Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Tableta
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21
gino73
pe aceea din dreapta jos
Nume de firma Archos o vand in carrefour belgia cu aceea denumire
Markos
Sigur nu-i Ailacosh?
gino73
QUOTE(Markos @ 1 Jan 2012, 23:13)
Sigur nu-i Ailacosh?
*


O fi daca zici tu!
C a t a l i n
Specificațiile minunii!

Ba are Android 2.2, ba 2.1 - nu s-a hotărât chinezu încă.
Are 3G - doar dacă îi înfigi un stick compatibil
Are ecran full touch - probabil există și modele half touch
Stand-by time - atenție peste 10 ore!!!!
Vine ambalată într-o color box, direct de la Shenzhen Jianlihong Trade Co., Ltd.


Cum spuneam, are ecran rezistiv. Restul nici nu mai contează.
cosmin_2300
Deci, telefonul meu (care nu cred că intră în categoria "high tech") este mai deștept ca tableta aia icon_mrgreen.gif

Prima veste bună pe 2012 radmasa.gif
Andy_ACS
Nu mai faceti mai baza de scula omului, Fiecare cu ce isi permite si ce-i place.
Acum in general, sincer sa fiu nu am sesizat nevoia unei tablete. Dar mi-ar placea una asa ca gadget. Mi-as dori sa fie usoara si cu autonomie mare.
iPadul e cam de referinta in clasa asa. Sa vedem cum va fi iPad 3.
Singurul inconvenient e pretul pe care personal il coinsider cu 30-40% mai mare decat ar fi cazul (ar mrita unul de macar 32 cu 3G).
radian
QUOTE(Andy_ACS @ 2 Jan 2012, 00:11)
Nu mai faceti mai baza de scula omului, Fiecare cu ce l-a dotat mama natura...

*


C a t a l i n
Departe de mine intenția asta, dar dacă face niște afirmații pe care nu le poate susține, la asta se ajunge. Păi drăcia aia e referință în domeniu?
AR-18-MOS
Pai nu e de la Carrefour? Hipermarchet adevarat, fata de cosmeliile de cartier.
Andy_ACS
La tableta aia Archos sunt dupa parerea mea cateva inconveniente care pentru mine ar fi deal-braker fiuecare in parte - ecranul rezistiv, greutatea de 1.2 kg, autonomia mica.
Adica cu chestiile astea se pierde avantajul tabletei fata de laptop/netbook - e comparabila ca greutate, are autonomie comparabila, nu-i mai usor de utilizat (la chestiile de baza pt care e gandita). Evident pretul mic (nu am idee cat este) ar fi un mare avantaj.
Din experienta unui coleg de serviciu care si-a luat o tableta ieftina (Allview Aldro 2) - el zice camai bine nu arunci banii pe ceva ieftin. Ori renunti la ideea de tableta, ori te scobesti mai mult in buzunar. Pe la peste 2000 ron asa.
C a t a l i n
Eh, totuși n-are decât 670 grame tableta. 1.2 Kg are toată cutia, probabil se livrează și cu piese de schimb.
razvanamza
am avut eu pentru o luna tableta aia. face tot ce stie si ipad-ul, daca nu mai multe. conectivitate usb, cat si usb hub. stie 3g cu un stick special tot marca Archos. la ultima versiune de Android care a venit pe update parea sa suporte si altele, dar din lene/dezinteres, am uitat sa testez daca mergea atunci. stie in schimb bluetooth tethering, deci ia netul de pe telefon. cam cea mai usoara din clasa ei are si picior (cam ca ramele foto). nu stiu ce vedeti voi in produsele Apple, pe bune.
C a t a l i n
QUOTE(razvanamza @ 2 Jan 2012, 00:54)
nu stiu ce vedeti voi in produsele Apple, pe bune.
*



Nici nu vei afla.
razvanamza
lucrez cu ele la munca. in afara de faptul ca-s "altfel" si e cool sa ai Aifan pe masa, pe bune daca inteleg cu ce e mai prejos orice zmartofn sau orice alta tableta. apreciez samsung pentru taria cu care lupta improtriva "apple-istilor", cu aceleasi arme: design, performanta, dar mai ales pret mult mai bun, si universalitate. incearca sa legi un Ipad2 la un TV pe hdmi si-ti trece de lumea apple. orice laptop de acu 5 ani il face de ras angro'. nu mai zic de archosu' de mai sus care are mufa mini-hdmi. pe la apple cand asa ceva? sau macar un amarat de usb host?
C a t a l i n
Tableta nu e concepută să o legi la TV în același mod în care nu e făcută să faci vânt la grătar.

Apple a mers pe ideea de a face mai puține lucruri dar bine, nu multe și prost.

Hai noapte bună!
tatabobu
Stai ma, ca poti lega aipedu' la TV.
C a t a l i n
Știu, dar n-are rost să continuăm, o să invoce alt nimic.
razvanamza
acela ca rezolutia ar fi SD fata de HD, de exemplu? ce stie ifon sa faca si nu stie samsung galazy? ca invers se stie ce are galaxy in plus..
C a t a l i n
Rezoluția la ce? Și care Galazy? Galaxy sunt poate zeci de modele deja.
GoGu
Aia mica are un iPad (ce-i drept phase 1 biggrin.gif , primit moca de la neamurile din State).

Avantaje: e un divais prin intermediul caruia te poti da comod pe net din pat sau de pe buda laugh.gif Cam atat. Ca e-book reader e oribil de scump, sunt solutii mai bune (cu eInk) si mai ieftine.

Avantaje: autonomie, calitatea materialelor si finisarilor
Dezavantaje: pret (nu in cazul meu tongue.gif ), no Flash (cine se plangea ca n-are suport Flash pe o tableta ieftina? Sa ia iPad, sa n-aiba Flash pe mai multi bani mellow.gif ).
Si, mega-enervant, nu te poti lega direct la net sa iei updateuri sau aplicatii, trebuie sa te legi la un calculator si cu iTunes sa te masochezi pe acolo... E de mamifactreabamare.
Personal n-as da nici eu banii pe un device Apple (decat probabil daca as castiga la Loto...)
C a t a l i n
QUOTE(GoGu @ 2 Jan 2012, 01:56)
nu te poti lega direct la net sa iei updateuri sau aplicatii, trebuie sa te legi la un calculator si cu iTunes sa te masochezi pe acolo...
*



Fals.
GoGu
M-am pripit... Oricum, nu poti face nimic fara cont iTunes.
Pe Android e suficient sa ai cont de mail pe Gmail si gata, rezolvi direct de pe telefon/tableta. Ma rog, de gustibus, da' mie nu-mi place (mai degraba un netbook mi se pare mai util)
C a t a l i n
Similar contului gmail de pe android, la ios ai appleid. nu e nevoie de itunes sau cont itunes.
GoGu
Eh, am mai invatat ceva smile.gif Da' tot nu-mi place tongue.gif
Hai ca ma opresc, ca poluez topicu' omului cu discutii pro/contra Apple, si nu asta-i scopul.
daciafan
ca o concluzie: exista in acest moment vreo tableta in care sa pot infige stick-ul 3g de la rds si sa navighez in voie au ba?
gino73
QUOTE(daciafan @ 2 Jan 2012, 12:12)
ca o concluzie: exista in acest moment vreo tableta in care sa pot infige stick-ul 3g de la rds si sa navighez in voie au ba?
*



Da, dar nu de la Apple , de la celelalte chinezarii... care stiu sa faca mult mai multe decat ipod-ul.
Samsungul tot in china este facut, nu mar mira ca si cei de Apple sa fi deschis pe vreun vapor linie de ansamblare!
C a t a l i n
Hai cu exemplu concret de model.

__________________________

Părerea mea e că există variante mai elegante și mai safe decât să înfigi un stick (dacă ai unde) în tabletă.

1. Există tablete cu slot pentru SIM 3G.
2. Există modem-uri 3G cu funcție de router, deci ai net prin WiFi.
3. Există telefoane care fac același lucru, dau net 3G prin WiFi.


Dacă totuși se merge pe varianta cu stick 3G, folosiți un cablu prelungitor USB, astfel protejați tableta de căldura excesivă generată de astfel de stick-uri.
GoGu
Produsele Apple sunt fabricate in China, asa este, insa e o deosebire enorma intre a fi fabricat in China si a fi proiectat in China (nu ca nu ar exista si produse bune prioectate in China...). E ca in industria auto, se subcontracteaza diferitele componente, de ex. -daca stiu bine- placile electronice sunt facute de Foxconn. Totusi sa nu amestecam lucrurile wink.gif

@daciafan: da, exista. Conditia e sa aiba USB host, sa ai un modem "compatibil" si ceva noroc smile.gif
Un exemplu de instructiuni de conectare (si, implicit de tip tableta) e aici Mai sunt discutii pe softpedia pe tema asta.
Eu, personal nu as risca la loterie sa conectez modemul la o tableta, as merge pe o tableta cu 3g (introduci doar SIM-ul) sau pe un netbook, unde sigur poti folosi modemul RDS (asta daca nu optezi pt un netbook cu 3g smile.gif ), si iesi si mai ieftin.
DragosP
Mai, dacă vine unu' și se ia de gagică/nevastă și zice că e proastă și urâtă nu va supărați? Așa și cu iWhatever vs Whatever.
Indiferent cine zice.
ady77
Totusi sa compari Iwhatever cu turkishdelight-ul asta mi se pare blasfemie
Alydor
e cam loterie cu modemurile usb. Ca de obicei astia isi protejeaza marca. Adica ala merge doar cu modemu de la firma care a facut si tableta. Cel mai simplu 3G incorporat sau mifi. Personal prefer varianta cu mifi. Plus ca retarzii aia de la ichestie trebuiau sa fie mai cu doo perechi de oo si sa bage alt standard.. Microsim... daca ai un singur sim... Tre sa te apuci de bricolat. Ca nu puteau ei sa lasa simu la dimensiune normala... Retarzi...


Suma respectelor, Alydor
C a t a l i n
De ce ai bricola când există adaptor?

Micșoararea SIM-ului înseamnă reducerea greutății (SIM și soclu) și reducerea spațiului sau folosirea lui în alt scop (acumulator mai mare de exemplu).
Alydor
aha... Cu siguranta tine musai de greutate... Au castigat 0,06 grame in greutate si 0.008 cm3.... Altii au reusit sa inghesuie mult mai multe sin spatiu mai mic... Da' nu... astia tre sa fie cu doo perechi de oo...


Suma respectelor, Alydor
C a t a l i n
E vorba de greutatea și volumul însumate SIM + soclu. N-au decât să înghesuie alții ce vor, deodamdată autonomia cea mai mare n-au reușit nici măcar să o egaleze.

Zici că a venit stafia lui Jobs și te-a forțat să cumperi Apple. radmasa.gif


Fiecare ia ce vrea.
Alydor
da domnu'.. Stim aichestiile sunt cele mai tari... Nu! ?
Doar ca nu e chiar asa colorata treaba cum o vad fanii marului... Mai sunt si altii care stau bine sau chiar mai bine la autonomie si performante... Problema e ca fanii astia nu pot sa vada chestia asta... Si stii ca nu vorbesc din prisma "sunt acrii strugurii"...


Suma respectelor, Alydor
C a t a l i n
Hai să vorbim concret.

Autonomie Tablete

Dacă vrei, trecem și la notebook-uri...
kum
Ba voi n-aveti ce face? Nu mai e un shpritz, o salata beuf, o sarmaluta ceva? wacko.gif
Lasati-le naibii de gadget-uri, ca unele-s prea scumpe si altele prea proaste.
ainoroc alcoholic.gif
razvanamza
s-a cerut o parere umila despre Archos 101i, care e o tableta al naibii de buna pentru banii ei. Nu este o copie nereusita de IPad ca toate chinezariile, ci este o alternativa asemeni lui Samsung Galaxy Tab. Archos fabrica tablete de ani de zile! iPad nu exista cand Archos faceau tablete. si culmea, destul de reusite. Cum spunea cineva mai sus, cei care musca din mere au uitat gustul strugurilor, care deseori sunt mai dulci, si rezulta un alcool mai de calitate la final smile.gif Pe romaneste, un Cognac de calitate ar putea sa bata un whiskey smile.gif la multe altele decat tarie.
C a t a l i n
Ai băut cam mult. Cine a cerut ce despre care Archos?

Zici că lucrezi din preistorie cu tablete dar nu vezi diferența între touchscreen de tip rezistiv și capacitiv.
Markos
Io am zis si pe topicul celalalt ca nu mi-as cumpara tableta. Pe de alta parte, sunt ideale pentru copii, deoarece:

- nu-i simti seara în camera de hotel, pana sa adoarma
- nu-i simti prin aeroport, pana la îmbarcare
- nu-i simti nici macar în avion

Asta pentru ca sunt ocupati. Deci utilitatea tabletelor este clara si indubitabila!
Andy_ACS
Pe principiul asta ai putea sa le dai tuica. La fel nu-i simti smile.gif
GoGu
Sau, in cazul familiilor fara posibilitati materiale, doua peste ochi laugh.gif

Oricum, ar trebui sa fie teflonate mizeriile astea de tablete, ca se desprind boracii greu de ele dry.gif
ady77
O fi buna de ceva kkt-ul asta de tableta?

https://www.orange.ro/magazin-online/laptop...xy-tab-7.0-plus
Andy_ACS
De ceva o fi ea buna, intrebarea e daca oferta Orange e avantajoasa sau nu. Te legi la cap cu cine stie ce abonament de date (de care ai sau nu nevoie) si e posibil sa platesti mai mult decat face.
Han Solo
presupun ca intrebi strict la varianta cu abonament.

la pretul integral, daca vrei o tableta in aceiasi bani, mai bine te duci catre transformer prime sau sony s.

sau sari zapleazu' in gradina la domnu' jobs, unde lucrurile sunt clare (si simpliste): face ce trebuie sa faca si dai cu ea de pamant de nervi cand vrei sa faca altceva smile.gif
Andy_ACS
BTW - ca o nota personala - 7 inchi mi se pare putin pt tableta. Daca vrei ultraportabil si mereu in buzunar ai la dispozitie telefonul, daca vrei sa ai o experienta de browsing cat de cat comoda m-as orienta spre o tableta de ~10 inchi si rezolutie cat mai buna.
corbex
La Bacau e asfalt.
ady77
Ma intereseaza daca e ok la pretul ala, ca imi expira un internet pe care oricum il prelungesc si deci nu as avea niciun cost in plus.
Han Solo
la 88 de euro, zicand ca oricum iti luai un alt abonament, e 'pomana', scula nu e rea. mie mi-a placut cum se misca.

este insa un gap stopper sa stii, pana la aparitia lui 7.7.

din nou, dimensiunile nu sunt neaparat un punct in minus. eu am incercat si tablete de 10 si de 7. daca la cele de 10, real-estatele e bun, alea de 7 intra in orice buzunar mai 'barbatesc'.

samsung a confirmat ca va primi ICS, deci ar trebui sa fie OK.

habar nu am daca gasesti alte tablete si un abonament de date, la bani similari. daca da, uita-te si la ele.

mie mi-a placut tare sony s cum spuneam, iar prime e cel putin in acest moment best buy.

daca nu esti foarte geek si un ipad isi indeplineste jobul fara probleme (browsing, mail, carti, joculete tampitele, aplicatii 'utile' etc.).

eu unul sunt 'agatat' puternic de tableta, pentru mine conceptul e foarte util. lasand la o parte agenda si restul 'productivitatii', nu am mai dat drumul la calculator acasa decat pentru cine stie ce proiect 'greu'.

in plus, noaptea in pat strict din punctul meu de vedere e de preferat unui kindle pentru citit, pentru ca are backlight propriu.

da-te si tu pe ea, si daca iti place, ia-o.
neumann
QUOTE(Han Solo @ 10 Jan 2012, 15:30)
in plus, noaptea in pat strict din punctul meu de vedere e de preferat unui kindle pentru citit, pentru ca are backlight propriu.

da-te si tu pe ea, si daca iti place, ia-o.
*



Eu noaptea in pat prefer altceva, da sunt de acord cu partea bolduita.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.