mersi. smile.gif O s-o iau in considerare. Sa vad ce diagonala prefera, 7" sau 10".
Garett
Pentru copii probabil că 7" e ok, cele de 10" sunt prea mari și grele. Dpmdv ~9" e combinația perfectă între portabilitate și ecran suficient de mare.
Iulikk
Nu chiar. Alea de noo inch nu intra in buzunarul interior de la haine. icon_mrgreen.gif .
Garett
Mda, fix acolo car tableta! biggrin.gif
corbex
Cine are bani de tableta de noua, are si de sacou cu buzunare de zece.
Garett
Nu-i așa scumpă. wink.gif
Oricum, nici telefonul nu-l car în buzunar, darămite "paleta de ping pong"!
Alydor
Sa vezi cum e cu un telefon de peste 5.5 inch in buzunar. ..


Suma respectelor, Alydor
Iulikk
Ala nu-i telefon.
Garett
De aia-i bună borseta!
Iulikk
Las' ca borsete mai multe decat mine nu are nimeni :wako: .
l@u
tine toarta la laptopu ala de cinci chile ?
Iulikk
Lectocu are rucsac separat dry.gif
corbex
Se vinde cu curea de umar.

.
Alydor
QUOTE(Iulikk @ 17 Nov 2013, 20:17)
Ala nu-i telefon.
*



Bine ma... phablet. Na ! Amu esti fericit? mad.gif



Suma respectelor, Alydor
dacis
Bre, camarazi, este ceva de capul acestei aratari? Nu e pentru mine, ci pentru fie-mea, care0 la gimnaziu. Iar jocuri care cer resurse nu cred ca joaca.
Garett
Mnu' prea, OS invechit, "decat" dual core, chipset video antic, suport cam pauza.
Singura chestie notabila e 3G integrat da' gasesti si altele cu 3G, chiar daca "dezintegrat".
Apropo, o bere virtuala lui badia ca mi-a sugerat sa ma uit la chinezarii, so far so good! cheers.gif
dacis
OK. Si mie mi s-a parut cam "obsolete", chair daca nu ma prea pricep la tablete ca, in general, nimic ce are tacicrin nu ma entereseaza. Dar, vorba aia, atatia bani are, atata sa cheltuie. Io chiar n-o sponsorizez cu un sfant! mad.gif

Cat priveste chinezariile, am un preten care comanda constant din China (mi-a luat si mie tastaturi si incarcatoare de leptoape etc.), dar cand l-am sunat ultima data mi s-a plans ca a luat teapa si ca asteapta alte surse, mai de incredere. Ori poate badia ori tu stiti ceva chinezarii care se vand loco?!...
DragosP
Caută N7 2012, încă mai e pe ici pe colo.
dacis
N-am vazut decat peste 700 de lei (mai uzat, spre rablagit), pana la 1400...
gabize
TAB 3
Garett
@dacis: uita-te la itab, ultimele chestii pe care le vand sunt chiar chinezarii pur-sange, nici macar nu le mai rebranduiesc. Partea buna e ca nu mai astepti 2-3 saptamani sa vina din China plus ca au si garantie.Ma rog, teoretic cel putin, practic, sper sa n-am nevoie.
N7 2012 ar fi mai bun pentru ce-ti trebuie, intr-adevar, era bine daca o luai de BF.
corbex
Eu am un Ainol Novo7, chinezarie pura, luata de pe okazii. Baietii le comanda in China. E un producator care are curajul sa imprime o marca pe produs. M-a costat cam 600. E un produs ieftin si decent. Ar trebui sa corespunda nevoilor fetei tale.
Lostboy
Nexus 7 2012
dacis
Multam tuturor de sfaturi
QUOTE(Garett @ 3 Jan 2014, 22:17)
era bine daca o luai de BF.
*

Da, bre, da' vezi tu ca ala de i-a furat smar'fonul nu s-a grabit si i l-a furat, parca, dupa BF! rolleyes.gif

QUOTE(corbex @ 3 Jan 2014, 22:18)
Eu am un Ainol Novo7, chinezarie pura, luata de pe okazii. Baietii le comanda in China. E un producator care are curajul sa imprime o marca pe produs.
*

Daca ai putea sa imi dai un link ori ceva date pe PM, as ramane recunoscator. Cu o bere virtuala, cum e obiceiul pe DC. biggrin.gif
DragosP
Mai ia-te după link-ul chierdutului.
corbex
Nu stiu sa fac copy/paste de pe telefon, sa-ti pun link, dar daca bagi "Ainol Novo 7 Venus" pe goagal, ajungi si pe site-ul producatorului si la pagina diversilor comercianti.
Lostboy
”Ainol Novo 7 Venus” imitație după Nexus 7.
DragosP
Ieșirea hdmi nu le-a reușit.
Alydor
Dacis eu zic ca nu merita sa te zgarcesti la 100-2 de lei.
Var-miu si-a luat o chinezarie (habar nu am cum ii zice) a dat pe ea 600 de ron parca si dupa 3 luni s-a dus tableta. Garantia a fost exact 3 luni.
Dai un ban dar macar stii ca iei ceva mai de calitate.
Eu merg uneori pe principiu' ca-s prea sarac sa imi iau lucruri ieftine.
L.E. vezi ca poti sa o iei resigilata. Aceiasi garantie ca la una noua. Asta daca nu te deranjeaza: "Ambalaj original deschis, prezinta zgarieturi fine pe spate si folie. Produsul beneficiaza de garantie 24 luni"


Suma respectelor, Alydor
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.