DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

31 Pages « < 25 26 27 28 29 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> placute frana

IRONICK
post 14 Jun 2011, 09:17
Post #781


-


Group: Members
Posts: 21.969
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(mikey_gtx @ 10 Jun 2011, 01:20)
ironick are dreptate
Eu am intodeauna dreptate, nu ma lansez aiurea in afirmatii doar ca sa imi dau cu parerea.
QUOTE(sobolan @ 13 Jun 2011, 23:49)
placutele-s la fel la toate,inclusiv dci daca nu ma insel !
placutele de van sunt diferite si mult mai scumpe. sa nu mai pomenesc de faptul ca nu troncane ca cele de berlina la gropi.

Incercati sa va dati cu parerea cand sigur-sigur nu va inselati. Va citesc multi pe aici si va iau afirmatiile de bune.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mikey_gtx
post 14 Jun 2011, 17:41
Post #782


Membru autentic


Group: Members
Posts: 411
Joined: 23 April 09




troncane placutele? la asta chiar nu m-am gandit. credeam ca resortul ala e pus tocmai ca sa previna asta.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 14 Jun 2011, 21:56
Post #783


-


Group: Members
Posts: 21.969
Joined: 19 April 05
From: Romania




Nu ma refer strict la placute, bolturile alea pe care culiseaza ... au joc prea devreme.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreig1982
post 14 Jun 2011, 22:06
Post #784


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.410
Joined: 15 January 06




are dreptate ironick in ceea ce priveste placutele de van
sunt mai scumpe cu aproape 100 de ron
cel putin dc faci comparatie in gama ferodo premier
cele normale le gasesti cu 85 ron iar cele de van sunt 170 ron
eu am avut ate cand am trecut la discuri, etrieri si placute de van
singurul lucru pe care pot sa-l reprosez placutelor ate este ca faceau mult praf si uneori mai scartaiau
cele ferodo schimbate de vreo 3 sapt nu fac nici praf si nici nu scartaie pt moment
iar in combinatie cu schimbarea lichidului cu motul 5.1 si a furtunaselor cu unele ate franarea este imbunatatita


--------------------
Dacia Logan Ambition 2005 - B-06-xxx
2012 VW Passat Variant Comfortline 2.0TDI DSG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 14 Jun 2011, 23:40
Post #785


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




QUOTE(IRONICK @ 14 Jun 2011, 10:17)
...Incercati sa va dati cu parerea cand sigur-sigur nu va inselati. Va citesc multi pe aici si va iau afirmatiile de bune.
*



daca la mine te referi sa stii ca n-am dat cu parerea...la logan mpi/dci sau berlina/bk placutele-s la fel....nu am zis nimic de utilitarele van/pick-up wink.gif

15 Jun 2011, 00:42:
QUOTE(IRONICK @ 14 Jun 2011, 22:56)
Nu ma refer strict la placute, bolturile alea pe care culiseaza ... au joc prea devreme.
*



banuiesc ca aici te-ai referit la etrieri...aia culiseaza pe bolt-uri...si se poate face o mica smecherie si cu alea...trebuie un strung ! wink.gif

This post has been edited by sobolan: 14 Jun 2011, 23:42


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
82ADR
post 12 Jul 2011, 21:22
Post #786


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 12 October 10




Placutele se schimba foarte usor.


--------------------
dacia logan 2005 ambition - cs82adr
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stalmapabo
post 15 Jul 2011, 12:50
Post #787


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 26 November 09




nucu68 o adresa de mess sau un buzz(add) la adresa mea, te rog. nu pot da PM. sa ma scuze moderatorii


--------------------
Renault Espace IV.1 Expression 2004 2.0 Dacia Logan I.1 Laureate 2005 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radiantm
post 17 Jul 2011, 09:52
Post #788


Membru incepator


Group: Members
Posts: 73
Joined: 8 December 10




am schimbat palcutele de frana originale (Ferodo cred...) la 61000 km (5 ani si jumatate de cand am masina).
Cred ca mai mergeam linistit vreo 5000 cu ele .
Am pus Motrio cumparate de la Dacia si am schimbat si lichidul de frana.
Pe moment ( dupa aprox 1000 km) nu vad nici o diferenta la franare...


--------------------
DACIA LOGAN LOGAN 1.4MPI LAUREATE+1.0 SCE BLACK&WHITE 1.4(2005) /1.0(2018)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 17 Jul 2011, 10:21
Post #789


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




Mai asteptam impresii despre placutele motrio dupa mai multi km, eventual dupa concediu daca se poate biggrin.gif


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 18 Jul 2011, 18:11
Post #790


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.795
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Mai nea Bobo, daca vrei sa schimbi placutele ia-ti un set Bosch, e la banii de Motrio si sunt placute...


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bad_Wolf
post 19 Jul 2011, 08:54
Post #791


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 19 September 07




Am si eu o problema daca lovesc cu piciorul in partea din fata a rotii se aude un zdranganit la placutele de frana/etrier, daca apas frana nu se mai aude deci sigur e de la acolo. Placutele au 26 mii de km si sunt cele originale, jocuri in capete de bara/bielete, pivoti nu am. Ce poate fii, are ceva daca merg asa ?


--------------------
Logan Kiss Fm 1.4 MPI 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 19 Jul 2011, 09:07
Post #792


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.795
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Ai mai facut un topic in care ai primit raspunsuri, vezi acolo.


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bad_Wolf
post 19 Jul 2011, 09:16
Post #793


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 19 September 07




Vreau sa aflu si alte pareri !


--------------------
Logan Kiss Fm 1.4 MPI 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klax
post 19 Jul 2011, 11:59
Post #794


Membru autentic


Group: Members
Posts: 246
Joined: 1 April 08
From: Bucuresti




Poti sa dai roata jos, desfaci etrierul si vezi ce zdrangane. De mers cu ea asa nu stiu ce sa zic. Mai bine faci o verificare.


--------------------
Dacia Logan 2007 / 1.6 16v - BC-85-BSL
www.depanarecalculatoare.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tribunul
post 19 Jul 2011, 13:04
Post #795


Sunt inofensiv, dar gandul meu e criminal


Group: Members
Posts: 3.024
Joined: 19 July 05
From: Micul Paris




QUOTE(Bad_Wolf @ 19 Jul 2011, 10:16)
Vreau sa aflu si alte pareri !
*


Care au fost "parerile" obtinute pana acum?


--------------------
Renault "Megane" Scenic 2 2007
"Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai."
"Consumul exagerat de mitocanie si neam prost dauneaza grav sanatatii ..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 19 Jul 2011, 13:25
Post #796


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.795
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




QUOTE(Bad_Wolf @ 19 Jul 2011, 10:16)
Vreau sa aflu si alte pareri !
*


Pai scrie acolo ca mai astepti pareri.
Aici discutam despre altceva, nu e frumos sa poluezi alte topicuri cu ceva care n-are legatura cu subiectul.


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 23 Jul 2011, 11:34
Post #797


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




Se pare ca imi cam pierd timpul degeaba, dar hai sa mai incerc, poate se lipeste ceva de cei care vorbesc din "stiute". Vorbesc din incercate de mine, pe propria-mi masina:

Preference 1.6, din fabrica cu discuri de 259 neventilate.
La o coborare de pe munte mai in forta, am constatat ca nu mai am frana aproape deloc, in sensul ca apasam pedala la podea si nu se intampla nimic. Refuza sa franeze. Sa nu spun ca nu reusisem pana atunci sa blochez rotile de 205mm latime...

Am cumparat o pereche de etrieri completi pentru discuri ventilate, impreuna cu discuri Tarox (striate) ventilate, de 259mm. Schimbare radicala! Franele n-au mai cedat asa usor la cald, distantele erau mai mici, etc.

Cand s-au uzat discurile Tarox, am trecut la discuri si etrieri de VAN. Discurile au un alt sistem de ventilare fata de cele puse pe berlina/MCV si au si alta compozitie, mult mai rezistenta la franari prelungite (sunt discuri specifice unor masini grele). S-a simtit din nou o imbunatatire, in sensul ca pedala putea fi controlata mult mai bine, avea o cursa mult mai lina. In tot acest timp am folosit placute Ferodo Premier.

Ferodo Premier nu au scartait niciodata, nu au trosnit, nu au pocnit insa, la o coborare Poiana Brasov - Rasnov in forta am simtit cum se incing si cum isi pierd eficienta cu fiecare viraj inaintea caruia trebuia sa franez. Ce-i drept, erau si spre sfarsitul vietii.

In acest moment pe masina se afla aceleasi Ferodo Premier in etrieri de VAN.

Pentru cine doreste mai multa performanta din partea franelor, pe portfuzeta de Logan se potriveste la fix etrierul Brembo cu 4 pistonase de la Peugeot 406 Coupe V6, cu discuri de 280x22mm de la Megane1 si 2 (si alte modele renault cu prindere la roti 4x100 si gaura de 61mm la centru)

Cod OEM Peugeot : 4401C0 si 4401C1

Cine nu gaseste etrierii astia la pret bun, se poate gandi la portfuzete si etrieri de clio Sport 172/182 sau Megane 1 Ph2 (cele cu discuri de 280x22), insa aici trebuie avut grija la fuzeta (butuc) ca nu au toate acelasi numar de dinti la planetara, dar fara grija se poate pune butucul de Logan in portfuzeta aceea.

Cine face modificarea asta, poate avea in vedere un transfer de frane spate de Clio3/Modus cu discuri de 240mm sau de Clio1 1.8 (toate echipate cu 1.8 aveau discuri pe spate), R19 16v. Clio Sport 172/182, Megane Coupe Ph2 2.0 16v, discuri de 238mm

Etrierii pt discuri de 238mm se mai gasesc pe Peugeot 206 si pe multe Citroen Xsara sau Saxo.

Cod etrieri Renault 7701202143 si 7701202142
Cod etrieri PSA 440162, 441008, 9404401618

Cine transfera de la Renault frane de spate pe disc trebuie sa stie ca de la modelele de mai sus se poate face modificarea Bolt off - Bolt on, fara adaptari. Cel putin la clio3 si modus puntea spate arata la fel cu cea de logan.



Asadar, in rulare, conteaza suprafata mare a placutei, conteaza suprafata mare a discului, conteaza numarul si diametrul pistonaselor, la un moment dat conteaza si pompa de frana (care se poate pune de asemenea de la grupul PSA, fara adaptari, cu 23mm diametrul pistonului in loc de 20 cat e la noi)

This post has been edited by Dsign: 23 Jul 2011, 11:38


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 23 Jul 2011, 12:25
Post #798


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.987
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




In ce sens discurile de VAN au alt sistem de ventilare decat cele de MCV? Eu am discuri de MCV cu etrierii aferenti ATE (sunt cei pe care ii ai tu pe Daciashop sub titlul de etrieri sport) si placute Ferodo Premier specifice. Nu pot sa zic ca m-a dat pe spate diferenta de la discurile vechi pline, tot de 259mm diam. Placutele in schimb sunt foarte silentioase. Chiar ma intereseaza problema pentru ca am vazut ca la discurile mele canalele sunt radiale, nu au o forma curbata ca la alte discuri - asta am observat cand mi-am pus problema daca sunt specifice stanga/dreapta. In ceea ce priveste etrierii, pistonul nu calca in intregime pe placuta ci depaseste cu cca 8-10mm limita superioara a acesteia. Daca nu e foarte clar la ce ma refer pot sa pun poze. Toate componentele le-am luat de pe un MCV si am rectificat discurile - a fost nevoie sa se indeparteze doar foarte putin material pentru a fi perfect centrate, discurile aveau si o uzura aproape insesizabila, insa nefiind noi, am vrut sa fiu sigur, asa ca le-am dus la un strungar specializat.


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 25 Jul 2011, 17:39
Post #799


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




Pe utilitare si anumite MCV se pun niste etrieri mai mari (ca sa-i recunosti, sunt cei cu siguranta-resort "sarma") si niste discuri de 260x22mm, altele decat ventilatele de 259mm de pe berline si celelalte MCV-uri.

Diferenta dintre cele 2 tipuri de discuri este aceea ca cele de utiliatar au alta compozitie si au sistem de ventilare spre roata.
Etrierul este identic cu cel prezent pe unele Fiat Doblo si, ca si constructie, se afla pe multe masini moderne cu puteri mici/medii

Da-mi voie sa-ti pun la indoiala calitatile si simturile fine in ale sofatului, daca spui ca n-ai simtit diferenta. Imi cer scuze de pe acum daca ma insel.

Nu-ti doresc nici tie si nimanui sa incerce senzatiile oferite de minunatul sistem de franare cu discuri pline atunci cand se supraincalzeste.

Si ca sa nu ai dubii, discurile nu vin separate stg/dr, in afara de cele care au striatii.




RECTIFIC pentru mai sus : discuri Renault 280x24 in loc de 280x22


EDIT: Am mai sapat si am descoperit ca pe unele Renault Master mai vechi (pana in 1998) se puneau pe fata etrieri cu 4 pistonase. Singura buba a lor este ca nu au trecere dintr-o parte in alta, cam trebuie 2 conducte de lichid. Poate ma insel, dar asa am vazut in descrieri si poze, inca nu am avut unul in mana, ca sa confirm.

This post has been edited by Dsign: 25 Jul 2011, 17:43


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 25 Jul 2011, 22:43
Post #800


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Diferenta majora este data de compozitia diferita a fontei, cu continut mai ridicat de carbon decat cele montate din fabrica.
Se poate obtine acealsi rezultat cu discuri normale ventilate de 259 mm, doar ca nu cumparate din Service.
Eu am facut rosii discuri pline pe Logan 1.6 si masina avea inca frana iar ABS_ul functiona corect. sleep.gif

Pentru nivelul de performanta al masinii, franele sunt absolut adecvate.


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 25 Jul 2011, 23:07
Post #801


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




Am specificat, anvelope de 205, jantele mele de 17. Plus ca mai conteaza si placutele (de care), si incarcarea, si starea discurilor (si astea, de care)...

Pur si simplu nu accept ca la o hodoroaga de 90 cai obositi sa oboseasca frana, nu are voie. Intelegeam sa se intample asta la o masina de peste 300 cai sau la un camion de 14 tone...


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 26 Jul 2011, 19:41
Post #802


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




"Intelegeam sa se intample asta la o masina de peste 300 cai" Dsigneeee, asta-i de bula !

Pai daca-mi iau Jaguar si are fading, ma duc si dau foc la fabrica !

This post has been edited by dr_mKe: 26 Jul 2011, 19:41


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 28 Jul 2011, 11:02
Post #803


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




Si eu as face la fel... Dar, in cazul asta, cautam, inventam, adaptam de la alte Reno-uri, etc.


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 1 Aug 2011, 15:05
Post #804


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.987
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




Etrierii sunt intr-adevar cei cu sigurante, mai mari. Insa discurile au sistemul de ventilare spre fuzeta, nu spre exterior... M-am intors ieri dintr-o calatorie de vreo 2000 km si pot spune ca totusi se simte o oarecare diferenta fata de etrierii vechi si discurile pline. A fost de cateva ori nevoie sa franez mai violent si masina franeaza ceva mai prompt. In situatii asemanatoare, cand aveam discurile pline si etrierii mai mici aveam senzatia ca nu ma mai opresc, parca aveam discurile unse ...

In ceea ce priveste Da-mi voie sa-ti pun la indoiala calitatile si simturile fine in ale sofatului, daca spui ca n-ai simtit diferenta. Imi cer scuze de pe acum daca ma insel.[I]biggrin.gif cred ca ma confunzi cu felceru' de plamani biggrin.gif Eu n-am afirmat ca as avea cine stie ce calitati si simturi fine intr-ale sofatului. N-am facut modificarea asta pentru ca obisnuiesc sa inrosesc frecvent discurile sau asa. Daca ma gandesc retrospectiv era si normal sa nu sesizez cine stie ce diferente dupa doar cateva sute de km de condus in oras in conditiile unei exploatari obisnuite. Dar cum ziceam, dupa mai multi km si situatii mai variate, parca-parca e o diferenta. Insa acum m-ai facut curios de discurile alea mai "speciale" smile.gif

This post has been edited by Victorine: 1 Aug 2011, 15:07


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 2 Aug 2011, 01:08
Post #805


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Fonta imbatraneste in timp, chiar daca discul nu este inca uzat si scade coeficientul de frictiune. Placutele mai mari si etrierul mai mare inseamna doar inertie termica mai mare pana cand ajungi sa fierbi lichidul in fundul pistonului.

Pe disc plin un set de Ferodo DS2500 si Motul RBF660 FactoryLine fac mai mult decat modificarile de mai sus. N-am pomenit inca de pistonase ThermoLock sau racorduri cu manta metalica.

Multe din impresiile legate de frane sunt subiective.

Eu va recomand cu caldura discurile Brembo ventilate lise de 259 mm cu PVT (acelasi sistem de pe B-Max), combinate cu placutele Ferodo Premier FDB 845.

A propos, tu chiar poti vedea pe viu toata povestea asta. Un spiridus rachet de pe alt forum a fost martor la un maraton de vre-o 20 km de franari de urgenta si n-am ramas fara pedala tongue.gif

Orice upgrade la frane este binevenit, tine doar de siguranta, doar ca nu intotdeauna este si justificabil financiar.

In nici un caz nu recomand discurile B-Max celor care nu conduc ca turbatii tot timpul. Plus ca placutele optime pentru ele sunt DS2500 -le care bat spre 400 de lei setul.

Pana una alta, pe langa discuri, etriere si placute, mai raman gumele, primele elemente in contact cu asfaltul wink.gif

La capitolul placute si discuri, in final termodinamica si metalurgia ne omoara tongue.gif


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wanderer
post 17 Oct 2011, 22:31
Post #806


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 10 October 05
From: Bucuresti




acum vreun an scriam de placutele testate/preferate. Am vazut ca acum discutati aprins despre discuri si imbunatatiri...well...eu ramasesem "dator" cu partea de placute - numele topicului, dealtfel tongue.gif - so...

Dupa cum spuneam atunci, prin vara am schimbat Ferodo Premier-urile mai eftinutze (setul al patrulea, care scartaia de nou) cu cele ceva mai scumpe (1781 era codul? in fine, le-am folosit si ca set 3 de schimb). Concluzia mea: I have the winner, Ferodo Premier 17xx, cel la 160-180 lei/set. Sunt silentioase precum le stiam si de la setul 3 (spre deosebire de setul 4), isi fac treaba f bine (la fel ca toate cele 4 seturi folosite pana acum, inclusiv de fabrica si originale din service)...macar problema asta am rezolvat-o....pana nu inceteaza astia sa le fabrice, ca asa am io norocul, cand gasesc un produs care ma multumeste, dispare de pe piata. biggrin.gif

S-aveti...frane! smile.gif

P.S. Da, FDB 1781 erau numitele Ferodo Premier preferate. Mi-au placut ca eficienta si cele FDB 845, setul 4 folosit de mine, mai ieftin, doar ca la mine au scartait mult prea mult, de cum le-am montat pe masina, asa ca prefer sa le evit. Atat. smile.gif

This post has been edited by wanderer: 17 Oct 2011, 22:37


--------------------
Logan Laureate 1.4MPI - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dl_dr25
post 17 Oct 2011, 22:43
Post #807


Membru autentic


Group: Members
Posts: 571
Joined: 4 August 07
From: Bucuresti




tot fdb 1781 am si eu de 30mii si tin sa te anunt ca mai scirtie si ele rar, chiar foarte rar


--------------------
dacia logan 2007 dci - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wanderer
post 17 Oct 2011, 23:17
Post #808


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 10 October 05
From: Bucuresti




stai linistit ca per total am avut si eu 1781 pe masina vreo 25-30k km (astea sunt puse deja de vreo 5-6000, plus setul nr. 3 care, dupa cum spuneam, a fost tot 1781).

Deci stiu, evident ca mai scartaie si astea din an in paste, cand mai prind niste nisip ceva pe acolo (ca rugina nu prea apuca)...dar cele 845 scartaiau non stop...si avand experienta cu setul de placute "original" nr. 2, schimbat in service Dacia, care mi-a mancat discurile dupa 15000 km, parca imi scartaia in creier, imi tot dadea senzatia ca am ajuns la osul placutelor. biggrin.gif Senzatia era gresita, desigur, cand am schimbat setul FDB 845 inca mai avea "carne", da' te pui cu piticii de pe creierul omului?! biggrin.gif

This post has been edited by wanderer: 17 Oct 2011, 23:20


--------------------
Logan Laureate 1.4MPI - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MariusWsW
post 4 Nov 2011, 19:42
Post #809


Membru


Group: Members
Posts: 178
Joined: 9 May 04




Ca idee sa stiti cam ce pateste masina mea, am schimbat pana acum 3 seturi de discuri si vreo 6 de placute. Nu va ganditi decat ca eu cobor saptamanal de la fundata-moieciu-bran in brasov cu 120-130 km/h si las fum in urma de nu ma vede nimeni. Asa cobor eu, na. Oricum, cele care m-au tinut cel mai mult, vreo 40 mii km au fost discurile ebc turbogroove cu 2 seturi de placute green si yellow stuff. Acum am brembo max si green stuff si nu sunt foarte multumit de placute.Discurile sunt ok, le am de vreo 20 mii km. Green stuff de la ebc sunt bune ca nu mananca din discuri, dar si franarea este mai slaba ( de la 120 la 0) . Yellow stuff sunt de nota 10 dar odata cu schimbarea placutelor cred ca se schimba si discurile. Se mananca unele pe celelalte.
Discuri turbogroove - 700 lei
green stuff - 150 lei
yellow stuff - 180 lei
brembo max discuri - 560 lei

This post has been edited by MariusWsW: 4 Nov 2011, 19:44


--------------------
Omului ii trebuie 1 an sa invete sa vorbeasca si o viata sa invete sa taca...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alindrgn
post 4 Nov 2011, 19:56
Post #810


mamut lânos


Group: Members
Posts: 1.347
Joined: 27 April 08
From: brasov




iti dau un sfat --> ansamblu frane fata de pe van, si scapi de problemele cu franarea !


--------------------
Dacia Logan / Duster -- 2008 abs plus / 2017 black touch
Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
31 Pages « < 25 26 27 28 29 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th June 2024 - 10:20
Forum Renault